Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Uvjet za kraj Ford-Fulkersonovog algoritma

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Matematičko modeliranje
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 16:06 sri, 14. 12. 2005    Naslov: Uvjet za kraj Ford-Fulkersonovog algoritma Citirajte i odgovorite

Ford-Fulkersonov algoritam staje kad više ne možemo pronaći put od izvora do ponora na kojem bi se tok mogao povećati. To znači da bi na kolokviju morali provjeriti sve moguće putove tražeći eventualno povećanje. No, za neki malo veći graf takvih putova može biti jako puno. Ima li kakav koristan trik kako bismo mogli zaključiti da se tok ne može dalje maksimizirati?
Ford-Fulkersonov algoritam staje kad više ne možemo pronaći put od izvora do ponora na kojem bi se tok mogao povećati. To znači da bi na kolokviju morali provjeriti sve moguće putove tražeći eventualno povećanje. No, za neki malo veći graf takvih putova može biti jako puno. Ima li kakav koristan trik kako bismo mogli zaključiti da se tok ne može dalje maksimizirati?



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Casper
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 04. 2005. (14:45:29)
Postovi: (7E)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0
Lokacija: Krk

PostPostano: 17:09 sri, 14. 12. 2005    Naslov: Re: Uvjet za kraj Ford-Fulkersonovog algoritma Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"]Ford-Fulkersonov algoritam staje kad više ne možemo pronaći put od izvora do ponora na kojem bi se tok mogao povećati. To znači da bi na kolokviju morali provjeriti sve moguće putove tražeći eventualno povećanje. No, za neki malo veći graf takvih putova može biti jako puno. Ima li kakav koristan trik kako bismo mogli zaključiti da se tok ne može dalje maksimizirati?[/quote]

Na kolokviju neces dobit nesto ultra tesko, obicno su grafovi takvi da se jednostavno vidi kad vise nema prolaza do ponora
Melkor (napisa):
Ford-Fulkersonov algoritam staje kad više ne možemo pronaći put od izvora do ponora na kojem bi se tok mogao povećati. To znači da bi na kolokviju morali provjeriti sve moguće putove tražeći eventualno povećanje. No, za neki malo veći graf takvih putova može biti jako puno. Ima li kakav koristan trik kako bismo mogli zaključiti da se tok ne može dalje maksimizirati?


Na kolokviju neces dobit nesto ultra tesko, obicno su grafovi takvi da se jednostavno vidi kad vise nema prolaza do ponora



_________________
Marijan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 18:00 sri, 14. 12. 2005    Naslov: Re: Uvjet za kraj Ford-Fulkersonovog algoritma Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"]Ima li kakav koristan trik kako bismo mogli zaključiti da se tok ne može dalje maksimizirati?[/quote]
Slaba i jaka dualnost.
Vrijednos max toka je <= kapacitetu minimalnog i-p reza, odnosno
jaka dualnost - vrijednost max toka = kapacitet min i-p reza.
Melkor (napisa):
Ima li kakav koristan trik kako bismo mogli zaključiti da se tok ne može dalje maksimizirati?

Slaba i jaka dualnost.
Vrijednos max toka je ⇐ kapacitetu minimalnog i-p reza, odnosno
jaka dualnost - vrijednost max toka = kapacitet min i-p reza.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 20:39 sri, 14. 12. 2005    Naslov: Re: Uvjet za kraj Ford-Fulkersonovog algoritma Citirajte i odgovorite

[quote="Lord Sirius"][quote="Melkor"]Ima li kakav koristan trik kako bismo mogli zaključiti da se tok ne može dalje maksimizirati?[/quote]
Slaba i jaka dualnost.
Vrijednos max toka je <= kapacitetu minimalnog i-p reza, odnosno
jaka dualnost - vrijednost max toka = kapacitet min i-p reza.[/quote]
To sam i pomislio, ali čini mi se da je bolja strategija prvo pronaći maksimalan tok.

Ništa, idem to malo bolje proučiti. Inače, ako nekog zanima, guglanje pojma "ford-fulkerson" daje korisne rezultate. Mogu se naći zgodne demonstracije algoritma napravljene u Javi.
Lord Sirius (napisa):
Melkor (napisa):
Ima li kakav koristan trik kako bismo mogli zaključiti da se tok ne može dalje maksimizirati?

Slaba i jaka dualnost.
Vrijednos max toka je ⇐ kapacitetu minimalnog i-p reza, odnosno
jaka dualnost - vrijednost max toka = kapacitet min i-p reza.

To sam i pomislio, ali čini mi se da je bolja strategija prvo pronaći maksimalan tok.

Ništa, idem to malo bolje proučiti. Inače, ako nekog zanima, guglanje pojma "ford-fulkerson" daje korisne rezultate. Mogu se naći zgodne demonstracije algoritma napravljene u Javi.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vili
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 06. 2005. (22:40:59)
Postovi: (14A)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
31 = 55 - 24
Lokacija: Keglić

PostPostano: 21:46 sri, 14. 12. 2005    Naslov: Re: Uvjet za kraj Ford-Fulkersonovog algoritma Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"][quote="Lord Sirius"][quote="Melkor"]Ima li kakav koristan trik kako bismo mogli zaključiti da se tok ne može dalje maksimizirati?[/quote]
Slaba i jaka dualnost.
Vrijednos max toka je <= kapacitetu minimalnog i-p reza, odnosno
jaka dualnost - vrijednost max toka = kapacitet min i-p reza.[/quote]
To sam i pomislio, ali čini mi se da je bolja strategija prvo pronaći maksimalan tok.

Ništa, idem to malo bolje proučiti. Inače, ako nekog zanima, guglanje pojma "ford-fulkerson" daje korisne rezultate. Mogu se naći zgodne demonstracije algoritma napravljene u Javi.[/quote]

Da, ali mislim da je Lord Sirius imao na umu:

ako ti je preveliki graf za provjeravat, a imaš tok za koji sumnjaš da bi mogao biti maksimalan, probaj pronaći i-p rez istog tog kapaciteta i to ti je dovoljno zbog jake dualnosti.

To je alternativni algoritam, ali mislim da je u praksi lakše doći do toga da ne postoji put proširenja.

I slažem se s Casperom, neće u kolokviju dolaziti toliki grafovi da bi to bio problem.
Melkor (napisa):
Lord Sirius (napisa):
Melkor (napisa):
Ima li kakav koristan trik kako bismo mogli zaključiti da se tok ne može dalje maksimizirati?

Slaba i jaka dualnost.
Vrijednos max toka je ⇐ kapacitetu minimalnog i-p reza, odnosno
jaka dualnost - vrijednost max toka = kapacitet min i-p reza.

To sam i pomislio, ali čini mi se da je bolja strategija prvo pronaći maksimalan tok.

Ništa, idem to malo bolje proučiti. Inače, ako nekog zanima, guglanje pojma "ford-fulkerson" daje korisne rezultate. Mogu se naći zgodne demonstracije algoritma napravljene u Javi.


Da, ali mislim da je Lord Sirius imao na umu:

ako ti je preveliki graf za provjeravat, a imaš tok za koji sumnjaš da bi mogao biti maksimalan, probaj pronaći i-p rez istog tog kapaciteta i to ti je dovoljno zbog jake dualnosti.

To je alternativni algoritam, ali mislim da je u praksi lakše doći do toga da ne postoji put proširenja.

I slažem se s Casperom, neće u kolokviju dolaziti toliki grafovi da bi to bio problem.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 0:31 čet, 15. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

U svakom slučaju, za dovoljno jednostavni graf netreba puno vremena da se uoči minimalni i-p rez.
I-p rez se može smatrati kao metoda provjere rješenja.
Ako se popune kapacitieti, ali tako da su manji od kapaciteta pronađenog minimalnog i-p reza, onda očito se još negdje mora ići u suprotnom smjeru.
Uglavnom, korisno je znati jaku dualnost. :)
U svakom slučaju, za dovoljno jednostavni graf netreba puno vremena da se uoči minimalni i-p rez.
I-p rez se može smatrati kao metoda provjere rješenja.
Ako se popune kapacitieti, ali tako da su manji od kapaciteta pronađenog minimalnog i-p reza, onda očito se još negdje mora ići u suprotnom smjeru.
Uglavnom, korisno je znati jaku dualnost. Smile



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 0:34 čet, 15. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

u praxi, iz vlastitog gusta sam isla rjesavati sve zadatake koji su bili dopstuni online prije 2 godine.... u prosjeku ti treba 5 minuta krampanja ili vise ako zeznes, ili si gotov 3-4 poteza, ili je toilko ocito da ti je dosadno pisati jer moras step by step iako mislis da vidis rjesenje (i onda zbilja to bude)

zbilja ugodni zadaci.... samo preporucam ici ih vjezbati... rijesiti ih barem 5-10... samostalno ;-)

na kolokviju gdje sam bila je zbilaj bilo gotovo u cca 5 ocitih poteza, a onaj prekrivac jedinica u matrici je trebalo 3 poteza... :-)
u praxi, iz vlastitog gusta sam isla rjesavati sve zadatake koji su bili dopstuni online prije 2 godine.... u prosjeku ti treba 5 minuta krampanja ili vise ako zeznes, ili si gotov 3-4 poteza, ili je toilko ocito da ti je dosadno pisati jer moras step by step iako mislis da vidis rjesenje (i onda zbilja to bude)

zbilja ugodni zadaci.... samo preporucam ici ih vjezbati... rijesiti ih barem 5-10... samostalno Wink

na kolokviju gdje sam bila je zbilaj bilo gotovo u cca 5 ocitih poteza, a onaj prekrivac jedinica u matrici je trebalo 3 poteza... Smile



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
filipnet
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2003. (01:17:46)
Postovi: (399)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
24 = 29 - 5
Lokacija: cvrsto na stolici

PostPostano: 2:32 čet, 15. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

mene malo bune te dualnosti, tj. dal uvijek i-p rez mora biti jednak maksimalnom toku da zadatak bude tocan? po slaboj dualnosti znaci da ne mora, ako sam dobro skuzio?
mene malo bune te dualnosti, tj. dal uvijek i-p rez mora biti jednak maksimalnom toku da zadatak bude tocan? po slaboj dualnosti znaci da ne mora, ako sam dobro skuzio?



_________________
Dwarf Everything happens with a reason! Vidi me kako skaaaaaceeeem!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Braslav
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 10. 2005. (19:47:44)
Postovi: (ED)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
39 = 49 - 10

PostPostano: 8:39 čet, 15. 12. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

@filipnet
Naravno da ne, samo minimalan i-p rez je jednak maksimalnom toku, nekakav drugi je zapravo strogo veci.

Inace ja te zadatke rjesavam onako vrticki, donesem bojice pa
svaki put povecanja toka mi je linija druge boje. Na kraju to izgleda
puno preglednije nego da sam crtao 3-4 posebna grafa, a da ne kazem koliko je brze gotovo.

@melkor
Isprva tok je uglavnom takav da (gotovo) kojim god putem krenuo
imas put povecanja toka. Kasnije kada si nakon kojih 3-4 takva puta vec se priblizio krajnjem rijesenju mozes krenuti zaokruzivati cvorove do kojih mozes doci putem povecanja.
Samim trazenjem puta povecanja mozes vidjeti minimalan i-p rez
jer jednostavno vidis cvorove u koje mozes doci povecanjam, a u chije susjede ne mozes jer npr ulazi maksimalno sto upoce moze izaci. Ako to vrijedi za svaki cvor sa "granice izmedu cvorova prve i druge vrste" tada
imas mak tok i min i-p rez.
@filipnet
Naravno da ne, samo minimalan i-p rez je jednak maksimalnom toku, nekakav drugi je zapravo strogo veci.

Inace ja te zadatke rjesavam onako vrticki, donesem bojice pa
svaki put povecanja toka mi je linija druge boje. Na kraju to izgleda
puno preglednije nego da sam crtao 3-4 posebna grafa, a da ne kazem koliko je brze gotovo.

@melkor
Isprva tok je uglavnom takav da (gotovo) kojim god putem krenuo
imas put povecanja toka. Kasnije kada si nakon kojih 3-4 takva puta vec se priblizio krajnjem rijesenju mozes krenuti zaokruzivati cvorove do kojih mozes doci putem povecanja.
Samim trazenjem puta povecanja mozes vidjeti minimalan i-p rez
jer jednostavno vidis cvorove u koje mozes doci povecanjam, a u chije susjede ne mozes jer npr ulazi maksimalno sto upoce moze izaci. Ako to vrijedi za svaki cvor sa "granice izmedu cvorova prve i druge vrste" tada
imas mak tok i min i-p rez.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Matematičko modeliranje Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan