Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Potencijalne pogrjeske u udzbeniku
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Smith
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2004. (23:30:23)
Postovi: (178)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 18 - 6
Lokacija: {Tamo Gore}^{TM}

PostPostano: 18:52 ned, 3. 9. 2006    Naslov: Potencijalne pogrjeske u udzbeniku Citirajte i odgovorite

[b]PRVA[/b]
str. 147. (dokaz teorema 6.10.)

Rekao bih da ne stoji da treba dokazati:
[latex]\textrm{Var}\left(\frac{1}{n}(S_n-ES_n)\right)\to 0\textrm{ za }n\to\infty[/latex], nego da bi trebalo pisati [latex]\textrm{Var}\left(\frac{1}{n}S_n\right)\to 0\textrm{ za }n\to\infty[/latex] (vidi iskaz propozicije 6.6). Uostalom, iz prvog ne mogu dobiti da je jednako [latex]\frac{1}{n^2}\textrm{Var}S_n[/latex], a iz drugog je ocito.

[b]DRUGA[/b]
str. 149., digresija o najmanjem broju pokusa, tj. zelimo za zadani [latex]\alpha[/latex]: [latex]P\left\{\left|\frac{X_n}{n}-p\right|<\epsilon\right\}\geq 1-\alpha[/latex]
Dokaz u biljeznici:
[latex]P\left\{\left|\frac{X_n}{n}-p\right|<\epsilon\right\}=1-P\left\{\left|\frac{X_n}{n}-p\right|\geq\epsilon\right\}\geq 1-\frac{1}{4n\epsilon^2}\geq 1-\alpha[/latex]
Ova zadnja nejednakost mi nikako ne sjeda. Odakle mi znamo gdje je taj [latex]1-\alpha[/latex] u odnosu na [latex]1-\frac{1}{4n\epsilon^2}[/latex]?

Moj raspis:
Imamo... [latex]P\left\{\left|\frac{X_n}{n}-p\right|\geq\epsilon\right\}\leq \frac{1}{4n\epsilon^2}[/latex]
Zelimo... [latex]P\left\{\left|\frac{X_n}{n}-p\right|<\epsilon\right\}\geq 1-\alpha[/latex]
Spojimo to... [latex]P\left\{\left|\frac{X_n}{n}-p\right|<\epsilon\right\}=1-P\left\{\left|\frac{X_n}{n}-p\right|\geq\epsilon\right\}\geq 1-\alpha[/latex], tj. [latex]P\left\{\left|\frac{X_n}{n}-p\right|\geq\epsilon\right\}\leq \alpha[/latex].
Odavde...
[latex]P\left\{\left|\frac{X_n}{n}-p\right|\geq\epsilon\right\}\leq \alpha[/latex]
[latex]P\left\{\left|\frac{X_n}{n}-p\right|\geq\epsilon\right\}\leq \frac{1}{4n\epsilon^2}[/latex]
...nije moguce otkriti tko je gdje. Mozda se varam, ali dokaz mi izgleda krivo.
PRVA
str. 147. (dokaz teorema 6.10.)

Rekao bih da ne stoji da treba dokazati:
, nego da bi trebalo pisati (vidi iskaz propozicije 6.6). Uostalom, iz prvog ne mogu dobiti da je jednako , a iz drugog je ocito.

DRUGA
str. 149., digresija o najmanjem broju pokusa, tj. zelimo za zadani :
Dokaz u biljeznici:

Ova zadnja nejednakost mi nikako ne sjeda. Odakle mi znamo gdje je taj u odnosu na ?

Moj raspis:
Imamo...
Zelimo...
Spojimo to... , tj. .
Odavde...


...nije moguce otkriti tko je gdje. Mozda se varam, ali dokaz mi izgleda krivo.



_________________
We only have one candle
To burn down to the handle...
- Sonata Arctica, Weballergy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Anđelčić
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 05. 2005. (16:57:50)
Postovi: (201)16
Sarma = la pohva - posuda
= 22 - 16

PostPostano: 19:02 ned, 3. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovo prvo -> i ja sam isto primijetila
nisam dovoljno sabrana da sad idem citat drugo...
ovo prvo -> i ja sam isto primijetila
nisam dovoljno sabrana da sad idem citat drugo...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 19:16 ned, 3. 9. 2006    Naslov: Re: Potencijalne pogrjeske u udzbeniku Citirajte i odgovorite

[quote="Smith"][b]PRVA[/b]
str. 147. (dokaz teorema 6.10.)

Rekao bih da ne stoji da treba dokazati:
[latex]\textrm{Var}\left(\frac{1}{n}(S_n-ES_n)\right)\to 0\textrm{ za }n\to\infty[/latex], nego da bi trebalo pisati [latex]\textrm{Var}\left(\frac{1}{n}S_n\right)\to 0\textrm{ za }n\to\infty[/latex] (vidi iskaz propozicije 6.6). Uostalom, iz prvog ne mogu dobiti da je jednako [latex]\frac{1}{n^2}\textrm{Var}S_n[/latex], a iz drugog je ocito.[/quote]

U ovogodnišnjim predavanjima piše:

[latex]\textrm{Var} \left( \frac{1}{n}(S_n-ES_n) \right) = \frac{1}{n^2} \textrm{Var} S_n = [/latex]
[latex]\textrm{ nezavisnost od } x_1,\dots,x_n= \frac{1}{n^2} \sum_{k=1}^n \textrm{Var}X_k \leq \frac{nM}{n^2} = \frac{M}{n} \to 0[/latex]

Navodno (po profesorovim tvrdnjama) u knjizi nema greške, te je rekao da će svakoga, tko otkrije grešku, voditi na kavu.
Smith (napisa):
PRVA
str. 147. (dokaz teorema 6.10.)

Rekao bih da ne stoji da treba dokazati:
, nego da bi trebalo pisati (vidi iskaz propozicije 6.6). Uostalom, iz prvog ne mogu dobiti da je jednako , a iz drugog je ocito.


U ovogodnišnjim predavanjima piše:




Navodno (po profesorovim tvrdnjama) u knjizi nema greške, te je rekao da će svakoga, tko otkrije grešku, voditi na kavu.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Smith
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2004. (23:30:23)
Postovi: (178)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 18 - 6
Lokacija: {Tamo Gore}^{TM}

PostPostano: 20:11 ned, 3. 9. 2006    Naslov: Re: Potencijalne pogrjeske u udzbeniku Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]
U ovogodnišnjim predavanjima piše:

[latex]\textrm{Var} \left( \frac{1}{n}(S_n-ES_n) \right) = \frac{1}{n^2} \textrm{Var} S_n = [/latex]
[latex]\textrm{ nezavisnost od } x_1,\dots,x_n= \frac{1}{n^2} \sum_{k=1}^n \textrm{Var}X_k \leq \frac{nM}{n^2} = \frac{M}{n} \to 0[/latex][/quote]
Pa da... Upravo u prvoj jednakosti i jest eventualni problem.

Ona bi, kao, trebala slijediti iz propozicije 6.6.

[quote]Navodno (po profesorovim tvrdnjama) u knjizi nema greške, te je rekao da će svakoga, tko otkrije grešku, voditi na kavu.[/quote]
Knjiga bez gresaka... Takvu jos nisam procitao.

Evo, npr. str. 66. - na samom dnu treba pisati P(A|H_j) u nazivniku, a ne P(A|H_i) (Bayesova formula).

Tko hoce, nek' slobodno uzica kavu. 8)
goranm (napisa):

U ovogodnišnjim predavanjima piše:



Pa da... Upravo u prvoj jednakosti i jest eventualni problem.

Ona bi, kao, trebala slijediti iz propozicije 6.6.

Citat:
Navodno (po profesorovim tvrdnjama) u knjizi nema greške, te je rekao da će svakoga, tko otkrije grešku, voditi na kavu.

Knjiga bez gresaka... Takvu jos nisam procitao.

Evo, npr. str. 66. - na samom dnu treba pisati P(A|H_j) u nazivniku, a ne P(A|H_i) (Bayesova formula).

Tko hoce, nek' slobodno uzica kavu. Cool



_________________
We only have one candle
To burn down to the handle...
- Sonata Arctica, Weballergy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Smith
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2004. (23:30:23)
Postovi: (178)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 18 - 6
Lokacija: {Tamo Gore}^{TM}

PostPostano: 20:12 ned, 3. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anđelčić"]ovo prvo -> i ja sam isto primijetila
nisam dovoljno sabrana da sad idem citat drugo...[/quote]
Sabrana? Ma, to ti je teski trivic. :wink:
Anđelčić (napisa):
ovo prvo → i ja sam isto primijetila
nisam dovoljno sabrana da sad idem citat drugo...

Sabrana? Ma, to ti je teski trivic. Wink



_________________
We only have one candle
To burn down to the handle...
- Sonata Arctica, Weballergy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Anđelčić
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 05. 2005. (16:57:50)
Postovi: (201)16
Sarma = la pohva - posuda
= 22 - 16

PostPostano: 20:36 ned, 3. 9. 2006    Naslov: Re: Potencijalne pogrjeske u udzbeniku Citirajte i odgovorite

[quote="Smith"]
Ova zadnja nejednakost mi nikako ne sjeda. Odakle mi znamo gdje je taj [latex]1-\alpha[/latex] u odnosu na [latex]1-\frac{1}{4n\epsilon^2}[/latex]?
[/quote]
ha, mislim, ne znamo. nastimavamo.
moram priznat da mi nije najjasnije zasto bi takav n bio najmanji.
Smith (napisa):

Ova zadnja nejednakost mi nikako ne sjeda. Odakle mi znamo gdje je taj u odnosu na ?

ha, mislim, ne znamo. nastimavamo.
moram priznat da mi nije najjasnije zasto bi takav n bio najmanji.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 21:06 ned, 3. 9. 2006    Naslov: Re: Potencijalne pogrjeske u udzbeniku Citirajte i odgovorite

Smith, ja vidim samo jednu pogREsku -- u tvom naslovu. :p

[quote="Smith"][b]PRVA[/b]
str. 147. (dokaz teorema 6.10.)

Rekao bih da ne stoji da treba dokazati:
[latex]\textrm{Var}\left(\frac{1}{n}(S_n-ES_n)\right)\to 0\textrm{ za }n\to\infty[/latex], nego da bi trebalo pisati [latex]\textrm{Var}\left(\frac{1}{n}S_n\right)\to 0\textrm{ za }n\to\infty[/latex] (vidi iskaz propozicije 6.6). Uostalom, iz prvog ne mogu dobiti da je jednako [latex]\frac{1}{n^2}\textrm{Var}S_n[/latex], a iz drugog je ocito.
[/quote]
Slazemo se da je [latex]ES_n[/latex] konstanta, rajt?
E, pa po propoziciji 6.2 vrijedi:
[latex]\hbox{Var}(aX+b)=a^2\hbox{Var }X[/latex], pa ti uvrsti :p.

A prvi dio: citaj malo propoziciju 6.6. ona kaze da ako je [latex]\lim\limits_{n\rightarrow\infty}\hbox{Var } X_n=0[/latex], da tada izraz [latex]X_n-EX_n{\buildrel P\over\rightarrow} 0[/latex], kako [latex]n\rightarrow\infty[/latex].

Uvsrti [latex]X_n:={1\over n}(S_n-ES_n)[/latex]. Vrijedi da je [latex]EX_n={1\over n}E(S_n-ES_n)={1\over n}(ES_n-EES_n)={1\over n}0=0[/latex]. Tada je [latex]X_n-EX_n=X_n[/latex] (zbunjujuci su ti x-evi, jer u teoremu 6.10. su Xevi nesto drugo, ali ovo govorim o Xevima iz propozicije 6.6.). Dakle, tocno je u knjizi. Ovo tvoje mi se isto cini tocno.

[quote="Smith"][b]DRUGA[/b]
str. 149., digresija o najmanjem broju pokusa, tj. zelimo za zadani [latex]\alpha[/latex]...
[/quote]
Kazes zadani [latex]\alpha[/latex]. Dakle, da boljom notacijom objasnim stvar.
[latex]P^c(n)=P\left\{\left|{X_n\over n}-p\right|\geq \epsilon\right\}[/latex]
[latex]P(n)=P\left\{\left|{X_n\over n}-p\right|<\epsilon\right\}=1-P^c(n)[/latex]

Okej, sto trazimo: trazimo [latex]n[/latex] takav da je [latex]P(n)\geq 1-\alpha[/latex].

Sto znamo? Znamo da je [latex]P^c(n)\leq {1\over 4n\epsilon^2}[/latex], tj. [latex]P(n)>1-{1\over 4n\epsilon^2}[/latex]. Ako dobijemo [latex]n[/latex] takav da je [latex]1-{1\over 4n\epsilon^2}>1-\alpha[/latex], tada smo dobili da je [latex]P(n)>1-{1\over 4n\epsilon^2}>1-\alpha \Rightarrow P(n)\geq 1-\alpha[/latex].

A [latex]1-{1\over 4n\epsilon^2}>1-\alpha[/latex] je ako i samo ako [latex]{1\over
4n\epsilon^2}<\alpha[/latex], odnosno [latex]n>{1\over 4\alpha\epsilon^2}[/latex].

Da preciziram, [latex]p\in\left\langle0,1\right\rangle[/latex] je [b]proizvoljan[/b]. U cemu je stos. Fiksiras neki [latex]\epsilon[/latex], (to je trazena preciznost, npr 0.0001), te neki [latex]\alpha[/latex] (npr, 0.001), razinu tolerancije u sigurnosti. Onda [latex]n=\left\lceil{1\over 4\alpha\epsilon^2}\right\rceil[/latex] puta isprobas pokus i dobijes [latex]n[/latex] (n=25,000,000,000) podataka. Tada sa sigurnoscu od [latex]1-\alpha=0.999=99.9\%[/latex] mozes reci da je na preciznost do na desetinku promila [latex]p[/latex] jednak broju uspjesnih eksperimenata u tih 25,000,000,000 pokusaja.

Drugi ekstrem: [latex]\alpha=1, \epsilon=0.5[/latex] (dakle, zelis sa 0% sigurnosti garantirati da je vrijednost od p dobivena na preciznost od [latex]\pm 50\%[/latex]. Za to ti treba tocno jedan pokusaj. :)

got it?




'ave fun!


Sinisa
Smith, ja vidim samo jednu pogREsku – u tvom naslovu. :p

Smith (napisa):
PRVA
str. 147. (dokaz teorema 6.10.)

Rekao bih da ne stoji da treba dokazati:
, nego da bi trebalo pisati (vidi iskaz propozicije 6.6). Uostalom, iz prvog ne mogu dobiti da je jednako , a iz drugog je ocito.

Slazemo se da je konstanta, rajt?
E, pa po propoziciji 6.2 vrijedi:
, pa ti uvrsti :p.

A prvi dio: citaj malo propoziciju 6.6. ona kaze da ako je , da tada izraz , kako .

Uvsrti . Vrijedi da je . Tada je (zbunjujuci su ti x-evi, jer u teoremu 6.10. su Xevi nesto drugo, ali ovo govorim o Xevima iz propozicije 6.6.). Dakle, tocno je u knjizi. Ovo tvoje mi se isto cini tocno.

Smith (napisa):
DRUGA
str. 149., digresija o najmanjem broju pokusa, tj. zelimo za zadani ...

Kazes zadani . Dakle, da boljom notacijom objasnim stvar.



Okej, sto trazimo: trazimo takav da je .

Sto znamo? Znamo da je , tj. . Ako dobijemo takav da je , tada smo dobili da je .

A je ako i samo ako , odnosno .

Da preciziram, je proizvoljan. U cemu je stos. Fiksiras neki , (to je trazena preciznost, npr 0.0001), te neki (npr, 0.001), razinu tolerancije u sigurnosti. Onda puta isprobas pokus i dobijes (n=25,000,000,000) podataka. Tada sa sigurnoscu od mozes reci da je na preciznost do na desetinku promila jednak broju uspjesnih eksperimenata u tih 25,000,000,000 pokusaja.

Drugi ekstrem: (dakle, zelis sa 0% sigurnosti garantirati da je vrijednost od p dobivena na preciznost od . Za to ti treba tocno jedan pokusaj. Smile

got it?




'ave fun!


Sinisa



_________________
Oslobodjen Senata.


Zadnja promjena: cinik; 21:19 ned, 3. 9. 2006; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Smith
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2004. (23:30:23)
Postovi: (178)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
12 = 18 - 6
Lokacija: {Tamo Gore}^{TM}

PostPostano: 21:15 ned, 3. 9. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="cinik"]Smith, ja vidim samo jednu pogREsku -- u tvom naslovu. :p[/quote]
Ne bi vjerovao koliko cesto se leksikografija mijenja... A tek racva... 8)

Nema grjeske, hiperjekavizacija je sasvim legalna. :wink:

Procitat cu post cim uzmognem.

EDIT: Ahaaa... Prvo je lako, ali ovog drugog se nikad ne bih sjetio...

Zapravo nademo ne bas savrsenu aproksimaciju (pleonazam ionako), tj. zadovoljimo se s necim sto je vece od neceg sto vec jest vece od potrebnog. :D :D :D

Kuzim! :oops:8):oops: Thx. :wink:
cinik (napisa):
Smith, ja vidim samo jednu pogREsku – u tvom naslovu. :p

Ne bi vjerovao koliko cesto se leksikografija mijenja... A tek racva... Cool

Nema grjeske, hiperjekavizacija je sasvim legalna. Wink

Procitat cu post cim uzmognem.

EDIT: Ahaaa... Prvo je lako, ali ovog drugog se nikad ne bih sjetio...

Zapravo nademo ne bas savrsenu aproksimaciju (pleonazam ionako), tj. zadovoljimo se s necim sto je vece od neceg sto vec jest vece od potrebnog. Very Happy Very Happy Very Happy

Kuzim! EmbarassedCoolEmbarassed Thx. Wink



_________________
We only have one candle
To burn down to the handle...
- Sonata Arctica, Weballergy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan