Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

lema i propozicija

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
color
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 04. 2003. (16:09:57)
Postovi: (AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:12 pet, 4. 4. 2003    Naslov: lema i propozicija Citirajte i odgovorite

Koja je razlika između leme i propozicije ?
Thanx !
Koja je razlika između leme i propozicije ?
Thanx !


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
C'Tebo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 03. 11. 2002. (18:40:48)
Postovi: (26A)16
Sarma = la pohva - posuda
-13 = 3 - 16
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 17:04 pet, 4. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko sam ja pohvato:
Lema - To je kao teorem, ali se koristi (primarno) za dokaz nekog drugog teorema, a inače nema neku pretjeranu funkciju
Recimo, u linearnoj algebri ima lema koja dokazuje da determinanta transponirane matrice nije veća od determinante same matrice. To ti samo po sebi nikaj ne znači, međutim uz pomoć toga se direktno dokaže da je determinanta transponirane matrice jednaka determinanti same matrice.

Propozicija - nisam siguran baš kaj je to, ali koliko sam skonto nekaj ko teorem, samo blaže (lakše za dokazat, il' šta ja znam)
Koliko sam ja pohvato:
Lema - To je kao teorem, ali se koristi (primarno) za dokaz nekog drugog teorema, a inače nema neku pretjeranu funkciju
Recimo, u linearnoj algebri ima lema koja dokazuje da determinanta transponirane matrice nije veća od determinante same matrice. To ti samo po sebi nikaj ne znači, međutim uz pomoć toga se direktno dokaže da je determinanta transponirane matrice jednaka determinanti same matrice.

Propozicija - nisam siguran baš kaj je to, ali koliko sam skonto nekaj ko teorem, samo blaže (lakše za dokazat, il' šta ja znam)



_________________
Click me!
_______________________
Bad panda!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
color
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 04. 2003. (16:09:57)
Postovi: (AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:28 sub, 5. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="C'Tebo"]Koliko sam ja pohvato:
Lema - To je kao teorem, ali se koristi (primarno) za dokaz nekog drugog teorema, a inače nema neku pretjeranu funkciju
Recimo, u linearnoj algebri ima lema koja dokazuje da determinanta transponirane matrice nije veća od determinante same matrice. To ti samo po sebi nikaj ne znači, međutim uz pomoć toga se direktno dokaže da je determinanta transponirane matrice jednaka determinanti same matrice.

Propozicija - nisam siguran baš kaj je to, ali koliko sam skonto nekaj ko teorem, samo blaže (lakše za dokazat, il' šta ja znam)[/quote]
Hvala na pokušaju :D , ali nije mi baš skroz jasno :wink: .Možda da neko od asistenata odgovori na pitanje . :idea:
Hvala ! :)
C'Tebo (napisa):
Koliko sam ja pohvato:
Lema - To je kao teorem, ali se koristi (primarno) za dokaz nekog drugog teorema, a inače nema neku pretjeranu funkciju
Recimo, u linearnoj algebri ima lema koja dokazuje da determinanta transponirane matrice nije veća od determinante same matrice. To ti samo po sebi nikaj ne znači, međutim uz pomoć toga se direktno dokaže da je determinanta transponirane matrice jednaka determinanti same matrice.

Propozicija - nisam siguran baš kaj je to, ali koliko sam skonto nekaj ko teorem, samo blaže (lakše za dokazat, il' šta ja znam)

Hvala na pokušaju Very Happy , ali nije mi baš skroz jasno Wink .Možda da neko od asistenata odgovori na pitanje . Idea
Hvala ! Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 18:50 sub, 5. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad vec prozivas asistente, evo... 8)

[b]Teorem[/b] - vazna (ne nuzno teska, ali obicno je) dokazana tvrdnja

[b]Lema[/b] - dokazana tvrdnja (sto bi C'Tebo rek'o, "[i]nesto kao teorem[/i]") koja prvenstveno sluzi kao pomoc pri dokazivanju druge tvrdnje, no sama po sebi bas i nije nesto jako vazno

[b]Propozicija[/b] - nesto kao "mali teorem"; dakle obicno manje prosirenje postojeceg znanja; cesto relativno lagana za dokazati, no kljucno je (u odnosu na teorem) da ne donosi nesto jako veliko u odnosu na dotadasnje spoznaje

[b]Korolar[/b] - jednostavna, najcesce ocita (ali jos uvijek dokazana) tvrdnja

[b]Hipoteza[/b] - tvrdnja za koju se eksperimentalno (npr. uvrstavanjem) pokazalo da vjerojatno vrijedi, ali nije dokazana

Treba naglasiti da je podjela prilicno proizvoljna, tj. razlici autori ce iste stvari razlicito okarakterizirati. Nisu ni ove definicije "Bogom dane", nego sam ih ja sada izmislio na osnovi svog iskustva. :roll:

Hmmm... kad tako postavim, ispada da ipak [b]jesu[/b] "Bogom dane"... :twisted: :twisted: :twisted:
Kad vec prozivas asistente, evo... Cool

Teorem - vazna (ne nuzno teska, ali obicno je) dokazana tvrdnja

Lema - dokazana tvrdnja (sto bi C'Tebo rek'o, "nesto kao teorem") koja prvenstveno sluzi kao pomoc pri dokazivanju druge tvrdnje, no sama po sebi bas i nije nesto jako vazno

Propozicija - nesto kao "mali teorem"; dakle obicno manje prosirenje postojeceg znanja; cesto relativno lagana za dokazati, no kljucno je (u odnosu na teorem) da ne donosi nesto jako veliko u odnosu na dotadasnje spoznaje

Korolar - jednostavna, najcesce ocita (ali jos uvijek dokazana) tvrdnja

Hipoteza - tvrdnja za koju se eksperimentalno (npr. uvrstavanjem) pokazalo da vjerojatno vrijedi, ali nije dokazana

Treba naglasiti da je podjela prilicno proizvoljna, tj. razlici autori ce iste stvari razlicito okarakterizirati. Nisu ni ove definicije "Bogom dane", nego sam ih ja sada izmislio na osnovi svog iskustva. Rolling Eyes

Hmmm... kad tako postavim, ispada da ipak jesu "Bogom dane"... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
color
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 04. 2003. (16:09:57)
Postovi: (AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:03 pon, 7. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala ...sad je malo bistrije ...al mi je ipak ovo malo žešća zbrka ...ovo sa lemom, propozicjiom i koloralom... :(
Hvala ...sad je malo bistrije ...al mi je ipak ovo malo žešća zbrka ...ovo sa lemom, propozicjiom i koloralom... Sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan