Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Nekoliko zadataka sa starih rokova
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ninocka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 04. 2004. (16:03:44)
Postovi: (3D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: ne drzi me mjesto

PostPostano: 9:15 pet, 26. 8. 2005    Naslov: Nekoliko zadataka sa starih rokova Citirajte i odgovorite

:arrow: [b]04.02.2004. zad5:[/b]
Da bi netko pobijedio u mecu za naslov prvaka svijeta u sahu potrebno mu je 12.5 bodova od mogucih 24 (pobjeda u jednoj partiji nosi 1 bod, nerijeseno 1/2).
Ako se desi da je ishod nerijesen (12:12), zvanje prvaka zadrzava onaj koji je dotad bio prvak. Pretpostavimo da su se na takvom mecu srela 2 protivnika iste snage i da oba natjecatelja dobivaju svaku od partija sa vjerojatnoscu koja je 2 puta manja nego vjerojatnost nerijesenog ishoda.
Odredite vjerojatn. da ce prvak svijeta i dalje ostati prvak.

:arrow: [b]20.02.2002. zad4:[/b]
Posuda sadrzi b bijelih i c crnih kuglica. Ako se po izvlacenju svaka kuglica vrati u posudu i stavi u posudu r kuglica iste boje kao i kuglica koja je bila izvucena naci vjerojatnost da se u n izvlacenja dobije k bijelih i m=n-k crnih kuglica.

:arrow:[b]01.07.2002. zad4:[/b]
Neka su dane Z~P(lambda), Xn~B(n,p), n prirodan broj, nezavisne slucajne varijable. Odrediti zakon raspodjele i varijancu od
Y=(X1+z)/(1+Z)

((X1+z) je znaci X s indeksicem 1+z)

Evo i jos nesto, ApresjekB pravi podskup od C povlači P(C)>=P(A)+P(B)-1
Arrow 04.02.2004. zad5:
Da bi netko pobijedio u mecu za naslov prvaka svijeta u sahu potrebno mu je 12.5 bodova od mogucih 24 (pobjeda u jednoj partiji nosi 1 bod, nerijeseno 1/2).
Ako se desi da je ishod nerijesen (12:12), zvanje prvaka zadrzava onaj koji je dotad bio prvak. Pretpostavimo da su se na takvom mecu srela 2 protivnika iste snage i da oba natjecatelja dobivaju svaku od partija sa vjerojatnoscu koja je 2 puta manja nego vjerojatnost nerijesenog ishoda.
Odredite vjerojatn. da ce prvak svijeta i dalje ostati prvak.

Arrow 20.02.2002. zad4:
Posuda sadrzi b bijelih i c crnih kuglica. Ako se po izvlacenju svaka kuglica vrati u posudu i stavi u posudu r kuglica iste boje kao i kuglica koja je bila izvucena naci vjerojatnost da se u n izvlacenja dobije k bijelih i m=n-k crnih kuglica.

Arrow01.07.2002. zad4:
Neka su dane Z~P(lambda), Xn~B(n,p), n prirodan broj, nezavisne slucajne varijable. Odrediti zakon raspodjele i varijancu od
Y=(X1+z)/(1+Z)

((X1+z) je znaci X s indeksicem 1+z)

Evo i jos nesto, ApresjekB pravi podskup od C povlači P(C)>=P(A)+P(B)-1


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 12:22 pet, 26. 8. 2005    Naslov: Re: Nekoliko zadataka sa starih rokova Citirajte i odgovorite

[quote="ninocka"]ApresjekB pravi podskup od C povlači P(C)>=P(A)+P(B)-1[/quote]
Ovo je lagano.
Ako [latex]A\cap B\subseteq C[/latex] napadnemo komplementiranjem i primijenimo de Morganovo pravilo, dobit ćemo
[latex]A^c \cup B^c \supseteq C^c[/latex] (a može se to vidjeti i iz Vennovih dijagrama).
Zato je
[latex]P(C^c)\leq P(A^c \cup B^c)\leq P(A^c)+P(B^c)[/latex]
tj.
[latex]1-P(C)\leq 1-P(A)+1-P(B)[/latex]
što daje traženu nejednakost.
ninocka (napisa):
ApresjekB pravi podskup od C povlači P(C)>=P(A)+P(B)-1

Ovo je lagano.
Ako napadnemo komplementiranjem i primijenimo de Morganovo pravilo, dobit ćemo
(a može se to vidjeti i iz Vennovih dijagrama).
Zato je

tj.

što daje traženu nejednakost.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ninocka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 04. 2004. (16:03:44)
Postovi: (3D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: ne drzi me mjesto

PostPostano: 14:41 ned, 28. 8. 2005    Naslov: Evo jos koji zadacic, mozda im se netko i posveti... Citirajte i odgovorite

:arrow: [b]02.02.2005. zad5:[/b]
Iz skupa {1,2,...20}je slucajno odabran broj. Neka X oznacava broj prirodnih djelitelja izabranog broja. Odrediti distribuciju od X i E[X].

:arrow: [b]29.06.2005. zad1:[/b]
Matej i Josip slusaju matematicki kolegij u kojem su ocjene: A(lose), B (dobro), C (odlicno).
M dobiva ocjenu B s vjeroj. 0.3,a J ocjenu B s vjeroj. 0.4.
Vjeroj. da nitko od njih dvoje ne dobije A,ali da barem jedan od njih dobije ocjenu B iznosi 0.1.
Kolika je vjeroj. da barem jedan od njih dobije B ali niti jedan ocjenu C?

:arrow: Kako provjeriti jesu li sluc. varijable nezavisne?
X i Y su nezavisne AKKO P(X=ai, Y=bj)=P(X=ai)P(Y=bj) za svaki ai i bj
ali kako se to primjenjuje npr.
Bacamo kocku dok se ne pojavi broj manji od 5. Neka sluč. var X oznacava potreban broj bacanja, sluc. var Y prvo bacanje u kojem se pojavio br. 6 (Y=0 ako se broj 6 uopce ne pojavi).
Naci zakone razdioba sl.var. X i Y i da li su nezavisne?
Arrow 02.02.2005. zad5:
Iz skupa {1,2,...20}je slucajno odabran broj. Neka X oznacava broj prirodnih djelitelja izabranog broja. Odrediti distribuciju od X i E[X].

Arrow 29.06.2005. zad1:
Matej i Josip slusaju matematicki kolegij u kojem su ocjene: A(lose), B (dobro), C (odlicno).
M dobiva ocjenu B s vjeroj. 0.3,a J ocjenu B s vjeroj. 0.4.
Vjeroj. da nitko od njih dvoje ne dobije A,ali da barem jedan od njih dobije ocjenu B iznosi 0.1.
Kolika je vjeroj. da barem jedan od njih dobije B ali niti jedan ocjenu C?

Arrow Kako provjeriti jesu li sluc. varijable nezavisne?
X i Y su nezavisne AKKO P(X=ai, Y=bj)=P(X=ai)P(Y=bj) za svaki ai i bj
ali kako se to primjenjuje npr.
Bacamo kocku dok se ne pojavi broj manji od 5. Neka sluč. var X oznacava potreban broj bacanja, sluc. var Y prvo bacanje u kojem se pojavio br. 6 (Y=0 ako se broj 6 uopce ne pojavi).
Naci zakone razdioba sl.var. X i Y i da li su nezavisne?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ashley
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 04. 2004. (22:54:03)
Postovi: (77)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 17:46 ned, 28. 8. 2005    Naslov: Re: Evo jos koji zadacic, mozda im se netko i posveti... Citirajte i odgovorite

[quote="ninocka"]:arrow: [b]02.02.2005. zad5:[/b]
Iz skupa {1,2,...20}je slucajno odabran broj. Neka X oznacava broj prirodnih djelitelja izabranog broja. Odrediti distribuciju od X i E[X].
[/quote]

X poprima vrijednosti 1, 2, 3, 4, 5, 6
s vjerojatnostima redom: 1/20, 8/20, 2/20, 5/20, 1/20, 3/20.

E[X] = 3.3
ninocka (napisa):
Arrow 02.02.2005. zad5:
Iz skupa {1,2,...20}je slucajno odabran broj. Neka X oznacava broj prirodnih djelitelja izabranog broja. Odrediti distribuciju od X i E[X].


X poprima vrijednosti 1, 2, 3, 4, 5, 6
s vjerojatnostima redom: 1/20, 8/20, 2/20, 5/20, 1/20, 3/20.

E[X] = 3.3


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
alf
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 04. 2003. (20:53:54)
Postovi: (30)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0
Lokacija: ZG

PostPostano: 21:55 sri, 31. 8. 2005    Naslov: Re: Evo jos koji zadacic, mozda im se netko i posveti... Citirajte i odgovorite

[quote="ninocka"]
:arrow: Kako provjeriti jesu li sluc. varijable nezavisne?
X i Y su nezavisne AKKO P(X=ai, Y=bj)=P(X=ai)P(Y=bj) za svaki ai i bj
ali kako se to primjenjuje npr.
Bacamo kocku dok se ne pojavi broj manji od 5. Neka sluč. var X oznacava potreban broj bacanja, sluc. var Y prvo bacanje u kojem se pojavio br. 6 (Y=0 ako se broj 6 uopce ne pojavi).
Naci zakone razdioba sl.var. X i Y i da li su nezavisne?[/quote]

Ja bi to ovako rjesio:

X i Y imaju geometrijsku razdiobu, samo sto je za X p=4/6, a za Y je p=1/6 .
Izabrao sam geom. razdiobu jer ona oznacava broj pokusaja do uspjeha.

E sad nezavisnost....

pogledajmo ovo: P(X=1,Y=1), tu zapravo ovo gledamo, neka je A={skup svih dogadjaja gdje je X=1, to su: pala je 1; pala je 2; pala je 3; pala je 4}, B={skup svih dogadjaja gdje je Y=1, a to je samo dogadjaj pala je 6 (jer samo tako mozemo imati uspjeh u prvom bacanju s obzirom na Y)}, e sad napravim presjek od A i B te pogledamo vjerojatnost dogadjaja koji su u tom presjeku, no taj presjek je prazan pa je P=0.
Kada bi vrijedila nezavisnost tih varijabli moralo bi vrijediti P(X=1)*P(Y=1)=4/6 * 1/6 =4/36 a to je razlicito od 0 . Znaci mi smo nasli primjer za koje ne vrjedi ona definicija, te stoga one nisu nezavisne.

Ja mislim da je tako, neka me isprave ako sam u krivu...
ninocka (napisa):

Arrow Kako provjeriti jesu li sluc. varijable nezavisne?
X i Y su nezavisne AKKO P(X=ai, Y=bj)=P(X=ai)P(Y=bj) za svaki ai i bj
ali kako se to primjenjuje npr.
Bacamo kocku dok se ne pojavi broj manji od 5. Neka sluč. var X oznacava potreban broj bacanja, sluc. var Y prvo bacanje u kojem se pojavio br. 6 (Y=0 ako se broj 6 uopce ne pojavi).
Naci zakone razdioba sl.var. X i Y i da li su nezavisne?


Ja bi to ovako rjesio:

X i Y imaju geometrijsku razdiobu, samo sto je za X p=4/6, a za Y je p=1/6 .
Izabrao sam geom. razdiobu jer ona oznacava broj pokusaja do uspjeha.

E sad nezavisnost....

pogledajmo ovo: P(X=1,Y=1), tu zapravo ovo gledamo, neka je A={skup svih dogadjaja gdje je X=1, to su: pala je 1; pala je 2; pala je 3; pala je 4}, B={skup svih dogadjaja gdje je Y=1, a to je samo dogadjaj pala je 6 (jer samo tako mozemo imati uspjeh u prvom bacanju s obzirom na Y)}, e sad napravim presjek od A i B te pogledamo vjerojatnost dogadjaja koji su u tom presjeku, no taj presjek je prazan pa je P=0.
Kada bi vrijedila nezavisnost tih varijabli moralo bi vrijediti P(X=1)*P(Y=1)=4/6 * 1/6 =4/36 a to je razlicito od 0 . Znaci mi smo nasli primjer za koje ne vrjedi ona definicija, te stoga one nisu nezavisne.

Ja mislim da je tako, neka me isprave ako sam u krivu...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan