Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

"Takav da"
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 9:34 pet, 6. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Ivančica"]t.j. (to jest)[/quote]

pise se "tj.", pa bi se t.d. trebalo, po analogiji, pisati "td." (i razlikovati od "itd.").

No, mislim da je kljucan Martinin argument da "td." strsi vise nego bilo koji drugi simbol.

Opet malo usporedbi:

[latex](\forall x,y\in\mathbb{Z})(\exists! q,r\in \mathbb{Z})(x=qy+r \land 0\leq r<|y|)[/latex]

[latex]\forall x,y\in\mathbb{Z}\,\exists! q,r\in \mathbb{Z} \hbox{ td. } x=qy+r \land 0\leq r<|y|[/latex]

[latex]\forall x,y\in\mathbb{Z}\,\exists! q,r\in \mathbb{Z} \pitchfork x=qy+r \land 0\leq r<|y|[/latex]

Jos jedan detalj...

[img]http://rebro.kbc-zagreb.hr/~smilicic/takavda.jpg[/img]

Na ovoj slici vidljivo je da se moze nategnuti teorija da je to zbilja skracenica od takav da, a da lici na matematicki simbol. Uz malo maste moze se naci i slova s.t. (such that), a i ako gledamo stvar kao naopaki 'q', mozemo naci tq (tel que). Siguran sam da i ostali jezici mogu naci karakteristicna slova za "takav da".

Usput, ona cudna konstrukcija iz mog proslog posta je burbakisticka definicija praznog skupa.



@krcko: racunajuci da su mi obje ex-raske (prof. Svedrec i prof. M. Kurnik) miocanke, mislim da mogu prihvatiti jednu prosirenu varijantu tvoje teze -- da je matematika u najboljim p-m gimnazijama u Zg ista "matematicka kuca".





'ave fun!


Sinisa
Ivančica (napisa):
t.j. (to jest)


pise se "tj.", pa bi se t.d. trebalo, po analogiji, pisati "td." (i razlikovati od "itd.").

No, mislim da je kljucan Martinin argument da "td." strsi vise nego bilo koji drugi simbol.

Opet malo usporedbi:







Jos jedan detalj...



Na ovoj slici vidljivo je da se moze nategnuti teorija da je to zbilja skracenica od takav da, a da lici na matematicki simbol. Uz malo maste moze se naci i slova s.t. (such that), a i ako gledamo stvar kao naopaki 'q', mozemo naci tq (tel que). Siguran sam da i ostali jezici mogu naci karakteristicna slova za "takav da".

Usput, ona cudna konstrukcija iz mog proslog posta je burbakisticka definicija praznog skupa.



@krcko: racunajuci da su mi obje ex-raske (prof. Svedrec i prof. M. Kurnik) miocanke, mislim da mogu prihvatiti jednu prosirenu varijantu tvoje teze – da je matematika u najboljim p-m gimnazijama u Zg ista "matematicka kuca".





'ave fun!


Sinisa



_________________
Oslobodjen Senata.


Zadnja promjena: cinik; 13:48 sub, 7. 10. 2006; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 11:07 sub, 7. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Raspitala sam se malo okolo. Dosta ljudi mi je reklo da logicari u Americi ponekad koriste nas simbol, al zarotiran za jos 90° u smjeru kazaljke [latex] \owns [/latex] za "takav da". Ali to je malo bez veze, jer se ovo vec ponekad koristi umjesto [latex] \in [/latex] - kad iz nekog razloga hocemo napisati da je x element U, ali zelimo da U dode prvi a x poslje.

Geometri u Nizozemskoj su prepoznali \pitchfork kao "a symbol from geometry meaning 'intersects transversally'". (?)

Najkul kratica koju sam vidjela je jedna od kratica za BSOMP u Njemackom (ne znam kolko je rasirena): "Ohne Einschraenkung der
Algemeinheid" je prvo skraceno u "Ohne Einschraenkung", pa zatim u OE, a onda je su O i E spojeni skupa u O sa tri vodoravne crte u sebi (ko \theta kad vidis trostruko) :D
Raspitala sam se malo okolo. Dosta ljudi mi je reklo da logicari u Americi ponekad koriste nas simbol, al zarotiran za jos 90° u smjeru kazaljke za "takav da". Ali to je malo bez veze, jer se ovo vec ponekad koristi umjesto - kad iz nekog razloga hocemo napisati da je x element U, ali zelimo da U dode prvi a x poslje.

Geometri u Nizozemskoj su prepoznali \pitchfork kao "a symbol from geometry meaning 'intersects transversally'". (?)

Najkul kratica koju sam vidjela je jedna od kratica za BSOMP u Njemackom (ne znam kolko je rasirena): "Ohne Einschraenkung der
Algemeinheid" je prvo skraceno u "Ohne Einschraenkung", pa zatim u OE, a onda je su O i E spojeni skupa u O sa tri vodoravne crte u sebi (ko \theta kad vidis trostruko) Very Happy



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Matematika (općenito) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan