Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Svaka cast FERu; kad cemo i mi tako?
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  

?
Ja sam nastavnik ili asistent i apsolutno podrzavam ovakvu akciju
7%
 7%  [ 6 ]
Ja sam student i apsolutno podrzavam ovakvu akciju
37%
 37%  [ 30 ]
Ja sam nastavnik ili asistent i nemam ni pozitivno ni negativno misljenje o ovoj akciji
2%
 2%  [ 2 ]
Ja sam student i nemam ni pozitivno ni negativno misljenje o ovoj akciji
25%
 25%  [ 21 ]
Ja sam nastavnik ili asistent i protivim se antiprepisivackim mjerama
3%
 3%  [ 3 ]
Ja sam student i protivim se antiprepisivackim mjerama
23%
 23%  [ 19 ]
Ukupno glasova : 81

Autor/ica Poruka
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:31 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Svaka cast FERu; kad cemo i mi tako? Citirajte i odgovorite

[quote="[url=http://www.fer.hr/?newsId=10675]FER WebWorld[/url]"][size=18]Prve odluke Povjerenstva za stegovnu odgovornost studenata[/size]
U skladu s člankom 59. Statuta Sveučilišta u Zagrebu i člankom 46. Statuta Fakulteta elektrotehnike i računarstva, odlukom Dekana, a s ciljem stvaranja optimalnog okruženja i uvjeta za ostvarenje časnog akademskog djelovanja, imenovano je Povjerenstvo za stegovnu odgovornost studenata, u sastavu: prof.dr.sc. Adrijan Barić, predsjednik, prof.dr.sc. Mario-Osvin Pavčević, član, Mate Omazić, član-student.

U svezi s otkrivenim nedozvoljenim postupcima na prvim međuispitima, povjerenstvo je odlučilo da se studenti M.C, D.Š. i T.Š. kazne opomenom pred isključenje s Fakulteta. Svoj trojici prvi međuispit bodovat će se s 0 bodova.

Kod M.C. na međuispitu iz Programiranja i programskog inženjerstva pronađeni su nedozvoljeni rukom pisani materijali iz spomenutog kolegija, dok je prilikom ispravljanja 1. međuispita iz istog kolegija nedvojbeno utvrđeno da je T.Š. prepisao od D.Š. 1., 2., 3. i 5. zadatak.[/quote]

:bow: :bow: :bow:

Neki se bune da imena nije trebalo objaviti; vise o tome na [url=http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/clanak/art-2006,1,2,studenti_prepisivanje,3226.jl]Jutarnjem[/url]. 8)

[b]Osobni stav:[/b] ovogodisnje iskustvo, prvenstveno s domacim zadacama, pokazuje da se i dalje gusimo u mentalitetu "prepisivanje je u redu", tako da pozdravljam ovu inicijativu FERa, u nadi da nam neece trebati puno da i sami pokrenemo tu praksu. :D

P.S. Bilo bi lijepo da, uz anonimno glasanje, ovdje podarite i argumente sa zvoje stavove; mozda ispadne i koristan topic. :D



[b]Edit:[/b] Imena i JMBAGovi kaznjenih studenata su maknuti na molbu jednog korisnika i uz suglasnost moderatora, jer nakon toliko vremena ti podaci vise nisu bitni, pogotovo sto ih je FER davno uklonio.
FER WebWorld (napisa):
Prve odluke Povjerenstva za stegovnu odgovornost studenata
U skladu s člankom 59. Statuta Sveučilišta u Zagrebu i člankom 46. Statuta Fakulteta elektrotehnike i računarstva, odlukom Dekana, a s ciljem stvaranja optimalnog okruženja i uvjeta za ostvarenje časnog akademskog djelovanja, imenovano je Povjerenstvo za stegovnu odgovornost studenata, u sastavu: prof.dr.sc. Adrijan Barić, predsjednik, prof.dr.sc. Mario-Osvin Pavčević, član, Mate Omazić, član-student.

U svezi s otkrivenim nedozvoljenim postupcima na prvim međuispitima, povjerenstvo je odlučilo da se studenti M.C, D.Š. i T.Š. kazne opomenom pred isključenje s Fakulteta. Svoj trojici prvi međuispit bodovat će se s 0 bodova.

Kod M.C. na međuispitu iz Programiranja i programskog inženjerstva pronađeni su nedozvoljeni rukom pisani materijali iz spomenutog kolegija, dok je prilikom ispravljanja 1. međuispita iz istog kolegija nedvojbeno utvrđeno da je T.Š. prepisao od D.Š. 1., 2., 3. i 5. zadatak.


I bow before you I bow before you I bow before you

Neki se bune da imena nije trebalo objaviti; vise o tome na Jutarnjem. Cool

Osobni stav: ovogodisnje iskustvo, prvenstveno s domacim zadacama, pokazuje da se i dalje gusimo u mentalitetu "prepisivanje je u redu", tako da pozdravljam ovu inicijativu FERa, u nadi da nam neece trebati puno da i sami pokrenemo tu praksu. Very Happy

P.S. Bilo bi lijepo da, uz anonimno glasanje, ovdje podarite i argumente sa zvoje stavove; mozda ispadne i koristan topic. Very Happy



Edit: Imena i JMBAGovi kaznjenih studenata su maknuti na molbu jednog korisnika i uz suglasnost moderatora, jer nakon toliko vremena ti podaci vise nisu bitni, pogotovo sto ih je FER davno uklonio.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kljuki
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 10. 2005. (13:36:53)
Postovi: (127)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
15 = 40 - 25
Lokacija: hotel yorba

PostPostano: 2:26 uto, 3. 1. 2006    Naslov: hm... Citirajte i odgovorite

Ja sam ovdje stekla nešto drukčiji dojam. Neki moji asistenti se više ljute na nas ako smo loše napisali zadaću nego da smo ju prepisali. Čak nam u takvim slučajevima (dakle, ako je zadaća loše napisana) preporučuju prepisivanje... Ne znam šta da vam kažem... A pogotovo mi nije jasno što da odgovorim na anketu...
Ja sam ovdje stekla nešto drukčiji dojam. Neki moji asistenti se više ljute na nas ako smo loše napisali zadaću nego da smo ju prepisali. Čak nam u takvim slučajevima (dakle, ako je zadaća loše napisana) preporučuju prepisivanje... Ne znam šta da vam kažem... A pogotovo mi nije jasno što da odgovorim na anketu...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 2:39 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slično kao što sam pitao u topicu elementarne matematike, kako se to može dokazati? Ovakav ishod bih podržao samo ako postoje valjani argumenti da ispiti zbilja jesu prepisani. Naravno, ako se radi o preslikavanju ispita (identično prepisana svaka riječ), onda neki argument veći netreba (osim ako prepisivač ima neki dobar argument da stvarno nije prepisao) i u tom slučaju bih podržao.
Nije mi jasno zašto se opominje Davor Štogl? Ako se već pokazalo da on nije bio prepisivač, već da se je od njega prepisalo, zašto njega kazniti?
Svi valjda znamo da se tuđe može prepisati bez da se traži dopuštenje i da osoba od koje se prepisuje ne može znati da li joj netko iza leđa viri u test.
Slično kao što sam pitao u topicu elementarne matematike, kako se to može dokazati? Ovakav ishod bih podržao samo ako postoje valjani argumenti da ispiti zbilja jesu prepisani. Naravno, ako se radi o preslikavanju ispita (identično prepisana svaka riječ), onda neki argument veći netreba (osim ako prepisivač ima neki dobar argument da stvarno nije prepisao) i u tom slučaju bih podržao.
Nije mi jasno zašto se opominje Davor Štogl? Ako se već pokazalo da on nije bio prepisivač, već da se je od njega prepisalo, zašto njega kazniti?
Svi valjda znamo da se tuđe može prepisati bez da se traži dopuštenje i da osoba od koje se prepisuje ne može znati da li joj netko iza leđa viri u test.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 4:01 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Re: hm... Citirajte i odgovorite

[quote="kljuki"]Ja sam ovdje stekla nešto drukčiji dojam. Neki moji asistenti se više ljute na nas ako smo loše napisali zadaću nego da smo ju prepisali. Čak nam u takvim slučajevima (dakle, ako je zadaća loše napisana) preporučuju prepisivanje... Ne znam šta da vam kažem... A pogotovo mi nije jasno što da odgovorim na anketu...[/quote]

za pocetak - mozes reci koji su to asistenti i koji kolegiji

jedno od stvari gdje se studentski predstavnici moraju 'boriti' je KVALITETA nastave.... a mislim da se svi slazemo da nesto prepisano ne pokazuje kvalitetu u nijednom smislu...

a na pitanja ankete odgovoris po vlastitoj savjesti, kako je to obicaj reci... znaci, tvoje _osobno_ misljenje...

@Lord Sirius: vec sam rekla - tko NE zeli da se od njega moze prepisati - to ce znati napraviti... uostalom, ne mozes bas tako trivijalno od nekoga slucajno prepisati DOSLOVNO 4 ili pet zadataka koliko vec pise.... hocu reci - kopi pejst mi je nezamisliv bez suradnje autora originala.... znaci, pricamo o nekoj vrsti kolokvija, svi sjede nekako razmjesteni.... i jedan ima kopi pejst nekoliko zadataka od nekog drugog....


sto se tice 'javnog linca' kako su to u novinama oglasili, slazem se s jednim FERovcem koji je komentirao na jutarnjem - da su im samo dali kazne, ostali ne bi znali da mogu i oni biti kaznjeni...
isto tako, navedeno je u jutarnjem da studenti POTPISUJU PRIJE ispita izjavu o sankcijama.... u izjavi nije napisano nista o javnoj obznani doduse, ali isto tako ti studenti su SVOJ POTPIS stavili na papir na kojem je pisalo da nece 'prepisivati, pomagati i imati nedozvoljena pomagala'
znaci - prekrsili su nesto sto su potpisali....

osobno, ne potpisujem nesto sto znam da necu odrzati... meni moj potpis kao i moje ime ipak nesto znaci.... njima ocito ne znaci.... a onda neka zanju ono sto su posijali....
i potpuno zagovaram analognu inicijativu i ovdje.... (samo formalnije srociti izjave :wink:)


mislim, zasto ja to smatram ozbiljnim... recimo, za neke stvari vam treba potvrda da niste krivicno gonjeni i u sukobu sa zakonom... potvrda je obicni formular na kojeg ide vase ime, prezime, jmbg, opis za sto vam treba... na kraju toga stoji mjesto za vas potpis kojim pod nekom (kaznenom ili krivicnom, meni to uglavnom isto) jamcite za istinitost gorenavedenih tvrdnji.... i onda to sluzbenik potvrdi (nakon provjere, ofkors...)
no, da se u toku provjere utvrdi da to sto ste potpisali nije istina.... mislim da bi se vrlo nezgodno proveli....
isto kao krivokletstvo na sudu....

point: osobi starijoj od 18 moze trebati takav papir... ispunjava ga kao sto opisah... i svojim potpisom jamci da je to istina....
ako je netko potpisao da ce se nekako ponasati i to prekrsi - treba ga prikladno kazniti...
kako je rad svega i svacega na sveucilistu javan i transparentan (ili bi trebao biti) - i ovo je samo jedno u nizu transparencije koji bi IMO trebao biti...
kljuki (napisa):
Ja sam ovdje stekla nešto drukčiji dojam. Neki moji asistenti se više ljute na nas ako smo loše napisali zadaću nego da smo ju prepisali. Čak nam u takvim slučajevima (dakle, ako je zadaća loše napisana) preporučuju prepisivanje... Ne znam šta da vam kažem... A pogotovo mi nije jasno što da odgovorim na anketu...


za pocetak - mozes reci koji su to asistenti i koji kolegiji

jedno od stvari gdje se studentski predstavnici moraju 'boriti' je KVALITETA nastave.... a mislim da se svi slazemo da nesto prepisano ne pokazuje kvalitetu u nijednom smislu...

a na pitanja ankete odgovoris po vlastitoj savjesti, kako je to obicaj reci... znaci, tvoje _osobno_ misljenje...

@Lord Sirius: vec sam rekla - tko NE zeli da se od njega moze prepisati - to ce znati napraviti... uostalom, ne mozes bas tako trivijalno od nekoga slucajno prepisati DOSLOVNO 4 ili pet zadataka koliko vec pise.... hocu reci - kopi pejst mi je nezamisliv bez suradnje autora originala.... znaci, pricamo o nekoj vrsti kolokvija, svi sjede nekako razmjesteni.... i jedan ima kopi pejst nekoliko zadataka od nekog drugog....


sto se tice 'javnog linca' kako su to u novinama oglasili, slazem se s jednim FERovcem koji je komentirao na jutarnjem - da su im samo dali kazne, ostali ne bi znali da mogu i oni biti kaznjeni...
isto tako, navedeno je u jutarnjem da studenti POTPISUJU PRIJE ispita izjavu o sankcijama.... u izjavi nije napisano nista o javnoj obznani doduse, ali isto tako ti studenti su SVOJ POTPIS stavili na papir na kojem je pisalo da nece 'prepisivati, pomagati i imati nedozvoljena pomagala'
znaci - prekrsili su nesto sto su potpisali....

osobno, ne potpisujem nesto sto znam da necu odrzati... meni moj potpis kao i moje ime ipak nesto znaci.... njima ocito ne znaci.... a onda neka zanju ono sto su posijali....
i potpuno zagovaram analognu inicijativu i ovdje.... (samo formalnije srociti izjave Wink)


mislim, zasto ja to smatram ozbiljnim... recimo, za neke stvari vam treba potvrda da niste krivicno gonjeni i u sukobu sa zakonom... potvrda je obicni formular na kojeg ide vase ime, prezime, jmbg, opis za sto vam treba... na kraju toga stoji mjesto za vas potpis kojim pod nekom (kaznenom ili krivicnom, meni to uglavnom isto) jamcite za istinitost gorenavedenih tvrdnji.... i onda to sluzbenik potvrdi (nakon provjere, ofkors...)
no, da se u toku provjere utvrdi da to sto ste potpisali nije istina.... mislim da bi se vrlo nezgodno proveli....
isto kao krivokletstvo na sudu....

point: osobi starijoj od 18 moze trebati takav papir... ispunjava ga kao sto opisah... i svojim potpisom jamci da je to istina....
ako je netko potpisao da ce se nekako ponasati i to prekrsi - treba ga prikladno kazniti...
kako je rad svega i svacega na sveucilistu javan i transparentan (ili bi trebao biti) - i ovo je samo jedno u nizu transparencije koji bi IMO trebao biti...



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 4:03 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

dodatak:
da su napisali samo inicijale, opet bi se moglo misliti da je to samo metoda zastrasivanja... ovako studenti mogu doci do svojih kolega i pitati da li je to istina...
dodatak:
da su napisali samo inicijale, opet bi se moglo misliti da je to samo metoda zastrasivanja... ovako studenti mogu doci do svojih kolega i pitati da li je to istina...



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 4:17 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

@Lord Sirius: koliko si puta copy/pasteao od nekoga [b]"samo" jedan zadatak[/b] (a ovdje se navode 4 :!:) bez makar presutnog blagoslova onoga od koga si prepisivao? :-k

Pod "presutni blagoslov" smatram i "ja bas necu lijepo sloziti svoje papire, nego cu ih rasporediti po cijelom stolu, pa mozda se netko i okoristi". :?

Inace, moje pitanje se odnosilo na politiku progona prepisivaca (i "pomagaca"), a ne na samu provedbu hvatanja "krivaca". 8)
@Lord Sirius: koliko si puta copy/pasteao od nekoga "samo" jedan zadatak (a ovdje se navode 4 Exclamation) bez makar presutnog blagoslova onoga od koga si prepisivao? Think

Pod "presutni blagoslov" smatram i "ja bas necu lijepo sloziti svoje papire, nego cu ih rasporediti po cijelom stolu, pa mozda se netko i okoristi". Confused

Inace, moje pitanje se odnosilo na politiku progona prepisivaca (i "pomagaca"), a ne na samu provedbu hvatanja "krivaca". Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 4:39 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Re: hm... Citirajte i odgovorite

[quote="Nesi"]@Lord Sirius: vec sam rekla - tko NE zeli da se od njega moze prepisati - to ce znati napraviti... uostalom, ne mozes bas tako trivijalno od nekoga slucajno prepisati DOSLOVNO 4 ili pet zadataka koliko vec pise.... hocu reci - kopi pejst mi je nezamisliv bez suradnje autora originala.... znaci, pricamo o nekoj vrsti kolokvija, svi sjede nekako razmjesteni.... i jedan ima kopi pejst nekoliko zadataka od nekog drugog....[/quote]
Kada ja pišem kolokvij, uopće mi ne pada na pamet da razmišljam kako bih nekoga onemogućio da prepisuje s mog papira, već sam 120% koncentriran na ono što ja pišem - i vjerujem da se tako ponaša velika većina studenata, tako da mislim da tvoja opaska o tome da ako netko ne želi da se ne prepisuje od njega ne stoji - jer nitko niti ne razmišlja da li se prepisuje od njega.
Što se tiče doslovnog prepisivanja, upravo je na našem fakultetu bar to "trivijalno" - naravno uz neke preduvjete - npr. da se ispit održava u 003, 004 ili 005, da osoba X koja prepisuje nije u prvoj klupi i ima pristojno oštar vid, te da je grupa koju je osoba X dobila odgovara osobi Y koja je u klupi ispred (točno ispred ili mjesto ispred ulijevo ili mjesto ispred udesno). Moraš priznati da takve kombinacije zaista postoje.
I sada netko od mene prepiše x zadataka i nakon ispravka fakultetsko vijeće kazni mene sa 0 bodova na ispitu, opomenom pred isključenje i bez ikakve mogućnosti za žalbu (jer ništa ne piše o žalbi na odluku).
A meni stvarno na pameti ni u jednom trenutku trajanja kolokvija nije bilo da li netko vidi moj test pod kutom od 37.6 stupnjeva i prepisuje od mene.

Ja često znam bez razmišljanja staviti papir na kojem je rješen zadatak sastrane (neki put ga preklopim, neki put ne, neki put je zadatak toliko velik da je na obje strane pa je svejedno na koju stranu list okrenem, no poanta je da u tom trenutku uopće ne razmišljam ), a u takvoj situaciji dosta je jednostavno prepisati svaki simbol.

Da li ću ja tada biti kažnjen zato što ne razmišljam o tome gdje papir ostavljam jer sam 120% koncentriran na kolokvij?

Da li sad usred stresa oko rješavanja zadataka trebam dodati još malo stresa oko toga da li će netko prepisati moje zadatke?
Nesi (napisa):
@Lord Sirius: vec sam rekla - tko NE zeli da se od njega moze prepisati - to ce znati napraviti... uostalom, ne mozes bas tako trivijalno od nekoga slucajno prepisati DOSLOVNO 4 ili pet zadataka koliko vec pise.... hocu reci - kopi pejst mi je nezamisliv bez suradnje autora originala.... znaci, pricamo o nekoj vrsti kolokvija, svi sjede nekako razmjesteni.... i jedan ima kopi pejst nekoliko zadataka od nekog drugog....

Kada ja pišem kolokvij, uopće mi ne pada na pamet da razmišljam kako bih nekoga onemogućio da prepisuje s mog papira, već sam 120% koncentriran na ono što ja pišem - i vjerujem da se tako ponaša velika većina studenata, tako da mislim da tvoja opaska o tome da ako netko ne želi da se ne prepisuje od njega ne stoji - jer nitko niti ne razmišlja da li se prepisuje od njega.
Što se tiče doslovnog prepisivanja, upravo je na našem fakultetu bar to "trivijalno" - naravno uz neke preduvjete - npr. da se ispit održava u 003, 004 ili 005, da osoba X koja prepisuje nije u prvoj klupi i ima pristojno oštar vid, te da je grupa koju je osoba X dobila odgovara osobi Y koja je u klupi ispred (točno ispred ili mjesto ispred ulijevo ili mjesto ispred udesno). Moraš priznati da takve kombinacije zaista postoje.
I sada netko od mene prepiše x zadataka i nakon ispravka fakultetsko vijeće kazni mene sa 0 bodova na ispitu, opomenom pred isključenje i bez ikakve mogućnosti za žalbu (jer ništa ne piše o žalbi na odluku).
A meni stvarno na pameti ni u jednom trenutku trajanja kolokvija nije bilo da li netko vidi moj test pod kutom od 37.6 stupnjeva i prepisuje od mene.

Ja često znam bez razmišljanja staviti papir na kojem je rješen zadatak sastrane (neki put ga preklopim, neki put ne, neki put je zadatak toliko velik da je na obje strane pa je svejedno na koju stranu list okrenem, no poanta je da u tom trenutku uopće ne razmišljam ), a u takvoj situaciji dosta je jednostavno prepisati svaki simbol.

Da li ću ja tada biti kažnjen zato što ne razmišljam o tome gdje papir ostavljam jer sam 120% koncentriran na kolokvij?

Da li sad usred stresa oko rješavanja zadataka trebam dodati još malo stresa oko toga da li će netko prepisati moje zadatke?



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 4:42 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]@Lord Sirius: koliko si puta copy/pasteao od nekoga [b]"samo" jedan zadatak[/b] (a ovdje se navode 4 :!:) bez makar presutnog blagoslova onoga od koga si prepisivao? :-k[/quote]
Na faksu 0 puta, u srednjoj nebrojivo mnogo :oops: :lol:
Ne vidim tvoju poantu? :)
vsego (napisa):
@Lord Sirius: koliko si puta copy/pasteao od nekoga "samo" jedan zadatak (a ovdje se navode 4 Exclamation) bez makar presutnog blagoslova onoga od koga si prepisivao? Think

Na faksu 0 puta, u srednjoj nebrojivo mnogo Embarassed Laughing
Ne vidim tvoju poantu? Smile



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 11:11 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

To se moze utvrditi i rasporedom sjedenja. Ako ti i kolega imate identican jedan zadatak, a on je sjedio iza tebe, to je jedna situacija. Isto tako, ako imate identicnih 4 od 5 zadataka, a on je sjedio cetiri mjesta lijevo od tebe, krivi ste oboje bez daljnje rasprave jer je MORAO postojati papir(ic) koji je tu izmjenio vlasnika.
Mozda treba sankcionirati i one koji su sjedili izmedu :)

Slazem se da je, nazalost o studente, javni linc u ovom slucaju potreban. Sustav je nov i treba biti drastican na pocetku. Ako za pet godina svi znaju da se prepisivanje UZASNO kaznjava, nece uopce biti potrebe za ovakvim mjerama.

Jako jako podrzavam ovo.
To se moze utvrditi i rasporedom sjedenja. Ako ti i kolega imate identican jedan zadatak, a on je sjedio iza tebe, to je jedna situacija. Isto tako, ako imate identicnih 4 od 5 zadataka, a on je sjedio cetiri mjesta lijevo od tebe, krivi ste oboje bez daljnje rasprave jer je MORAO postojati papir(ic) koji je tu izmjenio vlasnika.
Mozda treba sankcionirati i one koji su sjedili izmedu Smile

Slazem se da je, nazalost o studente, javni linc u ovom slucaju potreban. Sustav je nov i treba biti drastican na pocetku. Ako za pet godina svi znaju da se prepisivanje UZASNO kaznjava, nece uopce biti potrebe za ovakvim mjerama.

Jako jako podrzavam ovo.



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ignavia
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2004. (19:22:39)
Postovi: (235)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
91 = 108 - 17
Lokacija: prijestolnica

PostPostano: 11:54 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Re: hm... Citirajte i odgovorite

[quote="Lord Sirius"]Kada ja pišem kolokvij, uopće mi ne pada na pamet da razmišljam kako bih nekoga onemogućio da prepisuje s mog papira, već sam 120% koncentriran na ono što ja pišem ?[/quote]

vau, kakva kul koncentracija... :okgreen:
das mi pliz neki savjet? ja obicno sam malo koncentrirana, pa malo razmisljuam o tome dal je npr asistentu koji nas cuva dosadno, onda jos malo pisem, pa onda malo buljim u neku random osobu i tak... :cry:

a u vezi topica, ja takodjer podrzavam
Lord Sirius (napisa):
Kada ja pišem kolokvij, uopće mi ne pada na pamet da razmišljam kako bih nekoga onemogućio da prepisuje s mog papira, već sam 120% koncentriran na ono što ja pišem ?


vau, kakva kul koncentracija... Mr.Green says Ok!
das mi pliz neki savjet? ja obicno sam malo koncentrirana, pa malo razmisljuam o tome dal je npr asistentu koji nas cuva dosadno, onda jos malo pisem, pa onda malo buljim u neku random osobu i tak... Crying or Very sad

a u vezi topica, ja takodjer podrzavam



_________________
moj prostor
Smoking
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 12:22 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Re: hm... Citirajte i odgovorite

@Lord: mislim da si fulao temu. Nije pitanje kako uloviti prepisivace, nego kako ih kazniti, konkretno treba li objaviti imena. Na FER-u su vrlo ozbiljno odradili utvrdjivanje odgovornosti (povjerenstvo, disciplinski postupak itd). Nema razloga sumnjati u cinjenice koje su ustanovili.

Mislim da kod nas takodjer postoje pravila po kojima se za prepisivanje moze zaraditi opomena pred iskljucenje, zabrana pristupa ispitu i sl. Druga je stvar sto se ne provode - u praksi je najgora kazna za prepisivanje udaljavanje s ispita. Buba u uho za studentske predstavnike: ispitati koji su tocno antiprepisivacki propisi na snazi na PMF-MO i napisati ovdje ili na webu. Tema postaje aktualna, pa ce biti korisno.

Moje misljenje o objavi imena: u statutu ili nekom pravilniku trebalo bi napisati da se opomene pred iskljucenje objavljuju na oglasnoj ploci i webu (puno ime i prezime i razlog, bilo da se radi o prepisivanju ili necem drugom). Ta disciplinska mjera djeluje na dva nacina. Prvo, prijetnja opomenutoj osobi da ce ga se iduci puta iskljuciti s faksa. Drugo (vaznije), primjer svim ostalim studentima da se postupci zbog kojih je zaradio opomenu nece tolerirati. Ovo drugo je znatno ucinkovitije ako se zna o kome je rijec.

[quote="Ignavia"]pa malo razmisljuam o tome dal je npr asistentu koji nas cuva dosadno[/quote]

Nemoj gubiti vrijeme: dosadno mu je :wink: [size=9]Osim ako cuva vsego cije oko sokolovo trazi prepisivace...[/size]
@Lord: mislim da si fulao temu. Nije pitanje kako uloviti prepisivace, nego kako ih kazniti, konkretno treba li objaviti imena. Na FER-u su vrlo ozbiljno odradili utvrdjivanje odgovornosti (povjerenstvo, disciplinski postupak itd). Nema razloga sumnjati u cinjenice koje su ustanovili.

Mislim da kod nas takodjer postoje pravila po kojima se za prepisivanje moze zaraditi opomena pred iskljucenje, zabrana pristupa ispitu i sl. Druga je stvar sto se ne provode - u praksi je najgora kazna za prepisivanje udaljavanje s ispita. Buba u uho za studentske predstavnike: ispitati koji su tocno antiprepisivacki propisi na snazi na PMF-MO i napisati ovdje ili na webu. Tema postaje aktualna, pa ce biti korisno.

Moje misljenje o objavi imena: u statutu ili nekom pravilniku trebalo bi napisati da se opomene pred iskljucenje objavljuju na oglasnoj ploci i webu (puno ime i prezime i razlog, bilo da se radi o prepisivanju ili necem drugom). Ta disciplinska mjera djeluje na dva nacina. Prvo, prijetnja opomenutoj osobi da ce ga se iduci puta iskljuciti s faksa. Drugo (vaznije), primjer svim ostalim studentima da se postupci zbog kojih je zaradio opomenu nece tolerirati. Ovo drugo je znatno ucinkovitije ako se zna o kome je rijec.

Ignavia (napisa):
pa malo razmisljuam o tome dal je npr asistentu koji nas cuva dosadno


Nemoj gubiti vrijeme: dosadno mu je Wink Osim ako cuva vsego cije oko sokolovo trazi prepisivace...



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Johnny Casino
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 05. 2003. (17:56:59)
Postovi: (10F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 21 - 15
Lokacija: location, location!

PostPostano: 12:41 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Re: hm... Citirajte i odgovorite

[quote="Lord Sirius"]
Kada ja pišem kolokvij, uopće mi ne pada na pamet da razmišljam kako bih nekoga onemogućio da prepisuje s mog papira, već sam 120% koncentriran na ono što ja pišem - i vjerujem da se tako ponaša velika većina studenata, tako da mislim da tvoja opaska o tome da ako netko ne želi da se ne prepisuje od njega ne stoji - jer nitko niti ne razmišlja da li se prepisuje od njega. [/quote]


U slucaju da primjetim da neko bulji u moj papir (na koji trenutno pisem, jer su ostali ispod) svaka sekunda buljenja mi dijeli koncentraciju sa 2, dakle za cas sam dekoncenriran i zivcan. Jedan razlog je taj sto me je strah da ce asistent primjetiti, pa cu izletiti van, a necu jednom rukom skrivati ono sto pisem a drugom pisati, ili jos bolje staviti pernicu ispred svog lista :lol: . Drugi i ne manje vazan razlog je da zapravo taj koji prepisuje radi budalu od mene, jer sam ja doma ucio, a on ce sad lijepo prepisati i proci.

Mislim da bi bilo jako lijepo da prije drugog kolokvija (ili u nekom doglednom roku) ta praksa bude uvedena i kod nas. 8)
Lord Sirius (napisa):

Kada ja pišem kolokvij, uopće mi ne pada na pamet da razmišljam kako bih nekoga onemogućio da prepisuje s mog papira, već sam 120% koncentriran na ono što ja pišem - i vjerujem da se tako ponaša velika većina studenata, tako da mislim da tvoja opaska o tome da ako netko ne želi da se ne prepisuje od njega ne stoji - jer nitko niti ne razmišlja da li se prepisuje od njega.



U slucaju da primjetim da neko bulji u moj papir (na koji trenutno pisem, jer su ostali ispod) svaka sekunda buljenja mi dijeli koncentraciju sa 2, dakle za cas sam dekoncenriran i zivcan. Jedan razlog je taj sto me je strah da ce asistent primjetiti, pa cu izletiti van, a necu jednom rukom skrivati ono sto pisem a drugom pisati, ili jos bolje staviti pernicu ispred svog lista Laughing . Drugi i ne manje vazan razlog je da zapravo taj koji prepisuje radi budalu od mene, jer sam ja doma ucio, a on ce sad lijepo prepisati i proci.

Mislim da bi bilo jako lijepo da prije drugog kolokvija (ili u nekom doglednom roku) ta praksa bude uvedena i kod nas. Cool



_________________
Ima jedan broj, a djeljiv je sa pet
U nizu brojeva, djeljivih sa šest.
...

A to je dva, dva, dva do Žitnjaka
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nemo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 11. 07. 2004. (21:28:31)
Postovi: (37F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
30 = 34 - 4
Lokacija: čakovec

PostPostano: 12:43 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

sama akcija protiv prepisivanja je korisna, tj. postojanje komisije koja bi to sve utvrdila i provela neke sankcije. e sad FERu je to prijeko potrebno, jer kako stoji u jutarnjem, oni nemaju usmenih (što je propust imho, ali kako oni hoće neka si rade).

stvar s kojom se ne slažem je objavljivanje imena. tu su neki izjavili da ostali studenti neće stvar shvatiti ozbiljno ako se imena ne objavljuju. ja se ne slažem - dovoljno je objaviti da je komisija djelovala i da su provedene neke sankcije. to je sasvim dovoljno da bi se pokazalo da mislite ozbiljno - studenti će međusobno ionako znati tko je nastradao, a to je onaj nužan uvijet da bi ljudi sljedeći put dobro razmislili. ostalo je "javni linč" - pogotovo je divno ako te tako obilježe, a nisi ti prepisivao, nego se od tebe prepisivalo. što je ta osoba [b]toliko[/b] skrivila? to što je znala i pomogla prijatelju (da to može biti medvjeđa usluga, ali ipak je pomoć)? [b]da, to je za interni stegovni postupak, ali ne i za širu javnost.[/b]

[b]edit:[/b] i da još nešto dodam - da to je ok akcija, ali opet u smjeru da student ima više odgovornosti i posla. što je sa profesorima i asistentima? na vama leži mnogo veći dio ostvarivanja kvalitete nastave, a o tome se malo ili uopće ne priča! ako želite uvoditi ovakove mjere prvo sredite sebe ako imate što za sređivati (a ima se), a onda možete zahtjevati odgovornost od studenata. autoritet se treba zasnivati na kompetentnosti ;)
sama akcija protiv prepisivanja je korisna, tj. postojanje komisije koja bi to sve utvrdila i provela neke sankcije. e sad FERu je to prijeko potrebno, jer kako stoji u jutarnjem, oni nemaju usmenih (što je propust imho, ali kako oni hoće neka si rade).

stvar s kojom se ne slažem je objavljivanje imena. tu su neki izjavili da ostali studenti neće stvar shvatiti ozbiljno ako se imena ne objavljuju. ja se ne slažem - dovoljno je objaviti da je komisija djelovala i da su provedene neke sankcije. to je sasvim dovoljno da bi se pokazalo da mislite ozbiljno - studenti će međusobno ionako znati tko je nastradao, a to je onaj nužan uvijet da bi ljudi sljedeći put dobro razmislili. ostalo je "javni linč" - pogotovo je divno ako te tako obilježe, a nisi ti prepisivao, nego se od tebe prepisivalo. što je ta osoba toliko skrivila? to što je znala i pomogla prijatelju (da to može biti medvjeđa usluga, ali ipak je pomoć)? da, to je za interni stegovni postupak, ali ne i za širu javnost.

edit: i da još nešto dodam - da to je ok akcija, ali opet u smjeru da student ima više odgovornosti i posla. što je sa profesorima i asistentima? na vama leži mnogo veći dio ostvarivanja kvalitete nastave, a o tome se malo ili uopće ne priča! ako želite uvoditi ovakove mjere prvo sredite sebe ako imate što za sređivati (a ima se), a onda možete zahtjevati odgovornost od studenata. autoritet se treba zasnivati na kompetentnosti Wink



_________________
Umjesto da postavlja pitanje o tome što je prije nastalo - kokoš ili jaje, čovjeku se najednom učinilo da je kokoš zamisao jajeta o stvaranju novih jaja.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
anamari
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 31. 03. 2003. (13:05:12)
Postovi: (E1)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 12 - 6
Lokacija: Here, there, everywhere...

PostPostano: 12:55 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prvo bih istaknula da sam stvarno protiv prepisivanja.

I onda bih dodala da mi je malo zao tih studenata. Razumijem FER, i nase profesore i asistente, koji to podrzavaju jer su zeljali poslati jasnu i glasnu poruku da se prepisivati ne smije, al mi ih je svejedno malo zao. Iako su svakako pogrijesili.

Drago mi je da ipak nisu odmah izbaceni s faksa jer bi mi se to cinilo prevelikom kaznom.

Nadam se da se takve stvari nece ponavljati i da ce studenti stvarno shvatiti da je prepisivanje stvarno preveliki rizik, a i da se dugorocno ne isplati.

Ipak mislim da je i sam naslov ovog topica malo pregrub "Svaka cast FERu; kad cemo i mi tako?". Mozda bi bilo bolje da vsego posalje ovaj prijedlog na neku adresu koja moze nesto i uciniti po tom pitanju: dekanu ili na nastavnicko vijece. Mozda bi bio primjereniji za neki forum koji cita samo nastavno osoblje. Nikad nisam bila preveliki fan zastrasivanja i mislim da se sa studentima moze i lijepo dogovoriti i da vecina nas ipak ne prepisuje.

Mislim da nasi asistenti vec imaju pravo udaljiti studenta s ispita (ili sam krivo informirana), stoga dakle postoje mjere da se prepisivanje sankcionira. Tu su i one podjele 0 bodova. Dakle, nas faks vec prekticira anti-prepisivacku politiku, da li to pojedini asistent i radi, ja ne znam. Niakda nisam vidjela da je itko izbacen zbog prpisivanja, a svega nekoliko puta sam svjedocila oduzimanju papira s nedopustenim sredstvima.
Prvo bih istaknula da sam stvarno protiv prepisivanja.

I onda bih dodala da mi je malo zao tih studenata. Razumijem FER, i nase profesore i asistente, koji to podrzavaju jer su zeljali poslati jasnu i glasnu poruku da se prepisivati ne smije, al mi ih je svejedno malo zao. Iako su svakako pogrijesili.

Drago mi je da ipak nisu odmah izbaceni s faksa jer bi mi se to cinilo prevelikom kaznom.

Nadam se da se takve stvari nece ponavljati i da ce studenti stvarno shvatiti da je prepisivanje stvarno preveliki rizik, a i da se dugorocno ne isplati.

Ipak mislim da je i sam naslov ovog topica malo pregrub "Svaka cast FERu; kad cemo i mi tako?". Mozda bi bilo bolje da vsego posalje ovaj prijedlog na neku adresu koja moze nesto i uciniti po tom pitanju: dekanu ili na nastavnicko vijece. Mozda bi bio primjereniji za neki forum koji cita samo nastavno osoblje. Nikad nisam bila preveliki fan zastrasivanja i mislim da se sa studentima moze i lijepo dogovoriti i da vecina nas ipak ne prepisuje.

Mislim da nasi asistenti vec imaju pravo udaljiti studenta s ispita (ili sam krivo informirana), stoga dakle postoje mjere da se prepisivanje sankcionira. Tu su i one podjele 0 bodova. Dakle, nas faks vec prekticira anti-prepisivacku politiku, da li to pojedini asistent i radi, ja ne znam. Niakda nisam vidjela da je itko izbacen zbog prpisivanja, a svega nekoliko puta sam svjedocila oduzimanju papira s nedopustenim sredstvima.



_________________

STOP nasilju medu zivotinjama!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:13 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Re: hm... Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Nije pitanje kako uloviti prepisivace, nego kako ih kazniti, konkretno treba li objaviti imena.[/quote]

Ne samo da li objaviti imena, nego opcenito da li i kako "handleati" problem prepisivanja. :)

[quote="krcko"]Na FER-u su vrlo ozbiljno odradili utvrdjivanje odgovornosti (povjerenstvo, disciplinski postupak itd). Nema razloga sumnjati u cinjenice koje su ustanovili.[/quote]

I mislim da tu lezi problem naseg faxa: mnogi su za nekakav progon prepisivaca, ali velika vecina (nastavnika i asistenata) ce reci da im se ne da bas nista raditi oko toga i radije ce onda odtolerirati prepisivacinu (osobni dojam, jasno). :x

Studenti mi nedavno rekose da ih je savjesno cuvalo samo troje asistenata. :shock: Dozvoljavam da nisu "iskusili" sve asistente na ovom faxu, ali mislim da je troje (na 4+ kolokvija i nekoliko studenata iz razlicitih grupa i godina) ipak premali broj koji ukazuje na ozbiljan problem ovog fakulteta. :( Da ne spominjem komentar asistenta/ice: "Demosica je izasla; sad mozete prepisivati" (i onda se vrati gledanju kroz prozor/vrata). :evil:

[quote="krcko"][quote="Ignavia"]pa malo razmisljuam o tome dal je npr asistentu koji nas cuva dosadno[/quote]
Nemoj gubiti vrijeme: dosadno mu je :wink: [size=9]Osim ako cuva vsego cije oko sokolovo trazi prepisivace...[/size][/quote]

Dio vsegine revnosti lezi i u tome sto ne mogu dva sata "ne raditi nista", pa mi koncentracija pri cuvanju dodje kao razbibriga. :g:

[quote="nemo"]na vama leži mnogo veći dio ostvarivanja kvalitete nastave, a o tome se malo ili uopće ne priča![/quote]

Pa, tko ti brani da pokrenes pricu? :D

IMO, to dvoje se moze i neovisno "sredjivati", a ne reci "necemo braniti prepisivanje jer nemamo zadovoljavajucu kvalitetu nastave" (na stranu upitnost stava da "nemamo zadovoljavajucu kvalitetu nastave"). :?

Po cemu je, zapravo, objavljivanje imena "javni linc"? :-k Mislis da cemo ja ili profesor na usmenom ili, stajaznam, cistacica zapamtiti ime nekoga tko je "oznacen" kao prepisivac? :lol: Pa ja kad ispravljam kolokvij studenta kojeg znam po imenu, u pravilu ni ne skuzim da je to taj dok ne idem upisivati bodove; taman posla da jos pamtim i ime nekog tamo - za mene anonimnog - prepisivaca koji se proslavio objavom na oglasnoj ploci. :lol:

[quote="nemo"]pogotovo je divno ako te tako obilježe, a nisi ti prepisivao, nego se od tebe prepisivalo. što je ta osoba toliko skrivila?[/quote]

Prepisivanje nije ni moralno ni ispravno ni opravdano, ali mogu razumijeti nekoga tko se nezasluzeno zeli "iskoprcati"; no, onaj tko svjesno daje da se prepise od njega [color=#808080](IMO, takvi su svi od kojih se prepise makar malo vise podataka; neki ovdje se ne slazu s tim stavom, no to sad nije poanta)[/color] je na neki nacin veci prekrsitelj i samo iskorjenjivanje te prakse "kolegijalnosti" bi minimiziralo prepisivanje. 8) Budite kolegijalni [b]prije ispita/kolokvija[/b], pa pomozite kolegama da nauce, a ne da se provuku kiteći se tudjim perjem... :evil:

[color=indigo]A student comes to a young professor's office hours. She glances down the hall, closes his door, kneels pleadingly: "I would do anything to pass this exam."

She leans closer to him, flips back her hair, gazes meaningfully into his eyes.

"I mean...", she whispers, "I would do... **anything**!!!"

He returns her gaze. "Anything???"

"Yes,... Anything!!!"

His voice turns to a whisper. "Would you...... errrr..... study???"[/color]

:gg:

Btw, UuR (a vjerojatno i C) nema vise usmenog ispita... :( Bojim se da i mi tezimo FERovskoj praksi ukidanja usmenih... :shock: :(

[quote="anamari"]Drago mi je da ipak nisu odmah izbaceni s faksa jer bi mi se to cinilo prevelikom kaznom.[/quote]

U nasim uvjetima, to bi definitivno bila prevelika kazna, na koju se moze ici tek kad (i ako uopce) se postigne nekakva opca kultura studenata koja bi prepisivanje [b]prihvacala[/b] kao nesto lose (umjesto sadasnjeg samo deklarativnog stava da to ne valja). :|

[quote="anamari"]Nadam se da se takve stvari nece ponavljati i da ce studenti stvarno shvatiti da je prepisivanje stvarno preveliki rizik...[/quote]

Opet se slazem s nacelom. :) Poanta tih mjera je uciniti prepisivanje visoko rizicnom akcijom. :) IMO, ono to danas nije (na PMF-MO). :x

Naslov topica... prva ideja mi je bila samo podijeliti s vama taj info; naknadno sam odlucio pokrenuti i nekakvu [b]javnu[/b] raspravu. :) Mea culpa da je naslov ostao, no naknadna promjena... ne znam koliko ima smisla. :?

Odluku o eventualnim antiprepisivackim mjerama, jasno, donose Vijece, prodekanica, pojedini "cuvari" (tj. asistenti),... no ne mislim da raspravu treba drzati dalje od studenata. 8) U svakom tijelu koje bi se bavilo kaznjavanjem i tako treba sjediti i barem jedan student(ski predstavnik), pa i zato ima smisla da svi daju svoje misljenje. 8)
krcko (napisa):
Nije pitanje kako uloviti prepisivace, nego kako ih kazniti, konkretno treba li objaviti imena.


Ne samo da li objaviti imena, nego opcenito da li i kako "handleati" problem prepisivanja. Smile

krcko (napisa):
Na FER-u su vrlo ozbiljno odradili utvrdjivanje odgovornosti (povjerenstvo, disciplinski postupak itd). Nema razloga sumnjati u cinjenice koje su ustanovili.


I mislim da tu lezi problem naseg faxa: mnogi su za nekakav progon prepisivaca, ali velika vecina (nastavnika i asistenata) ce reci da im se ne da bas nista raditi oko toga i radije ce onda odtolerirati prepisivacinu (osobni dojam, jasno). Mad

Studenti mi nedavno rekose da ih je savjesno cuvalo samo troje asistenata. Shocked Dozvoljavam da nisu "iskusili" sve asistente na ovom faxu, ali mislim da je troje (na 4+ kolokvija i nekoliko studenata iz razlicitih grupa i godina) ipak premali broj koji ukazuje na ozbiljan problem ovog fakulteta. Sad Da ne spominjem komentar asistenta/ice: "Demosica je izasla; sad mozete prepisivati" (i onda se vrati gledanju kroz prozor/vrata). Evil or Very Mad

krcko (napisa):
Ignavia (napisa):
pa malo razmisljuam o tome dal je npr asistentu koji nas cuva dosadno

Nemoj gubiti vrijeme: dosadno mu je Wink Osim ako cuva vsego cije oko sokolovo trazi prepisivace...


Dio vsegine revnosti lezi i u tome sto ne mogu dva sata "ne raditi nista", pa mi koncentracija pri cuvanju dodje kao razbibriga. Mr. Green

nemo (napisa):
na vama leži mnogo veći dio ostvarivanja kvalitete nastave, a o tome se malo ili uopće ne priča!


Pa, tko ti brani da pokrenes pricu? Very Happy

IMO, to dvoje se moze i neovisno "sredjivati", a ne reci "necemo braniti prepisivanje jer nemamo zadovoljavajucu kvalitetu nastave" (na stranu upitnost stava da "nemamo zadovoljavajucu kvalitetu nastave"). Confused

Po cemu je, zapravo, objavljivanje imena "javni linc"? Think Mislis da cemo ja ili profesor na usmenom ili, stajaznam, cistacica zapamtiti ime nekoga tko je "oznacen" kao prepisivac? Laughing Pa ja kad ispravljam kolokvij studenta kojeg znam po imenu, u pravilu ni ne skuzim da je to taj dok ne idem upisivati bodove; taman posla da jos pamtim i ime nekog tamo - za mene anonimnog - prepisivaca koji se proslavio objavom na oglasnoj ploci. Laughing

nemo (napisa):
pogotovo je divno ako te tako obilježe, a nisi ti prepisivao, nego se od tebe prepisivalo. što je ta osoba toliko skrivila?


Prepisivanje nije ni moralno ni ispravno ni opravdano, ali mogu razumijeti nekoga tko se nezasluzeno zeli "iskoprcati"; no, onaj tko svjesno daje da se prepise od njega (IMO, takvi su svi od kojih se prepise makar malo vise podataka; neki ovdje se ne slazu s tim stavom, no to sad nije poanta) je na neki nacin veci prekrsitelj i samo iskorjenjivanje te prakse "kolegijalnosti" bi minimiziralo prepisivanje. Cool Budite kolegijalni prije ispita/kolokvija, pa pomozite kolegama da nauce, a ne da se provuku kiteći se tudjim perjem... Evil or Very Mad

A student comes to a young professor's office hours. She glances down the hall, closes his door, kneels pleadingly: "I would do anything to pass this exam."

She leans closer to him, flips back her hair, gazes meaningfully into his eyes.

"I mean...", she whispers, "I would do... **anything**!!!"

He returns her gaze. "Anything???"

"Yes,... Anything!!!"

His voice turns to a whisper. "Would you...... errrr..... study???"


Mr Green being very Greeen indeed

Btw, UuR (a vjerojatno i C) nema vise usmenog ispita... Sad Bojim se da i mi tezimo FERovskoj praksi ukidanja usmenih... Shocked Sad

anamari (napisa):
Drago mi je da ipak nisu odmah izbaceni s faksa jer bi mi se to cinilo prevelikom kaznom.


U nasim uvjetima, to bi definitivno bila prevelika kazna, na koju se moze ici tek kad (i ako uopce) se postigne nekakva opca kultura studenata koja bi prepisivanje prihvacala kao nesto lose (umjesto sadasnjeg samo deklarativnog stava da to ne valja). Neutral

anamari (napisa):
Nadam se da se takve stvari nece ponavljati i da ce studenti stvarno shvatiti da je prepisivanje stvarno preveliki rizik...


Opet se slazem s nacelom. Smile Poanta tih mjera je uciniti prepisivanje visoko rizicnom akcijom. Smile IMO, ono to danas nije (na PMF-MO). Mad

Naslov topica... prva ideja mi je bila samo podijeliti s vama taj info; naknadno sam odlucio pokrenuti i nekakvu javnu raspravu. Smile Mea culpa da je naslov ostao, no naknadna promjena... ne znam koliko ima smisla. Confused

Odluku o eventualnim antiprepisivackim mjerama, jasno, donose Vijece, prodekanica, pojedini "cuvari" (tj. asistenti),... no ne mislim da raspravu treba drzati dalje od studenata. Cool U svakom tijelu koje bi se bavilo kaznjavanjem i tako treba sjediti i barem jedan student(ski predstavnik), pa i zato ima smisla da svi daju svoje misljenje. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
MB
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2005. (12:35:21)
Postovi: (224)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
62 = 80 - 18
Lokacija: Molvice

PostPostano: 13:48 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

@kljuki: kad se asistentni ljute sto niste prepisali vjerojatno misle da ako ne znate mozete pitati nekoga tko zna. 5 dana za predati zadacu je dovoljno da naucis kako rijesiti te zadatke, nitko ne misli doslovno da treba prepisati, vec da je s obzirom na uvjete zalosno ako se lose rijesi.

slazem se da treba sankcionirati prepisivace, samo sam procitao u jutarnjem da je objavljivanje tih imena prema nasim zakonima nelegalno. tako da se i pokusajem uvodjenja reda krsi zakon. rjesenje je vjerojatno mijenjanje zakona, nesto kao sto je rekla nesi. student potpise neki dokumentic i ako prepisuje snosi posljedice. :)
@kljuki: kad se asistentni ljute sto niste prepisali vjerojatno misle da ako ne znate mozete pitati nekoga tko zna. 5 dana za predati zadacu je dovoljno da naucis kako rijesiti te zadatke, nitko ne misli doslovno da treba prepisati, vec da je s obzirom na uvjete zalosno ako se lose rijesi.

slazem se da treba sankcionirati prepisivace, samo sam procitao u jutarnjem da je objavljivanje tih imena prema nasim zakonima nelegalno. tako da se i pokusajem uvodjenja reda krsi zakon. rjesenje je vjerojatno mijenjanje zakona, nesto kao sto je rekla nesi. student potpise neki dokumentic i ako prepisuje snosi posljedice. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 14:15 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Re: hm... Citirajte i odgovorite

[quote="nemo"]stvar s kojom se ne slažem je objavljivanje imena. tu su neki izjavili da ostali studenti neće stvar shvatiti ozbiljno ako se imena ne objavljuju. ja se ne slažem - dovoljno je objaviti da je komisija djelovala i da su provedene neke sankcije. to je sasvim dovoljno da bi se pokazalo da mislite ozbiljno - studenti će međusobno ionako znati tko je nastradao, a to je onaj nužan uvijet da bi ljudi sljedeći put dobro razmislili. ostalo je "javni linč" - pogotovo je divno ako te tako obilježe, a nisi ti prepisivao, nego se od tebe prepisivalo. što je ta osoba [b]toliko[/b] skrivila? to što je znala i pomogla prijatelju (da to može biti medvjeđa usluga, ali ipak je pomoć)? [b]da, to je za interni stegovni postupak, ali ne i za širu javnost.[/b][/quote]

Nisi bas pazljivo procitao sto sam napisao. Ne govorim o konkretnim djelima i sankcijama, nego o opomenama pred iskljucenje. Smatram da bi svaka takva opomena trebala biti potpun javna (ime, prezime, razlog, potpis clanova komisije koja je izrice). Javnost rada je dosta vazna stvar u akademskoj sredini. Ako su rezultati ispita javni, ako je iznos moje place javan, ne vidim zasto bi trebali kriti identitet studenata koji su opomenuti iz ovog ili onog razloga.

[quote="nemo"][b]edit:[/b] i da još nešto dodam - da to je ok akcija, ali opet u smjeru da student ima više odgovornosti i posla. što je sa profesorima i asistentima? na vama leži mnogo veći dio ostvarivanja kvalitete nastave, a o tome se malo ili uopće ne priča! ako želite uvoditi ovakove mjere prvo sredite sebe ako imate što za sređivati (a ima se), a onda možete zahtjevati odgovornost od studenata.[/quote]

Ti mora da si s drugog faksa :wink:

Posao i odgovornosti nastavnika i asistenata se od 2002/03 kad su na MO uvedeni kolokviji svake godine povecava. Ove godine je zbog bolonjskog rezima posao vezan uz nastavu opet dozivio naglu ekspanziju. Zadace, kolokviji i popravni kolokviji ne sastavljaju se i ispravljaju sami od sebe.

[quote="vsego"][quote="anamari"]Drago mi je da ipak nisu odmah izbaceni s faksa jer bi mi se to cinilo prevelikom kaznom.[/quote]

U nasim uvjetima, to bi definitivno bila prevelika kazna, na koju se moze ici tek kad (i ako uopce) se postigne nekakva opca kultura studenata koja bi prepisivanje [b]prihvacala[/b] kao nesto lose (umjesto sadasnjeg samo deklarativnog stava da to ne valja). :|[/quote]

Insajderski info: izbacivanje s faksa ozbiljno se razmatralo kao opcija. Prevagnulo je misljenje da je ponistavanje ispita dovoljna kazna (objavljivanje imena nije kazna za prepisivanje, nego je napravljeno kao [url=http://www.fer.hr/index.php?kat=1&newsId=10675#mod_news]obavijest[/url] o radu stegovnog povjerenstva). Po bolonjskim pravilima ponistavanje jednog kolokvija vrlo lako moze dovesti do pada godine.
nemo (napisa):
stvar s kojom se ne slažem je objavljivanje imena. tu su neki izjavili da ostali studenti neće stvar shvatiti ozbiljno ako se imena ne objavljuju. ja se ne slažem - dovoljno je objaviti da je komisija djelovala i da su provedene neke sankcije. to je sasvim dovoljno da bi se pokazalo da mislite ozbiljno - studenti će međusobno ionako znati tko je nastradao, a to je onaj nužan uvijet da bi ljudi sljedeći put dobro razmislili. ostalo je "javni linč" - pogotovo je divno ako te tako obilježe, a nisi ti prepisivao, nego se od tebe prepisivalo. što je ta osoba toliko skrivila? to što je znala i pomogla prijatelju (da to može biti medvjeđa usluga, ali ipak je pomoć)? da, to je za interni stegovni postupak, ali ne i za širu javnost.


Nisi bas pazljivo procitao sto sam napisao. Ne govorim o konkretnim djelima i sankcijama, nego o opomenama pred iskljucenje. Smatram da bi svaka takva opomena trebala biti potpun javna (ime, prezime, razlog, potpis clanova komisije koja je izrice). Javnost rada je dosta vazna stvar u akademskoj sredini. Ako su rezultati ispita javni, ako je iznos moje place javan, ne vidim zasto bi trebali kriti identitet studenata koji su opomenuti iz ovog ili onog razloga.

nemo (napisa):
edit: i da još nešto dodam - da to je ok akcija, ali opet u smjeru da student ima više odgovornosti i posla. što je sa profesorima i asistentima? na vama leži mnogo veći dio ostvarivanja kvalitete nastave, a o tome se malo ili uopće ne priča! ako želite uvoditi ovakove mjere prvo sredite sebe ako imate što za sređivati (a ima se), a onda možete zahtjevati odgovornost od studenata.


Ti mora da si s drugog faksa Wink

Posao i odgovornosti nastavnika i asistenata se od 2002/03 kad su na MO uvedeni kolokviji svake godine povecava. Ove godine je zbog bolonjskog rezima posao vezan uz nastavu opet dozivio naglu ekspanziju. Zadace, kolokviji i popravni kolokviji ne sastavljaju se i ispravljaju sami od sebe.

vsego (napisa):
anamari (napisa):
Drago mi je da ipak nisu odmah izbaceni s faksa jer bi mi se to cinilo prevelikom kaznom.


U nasim uvjetima, to bi definitivno bila prevelika kazna, na koju se moze ici tek kad (i ako uopce) se postigne nekakva opca kultura studenata koja bi prepisivanje prihvacala kao nesto lose (umjesto sadasnjeg samo deklarativnog stava da to ne valja). Neutral


Insajderski info: izbacivanje s faksa ozbiljno se razmatralo kao opcija. Prevagnulo je misljenje da je ponistavanje ispita dovoljna kazna (objavljivanje imena nije kazna za prepisivanje, nego je napravljeno kao obavijest o radu stegovnog povjerenstva). Po bolonjskim pravilima ponistavanje jednog kolokvija vrlo lako moze dovesti do pada godine.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 14:21 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MB"]slazem se da treba sankcionirati prepisivace, samo sam procitao u jutarnjem da je objavljivanje tih imena prema nasim zakonima nelegalno.[/quote]

Gdje si to procitao? Molim citat.
MB (napisa):
slazem se da treba sankcionirati prepisivace, samo sam procitao u jutarnjem da je objavljivanje tih imena prema nasim zakonima nelegalno.


Gdje si to procitao? Molim citat.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vjekovac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2003. (18:26:55)
Postovi: (2DB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
182 = 198 - 16

PostPostano: 14:42 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MB"]@kljuki: kad se asistentni ljute sto niste prepisali vjerojatno misle da ako ne znate mozete pitati nekoga tko zna. 5 dana za predati zadacu je dovoljno da naucis kako rijesiti te zadatke, nitko ne misli doslovno da treba prepisati, vec da je s obzirom na uvjete zalosno ako se lose rijesi.[/quote]
Jako lijepo rečeno. Idealno bi bilo da student koji ne zna (ili misli da ne zna) riješiti zadaću potraži pomoć kod svojih kolega/demonstratora/asistenata pa je zatim pokuša riješiti sam. (Naravno, naglasak je na tome da rješava [b]sam[/b].) Konzultiranje (bilo s kim) je sasvim legalno i dopušteno.
Bezveze je kad studenti zadaće prepisuju kao ovce, a s druge strane je žalosno i ako se uopće ne trude oko njih. Ipak, ne kažem da je stvarna situacija jako loša, npr. na MA1 većina studenata riješi većinu svake zadaće. Svjesni smo da ima i dosta prepisivanja (onog doslovnog), što opet nije baš pohvalno.

------------

U vezi ovih sankcija/opomena/isključenja se ne bih izjašnjavao, nemam sasvim određeni stav.
MB (napisa):
@kljuki: kad se asistentni ljute sto niste prepisali vjerojatno misle da ako ne znate mozete pitati nekoga tko zna. 5 dana za predati zadacu je dovoljno da naucis kako rijesiti te zadatke, nitko ne misli doslovno da treba prepisati, vec da je s obzirom na uvjete zalosno ako se lose rijesi.

Jako lijepo rečeno. Idealno bi bilo da student koji ne zna (ili misli da ne zna) riješiti zadaću potraži pomoć kod svojih kolega/demonstratora/asistenata pa je zatim pokuša riješiti sam. (Naravno, naglasak je na tome da rješava sam.) Konzultiranje (bilo s kim) je sasvim legalno i dopušteno.
Bezveze je kad studenti zadaće prepisuju kao ovce, a s druge strane je žalosno i ako se uopće ne trude oko njih. Ipak, ne kažem da je stvarna situacija jako loša, npr. na MA1 većina studenata riješi većinu svake zadaće. Svjesni smo da ima i dosta prepisivanja (onog doslovnog), što opet nije baš pohvalno.

------------

U vezi ovih sankcija/opomena/isključenja se ne bih izjašnjavao, nemam sasvim određeni stav.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Drvena Matrija
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 21. 12. 2005. (00:11:50)
Postovi: (11)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0
Lokacija: u trajnoj odsutnosti (dok me ne zbrišu)

PostPostano: 14:42 uto, 3. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vjekovac"][quote="MB"]@kljuki: kad se asistentni ljute sto niste prepisali vjerojatno misle da ako ne znate mozete pitati nekoga tko zna. 5 dana za predati zadacu je dovoljno da naucis kako rijesiti te zadatke, nitko ne misli doslovno da treba prepisati, vec da je s obzirom na uvjete zalosno ako se lose rijesi.[/quote]
Jako lijepo rečeno. Idealno bi bilo da student koji ne zna (ili misli da ne zna) riješiti zadaću potraži pomoć kod svojih kolega/demonstratora/asistenata pa je zatim pokuša riješiti sam. (Naravno, naglasak je na tome da rješava [b]sam[/b].) Konzultiranje (bilo s kim) je sasvim legalno i dopušteno.
Bezveze je kad studenti zadaće prepisuju kao ovce, a s druge strane je žalosno i ako se uopće ne trude oko njih.[/quote]
Sasvim se slažem!
vjekovac (napisa):
MB (napisa):
@kljuki: kad se asistentni ljute sto niste prepisali vjerojatno misle da ako ne znate mozete pitati nekoga tko zna. 5 dana za predati zadacu je dovoljno da naucis kako rijesiti te zadatke, nitko ne misli doslovno da treba prepisati, vec da je s obzirom na uvjete zalosno ako se lose rijesi.

Jako lijepo rečeno. Idealno bi bilo da student koji ne zna (ili misli da ne zna) riješiti zadaću potraži pomoć kod svojih kolega/demonstratora/asistenata pa je zatim pokuša riješiti sam. (Naravno, naglasak je na tome da rješava sam.) Konzultiranje (bilo s kim) je sasvim legalno i dopušteno.
Bezveze je kad studenti zadaće prepisuju kao ovce, a s druge strane je žalosno i ako se uopće ne trude oko njih.

Sasvim se slažem!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Stranica 1 / 7.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan