Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Zadaci za vježbu (zadatak)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Objektno programiranje (C++)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  

Kako ocjenjujete težinu zadataka za vježbu?
Ne razumijem što zadaci hoće.
0%
 0%  [ 0 ]
Shvaćam zadatak, ali ne znam odakle početi.
10%
 10%  [ 1 ]
Okvirno znam što napraviti, ali ne uspijevam iskodirati.
30%
 30%  [ 3 ]
Vrlo teško, ali ipak dobivam program koji donekle radi.
10%
 10%  [ 1 ]
Treba truda ali mogu ih riješiti u razumnom vremenu.
40%
 40%  [ 4 ]
Teški trivić, hoću prave stvari!
0%
 0%  [ 0 ]
Ma kakvi zadaci, ne da mi se ni pogledati!
10%
 10%  [ 1 ]
Ukupno glasova : 10

Autor/ica Poruka
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 17:12 sub, 14. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

@mdoko:

Kad vec dan i noc utjerujes Sistem, sigurno su ti se javile i neke ideje za male, zgodne i korisne utility-e koje bi vsego, veky i slicni Vedrani sigurno nakucali u 2 linije perl-a, sto je sasma dostatna tezina za neki C++ovski zadatak.

Ne mora to biti nesto da se moze rijesiti odmah kad se pocne slusati C++, samo neka stoji na jednom mjestu za kasnije.

Mislim da si mi to vec spomenuo, ali bilo bi zgodno imati nesto kao [url=http://www.lightandmatter.com/when/when.html]when[/url] u 100% portabilnom C++u (tako da se moze zavrtiti i na Windozama, npr.) :)
@mdoko:

Kad vec dan i noc utjerujes Sistem, sigurno su ti se javile i neke ideje za male, zgodne i korisne utility-e koje bi vsego, veky i slicni Vedrani sigurno nakucali u 2 linije perl-a, sto je sasma dostatna tezina za neki C++ovski zadatak.

Ne mora to biti nesto da se moze rijesiti odmah kad se pocne slusati C++, samo neka stoji na jednom mjestu za kasnije.

Mislim da si mi to vec spomenuo, ali bilo bi zgodno imati nesto kao when u 100% portabilnom C++u (tako da se moze zavrtiti i na Windozama, npr.) Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 17:45 sub, 14. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="venovako"]
Mislim da si mi to vec spomenuo, ali bilo bi zgodno imati nesto kao [url=http://www.lightandmatter.com/when/when.html]when[/url] u 100% portabilnom C++u (tako da se moze zavrtiti i na Windozama, npr.) :)[/quote]
Eto, to je dobar zadatak. Ako se ja necega sjetim, stavit cu to ovdje.

P.S. Kad smo vec kod when-a, ako nekoga zanima moze ga isprobati na studentu. Sve sto treba je u [tt]PATH[/tt] dodati [tt]~mdoko/bin[/tt] i u [tt]MANPATH[/tt] dodati [tt]~mdoko/share/man[/tt].
venovako (napisa):

Mislim da si mi to vec spomenuo, ali bilo bi zgodno imati nesto kao when u 100% portabilnom C++u (tako da se moze zavrtiti i na Windozama, npr.) Smile

Eto, to je dobar zadatak. Ako se ja necega sjetim, stavit cu to ovdje.

P.S. Kad smo vec kod when-a, ako nekoga zanima moze ga isprobati na studentu. Sve sto treba je u PATH dodati ~mdoko/bin i u MANPATH dodati ~mdoko/share/man.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 22:36 ned, 15. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo jedne ideje za sljedece vjezbe:

Bilo bi zgodno kad bi pored akademskog teoretiziranja bili upoznati s primjerima iz prakse. C++ je savrsen primjer jezika za koji postoje bogate i mocne biblioteke, ali cesto se stvari pisu iznova jer ih se ne zna upogoniti.

Da bi se familijarizirali s koristenjem biblioteka opcenito na stvarnim primjerima, predlazem da si netko od studenata odvoji za svake vjezbe malo vremena i prouci jednu od cesto koristenih, multiplatformskih free biblioteka i prezentira ukratko (cca 10 minuta) njenu svrhu i koristenje.

Naravno, za pocetak bi Alfa i Omega takvih biblioteki, [url=http://boost.org/]boost[/url] bila preteska, ali svakako bi je trebalo do kraja nastave upoznati. Svatko moze predloziti neku biblioteku, ali samo najbolje i najrasprostranjenije ce uci u uzi izbor. Podrucja primjene trebaju biti zanimljiva opcem slusateljstvu, tako da biblioteka za pristup nekoj opskurnoj komercijalnoj relacijskoj bazi, npr., ne dolazi u obzir.

Recimo, bilo bi zgodno vidjeti sto i kako uciniti za multiplatformski GUI.
Jedan od mogucih izbora je [url=http://www.wxwidgets.org/]wxWidgets[/url].

Za pocetak, predlazem [url=http://www.swox.com/gmp/]GMP[/url] kao biblioteku za brzu cjelobrojnu aritmetiku na proizvoljno velikim brojevima. Korisno, zar ne? Nazalost, da bi radila na Windowsima trebate [url=http://cygwin.com/]Cygwin[/url]. Ako nemate neki *nix pri ruci, stavio sam je na student-a pod ~venovako/include (header-i) i ~venovako/lib (staticki library).

Nista od ovog nije obavezno. Sva poanta je u tome da se upoznate s necim sto vam kasnije, u Pravom Programiranju, moze biti korisno.

P.S. Ne bi bilo zgorega vidjeti kako ostvariti suradnju C++a s drugim vaznim jezicima. Padaju mi na pamet Fortran, Java, C#.

Nazalost, kratki smo s vremenom pa bi to trebali biti vrlo sazeti, informativni prikazi u trajanju jedne do dvije cik-pauze.
Evo jedne ideje za sljedece vjezbe:

Bilo bi zgodno kad bi pored akademskog teoretiziranja bili upoznati s primjerima iz prakse. C++ je savrsen primjer jezika za koji postoje bogate i mocne biblioteke, ali cesto se stvari pisu iznova jer ih se ne zna upogoniti.

Da bi se familijarizirali s koristenjem biblioteka opcenito na stvarnim primjerima, predlazem da si netko od studenata odvoji za svake vjezbe malo vremena i prouci jednu od cesto koristenih, multiplatformskih free biblioteka i prezentira ukratko (cca 10 minuta) njenu svrhu i koristenje.

Naravno, za pocetak bi Alfa i Omega takvih biblioteki, boost bila preteska, ali svakako bi je trebalo do kraja nastave upoznati. Svatko moze predloziti neku biblioteku, ali samo najbolje i najrasprostranjenije ce uci u uzi izbor. Podrucja primjene trebaju biti zanimljiva opcem slusateljstvu, tako da biblioteka za pristup nekoj opskurnoj komercijalnoj relacijskoj bazi, npr., ne dolazi u obzir.

Recimo, bilo bi zgodno vidjeti sto i kako uciniti za multiplatformski GUI.
Jedan od mogucih izbora je wxWidgets.

Za pocetak, predlazem GMP kao biblioteku za brzu cjelobrojnu aritmetiku na proizvoljno velikim brojevima. Korisno, zar ne? Nazalost, da bi radila na Windowsima trebate Cygwin. Ako nemate neki *nix pri ruci, stavio sam je na student-a pod ~venovako/include (header-i) i ~venovako/lib (staticki library).

Nista od ovog nije obavezno. Sva poanta je u tome da se upoznate s necim sto vam kasnije, u Pravom Programiranju, moze biti korisno.

P.S. Ne bi bilo zgorega vidjeti kako ostvariti suradnju C++a s drugim vaznim jezicima. Padaju mi na pamet Fortran, Java, C#.

Nazalost, kratki smo s vremenom pa bi to trebali biti vrlo sazeti, informativni prikazi u trajanju jedne do dvije cik-pauze.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Casper
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 04. 2005. (14:45:29)
Postovi: (7E)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0
Lokacija: Krk

PostPostano: 5:34 pon, 16. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

GMP radi i pod windowsima i to bez nekih problema, cak i bez cygwina. Bar sam ga ja prije pol godine natjeral da radi.

p.s. Pozdravljam ideje venovaka, zaista su super, nadam se da će se stić nešto od toga proć. :labor:
GMP radi i pod windowsima i to bez nekih problema, cak i bez cygwina. Bar sam ga ja prije pol godine natjeral da radi.

p.s. Pozdravljam ideje venovaka, zaista su super, nadam se da će se stić nešto od toga proć. Tko radi, ne boji se gladi...



_________________
Marijan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 7:36 pon, 16. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo ja cu [b]wxWidgets[/b] ali za par tjedana
evo ja cu wxWidgets ali za par tjedana



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
mesic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2003. (20:16:56)
Postovi: (35)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2
Lokacija: /dev/(m)ucenje

PostPostano: 11:09 pon, 16. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja bi predložio jednu fenomenalnu bibliotekicu za rad s prozorima pod windozama. Radi se o [i]template[/i] biblioteci [b]win32gui[/b] koju je napisao John Torjo. Da ne dužim, ovo su njegovi, ne tako mali, ciljevi:

[quote="John Torjo"]
Win32gui' goals are very bold:

1. Make GUI code simple and easy to understand (read and maintain)
2. Provide GUI RAII
3. Make GUI programming safe
4. Make it easy to handle events and manipulate standard controls
5. Make it easy to sub-class existing windows and to create your own windows
6. Bring dependency on wizards to a minimum
7. Increase dialog programming
8. Bridge the gap between STL & GUI, allowing for truly generic solutions
9. Make C++ a RAD (Rapid Application Development)
[/quote]

Rad sa ovom bibliotekom je krajnje jednostavan (ali nažalost zahtijeva neko predznanje kako rade same windoze). Naravno, treba mu i Visual Studio (jer on ima dizajner dijaloga, pa se njega koristi), mada se može i bez njega.

A kako imam podosta iskustva sa win programiranjem, mogao bi negdje pred kraj, kada ljudi skuže malo više templejta, prikazati kako to radi i napraviti nekoliko programčeka... naravno, ako ima zainteresiranih možemo to pogledati i u 4 oka prije...


/edt: zaboravih link:
http://www.torjo.com/win32gui/index.html
Ja bi predložio jednu fenomenalnu bibliotekicu za rad s prozorima pod windozama. Radi se o template biblioteci win32gui koju je napisao John Torjo. Da ne dužim, ovo su njegovi, ne tako mali, ciljevi:

John Torjo (napisa):

Win32gui' goals are very bold:

1. Make GUI code simple and easy to understand (read and maintain)
2. Provide GUI RAII
3. Make GUI programming safe
4. Make it easy to handle events and manipulate standard controls
5. Make it easy to sub-class existing windows and to create your own windows
6. Bring dependency on wizards to a minimum
7. Increase dialog programming
8. Bridge the gap between STL & GUI, allowing for truly generic solutions
9. Make C++ a RAD (Rapid Application Development)


Rad sa ovom bibliotekom je krajnje jednostavan (ali nažalost zahtijeva neko predznanje kako rade same windoze). Naravno, treba mu i Visual Studio (jer on ima dizajner dijaloga, pa se njega koristi), mada se može i bez njega.

A kako imam podosta iskustva sa win programiranjem, mogao bi negdje pred kraj, kada ljudi skuže malo više templejta, prikazati kako to radi i napraviti nekoliko programčeka... naravno, ako ima zainteresiranih možemo to pogledati i u 4 oka prije...


/edt: zaboravih link:
http://www.torjo.com/win32gui/index.html


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
mesic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2003. (20:16:56)
Postovi: (35)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2
Lokacija: /dev/(m)ucenje

PostPostano: 11:26 pon, 16. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sad mi je 'palo' na pamet još nešto. Danas su jaaaako popularni tzv. [b]web servisi[/b], pa za c++ postoji (naravno) jedan prilično moćan library (može sve: kreirati serversku stranu, klijent stranu, kodirati po čemu god hoćeš, prenositi stringove...), podosta je stabilan (ono, koriste ga ljudovi), pa bi netko mogao napraviti i prezentaciju toga (ja mogu pomoći nešto, radio sam jedan projekt koji to koristi).

Link je: http://gsoap2.sourceforge.net/

Imam i isprintan manual, pa ga mogu dati dobrovoljcu da ne troši papir na faksu...
Sad mi je 'palo' na pamet još nešto. Danas su jaaaako popularni tzv. web servisi, pa za c++ postoji (naravno) jedan prilično moćan library (može sve: kreirati serversku stranu, klijent stranu, kodirati po čemu god hoćeš, prenositi stringove...), podosta je stabilan (ono, koriste ga ljudovi), pa bi netko mogao napraviti i prezentaciju toga (ja mogu pomoći nešto, radio sam jedan projekt koji to koristi).

Link je: http://gsoap2.sourceforge.net/

Imam i isprintan manual, pa ga mogu dati dobrovoljcu da ne troši papir na faksu...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
mesic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2003. (20:16:56)
Postovi: (35)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2
Lokacija: /dev/(m)ucenje

PostPostano: 11:31 pon, 16. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

I sad ću riskirati i koju sarmu, ali imam još jedan prijedlog :evil:


Kako je [i]pravim programerima[/i] potrebno zaista i testirati kôd koji napišu postoje biblioteke koje automatiziraju taj posao.

Za Javu postoji nešto što se zove JUnit ( http://www.junit.org ), što je nastalo na osnovu raznih XUnit-ova. Za .NET je to NUnit ( http://www.nunit.org/ ), a za c++ je naravno problem malo teži jer on nema standardni neki runtime u kojem bi se ti testovi mogli vrtiti.

E, sad, ja sam uspješno koristio cxxTest ( http://cxxtest.sourceforge.net/ ), koji uz c++ prevodioc treba i (Perl || Python), a podosta je jednostavno, pa bi i to mogla biti kratka tema nekog izlaganja. Ovaj je čist ok, ali ako tko zna nekaj bolje, bilo bi super.
I sad ću riskirati i koju sarmu, ali imam još jedan prijedlog Evil or Very Mad


Kako je pravim programerima potrebno zaista i testirati kôd koji napišu postoje biblioteke koje automatiziraju taj posao.

Za Javu postoji nešto što se zove JUnit ( http://www.junit.org ), što je nastalo na osnovu raznih XUnit-ova. Za .NET je to NUnit ( http://www.nunit.org/ ), a za c++ je naravno problem malo teži jer on nema standardni neki runtime u kojem bi se ti testovi mogli vrtiti.

E, sad, ja sam uspješno koristio cxxTest ( http://cxxtest.sourceforge.net/ ), koji uz c++ prevodioc treba i (Perl || Python), a podosta je jednostavno, pa bi i to mogla biti kratka tema nekog izlaganja. Ovaj je čist ok, ali ako tko zna nekaj bolje, bilo bi super.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 13:37 pon, 16. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

:bow: @{Casper,mesic} :wob:

@GMP: zarko zelim vidjeti GMP na Windozama na djelu :) Moj mail znas.
@win32gui: slatko, ali samo za Windoze... po mom dubokom uvjerenju, GUI mora biti portabilan
@web servisi: bila su neka razmisljanja da se prezentira ponesto distribuiranog programiranja na predavanjima i vjezbama, ali pitanje je koliko cemo stici... osobno sam vrlo zainteresiran za Web servise u C++ izdanju, ali uzmi u obzir koliko je netrivijalnih koncepata u pozadini i pitanje je bi li stigli posvetiti 2 sata vjezbi necem sto mnoge nece zanimati :(
Bude li vremena i prilike, cut cemo se oko ovog.
@unit testing: definitivno da! Volio bih vidjeti kako to radi u C++u, ti si predlozio cxxtest, a nacuh da se dosta koristi i [url=http://sourceforge.net/projects/cppunit/]cppunit[/url]. Mislim da je ova tema izuzetno prikladna za upariti je s [url=http://www.stack.nl/~dimitri/doxygen/]doxygen[/url] sustavom za dokumentaciju.

Imamo male probleme s uskladjenoscu, u dvije smo grupe, trebao bih razgovarati s profesorom i asistentom Puljicem jel bi se dalo sto izvesti.
Zanimalo me ima li zainteresiranih, pa kako ocito ima, vidjet cu sto se moze.
I bow before you @{Casper,mesic} Bow to the left

@GMP: zarko zelim vidjeti GMP na Windozama na djelu Smile Moj mail znas.
@win32gui: slatko, ali samo za Windoze... po mom dubokom uvjerenju, GUI mora biti portabilan
@web servisi: bila su neka razmisljanja da se prezentira ponesto distribuiranog programiranja na predavanjima i vjezbama, ali pitanje je koliko cemo stici... osobno sam vrlo zainteresiran za Web servise u C++ izdanju, ali uzmi u obzir koliko je netrivijalnih koncepata u pozadini i pitanje je bi li stigli posvetiti 2 sata vjezbi necem sto mnoge nece zanimati Sad
Bude li vremena i prilike, cut cemo se oko ovog.
@unit testing: definitivno da! Volio bih vidjeti kako to radi u C++u, ti si predlozio cxxtest, a nacuh da se dosta koristi i cppunit. Mislim da je ova tema izuzetno prikladna za upariti je s doxygen sustavom za dokumentaciju.

Imamo male probleme s uskladjenoscu, u dvije smo grupe, trebao bih razgovarati s profesorom i asistentom Puljicem jel bi se dalo sto izvesti.
Zanimalo me ima li zainteresiranih, pa kako ocito ima, vidjet cu sto se moze.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mesic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2003. (20:16:56)
Postovi: (35)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2
Lokacija: /dev/(m)ucenje

PostPostano: 15:37 pon, 16. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="venovako"]
@win32gui: slatko, ali samo za Windoze... po mom dubokom uvjerenju, GUI mora biti portabilan
[/quote]
U potpunosti se slažem!
wx-i i Qt su ok, ali opet ostavljaju prostora za poboljšanje...

Torjo kaže da mu je cilj da na kraju napravi verziju koja se će biti portabilna (i traži volontere! --za sada je to one-man project).

S druge strane, mi c++ učimo na windozama (zašto ne dole u pr1?, pa bi mogli vježbat i *nix-e), i na nekim kolegijima bi bilo super imati neke prozorčeke. Npr. na mat. metodama mol. biologije bi bilo jaaako lijepo moći nacrtati neke slikice, što bi sa win32gui-jem bilo super jednostavno! Ovako radimo čisto sa konzolom (a kôd koji nam daju je neka čudna mješavina c-a i c++-a :) ). Ja ću probati na mmmb-u napraviti što više sa win32gui-jem, pa ekipa koja je zainteresirana može samnom to zajedno razvijati. Usput ću probati napisati i neki mali help kako raditi najosnovnije stvarkice.
venovako (napisa):

@win32gui: slatko, ali samo za Windoze... po mom dubokom uvjerenju, GUI mora biti portabilan

U potpunosti se slažem!
wx-i i Qt su ok, ali opet ostavljaju prostora za poboljšanje...

Torjo kaže da mu je cilj da na kraju napravi verziju koja se će biti portabilna (i traži volontere! –za sada je to one-man project).

S druge strane, mi c++ učimo na windozama (zašto ne dole u pr1?, pa bi mogli vježbat i *nix-e), i na nekim kolegijima bi bilo super imati neke prozorčeke. Npr. na mat. metodama mol. biologije bi bilo jaaako lijepo moći nacrtati neke slikice, što bi sa win32gui-jem bilo super jednostavno! Ovako radimo čisto sa konzolom (a kôd koji nam daju je neka čudna mješavina c-a i c++-a Smile ). Ja ću probati na mmmb-u napraviti što više sa win32gui-jem, pa ekipa koja je zainteresirana može samnom to zajedno razvijati. Usput ću probati napisati i neki mali help kako raditi najosnovnije stvarkice.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 16:09 pon, 16. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mi ucimo C++.

To sto smo u praktikumu na windozama i sto se vecina ljudi izjasnila da ce programirati na windozama moze djelovati kao da ucimo C++ za windoze, ali tome nece biti tako. To sto listamo MSDN i dizemo Visual Studio posljedica je, a ne uzrok, orjentiranosti studenata. Ako vec zele windoze, neka koriste na njima sto valja. Da se 90% ljudi izjasnilo da koriste GNU/Linux, prilagodio bih i prostoriju i alate tome. Zivot je prekratak i vjezbe su prerano da bih priustio GNU/Linux osobama koje od njega zaziru.

Itekako mi je vazno da se studenti nauce konceptima i problemima u pisanju portabilnog koda. Osobno, svejedno mi je gdje drzim nastavu, cak bi mi neke stvari u RP1 vise odgovarale. Ali vjerujem da i sam znas kako bi se uvijek naslo dosta ljudi kojima su windoze prirodno i jedino moguce okruzenje, makar ucimo stvari koje su, barem u globalu, platformski neovisne.

Budes li slozio takve programcice i tutoriale kakve kazes da ces za MMMB, bilo bi jako lijepo da ih postas (i) ovdje. Uvjeren sam da ce se mnogima svidjeti i biti od koristi. Uvijek sam za to da se spomenu korisne alatke, sto win32gui nesumnjivo jest. Ali mislim da je popustanje u vidu prostorije i alata posljednje koje se smije napraviti zeli li se zadrzati multiplatformski fokus. Kad bi isli upoznavati library-e koji se vrte samo na jednoj plaftormi, RP4 bi se zbilja pretvorio u kurs Windows programiranja u C++u.
Mi ucimo C++.

To sto smo u praktikumu na windozama i sto se vecina ljudi izjasnila da ce programirati na windozama moze djelovati kao da ucimo C++ za windoze, ali tome nece biti tako. To sto listamo MSDN i dizemo Visual Studio posljedica je, a ne uzrok, orjentiranosti studenata. Ako vec zele windoze, neka koriste na njima sto valja. Da se 90% ljudi izjasnilo da koriste GNU/Linux, prilagodio bih i prostoriju i alate tome. Zivot je prekratak i vjezbe su prerano da bih priustio GNU/Linux osobama koje od njega zaziru.

Itekako mi je vazno da se studenti nauce konceptima i problemima u pisanju portabilnog koda. Osobno, svejedno mi je gdje drzim nastavu, cak bi mi neke stvari u RP1 vise odgovarale. Ali vjerujem da i sam znas kako bi se uvijek naslo dosta ljudi kojima su windoze prirodno i jedino moguce okruzenje, makar ucimo stvari koje su, barem u globalu, platformski neovisne.

Budes li slozio takve programcice i tutoriale kakve kazes da ces za MMMB, bilo bi jako lijepo da ih postas (i) ovdje. Uvjeren sam da ce se mnogima svidjeti i biti od koristi. Uvijek sam za to da se spomenu korisne alatke, sto win32gui nesumnjivo jest. Ali mislim da je popustanje u vidu prostorije i alata posljednje koje se smije napraviti zeli li se zadrzati multiplatformski fokus. Kad bi isli upoznavati library-e koji se vrte samo na jednoj plaftormi, RP4 bi se zbilja pretvorio u kurs Windows programiranja u C++u.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mesic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2003. (20:16:56)
Postovi: (35)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 2
Lokacija: /dev/(m)ucenje

PostPostano: 20:35 pon, 16. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Je, je, ok, nisam mislio napadat :)

Najvažnije je da se nauči sam C++, a ovo sve bi bilo samo kao dodatak onima koji žele vidjeti i dodatne primjere. A za linux sam rekao zato što nemam pojma o tome pa sam se nadao naučit i o tome nešto, a i praktikum je češće slobodan za vježbat u njemu :)
Je, je, ok, nisam mislio napadat Smile

Najvažnije je da se nauči sam C++, a ovo sve bi bilo samo kao dodatak onima koji žele vidjeti i dodatne primjere. A za linux sam rekao zato što nemam pojma o tome pa sam se nadao naučit i o tome nešto, a i praktikum je češće slobodan za vježbat u njemu Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 23:27 pon, 16. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mesic"]Je, je, ok, nisam mislio napadat :)[/quote]

A ni ja se braniti :hippie:

[quote="mesic"]Najvažnije je da se nauči sam C++, a ovo sve bi bilo samo kao dodatak onima koji žele vidjeti i dodatne primjere. A za linux sam rekao zato što nemam pojma o tome pa sam se nadao naučit i o tome nešto, a i praktikum je češće slobodan za vježbat u njemu :)[/quote]

Za GNU/Linux i C++ na njemu uvijek mi se mozes javit mailom pa sredimo neke konzultacije ;)
mesic (napisa):
Je, je, ok, nisam mislio napadat Smile


A ni ja se braniti Hippie

mesic (napisa):
Najvažnije je da se nauči sam C++, a ovo sve bi bilo samo kao dodatak onima koji žele vidjeti i dodatne primjere. A za linux sam rekao zato što nemam pojma o tome pa sam se nadao naučit i o tome nešto, a i praktikum je češće slobodan za vježbat u njemu Smile


Za GNU/Linux i C++ na njemu uvijek mi se mozes javit mailom pa sredimo neke konzultacije Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 20:57 sri, 18. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zadatak 1.

Zgrada ima 16 soba, sve na istom katu.
Sobe su razmjestene u 4x4 matricu.
Za dvije sobe kazemo da su susjedne ako se njihove koordinate razlikuju samo na jednom mjestu, i to tocno za +/- 1 (sjever, jug, istok, zapad).
Izmedju svake dvije susjedne sobe postoje po jedna vrata.
Ne postoji prolaz izmedju nesusjednih soba.
Jedini izlaz iz zgrade su dodatna vrata u sjeveroistocnoj ([0][3]) sobi.

U jugozapadnoj ([3][0]) sobi stoji manijakalni ubojica, kojemu je cilj izaci iz zgrade uz sto veci masakr. U svakoj drugoj sobi stoji po jedna osoba. Kad ubojica udje u neku sobu, ne moze odoljeti a da tamo prisutnu osobu ne ubije. No, ubojica je slabog zeludca pa nece uci u sobu u kojoj vec lezi mrtvac.

Pomozite ubojici da izadje iz zgrade i pritom pobije svih 15 osoba!

EDIT (da ne bi doslo do zabune):
Napisite program koji pronalazi i ispisuje dozvoljeni put kroz sobe kojim se realizira najveci pokolj i koji zavrsava u sjeveroistocnoj sobi.
Hint: Put moze imati samopresjek jedino u praznoj sobi.

Credits: http://research.microsoft.com/%7Eleino/puzzles.html#Psycho%20killer
Zadatak 1.

Zgrada ima 16 soba, sve na istom katu.
Sobe su razmjestene u 4x4 matricu.
Za dvije sobe kazemo da su susjedne ako se njihove koordinate razlikuju samo na jednom mjestu, i to tocno za +/- 1 (sjever, jug, istok, zapad).
Izmedju svake dvije susjedne sobe postoje po jedna vrata.
Ne postoji prolaz izmedju nesusjednih soba.
Jedini izlaz iz zgrade su dodatna vrata u sjeveroistocnoj ([0][3]) sobi.

U jugozapadnoj ([3][0]) sobi stoji manijakalni ubojica, kojemu je cilj izaci iz zgrade uz sto veci masakr. U svakoj drugoj sobi stoji po jedna osoba. Kad ubojica udje u neku sobu, ne moze odoljeti a da tamo prisutnu osobu ne ubije. No, ubojica je slabog zeludca pa nece uci u sobu u kojoj vec lezi mrtvac.

Pomozite ubojici da izadje iz zgrade i pritom pobije svih 15 osoba!

EDIT (da ne bi doslo do zabune):
Napisite program koji pronalazi i ispisuje dozvoljeni put kroz sobe kojim se realizira najveci pokolj i koji zavrsava u sjeveroistocnoj sobi.
Hint: Put moze imati samopresjek jedino u praznoj sobi.

Credits: http://research.microsoft.com/%7Eleino/puzzles.html#Psycho%20killer


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 11:25 čet, 19. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za 4x4, rjesenje je ocito i napamet (osim ako ja nisam dobro shvatio zadatak), pa se program svodi na [tt]cout << "rjesenje..."[/tt]. :? Ne bi li bilo logicnije nekako parametrizirati stvar (npr. [tt]4x4[/tt] zamijeniti s [tt]mxn[/tt])? :-k
Za 4x4, rjesenje je ocito i napamet (osim ako ja nisam dobro shvatio zadatak), pa se program svodi na cout << "rjesenje...". Confused Ne bi li bilo logicnije nekako parametrizirati stvar (npr. 4x4 zamijeniti s mxn)? Think



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 12:07 čet, 19. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

@vsego: Bitan je princip, no dobro zboris.

Neka onda zadatak bude preformuliran u terminima mxn matrice.
Postoji li put koji prolazi svim sobama, tako da kroz neprazne prolazi tocno jednom, pocinje na jugozapadu ([m-1][0]) i zavrsava na sjeveroistoku ([0][n-1])?
@vsego: Bitan je princip, no dobro zboris.

Neka onda zadatak bude preformuliran u terminima mxn matrice.
Postoji li put koji prolazi svim sobama, tako da kroz neprazne prolazi tocno jednom, pocinje na jugozapadu ([m-1][0]) i zavrsava na sjeveroistoku ([0][n-1])?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 21:51 čet, 19. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo za 4x4 u formatu [b]mrtvih-koraka: put[/b]
[code:1]
15-16: (3,0)(3,1)(3,0)(2,0)(2,1)(2,2)(3,2)(3,3)(2,3)(1,3)(1,2)(1,1)(1,0)(0,0)(0,1)(0,2)(0,3)
15-16: (3,0)(3,1)(3,0)(2,0)(2,1)(1,1)(1,0)(0,0)(0,1)(0,2)(1,2)(2,2)(3,2)(3,3)(2,3)(1,3)(0,3)
15-16: (3,0)(3,1)(3,0)(2,0)(1,0)(0,0)(0,1)(0,2)(1,2)(1,1)(2,1)(2,2)(3,2)(3,3)(2,3)(1,3)(0,3)
15-16: (3,0)(3,1)(3,0)(2,0)(1,0)(0,0)(0,1)(1,1)(2,1)(2,2)(3,2)(3,3)(2,3)(1,3)(1,2)(0,2)(0,3)
15-16: (3,0)(2,0)(3,0)(3,1)(3,2)(3,3)(2,3)(1,3)(1,2)(2,2)(2,1)(1,1)(1,0)(0,0)(0,1)(0,2)(0,3)
15-16: (3,0)(2,0)(3,0)(3,1)(3,2)(3,3)(2,3)(2,2)(2,1)(1,1)(1,0)(0,0)(0,1)(0,2)(1,2)(1,3)(0,3)
15-16: (3,0)(2,0)(3,0)(3,1)(2,1)(2,2)(3,2)(3,3)(2,3)(1,3)(1,2)(1,1)(1,0)(0,0)(0,1)(0,2)(0,3)
15-16: (3,0)(2,0)(3,0)(3,1)(2,1)(1,1)(1,0)(0,0)(0,1)(0,2)(1,2)(2,2)(3,2)(3,3)(2,3)(1,3)(0,3)
[/code:1]

za 4x5 (5x4) imam 20 rjesenja, za 5x5 104, ...
evo za 4x4 u formatu mrtvih-koraka: put
Kod:

15-16: (3,0)(3,1)(3,0)(2,0)(2,1)(2,2)(3,2)(3,3)(2,3)(1,3)(1,2)(1,1)(1,0)(0,0)(0,1)(0,2)(0,3)
15-16: (3,0)(3,1)(3,0)(2,0)(2,1)(1,1)(1,0)(0,0)(0,1)(0,2)(1,2)(2,2)(3,2)(3,3)(2,3)(1,3)(0,3)
15-16: (3,0)(3,1)(3,0)(2,0)(1,0)(0,0)(0,1)(0,2)(1,2)(1,1)(2,1)(2,2)(3,2)(3,3)(2,3)(1,3)(0,3)
15-16: (3,0)(3,1)(3,0)(2,0)(1,0)(0,0)(0,1)(1,1)(2,1)(2,2)(3,2)(3,3)(2,3)(1,3)(1,2)(0,2)(0,3)
15-16: (3,0)(2,0)(3,0)(3,1)(3,2)(3,3)(2,3)(1,3)(1,2)(2,2)(2,1)(1,1)(1,0)(0,0)(0,1)(0,2)(0,3)
15-16: (3,0)(2,0)(3,0)(3,1)(3,2)(3,3)(2,3)(2,2)(2,1)(1,1)(1,0)(0,0)(0,1)(0,2)(1,2)(1,3)(0,3)
15-16: (3,0)(2,0)(3,0)(3,1)(2,1)(2,2)(3,2)(3,3)(2,3)(1,3)(1,2)(1,1)(1,0)(0,0)(0,1)(0,2)(0,3)
15-16: (3,0)(2,0)(3,0)(3,1)(2,1)(1,1)(1,0)(0,0)(0,1)(0,2)(1,2)(2,2)(3,2)(3,3)(2,3)(1,3)(0,3)


za 4x5 (5x4) imam 20 rjesenja, za 5x5 104, ...



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 22:50 čet, 19. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zvuci kao da si slozio rekurziju. :? Interesantnije je naci jedno od rjesenja (ako postoje), ali sto brze. :D

<spoiler>[color=#cccccc]IMO, stvar se moze rasclaniti na 3 uvjeta ovisno o parnostima [tt]m[/tt] i [tt]n[/tt], pa onda imas straight-forward algoritme. 8) Naravno, nisam probavao, pa ne garantiram.[/color] ;)</spoiler>
Zvuci kao da si slozio rekurziju. Confused Interesantnije je naci jedno od rjesenja (ako postoje), ali sto brze. Very Happy

<spoiler>IMO, stvar se moze rasclaniti na 3 uvjeta ovisno o parnostima m i n, pa onda imas straight-forward algoritme. Cool Naravno, nisam probavao, pa ne garantiram. Wink</spoiler>



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 23:29 čet, 19. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]<spoiler>...</spoiler>[/quote]
pa to je ocito.

nisam razmisljao o sto brzem rjesenju. mozda se sada uhvatim i toga.
vsego (napisa):
<spoiler>...</spoiler>

pa to je ocito.

nisam razmisljao o sto brzem rjesenju. mozda se sada uhvatim i toga.



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 23:44 čet, 19. 10. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Postoji li zadatak kojeg mogu smisliti a da ga :bow: GauSs_ :wob: ne zna rijesiti :-k :D

@vsego: Velika Poanta je bila upravo izvjezbati rekurzije.
Naravno da je za neparno redaka i/ili stupaca stvar trivic.
Postoji li zadatak kojeg mogu smisliti a da ga I bow before you GauSs_ Bow to the left ne zna rijesiti Think Very Happy

@vsego: Velika Poanta je bila upravo izvjezbati rekurzije.
Naravno da je za neparno redaka i/ili stupaca stvar trivic.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji diplomskih i starih studija -> Objektno programiranje (C++) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 2 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan