Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

antisimetricnost relacije
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
beba
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 08. 2006. (00:00:41)
Postovi: (41)16
Sarma = la pohva - posuda
= 10 - 2
Lokacija: st-ZG

PostPostano: 18:40 pon, 27. 11. 2006    Naslov: antisimetricnost relacije Citirajte i odgovorite

jel mi moze ko objasnit kako cu odredit je li relacija antisimetricna?i kako mogu pomocu onog crteza sta smo radili na vjezbama?hvala :shock:
jel mi moze ko objasnit kako cu odredit je li relacija antisimetricna?i kako mogu pomocu onog crteza sta smo radili na vjezbama?hvala Shocked


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vinko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 08. 2006. (23:08:00)
Postovi: (1A8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
69 = 87 - 18
Lokacija: PMF-MO 214

PostPostano: 19:03 pon, 27. 11. 2006    Naslov: Re: antisimetricnost relacije Citirajte i odgovorite

[quote="beba"]jel mi moze ko objasnit kako cu odredit je li relacija antisimetricna?i kako mogu pomocu onog crteza sta smo radili na vjezbama?hvala :shock:[/quote]

Relacija je antisimetrična ako iz xRy i yRx slijedi x=y.

Dakle, ako sve simetrične točke obzirom na dijagonalu (koja spaja gornji lijevi i donji desni rub) leže na dijagonali. Tj. nema drugih simetričnih točaka. Tako nekako.
beba (napisa):
jel mi moze ko objasnit kako cu odredit je li relacija antisimetricna?i kako mogu pomocu onog crteza sta smo radili na vjezbama?hvala Shocked


Relacija je antisimetrična ako iz xRy i yRx slijedi x=y.

Dakle, ako sve simetrične točke obzirom na dijagonalu (koja spaja gornji lijevi i donji desni rub) leže na dijagonali. Tj. nema drugih simetričnih točaka. Tako nekako.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
13_mac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2006. (22:56:13)
Postovi: (D4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 12

PostPostano: 19:14 pon, 27. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

uzmimo npr skup S={1, 2, 3} i
na njemu odredjenu relaciju $={(1,1), (1,2), (2,2), (3,1), (3,2), (3,3)}.
treba odrediti da li je relacija(binarna) refl., sim., antisim., tranz.!

za crtanje u ovom slucaju ti je potreban kocka od 3x3 kockica (1.red/stupac 1, 2.red/stupac 2, 3. red/stupac 3 -- kao polje za krizic kruzic)
i onda povuces dijagonalu po toj kocki koja je sacinjena od 3x3 malih kockica
i)nadalje, ako su svi elementi(uredjeni parovi (x,y)) iz relacije na dijagonali a u ovom slucaju jesu onda je relacija $ refleksivna

ii)ako su svi elementi iz relacije nasprem dijagonale simetricni onda je relacija $ simetricna
-->u ovom zad imamo: (1,2)$(2,1) posto nemamo u relaciji uredjeni par (2,1) i dalje ne trebas provjeravati, i relacije nije simetricna

iii) [b]za antisimetricnost vrijedi svojstvo ako x$y(ako je x u relaciji s y) i y$x onda je x=y[/b]
-->u ovom zad imamo: (1,2) ali nam fali (2,1) pa idemo dalje..
imamo (3,1) ali nemamo (1,3) pa idemo dalje..
imamo (3,2) ali nemamo (2,3) pa idemo dalje..
:idea: posto vise nemamo sta ispitati zakljucujemo da je relacija $ antisimetricna (jer nismo dokazali da nije!!, npr da je postojao (2,1)=>da je x=y, tj. 1=2 i tako za ostale parove i onda relacija $ ne bi bila antisimetricna!)

iiii)za tranzitivnost gledamo x$y$z, tj. x$y, y$z =>x$z
-->u ovom zad imamo: posto nemamo takvih parova, koji bi izgledali x$y,y$z =>x$z, ne mozemo zakljuciti da relacija nije tranzitivna, pa ona je, tj. relacija je tranzitivna

opaska: sva ova svojstva relacije mozes pregledati preko crteza osim tranzitivnosti!

p.s. neka me netko ispravi ako sam negdje pogrijesio, fala :wink:
uzmimo npr skup S={1, 2, 3} i
na njemu odredjenu relaciju $={(1,1), (1,2), (2,2), (3,1), (3,2), (3,3)}.
treba odrediti da li je relacija(binarna) refl., sim., antisim., tranz.!

za crtanje u ovom slucaju ti je potreban kocka od 3x3 kockica (1.red/stupac 1, 2.red/stupac 2, 3. red/stupac 3 – kao polje za krizic kruzic)
i onda povuces dijagonalu po toj kocki koja je sacinjena od 3x3 malih kockica
i)nadalje, ako su svi elementi(uredjeni parovi (x,y)) iz relacije na dijagonali a u ovom slucaju jesu onda je relacija $ refleksivna

ii)ako su svi elementi iz relacije nasprem dijagonale simetricni onda je relacija $ simetricna
→u ovom zad imamo: (1,2)$(2,1) posto nemamo u relaciji uredjeni par (2,1) i dalje ne trebas provjeravati, i relacije nije simetricna

iii) za antisimetricnost vrijedi svojstvo ako x$y(ako je x u relaciji s y) i y$x onda je x=y
→u ovom zad imamo: (1,2) ali nam fali (2,1) pa idemo dalje..
imamo (3,1) ali nemamo (1,3) pa idemo dalje..
imamo (3,2) ali nemamo (2,3) pa idemo dalje..
Idea posto vise nemamo sta ispitati zakljucujemo da je relacija $ antisimetricna (jer nismo dokazali da nije!!, npr da je postojao (2,1)⇒da je x=y, tj. 1=2 i tako za ostale parove i onda relacija $ ne bi bila antisimetricna!)

iiii)za tranzitivnost gledamo x$y$z, tj. x$y, y$z ⇒x$z
→u ovom zad imamo: posto nemamo takvih parova, koji bi izgledali x$y,y$z ⇒x$z, ne mozemo zakljuciti da relacija nije tranzitivna, pa ona je, tj. relacija je tranzitivna

opaska: sva ova svojstva relacije mozes pregledati preko crteza osim tranzitivnosti!

p.s. neka me netko ispravi ako sam negdje pogrijesio, fala Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
debelidemon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 09. 2006. (10:39:43)
Postovi: (17)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 22:03 pon, 27. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="13_mac"]
[b]i)nadalje, ako su svi elementi(uredjeni parovi (x,y)) iz relacije na dijagonali a u ovom slucaju jesu onda je relacija $ refleksivna[/b]

[/quote]

Si siguran da su na dijagonali?
13_mac (napisa):

i)nadalje, ako su svi elementi(uredjeni parovi (x,y)) iz relacije na dijagonali a u ovom slucaju jesu onda je relacija $ refleksivna



Si siguran da su na dijagonali?



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
m0rtus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 11. 2006. (20:30:00)
Postovi: (30)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3
Lokacija: /root

PostPostano: 22:09 pon, 27. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="debelidemon"][quote="13_mac"]
[b]i)nadalje, ako su svi elementi(uredjeni parovi (x,y)) iz relacije na dijagonali a u ovom slucaju jesu onda je relacija $ refleksivna[/b]

[/quote]

Si siguran da su na dijagonali?[/quote]

pa dijagonala je ispunjena, tj. 1 je u relaciji sa 1, 2 je u relaciji sa 2, 3je u relaciji sa 3 pa je relacija refleksivna...

slicica: ( nisam mogao odoljeti )...
[img]http://img414.imageshack.us/img414/1358/sljicicaew2.jpg[/img]

edit; da, crtal sam u paintu 8), ili bolje :oops:
debelidemon (napisa):
13_mac (napisa):

i)nadalje, ako su svi elementi(uredjeni parovi (x,y)) iz relacije na dijagonali a u ovom slucaju jesu onda je relacija $ refleksivna



Si siguran da su na dijagonali?


pa dijagonala je ispunjena, tj. 1 je u relaciji sa 1, 2 je u relaciji sa 2, 3je u relaciji sa 3 pa je relacija refleksivna...

slicica: ( nisam mogao odoljeti )...


edit; da, crtal sam u paintu Cool, ili bolje Embarassed



_________________
Dead Garden Cult LIVE:
2.4. Kset - Zg
18.4. Club Royal - OGULIN
Norma Belle LIVE:
4.4. Sax! - Zg
25.4. Sax! - Zg
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
debelidemon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 09. 2006. (10:39:43)
Postovi: (17)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 22:21 pon, 27. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Znači ako je dijagona ispunjena onda je relacija refleksivna bez obziran a parove koji ne leze na dijagonali?
Znači ako je dijagona ispunjena onda je relacija refleksivna bez obziran a parove koji ne leze na dijagonali?



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
m0rtus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 20. 11. 2006. (20:30:00)
Postovi: (30)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 3
Lokacija: /root

PostPostano: 22:29 pon, 27. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="debelidemon"]Znači ako je dijagona ispunjena onda je relacija refleksivna bez obziran a parove koji ne leze na dijagonali?[/quote]

da, u knjizi Pavkovića i Veljana Elementarna Matematika 1 piše doslovno ovako dooduše "matematickim" rukopisom. Da mi nije skener sad bi poskeniro:

relacija & je refleksivna ako je x u relaciji sa x za svaki x element skupa S...
debelidemon (napisa):
Znači ako je dijagona ispunjena onda je relacija refleksivna bez obziran a parove koji ne leze na dijagonali?


da, u knjizi Pavkovića i Veljana Elementarna Matematika 1 piše doslovno ovako dooduše "matematickim" rukopisom. Da mi nije skener sad bi poskeniro:

relacija & je refleksivna ako je x u relaciji sa x za svaki x element skupa S...



_________________
Dead Garden Cult LIVE:
2.4. Kset - Zg
18.4. Club Royal - OGULIN
Norma Belle LIVE:
4.4. Sax! - Zg
25.4. Sax! - Zg


Zadnja promjena: m0rtus; 22:30 pon, 27. 11. 2006; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 22:29 pon, 27. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="debelidemon"]Znači ako je dijagona ispunjena onda je relacija refleksivna bez obziran a parove koji ne leze na dijagonali?[/quote]

To je definicija refleksivnosti: svatko je u relaciji sam sa sobom; ostali parovi ((x,y), x!=y) se ne spominju, pa mogu biti kako ti drago. :D
debelidemon (napisa):
Znači ako je dijagona ispunjena onda je relacija refleksivna bez obziran a parove koji ne leze na dijagonali?


To je definicija refleksivnosti: svatko je u relaciji sam sa sobom; ostali parovi ((x,y), x!=y) se ne spominju, pa mogu biti kako ti drago. Very Happy



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
debelidemon
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 09. 2006. (10:39:43)
Postovi: (17)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 0:10 uto, 28. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

ok. . .puno hvala . . . \m/
ok. . .puno hvala . . . \m/



_________________
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan