Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

3. zadatak 3. zadaće (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 19:37 ned, 28. 1. 2007    Naslov: 3. zadatak 3. zadaće Citirajte i odgovorite

Treba li u 3. zadatku prvo zbrojiti znamenke pojedinog elementa niza pa ih prebaciti u sustav s bazom b, ili obrnuto? Ako je obrnuto, treba li ih zbrojiti u bazi u kojoj jesu ili u bazi 10? Što god bio odgovor, kako to napraviti?

Na žalost računaraca, moram reći da se slažem sa svima koji tvrde da je treća zadaća (malo) previše. :(
Treba li u 3. zadatku prvo zbrojiti znamenke pojedinog elementa niza pa ih prebaciti u sustav s bazom b, ili obrnuto? Ako je obrnuto, treba li ih zbrojiti u bazi u kojoj jesu ili u bazi 10? Što god bio odgovor, kako to napraviti?

Na žalost računaraca, moram reći da se slažem sa svima koji tvrde da je treća zadaća (malo) previše. Sad



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:57 ned, 28. 1. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

"Broj u nekoj bazi" je stvar zapisa. :prodike: Dakle, [latex](10001)_2[/latex], [latex](17)_{10}[/latex] i [latex](11)_{16}[/latex] su [b]isti broj[/b], samo razlicito zapisan (jednako kao i broj XVII). 8)

Ovdje je rijec o tome da elemente polja gledas u sustavu s bazom [i]b[/i] i onda zbrajas znamenke takvog [u]prikaza[/u] broja. 8) Zbrajas ih, naravno, klasicno. :)

Zadaca nije obavezna i zato je ove godine odluceno da bude teza od kolokvija. 8) Tko misli da je to losa ideja, neka se obrati voditeljima kolegija (i.e. nastavnicima) jer oni odlucuju, a asistenti su samo egzekutivci. ;)
"Broj u nekoj bazi" je stvar zapisa. Drzim prodike Dakle, , i su isti broj, samo razlicito zapisan (jednako kao i broj XVII). Cool

Ovdje je rijec o tome da elemente polja gledas u sustavu s bazom b i onda zbrajas znamenke takvog prikaza broja. Cool Zbrajas ih, naravno, klasicno. Smile

Zadaca nije obavezna i zato je ove godine odluceno da bude teza od kolokvija. Cool Tko misli da je to losa ideja, neka se obrati voditeljima kolegija (i.e. nastavnicima) jer oni odlucuju, a asistenti su samo egzekutivci. Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Jelaska
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 10. 2004. (14:27:46)
Postovi: (50)16
Sarma = la pohva - posuda
14 = 21 - 7

PostPostano: 21:44 ned, 28. 1. 2007    Naslov: Re: 3. zadatak 3. zadaće Citirajte i odgovorite

[quote="ma"]Treba li u 3. zadatku prvo zbrojiti znamenke pojedinog elementa niza pa ih prebaciti u sustav s bazom b, ili obrnuto? Ako je obrnuto, treba li ih zbrojiti u bazi u kojoj jesu ili u bazi 10?[/quote]
Polje x se sastoji od n prirodnih brojeva. Uzmemo i-ti element polja x, te pronađemo sumu znamenaka njegovog zapisa u sustavu sa bazom b. Ta suma je i-ti element polja y. Dakle, polje y se sastoji od brojeva (u dekadskoj bazi) koji su sume znamenaka odgovarajućih elemenata polja x u bazi b.

[quote="ma"]
Što god bio odgovor, kako to napraviti?
[/quote]
Kategorički odbijam to odgovoriti, obzirom da je cilj zadaće da student samostalno riješi zadaću. Strože gledano, moglo bi se reći da je zabranjeno postavljati takva pitanja na forumu. :bu!:

[quote="ma"]Na žalost računaraca, moram reći da se slažem sa svima koji tvrde da je treća zadaća (malo) previše. :(
[/quote]
Treća zadaća je [b][u]namjerno[/u][/b] dana teža. Zašto?:trekkie:
Jedan od ciljeva zadaća je osposobiti studenta za polaganje ispita--UUR-a. Onaj tko samostalno sa razumijevanjem riješi zadatke svih zadaća je definitivno kandidat za prolaz kolegija, i to ne ocjenom dovoljan(2). U zadaći su dani problemski zadaci, te je njihovo rješavanje ne samo investicija u prolaz UUR-a, nego u najmanje 2 kolegija na sljedbenika UUR-a. Obzirom da [b]predaja zadaće nije obvezna[/b], po dogovoru profesora i asistenata na kolegiju, ova metodologija je prepoznata kao optimalna. :sherlock:
ma (napisa):
Treba li u 3. zadatku prvo zbrojiti znamenke pojedinog elementa niza pa ih prebaciti u sustav s bazom b, ili obrnuto? Ako je obrnuto, treba li ih zbrojiti u bazi u kojoj jesu ili u bazi 10?

Polje x se sastoji od n prirodnih brojeva. Uzmemo i-ti element polja x, te pronađemo sumu znamenaka njegovog zapisa u sustavu sa bazom b. Ta suma je i-ti element polja y. Dakle, polje y se sastoji od brojeva (u dekadskoj bazi) koji su sume znamenaka odgovarajućih elemenata polja x u bazi b.

ma (napisa):

Što god bio odgovor, kako to napraviti?

Kategorički odbijam to odgovoriti, obzirom da je cilj zadaće da student samostalno riješi zadaću. Strože gledano, moglo bi se reći da je zabranjeno postavljati takva pitanja na forumu. BU!

ma (napisa):
Na žalost računaraca, moram reći da se slažem sa svima koji tvrde da je treća zadaća (malo) previše. Sad

Treća zadaća je namjerno dana teža. Zašto?Trekkie
Jedan od ciljeva zadaća je osposobiti studenta za polaganje ispita–UUR-a. Onaj tko samostalno sa razumijevanjem riješi zadatke svih zadaća je definitivno kandidat za prolaz kolegija, i to ne ocjenom dovoljan(2). U zadaći su dani problemski zadaci, te je njihovo rješavanje ne samo investicija u prolaz UUR-a, nego u najmanje 2 kolegija na sljedbenika UUR-a. Obzirom da predaja zadaće nije obvezna, po dogovoru profesora i asistenata na kolegiju, ova metodologija je prepoznata kao optimalna. Detektivchina!



_________________
Jelaska Igor
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Miha Keber
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 10. 2006. (20:16:56)
Postovi: (26)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-2 = 12 - 14

PostPostano: 15:34 čet, 1. 2. 2007    Naslov: bas nista Citirajte i odgovorite

Sta nije lakse odmah ispravno napisat zadatak da se svi manje mucimo , nego da trosimo novce surfajuci internetom , iako ovo mi bas i nije bilo pametno napisati posto se vidi moje puno ime i prezime nema veze . Trebaju asistenti racunati s time da smo mi tu djeca "matematicari " i da nam hrvatski bas i ne ide najbolje tako one igra sa zarezom oko koje je i nastala cijela strka predstavlja problem, zato u ime naroda PMF-a matematickog odjela , MOLIM VAS NA KOLOKVIJU NEKA RRADIJE PISU 3 RECENICE NEGO JEDAN ZLI [color=cyan]ZAREZ[/color]. HALA UNAPRIJED
Sta nije lakse odmah ispravno napisat zadatak da se svi manje mucimo , nego da trosimo novce surfajuci internetom , iako ovo mi bas i nije bilo pametno napisati posto se vidi moje puno ime i prezime nema veze . Trebaju asistenti racunati s time da smo mi tu djeca "matematicari " i da nam hrvatski bas i ne ide najbolje tako one igra sa zarezom oko koje je i nastala cijela strka predstavlja problem, zato u ime naroda PMF-a matematickog odjela , MOLIM VAS NA KOLOKVIJU NEKA RRADIJE PISU 3 RECENICE NEGO JEDAN ZLI ZAREZ. HALA UNAPRIJED


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 22:11 čet, 1. 2. 2007    Naslov: Re: bas nista Citirajte i odgovorite

[quote="Miha Keber"]iako ovo mi bas i nije bilo pametno napisati posto se vidi moje puno ime i prezime[/quote]
Ne boj se, nece ti to nitko uzeti za zlo. :cool:
Miha Keber (napisa):
iako ovo mi bas i nije bilo pametno napisati posto se vidi moje puno ime i prezime

Ne boj se, nece ti to nitko uzeti za zlo. Cool



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
mfernezir
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 11. 2005. (18:26:41)
Postovi: (27)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 2:23 pet, 23. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eto malo rjesavam 3. zadacu posto ju nisam stigao prije rijesiti.

Tekst kaze sljedece: "Program treba pronaci sumu kvadrata znamenaka u sustavu s bazom b+1 aritmeticke sredine najmanjeg i najveceg elementa polja y."

Problem s ovim je sto doticna aritmeticka sredina nije nuzno prirodan broj. Pretpostavljam da ovo mozemo ignorirati, malo je teze isprogramirati trazenje prikaza od npr. (3.5)[size=7]10[/size] u bazi 7.
Eto malo rjesavam 3. zadacu posto ju nisam stigao prije rijesiti.

Tekst kaze sljedece: "Program treba pronaci sumu kvadrata znamenaka u sustavu s bazom b+1 aritmeticke sredine najmanjeg i najveceg elementa polja y."

Problem s ovim je sto doticna aritmeticka sredina nije nuzno prirodan broj. Pretpostavljam da ovo mozemo ignorirati, malo je teze isprogramirati trazenje prikaza od npr. (3.5)10 u bazi 7.



_________________
"If the facts don't fit the theory, change the facts." Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 3:35 pet, 23. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije nesto posebno tesko, ali ovdje se racuna u cjelobrojnoj aritmetici. 8) Mislim da je to negdje vec napisano... :?

Anyway, ako imas pitanja, mozes danas Igora uloviti na zalbama, pa ga propitati uzivo. :D
Nije nesto posebno tesko, ali ovdje se racuna u cjelobrojnoj aritmetici. Cool Mislim da je to negdje vec napisano... Confused

Anyway, ako imas pitanja, mozes danas Igora uloviti na zalbama, pa ga propitati uzivo. Very Happy



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mfernezir
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 11. 2005. (18:26:41)
Postovi: (27)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:26 pet, 23. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Okay, u cjelobrojnoj aritmetici nije problem. Ne znam gdje to pise da se radi tako, ali nema veze.

Medjutim, prikaz decimalnih brojeva u drugim bazama me zaintrigirao, ne znam to kodirati.

(3.5)[size=7]10[/size] sam prikazao u bazi 7 ovako:
(35)[size=7]10[/size] = (50)[size=7]7[/size]
Sad podijelim s (10)[size=7]10[/size] = (13)[size=7]7[/size]
(50)[size=7]10[/size] : (13)[size=7]7[/size] = (3.33333....)[size=7]7[/size]
(3.5)[size=7]10[/size]=(3.33333....)[size=7]7[/size]


Problem mi se svodi na kodiranje dijeljenja u bazi 7. Vjerujem da se to moze pametnije napraviti. Moze help u vezi ovog, ili bolje da dodjem na neke konzultacije? :)
Okay, u cjelobrojnoj aritmetici nije problem. Ne znam gdje to pise da se radi tako, ali nema veze.

Medjutim, prikaz decimalnih brojeva u drugim bazama me zaintrigirao, ne znam to kodirati.

(3.5)10 sam prikazao u bazi 7 ovako:
(35)10 = (50)7
Sad podijelim s (10)10 = (13)7
(50)10 : (13)7 = (3.33333....)7
(3.5)10=(3.33333....)7


Problem mi se svodi na kodiranje dijeljenja u bazi 7. Vjerujem da se to moze pametnije napraviti. Moze help u vezi ovog, ili bolje da dodjem na neke konzultacije? Smile



_________________
"If the facts don't fit the theory, change the facts." Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 23:43 pet, 23. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mfernezir"]
Medjutim, prikaz decimalnih brojeva u drugim bazama me zaintrigirao, ne znam to kodirati.[/quote]

[latex]\displaystyle{(x_n x_{n-1} \ldots x_1 x_0 . x_{-1} x_{-2} \ldots x_{-m})_b := \sum\limits_{-m}^{n} x_i b^i}[/latex]

Pri cemu mora biti:
[latex]b \in \mathbb{N}, b>1[/latex],
[latex]m, n \in \mathbb{N} \cup \{0\}[/latex] i
[latex]x_i \in \{0, 1, \ldots, b-1\}[/latex] za sve [latex]i \in \{-m, -m +1, \ldots , n-1, n\}[/latex].
mfernezir (napisa):

Medjutim, prikaz decimalnih brojeva u drugim bazama me zaintrigirao, ne znam to kodirati.




Pri cemu mora biti:
,
i
za sve .



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 3:10 sub, 24. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nakon sto prebacis cjelobrojni dio, ostane ti neki x izmedju 0 i 1. :) Zatim imas petlju u kojoj
1. pomnozis x sa b
2. uzmes cjelobrojni dio kao znamenku
Ponavljas dok ne dobijes nulu ili dok ti ne dosadi. 8)
Nakon sto prebacis cjelobrojni dio, ostane ti neki x izmedju 0 i 1. Smile Zatim imas petlju u kojoj
1. pomnozis x sa b
2. uzmes cjelobrojni dio kao znamenku
Ponavljas dok ne dobijes nulu ili dok ti ne dosadi. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mfernezir
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 11. 2005. (18:26:41)
Postovi: (27)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:14 sub, 24. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na odgovorima!

@mdoko: znam ovaj raspis, mada se nisam sjetio ovako zgodno indeksirati decimalni dio. Zanimalo me kako efektivno prikazati decimalan broj u bazi 10 u nekoj drugoj bazi, tj. algoritam koji je dao vsego.

@vsego: jasno mi je zasto je ovo dobro, vec iskodirano. :) Radi dobro za baze do 10, neda mi se pisati za slova. Posto dec. dio odmah moze poceti s nulom, jednostavnije mi je bilo napisati prikaz fiksne duljine (10 dec. znamenki). Koristio sam floor za odjeljivanje cijelog dijela. Eto, vjezba se. :wink:
Hvala na odgovorima!

@mdoko: znam ovaj raspis, mada se nisam sjetio ovako zgodno indeksirati decimalni dio. Zanimalo me kako efektivno prikazati decimalan broj u bazi 10 u nekoj drugoj bazi, tj. algoritam koji je dao vsego.

@vsego: jasno mi je zasto je ovo dobro, vec iskodirano. Smile Radi dobro za baze do 10, neda mi se pisati za slova. Posto dec. dio odmah moze poceti s nulom, jednostavnije mi je bilo napisati prikaz fiksne duljine (10 dec. znamenki). Koristio sam floor za odjeljivanje cijelog dijela. Eto, vjezba se. Wink



_________________
"If the facts don't fit the theory, change the facts." Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:18 sub, 24. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mfernezir"]Radi dobro za baze do 10, neda mi se pisati za slova.[/quote]

Prebacivanje brojeva 10, 11, 12,... u slova 'A', 'B', 'C',... radis ovako ([tt]x[/tt] je broj, [tt]c[/tt] je slovo):
[tt]c = x + 'A' - 10;[/tt]
Ostavljam tebi proucavanje sto se tu dogadja i zasto to radi. :xg: Vrisni ako nije jasno. ;)
mfernezir (napisa):
Radi dobro za baze do 10, neda mi se pisati za slova.


Prebacivanje brojeva 10, 11, 12,... u slova 'A', 'B', 'C',... radis ovako (x je broj, c je slovo):
c = x + 'A' - 10;
Ostavljam tebi proucavanje sto se tu dogadja i zasto to radi. Xmas Mr.Green Vrisni ako nije jasno. Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mfernezir
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 11. 2005. (18:26:41)
Postovi: (27)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 22:19 sub, 24. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Aha, 'B' == 'A' + 1, 'A' == 65. Znak je isto broj. :D Hvala!
Aha, 'B' == 'A' + 1, 'A' == 65. Znak je isto broj. Very Happy Hvala!



_________________
"If the facts don't fit the theory, change the facts." Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mfernezir
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 11. 2005. (18:26:41)
Postovi: (27)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:28 ned, 25. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"] Prebacivanje brojeva 10, 11, 12,... u slova 'A', 'B', 'C',... radis ovako (x je broj, c je slovo):
c = x + 'A' - 10; [/quote]


Jedino sto je u mom programcicu x = 10.0, 11.0 itd. pa to ne radi. Sve radim s realnim brojevima. Osim toga, floor nije sretno jer npr. za x = 3.8
x - floor(x) == 0.799999.... Trebao sam posebno ucitati cjelobrojni dio i posebno decimalni kao intove i gotovo. :roll:
vsego (napisa):
Prebacivanje brojeva 10, 11, 12,... u slova 'A', 'B', 'C',... radis ovako (x je broj, c je slovo):
c = x + 'A' - 10;



Jedino sto je u mom programcicu x = 10.0, 11.0 itd. pa to ne radi. Sve radim s realnim brojevima. Osim toga, floor nije sretno jer npr. za x = 3.8
x - floor(x) == 0.799999.... Trebao sam posebno ucitati cjelobrojni dio i posebno decimalni kao intove i gotovo. Rolling Eyes



_________________
"If the facts don't fit the theory, change the facts." Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 19:35 ned, 25. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam bas siguran da mi je jasno sto ce ti [tt]x - floor(x)[/tt], ali nekako mi se cini da zaboravljas cast-operator:

[code:1][vsego@petko tmp]$ cat t.c; gcc -lm t.c && ./a.out
#include <stdio.h>
#include <math.h>

int main(void) {
double x = 3.8;
printf("x: %g, x - floor(x): %g, (int)x: %d\n", x, x - floor(x), (int)x);
}
x: 3.8, x - floor(x): 0.8, (int)x: 3[/code:1]

Primijeti (prema formatu u [tt]printf()[/tt]) koji je tip koji vraca izraz [tt](int)x[/tt]. ;)
Nisam bas siguran da mi je jasno sto ce ti x - floor(x), ali nekako mi se cini da zaboravljas cast-operator:

Kod:
[vsego@petko tmp]$ cat t.c; gcc -lm t.c && ./a.out
#include <stdio.h>
#include <math.h>

int main(void) {
  double x = 3.8;
  printf("x: %g, x - floor(x): %g, (int)x: %d\n", x, x - floor(x), (int)x);
}
x: 3.8, x - floor(x): 0.8, (int)x: 3


Primijeti (prema formatu u printf()) koji je tip koji vraca izraz (int)x. Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mfernezir
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 11. 2005. (18:26:41)
Postovi: (27)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 3:26 pon, 26. 2. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala opet! :)

Nisam znao za cast operator, korisna stvar.

Sto se x - floor(x) tice, to je sluzilo za odvajanje decimalnog dijela.

[quote="vsego"] Nakon sto prebacis cjelobrojni dio, ostane ti neki x izmedju 0 i 1. Zatim imas petlju u kojoj
1. pomnozis x sa b
2. uzmes cjelobrojni dio kao znamenku
Ponavljas dok ne dobijes nulu ili dok ti ne dosadi. [/quote]

Dakle, kad uzmem cjelobrojni dio, decimalni dio ponovo mnozim s b, to je ovaj x - floor(x). Pri cemu algoritam ne staje nuzno kad dobijem nulu, moze biti jos drugih znamenaka poslije nule, a mogu i nule biti vodece.

Nego sto je problem kod ovoga, kad unesem x = 3.8, x - floor(x) nije 0.8. Kad raspisem na 20 decimala, ispise 0.7999999....

Uglavnom, nepoznavajuci cast napisao sam program tako da ucita zasebno cijeli dio i decimalni dio kao string (zbog eventualnih vodecih nula kod decimala). Dalje se to onda pretvori u int i sve racuna u cjelobrojnoj aritmetici.

Sad mogu racunati divote poput (34.001)[size=7]10[/size] =(22.004189374B)[size=7]16[/size] Zgodno. :lol:
Hvala opet! Smile

Nisam znao za cast operator, korisna stvar.

Sto se x - floor(x) tice, to je sluzilo za odvajanje decimalnog dijela.

vsego (napisa):
Nakon sto prebacis cjelobrojni dio, ostane ti neki x izmedju 0 i 1. Zatim imas petlju u kojoj
1. pomnozis x sa b
2. uzmes cjelobrojni dio kao znamenku
Ponavljas dok ne dobijes nulu ili dok ti ne dosadi.


Dakle, kad uzmem cjelobrojni dio, decimalni dio ponovo mnozim s b, to je ovaj x - floor(x). Pri cemu algoritam ne staje nuzno kad dobijem nulu, moze biti jos drugih znamenaka poslije nule, a mogu i nule biti vodece.

Nego sto je problem kod ovoga, kad unesem x = 3.8, x - floor(x) nije 0.8. Kad raspisem na 20 decimala, ispise 0.7999999....

Uglavnom, nepoznavajuci cast napisao sam program tako da ucita zasebno cijeli dio i decimalni dio kao string (zbog eventualnih vodecih nula kod decimala). Dalje se to onda pretvori u int i sve racuna u cjelobrojnoj aritmetici.

Sad mogu racunati divote poput (34.001)10 =(22.004189374B)16 Zgodno. Laughing



_________________
"If the facts don't fit the theory, change the facts." Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan