Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Suma Bernoullijevih slucajnih varijabli = binomna?
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 16:23 uto, 15. 8. 2006    Naslov: Suma Bernoullijevih slucajnih varijabli = binomna? Citirajte i odgovorite

Molim, ako netko zna da mi napise kako da dokazem da je niz Bernoullijevih slucajnih varijabli binomna slucajna varijabla.
Unaprijed hvala na odgovoru
Molim, ako netko zna da mi napise kako da dokazem da je niz Bernoullijevih slucajnih varijabli binomna slucajna varijabla.
Unaprijed hvala na odgovoru


[Vrh]
greeneyes
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 09. 2004. (11:44:20)
Postovi: (CD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
36 = 47 - 11
Lokacija: The water's edge Is where she waits

PostPostano: 22:15 sri, 16. 8. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

suma od n nezavisnih bernoullijevih s parametrom p je binomna s parametrima n i p (mislim da nije ok reci niz ;) )

X ~ B(n,p) i po definiciji je X(w)=k ako u nizu w=(w_1,...,w_n) ima tocno k jedinica, k=0,..,n, a taj k mozemo dobiti td zbrojimo sve komponenete od w; znaci X(w)=(suma po i od 1 do n)w_i

bernoullijeva je indikatorska varijabla za pojedini pokus, imamo ih n u okviru bernoullijeve sheme, i Y_i(w):=0 ako se u i-tom pokusu dogodi neuspjeh, odn. 1 ako se dogodi uspjeh, i=1,..,n
a to smo drugacije mogli zapisati kao Y_i(w)=w_i, w=(w_1,...,w_n), i=1,..,n

i sad imas s jedne strane X(w)=(suma po i od 1 do n)w_i, a s druge da je Y_i(w)=w_i, i=1,..,n i to je to kaj se tice tog dijela.. jos trebas dokazati da su bernoullijeve nezavisne i imas sve kaj ti treba
suma od n nezavisnih bernoullijevih s parametrom p je binomna s parametrima n i p (mislim da nije ok reci niz Wink )

X ~ B(n,p) i po definiciji je X(w)=k ako u nizu w=(w_1,...,w_n) ima tocno k jedinica, k=0,..,n, a taj k mozemo dobiti td zbrojimo sve komponenete od w; znaci X(w)=(suma po i od 1 do n)w_i

bernoullijeva je indikatorska varijabla za pojedini pokus, imamo ih n u okviru bernoullijeve sheme, i Y_i(w):=0 ako se u i-tom pokusu dogodi neuspjeh, odn. 1 ako se dogodi uspjeh, i=1,..,n
a to smo drugacije mogli zapisati kao Y_i(w)=w_i, w=(w_1,...,w_n), i=1,..,n

i sad imas s jedne strane X(w)=(suma po i od 1 do n)w_i, a s druge da je Y_i(w)=w_i, i=1,..,n i to je to kaj se tice tog dijela.. jos trebas dokazati da su bernoullijeve nezavisne i imas sve kaj ti treba



_________________
Am I so different from you
Now does it scare you that I'm able to discern
What to love and what to burn..
Don't judge what you don't understand..

// Disturbed: Fear
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 14:42 čet, 17. 8. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slazem se :oops:
Puno hvala
Slazem se Embarassed
Puno hvala


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan