Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Peticija za otvaranje MacIntosh praktikuma!
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računalni sustavi na Fakultetu
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 10:40 čet, 17. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Nesi:

Ako nista, surferi ce se nauciti snalaziti na jos jednoj, ne bas marginalnoj platformi, sto je samo po sebi bitna stvar.

Drugo, teza: Mac je za graficare i ostale dizajnerske duse je vec odavno otrcana. Ne postoje bas "Mac-specificne" stvari, iako se Apple hwom & swom trudi i uspijeva ugoditi odredjenoj, zahtjevnoj i financijski potkovanoj publici.

Teza je ista kao da se pocnem pitati sto li ce nam PA-RISC i HPUX kad nitko ne radi "HPUX-specificne" stvari. Stovise, cak niti ne surfaju mnogo na studentu. Ili, pobugu, koliko studenata koristi "Linux-specificne" stvari? Za sve ono sto studenti rade na Linuxu postoje nativne Windows aplikacije, iste ili bolje funkcionalnosti, a koliko ljudi ide pisati POSIX conformant softver ili ne mogu zivjeti bez xterma?

Odgovor: "ali na Linuxu barem imaju svoj account" slabo drzi vodu, jer bi mogli imati i na Windowsima da se ima tko prihvatiti ogromnog posla oko otvaranja cca 1000 accounta (sto se mozda trebalo raditi odmah s otvaranjem unix accounta, ali to je druga prica...) A mogu imati i na Macu.

Na Macovima ce se raditi ono sto se i svugdje drugdje radi: surfa, pise C, C++, Java ili koji vec kod, vrti Mathematica, [latex]$\TeX$[/latex]ira, ... , sve kao i na Windozama, uz dodatni benefit upoznavanja s kvalitetnim OSom. + Moci ce se negdje isprobati i koristiti softver razvijen iskljucivo za Maca. Ono sto nitko nije napisao jest koliko ce taj benefit kostati vise od novog PCa -- ali kako nije rijec o mnogo Macova, tako ni svota valjda nije prestrasna.

Raznolikost platformi je dobra stvar. Ono sto je bitno jest kvalitetna administracija, a o tome nitko ne zbori -- imamo li nekoga tko to zna raditi.

Dakle, cca 5 Macova mogu biti dobra stvar, bili oni u 102, Pr2 ili gdje god, ako ih ima tko odrzavati.
@Nesi:

Ako nista, surferi ce se nauciti snalaziti na jos jednoj, ne bas marginalnoj platformi, sto je samo po sebi bitna stvar.

Drugo, teza: Mac je za graficare i ostale dizajnerske duse je vec odavno otrcana. Ne postoje bas "Mac-specificne" stvari, iako se Apple hwom & swom trudi i uspijeva ugoditi odredjenoj, zahtjevnoj i financijski potkovanoj publici.

Teza je ista kao da se pocnem pitati sto li ce nam PA-RISC i HPUX kad nitko ne radi "HPUX-specificne" stvari. Stovise, cak niti ne surfaju mnogo na studentu. Ili, pobugu, koliko studenata koristi "Linux-specificne" stvari? Za sve ono sto studenti rade na Linuxu postoje nativne Windows aplikacije, iste ili bolje funkcionalnosti, a koliko ljudi ide pisati POSIX conformant softver ili ne mogu zivjeti bez xterma?

Odgovor: "ali na Linuxu barem imaju svoj account" slabo drzi vodu, jer bi mogli imati i na Windowsima da se ima tko prihvatiti ogromnog posla oko otvaranja cca 1000 accounta (sto se mozda trebalo raditi odmah s otvaranjem unix accounta, ali to je druga prica...) A mogu imati i na Macu.

Na Macovima ce se raditi ono sto se i svugdje drugdje radi: surfa, pise C, C++, Java ili koji vec kod, vrti Mathematica, ira, ... , sve kao i na Windozama, uz dodatni benefit upoznavanja s kvalitetnim OSom. + Moci ce se negdje isprobati i koristiti softver razvijen iskljucivo za Maca. Ono sto nitko nije napisao jest koliko ce taj benefit kostati vise od novog PCa – ali kako nije rijec o mnogo Macova, tako ni svota valjda nije prestrasna.

Raznolikost platformi je dobra stvar. Ono sto je bitno jest kvalitetna administracija, a o tome nitko ne zbori – imamo li nekoga tko to zna raditi.

Dakle, cca 5 Macova mogu biti dobra stvar, bili oni u 102, Pr2 ili gdje god, ako ih ima tko odrzavati.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 11:00 čet, 17. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE"]@intel vs amd: amd-ovi procesori sapouzedli brze rade sa fp brojevima iako su inace manje efikasni od intelovih, zato ih preferiraju matematicari, a bome i ja jer su jeftiniji :PPPP[/quote]

ay caramba...totalno krivo. nisi citao ono gore sto sam napisao? :lol: AMDovi procesori su puno efikasniji od Intelovih, a glavna je fora u tome sto AMD ima puno kraci ciklus (podijeljen u 11 faza) od Intela (34 faze :shock:). uz to, imaju exclusive algoritam za pristup cacheu (to znaci da efektivno nema dupliranja podataka iz L1 cachea u L2 i zbog toga nema bezveznog trosenja prostora, pa i povecanja performansi jer, jednostavno, vise instrukcija stane u L1 cache pa procesor ne mora cekati da instrukcije dodju iz L2 ili iz RAMa). zbog gore navedenog razloga (11fazni ciklus) AMD ima mnogo nizi konacni radni takt od Intela, no njegova interna struktura ipak daje prednost AMDu.
ZELENIZUBNAPLANETIDOSADE (napisa):
@intel vs amd: amd-ovi procesori sapouzedli brze rade sa fp brojevima iako su inace manje efikasni od intelovih, zato ih preferiraju matematicari, a bome i ja jer su jeftiniji Blaeh!


ay caramba...totalno krivo. nisi citao ono gore sto sam napisao? Laughing AMDovi procesori su puno efikasniji od Intelovih, a glavna je fora u tome sto AMD ima puno kraci ciklus (podijeljen u 11 faza) od Intela (34 faze Shocked). uz to, imaju exclusive algoritam za pristup cacheu (to znaci da efektivno nema dupliranja podataka iz L1 cachea u L2 i zbog toga nema bezveznog trosenja prostora, pa i povecanja performansi jer, jednostavno, vise instrukcija stane u L1 cache pa procesor ne mora cekati da instrukcije dodju iz L2 ili iz RAMa). zbog gore navedenog razloga (11fazni ciklus) AMD ima mnogo nizi konacni radni takt od Intela, no njegova interna struktura ipak daje prednost AMDu.



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 11:16 čet, 17. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="venovako"]Odgovor: "ali na Linuxu barem imaju svoj account" slabo drzi vodu[/quote]

Sto kazes na odgovor: "ali Linux je besplatan"? IMO, Nes je dotakla najbitnije pitanje. Ako se za cijenu 5 Macova moze dobiti 10 PC-a, ima li smisla u ime upoznavanja s novim OS-om zrtvovati 5 radnih mjesta? Mislim da inicijativa ima smisla samo ako ce se Macovi nabavljati po ekstrapovoljnim cijenama.

[quote="HijenA"]ay caramba...totalno krivo. nisi citao ono gore sto sam napisao? :lol: AMDovi procesori su puno efikasniji od Intelovih, a glavna je fora u tome sto AMD ima puno kraci ciklus (podijeljen u 11 faza) od Intela (34 faze :shock:). uz to, imaju exclusive algoritam za pristup cacheu (to znaci da efektivno nema dupliranja podataka iz L1 cachea u L2 i zbog toga nema bezveznog trosenja prostora, pa i povecanja performansi jer, jednostavno, vise instrukcija stane u L1 cache pa procesor ne mora cekati da instrukcije dodju iz L2 ili iz RAMa). zbog gore navedenog razloga (11fazni ciklus) AMD ima mnogo nizi konacni radni takt od Intela, no njegova interna struktura ipak daje prednost AMDu.[/quote]

Moje iskustvo s tim je malo drugacije. Istina, ne koristim floating point nego iskljucivo cjelobrojnu aritmetiku. Kad sam usporedjivao AMD i Intel (isti OS, isti kompajler), dosao sam do zakljucka da brzina tocno odgovara radnoj frekvenciji. I to stvarnoj, a ne onoj marketinskoj koju AMD stavlja u ime procesora. Na primjer, AMD procesor koji u nazivu ima 1400+, a zapravo radi na oko 1GHz, tocno odgovara Intelovom od 1GHz - cak i po cijeni! Naravno, jeftiniji je od Intela na 1.5GHz s kojim ga AMD nastoji izjednaciti.
venovako (napisa):
Odgovor: "ali na Linuxu barem imaju svoj account" slabo drzi vodu


Sto kazes na odgovor: "ali Linux je besplatan"? IMO, Nes je dotakla najbitnije pitanje. Ako se za cijenu 5 Macova moze dobiti 10 PC-a, ima li smisla u ime upoznavanja s novim OS-om zrtvovati 5 radnih mjesta? Mislim da inicijativa ima smisla samo ako ce se Macovi nabavljati po ekstrapovoljnim cijenama.

HijenA (napisa):
ay caramba...totalno krivo. nisi citao ono gore sto sam napisao? Laughing AMDovi procesori su puno efikasniji od Intelovih, a glavna je fora u tome sto AMD ima puno kraci ciklus (podijeljen u 11 faza) od Intela (34 faze Shocked). uz to, imaju exclusive algoritam za pristup cacheu (to znaci da efektivno nema dupliranja podataka iz L1 cachea u L2 i zbog toga nema bezveznog trosenja prostora, pa i povecanja performansi jer, jednostavno, vise instrukcija stane u L1 cache pa procesor ne mora cekati da instrukcije dodju iz L2 ili iz RAMa). zbog gore navedenog razloga (11fazni ciklus) AMD ima mnogo nizi konacni radni takt od Intela, no njegova interna struktura ipak daje prednost AMDu.


Moje iskustvo s tim je malo drugacije. Istina, ne koristim floating point nego iskljucivo cjelobrojnu aritmetiku. Kad sam usporedjivao AMD i Intel (isti OS, isti kompajler), dosao sam do zakljucka da brzina tocno odgovara radnoj frekvenciji. I to stvarnoj, a ne onoj marketinskoj koju AMD stavlja u ime procesora. Na primjer, AMD procesor koji u nazivu ima 1400+, a zapravo radi na oko 1GHz, tocno odgovara Intelovom od 1GHz - cak i po cijeni! Naravno, jeftiniji je od Intela na 1.5GHz s kojim ga AMD nastoji izjednaciti.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 11:44 čet, 17. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Sto kazes na odgovor: "ali Linux je besplatan"? IMO, Nes je dotakla najbitnije pitanje. Ako se za cijenu 5 Macova moze dobiti 10 PC-a, ima li smisla u ime upoznavanja s novim OS-om zrtvovati 5 radnih mjesta? Mislim da inicijativa ima smisla samo ako ce se Macovi nabavljati po ekstrapovoljnim cijenama.[/quote]

Slobodno zamijeni sve sto sam rekao o Linuxu s Windowsima: sto ce nam uopce Windowsi kad mozemo surfati, kodirati i vrtiti Mathematicu i na Linuxu?

Htjedoh reci da po logici "specificnosti", odnosno izostanka koristenja istih, slobodno mozemo unificirati stvari do te mjere da se na citavom faxu vrti npr. Debian i amen. Koliko bi to zakinulo studente za vrlo vaznu mogucnost prilagodbe na razlicita okruzenja, ne trebam objasnjavati.

Linux je bio spomenut zato sto je stanje u Pr1 daleko od idealnog, kako Nesi kaze. A osobno sam unix fan, i nije mi ni u primisli bilo napadati samu ideju vrcenja Linuxa na faxu.

Po meni je puno bitnije pitanje je li fax spreman kesirati nemalu kolicinu Kn svaki mjesec za multipraktik (Linux, Mac...) admina (sto je apsolutna nuznost, ne zelimo li zavrsiti u kaosu, kao sto smo imali i imamo prilike svjedociti u Pr1 a i drugdje). Bez toga je svaka daljnja nabavka bilo kakvog PC ili Mac hardveraja besmislena.

Rijec je o puno vecem novcu od razlike u cijeni <= 5 Macova i PCa, ma kolika da ona bila. Sve sto sam pisao jest pod pretpostavkom da se u nabavku Macova ide bas zbog nekih super ludih uvjeta, jer nitko nije (a zbog poslovnih razloga sumnjam da i moze) iznijeti tocnu cijenu jednog Maca. Ako tome nije slucaj, tj. tvoja ocjena o 1 : 2 odnosu stoji, tada doista invensticija u ime raznolikosti postaje neopravdana.

No, hocemo li samim odbijanjem ponude 5 Macova doista i dobiti tih 10 PCa? Sumnjam. Na sva bitna pitanja nemamo odgovore. Ova rasprava samim tim gubi smisao. Ako Macovi osvanu, super. Ako ne, nije veliki bed. Samo mislim da ne treba odmah sabotirati jednu ne tako losu ideju bez da se zna moze li se proci bolje (povoljnije).
krcko (napisa):
Sto kazes na odgovor: "ali Linux je besplatan"? IMO, Nes je dotakla najbitnije pitanje. Ako se za cijenu 5 Macova moze dobiti 10 PC-a, ima li smisla u ime upoznavanja s novim OS-om zrtvovati 5 radnih mjesta? Mislim da inicijativa ima smisla samo ako ce se Macovi nabavljati po ekstrapovoljnim cijenama.


Slobodno zamijeni sve sto sam rekao o Linuxu s Windowsima: sto ce nam uopce Windowsi kad mozemo surfati, kodirati i vrtiti Mathematicu i na Linuxu?

Htjedoh reci da po logici "specificnosti", odnosno izostanka koristenja istih, slobodno mozemo unificirati stvari do te mjere da se na citavom faxu vrti npr. Debian i amen. Koliko bi to zakinulo studente za vrlo vaznu mogucnost prilagodbe na razlicita okruzenja, ne trebam objasnjavati.

Linux je bio spomenut zato sto je stanje u Pr1 daleko od idealnog, kako Nesi kaze. A osobno sam unix fan, i nije mi ni u primisli bilo napadati samu ideju vrcenja Linuxa na faxu.

Po meni je puno bitnije pitanje je li fax spreman kesirati nemalu kolicinu Kn svaki mjesec za multipraktik (Linux, Mac...) admina (sto je apsolutna nuznost, ne zelimo li zavrsiti u kaosu, kao sto smo imali i imamo prilike svjedociti u Pr1 a i drugdje). Bez toga je svaka daljnja nabavka bilo kakvog PC ili Mac hardveraja besmislena.

Rijec je o puno vecem novcu od razlike u cijeni ⇐ 5 Macova i PCa, ma kolika da ona bila. Sve sto sam pisao jest pod pretpostavkom da se u nabavku Macova ide bas zbog nekih super ludih uvjeta, jer nitko nije (a zbog poslovnih razloga sumnjam da i moze) iznijeti tocnu cijenu jednog Maca. Ako tome nije slucaj, tj. tvoja ocjena o 1 : 2 odnosu stoji, tada doista invensticija u ime raznolikosti postaje neopravdana.

No, hocemo li samim odbijanjem ponude 5 Macova doista i dobiti tih 10 PCa? Sumnjam. Na sva bitna pitanja nemamo odgovore. Ova rasprava samim tim gubi smisao. Ako Macovi osvanu, super. Ako ne, nije veliki bed. Samo mislim da ne treba odmah sabotirati jednu ne tako losu ideju bez da se zna moze li se proci bolje (povoljnije).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 12:27 čet, 17. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="venovako"]Slobodno zamijeni sve sto sam rekao o Linuxu s Windowsima: sto ce nam uopce Windowsi kad mozemo surfati, kodirati i vrtiti Mathematicu i na Linuxu?[/quote]

Ajmo stavit na stranu pitanje administriranja (koje je potrebno za bilo koji OS), te monopolizma, slobodnog trzista i slicno. U praksi Microsoftov softver za faks [b]je[/b] besplatan, jer su licence kupljene na razini Ministarstva, drzave, Europske unije ili jos visem. Linuxov softver je stvarno besplatan, a za Mac to nije slucaj. Prica bi se vjerojatno zavrsila tocno na onom softveru koji je inicijalno isporucen: browser + kompajleri ako imamo srece (ne znam tocno koja je Mac politika po tom pitanju i sto se sve dobiva uz goli OS).

[quote="venovako"]No, hocemo li samim odbijanjem ponude 5 Macova doista i dobiti tih 10 PCa? Sumnjam. Na sva bitna pitanja nemamo odgovore. Ova rasprava samim tim gubi smisao. Ako Macovi osvanu, super. Ako ne, nije veliki bed. Samo mislim da ne treba odmah sabotirati jednu ne tako losu ideju bez da se zna moze li se proci bolje (povoljnije).[/quote]

Dosta sam pazljivo formulirao stvari i mislim da mi se ne moze prigovoriti sabotiranje inicijative. Samo tvrdim da se na ta pitanja mora odgovoriti prije nego sto se krene u zicanje sredstava i nabavku. Razlozi za nabavku Mac-ova mogu biti i "politicki". Na primjer, lova bi se mogla traziti u ime toga sto nemamo niti jedan Mac za studente, dok nam za PC-jeve mogu odbrusili da vec imamo nekoliko praktikuma.
venovako (napisa):
Slobodno zamijeni sve sto sam rekao o Linuxu s Windowsima: sto ce nam uopce Windowsi kad mozemo surfati, kodirati i vrtiti Mathematicu i na Linuxu?


Ajmo stavit na stranu pitanje administriranja (koje je potrebno za bilo koji OS), te monopolizma, slobodnog trzista i slicno. U praksi Microsoftov softver za faks je besplatan, jer su licence kupljene na razini Ministarstva, drzave, Europske unije ili jos visem. Linuxov softver je stvarno besplatan, a za Mac to nije slucaj. Prica bi se vjerojatno zavrsila tocno na onom softveru koji je inicijalno isporucen: browser + kompajleri ako imamo srece (ne znam tocno koja je Mac politika po tom pitanju i sto se sve dobiva uz goli OS).

venovako (napisa):
No, hocemo li samim odbijanjem ponude 5 Macova doista i dobiti tih 10 PCa? Sumnjam. Na sva bitna pitanja nemamo odgovore. Ova rasprava samim tim gubi smisao. Ako Macovi osvanu, super. Ako ne, nije veliki bed. Samo mislim da ne treba odmah sabotirati jednu ne tako losu ideju bez da se zna moze li se proci bolje (povoljnije).


Dosta sam pazljivo formulirao stvari i mislim da mi se ne moze prigovoriti sabotiranje inicijative. Samo tvrdim da se na ta pitanja mora odgovoriti prije nego sto se krene u zicanje sredstava i nabavku. Razlozi za nabavku Mac-ova mogu biti i "politicki". Na primjer, lova bi se mogla traziti u ime toga sto nemamo niti jedan Mac za studente, dok nam za PC-jeve mogu odbrusili da vec imamo nekoliko praktikuma.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
pbanicev
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2004. (19:32:44)
Postovi: (52)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0
Lokacija: /dev/random V /dev/null V /dev/zero

PostPostano: 12:39 čet, 17. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Noviji Mac OS X (10.0) su bazirani na Darwin OS (zapravo to mu je jezgra)
a on je opensource :) (Unix-like okruzenje). Nije nastao kao Linux kao scratch vec od dvije, Mach mikrokernela i BSD source koda (FreeBSD, najveci dio).
Ne raspravljajuci o tehnologijama na kojima se Mac OS X obicno vrte, jedina je znacajna razlika (za vecinu obicnih korisnika) je graficko integrirano okruzenje (nije open source i ona zapravo odredjuje cijenu Mac OS-a :evil: ).
Stariji Mac OS polako ali sigurno odlaze u povijest. :)
Noviji Mac OS X (10.0) su bazirani na Darwin OS (zapravo to mu je jezgra)
a on je opensource Smile (Unix-like okruzenje). Nije nastao kao Linux kao scratch vec od dvije, Mach mikrokernela i BSD source koda (FreeBSD, najveci dio).
Ne raspravljajuci o tehnologijama na kojima se Mac OS X obicno vrte, jedina je znacajna razlika (za vecinu obicnih korisnika) je graficko integrirano okruzenje (nije open source i ona zapravo odredjuje cijenu Mac OS-a Evil or Very Mad ).
Stariji Mac OS polako ali sigurno odlaze u povijest. Smile



_________________
vim vim vim
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 12:44 čet, 17. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Ajmo stavit na stranu pitanje administriranja (koje je potrebno za bilo koji OS), te monopolizma, slobodnog trzista i slicno. ... Linuxov softver je stvarno besplatan, a za Mac to nije slucaj. Prica bi se vjerojatno zavrsila tocno na onom softveru koji je inicijalno isporucen: browser + kompajleri ako imamo srece (ne znam tocno koja je Mac politika po tom pitanju i sto se sve dobiva uz goli OS).[/quote]

Kompajleri su free (gcc based), a ima i dosta sw u paketu. Poanta je u tome da postojeci kvalitetan open source uglavnom radi na OSX i samo ga (netko, dakle admin) treba staviti na strojeve, pa da se ne brine mnogo o cijeni softvera.

[quote="krcko"]Dosta sam pazljivo formulirao stvari i mislim da mi se ne moze prigovoriti sabotiranje inicijative. Samo tvrdim da se na ta pitanja mora odgovoriti prije nego sto se krene u zicanje sredstava i nabavku. Razlozi za nabavku Mac-ova mogu biti i "politicki". Na primjer, lova bi se mogla traziti u ime toga sto nemamo niti jedan Mac za studente, dok nam za PC-jeve mogu odbrusili da vec imamo nekoliko praktikuma.[/quote]

Potpuno se slazem i ne mislim da si isao sabotirati inicijativu; to se odnosilo na neka apriorno negativna stajalista iz prijasnjih postova na ovu temu.
krcko (napisa):
Ajmo stavit na stranu pitanje administriranja (koje je potrebno za bilo koji OS), te monopolizma, slobodnog trzista i slicno. ... Linuxov softver je stvarno besplatan, a za Mac to nije slucaj. Prica bi se vjerojatno zavrsila tocno na onom softveru koji je inicijalno isporucen: browser + kompajleri ako imamo srece (ne znam tocno koja je Mac politika po tom pitanju i sto se sve dobiva uz goli OS).


Kompajleri su free (gcc based), a ima i dosta sw u paketu. Poanta je u tome da postojeci kvalitetan open source uglavnom radi na OSX i samo ga (netko, dakle admin) treba staviti na strojeve, pa da se ne brine mnogo o cijeni softvera.

krcko (napisa):
Dosta sam pazljivo formulirao stvari i mislim da mi se ne moze prigovoriti sabotiranje inicijative. Samo tvrdim da se na ta pitanja mora odgovoriti prije nego sto se krene u zicanje sredstava i nabavku. Razlozi za nabavku Mac-ova mogu biti i "politicki". Na primjer, lova bi se mogla traziti u ime toga sto nemamo niti jedan Mac za studente, dok nam za PC-jeve mogu odbrusili da vec imamo nekoliko praktikuma.


Potpuno se slazem i ne mislim da si isao sabotirati inicijativu; to se odnosilo na neka apriorno negativna stajalista iz prijasnjih postova na ovu temu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 15:47 čet, 17. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

racunala imamo i previse na faksu. pogledajte praktikum 2. 80% radnog
vremena je prazan. Jedini smisleni razlog zasto bi se islo u kupovinu Mac-ova
jest omogucavanje studentima da se upoznaju s novom arhitekturom i OS-om
sto po mojoj skromnoj procjeni nije lose. 3 Mac-a bi stvarno dobro dosla, ako
cijena nije previsoka. ali ako cemo iskreno, te bi se novce (pretpostavljam
da bi 3 Mac-a dosla >= 35000 kn) moglo dati za povecanje place administratoru
za Linux od recimo 1000kn. Tada bi se mozda koji i javio na natjecaj.
racunala imamo i previse na faksu. pogledajte praktikum 2. 80% radnog
vremena je prazan. Jedini smisleni razlog zasto bi se islo u kupovinu Mac-ova
jest omogucavanje studentima da se upoznaju s novom arhitekturom i OS-om
sto po mojoj skromnoj procjeni nije lose. 3 Mac-a bi stvarno dobro dosla, ako
cijena nije previsoka. ali ako cemo iskreno, te bi se novce (pretpostavljam
da bi 3 Mac-a dosla >= 35000 kn) moglo dati za povecanje place administratoru
za Linux od recimo 1000kn. Tada bi se mozda koji i javio na natjecaj.



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 17:17 čet, 17. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="venovako"]sto ce nam uopce Windowsi kad mozemo surfati, kodirati i vrtiti Mathematicu i na Linuxu?[/quote]

=D> :bow: :minitux: :hopacupa:

[quote="krcko"]U praksi Microsoftov softver za faks [b]je[/b] besplatan, jer su licence kupljene na razini Ministarstva, drzave, Europske unije ili jos visem.[/quote]

Erm... krivo? :-s Kupljene su [b]upgrade[/b] licence, a osnovnu (bilo koju, makar i Win95) si duzan kupiti. :roll: Dapace, obicno ju platis kao dio cijene [b]svakog novog racunala[/b]! :evil:

Ergo, Linux je [b]jedini stvarno besplatan[/b], ako ne zelis krsiti zakon o copyleftu. 8)
venovako (napisa):
sto ce nam uopce Windowsi kad mozemo surfati, kodirati i vrtiti Mathematicu i na Linuxu?


Applause I bow before you Mali Tux Ovo se moglo zvati i 'weee 2'

krcko (napisa):
U praksi Microsoftov softver za faks je besplatan, jer su licence kupljene na razini Ministarstva, drzave, Europske unije ili jos visem.


Erm... krivo? Eh? Kupljene su upgrade licence, a osnovnu (bilo koju, makar i Win95) si duzan kupiti. Rolling Eyes Dapace, obicno ju platis kao dio cijene svakog novog racunala! Evil or Very Mad

Ergo, Linux je jedini stvarno besplatan, ako ne zelis krsiti zakon o copyleftu. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbanicev
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2004. (19:32:44)
Postovi: (52)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0
Lokacija: /dev/random V /dev/null V /dev/zero

PostPostano: 17:55 čet, 17. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

:lol:

[quote="vsego"]Ergo, Linux je [b]jedini stvarno besplatan[/b], ako ne zelis krsiti zakon o copyleftu. 8)[/quote]

Nije. :!: [FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, .. ]

Pozor: Linux je samo kernel (postoju i distribucije koje kostaju).
Laughing

vsego (napisa):
Ergo, Linux je jedini stvarno besplatan, ako ne zelis krsiti zakon o copyleftu. Cool


Nije. Exclamation [FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, .. ]

Pozor: Linux je samo kernel (postoju i distribucije koje kostaju).



_________________
vim vim vim
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 21:02 čet, 17. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pbanicev"][quote="vsego"]Ergo, Linux je [b]jedini stvarno besplatan[/b], ako ne zelis krsiti zakon o copyleftu. 8)[/quote]
Nije. :!: [FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, .. ]
Pozor: Linux je samo kernel (postoju i distribucije koje kostaju).[/quote]

Sad smo vec malo jace :OT: pa samo kratko objasnjenje: mislio sam "Linux je jedini stvarno besplatan od onih sustava koje trenutno koristimo na faxu". :) A to su ujedno i besplatne distribucije (AFAIK, na faxu se koriste Debian, Fedora i SuSE). :)
pbanicev (napisa):
vsego (napisa):
Ergo, Linux je jedini stvarno besplatan, ako ne zelis krsiti zakon o copyleftu. Cool

Nije. Exclamation [FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, .. ]
Pozor: Linux je samo kernel (postoju i distribucije koje kostaju).


Sad smo vec malo jace Off-topic pa samo kratko objasnjenje: mislio sam "Linux je jedini stvarno besplatan od onih sustava koje trenutno koristimo na faxu". Smile A to su ujedno i besplatne distribucije (AFAIK, na faxu se koriste Debian, Fedora i SuSE). Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 21:47 čet, 17. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Erm... krivo? :-s Kupljene su [b]upgrade[/b] licence, a osnovnu (bilo koju, makar i Win95) si duzan kupiti. :roll: Dapace, obicno ju platis kao dio cijene [b]svakog novog racunala[/b]! :evil:[/quote]

U tome i jest kvaka, zar ne? Plat ces danak Microsoftu makar poslije instalirao Linux. Ako je racunalo faksovsko, mozes ga bez dodatnih troskova upgradeati na Win2k ili XP, stavit gore Office, Visual studio i sto ti vec treba od MS softvera. Ako te tako nesto cini sretnim :)

Al rekli smo da necemo o monopolistima...
vsego (napisa):
Erm... krivo? Eh? Kupljene su upgrade licence, a osnovnu (bilo koju, makar i Win95) si duzan kupiti. Rolling Eyes Dapace, obicno ju platis kao dio cijene svakog novog racunala! Evil or Very Mad


U tome i jest kvaka, zar ne? Plat ces danak Microsoftu makar poslije instalirao Linux. Ako je racunalo faksovsko, mozes ga bez dodatnih troskova upgradeati na Win2k ili XP, stavit gore Office, Visual studio i sto ti vec treba od MS softvera. Ako te tako nesto cini sretnim Smile

Al rekli smo da necemo o monopolistima...



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 21:51 čet, 17. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="GauSs_"]racunala imamo i previse na faksu. pogledajte praktikum 2. 80% radnog vremena je prazan.[/quote]

Ne slazem se. Kad krene Pr1 u drugom semestru uvijek nedostaje radnih mjesta.

[size=7]Druga je stvar sto nedostaje i asistenata koji bi vodili vjezbe u dodatnim praktikumima[/size] :roll:
GauSs_ (napisa):
racunala imamo i previse na faksu. pogledajte praktikum 2. 80% radnog vremena je prazan.


Ne slazem se. Kad krene Pr1 u drugom semestru uvijek nedostaje radnih mjesta.

Druga je stvar sto nedostaje i asistenata koji bi vodili vjezbe u dodatnim praktikumima Rolling Eyes



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 22:20 čet, 17. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]

Erm... krivo? :-s Kupljene su [b]upgrade[/b] licence, a osnovnu (bilo koju, makar i Win95) si duzan kupiti. :roll: Dapace, obicno ju platis kao dio cijene [b]svakog novog racunala[/b]! :evil:[/quote]

not igzaktly :-) platis je kao dio cijene svakog novog racunala koji ima marku...nitko tebe ne sprecava da ti sam napravis svoju konfiguraciju od odredjenih komponenti i nju kupis i platis. tada ne placas nikakav operativni sustav, dobijes golu kantu na koju se OS tek treba naselit. druga je stvar sto nabava informaticke opreme za fakultete ide preko javnog natjecaja i kad ti kupujes 100ak (bubam) racunala...naravno da ces kupit marku (i s tim ces dobit placeni WinXP or sth), a neces svako racunalo slagati rucno :-)

eh...da. SuSE nije besplatan, odnosno besplatan je u svojoj HOME verziji. professional verzija (dakle, puna verzija) kosta IIRC oko 500 kn (sto je jos uvijek nize od cijene WinXPa).
vsego (napisa):


Erm... krivo? Eh? Kupljene su upgrade licence, a osnovnu (bilo koju, makar i Win95) si duzan kupiti. Rolling Eyes Dapace, obicno ju platis kao dio cijene svakog novog racunala! Evil or Very Mad


not igzaktly Smile platis je kao dio cijene svakog novog racunala koji ima marku...nitko tebe ne sprecava da ti sam napravis svoju konfiguraciju od odredjenih komponenti i nju kupis i platis. tada ne placas nikakav operativni sustav, dobijes golu kantu na koju se OS tek treba naselit. druga je stvar sto nabava informaticke opreme za fakultete ide preko javnog natjecaja i kad ti kupujes 100ak (bubam) racunala...naravno da ces kupit marku (i s tim ces dobit placeni WinXP or sth), a neces svako racunalo slagati rucno Smile

eh...da. SuSE nije besplatan, odnosno besplatan je u svojoj HOME verziji. professional verzija (dakle, puna verzija) kosta IIRC oko 500 kn (sto je jos uvijek nize od cijene WinXPa).



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
koryanshea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2003. (23:50:23)
Postovi: (442)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 27 - 10
Lokacija: Bebop (converted interplanetary trawler)

PostPostano: 10:11 pet, 18. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

gospodo vidim da ste se zachatali i uzfilozofirali i da vas zanimaju detalji razni, ali detalja nema ako nema zainteresiranih. dakle, tek kad se skupi dovoljno potpisa ce se raspravljat o svemu. i to vjerojatno na kolegiju RC-a pa cemo imat izvjestaje iz prve ruke.

ideja da dodu macovi je dosla od toga sto smo previse orijentiani na win i unix platformu. Mac se nepravedno zapostavlja a kao IT strucnjaci bi valjda trebali bar vidjeti kako radi Mac.

stoga praktikum.
gospodo vidim da ste se zachatali i uzfilozofirali i da vas zanimaju detalji razni, ali detalja nema ako nema zainteresiranih. dakle, tek kad se skupi dovoljno potpisa ce se raspravljat o svemu. i to vjerojatno na kolegiju RC-a pa cemo imat izvjestaje iz prve ruke.

ideja da dodu macovi je dosla od toga sto smo previse orijentiani na win i unix platformu. Mac se nepravedno zapostavlja a kao IT strucnjaci bi valjda trebali bar vidjeti kako radi Mac.

stoga praktikum.



_________________
"Download the files to a non-networked, firewalled computer."
- Dr. Elizabeth Weir
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Saf
Forumski umjetnik
Forumski umjetnik


Pridružen/a: 10. 06. 2005. (21:55:28)
Postovi: (1B0)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
22 = 30 - 8
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 12:07 pet, 18. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kaj je to Mac?! :wink:

Napravite anketu među studošima, kad si se zadnji put, i jesi li se uopće susreo sa Macom..... Mislim da se sa novim OS om mogu "upoznati" i kod nekog frenda, ako je svrha upoznavanje u sklopu nekog kolegija ili omogućavanje nekolicini upućenijih da se služe novim praktikumom, ili iskorištavanje dobre prilike za kupnju, onda kupite, ali u principu, kaj će nam to? Potošite tu lovu na nekaj drugo, npr, podjelite studentima da si mogu kupit komjuter za doma :?
Kaj je to Mac?! Wink

Napravite anketu među studošima, kad si se zadnji put, i jesi li se uopće susreo sa Macom..... Mislim da se sa novim OS om mogu "upoznati" i kod nekog frenda, ako je svrha upoznavanje u sklopu nekog kolegija ili omogućavanje nekolicini upućenijih da se služe novim praktikumom, ili iskorištavanje dobre prilike za kupnju, onda kupite, ali u principu, kaj će nam to? Potošite tu lovu na nekaj drugo, npr, podjelite studentima da si mogu kupit komjuter za doma Confused



_________________
Super Nut Chase
moj site
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 12:51 pet, 18. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kod nekog frenda mozes nauciti i programiranje, a uz podosta truda i Analizu, Linearnu algebru,... :P

No, slazem se da nema smisla ako bas ni jedan kolegij ne koristi tu opremu. :(

:idea: Savjet: popricajte s prof. Ungarom sto on misli o svemu (pogadjate; on voli Macove). :)
Kod nekog frenda mozes nauciti i programiranje, a uz podosta truda i Analizu, Linearnu algebru,... Razz

No, slazem se da nema smisla ako bas ni jedan kolegij ne koristi tu opremu. Sad

Idea Savjet: popricajte s prof. Ungarom sto on misli o svemu (pogadjate; on voli Macove). Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
filipnet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2003. (01:17:46)
Postovi: (399)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 29 - 5
Lokacija: cvrsto na stolici

PostPostano: 17:53 pet, 18. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

a da pricekamo jos koju godinu, jer na dosta se mjesta moze procitat trac, da ce apple izdat mac OS X za sve! tj. kad dokraja prijedu na intele, mac OS X ce biti za samo eksluzivno za apple made products! ali vjeruje se da ce to nece biti zauvijek. Tj. izdat ce verziju max OS X za sve, ali nece biti jednako jaka kao na apple made products! Pa tada samo faks kupi OS X i stavi ih ga na postojece kompove u praktikumu!
a da pricekamo jos koju godinu, jer na dosta se mjesta moze procitat trac, da ce apple izdat mac OS X za sve! tj. kad dokraja prijedu na intele, mac OS X ce biti za samo eksluzivno za apple made products! ali vjeruje se da ce to nece biti zauvijek. Tj. izdat ce verziju max OS X za sve, ali nece biti jednako jaka kao na apple made products! Pa tada samo faks kupi OS X i stavi ih ga na postojece kompove u praktikumu!



_________________
Dwarf Everything happens with a reason! Vidi me kako skaaaaaceeeem!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Računalni sustavi na Fakultetu Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan