Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Vjerojatnost u rodilistima
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
kukuriku
Gost





PostPostano: 22:44 sri, 29. 11. 2006    Naslov: Vjerojatnost u rodilistima Citirajte i odgovorite

molim vas za jedan zadatak :( , radi se o vjerojatnosti. bilo kakvi komentari su dobrodošli. :D
dakle, imamo 2 rodilišta. u jednome se u prosjeku dnevno rodi 50 djece, a u drugom 10. vjerojatnost za muško ili žensko dijete je naravno 50%.
pitanje glasi:
koliko će biti dana u godini kada će se roditi više od 60% muške djece, i u kojem rodilištu?

stvarno bi vam bila zahvalna jer sam totalno krele za vjerojatnosti. :oops:
:lol:
molim vas za jedan zadatak Sad , radi se o vjerojatnosti. bilo kakvi komentari su dobrodošli. Very Happy
dakle, imamo 2 rodilišta. u jednome se u prosjeku dnevno rodi 50 djece, a u drugom 10. vjerojatnost za muško ili žensko dijete je naravno 50%.
pitanje glasi:
koliko će biti dana u godini kada će se roditi više od 60% muške djece, i u kojem rodilištu?

stvarno bi vam bila zahvalna jer sam totalno krele za vjerojatnosti. Embarassed
Laughing


[Vrh]
kukulele
Gost





PostPostano: 13:00 čet, 30. 11. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

šta, nitko ne zna il se nikome ne da rješavati? :lol:
ja sam dobila da je veća vjerojatnost za rodilište s 10 djece, al ne znam kako dobiti dane.. :(
šta, nitko ne zna il se nikome ne da rješavati? Laughing
ja sam dobila da je veća vjerojatnost za rodilište s 10 djece, al ne znam kako dobiti dane.. Sad


[Vrh]
Grga
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 12. 2004. (23:05:23)
Postovi: (280)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
99 = 124 - 25

PostPostano: 10:00 pet, 1. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pretpostavljam da se radi samo o vjerojatnosti pomnozenoj brojem dana u godini
Pretpostavljam da se radi samo o vjerojatnosti pomnozenoj brojem dana u godini



_________________
Bri
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Crni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2003. (01:20:43)
Postovi: (23C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 29 - 25
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 15:53 pet, 1. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Promatrajmo rodilište sa 10 djece dnevno. Neka X označava broj rođene muške djece u jednom danu. Tada je X~B(10,1/2).
Pa je onda

[latex]\displaystyle P(X>6)=\sum_{k=7}^{10}{10\choose k}\left(\frac{1}{2}\right)^k\left(\frac{1}{2}\right)^{10-k}=\frac{11}{64}[/latex]

Neka sada Y označava broj dana u godini kada se rodilo više od 60% muške djece. Tada je Y~B(365,11/64), pa je

[latex]\displaystyle EY=365\cdot \frac{11}{64}=62.734375[/latex]

Pa odavde slijedi da će biti 63 dana u godini sa više od 60% muške djece za rodilište sa 10 djece dnevno.

Slično i za rodilište sa 50 djece dnevno dobivamo da je to 1 dan.
Promatrajmo rodilište sa 10 djece dnevno. Neka X označava broj rođene muške djece u jednom danu. Tada je X~B(10,1/2).
Pa je onda



Neka sada Y označava broj dana u godini kada se rodilo više od 60% muške djece. Tada je Y~B(365,11/64), pa je



Pa odavde slijedi da će biti 63 dana u godini sa više od 60% muške djece za rodilište sa 10 djece dnevno.

Slično i za rodilište sa 50 djece dnevno dobivamo da je to 1 dan.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 19:53 pet, 1. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

:D za'valjujem :D
Very Happy za'valjujem Very Happy


[Vrh]
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 10:06 sub, 2. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sad kad je matematicki dio rijesen, da malo zaspamam :)

[quote="prvi post"]vjerojatnost za muško ili žensko dijete je [b]naravno[/b] 50%[/quote]

Ovaj "naravno" ne stoji :) U nekoj biologiji sam jednom davno procitala podatak da se na 100 djevojcica rodi 107 djecaka. Objasnjenje je da spermiji s XY imaju manje materijala za nosit pa su zato laksi od spermija s XX, plivaju brze i stoga imaju vecu sansu oplodit jajnu stanicu. Ali.. Kad se uracunaju smrti novorodencadi i djecje bolesti, do vremena kad krecu u skolu se broj muske i zenske djece izjednaci.

Naravno, to malo otezava zadatke ;)
Sad kad je matematicki dio rijesen, da malo zaspamam Smile

prvi post (napisa):
vjerojatnost za muško ili žensko dijete je naravno 50%


Ovaj "naravno" ne stoji Smile U nekoj biologiji sam jednom davno procitala podatak da se na 100 djevojcica rodi 107 djecaka. Objasnjenje je da spermiji s XY imaju manje materijala za nosit pa su zato laksi od spermija s XX, plivaju brze i stoga imaju vecu sansu oplodit jajnu stanicu. Ali.. Kad se uracunaju smrti novorodencadi i djecje bolesti, do vremena kad krecu u skolu se broj muske i zenske djece izjednaci.

Naravno, to malo otezava zadatke Wink



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 10:45 sub, 2. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Martinab"]Sad kad je matematicki dio rijesen, da malo zaspamam :)

[quote="prvi post"]vjerojatnost za muško ili žensko dijete je [b]naravno[/b] 50%[/quote]

Ovaj "naravno" ne stoji :) U nekoj biologiji sam jednom davno procitala podatak da se na 100 djevojcica rodi 107 djecaka. Objasnjenje je da spermiji s XY imaju manje materijala za nosit pa su zato laksi od spermija s XX, plivaju brze i stoga imaju vecu sansu oplodit jajnu stanicu. Ali.. Kad se uracunaju smrti novorodencadi i djecje bolesti, do vremena kad krecu u skolu se broj muske i zenske djece izjednaci.

Naravno, to malo otezava zadatke ;)[/quote]

Hm, mala ispravka. Muskarac je po genotipu tipa xy. Spermij je oblika 22+x i 22+y. Mislim da kada je kolega rekao da su sanse jednake da se dobije musko/zensko dijete mislio pritome na cisto krizanje. No, istina je da neki drugi cimbenici utjecu na vjerojatnost spola. y kromosom ukoliko ga spermij nosi je manji pa time i brzi, no imajmo na umu da on nosi mnogo manje materijala od x kromosoma zbog cega muskarci krace zive od zena. No, s druge strane ovaj koji nosi y cesce 'umre ' na putu do stanice. ne sjecas se bas zasto :oops:
Martinab (napisa):
Sad kad je matematicki dio rijesen, da malo zaspamam Smile

prvi post (napisa):
vjerojatnost za muško ili žensko dijete je naravno 50%


Ovaj "naravno" ne stoji Smile U nekoj biologiji sam jednom davno procitala podatak da se na 100 djevojcica rodi 107 djecaka. Objasnjenje je da spermiji s XY imaju manje materijala za nosit pa su zato laksi od spermija s XX, plivaju brze i stoga imaju vecu sansu oplodit jajnu stanicu. Ali.. Kad se uracunaju smrti novorodencadi i djecje bolesti, do vremena kad krecu u skolu se broj muske i zenske djece izjednaci.

Naravno, to malo otezava zadatke Wink


Hm, mala ispravka. Muskarac je po genotipu tipa xy. Spermij je oblika 22+x i 22+y. Mislim da kada je kolega rekao da su sanse jednake da se dobije musko/zensko dijete mislio pritome na cisto krizanje. No, istina je da neki drugi cimbenici utjecu na vjerojatnost spola. y kromosom ukoliko ga spermij nosi je manji pa time i brzi, no imajmo na umu da on nosi mnogo manje materijala od x kromosoma zbog cega muskarci krace zive od zena. No, s druge strane ovaj koji nosi y cesce 'umre ' na putu do stanice. ne sjecas se bas zasto Embarassed



_________________
http://www.youtube.com/watch?v=SjN_4LO-5L8

U tijelu nema pravih ideala
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 14:10 sub, 2. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Of course. Imas pravo, Hermione. Napisala sam glupost sa XY jutros.

A kad je rekao 50%... To je lijepa pretpostavka u zadatku :) I dovoljno blizu istini.

Mislim, pretpostavka 107:100 malo komplicira zadatak... (ne puno)
Of course. Imas pravo, Hermione. Napisala sam glupost sa XY jutros.

A kad je rekao 50%... To je lijepa pretpostavka u zadatku Smile I dovoljno blizu istini.

Mislim, pretpostavka 107:100 malo komplicira zadatak... (ne puno)



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan