Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Master != Diplomirani (informacija)
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Patrick
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2006. (21:29:25)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: Srbija

PostPostano: 21:39 sub, 9. 12. 2006    Naslov: Master != Diplomirani Citirajte i odgovorite

Cao,



Ja sam iz Srbije i zanima me sta vi mislite o automatskom izjednacavanju mastera i diplomiranog, posto to kod nas jos uvek nije reseno. A u Hrvatskoj je to uradjeno po principu automatskog izjednacavanja.

Zanima me, koliko se cene vase diplome u Evropi, i vase misljenje o faksu.

Kod nas se te reforme rade veoma traljavo, i najmanje se pitaju studenti. Inace sam smer -> racunarstvo i informatika.

Veliki pozdrav
Cao,



Ja sam iz Srbije i zanima me sta vi mislite o automatskom izjednacavanju mastera i diplomiranog, posto to kod nas jos uvek nije reseno. A u Hrvatskoj je to uradjeno po principu automatskog izjednacavanja.

Zanima me, koliko se cene vase diplome u Evropi, i vase misljenje o faksu.

Kod nas se te reforme rade veoma traljavo, i najmanje se pitaju studenti. Inace sam smer -> racunarstvo i informatika.

Veliki pozdrav


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 22:19 sub, 9. 12. 2006    Naslov: Re: Master != Diplomirani Citirajte i odgovorite

[quote="Patrick"]Ja sam iz Srbije i zanima me sta vi mislite o automatskom izjednacavanju mastera i diplomiranog, posto to kod nas jos uvek nije reseno. A u Hrvatskoj je to uradjeno po principu automatskog izjednacavanja.[/quote]

Grijesis; kod nas to nije izjednaceno. :? Bivsi magistri su magistri [b]znanosti[/b]; novi magistri ce se zvati magistri [b]struke[/b]. ;)
Patrick (napisa):
Ja sam iz Srbije i zanima me sta vi mislite o automatskom izjednacavanju mastera i diplomiranog, posto to kod nas jos uvek nije reseno. A u Hrvatskoj je to uradjeno po principu automatskog izjednacavanja.


Grijesis; kod nas to nije izjednaceno. Confused Bivsi magistri su magistri znanosti; novi magistri ce se zvati magistri struke. Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
13_mac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2006. (22:56:13)
Postovi: (D4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 12

PostPostano: 1:59 ned, 10. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

:?:
koja je razlika izmedju magistra struke i znanosti??
sta je bolje?
sry, malo sam neupucen... :oops:
Question
koja je razlika izmedju magistra struke i znanosti??
sta je bolje?
sry, malo sam neupucen... Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 8:01 ned, 10. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sluzbeno, nema bolje. :) To su jednostavno dvije grane obrazovanja. 8) Kao da pitas je l' bolje Pravo ili Filozofija. ;)

[b][u]IMO[/u][/b], magistri znanosti su bolji jer sam ja magistar znanosti (to ti je isto kao patriotizam: kad netko smatra da je neka nacija bolja od drugih zato jer je on(a) pripadnik te nacije ;)). Malo ozbiljnije: magistri struke ce iza sebe imati program slican danasnjim dipl.ing-ovima, pa zato "stare magistre" smatram "boljima". :) Pri tome, rijec "bolji" treba uzeti s rezervom - ovisi sto trazis od covjeka, te kako ce se provoditi programi. ;) Ako i na 4. i 5. godini bude balkanjsko srozavanje kriterija, drzat cu se toga da je maturant bolji od magistra (struke). :PP Vjerojatno zato jer usporedjujem s maturantima od prije 10-15 godina... :oops: ;)

Magistri znanosti iza sebe imaju barem 4 godine dodiplomskog studija, te barem dvije godine postdiplomskoh. :) Od radova i obrana imaju barem diplomski i magisterij (cesto i pokoji znanstveni i/ili strucni clanak). :D Magistri struke ce iza sebe imati 3 godine preddiplomskog i 2 godine diplomskog studija, sto pokriva gradivo jako slicno onom od stare 4 godine dodiplomskog. :? Od radova, imat ce (valjda) neki zavrsni rad. :|

Konacan sud dat ce trziste rada. :) Tek kad magistri struke pocnu traziti posao, vidjet cemo kako ih se tretira, sto u usporedbi sa starim titulama, sto u usporedbi s proizvodima drugih ucilista. 8)
Sluzbeno, nema bolje. Smile To su jednostavno dvije grane obrazovanja. Cool Kao da pitas je l' bolje Pravo ili Filozofija. Wink

IMO, magistri znanosti su bolji jer sam ja magistar znanosti (to ti je isto kao patriotizam: kad netko smatra da je neka nacija bolja od drugih zato jer je on(a) pripadnik te nacije Wink). Malo ozbiljnije: magistri struke ce iza sebe imati program slican danasnjim dipl.ing-ovima, pa zato "stare magistre" smatram "boljima". Smile Pri tome, rijec "bolji" treba uzeti s rezervom - ovisi sto trazis od covjeka, te kako ce se provoditi programi. Wink Ako i na 4. i 5. godini bude balkanjsko srozavanje kriterija, drzat cu se toga da je maturant bolji od magistra (struke). Weeee-heeee!!! Vjerojatno zato jer usporedjujem s maturantima od prije 10-15 godina... Embarassed Wink

Magistri znanosti iza sebe imaju barem 4 godine dodiplomskog studija, te barem dvije godine postdiplomskoh. Smile Od radova i obrana imaju barem diplomski i magisterij (cesto i pokoji znanstveni i/ili strucni clanak). Very Happy Magistri struke ce iza sebe imati 3 godine preddiplomskog i 2 godine diplomskog studija, sto pokriva gradivo jako slicno onom od stare 4 godine dodiplomskog. Confused Od radova, imat ce (valjda) neki zavrsni rad. Neutral

Konacan sud dat ce trziste rada. Smile Tek kad magistri struke pocnu traziti posao, vidjet cemo kako ih se tretira, sto u usporedbi sa starim titulama, sto u usporedbi s proizvodima drugih ucilista. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mladac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2005. (22:46:14)
Postovi: (4D5)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
34 = 91 - 57
Lokacija: zg

PostPostano: 14:47 ned, 10. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

baš je u tom razlika što ljudi brkaju kruške i jabuke. to što su recimo obje dalmatinske ne znaći da se radi o istom. jer kod ovog nije slučaj. dakle ovdje je možda bolje uspoređivat što je "bolje" magistar struke ili dipl. inžinjer po starom. bolje po dnavodnicima jer je IMHO to jedno te isto. razumijem što vsego hoće reć jer da sam ja tolko uložila u nešto i da se onda to poslje ide izjednačavat s nečim "slabijim" :roll:
baš je u tom razlika što ljudi brkaju kruške i jabuke. to što su recimo obje dalmatinske ne znaći da se radi o istom. jer kod ovog nije slučaj. dakle ovdje je možda bolje uspoređivat što je "bolje" magistar struke ili dipl. inžinjer po starom. bolje po dnavodnicima jer je IMHO to jedno te isto. razumijem što vsego hoće reć jer da sam ja tolko uložila u nešto i da se onda to poslje ide izjednačavat s nečim "slabijim" Rolling Eyes



_________________
potpis
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 9:47 pon, 11. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa zar magistar znanosti nece biti "ekvivalentan" specijalizantu/specijalistu s doktorskog studija?
pa zar magistar znanosti nece biti "ekvivalentan" specijalizantu/specijalistu s doktorskog studija?



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 9:54 pon, 11. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

AFAIK, niti jedna stara titula se nece izjednacavati s novima (i obratno, naravno ;)). Da li ce trziste rada povuci kakvu bijekciju, druga je prica i to tek ostaje za vidjeti. :)
AFAIK, niti jedna stara titula se nece izjednacavati s novima (i obratno, naravno Wink). Da li ce trziste rada povuci kakvu bijekciju, druga je prica i to tek ostaje za vidjeti. Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 10:08 pon, 11. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]AFAIK, niti jedna stara titula se nece izjednacavati s novima (i obratno, naravno ;)). Da li ce trziste rada povuci kakvu bijekciju, druga je prica i to tek ostaje za vidjeti. :)[/quote]

kao sto i napisah
[quote].. "ekvivalentan" ...[/quote]

ali po razini/duzini skolovanja i zahtjevnosti mislim da je magistar znanosti najblizi specijalistu/specijalizantu
vsego (napisa):
AFAIK, niti jedna stara titula se nece izjednacavati s novima (i obratno, naravno Wink). Da li ce trziste rada povuci kakvu bijekciju, druga je prica i to tek ostaje za vidjeti. Smile


kao sto i napisah
Citat:
.. "ekvivalentan" ...


ali po razini/duzini skolovanja i zahtjevnosti mislim da je magistar znanosti najblizi specijalistu/specijalizantu



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 13:04 pon, 11. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]AFAIK, niti jedna stara titula se nece izjednacavati s novima (i obratno, naravno ;)).[/quote]

Evo sto o tome pise u [url=http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2004/2025.htm]Narodnim novinama[/url]:

[quote="ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZNANSTVENOJ DJELATNOSTI I VISOKOM OBRAZOVANJU"]Članak 45.

Članak 120. mijenja se i glasi:

»(1) Sveučilišni i stručni studiji prema propisima koji su vrijedili do dana stupanja na snagu ovoga Zakona izjednačeni su s odgovarajućim sveučilišnim diplomskim odnosno stručnim studijima prema ovome Zakonu, a osobe koje su ih završile imaju ista prava koja imaju osobe koje završe odgovarajući studij prema ovome Zakonu, uključivši i pravo na akademski ili stručni naziv iz članka 72. i 73. ovoga Zakona.

(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka mogu tražiti od visokog učilišta na kojemu su stekle akademski naziv da im u postupku i pod uvjetima predviđenim općim aktom visokog učilišta izda ispravu (potvrdu ili diplomu) o tome da prije stečeni akademski naziv odgovara nekom od akademskih naziva iz članka 71.–74. ovoga Zakona, te nakon što dobiju takvu ispravu mogu koristiti akademski naziv prema ovome Zakonu. Ako visoko učilište na kojemu je stečen akademski naziv ili njegov pravni sljednik ne postoji, Nacionalno vijeće za visoko obrazovanje odredit će visoko učilište koje će odlučiti o zahtjevu. Ako je visoko učilište općim aktom utvrdilo da prije stečeni akademski naziv odgovara nekom od akademskih naziva iz članaka 71.–74., osobe iz stavka 1. ovoga članka novi akademski naziv mogu koristiti i bez izdavanja potvrde ili diplome.[/quote]

Kako ja razumijem stvari, stari dipl. inžovi matematike bit ce ekvivalentni novim magistrima matematike (tituli koju dobivate zavrsetkom diplomskog studija po bolonji).
vsego (napisa):
AFAIK, niti jedna stara titula se nece izjednacavati s novima (i obratno, naravno Wink).


Evo sto o tome pise u Narodnim novinama:

ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZNANSTVENOJ DJELATNOSTI I VISOKOM OBRAZOVANJU (napisa):
Članak 45.

Članak 120. mijenja se i glasi:

»(1) Sveučilišni i stručni studiji prema propisima koji su vrijedili do dana stupanja na snagu ovoga Zakona izjednačeni su s odgovarajućim sveučilišnim diplomskim odnosno stručnim studijima prema ovome Zakonu, a osobe koje su ih završile imaju ista prava koja imaju osobe koje završe odgovarajući studij prema ovome Zakonu, uključivši i pravo na akademski ili stručni naziv iz članka 72. i 73. ovoga Zakona.

(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka mogu tražiti od visokog učilišta na kojemu su stekle akademski naziv da im u postupku i pod uvjetima predviđenim općim aktom visokog učilišta izda ispravu (potvrdu ili diplomu) o tome da prije stečeni akademski naziv odgovara nekom od akademskih naziva iz članka 71.–74. ovoga Zakona, te nakon što dobiju takvu ispravu mogu koristiti akademski naziv prema ovome Zakonu. Ako visoko učilište na kojemu je stečen akademski naziv ili njegov pravni sljednik ne postoji, Nacionalno vijeće za visoko obrazovanje odredit će visoko učilište koje će odlučiti o zahtjevu. Ako je visoko učilište općim aktom utvrdilo da prije stečeni akademski naziv odgovara nekom od akademskih naziva iz članaka 71.–74., osobe iz stavka 1. ovoga članka novi akademski naziv mogu koristiti i bez izdavanja potvrde ili diplome.


Kako ja razumijem stvari, stari dipl. inžovi matematike bit ce ekvivalentni novim magistrima matematike (tituli koju dobivate zavrsetkom diplomskog studija po bolonji).



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
13_mac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2006. (22:56:13)
Postovi: (D4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 12

PostPostano: 14:06 pon, 11. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]...
Kako ja razumijem stvari, stari dipl. inžovi matematike bit ce ekvivalentni novim magistrima matematike (tituli koju dobivate zavrsetkom diplomskog studija po bolonji).[/quote]

To je stvarno glupo... :cry:
Ali mislim da je tako i "vani" :roll:
krcko (napisa):
...
Kako ja razumijem stvari, stari dipl. inžovi matematike bit ce ekvivalentni novim magistrima matematike (tituli koju dobivate zavrsetkom diplomskog studija po bolonji).


To je stvarno glupo... Crying or Very sad
Ali mislim da je tako i "vani" Rolling Eyes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 14:16 pon, 11. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="13_mac"]To je stvarno glupo... :cry:
[/quote]

Zasto bi to bilo glupo? Zakon je prilagodjen samo novim studijima, pa se mora utvrditi neka kategorija jednakopravnosti.

Pitanje je da li je dipl. ing. jednakopravan bakalaurei ili magistru, a posto je vecina ljudi zavrsila dipl. ing. studij u najmanje 9 semestara i tako ce i vecina preostalih pozavrsavati, blize je novom magistru nego bakalaureusu.



'ave fun!


Sinisa
13_mac (napisa):
To je stvarno glupo... Crying or Very sad


Zasto bi to bilo glupo? Zakon je prilagodjen samo novim studijima, pa se mora utvrditi neka kategorija jednakopravnosti.

Pitanje je da li je dipl. ing. jednakopravan bakalaurei ili magistru, a posto je vecina ljudi zavrsila dipl. ing. studij u najmanje 9 semestara i tako ce i vecina preostalih pozavrsavati, blize je novom magistru nego bakalaureusu.



'ave fun!


Sinisa



_________________
Oslobodjen Senata.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
13_mac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2006. (22:56:13)
Postovi: (D4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 12

PostPostano: 14:25 pon, 11. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma slazem se s tobom , ali racunaj da su neki po starom imali [b][u]8[/u][/b] i 9 semestara, a ne samo 9...
I ipak bi se trebao taj 1/ 2 semestra prikazati nekako na papiru da je iznad dipl ing. (bez obzira na tezinu starog sustava nasprem bolonje :oops: , jer nije tezina studiranja na kraju krajeva jedino mjerilo :wink: )
Ma slazem se s tobom , ali racunaj da su neki po starom imali 8 i 9 semestara, a ne samo 9...
I ipak bi se trebao taj 1/ 2 semestra prikazati nekako na papiru da je iznad dipl ing. (bez obzira na tezinu starog sustava nasprem bolonje Embarassed , jer nije tezina studiranja na kraju krajeva jedino mjerilo Wink )


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Patrick
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2006. (21:29:25)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: Srbija

PostPostano: 14:40 pon, 11. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Samo ste me zbunili :)....


Znaci da nije tacna informacija da su u Hrvatskoj diplome izjednacene....

Ja sam student III godine, i skolujem se po starom sistemu. Sto znaci da mi studije traju 4 godine, a sa diplomskim postajem master u Srbiji.

Ono sto mene brine je sto ne postajem master u Evropi, jer nije izvrseno sustinsko izjednacavanje!!!
Samo ste me zbunili Smile....


Znaci da nije tacna informacija da su u Hrvatskoj diplome izjednacene....

Ja sam student III godine, i skolujem se po starom sistemu. Sto znaci da mi studije traju 4 godine, a sa diplomskim postajem master u Srbiji.

Ono sto mene brine je sto ne postajem master u Evropi, jer nije izvrseno sustinsko izjednacavanje!!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Patrick
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2006. (21:29:25)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: Srbija

PostPostano: 14:44 pon, 11. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nekoliko studenta, medju kojima sam i ja, je htelo da posalje nas plan i program na nekom koledzu u Evropi, i Americi.

I da na osnovu toga, kada nam oni kazu koliko imamo bodova, uvedemo dodatne ispite, kako bi bili masteri i tamo.... Medjutim, bili smo u manjini, i nismo uspeli....


Znaci kod vas postoje dve vrste magistra, cime se napravila razlika izmedju magistra - mastera znanosti, i mastera struke.
Nekoliko studenta, medju kojima sam i ja, je htelo da posalje nas plan i program na nekom koledzu u Evropi, i Americi.

I da na osnovu toga, kada nam oni kazu koliko imamo bodova, uvedemo dodatne ispite, kako bi bili masteri i tamo.... Medjutim, bili smo u manjini, i nismo uspeli....


Znaci kod vas postoje dve vrste magistra, cime se napravila razlika izmedju magistra - mastera znanosti, i mastera struke.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 15:34 pon, 11. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kod nas je s tim magistrima uveden poprilican kaos.

No, ono sto je najvaznije je dokument zvan diploma supplement -- dokument koji opisuje kompletan sadrzaj prodjenog studija. Po tome se moze vidjeti da je, npr. dipl. ing. matematike vise-manje izjednacen po sadrzaju studija sa vanjskim MSc.

Kod nas su pravno izjednaceni zakrpe poradi, ali, kazem, najvazniji je diploma supplement.


'ave fun!


Sinisa
Kod nas je s tim magistrima uveden poprilican kaos.

No, ono sto je najvaznije je dokument zvan diploma supplement -- dokument koji opisuje kompletan sadrzaj prodjenog studija. Po tome se moze vidjeti da je, npr. dipl. ing. matematike vise-manje izjednacen po sadrzaju studija sa vanjskim MSc.

Kod nas su pravno izjednaceni zakrpe poradi, ali, kazem, najvazniji je diploma supplement.


'ave fun!


Sinisa



_________________
Oslobodjen Senata.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 8:51 uto, 12. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="13_mac"]Ma slazem se s tobom , ali racunaj da su neki po starom imali [b][u]8[/u][/b] i 9 semestara, a ne samo 9...
I ipak bi se trebao taj 1/ 2 semestra prikazati nekako na papiru da je iznad dipl ing. (bez obzira na tezinu starog sustava nasprem bolonje :oops: , jer nije tezina studiranja na kraju krajeva jedino mjerilo :wink: )[/quote]

Konkretno, kod nas na matematici diplomski rad se prije nije brojao kao nastavno opterecenje u cetvrtoj godini, a na drugoj godini novog diplomskog (tj. petoj godini studija) je uracunat. Apsolventska godina je u starom sistemu imala svoj razlog. Po novom biste trebali diplomirati na kraju pete godine.

Osim toga novi 3+2 studij sadrzajno nije bitno prosiren u odnosu na stari cetverogodisnji. Broj sati nastave je cak i manji nego prije, tako da je stvarno jedino logicno izjednacavanje starih inzinjera i novih magistara struke.

[quote="Patrick"]Samo ste me zbunili :)....
Znaci da nije tacna informacija da su u Hrvatskoj diplome izjednacene....[/quote]

Ako procitas citirani clanak zakona vidjet ces da jesu izjednacene. Pitanje sto je izjednaceno s cime ostavljeno je na prosudbu sveucilistima, ali mislim da ce u velikoj vecini slucajeva nove magistarske titule odgovarati dosadasnjim "cetverogodisnjim" titulama (dipl.inz., profesor itd.), a ne tituli mr.sc.

Nelogicnost koja je pritom nastala je da se po starom obicno prevodilo dipl.inz.->BSc, mr.sc.->MSc, dr.sc.->PhD. U novom zakonu eksplicitno pise da se preddiplomska titula (koja prije nije postojala) na engeski prevodi kao [i]baccalaureus[/i], a diplomska kao [i]master of science[/i].

No kao sto je cinik vec primijetio, mislim da ce za nastavak studija vani biti puno vaznije sto si ucio i naucio tokom studija, nego koju si akademsku tituli stekao. A to bi se trebalo vidjeti iz diploma supplementa.
13_mac (napisa):
Ma slazem se s tobom , ali racunaj da su neki po starom imali 8 i 9 semestara, a ne samo 9...
I ipak bi se trebao taj 1/ 2 semestra prikazati nekako na papiru da je iznad dipl ing. (bez obzira na tezinu starog sustava nasprem bolonje Embarassed , jer nije tezina studiranja na kraju krajeva jedino mjerilo Wink )


Konkretno, kod nas na matematici diplomski rad se prije nije brojao kao nastavno opterecenje u cetvrtoj godini, a na drugoj godini novog diplomskog (tj. petoj godini studija) je uracunat. Apsolventska godina je u starom sistemu imala svoj razlog. Po novom biste trebali diplomirati na kraju pete godine.

Osim toga novi 3+2 studij sadrzajno nije bitno prosiren u odnosu na stari cetverogodisnji. Broj sati nastave je cak i manji nego prije, tako da je stvarno jedino logicno izjednacavanje starih inzinjera i novih magistara struke.

Patrick (napisa):
Samo ste me zbunili Smile....
Znaci da nije tacna informacija da su u Hrvatskoj diplome izjednacene....


Ako procitas citirani clanak zakona vidjet ces da jesu izjednacene. Pitanje sto je izjednaceno s cime ostavljeno je na prosudbu sveucilistima, ali mislim da ce u velikoj vecini slucajeva nove magistarske titule odgovarati dosadasnjim "cetverogodisnjim" titulama (dipl.inz., profesor itd.), a ne tituli mr.sc.

Nelogicnost koja je pritom nastala je da se po starom obicno prevodilo dipl.inz.→BSc, mr.sc.→MSc, dr.sc.→PhD. U novom zakonu eksplicitno pise da se preddiplomska titula (koja prije nije postojala) na engeski prevodi kao baccalaureus, a diplomska kao master of science.

No kao sto je cinik vec primijetio, mislim da ce za nastavak studija vani biti puno vaznije sto si ucio i naucio tokom studija, nego koju si akademsku tituli stekao. A to bi se trebalo vidjeti iz diploma supplementa.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Patrick
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2006. (21:29:25)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: Srbija

PostPostano: 14:23 uto, 12. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="cinik"]Kod nas je s tim magistrima uveden poprilican kaos.

No, ono sto je najvaznije je dokument zvan diploma supplement -- dokument koji opisuje kompletan sadrzaj prodjenog studija. Po tome se moze vidjeti da je, npr. dipl. ing. matematike vise-manje izjednacen po sadrzaju studija sa vanjskim MSc.
[/quote]

Nama se ovde uporno servira prica da su kod vas i u Sloveniji izjednacene automatski. Znaci po vama, da nas lazu.
Slazem se da je najbitniji taj supplement. Mi po zavsetku studija dobijamo naziv - diplomirani matematicar, smer racunarstvo i informatika. Nismo ing....
cinik (napisa):
Kod nas je s tim magistrima uveden poprilican kaos.

No, ono sto je najvaznije je dokument zvan diploma supplement – dokument koji opisuje kompletan sadrzaj prodjenog studija. Po tome se moze vidjeti da je, npr. dipl. ing. matematike vise-manje izjednacen po sadrzaju studija sa vanjskim MSc.


Nama se ovde uporno servira prica da su kod vas i u Sloveniji izjednacene automatski. Znaci po vama, da nas lazu.
Slazem se da je najbitniji taj supplement. Mi po zavsetku studija dobijamo naziv - diplomirani matematicar, smer racunarstvo i informatika. Nismo ing....


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Patrick
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2006. (21:29:25)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: Srbija

PostPostano: 14:25 uto, 12. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ajde mi dajte sajt vaseg faksa, da vidim kakav vam je plan i program i sta ucite...
Ajde mi dajte sajt vaseg faksa, da vidim kakav vam je plan i program i sta ucite...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 15:27 uto, 12. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Patrick"]Ajde mi dajte sajt vaseg faksa, da vidim kakav vam je plan i program i sta ucite...[/quote]
[url]http://www.math.hr[/url] :cool:
Patrick (napisa):
Ajde mi dajte sajt vaseg faksa, da vidim kakav vam je plan i program i sta ucite...

http://www.math.hr Cool



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Patrick
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2006. (21:29:25)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: Srbija

PostPostano: 15:56 uto, 12. 12. 2006    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala... :)
Hvala... Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Stranica 1 / 4.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan