Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Titus Andronicus

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 19:39 sri, 9. 4. 2003    Naslov: Titus Andronicus Citirajte i odgovorite

[quote="Lord Sirius"][quote="krcko"]Nemrem bolivit da ti je to najdraza knjiga.[/quote]
Jedna od drazih, imam ih jos puno, ali nisu sve ovako bolesne...

Naravno da mi je dobra zbog jako dobrog izrazavanja i razgovora o bolesnjavama u rimama,[/quote]

Ja se ne palim na "bolesnjave" kao takve. Dobra mi je zato sto su likovi totalno uvjerljivi, sto je i inace Shakespearova jaka strana. Knjiga vrlo snazno prikazuje crnu strajnu ljudske prirode, koja se ispoljila i u zadnjem ratu kod nas. No pretpostavljam da bi cisto s "estetske" strane bila zanimljiva i nekom tko se pali na horror filmove :)

[quote="Lord Sirius"]ali uglavnom mi je luda zato sto onu recenicu "the road to hell is full of good intentions" fakat dovodi do apsurda i krajnje ironije...[/quote]

Ne kuzim sto si htio reci.. koliko se sjecam u drami nema govora o opravdavanju nasilja "visim ciljevima". Likovi se medjusobno masakriraju iz sasvim osobnih, ljudskih razloga..

[quote="Lord Sirius"]ali je nisam nikad gledao u kazalistu, nisam ni znao da se to kod nas izvodi..[/quote]

Mislim da se ne izvodi trenutno. Gledao sam prvi puta '91. u Cambridgeu i izvedba mi se jako svidjela. Drugi puta kod nas u ITD-u '92. ili '93, u svakom slucaju u jeku rata. Totalno sam se razocarao, prvenstveno zato sto je tema bila skroz aktualna, a propustili su povuci ikakve paralele s tadasnjom ratnom situacijom. Kostimi su bili tradicionalni, a scenografija nabacana (nekakve skele i krpe). U Cambridgeu su je izvodili u maskirnim uniformama i s modernim oruzjem..

[quote="Lord Sirius"]znam da ima film ali videoteku nisam posjetio vec nekih godinu i pol dana.[/quote]

:shock: Vis vis, nisam znao.. raspitat cu se..

[quote="Lord Sirius"]javi mi ako saznas ako ce biti ponovo u kazalistima da odem to pogledati...[/quote]

Ako bude isao bih sigurno, ali ne pratim bas kazalista u zadnje vrijeme. Javim ti ako cujem ista, ti meni takodjer..

[quote="Lord Sirius"]evo moje prvo pitanje...zasto Mutius, sin Titusa, sprecava ulazak svog oca i zarobljene kraljice u Rim?I zasto ga Titus ubija?to mi je nekako najlabaviji dio price...[/quote]

:oops: Moram priznati da se toga uopce ne sjecam. Procitat cu ponovo i obratiti paznju na taj dio. Evo protupitanja: zasto Titus prije onog pokolja na kraju ubija Laviniju, svoju kcer? Imam svoje misljenje o tome, al htio bih cuti tebe :wink:
Lord Sirius (napisa):
krcko (napisa):
Nemrem bolivit da ti je to najdraza knjiga.

Jedna od drazih, imam ih jos puno, ali nisu sve ovako bolesne...

Naravno da mi je dobra zbog jako dobrog izrazavanja i razgovora o bolesnjavama u rimama,


Ja se ne palim na "bolesnjave" kao takve. Dobra mi je zato sto su likovi totalno uvjerljivi, sto je i inace Shakespearova jaka strana. Knjiga vrlo snazno prikazuje crnu strajnu ljudske prirode, koja se ispoljila i u zadnjem ratu kod nas. No pretpostavljam da bi cisto s "estetske" strane bila zanimljiva i nekom tko se pali na horror filmove Smile

Lord Sirius (napisa):
ali uglavnom mi je luda zato sto onu recenicu "the road to hell is full of good intentions" fakat dovodi do apsurda i krajnje ironije...


Ne kuzim sto si htio reci.. koliko se sjecam u drami nema govora o opravdavanju nasilja "visim ciljevima". Likovi se medjusobno masakriraju iz sasvim osobnih, ljudskih razloga..

Lord Sirius (napisa):
ali je nisam nikad gledao u kazalistu, nisam ni znao da se to kod nas izvodi..


Mislim da se ne izvodi trenutno. Gledao sam prvi puta '91. u Cambridgeu i izvedba mi se jako svidjela. Drugi puta kod nas u ITD-u '92. ili '93, u svakom slucaju u jeku rata. Totalno sam se razocarao, prvenstveno zato sto je tema bila skroz aktualna, a propustili su povuci ikakve paralele s tadasnjom ratnom situacijom. Kostimi su bili tradicionalni, a scenografija nabacana (nekakve skele i krpe). U Cambridgeu su je izvodili u maskirnim uniformama i s modernim oruzjem..

Lord Sirius (napisa):
znam da ima film ali videoteku nisam posjetio vec nekih godinu i pol dana.


Shocked Vis vis, nisam znao.. raspitat cu se..

Lord Sirius (napisa):
javi mi ako saznas ako ce biti ponovo u kazalistima da odem to pogledati...


Ako bude isao bih sigurno, ali ne pratim bas kazalista u zadnje vrijeme. Javim ti ako cujem ista, ti meni takodjer..

Lord Sirius (napisa):
evo moje prvo pitanje...zasto Mutius, sin Titusa, sprecava ulazak svog oca i zarobljene kraljice u Rim?I zasto ga Titus ubija?to mi je nekako najlabaviji dio price...


Embarassed Moram priznati da se toga uopce ne sjecam. Procitat cu ponovo i obratiti paznju na taj dio. Evo protupitanja: zasto Titus prije onog pokolja na kraju ubija Laviniju, svoju kcer? Imam svoje misljenje o tome, al htio bih cuti tebe Wink



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 21:45 sri, 9. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Lord Sirius wrote:
[quote="Lord Sirius"]ali uglavnom mi je luda zato sto onu recenicu "the road to hell is full of good intentions" fakat dovodi do apsurda i krajnje ironije... [/quote]


Ne kuzim sto si htio reci.. koliko se sjecam u drami nema govora o opravdavanju nasilja "visim ciljevima". Likovi se medjusobno masakriraju iz sasvim osobnih, ljudskih razloga..

[/quote]
govorim o onome kad mu onaj mlecanin kaze da odreze ruku i da mu je da, da ce je on odnesti princu i time osloboditi njegovog zarobljenog sina, o tome kako se sudbina smijesno poigrala s njime...covjek je bio pun dobrih namjera a ipak je prosao kroz pakao...

[quote="krcko"]Moram priznati da se toga uopce ne sjecam. Procitat cu ponovo i obratiti paznju na taj dio. Evo protupitanja: zasto Titus prije onog pokolja na kraju ubija Laviniju, svoju kcer? Imam svoje misljenje o tome, al htio bih cuti tebe [/quote]

zasto ju ubija...po mojem misljenju, time sto ju je ubio dao joj je puno vecu slobodu nego sto bi je imala kada bi bila ziva...kad je bila ziva, nije imala zivot koliko god zivot cijenjen bio, mozda je cak i htio rijesiti svijet svoje uklete krvi
krcko (napisa):
Lord Sirius wrote:
Lord Sirius (napisa):
ali uglavnom mi je luda zato sto onu recenicu "the road to hell is full of good intentions" fakat dovodi do apsurda i krajnje ironije...



Ne kuzim sto si htio reci.. koliko se sjecam u drami nema govora o opravdavanju nasilja "visim ciljevima". Likovi se medjusobno masakriraju iz sasvim osobnih, ljudskih razloga..


govorim o onome kad mu onaj mlecanin kaze da odreze ruku i da mu je da, da ce je on odnesti princu i time osloboditi njegovog zarobljenog sina, o tome kako se sudbina smijesno poigrala s njime...covjek je bio pun dobrih namjera a ipak je prosao kroz pakao...

krcko (napisa):
Moram priznati da se toga uopce ne sjecam. Procitat cu ponovo i obratiti paznju na taj dio. Evo protupitanja: zasto Titus prije onog pokolja na kraju ubija Laviniju, svoju kcer? Imam svoje misljenje o tome, al htio bih cuti tebe


zasto ju ubija...po mojem misljenju, time sto ju je ubio dao joj je puno vecu slobodu nego sto bi je imala kada bi bila ziva...kad je bila ziva, nije imala zivot koliko god zivot cijenjen bio, mozda je cak i htio rijesiti svijet svoje uklete krvi


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 23:48 čet, 10. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lord Sirius"][quote="krcko"][quote="Lord Sirius"]... "the road to hell is full of good intentions"... [/quote][/quote]
govorim o onome kad mu onaj mlecanin kaze da odreze ruku i da mu je da, da ce je on odnesti princu i time osloboditi njegovog zarobljenog sina, o tome kako se sudbina smijesno poigrala s njime...covjek je bio pun dobrih namjera a ipak je prosao kroz pakao...[/quote]

OK, sad mi je jasnije. Izreka mi je poznata iz malo drukcijeg konteksta... onaj koji ima dobre namjere obicno nije taj koji prolazi kroz pakao. Npr. mogla bi se primijeniti na rat u Iraku :?

Btw, "moor" se ne prevodi s "mlecanin".. sjeti se da se radnja odvija u rimsko doba :D [url=http://herso.freeservers.com/moors.html]Ovdje[/url] imas malo vise detalja.

[quote="Lord Sirius"][quote="krcko"]Moram priznati da se toga uopce ne sjecam. Procitat cu ponovo i obratiti paznju na taj dio. Evo protupitanja: zasto Titus prije onog pokolja na kraju ubija Laviniju, svoju kcer? Imam svoje misljenje o tome, al htio bih cuti tebe [/quote]

zasto ju ubija...po mojem misljenju, time sto ju je ubio dao joj je puno vecu slobodu nego sto bi je imala kada bi bila ziva...kad je bila ziva, nije imala zivot koliko god zivot cijenjen bio,[/quote]

OK, slazem se. Ubija je iz samilosti (za neupucene, zena je silovana, odrezan joj je jezik i obje ruke). No nisam sasvim precizno postavio pitanje, htjedoh rec zasto je tek tada ubija?

Titus se kroz dramu mijenja.. na pocetku je generalcina, naucen da ga svi bespogovorno slusaju. Nema nikakav odnos s vlastitom djecom. To ti je ujedno odgovor na pitanje zasto je ubio Mutiusa. Titus je izabrao krivog tipa za cara, Saturnius je totalna ljiga (politicar u najgorem smislu rijeci). Njegovi sinovi i brat Marcus pobunili su se zato sto je Laviniju obecao njemu, a bila je zarucena za Bassianusa. Do kraja tragedije silna s-r-a-nj-a (vsego mici taj filter!) koja su ga zadesila potpuno su ga promijenila.. do te mjere da je sposoban ubiti vlastitu kcer iz samilosti.

[quote="Lord Sirius"]mozda je cak i htio rijesiti svijet svoje uklete krvi[/quote]

Mozda.. no cini mi se da tada vise nije razmisljao u tim terminima. Zivio je samo za osvetu, uostalom kao i Lavinia..

Btw, meni je slaba strana knjige tvoj "mlecanin" Aaron. Jedan od najmracnijih likova na kojeg sam naletio uopce, no nekako mu fali motivacija za sve to sto cini. Za ostale likove uglavnom razumijem zasto muce, ubijaju, siluju..
Lord Sirius (napisa):
krcko (napisa):
Lord Sirius (napisa):
... "the road to hell is full of good intentions"...

govorim o onome kad mu onaj mlecanin kaze da odreze ruku i da mu je da, da ce je on odnesti princu i time osloboditi njegovog zarobljenog sina, o tome kako se sudbina smijesno poigrala s njime...covjek je bio pun dobrih namjera a ipak je prosao kroz pakao...


OK, sad mi je jasnije. Izreka mi je poznata iz malo drukcijeg konteksta... onaj koji ima dobre namjere obicno nije taj koji prolazi kroz pakao. Npr. mogla bi se primijeniti na rat u Iraku Confused

Btw, "moor" se ne prevodi s "mlecanin".. sjeti se da se radnja odvija u rimsko doba Very Happy Ovdje imas malo vise detalja.

Lord Sirius (napisa):
krcko (napisa):
Moram priznati da se toga uopce ne sjecam. Procitat cu ponovo i obratiti paznju na taj dio. Evo protupitanja: zasto Titus prije onog pokolja na kraju ubija Laviniju, svoju kcer? Imam svoje misljenje o tome, al htio bih cuti tebe


zasto ju ubija...po mojem misljenju, time sto ju je ubio dao joj je puno vecu slobodu nego sto bi je imala kada bi bila ziva...kad je bila ziva, nije imala zivot koliko god zivot cijenjen bio,


OK, slazem se. Ubija je iz samilosti (za neupucene, zena je silovana, odrezan joj je jezik i obje ruke). No nisam sasvim precizno postavio pitanje, htjedoh rec zasto je tek tada ubija?

Titus se kroz dramu mijenja.. na pocetku je generalcina, naucen da ga svi bespogovorno slusaju. Nema nikakav odnos s vlastitom djecom. To ti je ujedno odgovor na pitanje zasto je ubio Mutiusa. Titus je izabrao krivog tipa za cara, Saturnius je totalna ljiga (politicar u najgorem smislu rijeci). Njegovi sinovi i brat Marcus pobunili su se zato sto je Laviniju obecao njemu, a bila je zarucena za Bassianusa. Do kraja tragedije silna s-r-a-nj-a (vsego mici taj filter!) koja su ga zadesila potpuno su ga promijenila.. do te mjere da je sposoban ubiti vlastitu kcer iz samilosti.

Lord Sirius (napisa):
mozda je cak i htio rijesiti svijet svoje uklete krvi


Mozda.. no cini mi se da tada vise nije razmisljao u tim terminima. Zivio je samo za osvetu, uostalom kao i Lavinia..

Btw, meni je slaba strana knjige tvoj "mlecanin" Aaron. Jedan od najmracnijih likova na kojeg sam naletio uopce, no nekako mu fali motivacija za sve to sto cini. Za ostale likove uglavnom razumijem zasto muce, ubijaju, siluju..



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 0:35 pet, 11. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Btw, "moor" se ne prevodi s "mlecanin".. sjeti se da se radnja odvija u rimsko doba [/quote]
vidis..zanimljivo..neznam zasto mi je mlecanin u glavi bio cijelo vrijeme :roll:

[quote="krcko"]Btw, meni je slaba strana knjige tvoj "mlecanin" Aaron. Jedan od najmracnijih likova na kojeg sam naletio uopce, no nekako mu fali motivacija za sve to sto cini[/quote]

mislim da mu je Tamora obecala neki jak polozaj u rimu kada bi se ona rijeslia Saturniusa..jedino tako se moze objasniti njegov nagli preobrazaj, jer on mi se bas i ne cini kao neki ocinski tip koji bi sve napravio za svoje tek rodeno dijete, ali ipak je...vjerojatno je imao jako slabe veze s Tamorom
krcko (napisa):
Btw, "moor" se ne prevodi s "mlecanin".. sjeti se da se radnja odvija u rimsko doba

vidis..zanimljivo..neznam zasto mi je mlecanin u glavi bio cijelo vrijeme Rolling Eyes

krcko (napisa):
Btw, meni je slaba strana knjige tvoj "mlecanin" Aaron. Jedan od najmracnijih likova na kojeg sam naletio uopce, no nekako mu fali motivacija za sve to sto cini


mislim da mu je Tamora obecala neki jak polozaj u rimu kada bi se ona rijeslia Saturniusa..jedino tako se moze objasniti njegov nagli preobrazaj, jer on mi se bas i ne cini kao neki ocinski tip koji bi sve napravio za svoje tek rodeno dijete, ali ipak je...vjerojatno je imao jako slabe veze s Tamorom


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 13:14 pet, 11. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lord Sirius"]mislim da mu je Tamora obecala neki jak polozaj u rimu kada bi se ona rijeslia Saturniusa..jedino tako se moze objasniti njegov nagli preobrazaj, jer on mi se bas i ne cini kao neki ocinski tip koji bi sve napravio za svoje tek rodeno dijete, ali ipak je...vjerojatno je imao jako slabe veze s Tamorom[/quote]

Bas sam maloprije (ponovo) procitao taj dio... baca sasvim novo svjetlo na Aarona. Covjek iskreno zeli spasiti svoje dijete. Kad ga Chiron i Demetrius pokusaju ubiti vikne da im je to brat. Mozda se cak iz te epizode moze shvatiti zasto mrzi ostatak svijeta. Svi likovi se prema njemu i njegovom djetetu zbog boje koze ponasaju kao da nisu ljudi..
Lord Sirius (napisa):
mislim da mu je Tamora obecala neki jak polozaj u rimu kada bi se ona rijeslia Saturniusa..jedino tako se moze objasniti njegov nagli preobrazaj, jer on mi se bas i ne cini kao neki ocinski tip koji bi sve napravio za svoje tek rodeno dijete, ali ipak je...vjerojatno je imao jako slabe veze s Tamorom


Bas sam maloprije (ponovo) procitao taj dio... baca sasvim novo svjetlo na Aarona. Covjek iskreno zeli spasiti svoje dijete. Kad ga Chiron i Demetrius pokusaju ubiti vikne da im je to brat. Mozda se cak iz te epizode moze shvatiti zasto mrzi ostatak svijeta. Svi likovi se prema njemu i njegovom djetetu zbog boje koze ponasaju kao da nisu ljudi..



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 22:58 pet, 11. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo procitao do kraja. Aaron mi je jos uvijek misterija. Ima jedna zanimljiva stvar, on do kraja knjige nije nikoga ubio.. zakuhao je dosta toga, al izvrsioci su uvijek rimljani ili goti. Nisam nacistu sto ga motivira na zlo.. imas kakvu teoriju?

Naj-creepy scena u knjizi: Titus moli da mu postede sinove optuzene za ubojstvo Bassianusa. Marcus mu dovodi Laviniu, silovanu i osakacenu. Onda ide ona epizoda s rezanjem ruke.. anyway, nakon svega glasnik mu donosi nazad ruku i glave njegovih sinova. I kako reagira? Pocne se smijati... :shocked!:
Evo procitao do kraja. Aaron mi je jos uvijek misterija. Ima jedna zanimljiva stvar, on do kraja knjige nije nikoga ubio.. zakuhao je dosta toga, al izvrsioci su uvijek rimljani ili goti. Nisam nacistu sto ga motivira na zlo.. imas kakvu teoriju?

Naj-creepy scena u knjizi: Titus moli da mu postede sinove optuzene za ubojstvo Bassianusa. Marcus mu dovodi Laviniu, silovanu i osakacenu. Onda ide ona epizoda s rezanjem ruke.. anyway, nakon svega glasnik mu donosi nazad ruku i glave njegovih sinova. I kako reagira? Pocne se smijati... #Shocked



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
C'Tebo
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 03. 11. 2002. (18:40:48)
Postovi: (26A)16
Sarma = la pohva - posuda
-13 = 3 - 16
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 0:02 sub, 12. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Naj-creepy scena u knjizi: Titus moli da mu postede sinove optuzene za ubojstvo Bassianusa. Marcus mu dovodi Laviniu, silovanu i osakacenu. Onda ide ona epizoda s rezanjem ruke.. anyway, nakon svega glasnik mu donosi nazad ruku i glave njegovih sinova. I kako reagira? Pocne se smijati... :shocked!:[/quote]
Hm, mislim da ću pročitati to...
krcko (napisa):
Naj-creepy scena u knjizi: Titus moli da mu postede sinove optuzene za ubojstvo Bassianusa. Marcus mu dovodi Laviniu, silovanu i osakacenu. Onda ide ona epizoda s rezanjem ruke.. anyway, nakon svega glasnik mu donosi nazad ruku i glave njegovih sinova. I kako reagira? Pocne se smijati... #Shocked

Hm, mislim da ću pročitati to...



_________________
Click me!
_______________________
Bad panda!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 4:12 ned, 13. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

sto se aarona tice,.....kolko ja vidim dramatis personae, pise:

tamora, queen of the goths

sto uopce jedan moor radi među goths?

to me jako interesira..jer pretpostavljam da su goths goti, ako opet nisam krivo shvatio neki prijevod, a kolko se ja sjecam povijesti, goti su dosli sa sjevera europe dok je aaron opet tamne koze, a koliko sam procitao ono o ulozi moorova u shakespearovim dramama, on je obicno sa moor oslovljavao osobe tamne puti sa podrucja sjeverne afrike

kako je aaron dosao u kontakt sa gotima...nemam pojima
sto se aarona tice,.....kolko ja vidim dramatis personae, pise:

tamora, queen of the goths

sto uopce jedan moor radi među goths?

to me jako interesira..jer pretpostavljam da su goths goti, ako opet nisam krivo shvatio neki prijevod, a kolko se ja sjecam povijesti, goti su dosli sa sjevera europe dok je aaron opet tamne koze, a koliko sam procitao ono o ulozi moorova u shakespearovim dramama, on je obicno sa moor oslovljavao osobe tamne puti sa podrucja sjeverne afrike

kako je aaron dosao u kontakt sa gotima...nemam pojima


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 19:01 ned, 13. 4. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lord Sirius"]sto uopce jedan moor radi među goths?[/quote]

Zarobili ga na nekom od ratnih pohoda, tko zna? Zapravo mene vise cudi sto "queen of the goths" radi s moorom? Mozda se to moze objasniti jednim stereotipom o moors :lol:

Aaron je inace lik koji rusi stereotipe. Na prvi pogled sve se uklapa (crn je, dakle zao), ali.. Aaron spasava svoje dijete, a Titus svoju djecu ubija. One njegove izjave pred kraj da mu je zao sto nije napravio jos zla.. nekako mi nisu uvjerljive. Mozda hoce rec: "stogod ja rekao, vi cete u meni vidjeti slugu i bezboznika.. zato govorim ono sto ce vas najvise zgroziti".
Lord Sirius (napisa):
sto uopce jedan moor radi među goths?


Zarobili ga na nekom od ratnih pohoda, tko zna? Zapravo mene vise cudi sto "queen of the goths" radi s moorom? Mozda se to moze objasniti jednim stereotipom o moors Laughing

Aaron je inace lik koji rusi stereotipe. Na prvi pogled sve se uklapa (crn je, dakle zao), ali.. Aaron spasava svoje dijete, a Titus svoju djecu ubija. One njegove izjave pred kraj da mu je zao sto nije napravio jos zla.. nekako mi nisu uvjerljive. Mozda hoce rec: "stogod ja rekao, vi cete u meni vidjeti slugu i bezboznika.. zato govorim ono sto ce vas najvise zgroziti".



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 13:07 ned, 18. 5. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo pogledao sam Titusa na videu. To je verzija s Anhtonyjem Hopkinsom i Jessicom Lang u glavnim ulogama. Vidjeh na netu da se u zadnje vrijeme pojavilo nekoliko C produkcija koje se uglavnom koncentriraju na eksplicitno pokazivanje nasilja, da ne dodje do zabune.

Opci dojam: "nije lose". Bio sam malo razocaran jer sam mislio da se radi o realisticnom prikazu. Film je stiliziran, no kad sam se priviknuo nije mi bilo naporno gledati. Govore u stihovima, ne drze se bas 100% originala ali su mu uglavnom jako blizu. Scenografija je mjesavina tradicionalne i moderne i svidja mi se. Naravno, jaka strana je glumacka ekipa.. Anthony i Jessica su standardno dobri, a narocito mi se svidjeo kako je odglumljen Aaron i mladi Lucius.

Zapravo najgenijalniji potez reziserke (Julie Taymor) je kako koristi decka. Film zapocinje tako da se moderno obuceni klinac (crna majica, 3/4 hlace, marte) igra rata s plasticnim vojnicima. Igra postaje sve zesca, klinac pocinje divljat i sve se nekako pretvara u povratak Titusa iz pravog rata s gotima. U pocetku je decko neka vrsta promatraca "iz modernog vremena", a kasnije se u scenografiji pocinju pojavljivati moderni elementi i decko postaje dio radnje (Lucijev sin). Na neki nacin aludira da je cijela drama zapravo okrutna djecja igra.

Savjet ako sam nekog zainteresirao: prvo procitati knjigu, onda pogledati film. Ako se nekom jaaako gadi citati Shakespearea moze samo gledati film (vjeran je originalu), ali u tom slucaju vjerojatno ce mu ionako ici na zivce govorenje u stihovima i sl.
Evo pogledao sam Titusa na videu. To je verzija s Anhtonyjem Hopkinsom i Jessicom Lang u glavnim ulogama. Vidjeh na netu da se u zadnje vrijeme pojavilo nekoliko C produkcija koje se uglavnom koncentriraju na eksplicitno pokazivanje nasilja, da ne dodje do zabune.

Opci dojam: "nije lose". Bio sam malo razocaran jer sam mislio da se radi o realisticnom prikazu. Film je stiliziran, no kad sam se priviknuo nije mi bilo naporno gledati. Govore u stihovima, ne drze se bas 100% originala ali su mu uglavnom jako blizu. Scenografija je mjesavina tradicionalne i moderne i svidja mi se. Naravno, jaka strana je glumacka ekipa.. Anthony i Jessica su standardno dobri, a narocito mi se svidjeo kako je odglumljen Aaron i mladi Lucius.

Zapravo najgenijalniji potez reziserke (Julie Taymor) je kako koristi decka. Film zapocinje tako da se moderno obuceni klinac (crna majica, 3/4 hlace, marte) igra rata s plasticnim vojnicima. Igra postaje sve zesca, klinac pocinje divljat i sve se nekako pretvara u povratak Titusa iz pravog rata s gotima. U pocetku je decko neka vrsta promatraca "iz modernog vremena", a kasnije se u scenografiji pocinju pojavljivati moderni elementi i decko postaje dio radnje (Lucijev sin). Na neki nacin aludira da je cijela drama zapravo okrutna djecja igra.

Savjet ako sam nekog zainteresirao: prvo procitati knjigu, onda pogledati film. Ako se nekom jaaako gadi citati Shakespearea moze samo gledati film (vjeran je originalu), ali u tom slucaju vjerojatno ce mu ionako ici na zivce govorenje u stihovima i sl.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 16:07 ned, 18. 5. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

hmm...znaci mogao bi biti dobar film...nedavno sam na novoj gledao po 5. ili 6. put adaptaciju romea i julije...isto ona moderna verzija sa l. di capriem (meni osobno njegova najbolja uloga) i c.danes..film je isto tako pokazan u modernom stilu i mislim da su neki stihovi prilagodeni jer sam primjetio da u nekima se spominje rijec gun za sto nisam siguran da se je upotrebljavala u originalu (stvarno se ne sjecam, davno je bilo kada sam citao to). Najvise me se dojmila prilagodba oruzja...odma pri pocetku otac montague kaze "bring me my sword" ili tako nesto i izvadi neku strojnicu na koju je ugravirano sword 009, ili na tybaldovom pistolju pise raipier a mercutiovom dagger...to sto se tice tog govora na arhaicnom engleskom, mislim da su nasi prijevodi prekomplicirani, ali takvi su morali biti da bi se uhvatio ritam, rima itd itd...najbolje je to slusati cisto na engleskom i uzivati...too bad sto na videu nemozes iskljuciti subtitlove ko' na dvdu. Nekako mi se cini da je titus isto sniman kao romeo & julija, ali morat cu prvo pogledati da saznam...u r&j isto tako je scenografija pomjesana, pogotovo onaj dio kada mercutio umire (i meni jedna od najdrazih recenica uopce "a plague a both your houses! they have made worms' meat of me! ") na nekoj kao unistenoj, spaljenoj pozornici na obali. kad se odljenim i odlucim u videoteku otici, titusa cu prvo posuditi pa kad pogledam prijaviti cu raport
hmm...znaci mogao bi biti dobar film...nedavno sam na novoj gledao po 5. ili 6. put adaptaciju romea i julije...isto ona moderna verzija sa l. di capriem (meni osobno njegova najbolja uloga) i c.danes..film je isto tako pokazan u modernom stilu i mislim da su neki stihovi prilagodeni jer sam primjetio da u nekima se spominje rijec gun za sto nisam siguran da se je upotrebljavala u originalu (stvarno se ne sjecam, davno je bilo kada sam citao to). Najvise me se dojmila prilagodba oruzja...odma pri pocetku otac montague kaze "bring me my sword" ili tako nesto i izvadi neku strojnicu na koju je ugravirano sword 009, ili na tybaldovom pistolju pise raipier a mercutiovom dagger...to sto se tice tog govora na arhaicnom engleskom, mislim da su nasi prijevodi prekomplicirani, ali takvi su morali biti da bi se uhvatio ritam, rima itd itd...najbolje je to slusati cisto na engleskom i uzivati...too bad sto na videu nemozes iskljuciti subtitlove ko' na dvdu. Nekako mi se cini da je titus isto sniman kao romeo & julija, ali morat cu prvo pogledati da saznam...u r&j isto tako je scenografija pomjesana, pogotovo onaj dio kada mercutio umire (i meni jedna od najdrazih recenica uopce "a plague a both your houses! they have made worms' meat of me! ") na nekoj kao unistenoj, spaljenoj pozornici na obali. kad se odljenim i odlucim u videoteku otici, titusa cu prvo posuditi pa kad pogledam prijaviti cu raport


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 20:51 ned, 18. 5. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Lord Sirius"]Najvise me se dojmila prilagodba oruzja...odma pri pocetku otac montague kaze "bring me my sword" ili tako nesto i izvadi neku strojnicu na koju je ugravirano sword 009, ili na tybaldovom pistolju pise raipier a mercutiovom dagger...[/quote]

Ima slicnih fora u Titusu. Kad Bassianus i Saturnius drze politicke govorancije na trgu (da ne velim Forumu :wink: ) govore u mikrofon na kojem pise SPQR Radio :D
Lord Sirius (napisa):
Najvise me se dojmila prilagodba oruzja...odma pri pocetku otac montague kaze "bring me my sword" ili tako nesto i izvadi neku strojnicu na koju je ugravirano sword 009, ili na tybaldovom pistolju pise raipier a mercutiovom dagger...


Ima slicnih fora u Titusu. Kad Bassianus i Saturnius drze politicke govorancije na trgu (da ne velim Forumu Wink ) govore u mikrofon na kojem pise SPQR Radio Very Happy



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan