Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

programabilni kalkulator
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Uvod u optimizaciju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 17:46 pet, 26. 5. 2006    Naslov: programabilni kalkulator Citirajte i odgovorite

Čuo sam da je moguće na fakultetu posuditi programabilni kalkulator (koji se navodno smije koristit na pismenom iz uvoda u optimizaciju).
Kome i do kada se trebam za to javiti, ako ga želim rezervirati za pismeni na slijedećem roku?
Čuo sam da je moguće na fakultetu posuditi programabilni kalkulator (koji se navodno smije koristit na pismenom iz uvoda u optimizaciju).
Kome i do kada se trebam za to javiti, ako ga želim rezervirati za pismeni na slijedećem roku?


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 22:31 ned, 28. 5. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

AFAIK, ti kalkulatori su jos uvijek kod doc. Milin-Sipus, prodekanice za nastavu.
AFAIK, ti kalkulatori su jos uvijek kod doc. Milin-Sipus, prodekanice za nastavu.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 22:57 uto, 6. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam kalkulator hp 49g+. Zanima me da li je za taj digitron isti program kao i za hp 48 i kako se to koristi! :oops:
Unjela sam taj za 48, ali ga ne znam pokrenut. :(
Imam kalkulator hp 49g+. Zanima me da li je za taj digitron isti program kao i za hp 48 i kako se to koristi! Embarassed
Unjela sam taj za 48, ali ga ne znam pokrenut. Sad


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 11:46 sri, 7. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Malo mi je teze odgovoriti na pitanje jer nemam hp49g+, al mislim da ce Nesi znati...
Malo mi je teze odgovoriti na pitanje jer nemam hp49g+, al mislim da ce Nesi znati...



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 13:58 sri, 7. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nesi ima 49g, ne 49g+ i nemam pojma kak se '+' ponasa....

no mislim da kod koji radi na 48 nece raditi na 49, a time vjerujem da nece raditi niti na 49g+
jer mnoge stvari za 48 ne rade na 49.... kak se pak ponasa 49 i 49+, to zbilja ne znam.....
Nesi ima 49g, ne 49g+ i nemam pojma kak se '+' ponasa....

no mislim da kod koji radi na 48 nece raditi na 49, a time vjerujem da nece raditi niti na 49g+
jer mnoge stvari za 48 ne rade na 49.... kak se pak ponasa 49 i 49+, to zbilja ne znam.....



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 15:06 sri, 7. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

isjecak iz mejla, dozvolom autora prenosim ovdje (tnx Veky :wink:)

- kod pretipkavati bukvalno tako kako pise, znaci razmaci MORAJU odgovarati.... znaci, ako negdje nema razmaka, onda ga se ne smije staviti, ako ima, onda ga se mora staviti... newlineova nema (kalk se ih sam staviti kad se snimi ovo nakucano)
\ oznacava da trebas kliknuti tipku.... znaci \-> je oznaka za strelicu i morate dobiti [latex]\rightarrow[/latex] a ne ->

[quote="Veky"][size=18]Kod za HP-[color=red]49G[/color]:[/size]

[code:1]\<< EVAL PICK3 SIZE HEAD R\->I \-> K L N \<< DUP K L 2 \->LIST GET \-> P \<< 1 K RSWP L COL- 1 P NEG PUT P / EXPAND \-> C \<< 2 N FOR I C I GET NEG 1 I RCIJ NEXT C L COL+ 1 K RSWP P \>> \>> NEG INV EVAL K RCI EXPAND \>> \>>[/code:1]


Specijalni characteri: \<< i \>> su program delimiteri (dobiješ otvorene i zatvorene zajedno sa CrveniShift&Plus), a \-> je strelica desno (dobiješ je s CrveniShift&Nula). Alpha Alpha ti zaključava alfa mod, tako da možeš tipkati slova normalno.

Strpaj to u neku varijablu, i imaš programčić. Na stack strpaj matricu, redak i stupac (npr. [[7 8 12]9 6 3] 1 2), i pokreni tu varijablu-program. Dobiješ rezultat na stacku, napišeš novi redak i stupac, i ponovo pokreneš program. I tako dalje...[/quote]

isjecak iz pokusaja shvacanja sto sam krivo napravila jer isprva nije radilo (nisma se drzala one gore upute, jer jeVeky bio preblag u naglasavanju da se MORA DOSLOVNO prepisati :wink:)
no, da podsjetim one koji su malo zaboravili kako se program snimi :)
[quote="Nesi"]
dakle, pretipkala sam kod, klik na enter i cuci u stacku
onda sam napisala GJT, kao jelte ime
i kliknula na tipku sto sa trokuticem
[/quote]


- znaci, ovo gore u code-bloku tipkati na stack i onda prebaciti u fajl i das tom fajlu ime....
- ja sam potrpala u meni (onaj custom) tako da ga uvijek imam pri ruci...
- ova prica sa stackom i ostalim je za RPN (reverse polish notation) mode, ne algebraic (klasicno)

kako se radi sa algebraic, ne znam... snadjite se :wink:
ja obicno pitam za upute u onome u cem radim, a kad ih dobijem, onda ih iste takve prosljedjujem dalje... dakle, ovo gore je RPN, da li ima razlike za ono drugo, ne znam.... mislim da nema, mozda samo kod snimanja programa....
isjecak iz mejla, dozvolom autora prenosim ovdje (tnx Veky Wink)

- kod pretipkavati bukvalno tako kako pise, znaci razmaci MORAJU odgovarati.... znaci, ako negdje nema razmaka, onda ga se ne smije staviti, ako ima, onda ga se mora staviti... newlineova nema (kalk se ih sam staviti kad se snimi ovo nakucano)
\ oznacava da trebas kliknuti tipku.... znaci \→ je oznaka za strelicu i morate dobiti a ne →

Veky (napisa):
Kod za HP-49G:

Kod:
\<< EVAL PICK3 SIZE HEAD R\->I \-> K L N \<< DUP K L 2 \->LIST GET \-> P \<< 1 K RSWP L COL- 1 P NEG PUT P / EXPAND \-> C \<< 2 N FOR I C I GET NEG 1 I RCIJ NEXT C L COL+ 1 K RSWP P \>> \>> NEG INV EVAL K RCI EXPAND \>> \>>



Specijalni characteri: \<< i \>> su program delimiteri (dobiješ otvorene i zatvorene zajedno sa CrveniShift&Plus), a \→ je strelica desno (dobiješ je s CrveniShift&Nula). Alpha Alpha ti zaključava alfa mod, tako da možeš tipkati slova normalno.

Strpaj to u neku varijablu, i imaš programčić. Na stack strpaj matricu, redak i stupac (npr. [[7 8 12]9 6 3] 1 2), i pokreni tu varijablu-program. Dobiješ rezultat na stacku, napišeš novi redak i stupac, i ponovo pokreneš program. I tako dalje...


isjecak iz pokusaja shvacanja sto sam krivo napravila jer isprva nije radilo (nisma se drzala one gore upute, jer jeVeky bio preblag u naglasavanju da se MORA DOSLOVNO prepisati Wink)
no, da podsjetim one koji su malo zaboravili kako se program snimi Smile
Nesi (napisa):

dakle, pretipkala sam kod, klik na enter i cuci u stacku
onda sam napisala GJT, kao jelte ime
i kliknula na tipku sto sa trokuticem



- znaci, ovo gore u code-bloku tipkati na stack i onda prebaciti u fajl i das tom fajlu ime....
- ja sam potrpala u meni (onaj custom) tako da ga uvijek imam pri ruci...
- ova prica sa stackom i ostalim je za RPN (reverse polish notation) mode, ne algebraic (klasicno)

kako se radi sa algebraic, ne znam... snadjite se Wink
ja obicno pitam za upute u onome u cem radim, a kad ih dobijem, onda ih iste takve prosljedjujem dalje... dakle, ovo gore je RPN, da li ima razlike za ono drugo, ne znam.... mislim da nema, mozda samo kod snimanja programa....



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 15:21 sri, 7. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

E super sad imamo GJT i za HP49g(+?). Nesi veliko hvala, a veky ima 20 nagradnih bodova kad iduci puta pristupi pismenom iz Uvoda u optimizaciju :mrgreen:
E super sad imamo GJT i za HP49g(+?). Nesi veliko hvala, a veky ima 20 nagradnih bodova kad iduci puta pristupi pismenom iz Uvoda u optimizaciju Mr. Green



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 15:32 sri, 7. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]E super sad imamo GJT i za HP49g(+?).[/quote]

za 49g je 100% za 49g+ nek netko isproba....

[quote="krcko"] Nesi veliko hvala, a veky ima 20 nagradnih bodova kad iduci puta pristupi pismenom iz Uvoda u optimizaciju :mrgreen:[/quote]

:lol:
krcko (napisa):
E super sad imamo GJT i za HP49g(+?).


za 49g je 100% za 49g+ nek netko isproba....

krcko (napisa):
Nesi veliko hvala, a veky ima 20 nagradnih bodova kad iduci puta pristupi pismenom iz Uvoda u optimizaciju Mr. Green


Laughing



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 19:55 sri, 7. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

vekyevi dodaci na moje baljezganje od maloprije :wink:

[quote="Veky"][list]
[*]Radi i na HP49G+. Provjereno. Što i nije bilo tako iznenađujuće, jer 49G i 49G+ imaju praktički isti OS. Na 48icama i starijim HPovima neće raditi, i nije ga trivijalno portati.
[*]Gornji kod je UserRPL, i mora takav biti. Dakle, utipkavati ga se mora u RPL modu. (Spremiti ga u varijablu se može i u Alg-modu, ali to stvarno nije nešto zbog čega treba prelaziti u Alg -- samo ukucaš ime varijable i STO.)
[*]Koristiti program se može i u Alg-modu, ali je poprilično sporije. Recimo da je naziv varijable VGJT, možeš ukucati [tt][b][color=#000080]VGJT([[7,8,12][9,6,3]],1,2)[/color][/b][/tt], ali onda za sljedeći korak moraš nekako dobiti tu matricu-rezultat da je ponovo uvrstiš u VGJT (stack to radi automatski). Ok, možeš s [tt][b][color=#000080]VGJT(ANS(1),2,2)[/color][/b][/tt], ali čini mi se da je jednostavnije prijeći na RPL -- bar za korištenje ovog programa. :-) (Inače, HP49G je gotovo cijeli dizajniran za RPL način rada -- Alg je dodan praktički u zadnji čas, kad su ispitivanja tržišta pokazala da će ga na taj način kupovati desetak puta više ljudî.:)
[*]Inače, za one koji stvarno odluče koristiti VGJT u RPLu, a ostalo pisati u Alg-u, evo kako se prebacivati između RPL i Alg pomoću samo tri tipke: [color=#666666][b]<Mode> [/b][/color], [color=#666666][b]<+/->[/b][/color] , [color=#6666cc][b]<Enter>[/b][/color] . ;-)
[/list:u][/quote]

kmek, ovo je ljepse izgledalo u gmejlu...(tamo je imalo pozadine u boji pa je izgledalo kao tipka..)
al snaci cete se svi :-)

Krcko, ako ovo stavljas na sajt od uopt, onda mislim da bi bilo zgodno staviti ove napomene, a mozda i ponesto od mog baljezganja + ofkors to da je Veky autor.... :wink:
vekyevi dodaci na moje baljezganje od maloprije Wink

Veky (napisa):

  • Radi i na HP49G+. Provjereno. Što i nije bilo tako iznenađujuće, jer 49G i 49G+ imaju praktički isti OS. Na 48icama i starijim HPovima neće raditi, i nije ga trivijalno portati.
  • Gornji kod je UserRPL, i mora takav biti. Dakle, utipkavati ga se mora u RPL modu. (Spremiti ga u varijablu se može i u Alg-modu, ali to stvarno nije nešto zbog čega treba prelaziti u Alg – samo ukucaš ime varijable i STO.)
  • Koristiti program se može i u Alg-modu, ali je poprilično sporije. Recimo da je naziv varijable VGJT, možeš ukucati VGJT([[7,8,12][9,6,3]],1,2), ali onda za sljedeći korak moraš nekako dobiti tu matricu-rezultat da je ponovo uvrstiš u VGJT (stack to radi automatski). Ok, možeš s VGJT(ANS(1),2,2), ali čini mi se da je jednostavnije prijeći na RPL – bar za korištenje ovog programa. Smile (Inače, HP49G je gotovo cijeli dizajniran za RPL način rada – Alg je dodan praktički u zadnji čas, kad su ispitivanja tržišta pokazala da će ga na taj način kupovati desetak puta više ljudî.Smile
  • Inače, za one koji stvarno odluče koristiti VGJT u RPLu, a ostalo pisati u Alg-u, evo kako se prebacivati između RPL i Alg pomoću samo tri tipke: <Mode> , <+/→ , <Enter> . Wink


kmek, ovo je ljepse izgledalo u gmejlu...(tamo je imalo pozadine u boji pa je izgledalo kao tipka..)
al snaci cete se svi Smile

Krcko, ako ovo stavljas na sajt od uopt, onda mislim da bi bilo zgodno staviti ove napomene, a mozda i ponesto od mog baljezganja + ofkors to da je Veky autor.... Wink



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Uvod u optimizaciju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan