Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Ocjena pogreške splajna 1. stupnja (objasnjenje gradiva)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Anđelčić
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 05. 2005. (16:57:50)
Postovi: (201)16
Sarma = la pohva - posuda
= 22 - 16

PostPostano: 15:38 sub, 1. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

ak dobijem i pire, moze i jedna od svakog. i malo safta preko pirea. :D
biljeznicu dobijete u ponedjeljak u 10 :wink:
ak dobijem i pire, moze i jedna od svakog. i malo safta preko pirea. Very Happy
biljeznicu dobijete u ponedjeljak u 10 Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 15:40 sub, 1. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

TAN TAN TAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAN

http://rapidshare.de/files/24648850/unm.rar.html
TAN TAN TAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAN

http://rapidshare.de/files/24648850/unm.rar.html



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 15:41 sub, 1. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ignavia"]1. kod parcijalnog i potpunog pivotiranja smo napisali da nije potrebno izvrsiti zamjene redaka odnosno stupaca, nego samo pronadjemo doticni element u matrici s kojim hocemo ponistavat i onda bla bla...
hm, znaci dobijemo na kraju neku rupicastu matricu i da li nam je to sad neki problem? hocemo ju onda na kraju pretvorit u prekrasnu gornjetrokutastu ili nas to uopce ne zanima? ako ne, onda ce kompic stalno morat provjeravat i trazit di je nula di ne (kad rjesava sustav)? dal mi mozda nismo uopce obzirni prema kompicu? :cry:
[/quote]
Ne znam jesam dobro shvatio tvoje pitanje. Kad algoritam implementiramo u nekom programskom jeziku, onda ne izvršavamo zamjenu redaka (i stupaca kod potpunog pivotiranja), već vršimo indeksiranje preko vektora permutacije.

Evo primjera:

[latex]
PA=\left[
\begin{array}{ccc}
0 & 1 & 0 \\
1 & 0 & 0 \\
0 & 0 & 1
\end{array}
\right]\left[
\begin{array}{ccc}
1 & 2 & 3 \\
4 & 5 & 6 \\
7 & 8 & 9
\end{array}
\right] =
\left[
\begin{array}{ccc}
4 & 5 & 6 \\
1 & 2 & 3 \\
7 & 8 & 9
\end{array}
\right]
[/latex]

Matricu P zapamtimo kao vektor p=(2,1,3) (već imamo veliku uštedu prostora). I sad, kad želimo element [latex][PA]_{ij}[/latex] uzmemo element [latex][A]_{p_ij}[/latex]. Dakle, matrica PA nam uopće ne treba i ne treba je računati! :)

[quote="Ignavia"]
3. ona tri teorem- Faber, 2. i Weierstrass koje smo samo naveli trebaju i ostat samo navedeni il kaj? (dokaz?) (ovo je podmetnuto glupo pitanje)
[/quote]
Mislim da trebaju ostati nedokazani, da. Mene više zanima što je s teoremima u dijelu o Gaussovoj integraciji. Tamo pak ništa nije dokazano.

[quote="Ignavia"]
4. kakvu posebnu poruku nam salje Rungeov primjer? (u smislu Pn ne tezi ka f(x))
f(x)=1/1+x^2
[/quote]
Šalje nam poruku da se ne isplati povećavati stupanj interpolacijskog polinoma. Što veći stupanj polinoma uzmemo (na ekvidistantnoj mreži), mogla bi se dogoditi veća (a ne manja) greška!
Ignavia (napisa):
1. kod parcijalnog i potpunog pivotiranja smo napisali da nije potrebno izvrsiti zamjene redaka odnosno stupaca, nego samo pronadjemo doticni element u matrici s kojim hocemo ponistavat i onda bla bla...
hm, znaci dobijemo na kraju neku rupicastu matricu i da li nam je to sad neki problem? hocemo ju onda na kraju pretvorit u prekrasnu gornjetrokutastu ili nas to uopce ne zanima? ako ne, onda ce kompic stalno morat provjeravat i trazit di je nula di ne (kad rjesava sustav)? dal mi mozda nismo uopce obzirni prema kompicu? Crying or Very sad

Ne znam jesam dobro shvatio tvoje pitanje. Kad algoritam implementiramo u nekom programskom jeziku, onda ne izvršavamo zamjenu redaka (i stupaca kod potpunog pivotiranja), već vršimo indeksiranje preko vektora permutacije.

Evo primjera:



Matricu P zapamtimo kao vektor p=(2,1,3) (već imamo veliku uštedu prostora). I sad, kad želimo element uzmemo element . Dakle, matrica PA nam uopće ne treba i ne treba je računati! Smile

Ignavia (napisa):

3. ona tri teorem- Faber, 2. i Weierstrass koje smo samo naveli trebaju i ostat samo navedeni il kaj? (dokaz?) (ovo je podmetnuto glupo pitanje)

Mislim da trebaju ostati nedokazani, da. Mene više zanima što je s teoremima u dijelu o Gaussovoj integraciji. Tamo pak ništa nije dokazano.

Ignavia (napisa):

4. kakvu posebnu poruku nam salje Rungeov primjer? (u smislu Pn ne tezi ka f(x))
f(x)=1/1+x^2

Šalje nam poruku da se ne isplati povećavati stupanj interpolacijskog polinoma. Što veći stupanj polinoma uzmemo (na ekvidistantnoj mreži), mogla bi se dogoditi veća (a ne manja) greška!



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
zavod za analizu
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 23. 06. 2006. (05:33:55)
Postovi: (5A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
119 = 142 - 23

PostPostano: 15:44 sub, 1. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ignavia"]

i evo jos malo pitanja za zavod pa i sire...
1. kod parcijalnog i potpunog pivotiranja smo napisali da nije potrebno izvrsiti zamjene redaka odnosno stupaca, nego samo pronadjemo doticni element u matrici s kojim hocemo ponistavat i onda bla bla...
hm, znaci dobijemo na kraju neku rupicastu matricu i da li nam je to sad neki problem? hocemo ju onda na kraju pretvorit u prekrasnu gornjetrokutastu ili nas to uopce ne zanima? ako ne, onda ce kompic stalno morat provjeravat i trazit di je nula di ne (kad rjesava sustav)? dal mi mozda nismo uopce obzirni prema kompicu? :cry: [/quote]

Zavod misli da je to dosta neobzirno prema kompicu. :x

[quote="Ignavia"]

2. dobili smo jednom za dz usporedit ocjenu pogreske kod Taylorovog i interpolacijskog polinoma u nultockama Cebisevljevog p., kak to tocno trebamo napravit - jasno je npr da kod interpol. imamo maksimum n+1-ve derivacije(tj. u nekoj tocki isto, al si malo zaokruzimo), a kod T. n+1-vu u nekoj tocki, (n+1)! i kod jednog i kod drugog, ali kaj cemo s ostatkom...
[/quote]

Hm. Zavod misli da ste na vježbama pokazali da za interpolacijski polinom u (translatiranim) Čebiševljevim točkama na [a,b] stupnja n funkcije f vrijedi slijedeća ocjena uniformne pogreške

[latex]\|f-p_n\|_{\infty}^{[a,b]}\leq \frac{(b-a)^{n+1}}{2^{2n+1}}\cdot \frac{M_{n+1}f}{(n+1)!}[/latex].

E sad, ako iskoristimo Taylorov teorem srednje vrijednosti, dobijemo slijedeću ocjenu unif. pogreške Taylorovim polinomom [latex]T_n[/latex]
[latex]\|f-T_n\|_{\infty}^{[a,b]}\leq (b-a)^{n+1}\cdot \frac{M_{n+1}f}{(n+1)!}[/latex].

Nakon poduže analize, zavodu se čini da prva ocjena izgleda bolje. :D 8)

[quote="Ignavia"]
3. ona tri teorem- Faber, 2. i Weierstrass koje smo samo naveli trebaju i ostat samo navedeni il kaj? (dokaz?) (ovo je podmetnuto glupo pitanje)
[/quote]

Ovo je ful dobro podmetnuto! :sherlock:

[quote="Ignavia"]

4. kakvu posebnu poruku nam salje Rungeov primjer? (u smislu Pn ne tezi ka f(x))
f(x)=1/1+x^2
[/quote]

Šalje nam dosta tužnu poruku. :cry: A to je da niz interpolacijskih polinoma na ekvidistanrnoj mreži ne mora unifomno konvergirati prema funkciji koju interpoliramo. A i ne mora se smanjivati ocjena pogreške povećanjem stupnja interpolacije. Dosta tužno. :cry: :cry:

[quote="Ignavia"]

5. sto je s Banachovim milim teoremom, pa to je najsvjetlija tocka, a nismo ni spomenuli na predavanjima? jel smo to mozda kojim slucajem dobili za zadacu bez da sam ja toga svijesna ili ne? opcenito rjesavanja nelinearnih jednadzbi ima samo 2 lista???
:band:[/quote]

Da nažalost, Zavodu je to isto najsvjetlija točka.
Ignavia (napisa):


i evo jos malo pitanja za zavod pa i sire...
1. kod parcijalnog i potpunog pivotiranja smo napisali da nije potrebno izvrsiti zamjene redaka odnosno stupaca, nego samo pronadjemo doticni element u matrici s kojim hocemo ponistavat i onda bla bla...
hm, znaci dobijemo na kraju neku rupicastu matricu i da li nam je to sad neki problem? hocemo ju onda na kraju pretvorit u prekrasnu gornjetrokutastu ili nas to uopce ne zanima? ako ne, onda ce kompic stalno morat provjeravat i trazit di je nula di ne (kad rjesava sustav)? dal mi mozda nismo uopce obzirni prema kompicu? Crying or Very sad


Zavod misli da je to dosta neobzirno prema kompicu. Mad

Ignavia (napisa):


2. dobili smo jednom za dz usporedit ocjenu pogreske kod Taylorovog i interpolacijskog polinoma u nultockama Cebisevljevog p., kak to tocno trebamo napravit - jasno je npr da kod interpol. imamo maksimum n+1-ve derivacije(tj. u nekoj tocki isto, al si malo zaokruzimo), a kod T. n+1-vu u nekoj tocki, (n+1)! i kod jednog i kod drugog, ali kaj cemo s ostatkom...


Hm. Zavod misli da ste na vježbama pokazali da za interpolacijski polinom u (translatiranim) Čebiševljevim točkama na [a,b] stupnja n funkcije f vrijedi slijedeća ocjena uniformne pogreške

.

E sad, ako iskoristimo Taylorov teorem srednje vrijednosti, dobijemo slijedeću ocjenu unif. pogreške Taylorovim polinomom
.

Nakon poduže analize, zavodu se čini da prva ocjena izgleda bolje. Very Happy Cool

Ignavia (napisa):

3. ona tri teorem- Faber, 2. i Weierstrass koje smo samo naveli trebaju i ostat samo navedeni il kaj? (dokaz?) (ovo je podmetnuto glupo pitanje)


Ovo je ful dobro podmetnuto! Detektivchina!

Ignavia (napisa):


4. kakvu posebnu poruku nam salje Rungeov primjer? (u smislu Pn ne tezi ka f(x))
f(x)=1/1+x^2


Šalje nam dosta tužnu poruku. Crying or Very sad A to je da niz interpolacijskih polinoma na ekvidistanrnoj mreži ne mora unifomno konvergirati prema funkciji koju interpoliramo. A i ne mora se smanjivati ocjena pogreške povećanjem stupnja interpolacije. Dosta tužno. Crying or Very sad Crying or Very sad

Ignavia (napisa):


5. sto je s Banachovim milim teoremom, pa to je najsvjetlija tocka, a nismo ni spomenuli na predavanjima? jel smo to mozda kojim slucajem dobili za zadacu bez da sam ja toga svijesna ili ne? opcenito rjesavanja nelinearnih jednadzbi ima samo 2 lista???
Mi sviramo...


Da nažalost, Zavodu je to isto najsvjetlija točka.



_________________
Poni


Zadnja promjena: zavod za analizu; 15:46 sub, 1. 7. 2006; ukupno mijenjano 3 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 15:45 sub, 1. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ignavia"]
4. kakvu posebnu poruku nam salje Rungeov primjer? (u smislu Pn ne tezi ka f(x))
f(x)=1/1+x^2[/quote]
Pa gledajte, vrli Runge je bio ovako dosta ljubomoran tip i nije mogao podnjeti što Newton dobiva svu slavu pa je tako odlučio napraviti spačku. A kako ju je napravio? E tako da je osmislio taj svoj primjer koji "ima svojstvo da niz Newtonovih interpolacijskih polinoma na ekvidistantnoj mreži ne konvergira (po točkama) prema funkciji kada se broj čvorova povećava."
Strana 308, primjer 7.2.1 u udžbeniku numeričke analize.

Stvarno je zločest bio....

Edit: čim ovi dečki iz zavoda za analizu nešto napišu, odmah se posramim svog priprostog humora pa mi slobodno možete pojesti jednu sarmu. Dobro zelje prožvačite, ja se skoro ugušio jednom.
Ignavia (napisa):

4. kakvu posebnu poruku nam salje Rungeov primjer? (u smislu Pn ne tezi ka f(x))
f(x)=1/1+x^2

Pa gledajte, vrli Runge je bio ovako dosta ljubomoran tip i nije mogao podnjeti što Newton dobiva svu slavu pa je tako odlučio napraviti spačku. A kako ju je napravio? E tako da je osmislio taj svoj primjer koji "ima svojstvo da niz Newtonovih interpolacijskih polinoma na ekvidistantnoj mreži ne konvergira (po točkama) prema funkciji kada se broj čvorova povećava."
Strana 308, primjer 7.2.1 u udžbeniku numeričke analize.

Stvarno je zločest bio....

Edit: čim ovi dečki iz zavoda za analizu nešto napišu, odmah se posramim svog priprostog humora pa mi slobodno možete pojesti jednu sarmu. Dobro zelje prožvačite, ja se skoro ugušio jednom.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ignavia
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2004. (19:22:39)
Postovi: (235)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
91 = 108 - 17
Lokacija: prijestolnica

PostPostano: 16:20 sub, 1. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vauuu... pa nisam ocekivala da ste tako gladni :lol:
evo, svi dobijete sarme, al posto ne moze sve odjednom, prvi dobije goranm jer me je spasio iz pakla neimanja biljeski...
posto je vrlo komplicirano, ovdje cu napisati raspored sarmi:

[b]user[/b]____[b]ukupan broj sarmi[/b]___[b]Ignavia[/b]___[b]Grga[/b]
goranm__________4___________2_______2...... :klofam:
zavod__________2+2__________2_______2
Melkor__________2+1__________2_______1
Anđelčić________1+1__________1_______1

molim vas da sami pratite razvoj svojih sarmi, naknadne reklamacije (od pon nadalje) ne uvazavam :roll:
:elvis:

edit:
vsego__________3___________1,5______1,5
Vauuu... pa nisam ocekivala da ste tako gladni Laughing
evo, svi dobijete sarme, al posto ne moze sve odjednom, prvi dobije goranm jer me je spasio iz pakla neimanja biljeski...
posto je vrlo komplicirano, ovdje cu napisati raspored sarmi:

user____ukupan broj sarmi___Ignavia___Grga
goranm__________4___________2_______2...... Klofam tepih...
zavod__________2+2__________2_______2
Melkor__________2+1__________2_______1
Anđelčić________1+1__________1_______1

molim vas da sami pratite razvoj svojih sarmi, naknadne reklamacije (od pon nadalje) ne uvazavam Rolling Eyes
Elvis P.

edit:
vsego__________3___________1,5______1,5



_________________
moj prostor
Smoking
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
Ignavia
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2004. (19:22:39)
Postovi: (235)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
91 = 108 - 17
Lokacija: prijestolnica

PostPostano: 11:19 ned, 2. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

ako ste slucajno pomislili da nemam vise pitanja... :lol:

1. odkud onih k! kod prosirenja definicije podijeljene razlike k-tog reda, ne, ne , ne mogu to nikako shvatit, izgleda da mi je odumrlo pola mozga ili tako nesto

2. teorem za Newtonovu metodu - u pretpostavkama teorema stoji f'(x0)*f''(x0)>0... i onda u dokazu razlikujemo 4 slucaja od kojih 2 ne zadovoljavaju tu pretpostavku??? hm? jel se to netko zeka?

3. ma onaj grozomorni tm (gauss-Legendrova bla bla) za koji je LSSD vec pitala, evo ponavljam pitanje dokaza, makar sam vec i na tom topicu pitala, tu je sve na jednom mjestu.

Dodjite po svoje sarme. :uncle_sam:
ako ste slucajno pomislili da nemam vise pitanja... Laughing

1. odkud onih k! kod prosirenja definicije podijeljene razlike k-tog reda, ne, ne , ne mogu to nikako shvatit, izgleda da mi je odumrlo pola mozga ili tako nesto

2. teorem za Newtonovu metodu - u pretpostavkama teorema stoji f'(x0)*f''(x0)>0... i onda u dokazu razlikujemo 4 slucaja od kojih 2 ne zadovoljavaju tu pretpostavku??? hm? jel se to netko zeka?

3. ma onaj grozomorni tm (gauss-Legendrova bla bla) za koji je LSSD vec pitala, evo ponavljam pitanje dokaza, makar sam vec i na tom topicu pitala, tu je sve na jednom mjestu.

Dodjite po svoje sarme. Uncle Sam



_________________
moj prostor
Smoking
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 11:57 ned, 2. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ignavia"]2. teorem za Newtonovu metodu - u pretpostavkama teorema stoji f'(x0)*f''(x0)>0... i onda u dokazu razlikujemo 4 slucaja od kojih 2 ne zadovoljavaju tu pretpostavku??? hm? jel se to netko zeka?
[/quote]
U bilješkama stoji krivo, trebalo bi biti f(x0) * f''(x0)>0 umjesto f[size=18][b]'[/b][/size](x0)*f''(x0)>0
Ispričavam se :oops: , ja sam isto fotokopirao bilješke.
Taj teorem možeš pogledati na stranici 464 knjige.
Ignavia (napisa):
2. teorem za Newtonovu metodu - u pretpostavkama teorema stoji f'(x0)*f''(x0)>0... i onda u dokazu razlikujemo 4 slucaja od kojih 2 ne zadovoljavaju tu pretpostavku??? hm? jel se to netko zeka?

U bilješkama stoji krivo, trebalo bi biti f(x0) * f''(x0)>0 umjesto f'(x0)*f''(x0)>0
Ispričavam se Embarassed , ja sam isto fotokopirao bilješke.
Taj teorem možeš pogledati na stranici 464 knjige.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Ignavia
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2004. (19:22:39)
Postovi: (235)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
91 = 108 - 17
Lokacija: prijestolnica

PostPostano: 12:23 ned, 2. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"][quote="Ignavia"]2. teorem za Newtonovu metodu - u pretpostavkama teorema stoji f'(x0)*f''(x0)>0... i onda u dokazu razlikujemo 4 slucaja od kojih 2 ne zadovoljavaju tu pretpostavku??? hm? jel se to netko zeka?
[/quote]
U bilješkama stoji krivo, trebalo bi biti f(x0) * f''(x0)>0 umjesto f[size=18][b]'[/b][/size](x0)*f''(x0)>0
Ispričavam se :oops: , ja sam isto fotokopirao bilješke.
Taj teorem možeš pogledati na stranici 464 knjige.[/quote]

joj, ma super, hvala, sad mi je lakse :D
goranm (napisa):
Ignavia (napisa):
2. teorem za Newtonovu metodu - u pretpostavkama teorema stoji f'(x0)*f''(x0)>0... i onda u dokazu razlikujemo 4 slucaja od kojih 2 ne zadovoljavaju tu pretpostavku??? hm? jel se to netko zeka?

U bilješkama stoji krivo, trebalo bi biti f(x0) * f''(x0)>0 umjesto f'(x0)*f''(x0)>0
Ispričavam se Embarassed , ja sam isto fotokopirao bilješke.
Taj teorem možeš pogledati na stranici 464 knjige.


joj, ma super, hvala, sad mi je lakse Very Happy



_________________
moj prostor
Smoking
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 15:02 ned, 2. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ignavia"]1. odkud onih k! kod prosirenja definicije podijeljene razlike k-tog reda, ne, ne , ne mogu to nikako shvatit, izgleda da mi je odumrlo pola mozga ili tako nesto[/quote]
Ja si to objašnjavam ovako:
Neka je [latex]p_k[/latex] interpolacijski polinom stupnja k u točkama [latex]x_0,\ldots,x_k[/latex]. Želimo povećati stupanj interpolacije dodavanjem još jedne točke:

[latex]p_{k+1}(x)=p_k(x)+f[x_0,\ldots,x_{k+1}](x-x_0)\cdots(x-x_k)[/latex]

U točki [latex]x_{k+1}[/latex] vrijedi:

[latex]p_{k+1}(x_{k+1})=f(x_{k+1})=p_k(x_{k+1})+f[x_0,\ldots,x_{k+1}](x_{k+1}-x_0)\cdots(x_{k+1}-x_k)[/latex]

tj.

[latex]f(x_{k+1})-p_k(x_{k+1})=f[x_0,\ldots,x_{k+1}](x_{k+1}-x_0)\cdots(x_{k+1}-x_k)[/latex]

Sad to usporedimo s pogreškom interpolacijskog polinoma [latex]p_k[/latex] i dobivamo:

[latex]f[x_0,\ldots,x_{k+1}](x_{k+1}-x_0)\cdots(x_{k+1}-x_k)=\frac{f^{(k)}(\xi)}{k!}(x_{k+1}-x_0)\cdots(x_{k+1}-x_k)[/latex]

tj.

[latex]f[x_0,\ldots,x_{k+1}]=\frac{f^{(k)}(\xi)}{k!},\quad\xi\in\left<\min x_i,\max x_i\right>[/latex]

E, sad, kad bi "skupili" sve točke [latex]x_i[/latex] u [latex]x_0[/latex], onda bi i [latex]\xi[/latex] postao [latex]x_0[/latex] (k-ta derivacija od f je neprekidna). Pa tako lijepo proširimo definiciju podijeljene razlike.
Ignavia (napisa):
1. odkud onih k! kod prosirenja definicije podijeljene razlike k-tog reda, ne, ne , ne mogu to nikako shvatit, izgleda da mi je odumrlo pola mozga ili tako nesto

Ja si to objašnjavam ovako:
Neka je interpolacijski polinom stupnja k u točkama . Želimo povećati stupanj interpolacije dodavanjem još jedne točke:



U točki vrijedi:



tj.



Sad to usporedimo s pogreškom interpolacijskog polinoma i dobivamo:



tj.



E, sad, kad bi "skupili" sve točke u , onda bi i postao (k-ta derivacija od f je neprekidna). Pa tako lijepo proširimo definiciju podijeljene razlike.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.


Zadnja promjena: Melkor; 16:43 ned, 2. 7. 2006; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Anđelčić
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 05. 2005. (16:57:50)
Postovi: (201)16
Sarma = la pohva - posuda
= 22 - 16

PostPostano: 15:09 ned, 2. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

meni ima smisla :)
meni ima smisla Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ignavia
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2004. (19:22:39)
Postovi: (235)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
91 = 108 - 17
Lokacija: prijestolnica

PostPostano: 16:26 ned, 2. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anđelčić"]meni ima smisla :)[/quote]

i meni, nikad se ne bi sjetila pomocu pogreske gledat...
hvala! :D
Anđelčić (napisa):
meni ima smisla Smile


i meni, nikad se ne bi sjetila pomocu pogreske gledat...
hvala! Very Happy



_________________
moj prostor
Smoking
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
MB
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2005. (12:35:21)
Postovi: (224)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
62 = 80 - 18
Lokacija: Molvice

PostPostano: 20:01 ned, 2. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

@MB: Kolega MB, malo smo razočarani. :vatrica:

@zavod: s pravom, sramim se, jos sam se pravio pametan tu.. :oops:

@melkor: ovo "skupljanje" bi bilo preciznije objasnjeno s limesom (x_0,...x_n)->(x_0,...,x_0), ali svaka cast za ideju.
@MB: Kolega MB, malo smo razočarani. Vatrica...

@zavod: s pravom, sramim se, jos sam se pravio pametan tu.. Embarassed

@melkor: ovo "skupljanje" bi bilo preciznije objasnjeno s limesom (x_0,...x_n)->(x_0,...,x_0), ali svaka cast za ideju.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
beros
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 11. 2002. (11:48:22)
Postovi: (29)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 20:05 pon, 3. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Pa gledajte, vrli Runge je bio ovako dosta ljubomoran tip i nije mogao podnjeti što Newton dobiva svu slavu pa je tako odlučio napraviti spačku. A kako ju je napravio? E tako da je osmislio taj svoj primjer koji "ima svojstvo da niz Newtonovih interpolacijskih polinoma na ekvidistantnoj mreži ne konvergira (po točkama) prema funkciji kada se broj čvorova povećava."
Strana 308, primjer 7.2.1 u udžbeniku numeričke analize.

Stvarno je zločest bio....
[/quote]

Žao mi je što kvarim veselje, ali ne postoji Newtonov interpolacijski polinom, postoji samo Newtonov oblik interpolacijskog polinoma (kao što postoji i Lagrangeov oblik interpolacijskog polinoma). Dakle, Runge nije imao zašto biti ljubomoran na Newtona ...
goranm (napisa):
Pa gledajte, vrli Runge je bio ovako dosta ljubomoran tip i nije mogao podnjeti što Newton dobiva svu slavu pa je tako odlučio napraviti spačku. A kako ju je napravio? E tako da je osmislio taj svoj primjer koji "ima svojstvo da niz Newtonovih interpolacijskih polinoma na ekvidistantnoj mreži ne konvergira (po točkama) prema funkciji kada se broj čvorova povećava."
Strana 308, primjer 7.2.1 u udžbeniku numeričke analize.

Stvarno je zločest bio....


Žao mi je što kvarim veselje, ali ne postoji Newtonov interpolacijski polinom, postoji samo Newtonov oblik interpolacijskog polinoma (kao što postoji i Lagrangeov oblik interpolacijskog polinoma). Dakle, Runge nije imao zašto biti ljubomoran na Newtona ...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 20:26 pon, 3. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MB"]ovo "skupljanje" bi bilo preciznije objasnjeno s limesom (x_0,...x_n)->(x_0,...,x_0), ali svaka cast za ideju.[/quote]
Bilo bi, ali mislio sam da sam ionako pretjerao s količinom LaTeX-a u postu. :)
Inače, nije baš moja ideja, to sam pročitao u onoj on-line skripti Numerička analiza. :oops:
MB (napisa):
ovo "skupljanje" bi bilo preciznije objasnjeno s limesom (x_0,...x_n)→(x_0,...,x_0), ali svaka cast za ideju.

Bilo bi, ali mislio sam da sam ionako pretjerao s količinom LaTeX-a u postu. Smile
Inače, nije baš moja ideja, to sam pročitao u onoj on-line skripti Numerička analiza. Embarassed



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 3:28 uto, 4. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="beros"][quote="goranm"]"ima svojstvo da niz Newtonovih interpolacijskih polinoma na ekvidistantnoj mreži ne konvergira (po točkama) prema funkciji kada se broj čvorova povećava."
Strana 308, primjer 7.2.1 u udžbeniku numeričke analize.
[/quote]

Žao mi je što kvarim veselje, ali ne postoji Newtonov interpolacijski polinom, postoji samo Newtonov oblik interpolacijskog polinoma (kao što postoji i Lagrangeov oblik interpolacijskog polinoma). Dakle, Runge nije imao zašto biti ljubomoran na Newtona ...[/quote]
To što sam u navodnike stavio je prepisano iz elektronskog udžbenika numeričke analize koji se nalazi na stranicama unm-a, možete pogledati na strani 308. :)
Ali slažem se, Newtonov je oblik :)
beros (napisa):
goranm (napisa):
"ima svojstvo da niz Newtonovih interpolacijskih polinoma na ekvidistantnoj mreži ne konvergira (po točkama) prema funkciji kada se broj čvorova povećava."
Strana 308, primjer 7.2.1 u udžbeniku numeričke analize.


Žao mi je što kvarim veselje, ali ne postoji Newtonov interpolacijski polinom, postoji samo Newtonov oblik interpolacijskog polinoma (kao što postoji i Lagrangeov oblik interpolacijskog polinoma). Dakle, Runge nije imao zašto biti ljubomoran na Newtona ...

To što sam u navodnike stavio je prepisano iz elektronskog udžbenika numeričke analize koji se nalazi na stranicama unm-a, možete pogledati na strani 308. Smile
Ali slažem se, Newtonov je oblik Smile



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
beros
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 11. 2002. (11:48:22)
Postovi: (29)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 11:39 sri, 5. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dok sam držao vježbe iz Uvoda u numeričku matematiku, uvijek bi pri uvođenju pojma interpolacijskog polinoma naglašavao da je riječ o obliku, ali kada bi kasnije došli do zadataka govorio sam [i]Newtonov interpolacijski polinom[/i] :lol:
Bitno je da Runge nije bio ljubomoran na Newtona :D
Dok sam držao vježbe iz Uvoda u numeričku matematiku, uvijek bi pri uvođenju pojma interpolacijskog polinoma naglašavao da je riječ o obliku, ali kada bi kasnije došli do zadataka govorio sam Newtonov interpolacijski polinom Laughing
Bitno je da Runge nije bio ljubomoran na Newtona Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan