Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

dva zadatka

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Euklidski prostori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 19:28 uto, 1. 3. 2005    Naslov: dva zadatka Citirajte i odgovorite

Zanima me kako bi se otprilike rijesili ovi zadaci:

1. Odredite jednadžbu ravnine u E4 koja raspolavlja kut između ravnina
PI1 ... x1+3x2-x3+7x4=5
PI2 ... x1-2x2-3x3-x4=2 .

Dobijem da se sjeku po ravnini PI3 ... 5x2+2x3+8x4=3.

2. Odredite ravninu PI (koja je podskup od A4) maksimalne dim.
koja prolazi točkom (3,-2,1,4), paralelna je s hiperravninom
PI3 ... 21x1+2x2-8x3+3x4=0
i mimoilazna s pravcem
(x1-1)/2= (x2-2)/3 = (x3+1)/(-1)= (x4-1).

Da je neka ravnina paralelna s drugom ravninom to znači da sadrži
njezin vektor smjera:
vektor smjera ravnina PI3 ... W3=( (2,-21,0,0),(0,8,2,0),(0,-3,0,2) ).
Kako dobijemo njezin "pravi" vektor smjera, kako tu zadana
mimoilaznost pomaže?
Zanima me kako bi se otprilike rijesili ovi zadaci:

1. Odredite jednadžbu ravnine u E4 koja raspolavlja kut između ravnina
PI1 ... x1+3x2-x3+7x4=5
PI2 ... x1-2x2-3x3-x4=2 .

Dobijem da se sjeku po ravnini PI3 ... 5x2+2x3+8x4=3.

2. Odredite ravninu PI (koja je podskup od A4) maksimalne dim.
koja prolazi točkom (3,-2,1,4), paralelna je s hiperravninom
PI3 ... 21x1+2x2-8x3+3x4=0
i mimoilazna s pravcem
(x1-1)/2= (x2-2)/3 = (x3+1)/(-1)= (x4-1).

Da je neka ravnina paralelna s drugom ravninom to znači da sadrži
njezin vektor smjera:
vektor smjera ravnina PI3 ... W3=( (2,-21,0,0),(0,8,2,0),(0,-3,0,2) ).
Kako dobijemo njezin "pravi" vektor smjera, kako tu zadana
mimoilaznost pomaže?


[Vrh]
Gost






PostPostano: 8:09 sri, 2. 3. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

U 1. zadatku presjek nije hiperravnina, dakle nije zadan samo jednom jednadzbom, nego je 2-dim. ravnina. Onda se sjetimo kako se u analitickoj geometriji u 3-dim prostoru trazi simetralna ravnina.

U 2. zadatku: uzmimo hiperravninu PI3' kroz zadanu tocku, paralelnu sa zadanom PI3 (lijeva strana kao u PI3, slobodni koeficijent se izracuna uvrstavanjem tocke). Trazena PI sadrzana je u PI3', ali to nije cijela PI3' jer ova ima neprazan presjek sa zadanim pravcem. Zato se unutar PI3' trazi 2-dim. ravnina PI koja je disjunktna sa zadanim pravcem (rjesenje nije jednoznacno).
U 1. zadatku presjek nije hiperravnina, dakle nije zadan samo jednom jednadzbom, nego je 2-dim. ravnina. Onda se sjetimo kako se u analitickoj geometriji u 3-dim prostoru trazi simetralna ravnina.

U 2. zadatku: uzmimo hiperravninu PI3' kroz zadanu tocku, paralelnu sa zadanom PI3 (lijeva strana kao u PI3, slobodni koeficijent se izracuna uvrstavanjem tocke). Trazena PI sadrzana je u PI3', ali to nije cijela PI3' jer ova ima neprazan presjek sa zadanim pravcem. Zato se unutar PI3' trazi 2-dim. ravnina PI koja je disjunktna sa zadanim pravcem (rjesenje nije jednoznacno).


[Vrh]
Gost






PostPostano: 0:57 sub, 5. 3. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

1. Šta se ne traži presjek tako da se npr. iz prve jedn.
jedan parametar izrazi pomocu ostalih , i onda se takav parametar uvrsti u drugu jedn.? :?
Po tom postupku se dobije ova jedn. ravnine PI3. Da li bi mi mogao netko opisati postupak trazenja simetralne ravnine :?:
2. [quote]Zato se unutar PI3' trazi 2-dim. ravnina PI koja je disjunktna sa zadanim pravcem (rjesenje nije jednoznacno).[/quote]
Da li to znaci da se uzimaju po dva smjera ravnine PI3' i onda rade provjere za prazan presjek s pravcem. To bi onda znacilo da ima 3 takvih provjera i da su rjesenja najvise tri 2-dim. ravnine. :?:
1. Šta se ne traži presjek tako da se npr. iz prve jedn.
jedan parametar izrazi pomocu ostalih , i onda se takav parametar uvrsti u drugu jedn.? Confused
Po tom postupku se dobije ova jedn. ravnine PI3. Da li bi mi mogao netko opisati postupak trazenja simetralne ravnine Question
2.
Citat:
Zato se unutar PI3' trazi 2-dim. ravnina PI koja je disjunktna sa zadanim pravcem (rjesenje nije jednoznacno).

Da li to znaci da se uzimaju po dva smjera ravnine PI3' i onda rade provjere za prazan presjek s pravcem. To bi onda znacilo da ima 3 takvih provjera i da su rjesenja najvise tri 2-dim. ravnine. Question


[Vrh]
Gost






PostPostano: 5:55 sub, 5. 3. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uz 1. zadatak:
Ne, ne trazi se tako presjek, susptitucija jedne nepoznanice samo je korak u rjesavanju. Npr. ako si izrazio x1 iz prve i uvrstio u drugu jednadzbu, dobijes novu jednadzbu bez x1, ali ne smijes zaboraviti uvjet x1 = ..... (sto je zapravo prva jednadzba).
Tada mozes npr. x1 i x2 izraziti pomocu x3 i x4 i to je 2-parametarsko rjesenje, a ne 3-parametarsko, koje odgovara jednoj jednadzbi s 4 nepoznanice.
Uzmi si za primjer dimenziju nize, dvije ravnine (dim. 2 u prostoru dim.3) pa ce ti biti jasnije.

Uz 2. zadatak:
Nema najvise 3 nego beskonacno mnogo rjesenja, jer osim parova od po dva vektora koje spominjes ima jos beskonacno mnogo parova sastavljenih od njihovih lin. kombinacija. Opet, uzmi si dimenziju nize za primjer i bit ce ti jasnije. Tada imas ravninu PI' kroz recimo tocku T, paralelnu sa zadanom ravninom PI, a zadani pravac p probada PI' u jednoj tocki S. Ovdje bi rjesenje bio svaki pravac u ravnini PI, koji prolazi kroz T, ali ne i kroz S, opet njih beskonacno mnogo.
Uz 1. zadatak:
Ne, ne trazi se tako presjek, susptitucija jedne nepoznanice samo je korak u rjesavanju. Npr. ako si izrazio x1 iz prve i uvrstio u drugu jednadzbu, dobijes novu jednadzbu bez x1, ali ne smijes zaboraviti uvjet x1 = ..... (sto je zapravo prva jednadzba).
Tada mozes npr. x1 i x2 izraziti pomocu x3 i x4 i to je 2-parametarsko rjesenje, a ne 3-parametarsko, koje odgovara jednoj jednadzbi s 4 nepoznanice.
Uzmi si za primjer dimenziju nize, dvije ravnine (dim. 2 u prostoru dim.3) pa ce ti biti jasnije.

Uz 2. zadatak:
Nema najvise 3 nego beskonacno mnogo rjesenja, jer osim parova od po dva vektora koje spominjes ima jos beskonacno mnogo parova sastavljenih od njihovih lin. kombinacija. Opet, uzmi si dimenziju nize za primjer i bit ce ti jasnije. Tada imas ravninu PI' kroz recimo tocku T, paralelnu sa zadanom ravninom PI, a zadani pravac p probada PI' u jednoj tocki S. Ovdje bi rjesenje bio svaki pravac u ravnini PI, koji prolazi kroz T, ali ne i kroz S, opet njih beskonacno mnogo.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 5:59 sub, 5. 3. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ispala mi je jedna oznaka ', posljednja recenica treba glasiti:

Ovdje bi rjesenje bio svaki pravac u ravnini PI', koji prolazi kroz T, ali ne i kroz S, opet njih beskonacno mnogo.
Ispala mi je jedna oznaka ', posljednja recenica treba glasiti:

Ovdje bi rjesenje bio svaki pravac u ravnini PI', koji prolazi kroz T, ali ne i kroz S, opet njih beskonacno mnogo.


[Vrh]
sleeper
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 04. 2004. (14:39:56)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1
Lokacija: ZG

PostPostano: 16:01 sub, 5. 3. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jos se pitalo za simetralnu ravninu - pa, njezin smjer je zadan s 3 vektora vektorima koji odredjuju smjer one 2-ravnine zadane presjekom dviju 3-ravnina te vektorom n1+n2, gdje su n1, n2 jedinicni vektori normala onih dviju 3-ravnina. Dokaz nije tezak (u biti isto kao u trodim. prostoru), ali to mozda tek "po narudzbi"...
Jos se pitalo za simetralnu ravninu - pa, njezin smjer je zadan s 3 vektora: vektorima koji odredjuju smjer one 2-ravnine zadane presjekom dviju 3-ravnina te vektorom n1+n2, gdje su n1, n2 jedinicni vektori normala onih dviju 3-ravnina. Dokaz nije tezak (u biti isto kao u trodim. prostoru), ali to mozda tek "po narudzbi"...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 21:53 sub, 5. 3. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

PUNO HVALA NA ODGOVORIMA!!! :D
Imam jos samo jedno pitanje, tj. zelim da mi netko potvdi ( ili ispravi ) moj odgovor. U vezi simetralne ravnine: da li je to ravnina s vektorima smjera : (5,2,1,0), (9,8,0,1), (2,-1,-4,6)
PUNO HVALA NA ODGOVORIMA!!! Very Happy
Imam jos samo jedno pitanje, tj. zelim da mi netko potvdi ( ili ispravi ) moj odgovor. U vezi simetralne ravnine: da li je to ravnina s vektorima smjera : (5,2,1,0), (9,8,0,1), (2,-1,-4,6)


[Vrh]
sleeper
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 04. 2004. (14:39:56)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1
Lokacija: ZG

PostPostano: 22:48 sub, 5. 3. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni je smjer simetralne hiperravnine izasao zadan jednadzbom

x1 - 7x2 - 5x3 - 9x4 = 0,

dakle to bi mi bila hiperravnina paralena s trazenom, a kroz ishodiste (tj. 3-dim. potprostor). Tvoji vektori se ne uklapaju u nju (nijedan), ali mozda sam pogrijesio...
Meni je smjer simetralne hiperravnine izasao zadan jednadzbom

x1 - 7x2 - 5x3 - 9x4 = 0,

dakle to bi mi bila hiperravnina paralena s trazenom, a kroz ishodiste (tj. 3-dim. potprostor). Tvoji vektori se ne uklapaju u nju (nijedan), ali mozda sam pogrijesio...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 12. 2002. (13:22:34)
Postovi: (1F0)16
Sarma = la pohva - posuda
33 = 43 - 10

PostPostano: 21:33 ned, 6. 3. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="sleeper"]x1 - 7x2 - 5x3 - 9x4 = 0[/quote]
da, ovo je smjer jedne simetralne ravnine; njena jednadzba je isto ovo s -1 na desnoj strani, umjesto nule.

No, postoji jos jedna simetralna ravnina. Okomita na ovu gore, jednadzba joj je 3x1-x2-7x3+5x4=9.
Vjerovatno je "nestala" u postupku rjesavanja u trenutku odbacivanja apsolutnih vrijednosti, kad treba na nekom mjestu sacuvati plus-minus varijante.
sleeper (napisa):
x1 - 7x2 - 5x3 - 9x4 = 0

da, ovo je smjer jedne simetralne ravnine; njena jednadzba je isto ovo s -1 na desnoj strani, umjesto nule.

No, postoji jos jedna simetralna ravnina. Okomita na ovu gore, jednadzba joj je 3x1-x2-7x3+5x4=9.
Vjerovatno je "nestala" u postupku rjesavanja u trenutku odbacivanja apsolutnih vrijednosti, kad treba na nekom mjestu sacuvati plus-minus varijante.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sleeper
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 04. 2004. (14:39:56)
Postovi: (23)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1
Lokacija: ZG

PostPostano: 22:43 ned, 6. 3. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne znam za druge rjesavace, ali ja sam izabrao ono rjesenje koje bi trebalo odgovarati manjem kutu, buduci da se ne trazi izricito bas simetralne hiperravnine nego ravnina koja raspolavlja kut (pa se valjda uzme manji, sto mozda i nisam dobro izveo). No, svakako je vise poucno da se uoce oba rjesenja i kako se dobivaju.
Ne znam za druge rjesavace, ali ja sam izabrao ono rjesenje koje bi trebalo odgovarati manjem kutu, buduci da se ne trazi izricito bas simetralne hiperravnine nego ravnina koja raspolavlja kut (pa se valjda uzme manji, sto mozda i nisam dobro izveo). No, svakako je vise poucno da se uoce oba rjesenja i kako se dobivaju.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 22:02 sri, 9. 3. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam jednu zamolbu: da li bi se nekom dalo ispisati postupak za traženje simetralne ravnine?
Imam jednu zamolbu: da li bi se nekom dalo ispisati postupak za traženje simetralne ravnine?


[Vrh]
Gost






PostPostano: 23:28 sri, 9. 3. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Racunski, postupak je jednak onom u 3-dim. prostoru. Najprije odredis normirane (ili kako se vec zovu) jednadzbe ravnina sto znaci da se podijele s normom vektora normale; za jednu to je 2*sqrt(15), za drugu sqrt(15) pa se korijeni fino skrate i svede se na izjednacavanje apsolutne vrijednosti jedne zadane jednadzbe s 2*(apsolutna vrijednost druge jednadzbe), dakle svodi se na:

x1 + 3x2 - x3+7x4-5 = (+1 ili -1 ) * 2* (x1 - 2x2 -3x3-x4-2)

i odavde se lako dobivaju jednadzbe koje pisu u postu asistentice Mee.
To je racun, a treba i shvatiti zasto je tako. Opet savjet - pogledati kako se radi u E3.
Racunski, postupak je jednak onom u 3-dim. prostoru. Najprije odredis normirane (ili kako se vec zovu) jednadzbe ravnina sto znaci da se podijele s normom vektora normale; za jednu to je 2*sqrt(15), za drugu sqrt(15) pa se korijeni fino skrate i svede se na izjednacavanje apsolutne vrijednosti jedne zadane jednadzbe s 2*(apsolutna vrijednost druge jednadzbe), dakle svodi se na:

x1 + 3x2 - x3+7x4-5 = (+1 ili -1 ) * 2* (x1 - 2x2 -3x3-x4-2)

i odavde se lako dobivaju jednadzbe koje pisu u postu asistentice Mee.
To je racun, a treba i shvatiti zasto je tako. Opet savjet - pogledati kako se radi u E3.


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Euklidski prostori Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan