Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

char (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
zrinka7
Gost





PostPostano: 20:50 uto, 27. 6. 2006    Naslov: char Citirajte i odgovorite

Oprostite mi na ovako banalnom pitanju. Da li se char koristi samo za slova ili i za nešto drugo?
Oprostite mi na ovako banalnom pitanju. Da li se char koristi samo za slova ili i za nešto drugo?


[Vrh]
ta2a
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 09. 2004. (12:59:54)
Postovi: (B4)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
12 = 13 - 1
Lokacija: zg

PostPostano: 21:05 uto, 27. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa i za znakove, tipa točka, uskličnik, zagrade i sl.
pa i za znakove, tipa točka, uskličnik, zagrade i sl.



_________________
Nema kina do Fakina!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fireball
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2005. (18:49:17)
Postovi: (4AB)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 100 - 74
Lokacija: s rukom u vatri i nogom u grobu

PostPostano: 21:15 uto, 27. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

on učitava sve sa tipkovnice kao znak... znaći sve što možeš stisut on gleda kao znak, pa i brojeve
on učitava sve sa tipkovnice kao znak... znaći sve što možeš stisut on gleda kao znak, pa i brojeve



_________________
I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 22:25 uto, 27. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

hmmm.. ne znam bas. pitanje izgleda ni nije tolko banalno.. char je varijabla i kao takva ne ucitava nista...
probaj ukucati sljedeci program

#include <stdio.h>

int main() {
char ca=1,cb=2;
int ia = 'k';

printf("zbroj: %i, slovo: %c\n", ca+cb, ia);
getchar();
return 0;
}

kolko ja znam mozes ga koristiti za bilokaj ti treba. u gornjem primjeru pomocu int-a ispisujes slova a char-a brojeve.. razlika ti je u velicini koju zauzima u memoriji. char ima jedan bajt - 8 bitova pa je to 2^8 (256) brojeva... kod int-a npr bi bilo 4 bajta. zavisno o arhitekturi.. zato se int koristi za brojeve a char za slova. evo ti (malkice nepregledne) tablice koja prica o tome kolko kaj zauzima..

Type Bytes Bits Range

short int 2 16 -32,768 -> +32,767 (32kb)
unsigned short int 2 16 0 -> +65,535 (64Kb)
unsigned int 4 32 0 -> +4,294,967,295 ( 4Gb)
int 4 32 -2,147,483,648 -> +2,147,483,647 ( 2Gb)
long int 4 32 -2,147,483,648 -> +2,147,483,647 ( 2Gb)
signed char 1 8 -128 -> +127
unsigned char 1 8 0 -> +255
float 4 32
double 8 64
long double 12 96
hmmm.. ne znam bas. pitanje izgleda ni nije tolko banalno.. char je varijabla i kao takva ne ucitava nista...
probaj ukucati sljedeci program

#include <stdio.h>

int main() {
char ca=1,cb=2;
int ia = 'k';

printf("zbroj: %i, slovo: %c\n", ca+cb, ia);
getchar();
return 0;
}

kolko ja znam mozes ga koristiti za bilokaj ti treba. u gornjem primjeru pomocu int-a ispisujes slova a char-a brojeve.. razlika ti je u velicini koju zauzima u memoriji. char ima jedan bajt - 8 bitova pa je to 2^8 (256) brojeva... kod int-a npr bi bilo 4 bajta. zavisno o arhitekturi.. zato se int koristi za brojeve a char za slova. evo ti (malkice nepregledne) tablice koja prica o tome kolko kaj zauzima..

Type Bytes Bits Range

short int 2 16 -32,768 -> +32,767 (32kb)
unsigned short int 2 16 0 -> +65,535 (64Kb)
unsigned int 4 32 0 -> +4,294,967,295 ( 4Gb)
int 4 32 -2,147,483,648 -> +2,147,483,647 ( 2Gb)
long int 4 32 -2,147,483,648 -> +2,147,483,647 ( 2Gb)
signed char 1 8 -128 -> +127
unsigned char 1 8 0 -> +255
float 4 32
double 8 64
long double 12 96


[Vrh]
lhranjec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 12. 2002. (11:04:45)
Postovi: (42)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 22:30 uto, 27. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

zaboravil sam se logirat.. pa da ne budem papak preuzimam odgovornost za gornji post.
pozdraf.
zaboravil sam se logirat.. pa da ne budem papak preuzimam odgovornost za gornji post.
pozdraf.



_________________
The time is gone, the song is over, thought I'd something more to say. -- Pink Floyd
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
zrinka7
Gost





PostPostano: 21:11 sri, 28. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala!
Hvala!


[Vrh]
HijenA
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 01. 2004. (16:46:04)
Postovi: (3D2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-26 = 44 - 70
Lokacija: Prazan skup ;-)

PostPostano: 9:00 čet, 29. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"] razlika ti je u velicini koju zauzima u memoriji. char ima jedan bajt - 8 bitova pa je to 2^8 (256) brojeva... [/quote]

to nisu brojevi. 256 je broj kombinacija koje se mogu spremiti u 1 bajt memorije (odnosno 8 bitova). u tih 256 kombinacija se nalaze svi znakovi sa tipkovnice i jos masa specijalnih znakova ([url=http://game-editor.com/tutorials/images/ascii.jpg]ovdje[/url] mozes vidjeti kompletnu ASCII tablicu zajedno sa svim pripadnim kodovima).
Anonymous (napisa):
razlika ti je u velicini koju zauzima u memoriji. char ima jedan bajt - 8 bitova pa je to 2^8 (256) brojeva...


to nisu brojevi. 256 je broj kombinacija koje se mogu spremiti u 1 bajt memorije (odnosno 8 bitova). u tih 256 kombinacija se nalaze svi znakovi sa tipkovnice i jos masa specijalnih znakova (ovdje mozes vidjeti kompletnu ASCII tablicu zajedno sa svim pripadnim kodovima).



_________________
Chuck Norris can divide by zero.

I bow before you Veliki Limun, on je kiseo i zut Bow to the left

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
lhranjec
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 12. 2002. (11:04:45)
Postovi: (42)16
Sarma = la pohva - posuda
= 7 - 0

PostPostano: 10:55 čet, 29. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="HijenA"][quote="Anonymous"] razlika ti je u velicini koju zauzima u memoriji. char ima jedan bajt - 8 bitova pa je to 2^8 (256) brojeva... [/quote]

to nisu brojevi. 256 je broj kombinacija koje se mogu spremiti u 1 bajt memorije (odnosno 8 bitova). u tih 256 kombinacija se nalaze svi znakovi sa tipkovnice i jos masa specijalnih znakova ([url=http://game-editor.com/tutorials/images/ascii.jpg]ovdje[/url] mozes vidjeti kompletnu ASCII tablicu zajedno sa svim pripadnim kodovima).[/quote]

jako dobro. al ak si me iso ispravljat trebao si rec i da char nije varijabla nego kljucna rijec koja deklarira varijablu tog i tog tipa... a tak sam rekao radi jednostavnosti.

ipak, ovo o cemu pricamo [b]jesu[/b] brojevi svidjalo ti se to ili ne. [b]char[/b] je [b]numericki cjelobrojni tip podataka[/b] (koji moze pohranit tih 256 kombinacija, kao sto si primjetio). kolko ja znam, sve u racunalu je u numerickom oblicku i nema direktnog nacina pohranjivanja znakova (barem na mom, ne znam kak je kod tebe). ASCII tablica o kojoj pricas (ocito) nije nista drugo nego tablica brojeva od 0 do 255 (znaci unsigned char) gdje je svakom [b]broju[/b] pridruzen znak (pa i znakovi brojeva). dok spremis slovo 'a' u varijablu tipa char spremil si broj 97 a ne znak 'a'. usput, dok pises na kompu ako drzis (lijevi) Alt i ukucas 97 na numerickom dijelu tipkovnice dobit ces slovo 'a'.

bilo kako bilo, na pitanje:
"Da li se char koristi samo za slova ili i za nesto drugo?"
je odgovor "i za nesto drugo".

nema na cemu.
HijenA (napisa):
Anonymous (napisa):
razlika ti je u velicini koju zauzima u memoriji. char ima jedan bajt - 8 bitova pa je to 2^8 (256) brojeva...


to nisu brojevi. 256 je broj kombinacija koje se mogu spremiti u 1 bajt memorije (odnosno 8 bitova). u tih 256 kombinacija se nalaze svi znakovi sa tipkovnice i jos masa specijalnih znakova (ovdje mozes vidjeti kompletnu ASCII tablicu zajedno sa svim pripadnim kodovima).


jako dobro. al ak si me iso ispravljat trebao si rec i da char nije varijabla nego kljucna rijec koja deklarira varijablu tog i tog tipa... a tak sam rekao radi jednostavnosti.

ipak, ovo o cemu pricamo jesu brojevi svidjalo ti se to ili ne. char je numericki cjelobrojni tip podataka (koji moze pohranit tih 256 kombinacija, kao sto si primjetio). kolko ja znam, sve u racunalu je u numerickom oblicku i nema direktnog nacina pohranjivanja znakova (barem na mom, ne znam kak je kod tebe). ASCII tablica o kojoj pricas (ocito) nije nista drugo nego tablica brojeva od 0 do 255 (znaci unsigned char) gdje je svakom broju pridruzen znak (pa i znakovi brojeva). dok spremis slovo 'a' u varijablu tipa char spremil si broj 97 a ne znak 'a'. usput, dok pises na kompu ako drzis (lijevi) Alt i ukucas 97 na numerickom dijelu tipkovnice dobit ces slovo 'a'.

bilo kako bilo, na pitanje:
"Da li se char koristi samo za slova ili i za nesto drugo?"
je odgovor "i za nesto drugo".

nema na cemu.



_________________
The time is gone, the song is over, thought I'd something more to say. -- Pink Floyd
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 15:43 čet, 29. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

lhranjec je u pravu: [tt]char[/tt] je "mali integer", tj. cijeli broj koji stane u 1 byte (od -128 do 127). 8) Slicno, [tt]unsigned char[/tt] (znak bez predznaka :lol:) je nenegativni cijeli broj koji stane u 1 byte (od 0 do 255). 8)

Da li ce to biti tretirano kao znak ili kao broj, ovisi iskljucivo o tome sto i kako pojedine funkcije rade s varijablom. :D
lhranjec je u pravu: char je "mali integer", tj. cijeli broj koji stane u 1 byte (od -128 do 127). Cool Slicno, unsigned char (znak bez predznaka Laughing) je nenegativni cijeli broj koji stane u 1 byte (od 0 do 255). Cool

Da li ce to biti tretirano kao znak ili kao broj, ovisi iskljucivo o tome sto i kako pojedine funkcije rade s varijablom. Very Happy



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 18:43 čet, 29. 6. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][tt]char[/tt] je "mali integer", tj. cijeli broj koji stane u 1 byte (od -128 do 127).[/quote]
Standard ne definira da li se [tt]char[/tt] defaultno tretira kao [tt]signed[/tt] ili kao [tt]unsigned[/tt], nego to ostavlja na volju implementaciji. AFAIK vecina implementacija [tt]char[/tt] defaultno smatra [tt]signed[/tt] tipom.
vsego (napisa):
char je "mali integer", tj. cijeli broj koji stane u 1 byte (od -128 do 127).

Standard ne definira da li se char defaultno tretira kao signed ili kao unsigned, nego to ostavlja na volju implementaciji. AFAIK vecina implementacija char defaultno smatra signed tipom.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan