Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Bolzano-Weierstrasov Tm u Q^n
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 10:06 čet, 29. 9. 2005    Naslov: Bolzano-Weierstrasov Tm u Q^n Citirajte i odgovorite

Molio bih da mi netko odgovori i malo pojasni da li vrijedi Bolzano-Weierstrassov Tm i u Q^n (za R^n znamo iz knjige)
Molio bih da mi netko odgovori i malo pojasni da li vrijedi Bolzano-Weierstrassov Tm i u Q^n (za R^n znamo iz knjige)


[Vrh]
dr.gonzo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2005. (15:12:13)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:18 čet, 29. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa, ukoliko nisam negdje pogrijesio, rekao bih da ne vrijedi...

Uglavnom zbog toga sto u Q ne vrijedi nesto poput Leme: "Svaki omeden monoton niz konvergira" (sto vrijedi u R)

Npr. uzmimo niz decimalnih aproksimacija broja [latex]\pi[/latex] u Q (primjer iz knjige Cauchyjevog nekonvergentnog niza u Q)
On dakle nema limes u Q, ali ima u R. To znaci da i svaki njegov podniz ima limes u R i to taj isti (dakle [latex]\pi[/latex] (zbog TM4.5)). No to znaci da nema limes u Q (kad bi imao limes u Q to bi ujedno bio i limes u R, pa bi imao 2 razlicita limesa u R)
Imamo dakle, ogranicen niz u Q ciji nijedan podniz nije konvergentan u Q, tj. koji nema gomilista.

Nadam se da sam bio jasan :D
Pa, ukoliko nisam negdje pogrijesio, rekao bih da ne vrijedi...

Uglavnom zbog toga sto u Q ne vrijedi nesto poput Leme: "Svaki omeden monoton niz konvergira" (sto vrijedi u R)

Npr. uzmimo niz decimalnih aproksimacija broja u Q (primjer iz knjige Cauchyjevog nekonvergentnog niza u Q)
On dakle nema limes u Q, ali ima u R. To znaci da i svaki njegov podniz ima limes u R i to taj isti (dakle (zbog TM4.5)). No to znaci da nema limes u Q (kad bi imao limes u Q to bi ujedno bio i limes u R, pa bi imao 2 razlicita limesa u R)
Imamo dakle, ogranicen niz u Q ciji nijedan podniz nije konvergentan u Q, tj. koji nema gomilista.

Nadam se da sam bio jasan Very Happy



_________________
BEWARE
Today: the Doctor
Tomorrow: You
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 18:03 čet, 29. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

da,da kužim
puno hvala!
da,da kužim
puno hvala!


[Vrh]
Tonci
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 31. 10. 2002. (13:46:40)
Postovi: (61)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 3
Lokacija: Split

PostPostano: 10:43 pon, 3. 10. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="dr.gonzo"]
Nadam se da sam bio jasan :D[/quote]

Ono sto nikako nije jasno je zasto iz cinjenice da Q nije potpun (to je ono sto si ti pricao) slijedi da ne vrijedi "B-W teorem za Q na n"? Meni se zapravo cini da vrijedi, ali nisam siguran...
dr.gonzo (napisa):

Nadam se da sam bio jasan Very Happy


Ono sto nikako nije jasno je zasto iz cinjenice da Q nije potpun (to je ono sto si ti pricao) slijedi da ne vrijedi "B-W teorem za Q na n"? Meni se zapravo cini da vrijedi, ali nisam siguran...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
dr.gonzo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2005. (15:12:13)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 11:52 pon, 3. 10. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Tonci"]Ono sto nikako nije jasno je zasto iz cinjenice da Q nije potpun (to je ono sto si ti pricao) slijedi da ne vrijedi "B-W teorem za Q na n"?[/quote]

"Ono sto sam ja pricao" samo koristi primjer niza koji slucajno pokazuje da Q nije potpun (bez da sam to dokazivao).
Nastavak dokaza pokazuje da osim sto taj niz sam nema limes u Q, [b]nijedan njegov podniz[/b] nema limes (nije konvergentan) u Q, tj. (po definiciji) niz nema gomilista. No to je onda protuprimjer koji pokazuje da ne vrijedi "B-W tm. u Q" (a samim tim i Q^n).

Sada ok? :D
Tonci (napisa):
Ono sto nikako nije jasno je zasto iz cinjenice da Q nije potpun (to je ono sto si ti pricao) slijedi da ne vrijedi "B-W teorem za Q na n"?


"Ono sto sam ja pricao" samo koristi primjer niza koji slucajno pokazuje da Q nije potpun (bez da sam to dokazivao).
Nastavak dokaza pokazuje da osim sto taj niz sam nema limes u Q, nijedan njegov podniz nema limes (nije konvergentan) u Q, tj. (po definiciji) niz nema gomilista. No to je onda protuprimjer koji pokazuje da ne vrijedi "B-W tm. u Q" (a samim tim i Q^n).

Sada ok? Very Happy



_________________
BEWARE
Today: the Doctor
Tomorrow: You
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 12:14 pon, 3. 10. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Teorem kaze da svaki beskonacni, omedjeni podskup od [latex]\mathbb{R}^n[/latex] ima gomiliste. :)

[url=http://mathworld.wolfram.com/Bolzano-WeierstrassTheorem.html]Dokaz[/url] se temelji na potpunosti od [latex]\mathbb{R}^n[/latex]. :-s Dakle, kad bi pokusali na [latex]\mathbb{Q}^n[/latex], dokaz ne bi prosao. :(

Primjer koji je dr.gonzo dao je, po meni, ok. 8) Skup [i]S[/i] navedenih aproksimacija broja [latex]\pi[/latex] stvarno [b]je[/b] beskonacan (prebrojiv) i ogranicen. :)

Pogledajmo zasto dokaz teorema "pada" u slucaju kad se igramo s [latex]\mathbb{Q}[/latex]: da li je [i]S[/i] i zatvoren? :-k Neka je [latex]S' := \mathbb{Q} \setminus S[/latex]. :) Lako je pokazati da oko svake tocke iz [i]S'[/i] imamo otvorenu okolinu koja ne sadrzi tocke iz [i]S[/i], tj. koja je podskup od [i]S'[/i] :arrow: [i]S'[/i] je otvoren, pa je [i]S[/i] zatvoren. 8) A nema gomiliste u [latex]\mathbb{Q}[/latex] (naravno, ima u [latex]\mathbb{R}[/latex], sto nam i BW teorem kaze). 8)
Teorem kaze da svaki beskonacni, omedjeni podskup od ima gomiliste. Smile

Dokaz se temelji na potpunosti od . Eh? Dakle, kad bi pokusali na , dokaz ne bi prosao. Sad

Primjer koji je dr.gonzo dao je, po meni, ok. Cool Skup S navedenih aproksimacija broja stvarno je beskonacan (prebrojiv) i ogranicen. Smile

Pogledajmo zasto dokaz teorema "pada" u slucaju kad se igramo s : da li je S i zatvoren? Think Neka je . Smile Lako je pokazati da oko svake tocke iz S' imamo otvorenu okolinu koja ne sadrzi tocke iz S, tj. koja je podskup od S' Arrow S' je otvoren, pa je S zatvoren. Cool A nema gomiliste u (naravno, ima u , sto nam i BW teorem kaze). Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
dr.gonzo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 09. 2005. (15:12:13)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:28 pon, 3. 10. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Teorem kaze da svaki beskonacni, omedjeni podskup od [latex]\mathbb{R}^n[/latex] ima gomiliste. :)[/quote]

Zapravo, teorem iz knjige prof. Ungara je Bolzano-Weierstrassov teorem za nizove, koji kaze:

"Svaki ograden niz [latex]{(P_k)}_k[/latex] u [latex]\mathbb{R}^n[/latex] ima gomiliste."

Napominjem ovo jer sam prvo pomislio da je ovo mozda specijalni slucaj teorema gore (tj. da se lako pokaze iz njega preko skupa vrijednosti niza), ali kako gomiliste niza i gomiliste skupa nisu bas isti pokaze se da npr. za niz (odnosno skup vrijednosti niza):
[latex]P_k={(-1)^k}[/latex]
teorem kojeg je naveo vsego ne govori nista (skup vrijednosti je konacan), dok tm za nizove govori da postoji gomiliste (u ovom slucaju dva gomilista -1 i 1).

Iako bi se, mozda, tm za nizove mogao dokazati iz prethodnog rastavljanjem na slucajeve kada je skup vrijednosti niza konacan odnosno beskonacan... ali nisam bas siguran jer i dalje ostaje pitanje razlike gomilista skupa i niza... :?
vsego (napisa):
Teorem kaze da svaki beskonacni, omedjeni podskup od ima gomiliste. Smile


Zapravo, teorem iz knjige prof. Ungara je Bolzano-Weierstrassov teorem za nizove, koji kaze:

"Svaki ograden niz u ima gomiliste."

Napominjem ovo jer sam prvo pomislio da je ovo mozda specijalni slucaj teorema gore (tj. da se lako pokaze iz njega preko skupa vrijednosti niza), ali kako gomiliste niza i gomiliste skupa nisu bas isti pokaze se da npr. za niz (odnosno skup vrijednosti niza):

teorem kojeg je naveo vsego ne govori nista (skup vrijednosti je konacan), dok tm za nizove govori da postoji gomiliste (u ovom slucaju dva gomilista -1 i 1).

Iako bi se, mozda, tm za nizove mogao dokazati iz prethodnog rastavljanjem na slucajeve kada je skup vrijednosti niza konacan odnosno beskonacan... ali nisam bas siguran jer i dalje ostaje pitanje razlike gomilista skupa i niza... Confused



_________________
BEWARE
Today: the Doctor
Tomorrow: You
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 19:46 pon, 3. 10. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Onda se to zove BW za nizove. 8)

[quote="dr.gonzo"]Iako bi se, mozda, tm za nizove mogao dokazati iz prethodnog rastavljanjem na slucajeve kada je skup vrijednosti niza konacan odnosno beskonacan... ali nisam bas siguran jer i dalje ostaje pitanje razlike gomilista skupa i niza... :?[/quote]

Dakle, teorem opet kaze [b]za sve[/b] nizove. :D

Naravno da postoji konvergentan podniz i da je limes u tom skupu ako je skup slika konacan, jer to znaci da u bar jednu tocku skupa slika mora uletjeti beskonacno mnogo elemenata niza, sto je onda i gomiliste niza. :D Za to ti netrebaju nikakvi pametni teoremi, ne? ;)
Onda se to zove BW za nizove. Cool

dr.gonzo (napisa):
Iako bi se, mozda, tm za nizove mogao dokazati iz prethodnog rastavljanjem na slucajeve kada je skup vrijednosti niza konacan odnosno beskonacan... ali nisam bas siguran jer i dalje ostaje pitanje razlike gomilista skupa i niza... Confused


Dakle, teorem opet kaze za sve nizove. Very Happy

Naravno da postoji konvergentan podniz i da je limes u tom skupu ako je skup slika konacan, jer to znaci da u bar jednu tocku skupa slika mora uletjeti beskonacno mnogo elemenata niza, sto je onda i gomiliste niza. Very Happy Za to ti netrebaju nikakvi pametni teoremi, ne? Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan