Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Osniva se udruga za zaštitu prava ateista
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 36, 37, 38  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
C
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 01. 2005. (17:27:47)
Postovi: (4C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
14 = 16 - 2

PostPostano: 22:17 čet, 26. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Sto su interesi drzave? [/quote]

Ja ne znam što su interesi ljudi koji imaju moć da odlučuju o načinima na koje ova konkretna država funkcionira u ovom trenutku, ako to pitaš. Ako pitaš što bi trebali biti interesi neke države (kad bi sve bilo super), pa tako i ove, napisao sam u svojem predprošlom postu.

[quote]Po cemu zakljucujes da interesi pojedinih organizacija/drustvenih skupina nemaju veze s "interesima drzave"? [/quote]

Ne zaključujem to općenito, ali u ovom konkretnom slučaju kažem da čak i kada bi postavljanje religijskih simbola na javna mjesta na neki način služilo interesima države (priznajem, "interes" malo čudno zvuči u ovom kontekstu, kada pišem o "interesima države" mislim ustvari na "ono što bi država trebala raditi" tj. što bi trebali biti njeni interesi u idealnom slučaju, odnosi se i na ono gore), o tome bi trebalo pisati nešto u Ustavu ili barem Zakonu. Ali koliko sam ja upoznat ne postoji linija tipa "Promicanje vrijednosti koje katolička Crkva promiče je u interesu većine građana RH (i takav čin ne ugrožava ljudska prava niti jednog od njih) i jedan od načina na koje će se vršiti je postavljanje katoličkih obilježja na javna mjesta".
Ukratko, čak i kada ne bi postojali građani koji su na taj način diskriminirani, funkcija institucije RH nije promicanje bilo koje religije, a pogotovo ne trošenje novaca poreznih obveznika na isto.

[quote]
[quote]
Ako da, čime su se ovi drugi doveli u taj nezavidan položaj?
[/quote]
Time sto su u suprotnosti sa interesima koje je "drzava izabrala za svoje". [/quote]
Upravo to sam htio naglasiti. Ovdje upravo je riječ je o tome da li država kada je izabrala promicanje katoličanstva kao svoj "interes" vrši diskriminaciju nekih svojih građana.
Mislim da argument o tome da je svakim postupkom netko diskriminiran u ovom slučaju ne stoji, jer se ne vrši diskriminacija želja (želje nekih ljudi su manje bitne od želja nekih drugih ljudi) koja je prihvatljiva (u demokraciji onda kada su neki drugi u većini) nego ljudskih prava (prava ovih ljudi su manje bitna od želja drugih ljudi), koja je neprihvatljiva - upravo zato je moguće izglasati npr. povečanje cijene kukuruza 51% većinom, ali je nemoguće izglasati npr. oduzimanje slobode svim pripadnicima neke manjine, makar 98% populacije bilo za to.
Žao mi je zbog konfuzije, "interes" stvarno je nesretan termin, sa "željama" i "pravima" sam želio ukazati na više kategorija "interesa" koji se ne tretiraju jednako, nadam se da sam razumljiv.
[quote]Po cemu razlikujes stvari koje su postavljene da bi poslale poruku od stvari koje bi nekome mozda mogle zasmetati? Tko je arbitar?
[/quote]
Čovjek koji ih postavlja je, ako ih postavlja s ciljem da pošalje poruku onda su one postavljene zato. Ja ne mogu biti arbitar, i mogu samo nagađati. Da, priznajem da je moguće da su npr. religiozne slike u SCu samo dekor i da je puka slučajnost što nisu umjesto njih postavili npr. pentagrame raznih boja ili fotke s autopsije, samo mislim da je malo vjerojatno.
[quote]Drzava mozda moze sto hoce, ali mislim da ne smije sto hoce[/quote]
Htio sam naglasiti da država često radi ono što ne smije, a da je nitko ne sankcionira.
[quote]To je uglavnom moguce, ali mislim da uvijek postoje prava ili njihove interpretacije za koje netko moze tvrditi da se krse[/quote]

I to je u redu dok god to ne smeta nikoga. U ovom slučaju to nije slučaj :)
Citat:
Sto su interesi drzave?


Ja ne znam što su interesi ljudi koji imaju moć da odlučuju o načinima na koje ova konkretna država funkcionira u ovom trenutku, ako to pitaš. Ako pitaš što bi trebali biti interesi neke države (kad bi sve bilo super), pa tako i ove, napisao sam u svojem predprošlom postu.

Citat:
Po cemu zakljucujes da interesi pojedinih organizacija/drustvenih skupina nemaju veze s "interesima drzave"?


Ne zaključujem to općenito, ali u ovom konkretnom slučaju kažem da čak i kada bi postavljanje religijskih simbola na javna mjesta na neki način služilo interesima države (priznajem, "interes" malo čudno zvuči u ovom kontekstu, kada pišem o "interesima države" mislim ustvari na "ono što bi država trebala raditi" tj. što bi trebali biti njeni interesi u idealnom slučaju, odnosi se i na ono gore), o tome bi trebalo pisati nešto u Ustavu ili barem Zakonu. Ali koliko sam ja upoznat ne postoji linija tipa "Promicanje vrijednosti koje katolička Crkva promiče je u interesu većine građana RH (i takav čin ne ugrožava ljudska prava niti jednog od njih) i jedan od načina na koje će se vršiti je postavljanje katoličkih obilježja na javna mjesta".
Ukratko, čak i kada ne bi postojali građani koji su na taj način diskriminirani, funkcija institucije RH nije promicanje bilo koje religije, a pogotovo ne trošenje novaca poreznih obveznika na isto.

Citat:

Citat:

Ako da, čime su se ovi drugi doveli u taj nezavidan položaj?

Time sto su u suprotnosti sa interesima koje je "drzava izabrala za svoje".

Upravo to sam htio naglasiti. Ovdje upravo je riječ je o tome da li država kada je izabrala promicanje katoličanstva kao svoj "interes" vrši diskriminaciju nekih svojih građana.
Mislim da argument o tome da je svakim postupkom netko diskriminiran u ovom slučaju ne stoji, jer se ne vrši diskriminacija želja (želje nekih ljudi su manje bitne od želja nekih drugih ljudi) koja je prihvatljiva (u demokraciji onda kada su neki drugi u većini) nego ljudskih prava (prava ovih ljudi su manje bitna od želja drugih ljudi), koja je neprihvatljiva - upravo zato je moguće izglasati npr. povečanje cijene kukuruza 51% većinom, ali je nemoguće izglasati npr. oduzimanje slobode svim pripadnicima neke manjine, makar 98% populacije bilo za to.
Žao mi je zbog konfuzije, "interes" stvarno je nesretan termin, sa "željama" i "pravima" sam želio ukazati na više kategorija "interesa" koji se ne tretiraju jednako, nadam se da sam razumljiv.
Citat:
Po cemu razlikujes stvari koje su postavljene da bi poslale poruku od stvari koje bi nekome mozda mogle zasmetati? Tko je arbitar?

Čovjek koji ih postavlja je, ako ih postavlja s ciljem da pošalje poruku onda su one postavljene zato. Ja ne mogu biti arbitar, i mogu samo nagađati. Da, priznajem da je moguće da su npr. religiozne slike u SCu samo dekor i da je puka slučajnost što nisu umjesto njih postavili npr. pentagrame raznih boja ili fotke s autopsije, samo mislim da je malo vjerojatno.
Citat:
Drzava mozda moze sto hoce, ali mislim da ne smije sto hoce

Htio sam naglasiti da država često radi ono što ne smije, a da je nitko ne sankcionira.
Citat:
To je uglavnom moguce, ali mislim da uvijek postoje prava ili njihove interpretacije za koje netko moze tvrditi da se krse


I to je u redu dok god to ne smeta nikoga. U ovom slučaju to nije slučaj Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 23:01 čet, 26. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

People, malo ste se pogubili. :|

IMO, nije stvar "zajednickog interesa", "ne vrijedjanja" i sl. :-s Poanta je u vlasnistvu: crkva (zgrada) je vlasnistvo Crkve (institucije) i tamo oni koji tu Crkvu vode mogu stavljati simboliku kakva njima pase: krizeve, raspela, ikone,... :) Ali u drzavnim institucijama imaju biti drzavni simboli, jer drzava "pripada" svim svojim gradjanima. 8) I tu se nitko ne moze buniti da ga - stajaznam - hrvatski grb smeta, jer se i nalazi u prostoriji Republike Hrvatske! :prodike:

Ako cemo vec gurati krscanske simbole u drzavne institucije, onda treba biti iskren i u Ustav lijepo staviti da je Hrvatska Katolicka drzava, a ne da su sve religije ravnopravne. 8) Ako je mogla Irska, mozemo i mi. :)

Ja bih, naravno, i dalje bio protiv svega skupa, ali tada bi to sa znamenjem bilo [b]pravno ispravno[/b], pa bi prigovori bili neosnovani. :? No, uz ovakav Ustav, forsanje simbola jedne religije po drzavnim institucijama je uzurpiranje privilegije koja doticnoj religijskoj grupi (pa bila ona i vecina) jednostavno ne pripada. :roll:

Primijetite da vi iz Crkve (i bilo koje druge organizacije) mozete istupiti ako zelite; iz Drzave ne, barem dok ne nadjete drugu da vam da drzavljanstvo. :? No, to implicira i preseljenje u drugu drzavu, a ne samo obicnu "promjenu clanstva". :( Zbog toga se Drzava ne moze ponasati kakogod, pa da clanovi idu kud zele, ako im se ne svidja... :?
People, malo ste se pogubili. Neutral

IMO, nije stvar "zajednickog interesa", "ne vrijedjanja" i sl. Eh? Poanta je u vlasnistvu: crkva (zgrada) je vlasnistvo Crkve (institucije) i tamo oni koji tu Crkvu vode mogu stavljati simboliku kakva njima pase: krizeve, raspela, ikone,... Smile Ali u drzavnim institucijama imaju biti drzavni simboli, jer drzava "pripada" svim svojim gradjanima. Cool I tu se nitko ne moze buniti da ga - stajaznam - hrvatski grb smeta, jer se i nalazi u prostoriji Republike Hrvatske! Drzim prodike

Ako cemo vec gurati krscanske simbole u drzavne institucije, onda treba biti iskren i u Ustav lijepo staviti da je Hrvatska Katolicka drzava, a ne da su sve religije ravnopravne. Cool Ako je mogla Irska, mozemo i mi. Smile

Ja bih, naravno, i dalje bio protiv svega skupa, ali tada bi to sa znamenjem bilo pravno ispravno, pa bi prigovori bili neosnovani. Confused No, uz ovakav Ustav, forsanje simbola jedne religije po drzavnim institucijama je uzurpiranje privilegije koja doticnoj religijskoj grupi (pa bila ona i vecina) jednostavno ne pripada. Rolling Eyes

Primijetite da vi iz Crkve (i bilo koje druge organizacije) mozete istupiti ako zelite; iz Drzave ne, barem dok ne nadjete drugu da vam da drzavljanstvo. Confused No, to implicira i preseljenje u drugu drzavu, a ne samo obicnu "promjenu clanstva". Sad Zbog toga se Drzava ne moze ponasati kakogod, pa da clanovi idu kud zele, ako im se ne svidja... Confused



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tp
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 12. 2005. (16:46:01)
Postovi: (1F2)16
Sarma = la pohva - posuda
78 = 91 - 13

PostPostano: 1:09 pet, 27. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="C"][quote]Sto su interesi drzave? [/quote]

Ja ne znam što su interesi ljudi koji imaju moć da odlučuju o načinima na koje ova konkretna država funkcionira u ovom trenutku, ako to pitaš. Ako pitaš što bi trebali biti interesi neke države (kad bi sve bilo super), pa tako i ove, napisao sam u svojem predprošlom postu.
[/quote]
Kad kazem drzave, ne mislim samo na ljude na vlasti, nego drustvo opcenito, naravno sa predstavnicima koji donose odluke.

[quote]
[quote]Po cemu zakljucujes da interesi pojedinih organizacija/drustvenih skupina nemaju veze s "interesima drzave"? [/quote]

Ne zaključujem to općenito, ali u ovom konkretnom slučaju kažem da čak i kada bi postavljanje religijskih simbola na javna mjesta na neki način služilo interesima države (priznajem, "interes" malo čudno zvuči u ovom kontekstu, kada pišem o "interesima države" mislim ustvari na "ono što bi država trebala raditi" tj. što bi trebali biti njeni interesi u idealnom slučaju, odnosi se i na ono gore), o tome bi trebalo pisati nešto u Ustavu ili barem Zakonu.
[/quote]
Kada smo govorili o "interesima drzave" nisam nijednom rijecju spomenuo postavljanje religijskih simbola. Ja mislim da postavljanje religijskih simbola u javnim ustanovama (u ovom slucaju kriza) nije interes drzave, a to sto su postavljeni pripisujem interesu pojedinaca. S druge strane mislim da nije u "drzavnom interesu" ni zabrana postavljanja takvih simbola. Mislim da odvojenost drzave od crkve i jednak odnos prema svim vjerama ovdje nije narusen. Zapravo cini mi se da neki ovdje zagovaraju francuski model, ali po mome misljenju on je previse ekstremisticki.

[quote]
Ali koliko sam ja upoznat ne postoji linija tipa "Promicanje vrijednosti koje katolička Crkva promiče je u interesu većine građana RH (i takav čin ne ugrožava ljudska prava niti jednog od njih) i jedan od načina na koje će se vršiti je postavljanje katoličkih obilježja na javna mjesta".
[/quote]
Malo je previse pomijesano toga, ali:
Ja mislim da {drzavno} promicanje vrijednosti koje katolicka crkva promice jest u interesu vecine gradjana RH, naprosto zato sto to jesu interesi vecine gradjana. Takav cin ne ugrozava ljudska prava niti jednog od njih onako kako ja shvacam ljudska prava.

Shvacam da ti promatras neka prava kao npr. "pravo da ne vidim kriz u niti jednoj javnoj ustanovi" ili npr. "pravo da nedjeljom kupujem u svom najdrazem ducanu" ili npr. "pravo da abortiram dijete" kao svoje ljudsko pravo, ja smatram da neke od tih zelja nisu ljudska prava, a da su neka prava nadidjena drugim, vaznijim, pravima.

Smatram da drzavno promicanje postavljanja krizeva takodjer nije niti bi trebao biti drzavni interes.

Takodjer, nadam se da ti je jasno da su trenutno vrijednosti koje "drzava promice" u mnogim stvarima daleko od vrijednosti koje promice Katolicka crkva. Ako se ne mozes sjetiti nekih razlika, rado cu te podsjetiti.

[quote]
Ukratko, čak i kada ne bi postojali građani koji su na taj način diskriminirani, funkcija institucije RH nije promicanje bilo koje religije, a pogotovo ne trošenje novaca poreznih obveznika na isto.
[/quote]
Zavisi sto smatras pod promicanjem religije. Je li pomaganje u obnovi crkava samo promicanje kulture ili i religije. Je li potpomaganje socijalnih akcija organiziranih od Crkve ujedno i pomaganje toj religiji.



[quote="vsego"] Ali u drzavnim institucijama imaju biti drzavni simboli, jer drzava "pripada" svim svojim gradjanima. 8) I tu se nitko ne moze buniti da ga - stajaznam - hrvatski grb smeta, jer se i nalazi u prostoriji Republike Hrvatske!
[/quote]
Znaci u drzavnim institucijama smije biti samo ono za sto se moze naci izricita potvrda u Ustavu ili zakonima?
Preskocimo nelogicnosti oko potrebnih stvari kao sto su npr. stol, stolice itd. (iako:"Moja religija zatijeva sjedenje na podu. Time sto vi sjedite na stolici, ocito me diskriminirate. Nemojte mi govoriti da ja mogu sjediti na podu, a da cete vi i dalje na stolici, meni se zeludac okrece kad moram gledati stolce.")
To bi ozbiljno ogranicilo osobne slobode ondje zaposlenih ljudi - ne samo da ne bi smjeli imati primjerice neku religioznu sliku na svome stolu ili zidu u sobi, nego ne bi smjeli imati ni sliku svoje obitelji (npr.). Naime, nekome moze smetati takvo isticanje.


[quote]
Ako cemo vec gurati krscanske simbole u drzavne institucije, onda treba biti iskren i u Ustav lijepo staviti da je Hrvatska Katolicka drzava, a ne da su sve religije ravnopravne. 8) Ako je mogla Irska, mozemo i mi. :)
[/quote]
Mislim da nije ravnopravnost religija u tome da se na odredjenom mjestu u drzavnoj instituciji nalaze ili svi ili nijedan religiozni simbol, nego da se u okviru kulturnih i zdravorazumskih granica vecine ljudi dopusti postavljanje simbola koji ondje nazocnima (onima koji ondje rade, npr.) nesto znace.


[quote]
Ja bih, naravno, i dalje bio protiv svega skupa, ali tada bi to sa znamenjem bilo [b]pravno ispravno[/b], pa bi prigovori bili neosnovani. :?
[/quote]
Ja mislim da je i ovako pravno ispravno i da su prigovori neosnovani. Razlikujemo se u misljenju.

[quote]
Primijetite da vi iz Crkve (i bilo koje druge organizacije) mozete istupiti ako zelite; iz Drzave ne, barem dok ne nadjete drugu da vam da drzavljanstvo. :? No, to implicira i preseljenje u drugu drzavu, a ne samo obicnu "promjenu clanstva". :( Zbog toga se Drzava ne moze ponasati kakogod, pa da clanovi idu kud zele, ako im se ne svidja... :?[/quote]
Ako su takvi problemi toliko protiv tvojih uvjerenja mozes promijeniti drzavljanstvo ili iskazati svoj gradjanski neposluh (ne znam sto bi to u ovom slucaju konkretno znacilo). Mozes, naravno, i u okviru neke udruge traziti da se tvoj glas cuje.
C (napisa):
Citat:
Sto su interesi drzave?


Ja ne znam što su interesi ljudi koji imaju moć da odlučuju o načinima na koje ova konkretna država funkcionira u ovom trenutku, ako to pitaš. Ako pitaš što bi trebali biti interesi neke države (kad bi sve bilo super), pa tako i ove, napisao sam u svojem predprošlom postu.

Kad kazem drzave, ne mislim samo na ljude na vlasti, nego drustvo opcenito, naravno sa predstavnicima koji donose odluke.

Citat:

Citat:
Po cemu zakljucujes da interesi pojedinih organizacija/drustvenih skupina nemaju veze s "interesima drzave"?


Ne zaključujem to općenito, ali u ovom konkretnom slučaju kažem da čak i kada bi postavljanje religijskih simbola na javna mjesta na neki način služilo interesima države (priznajem, "interes" malo čudno zvuči u ovom kontekstu, kada pišem o "interesima države" mislim ustvari na "ono što bi država trebala raditi" tj. što bi trebali biti njeni interesi u idealnom slučaju, odnosi se i na ono gore), o tome bi trebalo pisati nešto u Ustavu ili barem Zakonu.

Kada smo govorili o "interesima drzave" nisam nijednom rijecju spomenuo postavljanje religijskih simbola. Ja mislim da postavljanje religijskih simbola u javnim ustanovama (u ovom slucaju kriza) nije interes drzave, a to sto su postavljeni pripisujem interesu pojedinaca. S druge strane mislim da nije u "drzavnom interesu" ni zabrana postavljanja takvih simbola. Mislim da odvojenost drzave od crkve i jednak odnos prema svim vjerama ovdje nije narusen. Zapravo cini mi se da neki ovdje zagovaraju francuski model, ali po mome misljenju on je previse ekstremisticki.

Citat:

Ali koliko sam ja upoznat ne postoji linija tipa "Promicanje vrijednosti koje katolička Crkva promiče je u interesu većine građana RH (i takav čin ne ugrožava ljudska prava niti jednog od njih) i jedan od načina na koje će se vršiti je postavljanje katoličkih obilježja na javna mjesta".

Malo je previse pomijesano toga, ali:
Ja mislim da {drzavno} promicanje vrijednosti koje katolicka crkva promice jest u interesu vecine gradjana RH, naprosto zato sto to jesu interesi vecine gradjana. Takav cin ne ugrozava ljudska prava niti jednog od njih onako kako ja shvacam ljudska prava.

Shvacam da ti promatras neka prava kao npr. "pravo da ne vidim kriz u niti jednoj javnoj ustanovi" ili npr. "pravo da nedjeljom kupujem u svom najdrazem ducanu" ili npr. "pravo da abortiram dijete" kao svoje ljudsko pravo, ja smatram da neke od tih zelja nisu ljudska prava, a da su neka prava nadidjena drugim, vaznijim, pravima.

Smatram da drzavno promicanje postavljanja krizeva takodjer nije niti bi trebao biti drzavni interes.

Takodjer, nadam se da ti je jasno da su trenutno vrijednosti koje "drzava promice" u mnogim stvarima daleko od vrijednosti koje promice Katolicka crkva. Ako se ne mozes sjetiti nekih razlika, rado cu te podsjetiti.

Citat:

Ukratko, čak i kada ne bi postojali građani koji su na taj način diskriminirani, funkcija institucije RH nije promicanje bilo koje religije, a pogotovo ne trošenje novaca poreznih obveznika na isto.

Zavisi sto smatras pod promicanjem religije. Je li pomaganje u obnovi crkava samo promicanje kulture ili i religije. Je li potpomaganje socijalnih akcija organiziranih od Crkve ujedno i pomaganje toj religiji.



vsego (napisa):
Ali u drzavnim institucijama imaju biti drzavni simboli, jer drzava "pripada" svim svojim gradjanima. Cool I tu se nitko ne moze buniti da ga - stajaznam - hrvatski grb smeta, jer se i nalazi u prostoriji Republike Hrvatske!

Znaci u drzavnim institucijama smije biti samo ono za sto se moze naci izricita potvrda u Ustavu ili zakonima?
Preskocimo nelogicnosti oko potrebnih stvari kao sto su npr. stol, stolice itd. (iako:"Moja religija zatijeva sjedenje na podu. Time sto vi sjedite na stolici, ocito me diskriminirate. Nemojte mi govoriti da ja mogu sjediti na podu, a da cete vi i dalje na stolici, meni se zeludac okrece kad moram gledati stolce.")
To bi ozbiljno ogranicilo osobne slobode ondje zaposlenih ljudi - ne samo da ne bi smjeli imati primjerice neku religioznu sliku na svome stolu ili zidu u sobi, nego ne bi smjeli imati ni sliku svoje obitelji (npr.). Naime, nekome moze smetati takvo isticanje.


Citat:

Ako cemo vec gurati krscanske simbole u drzavne institucije, onda treba biti iskren i u Ustav lijepo staviti da je Hrvatska Katolicka drzava, a ne da su sve religije ravnopravne. Cool Ako je mogla Irska, mozemo i mi. Smile

Mislim da nije ravnopravnost religija u tome da se na odredjenom mjestu u drzavnoj instituciji nalaze ili svi ili nijedan religiozni simbol, nego da se u okviru kulturnih i zdravorazumskih granica vecine ljudi dopusti postavljanje simbola koji ondje nazocnima (onima koji ondje rade, npr.) nesto znace.


Citat:

Ja bih, naravno, i dalje bio protiv svega skupa, ali tada bi to sa znamenjem bilo pravno ispravno, pa bi prigovori bili neosnovani. Confused

Ja mislim da je i ovako pravno ispravno i da su prigovori neosnovani. Razlikujemo se u misljenju.

Citat:

Primijetite da vi iz Crkve (i bilo koje druge organizacije) mozete istupiti ako zelite; iz Drzave ne, barem dok ne nadjete drugu da vam da drzavljanstvo. Confused No, to implicira i preseljenje u drugu drzavu, a ne samo obicnu "promjenu clanstva". Sad Zbog toga se Drzava ne moze ponasati kakogod, pa da clanovi idu kud zele, ako im se ne svidja... Confused

Ako su takvi problemi toliko protiv tvojih uvjerenja mozes promijeniti drzavljanstvo ili iskazati svoj gradjanski neposluh (ne znam sto bi to u ovom slucaju konkretno znacilo). Mozes, naravno, i u okviru neke udruge traziti da se tvoj glas cuje.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 2:11 pet, 27. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

A ja budala mislio da je u ovoj off-topic raspravi rijec o [b]religijskim simbolima[/b] (dakle ne stolcima) koje bi [b]drzavne institucije[/b] (a ne pojedinci) postavile u svoje [b]javne[/b] prostorije (a ne urede). :P

A promjenu drzavljanstva i posteskoce vezane uz to sam naveo, pa nema potrebe praviti se da to nisam napisao. :roll:
A ja budala mislio da je u ovoj off-topic raspravi rijec o religijskim simbolima (dakle ne stolcima) koje bi drzavne institucije (a ne pojedinci) postavile u svoje javne prostorije (a ne urede). Razz

A promjenu drzavljanstva i posteskoce vezane uz to sam naveo, pa nema potrebe praviti se da to nisam napisao. Rolling Eyes



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tp
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 12. 2005. (16:46:01)
Postovi: (1F2)16
Sarma = la pohva - posuda
78 = 91 - 13

PostPostano: 3:12 pet, 27. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]A ja budala mislio da je u ovoj off-topic raspravi rijec o [b]religijskim simbolima[/b] (dakle ne stolcima) koje bi [b]drzavne institucije[/b] (a ne pojedinci) postavile u svoje [b]javne[/b] prostorije (a ne urede). :P[/quote]

U pravu si vsego da nisam bio dovoljno jasan.

Jasno mi je da religijski simboli nisu direktno vezani uz temu rasprave, ali komentirao sam drugi post koji je to stavio kao argument za diskriminaciju protiv koje bi se udruga za zastitu prava ateista borila.

[quote]
A promjenu drzavljanstva i posteskoce vezane uz to sam naveo, pa nema potrebe praviti se da to nisam napisao. :roll:[/quote]
Nisam se pravio, samo sam to naveo kao jednu od opcija u krajnjem slucaju, uopce ne mislim da bi ista do sada navedeno zahtijevalo takvo rjesenje.

Ironicni prikaz sa stolcima je sluzio samo kao izrazito preuvelicavanje da bih pojasnio gdje se javljaju problemi. Naravno da pricamo o onim stvarima koje se percipiraju kao [url=http://altreligion.about.com/library/glossary/blsymbols.htm]religiozni simboli[/url]. [url=http://altreligion.about.com/library/glossary/symbols/bldefsisisthrone.htm].[/url]

Mislim da sva postavljanja simbola vrse pojedinci ili grupa pojedinaca, ja barem nisam cuo institucionalni zatjev za postavljanjem takvih simbola.

Nije mi sasvim jasna distinkcija izmedju javnih i privatnih prostorija. Sto ako npr. (ovo je samo primjer) profesor drzi predavanja maloj grupici (dvoje, troje) studenata u svome uredu i oni su obavezni dolaziti tamo. S druge strane pretpostavljam da iako je nesto javni prostor (kao npr. neka cekaonica ili predavaona) ne mora svatko imati mogucnost tamo doci.


Evo, nadam se da sam malo pojasnio prethodni post, a ocito je da imam previse vremena kad se upustam u rasprave na netu o ovakvim temama, ali da ne bude samo jednostrano...
vsego (napisa):
A ja budala mislio da je u ovoj off-topic raspravi rijec o religijskim simbolima (dakle ne stolcima) koje bi drzavne institucije (a ne pojedinci) postavile u svoje javne prostorije (a ne urede). Razz


U pravu si vsego da nisam bio dovoljno jasan.

Jasno mi je da religijski simboli nisu direktno vezani uz temu rasprave, ali komentirao sam drugi post koji je to stavio kao argument za diskriminaciju protiv koje bi se udruga za zastitu prava ateista borila.

Citat:

A promjenu drzavljanstva i posteskoce vezane uz to sam naveo, pa nema potrebe praviti se da to nisam napisao. Rolling Eyes

Nisam se pravio, samo sam to naveo kao jednu od opcija u krajnjem slucaju, uopce ne mislim da bi ista do sada navedeno zahtijevalo takvo rjesenje.

Ironicni prikaz sa stolcima je sluzio samo kao izrazito preuvelicavanje da bih pojasnio gdje se javljaju problemi. Naravno da pricamo o onim stvarima koje se percipiraju kao religiozni simboli. .

Mislim da sva postavljanja simbola vrse pojedinci ili grupa pojedinaca, ja barem nisam cuo institucionalni zatjev za postavljanjem takvih simbola.

Nije mi sasvim jasna distinkcija izmedju javnih i privatnih prostorija. Sto ako npr. (ovo je samo primjer) profesor drzi predavanja maloj grupici (dvoje, troje) studenata u svome uredu i oni su obavezni dolaziti tamo. S druge strane pretpostavljam da iako je nesto javni prostor (kao npr. neka cekaonica ili predavaona) ne mora svatko imati mogucnost tamo doci.


Evo, nadam se da sam malo pojasnio prethodni post, a ocito je da imam previse vremena kad se upustam u rasprave na netu o ovakvim temama, ali da ne bude samo jednostrano...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 11:01 pet, 27. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="tp"]Mislim da sva postavljanja simbola vrse pojedinci ili grupa pojedinaca, ja barem nisam cuo institucionalni zatjev za postavljanjem takvih simbola.[/quote]

IIRC, Crkva je dala zahtjev (oni to zovu "prijedlog") da u svim drzavnim institucijama bude istaknuto raspelo. :roll: Ne da mi se traziti kroz raspravu, no mozda je cak i ova grana rasprave krenula odatle. :|

Krizeve vec sada mozes tu i tamo vidjeti i u javnim institucijama, postavljene od strane [b]pojedinaca[/b]. :/ I to bi bilo ok, kad nekom drugom simbolu nitko ne bi prigovarao kao sto se ocekuje da se ne prigovara tom simbolu. :( Hence, moj prijedlog da se stavljaju (i) pentagrami, kao nesto sto smeta bas one koji zele krizeve na svakom cosku. 8)

[quote="tp"]Nije mi sasvim jasna distinkcija izmedju javnih i privatnih prostorija.[/quote]

Pod javne sam mislio one u koje zalaze stranke; uredi u kojima je "nezaposlenima pristup zabranjen" mi nisu javne prostorije (no, to je samo moja percepcija). :)

[quote="tp"]Sto ako npr. (ovo je samo primjer) profesor drzi predavanja maloj grupici (dvoje, troje) studenata u svome uredu i oni su obavezni dolaziti tamo.[/quote]

NHF, los primjer: mi drzimo i konzultacije, tako da su nasi uredi svakako "javne" prostorije. :) Recimo, smatralo bi se neprilicnim da po zidu polijepim Playboyeve duplerice (i ovo je samo primjer O:)).

Naravno, konacnu rijec o definiciji javne prostorije ce dati (ili su vec dali) pravnici... :(
tp (napisa):
Mislim da sva postavljanja simbola vrse pojedinci ili grupa pojedinaca, ja barem nisam cuo institucionalni zatjev za postavljanjem takvih simbola.


IIRC, Crkva je dala zahtjev (oni to zovu "prijedlog") da u svim drzavnim institucijama bude istaknuto raspelo. Rolling Eyes Ne da mi se traziti kroz raspravu, no mozda je cak i ova grana rasprave krenula odatle. Neutral

Krizeve vec sada mozes tu i tamo vidjeti i u javnim institucijama, postavljene od strane pojedinaca. Ehm? I to bi bilo ok, kad nekom drugom simbolu nitko ne bi prigovarao kao sto se ocekuje da se ne prigovara tom simbolu. Sad Hence, moj prijedlog da se stavljaju (i) pentagrami, kao nesto sto smeta bas one koji zele krizeve na svakom cosku. Cool

tp (napisa):
Nije mi sasvim jasna distinkcija izmedju javnih i privatnih prostorija.


Pod javne sam mislio one u koje zalaze stranke; uredi u kojima je "nezaposlenima pristup zabranjen" mi nisu javne prostorije (no, to je samo moja percepcija). Smile

tp (napisa):
Sto ako npr. (ovo je samo primjer) profesor drzi predavanja maloj grupici (dvoje, troje) studenata u svome uredu i oni su obavezni dolaziti tamo.


NHF, los primjer: mi drzimo i konzultacije, tako da su nasi uredi svakako "javne" prostorije. Smile Recimo, smatralo bi se neprilicnim da po zidu polijepim Playboyeve duplerice (i ovo je samo primjer Angel).

Naravno, konacnu rijec o definiciji javne prostorije ce dati (ili su vec dali) pravnici... Sad



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pbanicev
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2004. (19:32:44)
Postovi: (52)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 4 - 0
Lokacija: /dev/random V /dev/null V /dev/zero

PostPostano: 13:23 pet, 27. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Krizeve vec sada mozes tu i tamo vidjeti i u javnim institucijama, postavljene od strane [b]pojedinaca[/b]. :/ I to bi bilo ok, kad nekom drugom simbolu nitko ne bi prigovarao kao sto se ocekuje da se ne prigovara tom simbolu. :( Hence, moj prijedlog da se stavljaju (i) pentagrami, kao nesto sto smeta bas one koji zele krizeve na svakom cosku. 8)[/quote]

Takvo stanje je žalosno :cry: (bez obzira sto pise i sto ce pisati u bilo kojem Ustavu (pravo a ne pravda i jednakost :roll: )).

Prigovarati simbolima je besmisleno (bilo kojima); kultura stvara simbole (određene podkulture, skupine u drustvu ... ); [i]boriti[/i] se protiv "rasprostranjene" kulture je [i]borba[/i] protiv vjetrenjača). Postavljanje takvih simbola bilo gdje (cak i privatnim i poluprivatnim prostorima) je nametanje ( (ne)hotimicno :!: ) svoga svjetonazora (kulture ... ili sto je to vec), dakle radi se očito o svojevrsnom pokušaju asimilacije (neuspješne :?:).

Stvar nije nimalo jednostavna kakvom se cini :shock: (udruga za prava ateista nije osuđena na propast jer dobar dio zahtjeva počiva na međusobnoj toleranciji, što je vrlo dobro jer i u 21. stoljeću bijesne kojekakvi [i]ratovi[/i])
vsego (napisa):
Krizeve vec sada mozes tu i tamo vidjeti i u javnim institucijama, postavljene od strane pojedinaca. Ehm? I to bi bilo ok, kad nekom drugom simbolu nitko ne bi prigovarao kao sto se ocekuje da se ne prigovara tom simbolu. Sad Hence, moj prijedlog da se stavljaju (i) pentagrami, kao nesto sto smeta bas one koji zele krizeve na svakom cosku. Cool


Takvo stanje je žalosno Crying or Very sad (bez obzira sto pise i sto ce pisati u bilo kojem Ustavu (pravo a ne pravda i jednakost Rolling Eyes )).

Prigovarati simbolima je besmisleno (bilo kojima); kultura stvara simbole (određene podkulture, skupine u drustvu ... ); boriti se protiv "rasprostranjene" kulture je borba protiv vjetrenjača). Postavljanje takvih simbola bilo gdje (cak i privatnim i poluprivatnim prostorima) je nametanje ( (ne)hotimicno Exclamation ) svoga svjetonazora (kulture ... ili sto je to vec), dakle radi se očito o svojevrsnom pokušaju asimilacije (neuspješne Question).

Stvar nije nimalo jednostavna kakvom se cini Shocked (udruga za prava ateista nije osuđena na propast jer dobar dio zahtjeva počiva na međusobnoj toleranciji, što je vrlo dobro jer i u 21. stoljeću bijesne kojekakvi ratovi)



_________________
vim vim vim
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
C
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 01. 2005. (17:27:47)
Postovi: (4C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
14 = 16 - 2

PostPostano: 22:30 pet, 27. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

@tp:

[quote]
Malo je previse pomijesano toga, ali:
Ja mislim da {drzavno} promicanje vrijednosti koje katolicka crkva promice jest u interesu vecine gradjana RH, naprosto zato sto to jesu interesi vecine gradjana. Takav cin ne ugrozava ljudska prava niti jednog od njih onako kako ja shvacam ljudska prava.
Shvacam da ti promatras neka prava kao npr. "pravo da ne vidim kriz u niti jednoj javnoj ustanovi" ili npr. "pravo da nedjeljom kupujem u svom najdrazem ducanu" ili npr. "pravo da abortiram dijete" kao svoje ljudsko pravo, ja smatram da neke od tih zelja nisu ljudska prava, a da su neka prava nadidjena drugim, vaznijim, pravima.
Smatram da drzavno promicanje postavljanja krizeva takodjer nije niti bi trebao biti drzavni interes.
[/quote]


Bit ću kratak, da ne zloupotrebljavam forum. Mislim kad bismo još dosta dugo raspravljali da bi došli do toga da se u biti ne slažemo oko toga što ja mislim da država postavljanjem religijskih simbola na javna mjesta ugrožava nečije ustavno pravno na mišljenje/vjerovanje, a ti misliš da ne, ili ako da da postoji dobar razlog?

@vsego:
[quote]
A ja budala mislio da je u ovoj off-topic raspravi rijec o religijskim simbolima (dakle ne stolcima) koje bi drzavne institucije (a ne pojedinci) postavile u svoje javne prostorije
[/quote]
Ispričavam se ako sam bio off-topic. Želio sam pružiti i obrazložiti konkretan primjer (postavljanje religijskih simbola na javna mjesta) gdje mislim da su ateisti diskriminirani ([quote]kakva su vasa iskustva glede diskriminiranja ateista, mislite li da tako nesto uopce postoji[/quote]). Očito sam nešto krivo shvatio ili zašao previše u detalje :grebgreb: ?
@tp:

Citat:

Malo je previse pomijesano toga, ali:
Ja mislim da {drzavno} promicanje vrijednosti koje katolicka crkva promice jest u interesu vecine gradjana RH, naprosto zato sto to jesu interesi vecine gradjana. Takav cin ne ugrozava ljudska prava niti jednog od njih onako kako ja shvacam ljudska prava.
Shvacam da ti promatras neka prava kao npr. "pravo da ne vidim kriz u niti jednoj javnoj ustanovi" ili npr. "pravo da nedjeljom kupujem u svom najdrazem ducanu" ili npr. "pravo da abortiram dijete" kao svoje ljudsko pravo, ja smatram da neke od tih zelja nisu ljudska prava, a da su neka prava nadidjena drugim, vaznijim, pravima.
Smatram da drzavno promicanje postavljanja krizeva takodjer nije niti bi trebao biti drzavni interes.



Bit ću kratak, da ne zloupotrebljavam forum. Mislim kad bismo još dosta dugo raspravljali da bi došli do toga da se u biti ne slažemo oko toga što ja mislim da država postavljanjem religijskih simbola na javna mjesta ugrožava nečije ustavno pravno na mišljenje/vjerovanje, a ti misliš da ne, ili ako da da postoji dobar razlog?

@vsego:
Citat:

A ja budala mislio da je u ovoj off-topic raspravi rijec o religijskim simbolima (dakle ne stolcima) koje bi drzavne institucije (a ne pojedinci) postavile u svoje javne prostorije

Ispričavam se ako sam bio off-topic. Želio sam pružiti i obrazložiti konkretan primjer (postavljanje religijskih simbola na javna mjesta) gdje mislim da su ateisti diskriminirani (
Citat:
kakva su vasa iskustva glede diskriminiranja ateista, mislite li da tako nesto uopce postoji
). Očito sam nešto krivo shvatio ili zašao previše u detalje Kotacici rade 100 na sat ?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 22:36 pet, 27. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Naglasak u mojoj recenici nije bio na izrazu "off-topic"; to je samo sporedno, a spomenuto je zato jer je topic ipak o udruzi i Kory je negdje izrazila zelju da tako i ostane. 8)
Naglasak u mojoj recenici nije bio na izrazu "off-topic"; to je samo sporedno, a spomenuto je zato jer je topic ipak o udruzi i Kory je negdje izrazila zelju da tako i ostane. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tp
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 12. 2005. (16:46:01)
Postovi: (1F2)16
Sarma = la pohva - posuda
78 = 91 - 13

PostPostano: 0:21 sub, 28. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="tp"]Mislim da sva postavljanja simbola vrse pojedinci ili grupa pojedinaca, ja barem nisam cuo institucionalni zatjev za postavljanjem takvih simbola.[/quote]

IIRC, Crkva je dala zahtjev (oni to zovu "prijedlog") da u svim drzavnim institucijama bude istaknuto raspelo. :roll: Ne da mi se traziti kroz raspravu, no mozda je cak i ova grana rasprave krenula odatle. :|
[/quote]

"Naime, Papinu rečenicu, koju je rekao, [url=http://www.zenit.org/english/visualizza.phtml?sid=74931]propovijedajući[/url] bez napisanoga teksta na svetkovinu Marijina Uznesenja u župnoj crkvi u Castel Gandolfu: »Važno je da Bog bude prisutan u javnom životu, sa znakovima raspela, u kućama i u javnim zgradama« hrvatski su mediji pretvorili u tobožnju Papinu inicijativu za postavljanje križeva u državne urede."
([url=http://www.glas-koncila.hr/rubrike_komentar.html?news_ID=4825]Medijska podvala Benediktu XVI.[/url])
vsego (napisa):
tp (napisa):
Mislim da sva postavljanja simbola vrse pojedinci ili grupa pojedinaca, ja barem nisam cuo institucionalni zatjev za postavljanjem takvih simbola.


IIRC, Crkva je dala zahtjev (oni to zovu "prijedlog") da u svim drzavnim institucijama bude istaknuto raspelo. Rolling Eyes Ne da mi se traziti kroz raspravu, no mozda je cak i ova grana rasprave krenula odatle. Neutral


"Naime, Papinu rečenicu, koju je rekao, propovijedajući bez napisanoga teksta na svetkovinu Marijina Uznesenja u župnoj crkvi u Castel Gandolfu: »Važno je da Bog bude prisutan u javnom životu, sa znakovima raspela, u kućama i u javnim zgradama« hrvatski su mediji pretvorili u tobožnju Papinu inicijativu za postavljanje križeva u državne urede."
(Medijska podvala Benediktu XVI.)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:43 sub, 28. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="tp"]"Naime, Papinu rečenicu, koju je rekao, [url=http://www.zenit.org/english/visualizza.phtml?sid=74931]propovijedajući[/url] bez napisanoga teksta na svetkovinu Marijina Uznesenja u župnoj crkvi u Castel Gandolfu: »Važno je da Bog bude prisutan u javnom životu, sa znakovima raspela, u kućama i u javnim zgradama« hrvatski su mediji pretvorili u tobožnju Papinu inicijativu za postavljanje križeva u državne urede."
([url=http://www.glas-koncila.hr/rubrike_komentar.html?news_ID=4825]Medijska podvala Benediktu XVI.[/url])[/quote]

Tako bih i ja shvatio tu propovjed. :? Mozes li mi objasniti sto se drugo pod tim misli? :-k Procitah ono na [i]Glasu Konclia[/i], no tamo pisu nekakve interpretacije koje zanemaruju ono sto je on zapravo rekao (The Holy Father said that it is important that the Almighty be present in public life "with the sign of the Cross in official sites, that God be present in our daily life, because if God is present we are directed on a common path."). :roll:

Besides, nije li Isus propovijedao da je Bog svuda i da zapravo nema veze s konkretnim zgradama i simbolima orgranizacija poput Katolicke Crkve, Pravoslavne Crkve i slicnih? :-k

Ovo je samo molba za obrazlozenje; o aktualnom papi ne zelim raspravljati jer bih previse morao paziti na nacin na koji to pricam, posto me doticni solidno iritira govorom mrznje. :evil:
tp (napisa):
"Naime, Papinu rečenicu, koju je rekao, propovijedajući bez napisanoga teksta na svetkovinu Marijina Uznesenja u župnoj crkvi u Castel Gandolfu: »Važno je da Bog bude prisutan u javnom životu, sa znakovima raspela, u kućama i u javnim zgradama« hrvatski su mediji pretvorili u tobožnju Papinu inicijativu za postavljanje križeva u državne urede."
(Medijska podvala Benediktu XVI.)


Tako bih i ja shvatio tu propovjed. Confused Mozes li mi objasniti sto se drugo pod tim misli? Think Procitah ono na Glasu Konclia, no tamo pisu nekakve interpretacije koje zanemaruju ono sto je on zapravo rekao (The Holy Father said that it is important that the Almighty be present in public life "with the sign of the Cross in official sites, that God be present in our daily life, because if God is present we are directed on a common path."). Rolling Eyes

Besides, nije li Isus propovijedao da je Bog svuda i da zapravo nema veze s konkretnim zgradama i simbolima orgranizacija poput Katolicke Crkve, Pravoslavne Crkve i slicnih? Think

Ovo je samo molba za obrazlozenje; o aktualnom papi ne zelim raspravljati jer bih previse morao paziti na nacin na koji to pricam, posto me doticni solidno iritira govorom mrznje. Evil or Very Mad



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Vl4do
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 18. 09. 2005. (14:38:44)
Postovi: (9C)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 16 - 21

PostPostano: 0:54 sub, 28. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="anamari"]
Oprosti, ali ja jos uvijek ne kuzim kako su to diskriminirani ateisti. Mislim, kuzim da ima vjernika koji diskriminiraju, ali to nije neka velika brojka da bi ateisti trebali neku posebnu udrugu (mozda da se obrate HHO). To je samo moje misljenje. Uostalom, za vecinu ljudi koje susrecem u zivotu ni ne znam sto misle po pitanju vjere pa ih ni ne mogu diskriminirat. A neki ciljevi mi izgledaju kao i ciljevi Crkve.

A tumacenje prednosti ireligioznog svijeta mi je glupost. Ne treba mi nitko nista tumaciti kako bi mi bilo bolje da ne vjerujem u nista.

Da se razumijemo, crkva kao organizacija ima velikih mana. Al ne kuzim sto je lose u trazenju zabrane rada nedjeljom. Ja ne zelim nikada raditi vikendom.

A sto se tice pobacaja, nema niceg loseg u tome da se trazi zabrana. Kada se bude znastveno dokazalo da zivot pocinje tad i tad, rasprave o tome su zavrsene. Do tada postoje suprostavljene opcije. I nek se suprostavljaju.

No, slazem se da vjeronauku nije mjesto u skoli. Ja sam isla i na vjeronauk i na etiku, i oba su mi predmeta bila bezveze.

@vsego: Za promicanje necijih prava, ne moras pripadati toj skupini, ali mislim da se tp i ja slazemo u misljenju da prava ateista nisu ugrozena pa mi se tvoja pjesmica cini u najmanju ruku neprimjerenom.[/quote]

slažem se u potpunosti....

s još jednim dodatkom... mnogi su rekli da se Crkva mijesa u politku zato kaj nasi politicari popustaju pred njenim zahtjevima... jel itko pomislio da su to i njihovi zahtjevi posto su oni katolici? sjetite se, kad birate politicare, birate sve sto oni jesu, pa tako i vjeru. Što znaci da ste vi izabrali vjernika i sada se bunite što dotični donose zakone u skladu sa svojim vjerovanjima...
anamari (napisa):

Oprosti, ali ja jos uvijek ne kuzim kako su to diskriminirani ateisti. Mislim, kuzim da ima vjernika koji diskriminiraju, ali to nije neka velika brojka da bi ateisti trebali neku posebnu udrugu (mozda da se obrate HHO). To je samo moje misljenje. Uostalom, za vecinu ljudi koje susrecem u zivotu ni ne znam sto misle po pitanju vjere pa ih ni ne mogu diskriminirat. A neki ciljevi mi izgledaju kao i ciljevi Crkve.

A tumacenje prednosti ireligioznog svijeta mi je glupost. Ne treba mi nitko nista tumaciti kako bi mi bilo bolje da ne vjerujem u nista.

Da se razumijemo, crkva kao organizacija ima velikih mana. Al ne kuzim sto je lose u trazenju zabrane rada nedjeljom. Ja ne zelim nikada raditi vikendom.

A sto se tice pobacaja, nema niceg loseg u tome da se trazi zabrana. Kada se bude znastveno dokazalo da zivot pocinje tad i tad, rasprave o tome su zavrsene. Do tada postoje suprostavljene opcije. I nek se suprostavljaju.

No, slazem se da vjeronauku nije mjesto u skoli. Ja sam isla i na vjeronauk i na etiku, i oba su mi predmeta bila bezveze.

@vsego: Za promicanje necijih prava, ne moras pripadati toj skupini, ali mislim da se tp i ja slazemo u misljenju da prava ateista nisu ugrozena pa mi se tvoja pjesmica cini u najmanju ruku neprimjerenom.


slažem se u potpunosti....

s još jednim dodatkom... mnogi su rekli da se Crkva mijesa u politku zato kaj nasi politicari popustaju pred njenim zahtjevima... jel itko pomislio da su to i njihovi zahtjevi posto su oni katolici? sjetite se, kad birate politicare, birate sve sto oni jesu, pa tako i vjeru. Što znaci da ste vi izabrali vjernika i sada se bunite što dotični donose zakone u skladu sa svojim vjerovanjima...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:35 sub, 28. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Vl4do"]s još jednim dodatkom... mnogi su rekli da se Crkva mijesa u politku zato kaj nasi politicari popustaju pred njenim zahtjevima... jel itko pomislio da su to i njihovi zahtjevi posto su oni katolici? sjetite se, kad birate politicare, birate sve sto oni jesu, pa tako i vjeru. Što znaci da ste vi izabrali vjernika i sada se bunite što dotični donose zakone u skladu sa svojim vjerovanjima...[/quote]

Dakle, stanovnici Kalifornije nemaju pravo zvocati Schwarzeneggeru sto odbija pomilovanja osudjenika na smrt? :wall:

Besides, [b]ja[/b] nisam izabrao one koji su sada na vlasti. :P Ako cemo se voditi iskljucivo za tim kako pase vecni, onda je valjda u redu da mi u manjini niti ne placamo poreze. :D Sto cu ja financirati nekoga/nesto sto provodi iskljucivo meni odbojne stavove? :-k
Vl4do (napisa):
s još jednim dodatkom... mnogi su rekli da se Crkva mijesa u politku zato kaj nasi politicari popustaju pred njenim zahtjevima... jel itko pomislio da su to i njihovi zahtjevi posto su oni katolici? sjetite se, kad birate politicare, birate sve sto oni jesu, pa tako i vjeru. Što znaci da ste vi izabrali vjernika i sada se bunite što dotični donose zakone u skladu sa svojim vjerovanjima...


Dakle, stanovnici Kalifornije nemaju pravo zvocati Schwarzeneggeru sto odbija pomilovanja osudjenika na smrt? Brick wall

Besides, ja nisam izabrao one koji su sada na vlasti. Razz Ako cemo se voditi iskljucivo za tim kako pase vecni, onda je valjda u redu da mi u manjini niti ne placamo poreze. Very Happy Sto cu ja financirati nekoga/nesto sto provodi iskljucivo meni odbojne stavove? Think



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Vl4do
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 18. 09. 2005. (14:38:44)
Postovi: (9C)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 16 - 21

PostPostano: 1:44 sub, 28. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]
Dakle, stanovnici Kalifornije nemaju pravo zvocati Schwarzeneggeru sto odbija pomilovanja osudjenika na smrt? :wall:

Besides, [b]ja[/b] nisam izabrao one koji su sada na vlasti. :P Ako cemo se voditi iskljucivo za tim kako pase vecni, onda je valjda u redu da mi u manjini niti ne placamo poreze. :D Sto cu ja financirati nekoga/nesto sto provodi iskljucivo meni odbojne stavove? :-k[/quote]

jesu stanovnici kalifornije znali za njegove stavove o odusjenicima na smrt prije?


ti ih mozda nisi izabrao (pretpostavljam da si glasao za nekoga), ali jesi li napravio sve sto je u tvojoj moci da oni ne dodju na vlast? naravno da ne moras placati poreze, uvijek se mozes preseliti u neku zemlju gdje je ustroj drukciji... do tada, postuj ovdasnji ustroj drzave i vlasti...
vsego (napisa):

Dakle, stanovnici Kalifornije nemaju pravo zvocati Schwarzeneggeru sto odbija pomilovanja osudjenika na smrt? Brick wall

Besides, ja nisam izabrao one koji su sada na vlasti. Razz Ako cemo se voditi iskljucivo za tim kako pase vecni, onda je valjda u redu da mi u manjini niti ne placamo poreze. Very Happy Sto cu ja financirati nekoga/nesto sto provodi iskljucivo meni odbojne stavove? Think


jesu stanovnici kalifornije znali za njegove stavove o odusjenicima na smrt prije?


ti ih mozda nisi izabrao (pretpostavljam da si glasao za nekoga), ali jesi li napravio sve sto je u tvojoj moci da oni ne dodju na vlast? naravno da ne moras placati poreze, uvijek se mozes preseliti u neku zemlju gdje je ustroj drukciji... do tada, postuj ovdasnji ustroj drzave i vlasti...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Vl4do
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 18. 09. 2005. (14:38:44)
Postovi: (9C)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 16 - 21

PostPostano: 1:49 sub, 28. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]
Moze se diskutirati o granici "kad pobacaj postaje umorstvo", ali osnovno pravo covjeka [b]JE[/b] da raspolaze [b]svojim[/b] tijelom. :? Ja osobno smatram da zabrana pobacaja krsi upravo to [b]ljudsko pravo[/b]. :roll:[/quote]

ja kazem da to nije njeno tijelo da "raspolaze" s njim... pod tim naravno mislim na fetus...

ujedno, smatram velikim licemjerima ljude koji su za pobacaj, a da zaboravljaju polozaj oca u tome svemu... što je on promatrač? znaci dok je ta "stvar" u njoj, dotle je njeno, ali kad izadje onda se brige dijele? LICEMJERJE....

[quote="raspjevani_opat"]
a sto vas smeta kod kriza? samo vas pitam sto?

[/quote]

meni je APSOLUTNO zapanjujuce sve ovo....
mislim, reci da ga smeta kriz ili neko vjersko obiljezje jer mu smrdi na propagandu... jesus...
kaj su ljudi postali takvi da covjek vise ne smije istaknuti svoju vjeru a da se ne javi netko tko to smatra napadom na svoj nacin zivota?

sto je slijedece? zabrana reklama jer postoje ljudi koji nemaju mentalne snage odoliti proizvodu s nje? preuređenje katedrala tako da nemaju križ ili neke vjerske oznake na svojoj vanjštini jer bi ih netko mogao vidjeti?

[quote="koryanshea"][quote="raspjevani_opat"]a sto vas smeta kod kriza? samo vas pitam sto?[/quote]
to sto je to covjek na krizu. slika ili kip covjeka na krizu. sa groznom ranom medu rebrima iz koje jako slikovito curi krv, i sa trnjem na glavi. to je PRIKAZ MUCENJA, i to se meni ne gleda, jer mi je mucno!
[/quote]

nije te pitao za raspelo... pitao te za križ...
vsego (napisa):

Moze se diskutirati o granici "kad pobacaj postaje umorstvo", ali osnovno pravo covjeka JE da raspolaze svojim tijelom. Confused Ja osobno smatram da zabrana pobacaja krsi upravo to ljudsko pravo. Rolling Eyes


ja kazem da to nije njeno tijelo da "raspolaze" s njim... pod tim naravno mislim na fetus...

ujedno, smatram velikim licemjerima ljude koji su za pobacaj, a da zaboravljaju polozaj oca u tome svemu... što je on promatrač? znaci dok je ta "stvar" u njoj, dotle je njeno, ali kad izadje onda se brige dijele? LICEMJERJE....

raspjevani_opat (napisa):

a sto vas smeta kod kriza? samo vas pitam sto?



meni je APSOLUTNO zapanjujuce sve ovo....
mislim, reci da ga smeta kriz ili neko vjersko obiljezje jer mu smrdi na propagandu... jesus...
kaj su ljudi postali takvi da covjek vise ne smije istaknuti svoju vjeru a da se ne javi netko tko to smatra napadom na svoj nacin zivota?

sto je slijedece? zabrana reklama jer postoje ljudi koji nemaju mentalne snage odoliti proizvodu s nje? preuređenje katedrala tako da nemaju križ ili neke vjerske oznake na svojoj vanjštini jer bi ih netko mogao vidjeti?

koryanshea (napisa):
raspjevani_opat (napisa):
a sto vas smeta kod kriza? samo vas pitam sto?

to sto je to covjek na krizu. slika ili kip covjeka na krizu. sa groznom ranom medu rebrima iz koje jako slikovito curi krv, i sa trnjem na glavi. to je PRIKAZ MUCENJA, i to se meni ne gleda, jer mi je mucno!


nije te pitao za raspelo... pitao te za križ...




Zadnja promjena: Vl4do; 2:18 sub, 28. 1. 2006; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Vl4do
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 18. 09. 2005. (14:38:44)
Postovi: (9C)16
Sarma = la pohva - posuda
-5 = 16 - 21

PostPostano: 2:12 sub, 28. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

kad smo već kod pritiska na ateiste... fakat ga nisam primjetio i fakat ga kao vjernik ne vrsim.... ako sam slucajno to radio, zbilja mi je zao

a sad kao vjernik da nesto primjetim.... mnogo puta u životu su me verbalno "napadali" zbog vjere.... uobičajne stvar... kako su Adam i Eva ako svi znamo kako je nastao svijet? i tome slicne stvari... ako si vjernik, garantiram da te je netko to pitao u zivotu....

o teoriji evolucije necu ni govoriti... NIKAD u skoli nisam cuo o Teoriji inteligentnog dizajna, a znanstvena je cinjenica da je JEDNAKO vjerojatna kao i teorija evolucije... a opet, kao vjernika su me stalno gazili sa teorijom evolucije (opet se vracamo na famozne Adama i Evu)...

napominjem (za one koji nisu upoznati), teorija inteligentnog dizajna ne ukljucuje boga, ali ga i ne iskljucuje kao teorija evolucije... znaci nije povezana s vjerom....

tolko o diskriminaciji vjernika, kompleksu manjeg i kako god je vec to netko nazvao....
kad smo već kod pritiska na ateiste... fakat ga nisam primjetio i fakat ga kao vjernik ne vrsim.... ako sam slucajno to radio, zbilja mi je zao

a sad kao vjernik da nesto primjetim.... mnogo puta u životu su me verbalno "napadali" zbog vjere.... uobičajne stvar... kako su Adam i Eva ako svi znamo kako je nastao svijet? i tome slicne stvari... ako si vjernik, garantiram da te je netko to pitao u zivotu....

o teoriji evolucije necu ni govoriti... NIKAD u skoli nisam cuo o Teoriji inteligentnog dizajna, a znanstvena je cinjenica da je JEDNAKO vjerojatna kao i teorija evolucije... a opet, kao vjernika su me stalno gazili sa teorijom evolucije (opet se vracamo na famozne Adama i Evu)...

napominjem (za one koji nisu upoznati), teorija inteligentnog dizajna ne ukljucuje boga, ali ga i ne iskljucuje kao teorija evolucije... znaci nije povezana s vjerom....

tolko o diskriminaciji vjernika, kompleksu manjeg i kako god je vec to netko nazvao....


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
tp
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 12. 2005. (16:46:01)
Postovi: (1F2)16
Sarma = la pohva - posuda
78 = 91 - 13

PostPostano: 2:47 sub, 28. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="tp"]"Naime, Papinu rečenicu, koju je rekao, [url=http://www.zenit.org/english/visualizza.phtml?sid=74931]propovijedajući[/url] bez napisanoga teksta na svetkovinu Marijina Uznesenja u župnoj crkvi u Castel Gandolfu: »Važno je da Bog bude prisutan u javnom životu, sa znakovima raspela, u kućama i u javnim zgradama« hrvatski su mediji pretvorili u tobožnju Papinu inicijativu za postavljanje križeva u državne urede."
([url=http://www.glas-koncila.hr/rubrike_komentar.html?news_ID=4825]Medijska podvala Benediktu XVI.[/url])[/quote]

Tako bih i ja shvatio tu propovjed. :? Mozes li mi objasniti sto se drugo pod tim misli? :-k Procitah ono na [i]Glasu Konclia[/i], no tamo pisu nekakve interpretacije koje zanemaruju ono sto je on zapravo rekao
[/quote]
Mislim da je to pravilna interpretacija onoga sto je papa rekao. Necu sad prenositi sve iz tog komentara nego samo:
[quote="GK"]
Da je papa Benedikt XVI. imao stvarnu namjeru pokrenuti akciju izlaganja križeva u državnim uredima, onda to ne bi učinio s pola rečenice u nagovoru u jednoj župnoj crkvi, nego bi tu svoju nakanu jasno izrazio odgovarajućim papinskim dokumentom kojim bi ujedno opširnije rastumačio svoju nakanu, tko ju je i kako dužan provesti.
[/quote]
Buduci da je papa vrlo pametan covjek, mislim da bi on tako postupio da je htio da ga se shvati kako su prenijeli hrvatski mediji.

[quote]
Besides, nije li Isus propovijedao da je Bog svuda i da zapravo nema veze s konkretnim zgradama i simbolima orgranizacija poput Katolicke Crkve, Pravoslavne Crkve i slicnih? :-k
[/quote]
Isus jest govorio da je Bog svuda (tj. u tom smislu).
Mislim da nikad nije rekao da Bog nema veze s konkretnim zgradama, ako je svuda, onda ima i veze sa svime. Sa crkvama (zgradama) ima veze jer mi katolici smatramo da je Isus (dakle, Bog) stvarno nazocan u Euharistiji koja se nalazi u crkvi.

Vaznost kriza i raspela je u tome sto nas podsjeca na Isusov kriz i njega koji je na tom krizu umro. Kako bi [url=http://www.zenit.org/english/angelus_eng/visualizza.phtml?sid=59093]rekao[/url] prethodni papa: "The cross of Christ is, for believers, [an] icon of hope because on it was accomplished the salvific plan of the love of God."


[quote]
Ovo je samo molba za obrazlozenje; o aktualnom papi ne zelim raspravljati jer bih previse morao paziti na nacin na koji to pricam, posto me doticni solidno iritira govorom mrznje. :evil:[/quote]
Zato mu se i zove prva enciklika [url=http://www.vatican.va/holy_father/benedict_xvi/encyclicals/documents/hf_ben-xvi_enc_20051225_deus-caritas-est_en.html]Deus caritas est[/url] (Bog je ljubav).
vsego (napisa):
tp (napisa):
"Naime, Papinu rečenicu, koju je rekao, propovijedajući bez napisanoga teksta na svetkovinu Marijina Uznesenja u župnoj crkvi u Castel Gandolfu: »Važno je da Bog bude prisutan u javnom životu, sa znakovima raspela, u kućama i u javnim zgradama« hrvatski su mediji pretvorili u tobožnju Papinu inicijativu za postavljanje križeva u državne urede."
(Medijska podvala Benediktu XVI.)


Tako bih i ja shvatio tu propovjed. Confused Mozes li mi objasniti sto se drugo pod tim misli? Think Procitah ono na Glasu Konclia, no tamo pisu nekakve interpretacije koje zanemaruju ono sto je on zapravo rekao

Mislim da je to pravilna interpretacija onoga sto je papa rekao. Necu sad prenositi sve iz tog komentara nego samo:
GK (napisa):

Da je papa Benedikt XVI. imao stvarnu namjeru pokrenuti akciju izlaganja križeva u državnim uredima, onda to ne bi učinio s pola rečenice u nagovoru u jednoj župnoj crkvi, nego bi tu svoju nakanu jasno izrazio odgovarajućim papinskim dokumentom kojim bi ujedno opširnije rastumačio svoju nakanu, tko ju je i kako dužan provesti.

Buduci da je papa vrlo pametan covjek, mislim da bi on tako postupio da je htio da ga se shvati kako su prenijeli hrvatski mediji.

Citat:

Besides, nije li Isus propovijedao da je Bog svuda i da zapravo nema veze s konkretnim zgradama i simbolima orgranizacija poput Katolicke Crkve, Pravoslavne Crkve i slicnih? Think

Isus jest govorio da je Bog svuda (tj. u tom smislu).
Mislim da nikad nije rekao da Bog nema veze s konkretnim zgradama, ako je svuda, onda ima i veze sa svime. Sa crkvama (zgradama) ima veze jer mi katolici smatramo da je Isus (dakle, Bog) stvarno nazocan u Euharistiji koja se nalazi u crkvi.

Vaznost kriza i raspela je u tome sto nas podsjeca na Isusov kriz i njega koji je na tom krizu umro. Kako bi rekao prethodni papa: "The cross of Christ is, for believers, [an] icon of hope because on it was accomplished the salvific plan of the love of God."


Citat:

Ovo je samo molba za obrazlozenje; o aktualnom papi ne zelim raspravljati jer bih previse morao paziti na nacin na koji to pricam, posto me doticni solidno iritira govorom mrznje. Evil or Very Mad

Zato mu se i zove prva enciklika Deus caritas est (Bog je ljubav).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
sorrow
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2005. (23:01:29)
Postovi: (24D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 75 - 69
Lokacija: ...na otoku srece...

PostPostano: 10:16 sub, 28. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Vl4do"]a sad kao vjernik da nesto primjetim.... mnogo puta u životu su me verbalno "napadali" zbog vjere.... uobičajne stvar... kako su Adam i Eva ako svi znamo kako je nastao svijet? i tome slicne stvari... ako si vjernik, garantiram da te je netko to pitao u zivotu....[/quote]

da, svi smo postavljali takva pitanja... ali to, garantiran ti nema veze sa vjerom kao takvom nego jednostavno za covjekovon teznjom da netko uvazi njegovo misljenje... ako si izrazia svoje misljenje o bilo cemu (ovaj forum ti je dokaz ili bar buckuris kao dio foruma) uvik ce postojat ljudi koji ce ti pokusat nametnit svoje misljenje jer smatraju da je to misljenje ispravnije... a to je opet, teznja za nekon vrston moci...

[quote="Vl4do"]ujedno, smatram velikim licemjerima ljude koji su za pobacaj, a da zaboravljaju polozaj oca u tome svemu... što je on promatrač? znaci dok je ta "stvar" u njoj, dotle je njeno, ali kad izadje onda se brige dijele? LICEMJERJE.... [/quote]

daaaa... nitko to nije spomenia... to djete u njoj, nije samo njeno, iako tih 9 mjeseci i sami porod padaju na njena leda... nije u redu da otac nema (ili rjetko kada ima) pravo glasa...
Vl4do (napisa):
a sad kao vjernik da nesto primjetim.... mnogo puta u životu su me verbalno "napadali" zbog vjere.... uobičajne stvar... kako su Adam i Eva ako svi znamo kako je nastao svijet? i tome slicne stvari... ako si vjernik, garantiram da te je netko to pitao u zivotu....


da, svi smo postavljali takva pitanja... ali to, garantiran ti nema veze sa vjerom kao takvom nego jednostavno za covjekovon teznjom da netko uvazi njegovo misljenje... ako si izrazia svoje misljenje o bilo cemu (ovaj forum ti je dokaz ili bar buckuris kao dio foruma) uvik ce postojat ljudi koji ce ti pokusat nametnit svoje misljenje jer smatraju da je to misljenje ispravnije... a to je opet, teznja za nekon vrston moci...

Vl4do (napisa):
ujedno, smatram velikim licemjerima ljude koji su za pobacaj, a da zaboravljaju polozaj oca u tome svemu... što je on promatrač? znaci dok je ta "stvar" u njoj, dotle je njeno, ali kad izadje onda se brige dijele? LICEMJERJE....


daaaa... nitko to nije spomenia... to djete u njoj, nije samo njeno, iako tih 9 mjeseci i sami porod padaju na njena leda... nije u redu da otac nema (ili rjetko kada ima) pravo glasa...



_________________


Hangman is comin' down from the gallows and I don't have very long
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
raspjevani_opat
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 02. 2005. (12:42:04)
Postovi: (E5)16
Sarma = la pohva - posuda
= 17 - 16

PostPostano: 10:42 sub, 28. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="Vl4do"]s još jednim dodatkom... mnogi su rekli da se Crkva mijesa u politku zato kaj nasi politicari popustaju pred njenim zahtjevima... jel itko pomislio da su to i njihovi zahtjevi posto su oni katolici? sjetite se, kad birate politicare, birate sve sto oni jesu, pa tako i vjeru. Što znaci da ste vi izabrali vjernika i sada se bunite što dotični donose zakone u skladu sa svojim vjerovanjima...[/quote]

Dakle, stanovnici Kalifornije nemaju pravo zvocati Schwarzeneggeru sto odbija pomilovanja osudjenika na smrt? :wall:

Besides, [b]ja[/b] nisam izabrao one koji su sada na vlasti. :P Ako cemo se voditi iskljucivo za tim kako pase vecni, onda je valjda u redu da mi u manjini niti ne placamo poreze. :D Sto cu ja financirati nekoga/nesto sto provodi iskljucivo meni odbojne stavove? :-k[/quote]

u demokraciji se vodimo za time kaj pase vecini... a 85% populacije su katolici, dakle moras sljediti ono kaj pase nama :twisted: :twisted:

u raspravi o gotovini si zvocao da se mora postovati zakon drzave iako ti se ne svidja. stoga ovo ti je malo licemjerno i nedosljedno :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

i koje to govore mrznje papa ima??
vsego (napisa):
Vl4do (napisa):
s još jednim dodatkom... mnogi su rekli da se Crkva mijesa u politku zato kaj nasi politicari popustaju pred njenim zahtjevima... jel itko pomislio da su to i njihovi zahtjevi posto su oni katolici? sjetite se, kad birate politicare, birate sve sto oni jesu, pa tako i vjeru. Što znaci da ste vi izabrali vjernika i sada se bunite što dotični donose zakone u skladu sa svojim vjerovanjima...


Dakle, stanovnici Kalifornije nemaju pravo zvocati Schwarzeneggeru sto odbija pomilovanja osudjenika na smrt? Brick wall

Besides, ja nisam izabrao one koji su sada na vlasti. Razz Ako cemo se voditi iskljucivo za tim kako pase vecni, onda je valjda u redu da mi u manjini niti ne placamo poreze. Very Happy Sto cu ja financirati nekoga/nesto sto provodi iskljucivo meni odbojne stavove? Think


u demokraciji se vodimo za time kaj pase vecini... a 85% populacije su katolici, dakle moras sljediti ono kaj pase nama Twisted Evil Twisted Evil

u raspravi o gotovini si zvocao da se mora postovati zakon drzave iako ti se ne svidja. stoga ovo ti je malo licemjerno i nedosljedno Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

i koje to govore mrznje papa ima??


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fenchurch
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 05. 2005. (19:20:53)
Postovi: (1C)16
Sarma = la pohva - posuda
25 = 33 - 8

PostPostano: 11:55 sub, 28. 1. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="raspjevani_opat"]

u demokraciji se vodimo za time kaj pase vecini... a 85% populacije su katolici, dakle moras sljediti ono kaj pase nama :twisted: :twisted:

u raspravi o gotovini si zvocao da se mora postovati [b]zakon drzave[/b] iako ti se ne svidja. stoga ovo ti je malo licemjerno i nedosljedno :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
[/quote]

O kojem je zakonu ovdje bilo govora?
Misljenje vecine nije nuzno zakon.
Postovat cu zakon, a prikloniti se vecini necu uvijek.
raspjevani_opat (napisa):


u demokraciji se vodimo za time kaj pase vecini... a 85% populacije su katolici, dakle moras sljediti ono kaj pase nama Twisted Evil Twisted Evil

u raspravi o gotovini si zvocao da se mora postovati zakon drzave iako ti se ne svidja. stoga ovo ti je malo licemjerno i nedosljedno Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil


O kojem je zakonu ovdje bilo govora?
Misljenje vecine nije nuzno zakon.
Postovat cu zakon, a prikloniti se vecini necu uvijek.



_________________

For your information, little girl, whipped cream isn't whipped cream at all unless it's been whipped with whips.
Everybody knows that.
- Willy Wonka
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 36, 37, 38  Sljedeće
Stranica 6 / 38.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan