Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Ideali u Z[i]
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Vektorski prostori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
EnigmaQ
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2005. (15:29:30)
Postovi: (15)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:49 čet, 24. 11. 2005    Naslov: Ideali u Z[i] Citirajte i odgovorite

Unaprijed se ispricavam moderatu, jer ova tema nije bas primjerena vektorskim prostorima nego algebri tocnije algebarskim strukturama, no posto ne postoji nesto sto se tako zove na ovom forumu a ni Pretraznik nije pomogao... Ako postoji neko pametnije mjesto za ovaj thread budem ga premjestio.

Imam problem: Zadan je I_1=(11-2i, 25+25i) ideal u Z[i]. Posto je Z[i] Euklidska domena pa je stoga i domena glavnih ideala postoji glavni ideal (a+bi)=I_1. E sad u dokazu tog teorema koristi se cinjenica da postoji a+bi iz Z[i] sa najmanjim delta (delta) je funkcija iz definicije Euklidskog prstena itd. Mene zanima kako naci generator od I_1, koristi li se postupak iz dokaza tog teorema i ako se koristi kako naci najmanji takav.
Ono sto sam probao je to da sam probao vidjeti da li je 1 u I_1 no izgleda da nije ako sam dobro sve izmnozio. Onda sam pokusao pokazati da je 11-2i u (25+25i) i obratno no i to cini se nije. Kako dalje?

I jos jedno pitanje: pronaci I_1 presjek I_2 gdje je I_2=(1+8i,7+16i).
Unaprijed se ispricavam moderatu, jer ova tema nije bas primjerena vektorskim prostorima nego algebri tocnije algebarskim strukturama, no posto ne postoji nesto sto se tako zove na ovom forumu a ni Pretraznik nije pomogao... Ako postoji neko pametnije mjesto za ovaj thread budem ga premjestio.

Imam problem: Zadan je I_1=(11-2i, 25+25i) ideal u Z[i]. Posto je Z[i] Euklidska domena pa je stoga i domena glavnih ideala postoji glavni ideal (a+bi)=I_1. E sad u dokazu tog teorema koristi se cinjenica da postoji a+bi iz Z[i] sa najmanjim delta (delta) je funkcija iz definicije Euklidskog prstena itd. Mene zanima kako naci generator od I_1, koristi li se postupak iz dokaza tog teorema i ako se koristi kako naci najmanji takav.
Ono sto sam probao je to da sam probao vidjeti da li je 1 u I_1 no izgleda da nije ako sam dobro sve izmnozio. Onda sam pokusao pokazati da je 11-2i u (25+25i) i obratno no i to cini se nije. Kako dalje?

I jos jedno pitanje: pronaci I_1 presjek I_2 gdje je I_2=(1+8i,7+16i).



_________________
Koliko treba muhi da pojede Zirafu u Africi?
5 dana, Stari moj! 5 dana!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 20:27 čet, 24. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne znam jesu li oznake iste kao u [url=http://web.math.hr/~duje/utb/utblink.pdf]skripti iz Uvoda u teoriju brojeva[/url], ali mislim da dokaz teorema 8.9 (dio za d=-1) moze biti od koristi. Radi se isto kao kod obicnog Euklidovog algoritma, s kvocijentom koji je definiran tako da se brojevi "obicno podijele", pa im se realni i imaginarni dijelovi zaokruze na najblizi cijeli broj. Dobije se I_1=(3+4i).
Za I_2 dobije se I_2=(2+i), pa jer je (2+i)^2=3+4i, ispadne da je I_1 podskup od I_2. Nadam se da nisam pogrijesio u racunu.
Ne znam jesu li oznake iste kao u skripti iz Uvoda u teoriju brojeva, ali mislim da dokaz teorema 8.9 (dio za d=-1) moze biti od koristi. Radi se isto kao kod obicnog Euklidovog algoritma, s kvocijentom koji je definiran tako da se brojevi "obicno podijele", pa im se realni i imaginarni dijelovi zaokruze na najblizi cijeli broj. Dobije se I_1=(3+4i).
Za I_2 dobije se I_2=(2+i), pa jer je (2+i)^2=3+4i, ispadne da je I_1 podskup od I_2. Nadam se da nisam pogrijesio u racunu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
EnigmaQ
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 02. 2005. (15:29:30)
Postovi: (15)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:28 pet, 25. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok to stima hvala na odgovoru.

Samo sto sam ja izracunao za I_1=(-3-4i) hm N(-3-4i)=N(3+4i) i -3-4i je u (3+4i) i obratno pa su valjda asocirani, to stima ali kako sam dobio drugaciji razultat ako smo koristili isti postupak? Ili sam ja nesto krivo napravio... :oops:

Dakle:

25+25i = (11-2i)(2+3i) + (r + si) povlaci da je r + si = -3-4i

dalje postupak pokazuje da je iduci ostatak 0 itd.

slicno i za I_2..
Ok to stima hvala na odgovoru.

Samo sto sam ja izracunao za I_1=(-3-4i) hm N(-3-4i)=N(3+4i) i -3-4i je u (3+4i) i obratno pa su valjda asocirani, to stima ali kako sam dobio drugaciji razultat ako smo koristili isti postupak? Ili sam ja nesto krivo napravio... Embarassed

Dakle:

25+25i = (11-2i)(2+3i) + (r + si) povlaci da je r + si = -3-4i

dalje postupak pokazuje da je iduci ostatak 0 itd.

slicno i za I_2..



_________________
Koliko treba muhi da pojede Zirafu u Africi?
5 dana, Stari moj! 5 dana!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
duje
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (12:21:31)
Postovi: (55C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
338 = 339 - 1

PostPostano: 14:36 pet, 25. 11. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobar je vam je i postupak i rezultat. A ja sam (tocno, ali nepotrebno) rezultat (-3-4i) napisao u obliku (3+4i), sto je naravno isti ideal.
Dobar je vam je i postupak i rezultat. A ja sam (tocno, ali nepotrebno) rezultat (-3-4i) napisao u obliku (3+4i), sto je naravno isti ideal.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Vektorski prostori Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan