Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zornova lema - stari rok
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
EnigmaQ
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2005. (15:29:30)
Postovi: (15)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:24 pet, 26. 8. 2005    Naslov: Zornova lema - stari rok Citirajte i odgovorite

Evo zadatak sa Zornovom lemom koji me malo muci, ne bas zbog Zornove leme nego vise algebre cini mi se :oops:

Neka je O podskup skupa realnih brojeva otvoren skup. Dokazite da postoji otvoren skup U podskup skupa O takav da je x,y \in{U} tada x+y \in{U} i ako je V podskup skupa O neki otvoreni skup takav da x,y \in{V} tada x+y \in{V} onda je V podskup skupa U.

Dakle jasno mi je sto treba dokazati, ali mi nije jasno zasto bi trebao postojati otvoren skup X podskup otvorenog skupa O za kojeg vrijedi gornje svojstvo iz zadatka? Nesto sam previdio? Vjerojatnije nesto nisam dobro naucio...

Fala
Evo zadatak sa Zornovom lemom koji me malo muci, ne bas zbog Zornove leme nego vise algebre cini mi se Embarassed

Neka je O podskup skupa realnih brojeva otvoren skup. Dokazite da postoji otvoren skup U podskup skupa O takav da je x,y \in{U} tada x+y \in{U} i ako je V podskup skupa O neki otvoreni skup takav da x,y \in{V} tada x+y \in{V} onda je V podskup skupa U.

Dakle jasno mi je sto treba dokazati, ali mi nije jasno zasto bi trebao postojati otvoren skup X podskup otvorenog skupa O za kojeg vrijedi gornje svojstvo iz zadatka? Nesto sam previdio? Vjerojatnije nesto nisam dobro naucio...

Fala



_________________
Koliko treba muhi da pojede Zirafu u Africi?
5 dana, Stari moj! 5 dana!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Boris Davidovič
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 01. 2004. (23:05:18)
Postovi: (3C)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:00 pet, 26. 8. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa za prazni skup ti sigurno vrijedi, pa je familija svih podskupova koji zadovoljavaju to svojstvo neprazna. Dalje je šablona kao u svim zadatcima sa ZL (trebaš dobit da postoji maksimalni i to je tvoj U).
Pa za prazni skup ti sigurno vrijedi, pa je familija svih podskupova koji zadovoljavaju to svojstvo neprazna. Dalje je šablona kao u svim zadatcima sa ZL (trebaš dobit da postoji maksimalni i to je tvoj U).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 17:28 pet, 26. 8. 2005    Naslov: Re: Zornova lema - stari rok Citirajte i odgovorite

[quote="EnigmaQ"](...)nije jasno zasto bi trebao postojati otvoren skup X podskup otvorenog skupa O za kojeg vrijedi gornje svojstvo iz zadatka?[/quote]
Prazan skup ima to svojstvo. Naprosto, formula
[latex]x,y\in\emptyset\Rightarrow x+y\in\emptyset[/latex]
je (trivijalno) istinita jer prazan skup uopće nema elemenata.

(Ispričavam se, nisam primijetio da je kolega Boris u međuvremenu odgovorio. :wink: )

----------

Po meni je veći problem sljedeći:
Ovako postavljen zadatak nije tipična primjena Zornove leme.
Naime, Zornova lema daje egzistenciju [u]maksimalnog[/u], a ne [u]najvećeg[/u] elementa u p.u.s.-u (uz odgovarajuće pretpostavke, naravno).

Zadatak koji je direktna primjena Zornove leme bi glasio ovako (traži se [u]maksimalni[/u] element U, tj. element U od kojeg nema većeg elementa V):
[quote="Popravljeni zadatak"]Neka je O podskup skupa realnih brojeva otvoren skup. Dokazite da postoji otvoren skup U podskup skupa O takav da je x,y \in{U} tada x+y \in{U} i ako je V podskup skupa O neki otvoreni skup takav da x,y \in{V} tada x+y \in{V} [b]onda U nije strogi podskup skupa V[/b].[/quote]

Zadatak koji si ti napisao (traži da se dokaže čak postojanje [u]najvećeg[/u] elementa U, tj. elementa U koji je veći od svakog drugog elementa V):
[quote="EnigmaQ"]Neka je O podskup skupa realnih brojeva otvoren skup. Dokazite da postoji otvoren skup U podskup skupa O takav da je x,y \in{U} tada x+y \in{U} i ako je V podskup skupa O neki otvoreni skup takav da x,y \in{V} tada x+y \in{V} onda je V podskup skupa U.[/quote]
Štoviše, tvrdnja koju si ovako formulirao ne mora vrijediti. Evo protuprimjera:
O=<-oo,-1>u<1,+oo>
Dva skupa koja imaju spomenuto svojstvo su
U=<-oo,-1> i U=<1,+oo>.
Obojica su maksimalni s tim svojstvom. Npr. kad bismo skupu <-oo,-1> dodali još neki element a>1, onda bi on morao i sadržavati sve brojeve <-oo,-1+a> pa bi specijalno sadržavao i 0, a to nije moguće jer 0 nije iz O. Analogno je <1,+oo> maksimalan.
Ipak, nijedan od skupova <-oo,-1> i <1,+oo> nije najveći jer ne sadrže jedan drugog.

-----------

Dakle, moguće su razne stvari:
-može postojati više maksimalnih podskupova i u tom slučaju nema najvećeg, to je npr. za O=<-oo,-1>u<1,+oo>
-može postojati najveći podskup, to je npr. za O=<1,+oo>
-nekad je čak prazan skup maksimalan i u tom slučaju je on i najveći, to je npr. za O=<-1,1>

Važno je razlikovati pojmove "maksimalni element" i "najveći element". :!: :!: :!:
EnigmaQ (napisa):
(...)nije jasno zasto bi trebao postojati otvoren skup X podskup otvorenog skupa O za kojeg vrijedi gornje svojstvo iz zadatka?

Prazan skup ima to svojstvo. Naprosto, formula

je (trivijalno) istinita jer prazan skup uopće nema elemenata.

(Ispričavam se, nisam primijetio da je kolega Boris u međuvremenu odgovorio. Wink )

----------

Po meni je veći problem sljedeći:
Ovako postavljen zadatak nije tipična primjena Zornove leme.
Naime, Zornova lema daje egzistenciju maksimalnog, a ne najvećeg elementa u p.u.s.-u (uz odgovarajuće pretpostavke, naravno).

Zadatak koji je direktna primjena Zornove leme bi glasio ovako (traži se maksimalni element U, tj. element U od kojeg nema većeg elementa V):
Popravljeni zadatak (napisa):
Neka je O podskup skupa realnih brojeva otvoren skup. Dokazite da postoji otvoren skup U podskup skupa O takav da je x,y \in{U} tada x+y \in{U} i ako je V podskup skupa O neki otvoreni skup takav da x,y \in{V} tada x+y \in{V} onda U nije strogi podskup skupa V.


Zadatak koji si ti napisao (traži da se dokaže čak postojanje najvećeg elementa U, tj. elementa U koji je veći od svakog drugog elementa V):
EnigmaQ (napisa):
Neka je O podskup skupa realnih brojeva otvoren skup. Dokazite da postoji otvoren skup U podskup skupa O takav da je x,y \in{U} tada x+y \in{U} i ako je V podskup skupa O neki otvoreni skup takav da x,y \in{V} tada x+y \in{V} onda je V podskup skupa U.

Štoviše, tvrdnja koju si ovako formulirao ne mora vrijediti. Evo protuprimjera:
O=←oo,-1>u<1,+oo>
Dva skupa koja imaju spomenuto svojstvo su
U=←oo,-1> i U=<1,+oo>.
Obojica su maksimalni s tim svojstvom. Npr. kad bismo skupu ←oo,-1> dodali još neki element a>1, onda bi on morao i sadržavati sve brojeve ←oo,-1+a> pa bi specijalno sadržavao i 0, a to nije moguće jer 0 nije iz O. Analogno je <1,+oo> maksimalan.
Ipak, nijedan od skupova ←oo,-1> i <1,+oo> nije najveći jer ne sadrže jedan drugog.

-----------

Dakle, moguće su razne stvari:
-može postojati više maksimalnih podskupova i u tom slučaju nema najvećeg, to je npr. za O=←oo,-1>u<1,+oo>
-može postojati najveći podskup, to je npr. za O=<1,+oo>
-nekad je čak prazan skup maksimalan i u tom slučaju je on i najveći, to je npr. za O=←1,1>

Važno je razlikovati pojmove "maksimalni element" i "najveći element". Exclamation Exclamation Exclamation


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
EnigmaQ
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2005. (15:29:30)
Postovi: (15)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:40 pet, 26. 8. 2005    Naslov: fala Citirajte i odgovorite

Hvala na rijesenju sad me je zbilja sram sto se toga tice :oops:

A sto se tice zadatka - tocno sam ga prepisao rok je 22. 4. 2002. ali shvatio sam razliku izmedju tako zadanih zadataka te maksimalnog i najveceg elementa. Jos jednom hvala i za to!
Hvala na rijesenju sad me je zbilja sram sto se toga tice Embarassed

A sto se tice zadatka - tocno sam ga prepisao rok je 22. 4. 2002. ali shvatio sam razliku izmedju tako zadanih zadataka te maksimalnog i najveceg elementa. Jos jednom hvala i za to!



_________________
Koliko treba muhi da pojede Zirafu u Africi?
5 dana, Stari moj! 5 dana!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 21:46 pet, 26. 8. 2005    Naslov: Re: fala Citirajte i odgovorite

[quote="EnigmaQ"]Hvala na rijesenju sad me je zbilja sram sto se toga tice :oops: [/quote]
Pa ne znam zašto?! Nije pitati nikakva sramota. :)
[quote="EnigmaQ"]A sto se tice zadatka - tocno sam ga prepisao rok je 22. 4. 2002.[/quote]
A onda je pogriješio onaj tko je sastavljao rok. Ili je to bio neki trik tipa dokažite ili opovrgnite. :)
:wink:
EnigmaQ (napisa):
Hvala na rijesenju sad me je zbilja sram sto se toga tice Embarassed

Pa ne znam zašto?! Nije pitati nikakva sramota. Smile
EnigmaQ (napisa):
A sto se tice zadatka - tocno sam ga prepisao rok je 22. 4. 2002.

A onda je pogriješio onaj tko je sastavljao rok. Ili je to bio neki trik tipa dokažite ili opovrgnite. Smile
Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
fmb
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 02. 2004. (12:34:47)
Postovi: (B6)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 16 - 4

PostPostano: 12:01 uto, 27. 9. 2005    Naslov: Re: fala Citirajte i odgovorite

[quote="vjekovac"]
A onda je pogriješio onaj tko je sastavljao rok. Ili je to bio neki trik tipa dokažite ili opovrgnite. :)
:wink:[/quote]

jep, to je jedan o mojih rokova s greskom :-)
ne brinite, vise ih ne bude - upravo sam dala svoj zadnji rok iz teorije skupova...
vjekovac (napisa):

A onda je pogriješio onaj tko je sastavljao rok. Ili je to bio neki trik tipa dokažite ili opovrgnite. Smile
Wink


jep, to je jedan o mojih rokova s greskom Smile
ne brinite, vise ih ne bude - upravo sam dala svoj zadnji rok iz teorije skupova...



_________________
"Have patience. Go where you must, and hope."
(Gandalf in J.R.R.Tolkien's "The Lord of the Rings")
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Tonci
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 31. 10. 2002. (13:46:40)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 3
Lokacija: Split

PostPostano: 13:53 uto, 27. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

A tko ce davati rokove ubuduce, zna li se?
A tko ce davati rokove ubuduce, zna li se?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
fmb
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 02. 2004. (12:34:47)
Postovi: (B6)16
Sarma = la pohva - posuda
12 = 16 - 4

PostPostano: 11:26 čet, 29. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Tonci"]A tko ce davati rokove ubuduce, zna li se?[/quote]

Novi asistent je Vedran Cacic.
Tonci (napisa):
A tko ce davati rokove ubuduce, zna li se?


Novi asistent je Vedran Cacic.



_________________
"Have patience. Go where you must, and hope."
(Gandalf in J.R.R.Tolkien's "The Lord of the Rings")
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan