Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

povecanje fakultetarina
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
megnut inc.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2003. (23:23:30)
Postovi: (21)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: zagreb, hrvatska, balkan-ili-blizu, europa, planeta zamlja

PostPostano: 13:00 sub, 28. 6. 2003    Naslov: povecanje fakultetarina Citirajte i odgovorite

MZT je donijelo odluku kojom se poskupljuje studiranje za osobne potrebe. HSZ predsjednik Petra Bezjak je najavio prosvjede.

mene zanimaju tri stvari.

prvo, jel ljudi misle da je ok da se povecaju te fakultetarine za osobne potrebe (znam da na matematici jako malo ljudi tako studira, al mislim opcenito).

drugo, jel mislite da ce se MZT zaustaviti na ovome? (da, ovo je sugestivno pitanje, ali stvarno mi je nevjerojatno da je ovo posljednje poskupljenje - uvodjenje placanja studiranja mi se cini vjerojatnim sljedecim potezom).

trece, bojim se da ce se bezjakove demonstracije pretvorit u njemu svojstveno politiziranje, desavalo se vec glede haga i slicnog. to bi bilo kontraproduktivno i glupo, pa jel moze netko utjecat da se to ne desi, ako prosvjeda bude, naravno?
MZT je donijelo odluku kojom se poskupljuje studiranje za osobne potrebe. HSZ predsjednik Petra Bezjak je najavio prosvjede.

mene zanimaju tri stvari.

prvo, jel ljudi misle da je ok da se povecaju te fakultetarine za osobne potrebe (znam da na matematici jako malo ljudi tako studira, al mislim opcenito).

drugo, jel mislite da ce se MZT zaustaviti na ovome? (da, ovo je sugestivno pitanje, ali stvarno mi je nevjerojatno da je ovo posljednje poskupljenje - uvodjenje placanja studiranja mi se cini vjerojatnim sljedecim potezom).

trece, bojim se da ce se bezjakove demonstracije pretvorit u njemu svojstveno politiziranje, desavalo se vec glede haga i slicnog. to bi bilo kontraproduktivno i glupo, pa jel moze netko utjecat da se to ne desi, ako prosvjeda bude, naravno?



_________________
Military intelligence is a contradiction in terms.
-------------Groucho Marx------------
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:13 sub, 28. 6. 2003    Naslov: Re: povecanje fakultetarina Citirajte i odgovorite

[quote="megnut inc."]drugo, jel mislite da ce se MZT zaustaviti na ovome? (da, ovo je sugestivno pitanje, ali stvarno mi je nevjerojatno da je ovo posljednje poskupljenje - uvodjenje placanja studiranja mi se cini vjerojatnim sljedecim potezom).[/quote]

Meni se svidja prijedlog da se studij placa, ali MZT kreditira studenta. Ako ovaj zavrsi u roku, otpisuje mu se kredit. Ako studira malo predugo, otpise se dio. Sto dulji studij, vise treba vratiti. Nakon neke granice (ili ako nije zavrsio fax), student mora vratiti sve pare.

Tako nesto je prof. Kraljevic predlagao, ali nije proslo... :( Netko mi rece da je tako u Njemackoj. :?

[quote="megnut inc."]trece, bojim se da ce se bezjakove demonstracije pretvorit u njemu svojstveno politiziranje, desavalo se vec glede haga i slicnog. to bi bilo kontraproduktivno i glupo, pa jel moze netko utjecat da se to ne desi, ako prosvjeda bude, naravno?[/quote]

Bezjakov zahtjev je "ukidanje povecanja i pare za studentske projekte", pa mi se nakako cini da je ovo drugo kljucno, a prvo samo fasada. Mozda grijesim... Ako da, unaprijed se ispricavam Petru zbog pogresnog zakljucka.
megnut inc. (napisa):
drugo, jel mislite da ce se MZT zaustaviti na ovome? (da, ovo je sugestivno pitanje, ali stvarno mi je nevjerojatno da je ovo posljednje poskupljenje - uvodjenje placanja studiranja mi se cini vjerojatnim sljedecim potezom).


Meni se svidja prijedlog da se studij placa, ali MZT kreditira studenta. Ako ovaj zavrsi u roku, otpisuje mu se kredit. Ako studira malo predugo, otpise se dio. Sto dulji studij, vise treba vratiti. Nakon neke granice (ili ako nije zavrsio fax), student mora vratiti sve pare.

Tako nesto je prof. Kraljevic predlagao, ali nije proslo... Sad Netko mi rece da je tako u Njemackoj. Confused

megnut inc. (napisa):
trece, bojim se da ce se bezjakove demonstracije pretvorit u njemu svojstveno politiziranje, desavalo se vec glede haga i slicnog. to bi bilo kontraproduktivno i glupo, pa jel moze netko utjecat da se to ne desi, ako prosvjeda bude, naravno?


Bezjakov zahtjev je "ukidanje povecanja i pare za studentske projekte", pa mi se nakako cini da je ovo drugo kljucno, a prvo samo fasada. Mozda grijesim... Ako da, unaprijed se ispricavam Petru zbog pogresnog zakljucka.



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ivančica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 04. 2003. (15:05:55)
Postovi: (255)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
-18 = 43 - 61
Lokacija: ja sam ti ko zvrk - stalno sam drugdje

PostPostano: 16:51 sub, 28. 6. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni se čini da sam negdje pročitala (neki interview s Bezjakom) da su demonstracije zadnja opcija. Prvo će se pokušati mirnim putevima, na sve moguće načine.
Što se tiče plaćanja, ne slažem se. A niti ovo što je vsego rekao nije mi ok. To znači da ako netko nema para ne treba niti početi studirati jer mora platiti ako ne uspije u roku položiti. Ideja i nije tako loša u slučaju da je reforma visokog školstva već učinjena. Ali na našem faksu je prosjek studiranja još uvijek veći od 6 godina. Dok se to ne promijeni, ne treba niti uvoditi školarine. A kamoli povećavati. Umjesto da se omogući svima bez obzira na financijsko stanje da studraju, na taj se način uvelike smanjuje broj potencijalnih brucoša. S druge strane, to bi i bilo dobro ako se pokušava probuditi gospodarstvo države. Ako se pokušava pokrenuti hrvatska proizvodnja. Onda i treba radnika, za koje nije potreban faks nego stručna škola. Ali to je već nešto drugo, a opet tako usko povezano.
Meni se čini da sam negdje pročitala (neki interview s Bezjakom) da su demonstracije zadnja opcija. Prvo će se pokušati mirnim putevima, na sve moguće načine.
Što se tiče plaćanja, ne slažem se. A niti ovo što je vsego rekao nije mi ok. To znači da ako netko nema para ne treba niti početi studirati jer mora platiti ako ne uspije u roku položiti. Ideja i nije tako loša u slučaju da je reforma visokog školstva već učinjena. Ali na našem faksu je prosjek studiranja još uvijek veći od 6 godina. Dok se to ne promijeni, ne treba niti uvoditi školarine. A kamoli povećavati. Umjesto da se omogući svima bez obzira na financijsko stanje da studraju, na taj se način uvelike smanjuje broj potencijalnih brucoša. S druge strane, to bi i bilo dobro ako se pokušava probuditi gospodarstvo države. Ako se pokušava pokrenuti hrvatska proizvodnja. Onda i treba radnika, za koje nije potreban faks nego stručna škola. Ali to je već nešto drugo, a opet tako usko povezano.



_________________
"Veliki umovi raspravljaju o zamislima.
Prosječni umovi raspravljaju o događajima.
Mali umovi raspravljaju o ljudima."
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
steelworker
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 25. 04. 2003. (11:21:04)
Postovi: (698)16
Sarma = la pohva - posuda
44 = 50 - 6
Lokacija: 4-dimensional space-time continuum. Or some 11-dimensional continuum? Dunna, it's all relative.

PostPostano: 17:30 sub, 28. 6. 2003    Naslov: Re: povecanje fakultetarina Citirajte i odgovorite

[quote="megnut inc."]drugo, jel mislite da ce se MZT zaustaviti na ovome? (da, ovo je sugestivno pitanje, ali stvarno mi je nevjerojatno da je ovo posljednje poskupljenje - uvodjenje placanja studiranja mi se cini vjerojatnim sljedecim potezom).[/quote]Baš mi se i ne sviđa jako plaćanje studija, ja tada naprimjer ne bi krenuo na studij. No ovo kaj je vsego rekao mi zgleda OK, čak bi stimulativno djelovalo na studente da marljivije polažu ispite, makar bi se onda program trebao tome prilagoditi tako da se to marljivije polaganje ispita ne pretvori samo u polaganje ispita. Jer budimo realni, evo tu kod nas na matematici, na samom predavanju i tome kaj ti treba za ispit naučiš uglavnom ono osnovno (jer nema vremena da se to sve užasno detaljno prouči), a ako želiš malo dublje znanje izvoliš nabavit literaturu i sam proučavati, a ako češ se morat trgat da poloviš sve ispite, onda baš i nemaš puno vremena za to, pogotovo, ako još i imaš neki [i]hobi[/i] ne vezan za matematiku. No opet sve se može kad se hoće.
[quote="megnut inc."]trece, bojim se da ce se bezjakove demonstracije pretvorit u njemu svojstveno politiziranje, desavalo se vec glede haga i slicnog. to bi bilo kontraproduktivno i glupo, pa jel moze netko utjecat da se to ne desi, ako prosvjeda bude, naravno?[/quote]Očito je da će do toga doći. To je normalna taktika. Pozoveš ljude zbog jednog problema i onda pričaš o drugome i poslije prikazivaš koliko se nezadovoljno mnoštvo okupilo [i]zbog[/i] tog drugog problema. Naravno ovo je sofisticiraniji oblik te fore, pozoveš ih zbog oba problema (naravno naglasiš ovaj koji njih zanima, a ovaj koji je tebi važni samo dodaš) i onda ti kako nitko ne može prigovoriti da manipuliraš činjenicama oko čega ljudi prigovaraju jer ti su se oni okupili zbog oba problema.
Političari, mislim, što da se tu više kaže.
:2gunfire: [color=red]POLITIČARI[/color]
megnut inc. (napisa):
drugo, jel mislite da ce se MZT zaustaviti na ovome? (da, ovo je sugestivno pitanje, ali stvarno mi je nevjerojatno da je ovo posljednje poskupljenje - uvodjenje placanja studiranja mi se cini vjerojatnim sljedecim potezom).
Baš mi se i ne sviđa jako plaćanje studija, ja tada naprimjer ne bi krenuo na studij. No ovo kaj je vsego rekao mi zgleda OK, čak bi stimulativno djelovalo na studente da marljivije polažu ispite, makar bi se onda program trebao tome prilagoditi tako da se to marljivije polaganje ispita ne pretvori samo u polaganje ispita. Jer budimo realni, evo tu kod nas na matematici, na samom predavanju i tome kaj ti treba za ispit naučiš uglavnom ono osnovno (jer nema vremena da se to sve užasno detaljno prouči), a ako želiš malo dublje znanje izvoliš nabavit literaturu i sam proučavati, a ako češ se morat trgat da poloviš sve ispite, onda baš i nemaš puno vremena za to, pogotovo, ako još i imaš neki hobi ne vezan za matematiku. No opet sve se može kad se hoće.
megnut inc. (napisa):
trece, bojim se da ce se bezjakove demonstracije pretvorit u njemu svojstveno politiziranje, desavalo se vec glede haga i slicnog. to bi bilo kontraproduktivno i glupo, pa jel moze netko utjecat da se to ne desi, ako prosvjeda bude, naravno?
Očito je da će do toga doći. To je normalna taktika. Pozoveš ljude zbog jednog problema i onda pričaš o drugome i poslije prikazivaš koliko se nezadovoljno mnoštvo okupilo zbog tog drugog problema. Naravno ovo je sofisticiraniji oblik te fore, pozoveš ih zbog oba problema (naravno naglasiš ovaj koji njih zanima, a ovaj koji je tebi važni samo dodaš) i onda ti kako nitko ne može prigovoriti da manipuliraš činjenicama oko čega ljudi prigovaraju jer ti su se oni okupili zbog oba problema.
Političari, mislim, što da se tu više kaže.
#2gunfire POLITIČARI



_________________
I live like this 'cause I like it
And I've seen too much to pretend
You can't ignore the beauty in the things that you love
Like you can't stand the hatred and the lies
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 19:03 sub, 28. 6. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ivančica"]Što se tiče plaćanja, ne slažem se. A niti ovo što je vsego rekao nije mi ok. To znači da ako netko nema para ne treba niti početi studirati jer mora platiti ako ne uspije u roku položiti.[/quote]

Po toj logici, i stipendiju mogu traziti samo oni koji ju mogu vratiti ako ne uspiju diplomirati u roku (vecina stipendija ima taj uvjet). :(

[quote="Ivančica"]Ali na našem faksu je prosjek studiranja još uvijek veći od 6 godina.[/quote]

[color=#aaaaaa]Smatram da je ovo[/color] los primjer. Zbog laganog upisa, nas fax vrvi ljudima koji upisuju zbog studentskih prava. Upravo takve treba maknuti i napraviti mjesta za one koji stvarno zele studirati.

Nadalje, kod nas, kao i na FERu (i jos par faxova) ima relativno puno ljudi koji pocnu raditi dok jos studiraju. Normalno je onda da napucaju prosjek studija. Za takve, treba omoguciti studij uz rad (mislim da to na PMF-MO jos uvijek ne postoji; ispravite me ako grijesim).
Ivančica (napisa):
Što se tiče plaćanja, ne slažem se. A niti ovo što je vsego rekao nije mi ok. To znači da ako netko nema para ne treba niti početi studirati jer mora platiti ako ne uspije u roku položiti.


Po toj logici, i stipendiju mogu traziti samo oni koji ju mogu vratiti ako ne uspiju diplomirati u roku (vecina stipendija ima taj uvjet). Sad

Ivančica (napisa):
Ali na našem faksu je prosjek studiranja još uvijek veći od 6 godina.


Smatram da je ovo los primjer. Zbog laganog upisa, nas fax vrvi ljudima koji upisuju zbog studentskih prava. Upravo takve treba maknuti i napraviti mjesta za one koji stvarno zele studirati.

Nadalje, kod nas, kao i na FERu (i jos par faxova) ima relativno puno ljudi koji pocnu raditi dok jos studiraju. Normalno je onda da napucaju prosjek studija. Za takve, treba omoguciti studij uz rad (mislim da to na PMF-MO jos uvijek ne postoji; ispravite me ako grijesim).



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
megnut inc.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2003. (23:23:30)
Postovi: (21)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: zagreb, hrvatska, balkan-ili-blizu, europa, planeta zamlja

PostPostano: 10:20 ned, 29. 6. 2003    Naslov: Re: povecanje fakultetarina Citirajte i odgovorite

[quote]Meni se svidja prijedlog da se studij placa, ali MZT kreditira studenta. Ako ovaj zavrsi u roku, otpisuje mu se kredit. Ako studira malo predugo, otpise se dio. Sto dulji studij, vise treba vratiti. Nakon neke granice (ili ako nije zavrsio fax), student mora vratiti sve pare.[/quote]

ok, ajd recimo da se slazem, al zasad ne postoje nikakvi slicni krediti, nit ce ih jos dugo bit, methinks. a u medjuvremenu ce se dizat cijene svega i svacega. zanimljivo mi je kako je ta odluka pala sad, u vrijeme ispitnih rokova.

anyway, mislim da je lose dizat cijene studija za osobne potrebe, pogotovo ako na vecini fakulteta ne postoji nacin da se oslobodi od tog placanja (recimo dobrim prosjekom). do moze samo obeshrabrit ljude koji nisu bas uspjeli na prijemnom, ili koji su imali los prosjek u srednjoj. ako je cilj drzavi da ima puno visoko obrazovanih ljudi, ne bi trebala nikog obeshrabrivat u tome da se obrazuje. a opet, mozda joj to ipak nije cilj.
Citat:
Meni se svidja prijedlog da se studij placa, ali MZT kreditira studenta. Ako ovaj zavrsi u roku, otpisuje mu se kredit. Ako studira malo predugo, otpise se dio. Sto dulji studij, vise treba vratiti. Nakon neke granice (ili ako nije zavrsio fax), student mora vratiti sve pare.


ok, ajd recimo da se slazem, al zasad ne postoje nikakvi slicni krediti, nit ce ih jos dugo bit, methinks. a u medjuvremenu ce se dizat cijene svega i svacega. zanimljivo mi je kako je ta odluka pala sad, u vrijeme ispitnih rokova.

anyway, mislim da je lose dizat cijene studija za osobne potrebe, pogotovo ako na vecini fakulteta ne postoji nacin da se oslobodi od tog placanja (recimo dobrim prosjekom). do moze samo obeshrabrit ljude koji nisu bas uspjeli na prijemnom, ili koji su imali los prosjek u srednjoj. ako je cilj drzavi da ima puno visoko obrazovanih ljudi, ne bi trebala nikog obeshrabrivat u tome da se obrazuje. a opet, mozda joj to ipak nije cilj.



_________________
Military intelligence is a contradiction in terms.
-------------Groucho Marx------------
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
color
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 04. 2003. (16:09:57)
Postovi: (AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 12:13 ned, 29. 6. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

...ako se već povećavaju školarine ili se uvodi plaćanje za studiranje, onda ja mislim da se trebaju povećati stipendije i uvesti još pogodnosti za ljude koji svojim prosjekom ocjena u srednjoj školi tako nešto zaslužuju... na taj način bi se izbjegla mogućnost da studitranje bude razervirano za one ljude čije obitelji mogu priuštiti takav način studiranja... zatim bi se trebali i u tom pogledu poboljšati i ostali uvijeti studiranja u smislu da npr. nemamo kante od kompića na faksu, da se recimo mogu organizirati odlasci na nekakve seminare i sl. hoću reči da ako se već reže na jednu stranu, onda se mora dodati na drugu. :)...btw hvala Bogu što neću upasti u tu šemu, jer u tom slučaju ne bi mogao studirati :cry:
...ako se već povećavaju školarine ili se uvodi plaćanje za studiranje, onda ja mislim da se trebaju povećati stipendije i uvesti još pogodnosti za ljude koji svojim prosjekom ocjena u srednjoj školi tako nešto zaslužuju... na taj način bi se izbjegla mogućnost da studitranje bude razervirano za one ljude čije obitelji mogu priuštiti takav način studiranja... zatim bi se trebali i u tom pogledu poboljšati i ostali uvijeti studiranja u smislu da npr. nemamo kante od kompića na faksu, da se recimo mogu organizirati odlasci na nekakve seminare i sl. hoću reči da ako se već reže na jednu stranu, onda se mora dodati na drugu. Smile...btw hvala Bogu što neću upasti u tu šemu, jer u tom slučaju ne bi mogao studirati Crying or Very sad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anamari_guest
Gost





PostPostano: 15:53 ned, 29. 6. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja se slazem s placanjem studija. ja bih ga uvela za sve, al dobro, za nase je prilike, priznajem, to jos uvijek malo preekstremno. Zasto bi svi morali studirati? Pa i danas brojke pokazuju da vecina mladih ne zeli studirati.

Tako od svih upisanih SAMO jedna trecina zavrsi faks. SAMO jedna trecina! Pa to se drzavi uopce ne isplati. Uostalom, po svojoj potraznji drzava placa faksu skolovanje za odredeni broj studenata. Tako drzava kaze da joj godisnje treba 400 novih ekonomista, i plati Ekonomskom faksu za toliko studenata. To sto je EF upisao jos 600 studenata, sto se to drzave tice. Ako ih faks hoce obrazovati, nek ih obrazuje, a kad vec nece besplatno, sta se moze, nek im naplati.

Ne mislim da bi studiranje trebalo biti privilegija bogatih. Smatram da se svakome treba omoguciti da studira. Krediti su odlicna ideja.
Sigurna sam da kada bi se stimuliralo one koji upisu faks da ga i zavrse, i to sto prije, da bi od toga imala koristi i drzava i sami studenti.

Ovako koliko samo para baci samo na nasem faksu financirajuci sve one koji upisu faks jer nisu nigdje drugdje upali. Oni imaju iksice, jeftin prijevoz, smjestaj u domu za neke. Mozda upravo netko od onih koji sada zavrsavaju faks u roku nije dobio dom na prvoj godini zbog takvih.
ja se slazem s placanjem studija. ja bih ga uvela za sve, al dobro, za nase je prilike, priznajem, to jos uvijek malo preekstremno. Zasto bi svi morali studirati? Pa i danas brojke pokazuju da vecina mladih ne zeli studirati.

Tako od svih upisanih SAMO jedna trecina zavrsi faks. SAMO jedna trecina! Pa to se drzavi uopce ne isplati. Uostalom, po svojoj potraznji drzava placa faksu skolovanje za odredeni broj studenata. Tako drzava kaze da joj godisnje treba 400 novih ekonomista, i plati Ekonomskom faksu za toliko studenata. To sto je EF upisao jos 600 studenata, sto se to drzave tice. Ako ih faks hoce obrazovati, nek ih obrazuje, a kad vec nece besplatno, sta se moze, nek im naplati.

Ne mislim da bi studiranje trebalo biti privilegija bogatih. Smatram da se svakome treba omoguciti da studira. Krediti su odlicna ideja.
Sigurna sam da kada bi se stimuliralo one koji upisu faks da ga i zavrse, i to sto prije, da bi od toga imala koristi i drzava i sami studenti.

Ovako koliko samo para baci samo na nasem faksu financirajuci sve one koji upisu faks jer nisu nigdje drugdje upali. Oni imaju iksice, jeftin prijevoz, smjestaj u domu za neke. Mozda upravo netko od onih koji sada zavrsavaju faks u roku nije dobio dom na prvoj godini zbog takvih.


[Vrh]
megnut inc.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2003. (23:23:30)
Postovi: (21)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: zagreb, hrvatska, balkan-ili-blizu, europa, planeta zamlja

PostPostano: 19:31 ned, 29. 6. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Zasto bi svi morali studirati? Pa i danas brojke pokazuju da vecina mladih ne zeli studirati. [/quote]

nije problem u onima koji ne zele studirat neg u onima koji zele a nece moci, ubrzo. recimo, na medicinu je tesko upast i dosta ljudi se upisuje uz placanje. sad je studiranje poskupilo na 12000 kuna, bez mogucnosti oslobadjanja. to nije ok. onda to upravo postaje privilegija bogatih, kao sto je bilo prije 200 godina. to nije ok.
Citat:
Zasto bi svi morali studirati? Pa i danas brojke pokazuju da vecina mladih ne zeli studirati.


nije problem u onima koji ne zele studirat neg u onima koji zele a nece moci, ubrzo. recimo, na medicinu je tesko upast i dosta ljudi se upisuje uz placanje. sad je studiranje poskupilo na 12000 kuna, bez mogucnosti oslobadjanja. to nije ok. onda to upravo postaje privilegija bogatih, kao sto je bilo prije 200 godina. to nije ok.



_________________
Military intelligence is a contradiction in terms.
-------------Groucho Marx------------
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:00 ned, 29. 6. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="megnut inc."][quote]Zasto bi svi morali studirati? Pa i danas brojke pokazuju da vecina mladih ne zeli studirati. [/quote]
nije problem u onima koji ne zele studirat neg u onima koji zele a nece moci, ubrzo. recimo, na medicinu je tesko upast i dosta ljudi se upisuje uz placanje. sad je studiranje poskupilo na 12000 kuna, bez mogucnosti oslobadjanja. to nije ok. onda to upravo postaje privilegija bogatih, kao sto je bilo prije 200 godina. to nije ok.[/quote]

A zasto je tesko upasti? Zato jer gomila upisuje, a ne studira.

Ako svi koji su upisali zele i zavrsiti, onda oni "s placanjem" nisu problem. Njih drzava ne treba, pa sto da ih financira? Cemu placati studij nekome tko se nece moci zaposliti u struci?

Samo treba doci do toga da oni koje drzava subvencionira [b]svi[/b] (ili skoro svi) studiraju kako spada...

[i]Samo to, nista vise...[/i] ;)
megnut inc. (napisa):
Citat:
Zasto bi svi morali studirati? Pa i danas brojke pokazuju da vecina mladih ne zeli studirati.

nije problem u onima koji ne zele studirat neg u onima koji zele a nece moci, ubrzo. recimo, na medicinu je tesko upast i dosta ljudi se upisuje uz placanje. sad je studiranje poskupilo na 12000 kuna, bez mogucnosti oslobadjanja. to nije ok. onda to upravo postaje privilegija bogatih, kao sto je bilo prije 200 godina. to nije ok.


A zasto je tesko upasti? Zato jer gomila upisuje, a ne studira.

Ako svi koji su upisali zele i zavrsiti, onda oni "s placanjem" nisu problem. Njih drzava ne treba, pa sto da ih financira? Cemu placati studij nekome tko se nece moci zaposliti u struci?

Samo treba doci do toga da oni koje drzava subvencionira svi (ili skoro svi) studiraju kako spada...

Samo to, nista vise... Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
anamari_guest
Gost





PostPostano: 20:19 ned, 29. 6. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za sada drzava jos uvijek financira odredeni broj mjesta na svakom fakultetu. Ako netko hoce studirati, knjigu u ruke i ucit za prijemni.

A uostalom, kada vise ne bude trebala bacati tolike pare na 66% studenata koji su godinama rucali za 4kn, cija je trzisna cijena 16kn, koji su se vozili tramvajem plativsi pokaz za 350kn godisnje, a on realno kosta preko 2000kn ( kaze mi mama, ona nije student pa mora placati sve ), onda ce mozda imati vise para za one koji su sjedili za knjigom. Mozda ce onda drzavne stipendije biti 1000kn mjesecno, ili ce se njihov broj udvostruciti, mozda ce i fakulteti imati svoje stipendije, mozda ce se najbolji studenti imati priliku skolovati se i vani koju godinu, mozde ce svi koji studiraju moci dobiti dom.

U svakom slucaju, ocito je da Hrvatskoj ne treba toliko studentskim mjesta kad vecina upisanih ne zeli diplomirati uz sve te povlastice.
Za sada drzava jos uvijek financira odredeni broj mjesta na svakom fakultetu. Ako netko hoce studirati, knjigu u ruke i ucit za prijemni.

A uostalom, kada vise ne bude trebala bacati tolike pare na 66% studenata koji su godinama rucali za 4kn, cija je trzisna cijena 16kn, koji su se vozili tramvajem plativsi pokaz za 350kn godisnje, a on realno kosta preko 2000kn ( kaze mi mama, ona nije student pa mora placati sve ), onda ce mozda imati vise para za one koji su sjedili za knjigom. Mozda ce onda drzavne stipendije biti 1000kn mjesecno, ili ce se njihov broj udvostruciti, mozda ce i fakulteti imati svoje stipendije, mozda ce se najbolji studenti imati priliku skolovati se i vani koju godinu, mozde ce svi koji studiraju moci dobiti dom.

U svakom slucaju, ocito je da Hrvatskoj ne treba toliko studentskim mjesta kad vecina upisanih ne zeli diplomirati uz sve te povlastice.


[Vrh]
Ivančica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 04. 2003. (15:05:55)
Postovi: (255)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
-18 = 43 - 61
Lokacija: ja sam ti ko zvrk - stalno sam drugdje

PostPostano: 22:37 ned, 29. 6. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

A kako su onda ti koji ne žele studirati upali na te teško upisne fakultete?
Mislim, ako ne žele studirati, onda ne žele niti učiti. A čini se da su bolje spremili prijemni nego oni koji žele studirati kad su bili bolji od njih...
Evo jedan primjer: moja sestra je na pravu riješila prijemni 100% i nije prošla prag. Znači nije samo do prijemnog.
A kako su onda ti koji ne žele studirati upali na te teško upisne fakultete?
Mislim, ako ne žele studirati, onda ne žele niti učiti. A čini se da su bolje spremili prijemni nego oni koji žele studirati kad su bili bolji od njih...
Evo jedan primjer: moja sestra je na pravu riješila prijemni 100% i nije prošla prag. Znači nije samo do prijemnog.



_________________
"Veliki umovi raspravljaju o zamislima.
Prosječni umovi raspravljaju o događajima.
Mali umovi raspravljaju o ljudima."
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
megnut inc.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2003. (23:23:30)
Postovi: (21)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: zagreb, hrvatska, balkan-ili-blizu, europa, planeta zamlja

PostPostano: 22:45 ned, 29. 6. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ivančica"]A kako su onda ti koji ne žele studirati upali na te teško upisne fakultete?
Mislim, ako ne žele studirati, onda ne žele niti učiti. A čini se da su bolje spremili prijemni nego oni koji žele studirati kad su bili bolji od njih...
Evo jedan primjer: moja sestra je na pravu riješila prijemni 100% i nije prošla prag. Znači nije samo do prijemnog.[/quote]

jes. slazemo se u necemu konacno.
neki ljudi su recimo imali zeznutu profu iz kemije u skoli koja ih nije voljela pa su imali 3 kroz dvije godine. oni prakticki ne mogu upast na biologiju, bez obzira na prijemni. (ovo je moguci primjer, ne znam dal je istinit)
ako je onako kako vsego kaze, da ta mjesta s placanjem nisu potrebna, onda bi trebala biti ukinuta i bok. a ne da se povisuje cijene te omogucuje samo bogatima da upadnu na njih. no to je sve manji problem.
stvar je u tome sto mi se cini da se tu nece zaustaviti, nego ce se po uzoru na "napredne" zemlje ici na placanje studija, zaboravljajuci na realne uvjete. to tako ovdje ide, a ne svidja mi se.
Ivančica (napisa):
A kako su onda ti koji ne žele studirati upali na te teško upisne fakultete?
Mislim, ako ne žele studirati, onda ne žele niti učiti. A čini se da su bolje spremili prijemni nego oni koji žele studirati kad su bili bolji od njih...
Evo jedan primjer: moja sestra je na pravu riješila prijemni 100% i nije prošla prag. Znači nije samo do prijemnog.


jes. slazemo se u necemu konacno.
neki ljudi su recimo imali zeznutu profu iz kemije u skoli koja ih nije voljela pa su imali 3 kroz dvije godine. oni prakticki ne mogu upast na biologiju, bez obzira na prijemni. (ovo je moguci primjer, ne znam dal je istinit)
ako je onako kako vsego kaze, da ta mjesta s placanjem nisu potrebna, onda bi trebala biti ukinuta i bok. a ne da se povisuje cijene te omogucuje samo bogatima da upadnu na njih. no to je sve manji problem.
stvar je u tome sto mi se cini da se tu nece zaustaviti, nego ce se po uzoru na "napredne" zemlje ici na placanje studija, zaboravljajuci na realne uvjete. to tako ovdje ide, a ne svidja mi se.



_________________
Military intelligence is a contradiction in terms.
-------------Groucho Marx------------
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:26 pon, 30. 6. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="megnut inc."][quote="Ivančica"]A kako su onda ti koji ne žele studirati upali na te teško upisne fakultete?
Mislim, ako ne žele studirati, onda ne žele niti učiti. A čini se da su bolje spremili prijemni nego oni koji žele studirati kad su bili bolji od njih...
Evo jedan primjer: moja sestra je na pravu riješila prijemni 100% i nije prošla prag. Znači nije samo do prijemnog.[/quote]
jes. slazemo se u necemu konacno.
neki ljudi su recimo imali zeznutu profu iz kemije u skoli koja ih nije voljela pa su imali 3 kroz dvije godine. oni prakticki ne mogu upast na biologiju, bez obzira na prijemni. (ovo je moguci primjer, ne znam dal je istinit)[/quote]

Bas u tome i lezi odgovor tebi i Ivancici... Bas zato jer se u nekim skolama ocjene poklanjaju vise, u nekima manje, u nekima uopce ne, oni iz losijih skola su u prednosti s prosjekom... :x Lose, lose, lose,... :evil:

[quote="megnut inc."]ako je onako kako vsego kaze, da ta mjesta s placanjem nisu potrebna, onda bi trebala biti ukinuta i bok. a ne da se povisuje cijene te omogucuje samo bogatima da upadnu na njih.[/quote]

Zasto ukinuti? Ako netko zeli to znanje i voljan je platiti za njega, neka ide. Neka studira i 51 godinu (zasto bas 51? ;)). Stvar je u tome da drzava treba platiti studij najboljima koji ce zavrsiti i raditi u struci. Dakle, treba:

1. [b]Omoguciti upis najboljima[/b]. Prosjek ocjena koje se dobijaju u svakoj skoli posebno je [u]los[/u] kriterij. Prijemni je puno bolji. Moze i dva prijemna, pa se uzme u obzir bolji. Ono, svatko ima pravo na "zutu minutu".

2. [b]Omoguciti studij, ali ne od njega raditi nepresusni izvor povlastica[/b]. Nema frke: jeftina hrana, smjestaj u domu, pokaz,... Ali ako ne ispunis ocekivanja (zavrsis u roku) vrati to jer ti ne pripada. Pripada onima koji ozbiljno studiraju.

3. [b]Omoguciti posao onima koji su zavrsili[/b]. U protivnom, pare ulozene u studenta su opet bacene; dakle mogle su se bolje iskoristiti, recimo za povecanje broja radnih mjesta.

[quote="megnut inc."]stvar je u tome sto mi se cini da se tu nece zaustaviti, nego ce se po uzoru na "napredne" zemlje ici na placanje studija, zaboravljajuci na realne uvjete. to tako ovdje ide, a ne svidja mi se.[/quote]

Mozda da, mozda ne. Samo, "napredne" zemlje su dosta sklone stipendiranju. A tocno to je ovo sto ja pricam. Ti plati studij. Ako ne mozes, copi stipendiju. Ako nisi odstudirao kako spada, vrati stipendiju.

To automatski olaksava i trazenje posla. Recimo, kod onoga tko ti daje stipendiju. A oni koji daju stipendije (drzava, firme,...) znaju zasto ju daju, tj. da trebaju takvog i takvog covjeka.

To "vani" fino funkcionira. Zasto mi Hrvati uvijek moramo nanovo otkrivati toplu vodu? :(

P.S. Naravno da bi samo placanje studija, bez ostalih tocaka bilo lose... stovise katastrofalno. :roll:
megnut inc. (napisa):
Ivančica (napisa):
A kako su onda ti koji ne žele studirati upali na te teško upisne fakultete?
Mislim, ako ne žele studirati, onda ne žele niti učiti. A čini se da su bolje spremili prijemni nego oni koji žele studirati kad su bili bolji od njih...
Evo jedan primjer: moja sestra je na pravu riješila prijemni 100% i nije prošla prag. Znači nije samo do prijemnog.

jes. slazemo se u necemu konacno.
neki ljudi su recimo imali zeznutu profu iz kemije u skoli koja ih nije voljela pa su imali 3 kroz dvije godine. oni prakticki ne mogu upast na biologiju, bez obzira na prijemni. (ovo je moguci primjer, ne znam dal je istinit)


Bas u tome i lezi odgovor tebi i Ivancici... Bas zato jer se u nekim skolama ocjene poklanjaju vise, u nekima manje, u nekima uopce ne, oni iz losijih skola su u prednosti s prosjekom... Mad Lose, lose, lose,... Evil or Very Mad

megnut inc. (napisa):
ako je onako kako vsego kaze, da ta mjesta s placanjem nisu potrebna, onda bi trebala biti ukinuta i bok. a ne da se povisuje cijene te omogucuje samo bogatima da upadnu na njih.


Zasto ukinuti? Ako netko zeli to znanje i voljan je platiti za njega, neka ide. Neka studira i 51 godinu (zasto bas 51? Wink). Stvar je u tome da drzava treba platiti studij najboljima koji ce zavrsiti i raditi u struci. Dakle, treba:

1. Omoguciti upis najboljima. Prosjek ocjena koje se dobijaju u svakoj skoli posebno je los kriterij. Prijemni je puno bolji. Moze i dva prijemna, pa se uzme u obzir bolji. Ono, svatko ima pravo na "zutu minutu".

2. Omoguciti studij, ali ne od njega raditi nepresusni izvor povlastica. Nema frke: jeftina hrana, smjestaj u domu, pokaz,... Ali ako ne ispunis ocekivanja (zavrsis u roku) vrati to jer ti ne pripada. Pripada onima koji ozbiljno studiraju.

3. Omoguciti posao onima koji su zavrsili. U protivnom, pare ulozene u studenta su opet bacene; dakle mogle su se bolje iskoristiti, recimo za povecanje broja radnih mjesta.

megnut inc. (napisa):
stvar je u tome sto mi se cini da se tu nece zaustaviti, nego ce se po uzoru na "napredne" zemlje ici na placanje studija, zaboravljajuci na realne uvjete. to tako ovdje ide, a ne svidja mi se.


Mozda da, mozda ne. Samo, "napredne" zemlje su dosta sklone stipendiranju. A tocno to je ovo sto ja pricam. Ti plati studij. Ako ne mozes, copi stipendiju. Ako nisi odstudirao kako spada, vrati stipendiju.

To automatski olaksava i trazenje posla. Recimo, kod onoga tko ti daje stipendiju. A oni koji daju stipendije (drzava, firme,...) znaju zasto ju daju, tj. da trebaju takvog i takvog covjeka.

To "vani" fino funkcionira. Zasto mi Hrvati uvijek moramo nanovo otkrivati toplu vodu? Sad

P.S. Naravno da bi samo placanje studija, bez ostalih tocaka bilo lose... stovise katastrofalno. Rolling Eyes



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
megnut inc.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2003. (23:23:30)
Postovi: (21)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: zagreb, hrvatska, balkan-ili-blizu, europa, planeta zamlja

PostPostano: 9:57 pon, 30. 6. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]1. [b]Omoguciti upis najboljima[/b]. Prosjek ocjena koje se dobijaju u svakoj skoli posebno je [u]los[/u] kriterij. Prijemni je puno bolji. Moze i dva prijemna, pa se uzme u obzir bolji. Ono, svatko ima pravo na "zutu minutu".

2. [b]Omoguciti studij, ali ne od njega raditi nepresusni izvor povlastica[/b]. Nema frke: jeftina hrana, smjestaj u domu, pokaz,... Ali ako ne ispunis ocekivanja (zavrsis u roku) vrati to jer ti ne pripada. Pripada onima koji ozbiljno studiraju.

3. [b]Omoguciti posao onima koji su zavrsili[/b]. U protivnom, pare ulozene u studenta su opet bacene; dakle mogle su se bolje iskoristiti, recimo za povecanje broja radnih mjesta.[/quote]

mislim da se trenutno radi samo na ukidanju tocke 2, a to je problem i to nas dovodi do :

[quote]P.S. Naravno da bi samo placanje studija, bez ostalih tocaka bilo lose... stovise katastrofalno. [/quote]

slazem se u principu, samo me strah da ce to ispast stravicno lose.
Citat:
1. Omoguciti upis najboljima. Prosjek ocjena koje se dobijaju u svakoj skoli posebno je los kriterij. Prijemni je puno bolji. Moze i dva prijemna, pa se uzme u obzir bolji. Ono, svatko ima pravo na "zutu minutu".

2. Omoguciti studij, ali ne od njega raditi nepresusni izvor povlastica. Nema frke: jeftina hrana, smjestaj u domu, pokaz,... Ali ako ne ispunis ocekivanja (zavrsis u roku) vrati to jer ti ne pripada. Pripada onima koji ozbiljno studiraju.

3. Omoguciti posao onima koji su zavrsili. U protivnom, pare ulozene u studenta su opet bacene; dakle mogle su se bolje iskoristiti, recimo za povecanje broja radnih mjesta.


mislim da se trenutno radi samo na ukidanju tocke 2, a to je problem i to nas dovodi do :

Citat:
P.S. Naravno da bi samo placanje studija, bez ostalih tocaka bilo lose... stovise katastrofalno.


slazem se u principu, samo me strah da ce to ispast stravicno lose.



_________________
Military intelligence is a contradiction in terms.
-------------Groucho Marx------------
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Martin
Gost





PostPostano: 17:46 čet, 4. 9. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zanima me da li na matematici još uvijek postoji oslobađanje od plaćanja? I, ako postoji, da li ga namjeravaju ukinuti? Ako da, kad?
Thnx, Martin.
Zanima me da li na matematici još uvijek postoji oslobađanje od plaćanja? I, ako postoji, da li ga namjeravaju ukinuti? Ako da, kad?
Thnx, Martin.


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 11:36 pet, 5. 9. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sto se tice povecavanja skolarina, mislim da ne treba krivnju svaljivati na MZT. Naime, oni su samo povecali maksimalni dozvoljeni iznos. Koliko ce stvarno iznositi skolarina odlucuju fakulteti.

Drugo pitanje je uvodjenje placanja za sve studente. Mislim da to u nasim okolnostima ne bi bilo dobro rjesenje, bez obzira na predvidjene kredite. To bi samo stvorilo dodatnu zavrzlamu i ogromni racunovodstveni posao. Ako je cilj skratiti prosjecno trajanje studija financijskim pritiskom, jednostavnije je kazniti svaki pad godine obavezom placanja studija (Ministarstvo trenutno financira jedan pad). Isto tako trebalo bi omoguciti nekom tko je upisao uz placanje, a redovito polaze ispite prelazak u "besplatnu" kategoriju.

Moguce studentske prosvjede radije ne bih komentirao :?

[quote="vsego"]Zbog laganog upisa, nas fax vrvi ljudima koji upisuju zbog studentskih prava. Upravo takve treba maknuti i napraviti mjesta za one koji stvarno zele studirati. [/quote]

Situacija nije vise tako crna. Od otprilike 350 upisanih, po mojoj procjeni manje je od 50 zbog studentskih prava. To zakljucujem na temelju izlazaka na kolokvije. Osim toga sada ipak veliku vecinu upisujemo na prvom roku.

[quote="anamari"]A uostalom, kada vise ne bude trebala bacati tolike pare na 66% studenata koji su godinama rucali za 4kn, cija je trzisna cijena 16kn, koji su se vozili tramvajem plativsi pokaz za 350kn godisnje, a on realno kosta preko 2000kn ( kaze mi mama, ona nije student pa mora placati sve ),[/quote]

To mi je fakat tesko vjerovati. Cini mi se da je tramvaj daleko preskup. Nemam pokaz, pa karte placam blizu 1 eura po voznji. Cijena je ista kao u velikim gradovima s podzemnom zeljeznicom i svim ostalim, a ZET se jos dodatno financira iz gradskog proracuna.

Osim toga mislim da bi trebalo odvojeno razmisljati o cijeni studija i studentskim pravima, jer je prvo trzisna stvar, a drugo socijala.

[quote="vsego"]1. Omoguciti upis najboljima. Prosjek ocjena koje se dobijaju u svakoj skoli posebno je los kriterij. Prijemni je puno bolji. Moze i dva prijemna, pa se uzme u obzir bolji. Ono, svatko ima pravo na "zutu minutu". [/quote]

C'mon vsego, i s jednim prijemnim je previse posla. Osim toga za ne proc prijemni kod nas trebaju ti "zuta tri sata". Stvarno je tesko vjerovati da netko tko je u stanju dogurati do diplome na PMF-MO ne prodje na prijemnom. Inace mislim da je generalno rjesenje uvodjenje drzavnih matura, o cemu se puno pricalo.
Sto se tice povecavanja skolarina, mislim da ne treba krivnju svaljivati na MZT. Naime, oni su samo povecali maksimalni dozvoljeni iznos. Koliko ce stvarno iznositi skolarina odlucuju fakulteti.

Drugo pitanje je uvodjenje placanja za sve studente. Mislim da to u nasim okolnostima ne bi bilo dobro rjesenje, bez obzira na predvidjene kredite. To bi samo stvorilo dodatnu zavrzlamu i ogromni racunovodstveni posao. Ako je cilj skratiti prosjecno trajanje studija financijskim pritiskom, jednostavnije je kazniti svaki pad godine obavezom placanja studija (Ministarstvo trenutno financira jedan pad). Isto tako trebalo bi omoguciti nekom tko je upisao uz placanje, a redovito polaze ispite prelazak u "besplatnu" kategoriju.

Moguce studentske prosvjede radije ne bih komentirao Confused

vsego (napisa):
Zbog laganog upisa, nas fax vrvi ljudima koji upisuju zbog studentskih prava. Upravo takve treba maknuti i napraviti mjesta za one koji stvarno zele studirati.


Situacija nije vise tako crna. Od otprilike 350 upisanih, po mojoj procjeni manje je od 50 zbog studentskih prava. To zakljucujem na temelju izlazaka na kolokvije. Osim toga sada ipak veliku vecinu upisujemo na prvom roku.

anamari (napisa):
A uostalom, kada vise ne bude trebala bacati tolike pare na 66% studenata koji su godinama rucali za 4kn, cija je trzisna cijena 16kn, koji su se vozili tramvajem plativsi pokaz za 350kn godisnje, a on realno kosta preko 2000kn ( kaze mi mama, ona nije student pa mora placati sve ),


To mi je fakat tesko vjerovati. Cini mi se da je tramvaj daleko preskup. Nemam pokaz, pa karte placam blizu 1 eura po voznji. Cijena je ista kao u velikim gradovima s podzemnom zeljeznicom i svim ostalim, a ZET se jos dodatno financira iz gradskog proracuna.

Osim toga mislim da bi trebalo odvojeno razmisljati o cijeni studija i studentskim pravima, jer je prvo trzisna stvar, a drugo socijala.

vsego (napisa):
1. Omoguciti upis najboljima. Prosjek ocjena koje se dobijaju u svakoj skoli posebno je los kriterij. Prijemni je puno bolji. Moze i dva prijemna, pa se uzme u obzir bolji. Ono, svatko ima pravo na "zutu minutu".


C'mon vsego, i s jednim prijemnim je previse posla. Osim toga za ne proc prijemni kod nas trebaju ti "zuta tri sata". Stvarno je tesko vjerovati da netko tko je u stanju dogurati do diplome na PMF-MO ne prodje na prijemnom. Inace mislim da je generalno rjesenje uvodjenje drzavnih matura, o cemu se puno pricalo.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Ivančica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 16. 04. 2003. (15:05:55)
Postovi: (255)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
-18 = 43 - 61
Lokacija: ja sam ti ko zvrk - stalno sam drugdje

PostPostano: 22:25 pet, 5. 9. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Krcko, čini mi se da kolega Martin nije dobio odgovor na svoje pitanje, a da si ti malo zabrijao na zastarjele postove... (sorry na izrazu, al taj mi najviše paše) (i ne mislim zastarjele po aktuelnosti, nego po vremenu postanja)
Krcko, čini mi se da kolega Martin nije dobio odgovor na svoje pitanje, a da si ti malo zabrijao na zastarjele postove... (sorry na izrazu, al taj mi najviše paše) (i ne mislim zastarjele po aktuelnosti, nego po vremenu postanja)



_________________
"Veliki umovi raspravljaju o zamislima.
Prosječni umovi raspravljaju o događajima.
Mali umovi raspravljaju o ljudima."
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 23:51 pet, 5. 9. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hmm i meni se cini da sam zabrijao :oops:

Martinu ne znam odgovoriti, najbolje da se raspita u referadi...
Hmm i meni se cini da sam zabrijao Embarassed

Martinu ne znam odgovoriti, najbolje da se raspita u referadi...



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ay4u5unwzb
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 07. 2003. (19:46:43)
Postovi: (5E)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 1

PostPostano: 14:10 sub, 6. 9. 2003    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moj prijedlog:

1) Ukinuti prijemne na svim fakultetima
2) Prva godina na svim fakultetima je besplatna svima

Onda, nakon prve godine raditi selekcijski upis u drugu godinu - dakle, postavi se bodovni prag (ili prag prosjeka ocijena, svejedno), svi povise toga praga mogu se upisati u drugu godinu bez placanja, svi ispod tog praga mogu se upisati u drugu godinu ali sa placanjem (i to masnim placanjem, barem duplo ili troduplo vise nego sada).

Smatram da prijemni nije bas najbolji nacin da se utvrdi da li je ce netko biti dobar matematicar ili dobar agronom, ali nakon prve godine ucenja i polaganja predmeta iz njegove struke se sasvim oke moze vidjeti da li je odredjeni student predstavlja dobru investiciju ministarstva i da mu shodno time plati studij.
Moj prijedlog:

1) Ukinuti prijemne na svim fakultetima
2) Prva godina na svim fakultetima je besplatna svima

Onda, nakon prve godine raditi selekcijski upis u drugu godinu - dakle, postavi se bodovni prag (ili prag prosjeka ocijena, svejedno), svi povise toga praga mogu se upisati u drugu godinu bez placanja, svi ispod tog praga mogu se upisati u drugu godinu ali sa placanjem (i to masnim placanjem, barem duplo ili troduplo vise nego sada).

Smatram da prijemni nije bas najbolji nacin da se utvrdi da li je ce netko biti dobar matematicar ili dobar agronom, ali nakon prve godine ucenja i polaganja predmeta iz njegove struke se sasvim oke moze vidjeti da li je odredjeni student predstavlja dobru investiciju ministarstva i da mu shodno time plati studij.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan