Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Literatura za zadatke iz MA3?
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Crazylamb1
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 06. 2006. (01:17:33)
Postovi: (12E)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
27 = 38 - 11
Lokacija: Albertane, Mars

PostPostano: 16:11 ned, 20. 8. 2006    Naslov: Literatura za zadatke iz MA3? Citirajte i odgovorite

Zna li itko za neka OBJASNJENJA kako bi se rjesavali zadaci iz MA3? Znaci ili zbirka gdje je postupak jasno objasnjen (obrazlozenja ZASTO se nesto radi), ili udzbenik koji objasnjava postupak rjesavanja zadataka. Spremam taj ispit i imam hrpu zadataka po zbirkama ali ne znam ih rijesiti. A i kad je postupak napisan u zbirci, nije jasno objasnjeno otkud neke stvari dolaze pa mi i dalje nije jasan postupak rjesavanja (cesto mi se neki korak cini kao da je pao s neba).

Nasi pismeni (ne studiram u Zg) su slijedeceg oblika:

1. Odrediti kada zadani red konvergira (bilo obicno/uniformno/uslovno).
Npr. Za koje vrijednosti a i b red konvergira? Red: SUMA (n=1 do beskonacno) TRECI KORJEN (n^3 + n^2 + n + 1) - KVADRATNI KORJEN (n^2 + 1) + a + b/n

2. Odrediti Fourierov red zadane funkcije na zadanom intervalu.
Npr. f(x) = 1/cosx na intervalu [-PI/4, PI/4].

3. Odrediti (ako postoje) extreme zadane funkcije.
Npr. f(x1,x2,...,xn) = x1 + x2/x1 + x3/x2 + ... + xn/xn-1 + 2^(n+1)/xn (gdje su svi xi>0, za i=1,2,...,n).
Jos jedan primjer: a) Dati su pozitivni brojevi x1, x2, ..., xn. Odrediti max. vrijednost n-tog korjena iz proizvoda datih brojeva cija je suma jednaka broju a.
b)Pokazati da je geometrijska sredina od n pozitivnih brojeva uvijek manja ili jednaka aritmetickoj sredini.

4. Izracunati dvostruki ili trostruki integral.
Npr. Izracunati I = (TRI INTEGRALA, ispod njih oznaka "D") KVADRATNI KORJEN (1 - x^2/a^2 - y^2/b^2 - z^2/c^2) dxdydz, gdje je oblast D: (x^2/a^2 + y^2/b^2 + z^2/c^2) <= 1 (manje ili jednako oznacavam sa <=).

5. Naci povrsinu ili zapreminu tijela omedjenog zadanim povrsima/plohama.
Npr.1 Naci povrsinu odredjenu krivom (x^2 + y^2)^2 = 2ax^3
Npr.2 Izracunati TROSTRUKI INTEGRAL PO V (x/KV.KORJEN(x^2+y^2)) dxdydz gdje je tijelo V omedjeno plohama z = x^2 + y^2, z = 2, y = KV.KORJEN 2, i za koje vrijedi 0 <= z <= 2, y >= KV.KORJEN 2.

Ne trazim rijesenja bas ovih zadataka vec mjesto gdje mogu potraziti objasnjenje kako se ti tipovi zadataka rjesavaju.
Zna li itko za neka OBJASNJENJA kako bi se rjesavali zadaci iz MA3? Znaci ili zbirka gdje je postupak jasno objasnjen (obrazlozenja ZASTO se nesto radi), ili udzbenik koji objasnjava postupak rjesavanja zadataka. Spremam taj ispit i imam hrpu zadataka po zbirkama ali ne znam ih rijesiti. A i kad je postupak napisan u zbirci, nije jasno objasnjeno otkud neke stvari dolaze pa mi i dalje nije jasan postupak rjesavanja (cesto mi se neki korak cini kao da je pao s neba).

Nasi pismeni (ne studiram u Zg) su slijedeceg oblika:

1. Odrediti kada zadani red konvergira (bilo obicno/uniformno/uslovno).
Npr. Za koje vrijednosti a i b red konvergira? Red: SUMA (n=1 do beskonacno) TRECI KORJEN (n^3 + n^2 + n + 1) - KVADRATNI KORJEN (n^2 + 1) + a + b/n

2. Odrediti Fourierov red zadane funkcije na zadanom intervalu.
Npr. f(x) = 1/cosx na intervalu [-PI/4, PI/4].

3. Odrediti (ako postoje) extreme zadane funkcije.
Npr. f(x1,x2,...,xn) = x1 + x2/x1 + x3/x2 + ... + xn/xn-1 + 2^(n+1)/xn (gdje su svi xi>0, za i=1,2,...,n).
Jos jedan primjer: a) Dati su pozitivni brojevi x1, x2, ..., xn. Odrediti max. vrijednost n-tog korjena iz proizvoda datih brojeva cija je suma jednaka broju a.
b)Pokazati da je geometrijska sredina od n pozitivnih brojeva uvijek manja ili jednaka aritmetickoj sredini.

4. Izracunati dvostruki ili trostruki integral.
Npr. Izracunati I = (TRI INTEGRALA, ispod njih oznaka "D") KVADRATNI KORJEN (1 - x^2/a^2 - y^2/b^2 - z^2/c^2) dxdydz, gdje je oblast D: (x^2/a^2 + y^2/b^2 + z^2/c^2) ⇐ 1 (manje ili jednako oznacavam sa ⇐).

5. Naci povrsinu ili zapreminu tijela omedjenog zadanim povrsima/plohama.
Npr.1 Naci povrsinu odredjenu krivom (x^2 + y^2)^2 = 2ax^3
Npr.2 Izracunati TROSTRUKI INTEGRAL PO V (x/KV.KORJEN(x^2+y^2)) dxdydz gdje je tijelo V omedjeno plohama z = x^2 + y^2, z = 2, y = KV.KORJEN 2, i za koje vrijedi 0 ⇐ z ⇐ 2, y >= KV.KORJEN 2.

Ne trazim rijesenja bas ovih zadataka vec mjesto gdje mogu potraziti objasnjenje kako se ti tipovi zadataka rjesavaju.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 0:13 uto, 29. 8. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

probaj se snaci sa ovime
http://www.fer.hr/predmet/321

odes desno, kliknes na stvari u repozitoriju (e-skripte) i probas si pomoci..... mozda bude nesto....
u nasim materijalima nema bas nesto zadataka (http://web.math.hr/~ungar)

ako u medjuvremenu zapne ranija analiza:
http://lavica.fesb.hr/mat1/

obzirom da je ljeto, vjerujem da je u tome problem, obicno ovdje ljudi raspisu kako se nesto rjesava, slobodno pitaj...
a u medjuvremenu mozes kopati po starim topicima, mozda ponesto i sam/a prokljuviti dok se dobre duse vrate na Mrezu ;)
sretno
probaj se snaci sa ovime
http://www.fer.hr/predmet/321

odes desno, kliknes na stvari u repozitoriju (e-skripte) i probas si pomoci..... mozda bude nesto....
u nasim materijalima nema bas nesto zadataka (http://web.math.hr/~ungar)

ako u medjuvremenu zapne ranija analiza:
http://lavica.fesb.hr/mat1/

obzirom da je ljeto, vjerujem da je u tome problem, obicno ovdje ljudi raspisu kako se nesto rjesava, slobodno pitaj...
a u medjuvremenu mozes kopati po starim topicima, mozda ponesto i sam/a prokljuviti dok se dobre duse vrate na Mrezu Wink
sretno



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diferencijalni račun i integrali funkcija više varijabli Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan