Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Gauss-Legendreova integracija-dokaz teorema? (objasnjenje gradiva)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
LSSD
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2005. (19:11:16)
Postovi: (CB)16
Sarma = la pohva - posuda
16 = 19 - 3
Lokacija: SD CN

PostPostano: 21:17 ned, 25. 6. 2006    Naslov: Gauss-Legendreova integracija-dokaz teorema? Citirajte i odgovorite

Treba mi dokaz slijedeceg teorema
a)Neka su x[1],...,x[n] nultocke n-tog ortogonalnog polinoma p[n](x) i neka su w[1],...,w[n] rjesenja sustava jednadzbi
(**) suma(i=1 do n)(p[k](x)[i]*w[i]=(p[0],p[0]) ako je k=0, 0 za k=1 do n-1
.
Tada su w[i]>0 za i=0 do n i vrijedi
(*) Integral od -1 do 1(p(x)dx)=suma(i=1 do n)(w[i]*p(x[i])) za neki polinom p stupnja <=2*n-1.
b)Ako su brojevi w[i],x[i], i=1 do n,takvi da
Integral od -1 do 1(p(x)dx)=suma(i=1 do n)(w[i]*p(x[i])) za sve p stupnja <=2*n-1, tada su x[i] nultocke n-tog ortogonalnog polinoma p[n],a tezine zadovoljavaju relaciju (**).
c)Nije moguce odrediti brojeve x[i] i w[i],i=1 do n,
takve da (*) vrijedi za sve polinome stupnja <=2*n.

Unaprijed hvala)[/i]
Treba mi dokaz slijedeceg teorema:
a)Neka su x[1],...,x[n] nultocke n-tog ortogonalnog polinoma p[n](x) i neka su w[1],...,w[n] rjesenja sustava jednadzbi
(**) suma(i=1 do n)(p[k](x)[i]*w[i]=(p[0],p[0]) ako je k=0, 0 za k=1 do n-1
.
Tada su w[i]>0 za i=0 do n i vrijedi
(*) Integral od -1 do 1(p(x)dx)=suma(i=1 do n)(w[i]*p(x[i])) za neki polinom p stupnja <=2*n-1.
b)Ako su brojevi w[i],x[i], i=1 do n,takvi da
Integral od -1 do 1(p(x)dx)=suma(i=1 do n)(w[i]*p(x[i])) za sve p stupnja <=2*n-1, tada su x[i] nultocke n-tog ortogonalnog polinoma p[n],a tezine zadovoljavaju relaciju (**).
c)Nije moguce odrediti brojeve x[i] i w[i],i=1 do n,
takve da (*) vrijedi za sve polinome stupnja <=2*n.

Unaprijed hvala:)[/i]



_________________
' Zasto jednostavno kad moze i komplicirano?'
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Ignavia
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 10. 2004. (19:22:39)
Postovi: (235)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
91 = 108 - 17
Lokacija: prijestolnica

PostPostano: 10:14 ned, 2. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel ima taj dokaz mozda u onoj skripti na netu, jer ja ga ne mogu nac? :(
jel ima taj dokaz mozda u onoj skripti na netu, jer ja ga ne mogu nac? Sad



_________________
moj prostor
Smoking
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 21:00 pon, 3. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Danas sam upravo imao usmeni i profesor me pitao Gaussove integracijske formule. Kad sam došao do toga da za točke [latex]x_i[/latex] treba odabrati nultočke n-tog ortogonalnog polinoma, pitao me znam li to dokazati, imajući na umu gore navedeni teorem.

Rekao sam da nisam uspio dokazati teorem u tom obliku, ali da bih znao to dokazati na alternativan način. Tako sam započeo razvijati Gaussovu formulu preko aproksimacije funkcije Hermiteovim interpolacijskim polinomom. Profesoru se valjda svidjelo pa mi je dao 5. :) A samo me to pitao.

Zato predlažem svima da, ukoliko ne uspiju dokazati teorem o kojem govori LSSD, zavire u skriptu Numerička analiza i pogledaju malo o Hermiteovom interpolacijskom polinomu, str. 346., malo o ortogonalnim polinomima, str. 413. i priču o Gaussovoj integraciji, str. 510.-515. Mislim da će profesor cijeniti što se služite i dodatnom literaturom. :)

Zanimljivo je i da je ovakvim pristupom dokaz sljedećeg teorema u bilježnici (o pogrešci Gaussove integracijske formule) gotovo trivijalan!
Danas sam upravo imao usmeni i profesor me pitao Gaussove integracijske formule. Kad sam došao do toga da za točke treba odabrati nultočke n-tog ortogonalnog polinoma, pitao me znam li to dokazati, imajući na umu gore navedeni teorem.

Rekao sam da nisam uspio dokazati teorem u tom obliku, ali da bih znao to dokazati na alternativan način. Tako sam započeo razvijati Gaussovu formulu preko aproksimacije funkcije Hermiteovim interpolacijskim polinomom. Profesoru se valjda svidjelo pa mi je dao 5. Smile A samo me to pitao.

Zato predlažem svima da, ukoliko ne uspiju dokazati teorem o kojem govori LSSD, zavire u skriptu Numerička analiza i pogledaju malo o Hermiteovom interpolacijskom polinomu, str. 346., malo o ortogonalnim polinomima, str. 413. i priču o Gaussovoj integraciji, str. 510.-515. Mislim da će profesor cijeniti što se služite i dodatnom literaturom. Smile

Zanimljivo je i da je ovakvim pristupom dokaz sljedećeg teorema u bilježnici (o pogrešci Gaussove integracijske formule) gotovo trivijalan!



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
petrich
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2005. (22:23:35)
Postovi: (F6)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
18 = 20 - 2

PostPostano: 17:50 ned, 16. 7. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

ukratko, sto bi trebalo znat o gauss-ovim integracijskim formulama?
jel moze netko to ukratko objasnit (za dvojku..)?
ukratko, sto bi trebalo znat o gauss-ovim integracijskim formulama?
jel moze netko to ukratko objasnit (za dvojku..)?



_________________
Pcelica Just buzzing by 2 say hi...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan