Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Sklopovi (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 22:55 ned, 19. 11. 2006    Naslov: Sklopovi Citirajte i odgovorite

Zadatak je sljedeći:
Sklop ima 4 ulaza koji predstavljaju znamenke binarnog broja (x3x2x1x0) u bazi 2. Konstruirajte sklop koji će na izlazu dati binarni broj s ulaza pomnožen s 3.

Meni nije jasno dali moram taj broj prvo množit s 1, pa onda s 0 i opet sa 1 i zatim zbrojit ili mogu odmah zbrojiti x1 i x3 i x0 i x2 i tako dobiti prikaz toga broja.
Zadatak je sljedeći:
Sklop ima 4 ulaza koji predstavljaju znamenke binarnog broja (x3x2x1x0) u bazi 2. Konstruirajte sklop koji će na izlazu dati binarni broj s ulaza pomnožen s 3.

Meni nije jasno dali moram taj broj prvo množit s 1, pa onda s 0 i opet sa 1 i zatim zbrojit ili mogu odmah zbrojiti x1 i x3 i x0 i x2 i tako dobiti prikaz toga broja.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 23:27 ned, 19. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

ne kuzim sto si napravio :?:

ja sam (x3x2x1x0) u bazi 2 pomnozila s 11 (broj 3 u bazi 2). i onda dobijes dva reda koja zbrojis koristeci HA i FA. ne znam da li to valja uopce, ali ne znam kako drugacije napisati.
ne kuzim sto si napravio Question

ja sam (x3x2x1x0) u bazi 2 pomnozila s 11 (broj 3 u bazi 2). i onda dobijes dva reda koja zbrojis koristeci HA i FA. ne znam da li to valja uopce, ali ne znam kako drugacije napisati.


[Vrh]
Gost






PostPostano: 0:02 pon, 20. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]ne kuzim sto si napravio :?:

ja sam (x3x2x1x0) u bazi 2 pomnozila s 11 (broj 3 u bazi 2). i onda dobijes dva reda koja zbrojis koristeci HA i FA. ne znam da li to valja uopce, ali ne znam kako drugacije napisati.[/quote]

Ma da na to sam i mislio, ali sam krivo napisao, poanta je bila u tome dali moramo množit s 11 ili možemo odmah napisati, tj. nacrtat konačno zbrajanje s HA i FA.

Hvala na odgovoru! :wink:
Anonymous (napisa):
ne kuzim sto si napravio Question

ja sam (x3x2x1x0) u bazi 2 pomnozila s 11 (broj 3 u bazi 2). i onda dobijes dva reda koja zbrojis koristeci HA i FA. ne znam da li to valja uopce, ali ne znam kako drugacije napisati.


Ma da na to sam i mislio, ali sam krivo napisao, poanta je bila u tome dali moramo množit s 11 ili možemo odmah napisati, tj. nacrtat konačno zbrajanje s HA i FA.

Hvala na odgovoru! Wink


[Vrh]
Bubba
Forumaš s poteškoćama u pisanju
Forumaš s poteškoćama u pisanju


Pridružen/a: 17. 11. 2006. (18:09:12)
Postovi: (53)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
10 = 27 - 17

PostPostano: 2:39 pon, 20. 11. 2006    Naslov: Re: Sklopovi Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Zadatak je sljedeći:
Sklop ima 4 ulaza koji predstavljaju znamenke binarnog broja (x3x2x1x0) u bazi 2. Konstruirajte sklop koji će na izlazu dati binarni broj s ulaza pomnožen s 3.

Meni nije jasno dali moram taj broj prvo množit s 1, pa onda s 0 i opet sa 1 i zatim zbrojit ili mogu odmah zbrojiti x1 i x3 i x0 i x2 i tako dobiti prikaz toga broja.[/quote]

Jos jedan zadatak koji iziskuje transcedentne mentalne sposobnosti koji ukljucuju telepatiju i srodne vjestine ili pak tetku s prozirnom kuglom istineTM. Ipak, predpostavimo li da se dio [i]"dati binarni broj pomnozen sa 3"[/i] odnosi na (3)_10 kao (11)_2, onda je takodjer sigurno za predpostaviti da konacan rezultat moze biti najvice sest(o)bitni, sto je zgodno za poceti raditi sâ, iako nimalo zgodan uvjet (remember, 74283/4008 su 4 - bit FA). Takodjer, s obzirom na nacin na koji je zadatak zadan, "djon obraz" taktika za rijesavanje bi izgledala otprilike ovako:

PIC - asm code
[code:1]Y EQU 03h
...
MOVF x,W
MOVWF TMPX
MOVF y,W
MOVWF TMPY
8x8:
CLRF REZULTAT
8x8PET:
MOVF TMPX,W
BTFSC TMPY,0
ADDWF REZULTAT
BCF STATUS,C
RRF TMPY,F
BCF STATUS,C
RLF TMPX,F
MOVF TMPY,F
BTFSS STAT,Z
GOTO 8x8PET
RETURN
MOVF REZULTAT,W
MOVWF z[/code:1]

Fali jos dosta koda ali "bitno" se vidi. Sklop jest, ima cetri ulaza (ima li? -->

[code:1]STATUS EQU 03h
TRISA EQU 85h
PORTA EQU 05h
BCF STATUS, RP0
CLRF PORTA
BSF STATUS, RP0
MOVLW 0x0F
MOVWF TRISA[/code:1]

--> wow, zaista ima, i to RA0-3), pomnozit ce neki binarni broj koji doklepece na R0-3 i na izlazu (ima li izlaz? ok, dosta je bilo code taga) ce dati rezultat. Zadatak rijesen, na nimalo lijep, zgodan ili pristupacan nacin. Mislish da je hard core sklopovski nesto bolji & laksi? Think again...

Imamo dva moguca tijeka dogadjaja, hm, laksi i tezi?

Ajmo pocet s... laksim, d'oh! Ok, promotrimo donje dvije tablice, jedna je obicna binarna tablica s cetri varijable (Qn) dok je Qn+1 rezultat mnozenja prve tablice s brojem (3)10 aka (11)2. [ATTN, ovako napisano je sklono trganju, ali da se skuziti uz malko redundancije]
[code:1]
Qn
A B C D
0 0 0 0 0
1 0 0 0 1
2 0 0 1 0
3 0 0 1 1
4 0 1 0 0
5 0 1 0 1
6 0 1 1 0
7 0 1 1 1
8 1 0 0 0
9 1 0 0 1
10 1 0 1 0
11 1 0 1 1
12 1 1 0 0
13 1 1 0 1
14 1 1 1 0
15 1 1 1 1

Qn+1

X5 X4 X3 X2 X1 X0
0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 1 1
0 0 0 1 1 0
0 0 1 0 0 1
0 0 1 1 0 0
0 0 1 1 1 1
0 1 0 0 1 0
0 1 0 1 0 1
0 1 1 0 0 0
0 1 1 0 1 1
0 1 1 1 1 0
1 0 0 0 0 1
1 0 0 1 0 0
1 0 0 1 1 1
1 0 1 0 1 0
1 0 1 1 0 1[/code:1]

N'dobro, sad jos treba "samo" minimizirati svih pet izlaznih varijabli u cemu ce nam najvise pomoci drug DeMorgan, drug Karnaugh ili drugovi Quine i McCluskey (bas tim redom), ovisno koliko smo perverzni ili koliko (ne)znamo digitalnu elektroniku. Kada smo to rijesili, treba li bi dobiti nesto u ovom stilu:

[code:1]X0 = D, X1 = CnotD, X2 = BD, X3 = AnotBnotD, X4 = AnotBnotD, X5 = AB[/code:1]

Krajnji ishod bi trebao izgledati ovako:

http://www.imagesforme.com/images/8133nacin1.gif

Za one koji se osjecaju posebnima, u svakom slucaju preporucam realizaciju sa NAND, ljepse izgleda. :D

E sad ide ona vesela metoda, s kojom su neki, neznajuc sto ih ceka, vjerojatno nadobudno pokusali rijesiti zadatak. Da, stvar se zaista moze izvesti i sa FA-ovima, ALI...

Metoda kojom se rade takvi sklopovi popularna je kao brijanje bikini zone drot kefom ili sinhronizirano plivanje u klorovodicnoj kiselini, jer zahtijeva ogroman broj zica te ostalih sklopova (ovdje je potroseno 12 AND-ova i 2 FA, sto je ugrubo najmanje 5 16 pinskih chipova, onako od oka, da ne pricam o pullupovima, napajanju i ostalim divotama). Postupak je univerzalan i jednostavan za ispricat, no malo tezi za izvest (*pogotov* nekome kome je dig. terra incognita): bitovi mnozenika grupiraju se te se onda sa po dva bita mnozitelja stavljaju u AND sklopove i salju na zbrajalo (carry je u nuli, pritegnut na masu). I dalje se svaki bit mnozitelja, no ovaj puta pojedinacno (ne vise po dva) kombinira sa AND sklopovima i salje na FA, dok se zbrojeno iz predhodnog FA takodjer salje na slijedeci FA, pri cemu carry postaje LSB a S1 ide kao izlaz. U svakom koraku princip se ponavlja, a kada se "potrose" svi bitovi mnozitelja, izlaz carryja postane najvisi bit u produktu.

http://www.imagesforme.com/images/6470nacin2.gif

Huh, sitan je sat, valjda nisam nesto (previse) pogrijesio. Drvlje i kamenje, kuka i motika na onoga tko je ovako "precizno" zadao zadatak (da smo na FER-u, ajde de...). Ioako sami asistenti/profesori priznaju "kako je ovo "najtezi" predmet, da mu se ne posvecuje dovoljno paznje, truch truch yada yada" (ne kazem da to nije tako...), ali uz ovkva veselja koje matematicara *stvarno* (ali to bez trunke ustrucavanja, STVARNO) interesiraju jednako kao predsjednika Istocnog Timora kriza u Piranu, zar je za cudo? OTOH, sto se mene osobno tice, citav kolokvij moze biti ovakav, ali hej, it's only me... :)

Guest, HTH, uzivaj,
Anonymous (napisa):
Zadatak je sljedeći:
Sklop ima 4 ulaza koji predstavljaju znamenke binarnog broja (x3x2x1x0) u bazi 2. Konstruirajte sklop koji će na izlazu dati binarni broj s ulaza pomnožen s 3.

Meni nije jasno dali moram taj broj prvo množit s 1, pa onda s 0 i opet sa 1 i zatim zbrojit ili mogu odmah zbrojiti x1 i x3 i x0 i x2 i tako dobiti prikaz toga broja.


Jos jedan zadatak koji iziskuje transcedentne mentalne sposobnosti koji ukljucuju telepatiju i srodne vjestine ili pak tetku s prozirnom kuglom istineTM. Ipak, predpostavimo li da se dio "dati binarni broj pomnozen sa 3" odnosi na (3)_10 kao (11)_2, onda je takodjer sigurno za predpostaviti da konacan rezultat moze biti najvice sest(o)bitni, sto je zgodno za poceti raditi sâ, iako nimalo zgodan uvjet (remember, 74283/4008 su 4 - bit FA). Takodjer, s obzirom na nacin na koji je zadatak zadan, "djon obraz" taktika za rijesavanje bi izgledala otprilike ovako:

PIC - asm code
Kod:
Y EQU 03h
...
MOVF x,W
MOVWF TMPX
MOVF y,W
MOVWF TMPY
8x8:
CLRF REZULTAT
8x8PET:
MOVF TMPX,W
BTFSC TMPY,0
ADDWF REZULTAT
BCF STATUS,C
RRF TMPY,F
BCF STATUS,C
RLF TMPX,F
MOVF TMPY,F
BTFSS STAT,Z
GOTO 8x8PET
RETURN
MOVF REZULTAT,W
MOVWF z


Fali jos dosta koda ali "bitno" se vidi. Sklop jest, ima cetri ulaza (ima li? →

Kod:
STATUS EQU 03h
TRISA EQU 85h
PORTA EQU 05h
BCF STATUS, RP0
CLRF PORTA
BSF STATUS, RP0
MOVLW 0x0F
MOVWF TRISA


→ wow, zaista ima, i to RA0-3), pomnozit ce neki binarni broj koji doklepece na R0-3 i na izlazu (ima li izlaz? ok, dosta je bilo code taga) ce dati rezultat. Zadatak rijesen, na nimalo lijep, zgodan ili pristupacan nacin. Mislish da je hard core sklopovski nesto bolji & laksi? Think again...

Imamo dva moguca tijeka dogadjaja, hm, laksi i tezi?

Ajmo pocet s... laksim, d'oh! Ok, promotrimo donje dvije tablice, jedna je obicna binarna tablica s cetri varijable (Qn) dok je Qn+1 rezultat mnozenja prve tablice s brojem (3)10 aka (11)2. [ATTN, ovako napisano je sklono trganju, ali da se skuziti uz malko redundancije]
Kod:

Qn
   A   B   C   D
 0   0   0   0   0
 1   0   0   0   1
 2   0   0   1   0
 3   0   0   1   1
 4    0   1   0   0
 5   0   1   0   1
 6   0   1   1   0
 7   0   1   1   1
 8   1   0   0   0
 9   1   0   0   1
10   1   0   1   0
11   1   0   1   1
12   1   1   0   0
13   1   1   0   1
14   1   1   1   0
15   1   1   1   1

Qn+1

X5      X4      X3      X2     X1   X0
0   0   0   0   0   0
0   0   0   0   1   1
0   0   0   1   1   0
0   0   1   0   0   1
0   0   1   1   0   0
0   0   1   1   1   1
0   1   0   0   1   0
0   1   0   1   0   1
0   1   1   0   0   0
0   1   1   0   1   1
0   1   1   1   1   0
1   0   0   0   0   1
1   0   0   1   0   0
1   0   0   1   1   1
1   0   1   0   1   0
1   0   1   1   0   1


N'dobro, sad jos treba "samo" minimizirati svih pet izlaznih varijabli u cemu ce nam najvise pomoci drug DeMorgan, drug Karnaugh ili drugovi Quine i McCluskey (bas tim redom), ovisno koliko smo perverzni ili koliko (ne)znamo digitalnu elektroniku. Kada smo to rijesili, treba li bi dobiti nesto u ovom stilu:

Kod:
X0 = D, X1 = CnotD, X2 = BD, X3 = AnotBnotD, X4 = AnotBnotD, X5 = AB


Krajnji ishod bi trebao izgledati ovako:

http://www.imagesforme.com/images/8133nacin1.gif

Za one koji se osjecaju posebnima, u svakom slucaju preporucam realizaciju sa NAND, ljepse izgleda. Very Happy

E sad ide ona vesela metoda, s kojom su neki, neznajuc sto ih ceka, vjerojatno nadobudno pokusali rijesiti zadatak. Da, stvar se zaista moze izvesti i sa FA-ovima, ALI...

Metoda kojom se rade takvi sklopovi popularna je kao brijanje bikini zone drot kefom ili sinhronizirano plivanje u klorovodicnoj kiselini, jer zahtijeva ogroman broj zica te ostalih sklopova (ovdje je potroseno 12 AND-ova i 2 FA, sto je ugrubo najmanje 5 16 pinskih chipova, onako od oka, da ne pricam o pullupovima, napajanju i ostalim divotama). Postupak je univerzalan i jednostavan za ispricat, no malo tezi za izvest (*pogotov* nekome kome je dig. terra incognita): bitovi mnozenika grupiraju se te se onda sa po dva bita mnozitelja stavljaju u AND sklopove i salju na zbrajalo (carry je u nuli, pritegnut na masu). I dalje se svaki bit mnozitelja, no ovaj puta pojedinacno (ne vise po dva) kombinira sa AND sklopovima i salje na FA, dok se zbrojeno iz predhodnog FA takodjer salje na slijedeci FA, pri cemu carry postaje LSB a S1 ide kao izlaz. U svakom koraku princip se ponavlja, a kada se "potrose" svi bitovi mnozitelja, izlaz carryja postane najvisi bit u produktu.

http://www.imagesforme.com/images/6470nacin2.gif

Huh, sitan je sat, valjda nisam nesto (previse) pogrijesio. Drvlje i kamenje, kuka i motika na onoga tko je ovako "precizno" zadao zadatak (da smo na FER-u, ajde de...). Ioako sami asistenti/profesori priznaju "kako je ovo "najtezi" predmet, da mu se ne posvecuje dovoljno paznje, truch truch yada yada" (ne kazem da to nije tako...), ali uz ovkva veselja koje matematicara *stvarno* (ali to bez trunke ustrucavanja, STVARNO) interesiraju jednako kao predsjednika Istocnog Timora kriza u Piranu, zar je za cudo? OTOH, sto se mene osobno tice, citav kolokvij moze biti ovakav, ali hej, it's only me... Smile

Guest, HTH, uzivaj,



_________________
Biolozi misle da su kemičari. Kemičari misle da su fizičari. Fizičari misle da su bogovi. A Bog misli da je matematičar...
§ http://math2.ath.cx §
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 8:13 pon, 20. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]ja sam (x3x2x1x0) u bazi 2 pomnozila s 11 (broj 3 u bazi 2). i onda dobijes dva reda koja zbrojis koristeci HA i FA. ne znam da li to valja uopce, ali ne znam kako drugacije napisati.[/quote]

Sure, to je dosta. 8) I jos sa strane nacrtas HA i FA, jer obicno koristimo samo AND, NOT i OR sklopove. :) Ista opaska vrijedi i za NAND (@bbanelli: ovdje se ne uci lemiti prave sklopove, a svako tocno rjesenje je prihvatljivo). 8)

A, ako si bas mazohisticki raspolozen, mozes i KNF/DNF+pojednostavljivanje... :hide:
Anonymous (napisa):
ja sam (x3x2x1x0) u bazi 2 pomnozila s 11 (broj 3 u bazi 2). i onda dobijes dva reda koja zbrojis koristeci HA i FA. ne znam da li to valja uopce, ali ne znam kako drugacije napisati.


Sure, to je dosta. Cool I jos sa strane nacrtas HA i FA, jer obicno koristimo samo AND, NOT i OR sklopove. Smile Ista opaska vrijedi i za NAND (@bbanelli: ovdje se ne uci lemiti prave sklopove, a svako tocno rjesenje je prihvatljivo). Cool

A, ako si bas mazohisticki raspolozen, mozes i KNF/DNF+pojednostavljivanje... Skrivam se!



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan