Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Nekoliko zadataka iz redova (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, nastavnički studiji -> Diferencijalni i integralni račun
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 18:03 čet, 23. 11. 2006    Naslov: Nekoliko zadataka iz redova Citirajte i odgovorite

[quote="Studentica"]Ispitajte konvergenciju reda s pozitivnim clanovima

1) 1/1*4 + 1/4*7 + .... + 1/ (3n-2)*(3n+1)

kad ovo dole sve izmnozim ( valjda tocno) dobim 9n^2 -3n-2, onda to raspisem u (n-6)(n+3)
e sad ono kaj me zanima jel mogu ja to usporediti sa n^2 , reci da je to manje od n32 i po usporednom kriteriju zakljuciti da i onda pocetna suma konvergira?

[/quote]

To je 9n^2 -3n-2, ali to nije isto kao (n-6)(n+3). Tu si pogrijesila u mnozenju. Medutim, to da, ide po usporednom kriteriju, i da, ide kao 1/n^2. Naime, 1/9n^2 -3n-2<1/8n^2=1/8 *(1/n^2), pa kad to sumiras, to konvergira.

[quote="Studentica"]
2) suma 2n+1/(n+1)^2 * (n+2)^2
u rjesenjima pise da to konvergira, a nemam pojma kako da dodem do toga, tj sa cime da usporedim ili kaj vec
[/quote]

Usporedi s 1/n^3.

[quote="Studentica"]
3) suma od (2n+1)/(3n+1) i sve to na n/2
e sad, pokusala sam ovo u zagradi staviti u limes po n i onda to ide u 2/3 al zbog ovoga n/2 ( koje ide u beskonacno) onda ???
da nema toga n/2 onda bi to po nuznom uvjetu divergiralo, a kad je i to sve na n/2 onda konvergira.... pls explain
[/quote]

2/3 na jako jako veliku potenciju je jako blizu 0. Nuzni uvjet je ovdje zadovoljen.

Rjesava se Cauchyevim kriterijem, limes varijantom.

[quote="Studentica"]
4) & 5) & 6) ovo su tri slicna zadatka...pa mozda je samo ideja kaj da radim dosta

suma n! / 2^n +1 ( ovo +1 nije uz n) i suma on 2^n -1 / (n-1)! ( -1 isto nije uz n)

u rjesenjima pise da prvi divergira a drugi konvergira.
pokusala sam i dalambera i cauchya...nije me daleko dovelo...ne znam sa cime bi usporedila....

6) suma (n!) ^2 / (2n)!
ovo na kvadrat mi nekako smeta za ldalambera, a an+1 clan od (2n)! je (2n+2)1 jel tako?

[/quote]

Prvi ne zadovoljava nuzan uvjet (racunaj limes- isti je kao limes n! / 2^n, i iznosi beskonacno a ne nula). Drugi konvergira, po D'Alambertovom kriteriju (onaj limes ispadne 0). Treci, isto po D'Alambertovom, konvergira. Nista ti ne smeta taj kvadrat, dobije se da je limes 1/4.


[quote="Studentica"]
imam jos samo par pitanja...jedno je u vezi aposlutne i uvjetne konvergencije ...moze pliz samo kratko objasnjenje kako i sto gledam
[/quote]

Jednostavno- moras posebno ispitati konvergenciju reda Suma (a_n) i reda Suma(|a_n|). Ako prvi konvergira a drugi ne->red konvergira uvjetno. Ako oba divergiraju, red divergira. Ako drugi konvergira, mora i prvi konvergirati, i red konvergira apsolutno.

[quote="Studentica"]
i jos jedno...dal ce u kolokviju biti zadaci sa konvergencijom redova sa komplexnim clanovima?
evo to je zasada vise manje to

tnx
[/quote]

Nece. Iako to ide potpuno jednako, pa mozete vjezbati i te zadatke iz Demidovica, ali nismo to radili i nece biti.

[quote="Studentica"]
p.s. gdje su u demidovicu zadaci ( pod kojim naslovima) iz funkcija sa R^n --> R , tangencijalne ravnine i duljine luka...jer nismo uspjele nac konkretno
[/quote]

Nemam sad tu demidovica, ali potrazite pod funkcijama s R^n u R^m...
Studentica (napisa):
Ispitajte konvergenciju reda s pozitivnim clanovima

1) 1/1*4 + 1/4*7 + .... + 1/ (3n-2)*(3n+1)

kad ovo dole sve izmnozim ( valjda tocno) dobim 9n^2 -3n-2, onda to raspisem u (n-6)(n+3)
e sad ono kaj me zanima jel mogu ja to usporediti sa n^2 , reci da je to manje od n32 i po usporednom kriteriju zakljuciti da i onda pocetna suma konvergira?



To je 9n^2 -3n-2, ali to nije isto kao (n-6)(n+3). Tu si pogrijesila u mnozenju. Medutim, to da, ide po usporednom kriteriju, i da, ide kao 1/n^2. Naime, 1/9n^2 -3n-2<1/8n^2=1/8 *(1/n^2), pa kad to sumiras, to konvergira.

Studentica (napisa):

2) suma 2n+1/(n+1)^2 * (n+2)^2
u rjesenjima pise da to konvergira, a nemam pojma kako da dodem do toga, tj sa cime da usporedim ili kaj vec


Usporedi s 1/n^3.

Studentica (napisa):

3) suma od (2n+1)/(3n+1) i sve to na n/2
e sad, pokusala sam ovo u zagradi staviti u limes po n i onda to ide u 2/3 al zbog ovoga n/2 ( koje ide u beskonacno) onda ???
da nema toga n/2 onda bi to po nuznom uvjetu divergiralo, a kad je i to sve na n/2 onda konvergira.... pls explain


2/3 na jako jako veliku potenciju je jako blizu 0. Nuzni uvjet je ovdje zadovoljen.

Rjesava se Cauchyevim kriterijem, limes varijantom.

Studentica (napisa):

4) & 5) & 6) ovo su tri slicna zadatka...pa mozda je samo ideja kaj da radim dosta

suma n! / 2^n +1 ( ovo +1 nije uz n) i suma on 2^n -1 / (n-1)! ( -1 isto nije uz n)

u rjesenjima pise da prvi divergira a drugi konvergira.
pokusala sam i dalambera i cauchya...nije me daleko dovelo...ne znam sa cime bi usporedila....

6) suma (n!) ^2 / (2n)!
ovo na kvadrat mi nekako smeta za ldalambera, a an+1 clan od (2n)! je (2n+2)1 jel tako?



Prvi ne zadovoljava nuzan uvjet (racunaj limes- isti je kao limes n! / 2^n, i iznosi beskonacno a ne nula). Drugi konvergira, po D'Alambertovom kriteriju (onaj limes ispadne 0). Treci, isto po D'Alambertovom, konvergira. Nista ti ne smeta taj kvadrat, dobije se da je limes 1/4.


Studentica (napisa):

imam jos samo par pitanja...jedno je u vezi aposlutne i uvjetne konvergencije ...moze pliz samo kratko objasnjenje kako i sto gledam


Jednostavno- moras posebno ispitati konvergenciju reda Suma (a_n) i reda Suma(|a_n|). Ako prvi konvergira a drugi ne→red konvergira uvjetno. Ako oba divergiraju, red divergira. Ako drugi konvergira, mora i prvi konvergirati, i red konvergira apsolutno.

Studentica (napisa):

i jos jedno...dal ce u kolokviju biti zadaci sa konvergencijom redova sa komplexnim clanovima?
evo to je zasada vise manje to

tnx


Nece. Iako to ide potpuno jednako, pa mozete vjezbati i te zadatke iz Demidovica, ali nismo to radili i nece biti.

Studentica (napisa):

p.s. gdje su u demidovicu zadaci ( pod kojim naslovima) iz funkcija sa R^n → R , tangencijalne ravnine i duljine luka...jer nismo uspjele nac konkretno


Nemam sad tu demidovica, ali potrazite pod funkcijama s R^n u R^m...



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Liddy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 08. 2004. (10:03:41)
Postovi: (169)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 30 - 7

PostPostano: 13:49 pet, 24. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije vezano za ovaj zadatak, ali evo
radili smo zadatak na vjezbama
ispitat da li red preko Cauchya konvergira, zadatak je bio ovaj
Suma od n=2 do beskonacnosti od reda [(n-1)/n+1)] na potenciju n(n+1),
e mi smo to lijepo izracunali i dobili da je to e na potenciju -2.
Moje pitanje je da li smo mogli samo u ono na kraju sto smo dobili da je to po Cauchyu zapravo [(n-1)/(n+1)] na potenciju n+1, uvrstiti za n=2 (jer suma ide od 2 do beskonacnosti) i onda bismo dobili da je to zapravo 1/27 a to je manje od 1 pa taj red po Cauchyu opet apsol.konv.!?
Jer inace nam uvijek pise da je suma ''cista'' ne pise od kuda do kuda, pa ako je ovo bas od 2 jel se to smije uvrstiti i gotovo?
Nije vezano za ovaj zadatak, ali evo
radili smo zadatak na vjezbama
ispitat da li red preko Cauchya konvergira, zadatak je bio ovaj
Suma od n=2 do beskonacnosti od reda [(n-1)/n+1)] na potenciju n(n+1),
e mi smo to lijepo izracunali i dobili da je to e na potenciju -2.
Moje pitanje je da li smo mogli samo u ono na kraju sto smo dobili da je to po Cauchyu zapravo [(n-1)/(n+1)] na potenciju n+1, uvrstiti za n=2 (jer suma ide od 2 do beskonacnosti) i onda bismo dobili da je to zapravo 1/27 a to je manje od 1 pa taj red po Cauchyu opet apsol.konv.!?
Jer inace nam uvijek pise da je suma ''cista'' ne pise od kuda do kuda, pa ako je ovo bas od 2 jel se to smije uvrstiti i gotovo?



_________________
A man of words and not of deeds
Is like a garden full of weeds....
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 18:09 pet, 24. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

NI SLUČAJNO!!!

Pogledaj malo taj Cauchyev teorem. Ono sto te zapravo zanima je kako se taj kvocijent ponasa u beskonacnosti. U originalu teorem pita da li je taj korjen manji ili veci od onog q NAKON NEKOG n. Onda smo mi to pogledali i rekli "ako postoji limes veci/manji od 1, onda je sigurno nakon nekog n to vece/manje od 1". Kao i uvijek kod konvergencije, zanima nas sto se zbiva za velike n. Da li zbrajas od n=0, n=1, ili n=57, svejedno je.

Zato NE DOLAZI U OBZIR da uvrstavas IKADA prvi clan, ili drugi, ili sedamnaesti, jer su za pitanje konvergencije oni NEBITNI.

Ovdje se zbraja od 2 jer za n=1 broj 1/n-1 nije definiran. Isto tako se moglo zbrajati od n=3 i odgovor na pitanje "da li konvergira" bi bio jednak.
NI SLUČAJNO!!!

Pogledaj malo taj Cauchyev teorem. Ono sto te zapravo zanima je kako se taj kvocijent ponasa u beskonacnosti. U originalu teorem pita da li je taj korjen manji ili veci od onog q NAKON NEKOG n. Onda smo mi to pogledali i rekli "ako postoji limes veci/manji od 1, onda je sigurno nakon nekog n to vece/manje od 1". Kao i uvijek kod konvergencije, zanima nas sto se zbiva za velike n. Da li zbrajas od n=0, n=1, ili n=57, svejedno je.

Zato NE DOLAZI U OBZIR da uvrstavas IKADA prvi clan, ili drugi, ili sedamnaesti, jer su za pitanje konvergencije oni NEBITNI.

Ovdje se zbraja od 2 jer za n=1 broj 1/n-1 nije definiran. Isto tako se moglo zbrajati od n=3 i odgovor na pitanje "da li konvergira" bi bio jednak.



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Liddy
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 08. 2004. (10:03:41)
Postovi: (169)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 30 - 7

PostPostano: 18:19 pet, 24. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Martinab"]NI SLUČAJNO!!!

Pogledaj malo taj Cauchyev teorem. Ono sto te zapravo zanima je kako se taj kvocijent ponasa u beskonacnosti. U originalu teorem pita da li je taj korjen manji ili veci od onog q NAKON NEKOG n. Onda smo mi to pogledali i rekli "ako postoji limes veci/manji od 1, onda je sigurno nakon nekog n to vece/manje od 1". Kao i uvijek kod konvergencije, zanima nas sto se zbiva za velike n. Da li zbrajas od n=0, n=1, ili n=57, svejedno je.

Zato NE DOLAZI U OBZIR da uvrstavas IKADA prvi clan, ili drugi, ili sedamnaesti, jer su za pitanje konvergencije oni NEBITNI.

Ovdje se zbraja od 2 jer za n=1 broj 1/n-1 nije definiran. Isto tako se moglo zbrajati od n=3 i odgovor na pitanje "da li konvergira" bi bio jednak.[/quote]

Joooj, da, jao meni! :doh:
Poslije sam kuzila da smo pricali uvijek o tome sto se dogadja nakon nego n.... sve se vrti oko nekog nakon nekog n..
Martinab (napisa):
NI SLUČAJNO!!!

Pogledaj malo taj Cauchyev teorem. Ono sto te zapravo zanima je kako se taj kvocijent ponasa u beskonacnosti. U originalu teorem pita da li je taj korjen manji ili veci od onog q NAKON NEKOG n. Onda smo mi to pogledali i rekli "ako postoji limes veci/manji od 1, onda je sigurno nakon nekog n to vece/manje od 1". Kao i uvijek kod konvergencije, zanima nas sto se zbiva za velike n. Da li zbrajas od n=0, n=1, ili n=57, svejedno je.

Zato NE DOLAZI U OBZIR da uvrstavas IKADA prvi clan, ili drugi, ili sedamnaesti, jer su za pitanje konvergencije oni NEBITNI.

Ovdje se zbraja od 2 jer za n=1 broj 1/n-1 nije definiran. Isto tako se moglo zbrajati od n=3 i odgovor na pitanje "da li konvergira" bi bio jednak.


Joooj, da, jao meni! Joj, pa da!
Poslije sam kuzila da smo pricali uvijek o tome sto se dogadja nakon nego n.... sve se vrti oko nekog nakon nekog n..



_________________
A man of words and not of deeds
Is like a garden full of weeds....
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 23:40 pet, 24. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Liddy"] :doh: [/quote]

:tapsh: Better late then never :cg:
Liddy (napisa):
Joj, pa da!


Tapsh, tapsh,... Better late then never Clapping Mr.Green



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, nastavnički studiji -> Diferencijalni i integralni račun Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan