Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Prebrojiva unija konačnih skupova i aksiom izbora
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 17:46 uto, 13. 2. 2007    Naslov: Prebrojiva unija konačnih skupova i aksiom izbora Citirajte i odgovorite

Da bismo dokazali da je prebrojiva unija prebrojivih skupova prebrojiv skup, krećemo s dokazivanjem sljedeće propozicije:

[b]Prop.[/b] Prebrojiva unija konačnih, u parovima disjunktnih skupova je konačan ili prebrojiv skup.

Dokaz je krajnje jednostavan, ali čini mi se da u njemu koristimo aksiom izbora, iako je profesor na predavanju rekao suprotno. (A i u skripti se propozicija dokaže prije navođenja aksioma izbora.)

Naime, ovako ide dokaz:

Neka je [latex]\{B_k : k\in\mathbb{N}\}[/latex] familija konačnih, u parovima disjunktinih skupova.

[color=red]Za [latex]k\in\mathbb{N}[/latex], neka je [latex]f_k\colon B_k\rightarrow \{1,\ldots,k(B_k)\}[/latex] proizvoljna bijekcija.[/color]

E, tu je profesor naveo da ovdje ne koristimo AC. Jasno mi je da ne koristimo AC kad biramo tu jednu proizvoljnu bijekciju. Ali nismo li koristili AC pri izboru svih tih bijekcija za svaki k?

Nastavak dokaza:

Definiramo [latex]f\colon \bigcup\{B_k:k\in\mathbb{N}\}\rightarrow\mathbb{N}[/latex]:

[latex]\displaystyle f(x):=\sum_{k<k_x}k(B_k)+f_{k_x}(x)[/latex]

gdje je [latex]k_x[/latex] indeks za koji je [latex]x\in B_{k_x}[/latex].

Definirana funkcija je bijekcija.
Da bismo dokazali da je prebrojiva unija prebrojivih skupova prebrojiv skup, krećemo s dokazivanjem sljedeće propozicije:

Prop. Prebrojiva unija konačnih, u parovima disjunktnih skupova je konačan ili prebrojiv skup.

Dokaz je krajnje jednostavan, ali čini mi se da u njemu koristimo aksiom izbora, iako je profesor na predavanju rekao suprotno. (A i u skripti se propozicija dokaže prije navođenja aksioma izbora.)

Naime, ovako ide dokaz:

Neka je familija konačnih, u parovima disjunktinih skupova.

Za , neka je proizvoljna bijekcija.

E, tu je profesor naveo da ovdje ne koristimo AC. Jasno mi je da ne koristimo AC kad biramo tu jednu proizvoljnu bijekciju. Ali nismo li koristili AC pri izboru svih tih bijekcija za svaki k?

Nastavak dokaza:

Definiramo :



gdje je indeks za koji je .

Definirana funkcija je bijekcija.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 18:46 uto, 13. 2. 2007    Naslov: Re: Prebrojiva unija konačnih skupova i aksiom izbora Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"]
[color=red]Za [latex]k\in\mathbb{N}[/latex], neka je [latex]f_k\colon B_k\rightarrow \{1,\ldots,k(B_k)\}[/latex] proizvoljna bijekcija.[/color]
Jasno mi je da ne koristimo AC kad biramo tu jednu proizvoljnu bijekciju. Ali nismo li koristili AC pri izboru svih tih bijekcija za svaki k?
[/quote]
Tocno tako. Da bi dokazali postojanje jedne bijekcije ne treba nam aksiom izbora, ali za odabir skupa koji sadrzi po jednu bijekciju sa [latex]B_k[/latex] u [latex]\{1,\ldots,\mathrm{card}(B_k)\}[/latex] treba nam aksiom izbora.

P.S. Sumnjam da je profesor rekao da ne koristimo aksiom izbora, jer se tocno sjecam da je, kada sam ja slusao TS, na predavanjima posebno naglasio da tu koristimo AC.
Melkor (napisa):

Za , neka je proizvoljna bijekcija.
Jasno mi je da ne koristimo AC kad biramo tu jednu proizvoljnu bijekciju. Ali nismo li koristili AC pri izboru svih tih bijekcija za svaki k?

Tocno tako. Da bi dokazali postojanje jedne bijekcije ne treba nam aksiom izbora, ali za odabir skupa koji sadrzi po jednu bijekciju sa u treba nam aksiom izbora.

P.S. Sumnjam da je profesor rekao da ne koristimo aksiom izbora, jer se tocno sjecam da je, kada sam ja slusao TS, na predavanjima posebno naglasio da tu koristimo AC.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 19:08 uto, 13. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ma kad je rekao da se ne koristi AC, mislio je na izbor bijekcije za fiksan k. To je to.

Uglavnom, tnx. :)
Ma kad je rekao da se ne koristi AC, mislio je na izbor bijekcije za fiksan k. To je to.

Uglavnom, tnx. Smile



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan