Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Za bolonjce

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  

Kolika ce biti prolaznost u drugu godinu?
10%
17%
 17%  [ 6 ]
20%
20%
 20%  [ 7 ]
30%
14%
 14%  [ 5 ]
vise od 30%
48%
 48%  [ 17 ]
Ukupno glasova : 35

Autor/ica Poruka
PIPboy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 04. 2005. (00:10:07)
Postovi: (F5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 3
Lokacija: Vault 13

PostPostano: 13:25 uto, 13. 12. 2005    Naslov: Za bolonjce Citirajte i odgovorite

Sto VI mislite ? :-k

Ja mislim da ce biti 10% samo po rezultatima kolokvija...

------------------------

[color=blue]mod edit: nadodao "vise od 30%"[/color]
Sto VI mislite ? Think

Ja mislim da ce biti 10% samo po rezultatima kolokvija...

------------------------

mod edit: nadodao "vise od 30%"



_________________
Exploded Laughing "When I was five, my uncle was decapitated by a watermelon."
--Dave
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
buba
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 10. 2004. (21:53:15)
Postovi: (57B)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
38 = 125 - 87

PostPostano: 13:35 uto, 13. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa mogu reći da su za sada Bolonjci još uvijek nadobudni, barem na nastavničkom smjeru. :-|

Iz svoje grupe (smjer matematike i fizike) znam barem 15 ljudi koji idu na skoro-pa-sve vježbe i predavanja, ali ne garantiram da sve prate. :D

Ja se trudim natjerati da idem na sve što moram a ono što imam bilješke od prošle godine to učim doma, jer mi se ne isplati ići na faks slušati to kada je sve isto. :)

Po rezultatima kolokvija sam primjetila da ako ne redovno, ljudi barem uče već sada i to poprilično. :roll:

Prolaznost po kolegiju je za sada u prosjeku (koliko sam ja izračunala) između 50 i 60%.

I to se navodno smjer matematika i smjer matematika i fizika (kao grupe) čak i drastično razlikuju po rezultatima zadaća i kolokvija. :shock:
Pa mogu reći da su za sada Bolonjci još uvijek nadobudni, barem na nastavničkom smjeru. Neutral

Iz svoje grupe (smjer matematike i fizike) znam barem 15 ljudi koji idu na skoro-pa-sve vježbe i predavanja, ali ne garantiram da sve prate. Very Happy

Ja se trudim natjerati da idem na sve što moram a ono što imam bilješke od prošle godine to učim doma, jer mi se ne isplati ići na faks slušati to kada je sve isto. Smile

Po rezultatima kolokvija sam primjetila da ako ne redovno, ljudi barem uče već sada i to poprilično. Rolling Eyes

Prolaznost po kolegiju je za sada u prosjeku (koliko sam ja izračunala) između 50 i 60%.

I to se navodno smjer matematika i smjer matematika i fizika (kao grupe) čak i drastično razlikuju po rezultatima zadaća i kolokvija. Shocked


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
andreao
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 02. 2005. (12:08:18)
Postovi: (46F)16
Sarma = la pohva - posuda
35 = 192 - 157
Lokacija: SK

PostPostano: 14:21 uto, 13. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa ima nadobudnih i na inženjerskom smjeru. Vjerujem da će ih barem ak ne i više do Nove godine pasti 20. To se vidi samo po njihovom nedolasku na vježbe a za kolokvije i da ne govorim. A s druge strane tko zna, možda ih netko ili nešto prosvjetli. :D
Pa ima nadobudnih i na inženjerskom smjeru. Vjerujem da će ih barem ak ne i više do Nove godine pasti 20. To se vidi samo po njihovom nedolasku na vježbe a za kolokvije i da ne govorim. A s druge strane tko zna, možda ih netko ili nešto prosvjetli. Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 15:13 uto, 13. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moje misljenje je da ce prolaznost biti na razini nekoliko prethodnih generacija, dakle izmedju 20 i 30 posto.
Moje misljenje je da ce prolaznost biti na razini nekoliko prethodnih generacija, dakle izmedju 20 i 30 posto.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 17:08 uto, 13. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moje misljenje: prolaznost bitno veca, a znanje manje.
Ne mislim da je prolaznost od 50-60 posto realna jer ne mislim da na studiju imamo 50-60 posto ljudi koje zele i mogu studirati matematiku; a mislim da ce, ako prolaznost bude manja od toga, biti zakljuceno da nesto treba mijenjati i da smo bili prestrogi jer "kako moze pola ljudi pasti?!" Uz ovako heterogenu populaciju kakvu imamo na studiju (20-30% ljudi se nekada niti ne pojavi, osim na upisima i kad treba uzeti x-icu, i tu su da bi mogli jesti i raditi preko student servisa; a i oni ulaze u sve statistike), ti postoci nisu nikakvo realno mjerilo "prosjecnog studenta".
Mislim da je dobro u Bologni sto ce studenti koji su prije padali godine ne zbog nespospobnosti, nego pametni ljudi koji su na prvu godinu studija uletili sa "wow, nema obaveznih predavanja, nema domacih zadaca, zbogom srednja skolo, dobro jutro tulumi svakim radnim danom" i iznenda se otrijeznili u lipnju i shvatili da postoje tu neki uvjeti za upis druge, pa se malo ispanicarili do jeseni, i onda ujesen shvatili da ne mogu u 3 roka poloziti 7 ispita, po ovom sistemu proci (jer ce ih netko tjerati da rade na pocetku a ne ostavljaju stvari za "sutra"). Ali ne znam koliko ce jos ljudi koji nemaju dovoljno znanja to snizavanje kriterija provuci na drugu godinu.

Moje misljenje je zapravo (one line) da ne treba raspravljati o postocima prolaznosti, nego iskljucivo o minimalnom znanju potrebnom za prolaz. Tu se onda moze reci da li student mora znati sumirati neke lude redove za dvojku, ili mu se moze dati dva i bez da zna derivirati kompoziciju. A nakon sto se jednom ustvrdi neki RAZUMNI prag znanja za 2, studenti se tome trebaju prilagodavati. Rasprava o postocima je prazna.
Moje misljenje: prolaznost bitno veca, a znanje manje.
Ne mislim da je prolaznost od 50-60 posto realna jer ne mislim da na studiju imamo 50-60 posto ljudi koje zele i mogu studirati matematiku; a mislim da ce, ako prolaznost bude manja od toga, biti zakljuceno da nesto treba mijenjati i da smo bili prestrogi jer "kako moze pola ljudi pasti?!" Uz ovako heterogenu populaciju kakvu imamo na studiju (20-30% ljudi se nekada niti ne pojavi, osim na upisima i kad treba uzeti x-icu, i tu su da bi mogli jesti i raditi preko student servisa; a i oni ulaze u sve statistike), ti postoci nisu nikakvo realno mjerilo "prosjecnog studenta".
Mislim da je dobro u Bologni sto ce studenti koji su prije padali godine ne zbog nespospobnosti, nego pametni ljudi koji su na prvu godinu studija uletili sa "wow, nema obaveznih predavanja, nema domacih zadaca, zbogom srednja skolo, dobro jutro tulumi svakim radnim danom" i iznenda se otrijeznili u lipnju i shvatili da postoje tu neki uvjeti za upis druge, pa se malo ispanicarili do jeseni, i onda ujesen shvatili da ne mogu u 3 roka poloziti 7 ispita, po ovom sistemu proci (jer ce ih netko tjerati da rade na pocetku a ne ostavljaju stvari za "sutra"). Ali ne znam koliko ce jos ljudi koji nemaju dovoljno znanja to snizavanje kriterija provuci na drugu godinu.

Moje misljenje je zapravo (one line) da ne treba raspravljati o postocima prolaznosti, nego iskljucivo o minimalnom znanju potrebnom za prolaz. Tu se onda moze reci da li student mora znati sumirati neke lude redove za dvojku, ili mu se moze dati dva i bez da zna derivirati kompoziciju. A nakon sto se jednom ustvrdi neki RAZUMNI prag znanja za 2, studenti se tome trebaju prilagodavati. Rasprava o postocima je prazna.



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vanish
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2005. (22:45:35)
Postovi: (6D)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
25 = 27 - 2
Lokacija: stambena zgrada

PostPostano: 19:05 uto, 13. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Apsoštrumfno se slažem s Martinab. Hm.
Apsoštrumfno se slažem s Martinab. Hm.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Pukica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 10. 2004. (16:42:51)
Postovi: (1A5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 22 - 13

PostPostano: 19:25 uto, 13. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja bih rado htjela vidjeti te postotke...ali one "prave"

tj one vjerodostojnije o kojima prica martinab

makar generalno ne cini mi se da su kolokviji toliko puno laksi nego prosle godine
ja bih rado htjela vidjeti te postotke...ali one "prave"

tj one vjerodostojnije o kojima prica martinab

makar generalno ne cini mi se da su kolokviji toliko puno laksi nego prosle godine



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Anđelčić
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 05. 2005. (16:57:50)
Postovi: (201)16
Sarma = la pohva - posuda
= 22 - 16

PostPostano: 19:48 uto, 13. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moram priznati da me te rasprave o postocima (i slično) baš živciraju. Možda sada ovo naiđe na strahovito neodobravanje, ali smatram da student sa 2-3 mjeseca staža baš i nema neko moralno pravo protestirati protiv "užasno teških kolokvija". Mislim da je rijetko kome baš svaki kolokvij s prve godine bio piece of cake... A s druge strane, ako kolokviji na 1. godini budu prelagani, neki bi se mogli gadno iznenaditi poslije...
Moram priznati da me te rasprave o postocima (i slično) baš živciraju. Možda sada ovo naiđe na strahovito neodobravanje, ali smatram da student sa 2-3 mjeseca staža baš i nema neko moralno pravo protestirati protiv "užasno teških kolokvija". Mislim da je rijetko kome baš svaki kolokvij s prve godine bio piece of cake... A s druge strane, ako kolokviji na 1. godini budu prelagani, neki bi se mogli gadno iznenaditi poslije...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
D.E.A.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 05. 2005. (21:37:32)
Postovi: (57)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 3
Lokacija: Tangenta ;)

PostPostano: 21:38 uto, 13. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

kolokviji meni nisu bili pretjerano teski ali samo iz tog razloga jer sam se ja pocela spremati dovoljno rano,a ne ko prosle godine 2 sata prije kolokvija,vecinom iz zasluge nasih asistenata jer su se stvarno potrudili ove godine... :) (ali sad bez zafrkancije)
za one koji sad prvi put prva godina mislim da nije toliko tesko jer su presli u malo tezu srednju skolu po meni.bolonja je tako sredjena,to je moje misljenje.
prolaznost bi trebala bit puno veca jer su ipak kolokviji puno laksi od pismenih,kojih na bolonji nema.znat cemo valjda sluzbene rezltate o prvoj prolaznosti nakon popravnog kolokvija ovaj tjedan ;)
kolokviji meni nisu bili pretjerano teski ali samo iz tog razloga jer sam se ja pocela spremati dovoljno rano,a ne ko prosle godine 2 sata prije kolokvija,vecinom iz zasluge nasih asistenata jer su se stvarno potrudili ove godine... Smile (ali sad bez zafrkancije)
za one koji sad prvi put prva godina mislim da nije toliko tesko jer su presli u malo tezu srednju skolu po meni.bolonja je tako sredjena,to je moje misljenje.
prolaznost bi trebala bit puno veca jer su ipak kolokviji puno laksi od pismenih,kojih na bolonji nema.znat cemo valjda sluzbene rezltate o prvoj prolaznosti nakon popravnog kolokvija ovaj tjedan Wink



_________________
I cry when angels deserve to die...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Anđelčić
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 05. 2005. (16:57:50)
Postovi: (201)16
Sarma = la pohva - posuda
= 22 - 16

PostPostano: 21:59 uto, 13. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja se samo pitam kad će prestati sve ovo... :roll: Prije je bilo zabavno otići tu i tamo na forum da se čovjek malo informira, a sad... :cry:
Ja se samo pitam kad će prestati sve ovo... Rolling Eyes Prije je bilo zabavno otići tu i tamo na forum da se čovjek malo informira, a sad... Crying or Very sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
buba
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 10. 2004. (21:53:15)
Postovi: (57B)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
38 = 125 - 87

PostPostano: 22:19 uto, 13. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Martinab"]Mislim da je dobro u Bologni sto ce studenti koji su prije padali godine ne zbog nespospobnosti, nego pametni ljudi koji su na prvu godinu studija uletili sa "wow, nema obaveznih predavanja, nema domacih zadaca, zbogom srednja skolo, dobro jutro tulumi svakim radnim danom" i iznenda se otrijeznili u lipnju i shvatili da postoje tu neki uvjeti za upis druge, pa se malo ispanicarili do jeseni, i onda ujesen shvatili da ne mogu u 3 roka poloziti 7 ispita, (...)[/quote]
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
[size=8]Jel se tu netko možda (osim mene) prepoznaje? Ponavljači, di ste?[/size] :D
Martinab (napisa):
Mislim da je dobro u Bologni sto ce studenti koji su prije padali godine ne zbog nespospobnosti, nego pametni ljudi koji su na prvu godinu studija uletili sa "wow, nema obaveznih predavanja, nema domacih zadaca, zbogom srednja skolo, dobro jutro tulumi svakim radnim danom" i iznenda se otrijeznili u lipnju i shvatili da postoje tu neki uvjeti za upis druge, pa se malo ispanicarili do jeseni, i onda ujesen shvatili da ne mogu u 3 roka poloziti 7 ispita, (...)

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Jel se tu netko možda (osim mene) prepoznaje? Ponavljači, di ste? Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 22:26 uto, 13. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anđelčić"]Ja se samo pitam kad će prestati sve ovo... :roll: Prije je bilo zabavno otići tu i tamo na forum da se čovjek malo informira, a sad... :cry:[/quote]

hej...pa i ovo su informacije, u neku ruku. cinjenica jest da je, a to je martina odlicno (:thumbup:) napisala u svom postu, zbog upisnih kvota, koje su takve kakve jesu, tesko vodit ikakvu smislenu statistiku o studentima koji redovito pohadjaju nastavu (i vjezbe i predavanja) jer u tu statistiku ulazi i onih 30ak posto koji se na predavanjima ne pojavljuju. situacija je jos slozenija ove godine jer se i (kao sto sam vec rekao) studenti koji su ove godine upisali po prvi put matematikum, i profesori, i asistenti suocavaju sa problemima bolonje koji uopce nisu trivijalni (sto smo si velikim dijelom i sami krivi). smisao ovakvih rasprava izmedju studenata i profesora i asistenata je upravo razvoj komunikacije izmedju istih koje bi mogle dovest do opcenitog poboljsanja kvalitete studija.

dakle..ne bi rekao da ovo nicemu ne sluzi. dapace, osobno smatram da su ovakve teme za razgovor puno pametnije nego 70% drugih tema na forumu (od kojih je opet 70% tipa "dajte mi rijesite ovaj zadatak" i slicno). ja, i kao studentski predstavnik prve godine, i kao jedan od forumasa bi bio puno zadovoljniji kad bi ovakvih rasprava bilo i vise, da i mi kao studentski predstavnici mozemo znati sto i kako vam pomoci.

eto toliko...da ne duzim :-)


EDIT: inace...glasah za zadnju opciju u anketi. a trenutni rezultati su vrlo zanimljivi. cak 11 (do sad) je glasalo da ce godinu proci vise od 30% ljudi sa prve godine (sto je skoro 50% od ukupnog broja glasaca).
Anđelčić (napisa):
Ja se samo pitam kad će prestati sve ovo... Rolling Eyes Prije je bilo zabavno otići tu i tamo na forum da se čovjek malo informira, a sad... Crying or Very sad


hej...pa i ovo su informacije, u neku ruku. cinjenica jest da je, a to je martina odlicno (Thumb up!) napisala u svom postu, zbog upisnih kvota, koje su takve kakve jesu, tesko vodit ikakvu smislenu statistiku o studentima koji redovito pohadjaju nastavu (i vjezbe i predavanja) jer u tu statistiku ulazi i onih 30ak posto koji se na predavanjima ne pojavljuju. situacija je jos slozenija ove godine jer se i (kao sto sam vec rekao) studenti koji su ove godine upisali po prvi put matematikum, i profesori, i asistenti suocavaju sa problemima bolonje koji uopce nisu trivijalni (sto smo si velikim dijelom i sami krivi). smisao ovakvih rasprava izmedju studenata i profesora i asistenata je upravo razvoj komunikacije izmedju istih koje bi mogle dovest do opcenitog poboljsanja kvalitete studija.

dakle..ne bi rekao da ovo nicemu ne sluzi. dapace, osobno smatram da su ovakve teme za razgovor puno pametnije nego 70% drugih tema na forumu (od kojih je opet 70% tipa "dajte mi rijesite ovaj zadatak" i slicno). ja, i kao studentski predstavnik prve godine, i kao jedan od forumasa bi bio puno zadovoljniji kad bi ovakvih rasprava bilo i vise, da i mi kao studentski predstavnici mozemo znati sto i kako vam pomoci.

eto toliko...da ne duzim Smile


EDIT: inace...glasah za zadnju opciju u anketi. a trenutni rezultati su vrlo zanimljivi. cak 11 (do sad) je glasalo da ce godinu proci vise od 30% ljudi sa prve godine (sto je skoro 50% od ukupnog broja glasaca).



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 0:03 sri, 14. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

E, sad...

Globalno,


tu postoji odredjeni sukob interesa izmedju onih nekoliko ne-bas-strategija-razvoja-RH i akademske zajednice. Država želi mnogo akademski obrazovanih ljudi, akademska zajednica želi mnogo studenata (u nadi da će time povući više sredstava za nastavu, materijalne troškove i sl), ali želi i da ti studenti uhvate nešto od tog svog studija jednom kada ga završe.

Dok je upisno-kvotna megalomanija hrvatska specifičnost koja je rezultat nestimulativne politike financiranja fakulteta, sukob između pritiska države za povećanjem prolaznosti i otpora akademske zajednice prema neopravdanom povećanju prolaznosti je više-manje globalna stvar svugdje gdje država financira sveučilišta.

Fakulteti su u nastojanju da pokriju elementarne troškove poslovanja dovedeni u poziciju (održanja) drastično preuvelicanih upisnih kvota preko fizičkih kapaciteta učilišta i/ili realnih potreba za ljudima sa tom radnom kvalifikacijom (npr tek 40% pravnika se zaposli u roku pola godine nakon diplomiranja, sa MO-om na svu sreću nije taj slucaj, za prof. mat je ista ta statistika na oko 89%).

Ono što je kritika MO-u jest što je MO jedno od onih učilišta na kojima se onaj hrvatski specifikum iz prošlog poglavlja prakticira malo agresivnije nego na većini ostatka Sveučilišta (uz časne iznimke prava, ekonomije, ...).



Lokalno,

to znaci da mozete ocekivati nemoguce prenapucene prostorije na pocetku svakog semestra, daleko vece radne grupe od dopustenih i sve u svemu, nižu kvalitetu obrazovanja. Drzava ce zahtjevati output, akademska ce zajednica zahtjevati kvalitetu znanja, ali niti ce drzava dati dodatna sredstva za kvalitetniju nastavu, niti ce dio die-hard konzervacionista odustati od "starih metoda" (ex cathedra - ja pricam, vi slusate) cak i da se dobiju dodatna sredstva[size=9] (npr, jednog starijeg profesora sa filozofskog fakulteta su prošle godine uhvatili kako skriva katedru ispod kaputa dok je žurio na gostovanje u Osijek, tamo nemaju katedri a on ne može drukčije :lol:)[/size].

Studenti tu imaju mogućnost nešto učiniti zahvaljujući svojim studentskim predstavnicima i vrlo otvorenoj politici nove uprave MOa.

Popravni kolokvij je uistinu bio pretjerano lagan, jedino je pitanje zasto je i ovakav bio pretezak sasvim pristojnom dijelu studenata. I to nije Krckova krivica.

[b]Jedna od ključnih stvari ovaj semestar će biti da studenti ozbiljno i bez straha shvate ankete koje će biti podijeljene krajem semestra.[/b] Naročito me zanima kako će se rezultati nikad obznanjenih anketa od prošle akademske godine primijenjivati od 1.1.2006. kada stupa na snagu odluka rektorskog zbora o novim uvjetima izbora u zvanja O:)

[quote]Pristupnici koji su u postupku reizbora ili izbora u više zvanje moraju priložiti pozitivno ocijenjene rezultate institucijskog istraživanja kvalitete svog nastavnog rada ili pozitivno ocijenjene rezultate studentske ankete, koju provodi visoko učilište.[/quote]
E, sad...

Globalno,


tu postoji odredjeni sukob interesa izmedju onih nekoliko ne-bas-strategija-razvoja-RH i akademske zajednice. Država želi mnogo akademski obrazovanih ljudi, akademska zajednica želi mnogo studenata (u nadi da će time povući više sredstava za nastavu, materijalne troškove i sl), ali želi i da ti studenti uhvate nešto od tog svog studija jednom kada ga završe.

Dok je upisno-kvotna megalomanija hrvatska specifičnost koja je rezultat nestimulativne politike financiranja fakulteta, sukob između pritiska države za povećanjem prolaznosti i otpora akademske zajednice prema neopravdanom povećanju prolaznosti je više-manje globalna stvar svugdje gdje država financira sveučilišta.

Fakulteti su u nastojanju da pokriju elementarne troškove poslovanja dovedeni u poziciju (održanja) drastično preuvelicanih upisnih kvota preko fizičkih kapaciteta učilišta i/ili realnih potreba za ljudima sa tom radnom kvalifikacijom (npr tek 40% pravnika se zaposli u roku pola godine nakon diplomiranja, sa MO-om na svu sreću nije taj slucaj, za prof. mat je ista ta statistika na oko 89%).

Ono što je kritika MO-u jest što je MO jedno od onih učilišta na kojima se onaj hrvatski specifikum iz prošlog poglavlja prakticira malo agresivnije nego na većini ostatka Sveučilišta (uz časne iznimke prava, ekonomije, ...).



Lokalno,

to znaci da mozete ocekivati nemoguce prenapucene prostorije na pocetku svakog semestra, daleko vece radne grupe od dopustenih i sve u svemu, nižu kvalitetu obrazovanja. Drzava ce zahtjevati output, akademska ce zajednica zahtjevati kvalitetu znanja, ali niti ce drzava dati dodatna sredstva za kvalitetniju nastavu, niti ce dio die-hard konzervacionista odustati od "starih metoda" (ex cathedra - ja pricam, vi slusate) cak i da se dobiju dodatna sredstva (npr, jednog starijeg profesora sa filozofskog fakulteta su prošle godine uhvatili kako skriva katedru ispod kaputa dok je žurio na gostovanje u Osijek, tamo nemaju katedri a on ne može drukčije Laughing).

Studenti tu imaju mogućnost nešto učiniti zahvaljujući svojim studentskim predstavnicima i vrlo otvorenoj politici nove uprave MOa.

Popravni kolokvij je uistinu bio pretjerano lagan, jedino je pitanje zasto je i ovakav bio pretezak sasvim pristojnom dijelu studenata. I to nije Krckova krivica.

Jedna od ključnih stvari ovaj semestar će biti da studenti ozbiljno i bez straha shvate ankete koje će biti podijeljene krajem semestra. Naročito me zanima kako će se rezultati nikad obznanjenih anketa od prošle akademske godine primijenjivati od 1.1.2006. kada stupa na snagu odluka rektorskog zbora o novim uvjetima izbora u zvanja Angel

Citat:
Pristupnici koji su u postupku reizbora ili izbora u više zvanje moraju priložiti pozitivno ocijenjene rezultate institucijskog istraživanja kvalitete svog nastavnog rada ili pozitivno ocijenjene rezultate studentske ankete, koju provodi visoko učilište.



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Braslav
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 10. 2005. (19:47:44)
Postovi: (ED)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
39 = 49 - 10

PostPostano: 22:24 sri, 14. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Objasni : katedru ispod kaputa???
katedra je zapravo stolac na kojem profesor sjedi i predaje, zar ne?
Objasni : katedru ispod kaputa???
katedra je zapravo stolac na kojem profesor sjedi i predaje, zar ne?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 23:13 sri, 14. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pretpostavljam da se radi o onom glomaznom stalku za papire iza kojeg ti se vidi samo glava. Matematicari vole mahat rukama dok predaju pa kod nas toga nema. Samo, nije bas za ispod kaputa... :-k
Pretpostavljam da se radi o onom glomaznom stalku za papire iza kojeg ti se vidi samo glava. Matematicari vole mahat rukama dok predaju pa kod nas toga nema. Samo, nije bas za ispod kaputa... Think



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 23:22 sri, 14. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Pretpostavljam da se radi o onom glomaznom stalku za papire iza kojeg ti se vidi samo glava. Matematicari vole mahat rukama dok predaju pa kod nas toga nema. Samo, nije bas za ispod kaputa... :-k[/quote]

siguran sam da bi se nasla koja na sklapanje u
getrou, kerumu, konzumu i inim
:LOL:^n
krcko (napisa):
Pretpostavljam da se radi o onom glomaznom stalku za papire iza kojeg ti se vidi samo glava. Matematicari vole mahat rukama dok predaju pa kod nas toga nema. Samo, nije bas za ispod kaputa... Think


siguran sam da bi se nasla koja na sklapanje u
getrou, kerumu, konzumu i inim
:LOL:^n



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ZELENIZUBNAPLANETIDO
SADE

Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 03. 2004. (19:56:15)
Postovi: (54F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 5
Lokacija: hm?

PostPostano: 11:10 čet, 15. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Pretpostavljam da se radi o onom glomaznom stalku za papire iza kojeg ti se vidi samo glava. Matematicari vole mahat rukama dok predaju pa kod nas toga nema. Samo, nije bas za ispod kaputa... :-k[/quote]
E, bas to :D i istina, nije za ispod kaputa, ali covjek je imao _velik_ kaput :mrgreen: (a i malo je virilo, usprkos trudu :P)
krcko (napisa):
Pretpostavljam da se radi o onom glomaznom stalku za papire iza kojeg ti se vidi samo glava. Matematicari vole mahat rukama dok predaju pa kod nas toga nema. Samo, nije bas za ispod kaputa... Think

E, bas to Very Happy i istina, nije za ispod kaputa, ali covjek je imao _velik_ kaput Mr. Green (a i malo je virilo, usprkos trudu Razz)



_________________

Pupoljak nije negiran. Rekao sam to i ponovit cu to jos jedanput. Pupoljak NIJE negirAn.
MADD
(Mothers Against Dirty Dialectics)
Based on a true story. NOT.
Ko ih sljivi, mi sviramo punk Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan