Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pliz brzi odgovor... (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove)
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
tyee
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2006. (19:00:05)
Postovi: (19)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 19:54 sri, 29. 11. 2006    Naslov: Pliz brzi odgovor... Citirajte i odgovorite

Imam jedno pitanje...
Radi se o tipu zadataka kad se ima tri vektora u V3(o) i neke koordinate su zadane sa parametrom alfa.
I sad je pitanje kad se četvrti vektor može prikazati kao njihove linearna kombinacija?
Sad ja to ovako napravim:
1. zapišem tri početna vektora u determinantu i dobijem rješenje determinante: recimo 4alfa^2+4alfa
2. sad uočim da će ta tri vektora (u v3(o)) biti sistem izvodnica akko su linearno nezavisni. To je slučaj kada je d=0,
pa izjednačim 4alfa^2+4alfa s 0.
Sada imam rješenja alfe: alfa1:0, alfa2:(-4)
I to sad uvrstim i gle čuda: pošto mi je determinanta tog skupa jednadžbi jednaka 0:nikako nemogu četvrti vektor prikazati kao kombinaciju prethodna tri. Ja nešto krivo radim... samo što?? Pliz brzi odgovor...
Imam jedno pitanje...
Radi se o tipu zadataka kad se ima tri vektora u V3(o) i neke koordinate su zadane sa parametrom alfa.
I sad je pitanje kad se četvrti vektor može prikazati kao njihove linearna kombinacija?
Sad ja to ovako napravim:
1. zapišem tri početna vektora u determinantu i dobijem rješenje determinante: recimo 4alfa^2+4alfa
2. sad uočim da će ta tri vektora (u v3(o)) biti sistem izvodnica akko su linearno nezavisni. To je slučaj kada je d=0,
pa izjednačim 4alfa^2+4alfa s 0.
Sada imam rješenja alfe: alfa1:0, alfa2:(-4)
I to sad uvrstim i gle čuda: pošto mi je determinanta tog skupa jednadžbi jednaka 0:nikako nemogu četvrti vektor prikazati kao kombinaciju prethodna tri. Ja nešto krivo radim... samo što?? Pliz brzi odgovor...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
tyee
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2006. (19:00:05)
Postovi: (19)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 20:02 sri, 29. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zadatak točno ide ovako: u ovisnosti o parametru alfa odredite kad vektori a, b, c čine bazu za V3(o), te kada se i na koliko načina vektor d može zapisati kao njihova linearna kombinacija.
a= (2, -1, 1)
b= (alfa, 2, -2)
c= (5, 0, alfa)

d= (alfa, 1, 2)
Zadatak točno ide ovako: u ovisnosti o parametru alfa odredite kad vektori a, b, c čine bazu za V3(o), te kada se i na koliko načina vektor d može zapisati kao njihova linearna kombinacija.
a= (2, -1, 1)
b= (alfa, 2, -2)
c= (5, 0, alfa)

d= (alfa, 1, 2)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 21:19 sri, 29. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

hmm... da li je to 3. zadatak s proslogodisnjeg kolokvija? Ako da, nama je nas asistent rekao da rjesavamo samo zadatke tipa 2.,4.,5. i 6. Ako sam a ja dobro slusala :electroangel:
hmm... da li je to 3. zadatak s proslogodisnjeg kolokvija? Ako da, nama je nas asistent rekao da rjesavamo samo zadatke tipa 2.,4.,5. i 6. Ako sam a ja dobro slusala Electro-angel


[Vrh]
tyee
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 11. 2006. (19:00:05)
Postovi: (19)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 21:51 sri, 29. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

ma, ako nije za kolokvij, onda je za moju dušu... :) :)
Kako se to rješava? :heklam:
ma, ako nije za kolokvij, onda je za moju dušu... Smile Smile
Kako se to rješava? Kratim vrijeme korisnim poslom...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Gost






PostPostano: 22:11 sri, 29. 11. 2006    Naslov: Re: Pliz brzi odgovor... Citirajte i odgovorite

[quote="tyee"]Imam jedno pitanje...
Radi se o tipu zadataka kad se ima tri vektora u V3(o) i neke koordinate su zadane sa parametrom alfa.
I sad je pitanje kad se četvrti vektor može prikazati kao njihove linearna kombinacija?
Sad ja to ovako napravim:
1. zapišem tri početna vektora u determinantu i dobijem rješenje determinante: recimo 4alfa^2+4alfa
2. sad uočim da će ta tri vektora (u v3(o)) biti sistem izvodnica akko su linearno nezavisni. To je slučaj kada je d=0,
pa izjednačim 4alfa^2+4alfa s 0.
Sada imam rješenja alfe: alfa1:0, alfa2:(-4)
I to sad uvrstim i gle čuda: pošto mi je determinanta tog skupa jednadžbi jednaka 0:nikako nemogu četvrti vektor prikazati kao kombinaciju prethodna tri. Ja nešto krivo radim... samo što?? Pliz brzi odgovor...[/quote]

Trebaš našraviti upravo suprotno. Kada ti je determinanta matrice različita od nule onda je rješenje sustava jedinstveno, tj ta tvoja tri vektora će činiti bazu i d će se moći na jedinstven način prikazati pomoću predhodne trojice. Ako je determinanta jednaka 0. Onda imaš beskonačno mnogo 1-parametarskih rješenja, što bi značilo da su a,b i c komplanarni pa d možeš prikazati pomoću njih samo ako je i on komplanaran s njima. A to će naravno biti na beskonačno mnogo načina. Može se dogoditi i slučej da su a,b i c komplanarni, a d nije komplanaran s njima. U tom slučaju jednadžba neće imati rješenja. :)
tyee (napisa):
Imam jedno pitanje...
Radi se o tipu zadataka kad se ima tri vektora u V3(o) i neke koordinate su zadane sa parametrom alfa.
I sad je pitanje kad se četvrti vektor može prikazati kao njihove linearna kombinacija?
Sad ja to ovako napravim:
1. zapišem tri početna vektora u determinantu i dobijem rješenje determinante: recimo 4alfa^2+4alfa
2. sad uočim da će ta tri vektora (u v3(o)) biti sistem izvodnica akko su linearno nezavisni. To je slučaj kada je d=0,
pa izjednačim 4alfa^2+4alfa s 0.
Sada imam rješenja alfe: alfa1:0, alfa2:(-4)
I to sad uvrstim i gle čuda: pošto mi je determinanta tog skupa jednadžbi jednaka 0:nikako nemogu četvrti vektor prikazati kao kombinaciju prethodna tri. Ja nešto krivo radim... samo što?? Pliz brzi odgovor...


Trebaš našraviti upravo suprotno. Kada ti je determinanta matrice različita od nule onda je rješenje sustava jedinstveno, tj ta tvoja tri vektora će činiti bazu i d će se moći na jedinstven način prikazati pomoću predhodne trojice. Ako je determinanta jednaka 0. Onda imaš beskonačno mnogo 1-parametarskih rješenja, što bi značilo da su a,b i c komplanarni pa d možeš prikazati pomoću njih samo ako je i on komplanaran s njima. A to će naravno biti na beskonačno mnogo načina. Može se dogoditi i slučej da su a,b i c komplanarni, a d nije komplanaran s njima. U tom slučaju jednadžba neće imati rješenja. Smile


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Linearna algebra 1 & 2 (za inženjerske smjerove) Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan