Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

treci zadatak s prvog ljetnog roka
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
woo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2003. (02:04:52)
Postovi: (E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 22:17 pet, 1. 7. 2005    Naslov: treci zadatak s prvog ljetnog roka Citirajte i odgovorite

Dakle,zadatak glasi:newtonovom metodom naci sva realna rijesenja jednadzbe
shx = x^3 - 2x^2 + 2x - 1

s tocnoscu 0.0001!

e,sad, znam ja kako to ide ali jednostavno ova kubna ima samo jednu nul tocku i sve u svemu vrlo je slicna ovoj shx samo pomaknuta za cca 1 u + smjeru na x osi!
na pismenom nisam uspio naci nul tocke, poceo sam al nisam mogo ocijenit gdje bi bile(da li u 3. ili 1. kvadrantu ili samo jednom od njih,neznam)!
kako rijesiti taj zadatak a stvarno covjek nemoze bas ocijeniti di bi bila,treba puno vrijednosti izracunat da bi se naslutilo(i puno vremena)!
mi trazimo interval [a,b] gdje je nultocka, tako da f(a)<0 a f(b)>0 (ili obrnuto,nije vazno), a npr f(b) je negativno samo na nekom malenom intervalu duljine cca 0.1 ili 0.05...

ako netko moze prosvijetliti,asistent naravno ili ko drugi...
Dakle,zadatak glasi:newtonovom metodom naci sva realna rijesenja jednadzbe
shx = x^3 - 2x^2 + 2x - 1

s tocnoscu 0.0001!

e,sad, znam ja kako to ide ali jednostavno ova kubna ima samo jednu nul tocku i sve u svemu vrlo je slicna ovoj shx samo pomaknuta za cca 1 u + smjeru na x osi!
na pismenom nisam uspio naci nul tocke, poceo sam al nisam mogo ocijenit gdje bi bile(da li u 3. ili 1. kvadrantu ili samo jednom od njih,neznam)!
kako rijesiti taj zadatak a stvarno covjek nemoze bas ocijeniti di bi bila,treba puno vrijednosti izracunat da bi se naslutilo(i puno vremena)!
mi trazimo interval [a,b] gdje je nultocka, tako da f(a)<0 a f(b)>0 (ili obrnuto,nije vazno), a npr f(b) je negativno samo na nekom malenom intervalu duljine cca 0.1 ili 0.05...

ako netko moze prosvijetliti,asistent naravno ili ko drugi...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
beros
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 11. 2002. (11:48:22)
Postovi: (29)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 3:45 ned, 3. 7. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Malo je kriva ura za pisanje ovih poruka ali ukratko: postoje tri nultočke, a jedan od argumenata koji se mogu koristiti kod dokazivanja da je to istina je da eksponencijalna funkcija (a to je sh x) raste brže od bilo kojeg polinoma kada x teži beskonačnosti, odnosno da sh(x) pada brže od bilo kojeg polinoma kada x teži -beskonačno.

Pazite, a to je česta greška (barem na ovom testu), to što je sh(x) veće od bilo kojeg polinoma kada x teži beskonačno, ne znači da za male x
polinom ne mora biti veći od sh(x) (pogledajte npr. jednadžbu
sh(x)=2x).

Probajte rješiti zadatak uz ova nova saznanja. Inače, postoje 3 nultočke.
Malo je kriva ura za pisanje ovih poruka ali ukratko: postoje tri nultočke, a jedan od argumenata koji se mogu koristiti kod dokazivanja da je to istina je da eksponencijalna funkcija (a to je sh x) raste brže od bilo kojeg polinoma kada x teži beskonačnosti, odnosno da sh(x) pada brže od bilo kojeg polinoma kada x teži -beskonačno.

Pazite, a to je česta greška (barem na ovom testu), to što je sh(x) veće od bilo kojeg polinoma kada x teži beskonačno, ne znači da za male x
polinom ne mora biti veći od sh(x) (pogledajte npr. jednadžbu
sh(x)=2x).

Probajte rješiti zadatak uz ova nova saznanja. Inače, postoje 3 nultočke.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
woo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2003. (02:04:52)
Postovi: (E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 11:44 ned, 3. 7. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok,
hvala!!
slobodno nesto laksi zadatak na ovom pismenom... :wink:
ok,
hvala!!
slobodno nesto laksi zadatak na ovom pismenom... Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
akki
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 09. 2004. (14:55:35)
Postovi: (88)16
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 2 - 3

PostPostano: 19:19 ned, 3. 7. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nikako nemogu odrediti intervale na kojima se nalaze 3 nultočke.

Uglavnom, uspjela sam locirati samo jedan interval na kojem sigurno postoji nultočka a to je (-7,-6).

Neznam da li sam dobro nacrtala h(x)=x^3-2x^2+2x-1;
Po meni h(x) ima nultočku samo u -1, u x=0 sijeće y-os u -1, lim(x->-oo)h(x) = -oo i lim(x->oo)=oo. h(x) prelazi iz konkavnosti u konveksnost u točki 2/3.
Da li je to točno?

Ako je to točno u prvom kvadrantu mi sh(x) raste puno brže od h(x) tako da ne mogu pronaći presjek :cry:
Nikako nemogu odrediti intervale na kojima se nalaze 3 nultočke.

Uglavnom, uspjela sam locirati samo jedan interval na kojem sigurno postoji nultočka a to je (-7,-6).

Neznam da li sam dobro nacrtala h(x)=x^3-2x^2+2x-1;
Po meni h(x) ima nultočku samo u -1, u x=0 sijeće y-os u -1, lim(x->-oo)h(x) = -oo i lim(x->oo)=oo. h(x) prelazi iz konkavnosti u konveksnost u točki 2/3.
Da li je to točno?

Ako je to točno u prvom kvadrantu mi sh(x) raste puno brže od h(x) tako da ne mogu pronaći presjek Crying or Very sad



_________________
Ja volim ovce
Rozi slonic Kad jednom probas letjeti
hodati ces zemljom, s pogledom prema gore,
tamo gdje si bio i kamo se čezneš vratiti....
Go go go!!! #Lil angel
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
beros
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 11. 2002. (11:48:22)
Postovi: (29)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 6:09 pon, 4. 7. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Točno je to što ste napisali, ali i dalje posatoje tri nultočke. Jedna je vaša, druga je između 2 i 3, a treća je (valjda) između 6 i 7 (ili 5 i 6?).
Točno je to što ste napisali, ali i dalje posatoje tri nultočke. Jedna je vaša, druga je između 2 i 3, a treća je (valjda) između 6 i 7 (ili 5 i 6?).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan