Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Free software vs proprietary software
Idite na Prethodno  1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
MKova
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2005. (18:24:38)
Postovi: (187)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 45

PostPostano: 9:42 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

slažem se da osnovni programi trebaju biti provjereni kako bi znali da ne rade nešto zločesto, ali to ne znači da bi trebali svi biti open source. Mogla bi recimo postojati neka komisija koja bi davala certifikate za to ili nešto slično.
slažem se da osnovni programi trebaju biti provjereni kako bi znali da ne rade nešto zločesto, ali to ne znači da bi trebali svi biti open source. Mogla bi recimo postojati neka komisija koja bi davala certifikate za to ili nešto slično.



_________________
suradnici za razvoj igre traženi!! vidi ovo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 11:15 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MKova"]slažem se da osnovni programi trebaju biti provjereni kako bi znali da ne rade nešto zločesto, ali to ne znači da bi trebali svi biti open source. Mogla bi recimo postojati neka komisija koja bi davala certifikate za to ili nešto slično.[/quote]
Ja zahtijevam svoje pravo da prilagodim program svojim potrebama! To mi nikakav certifikat ne moze pruziti.
MKova (napisa):
slažem se da osnovni programi trebaju biti provjereni kako bi znali da ne rade nešto zločesto, ali to ne znači da bi trebali svi biti open source. Mogla bi recimo postojati neka komisija koja bi davala certifikate za to ili nešto slično.

Ja zahtijevam svoje pravo da prilagodim program svojim potrebama! To mi nikakav certifikat ne moze pruziti.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
pecina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2005. (14:15:23)
Postovi: (157)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
62 = 85 - 23
Lokacija: Happily traveling through space since 1986!

PostPostano: 11:42 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

To nije tvoje pravo, odakle ti to? Ako ja napravim program koristi ga ili ga ne koristi. Ja bi radije MSVC2005 Express nego bilo koju open-source varijantu.

Ni RenderMonkey, ni FX Composer, ni GMAX nije open source, ni mnogo, mnogo, mnogo odličnog softvera. I to me ne ograničava.
To nije tvoje pravo, odakle ti to? Ako ja napravim program koristi ga ili ga ne koristi. Ja bi radije MSVC2005 Express nego bilo koju open-source varijantu.

Ni RenderMonkey, ni FX Composer, ni GMAX nije open source, ni mnogo, mnogo, mnogo odličnog softvera. I to me ne ograničava.



_________________
-- space available for rent --
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 11:53 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pecina"]To nije tvoje pravo, odakle ti to? Ako ja napravim program koristi ga ili ga ne koristi.[/quote]
Upravo to je ono sto pokret za slobodan softver tvrdi - korisnici imaju odredjena prava (pogledaj listu cetiri slobode iz jednog od mojih ranijih postova). Citav pokret se svodi na to da se izbore prava koja bi trebala biti neotudjiva. Onaj tko napravi program i ne dozvoli cetiri osnovne slobode ugnjetava korisnike! Nazalost, za sada se to jos uvijek ne smatra nemoralnim i legalno je, ali s druge strane, ne bas tako davno i drzanje robova se nije smatralo nemoralnim i bilo je legalno.

Preporucam citanje barem ponekih clanaka sa [url]http://www.gnu.org/philosophy/philosophy.html[/url]
pecina (napisa):
To nije tvoje pravo, odakle ti to? Ako ja napravim program koristi ga ili ga ne koristi.

Upravo to je ono sto pokret za slobodan softver tvrdi - korisnici imaju odredjena prava (pogledaj listu cetiri slobode iz jednog od mojih ranijih postova). Citav pokret se svodi na to da se izbore prava koja bi trebala biti neotudjiva. Onaj tko napravi program i ne dozvoli cetiri osnovne slobode ugnjetava korisnike! Nazalost, za sada se to jos uvijek ne smatra nemoralnim i legalno je, ali s druge strane, ne bas tako davno i drzanje robova se nije smatralo nemoralnim i bilo je legalno.

Preporucam citanje barem ponekih clanaka sa http://www.gnu.org/philosophy/philosophy.html



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
venovako
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 11. 2002. (22:46:38)
Postovi: (2F9)16
Sarma = la pohva - posuda
56 = 65 - 9

PostPostano: 12:09 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pecina"]To nije tvoje pravo, odakle ti to? Ako ja napravim program koristi ga ili ga ne koristi. Ja bi radije MSVC2005 Express nego bilo koju open-source varijantu.[/quote]

Kako znas da je program koji koristis dobronamjeran?
No recimo da jest.
Naidjes na bug koji ti onemogucava da napravis posao.
To nije hipotetski... npr. da si u ono davno doba zavrtio neke od prvih Borlandovih C++ Buildera, ne bi uspio buildat nista vise od Hello Worlda.
I recimo da proizvodjaca, kojemu si platio (jesi li? :twisted:), zivo zabole za tvoje muke, a ti znas taj bug ukloniti ili barem poznas nekoga tko zna. Ili zelis neku sitnu dodatnu funkcionalnost. Sto ces napraviti?
U trenutnom poretku stvari, sjesti i plakati.

I ti tvrdis da je to posve normalno?
pecina (napisa):
To nije tvoje pravo, odakle ti to? Ako ja napravim program koristi ga ili ga ne koristi. Ja bi radije MSVC2005 Express nego bilo koju open-source varijantu.


Kako znas da je program koji koristis dobronamjeran?
No recimo da jest.
Naidjes na bug koji ti onemogucava da napravis posao.
To nije hipotetski... npr. da si u ono davno doba zavrtio neke od prvih Borlandovih C++ Buildera, ne bi uspio buildat nista vise od Hello Worlda.
I recimo da proizvodjaca, kojemu si platio (jesi li? Twisted Evil), zivo zabole za tvoje muke, a ti znas taj bug ukloniti ili barem poznas nekoga tko zna. Ili zelis neku sitnu dodatnu funkcionalnost. Sto ces napraviti?
U trenutnom poretku stvari, sjesti i plakati.

I ti tvrdis da je to posve normalno?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pecina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2005. (14:15:23)
Postovi: (157)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
62 = 85 - 23
Lokacija: Happily traveling through space since 1986!

PostPostano: 12:58 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa da! Pa šta onda da ja znam popraviti program, pravo programera originalnog programa je da ti NE DA da ti customiziraš njegov program.

Uostalom, ako je situacija tako loša, ljudi će prestati koristiti taj hipotetski program iz tvog primjera.

Uostalom, loš glas se daleko čuje...
Pa da! Pa šta onda da ja znam popraviti program, pravo programera originalnog programa je da ti NE DA da ti customiziraš njegov program.

Uostalom, ako je situacija tako loša, ljudi će prestati koristiti taj hipotetski program iz tvog primjera.

Uostalom, loš glas se daleko čuje...



_________________
-- space available for rent --
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:04 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pecina"]Pa da! Pa šta onda da ja znam popraviti program, pravo programera originalnog programa je da ti NE DA da ti customiziraš njegov program.[/quote]

Erm... sto si ti onda platio kad si platio program? :-k

Zamisli da kupis auto i onda ti u autokuci dadu popis cesta po kojima smijes voziti. :silly:

[quote="pecina"]Uostalom, loš glas se daleko čuje...[/quote]

Sigurno je zato Internet Explorer tako rasiren. :P
pecina (napisa):
Pa da! Pa šta onda da ja znam popraviti program, pravo programera originalnog programa je da ti NE DA da ti customiziraš njegov program.


Erm... sto si ti onda platio kad si platio program? Think

Zamisli da kupis auto i onda ti u autokuci dadu popis cesta po kojima smijes voziti. #Silly

pecina (napisa):
Uostalom, loš glas se daleko čuje...


Sigurno je zato Internet Explorer tako rasiren. Razz



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pecina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2005. (14:15:23)
Postovi: (157)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
62 = 85 - 23
Lokacija: Happily traveling through space since 1986!

PostPostano: 13:13 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="pecina"]Pa da! Pa šta onda da ja znam popraviti program, pravo programera originalnog programa je da ti NE DA da ti customiziraš njegov program.[/quote]

Erm... sto si ti onda platio kad si platio program? :-k[/quote]

Ne znam ali ako to nije bilo uključeno u cijenu...

[quote]Zamisli da kupis auto i onda ti u autokuci dadu popis cesta po kojima smijes voziti. :silly:[/quote]

Loša usporedba.

[quote][quote="pecina"]Uostalom, loš glas se daleko čuje...[/quote]

Sigurno je zato Internet Explorer tako rasiren. :P[/quote]

Ne, on je raširen jer dolazi po defaultu na OS-u. Aj molim te objasni mi kako će netko kupiti kompjuter i odma ići nabaviti mozillu? Odakle mu to znanje? To je loš primjer i ja bi radije OS sa IE nego bez njega bez obzira što koristim Mozillu.

I BTW, IE [b]treba[/b] biti na Win jer to nije program za internet već sistemska aplikacija. Win su dizajnirani oko IE-a a nije IE ubačen naknadno u OS.
vsego (napisa):
pecina (napisa):
Pa da! Pa šta onda da ja znam popraviti program, pravo programera originalnog programa je da ti NE DA da ti customiziraš njegov program.


Erm... sto si ti onda platio kad si platio program? Think


Ne znam ali ako to nije bilo uključeno u cijenu...

Citat:
Zamisli da kupis auto i onda ti u autokuci dadu popis cesta po kojima smijes voziti. #Silly


Loša usporedba.

Citat:
pecina (napisa):
Uostalom, loš glas se daleko čuje...


Sigurno je zato Internet Explorer tako rasiren. Razz


Ne, on je raširen jer dolazi po defaultu na OS-u. Aj molim te objasni mi kako će netko kupiti kompjuter i odma ići nabaviti mozillu? Odakle mu to znanje? To je loš primjer i ja bi radije OS sa IE nego bez njega bez obzira što koristim Mozillu.

I BTW, IE treba biti na Win jer to nije program za internet već sistemska aplikacija. Win su dizajnirani oko IE-a a nije IE ubačen naknadno u OS.



_________________
-- space available for rent --
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 13:28 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pecina"]Aj molim te objasni mi kako će netko kupiti kompjuter i odma ići nabaviti mozillu? Odakle mu to znanje?[/quote]

Odakle da ja znam? :grebgreb: Pa ti si rekao da se los glas daleko cuje... :roll:

[quote="pecina"]I BTW, IE [b]treba[/b] biti na Win jer to nije program za internet već sistemska aplikacija. Win su dizajnirani oko IE-a a nije IE ubačen naknadno u OS.[/quote]

"Rasiren" znaci "koristi se", a ne "instaliran je". :roll: Naravno, kod IEa se misli na upotrebu za surfanje. :)
pecina (napisa):
Aj molim te objasni mi kako će netko kupiti kompjuter i odma ići nabaviti mozillu? Odakle mu to znanje?


Odakle da ja znam? Kotacici rade 100 na sat Pa ti si rekao da se los glas daleko cuje... Rolling Eyes

pecina (napisa):
I BTW, IE treba biti na Win jer to nije program za internet već sistemska aplikacija. Win su dizajnirani oko IE-a a nije IE ubačen naknadno u OS.


"Rasiren" znaci "koristi se", a ne "instaliran je". Rolling Eyes Naravno, kod IEa se misli na upotrebu za surfanje. Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pecina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2005. (14:15:23)
Postovi: (157)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
62 = 85 - 23
Lokacija: Happily traveling through space since 1986!

PostPostano: 13:38 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"][quote="pecina"]Aj molim te objasni mi kako će netko kupiti kompjuter i odma ići nabaviti mozillu? Odakle mu to znanje?[/quote]

Odakle da ja znam? :grebgreb: Pa ti si rekao da se los glas daleko cuje... :roll:[/quote]

Pa da, ali ponekad treba malo iskustva plus savjet onih oko nas. Ako bih ja prijatelju koji je tek kupio računalo došao i preporučio mu operu možda bi ju on i koristio.

[quote="vsego"][quote="pecina"]I BTW, IE [b]treba[/b] biti na Win jer to nije program za internet već sistemska aplikacija. Win su dizajnirani oko IE-a a nije IE ubačen naknadno u OS.[/quote]

"Rasiren" znaci "koristi se", a ne "instaliran je". :roll: Naravno, kod IEa se misli na upotrebu za surfanje. :)[/quote]

Koristi se jer je većina usera zadovoljna onim što IE nudi. To što ne znaju za ove i one sigurnosne propuste...ljudi znjau što alkohol čini pa svejedo voze pijani.

BTW, ovo je malo :OT:
vsego (napisa):
pecina (napisa):
Aj molim te objasni mi kako će netko kupiti kompjuter i odma ići nabaviti mozillu? Odakle mu to znanje?


Odakle da ja znam? Kotacici rade 100 na sat Pa ti si rekao da se los glas daleko cuje... Rolling Eyes


Pa da, ali ponekad treba malo iskustva plus savjet onih oko nas. Ako bih ja prijatelju koji je tek kupio računalo došao i preporučio mu operu možda bi ju on i koristio.

vsego (napisa):
pecina (napisa):
I BTW, IE treba biti na Win jer to nije program za internet već sistemska aplikacija. Win su dizajnirani oko IE-a a nije IE ubačen naknadno u OS.


"Rasiren" znaci "koristi se", a ne "instaliran je". Rolling Eyes Naravno, kod IEa se misli na upotrebu za surfanje. Smile


Koristi se jer je većina usera zadovoljna onim što IE nudi. To što ne znaju za ove i one sigurnosne propuste...ljudi znjau što alkohol čini pa svejedo voze pijani.

BTW, ovo je malo Off-topic



_________________
-- space available for rent --
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 13:45 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote] Pa da! Pa šta onda da ja znam popraviti program, pravo programera originalnog programa je da ti NE DA da ti customiziraš njegov program.[/quote]
Tu se ne slazemo. Ja tvrdim da programer [b]nema pravo[/b] da ti ne dopusti customiziranje programa, kao sto ni npr. proizvodjac automobila [b]nema pravo[/b] zabraniti ti da svom benzincu ugradis pogon na plin.

[quote="pecina"]
[quote="vsego"]Zamisli da kupis auto i onda ti u autokuci dadu popis cesta po kojima smijes voziti.[/quote]
Loša usporedba.
[/quote]
Naprotiv, jako dobra usporedba. Npr. imas music player koji ti se svidja, ali ne podrzava tvoj omiljeni format (recimo ogg) i ti zelis dodati funkcionalnost za pustanje audio zapisa u ogg formatu, no autor programa ti to ne dopusta. Zar to nije isto kao da ti proizvodjac automobila dopusti da auto vozis po svim cestama osim autoputa?
Citat:
Pa da! Pa šta onda da ja znam popraviti program, pravo programera originalnog programa je da ti NE DA da ti customiziraš njegov program.

Tu se ne slazemo. Ja tvrdim da programer nema pravo da ti ne dopusti customiziranje programa, kao sto ni npr. proizvodjac automobila nema pravo zabraniti ti da svom benzincu ugradis pogon na plin.

pecina (napisa):

vsego (napisa):
Zamisli da kupis auto i onda ti u autokuci dadu popis cesta po kojima smijes voziti.

Loša usporedba.

Naprotiv, jako dobra usporedba. Npr. imas music player koji ti se svidja, ali ne podrzava tvoj omiljeni format (recimo ogg) i ti zelis dodati funkcionalnost za pustanje audio zapisa u ogg formatu, no autor programa ti to ne dopusta. Zar to nije isto kao da ti proizvodjac automobila dopusti da auto vozis po svim cestama osim autoputa?



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
MKova
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2005. (18:24:38)
Postovi: (187)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 45

PostPostano: 13:46 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

ovako, svi ovi primjeri tipa "program ima bug i da proizvođača boli briga", pa ako jedna firma ne nudi zadovoljavajuće uvjete i ljudi nisu zadovoljni proizvodom, uvijek će se naći konkurentska firma koja će ponuditi bolje uvjete. Tako se ganjaju kupci, to je tako u svemu (na zapadu, drugdje nemam pojma kak je), tako se posluje. Ne vidim zašto bi računalna industrija bila drugačija. Kako bi to sve šljakalo sa free softverom za što se zalažete skupa sa mnom, prvo mislim da bi se svi ljudi trebali promijeniti. Jedina je razlika što ja mislim da ništa od toga neće biti ni sada ni u dalekoj budućnosti ni nikada zapravo, pa prihvaćam stvari kakve jesu.

Kod free softvera me smeta što programeri ulože godine da bi napisali neki super softver, a na kraju on je besplatan i svima dostupan da gledaju i mijenjaju kod. Programer nije biti lako, treba dosta intelekta i jako puno učenja da bi se postao dobar programer, te onda još treba uložiti puno vremena za pisanje programa... a kakvu korist na kraju ima osim malo slave?
ovako, svi ovi primjeri tipa "program ima bug i da proizvođača boli briga", pa ako jedna firma ne nudi zadovoljavajuće uvjete i ljudi nisu zadovoljni proizvodom, uvijek će se naći konkurentska firma koja će ponuditi bolje uvjete. Tako se ganjaju kupci, to je tako u svemu (na zapadu, drugdje nemam pojma kak je), tako se posluje. Ne vidim zašto bi računalna industrija bila drugačija. Kako bi to sve šljakalo sa free softverom za što se zalažete skupa sa mnom, prvo mislim da bi se svi ljudi trebali promijeniti. Jedina je razlika što ja mislim da ništa od toga neće biti ni sada ni u dalekoj budućnosti ni nikada zapravo, pa prihvaćam stvari kakve jesu.

Kod free softvera me smeta što programeri ulože godine da bi napisali neki super softver, a na kraju on je besplatan i svima dostupan da gledaju i mijenjaju kod. Programer nije biti lako, treba dosta intelekta i jako puno učenja da bi se postao dobar programer, te onda još treba uložiti puno vremena za pisanje programa... a kakvu korist na kraju ima osim malo slave?



_________________
suradnici za razvoj igre traženi!! vidi ovo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
pecina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 01. 2005. (14:15:23)
Postovi: (157)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
62 = 85 - 23
Lokacija: Happily traveling through space since 1986!

PostPostano: 13:56 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"][quote] Pa da! Pa šta onda da ja znam popraviti program, pravo programera originalnog programa je da ti NE DA da ti customiziraš njegov program.[/quote]
Tu se ne slazemo. Ja tvrdim da programer [b]nema pravo[/b] da ti ne dopusti customiziranje programa, kao sto ni npr. proizvodjac automobila [b]nema pravo[/b] zabraniti ti da svom benzincu ugradis pogon na plin.[/quote]

Da, ali tko će kupiti auto za koji unaprijed zna da ne može ispuniti očekivanja. Znači ti tvrdiš da svaki kod koji ja napišem ne mogu zaštiti od modifikacije drugih ljudi? Granted, ako bi svi pisali open-source programe, morao bi i ja jer nirko ne bi htio koristiti program za koji ne zna što radi iznutra. Ali još nismo tamo. I nekako sumnjam da FXComposer šalje podatke NVIDI-i da li koristim njihovu ili ATI-evu graf. karticu.

[quote="mdoko"][quote="pecina"]
[quote="vsego"]Zamisli da kupis auto i onda ti u autokuci dadu popis cesta po kojima smijes voziti.[/quote]
Loša usporedba.
[/quote]
Naprotiv, jako dobra usporedba. Npr. imas music player koji ti se svidja, ali ne podrzava tvoj omiljeni format (recimo ogg) i ti zelis dodati funkcionalnost za pustanje audio zapisa u ogg formatu, no autor programa ti to ne dopusta. Zar to nije isto kao da ti proizvodjac automobila dopusti da auto vozis po svim cestama osim autoputa?[/quote]

Zašto koristiti takav program in the first place? To je smišljeen primjer ali ne odražava stvarnu situaciju gdje winamp podržava sve od igle do slona i WMP nije za baciti.
Dobro, ovo je ponešto drukčija situacija jer ja znam koji programi za muziku sviraju dok neki početnik ne zna ali mislim da ako želiš slušati muziku u ogg formatu, ti ćeš naći program koji to može

Samo zato što bi ja htio integrirati u Firefox Winamp i MSVC istovremeno ne znači da ja moram to moći. Mozilla je open source i ako bih ja htio takve perverzije to i mogu napraviti. Ali esencijalno, ne mora svaki program biti open source, jednostavno ne mora. Mene je sram da netko vidi moj kod :oops: i ja ga valjda imam pravo sakriti.
mdoko (napisa):
Citat:
Pa da! Pa šta onda da ja znam popraviti program, pravo programera originalnog programa je da ti NE DA da ti customiziraš njegov program.

Tu se ne slazemo. Ja tvrdim da programer nema pravo da ti ne dopusti customiziranje programa, kao sto ni npr. proizvodjac automobila nema pravo zabraniti ti da svom benzincu ugradis pogon na plin.


Da, ali tko će kupiti auto za koji unaprijed zna da ne može ispuniti očekivanja. Znači ti tvrdiš da svaki kod koji ja napišem ne mogu zaštiti od modifikacije drugih ljudi? Granted, ako bi svi pisali open-source programe, morao bi i ja jer nirko ne bi htio koristiti program za koji ne zna što radi iznutra. Ali još nismo tamo. I nekako sumnjam da FXComposer šalje podatke NVIDI-i da li koristim njihovu ili ATI-evu graf. karticu.

mdoko (napisa):
pecina (napisa):

vsego (napisa):
Zamisli da kupis auto i onda ti u autokuci dadu popis cesta po kojima smijes voziti.

Loša usporedba.

Naprotiv, jako dobra usporedba. Npr. imas music player koji ti se svidja, ali ne podrzava tvoj omiljeni format (recimo ogg) i ti zelis dodati funkcionalnost za pustanje audio zapisa u ogg formatu, no autor programa ti to ne dopusta. Zar to nije isto kao da ti proizvodjac automobila dopusti da auto vozis po svim cestama osim autoputa?


Zašto koristiti takav program in the first place? To je smišljeen primjer ali ne odražava stvarnu situaciju gdje winamp podržava sve od igle do slona i WMP nije za baciti.
Dobro, ovo je ponešto drukčija situacija jer ja znam koji programi za muziku sviraju dok neki početnik ne zna ali mislim da ako želiš slušati muziku u ogg formatu, ti ćeš naći program koji to može

Samo zato što bi ja htio integrirati u Firefox Winamp i MSVC istovremeno ne znači da ja moram to moći. Mozilla je open source i ako bih ja htio takve perverzije to i mogu napraviti. Ali esencijalno, ne mora svaki program biti open source, jednostavno ne mora. Mene je sram da netko vidi moj kod Embarassed i ja ga valjda imam pravo sakriti.



_________________
-- space available for rent --
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 14:06 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Na to kako slobodan softver potice trzisnu utakmicu, a vlasnicki softver je gasi necu se vracati. To sam vec obrazlozio u jednom od svojih postova u ovom threadu.

[quote="MKova"]
Kod free softvera me smeta što programeri ulože godine da bi napisali neki super softver, a na kraju on je besplatan i svima dostupan da gledaju i mijenjaju kod. Programer nije biti lako, treba dosta intelekta i jako puno učenja da bi se postao dobar programer, te onda još treba uložiti puno vremena za pisanje programa... a kakvu korist na kraju ima osim malo slave?[/quote]
Nitko te ne tjera da softver izradjujes bez naknade. Ako nekome neka funkcionalnost treba, onda je logicno da onaj tko je u stanju tu funkcionalnost pruziti zasluzuje naknadu. Sadasnji model ostvarivanja naknade kroz vlasnicki softver nije dobar.

Dobar nacin je da se unutar zajednice organiziraju ljudi kojima neka funkcionalnost treba i da pronadju ljude koji im tu funkcionalnost mogu pruziti. Kada se s programerima dogovori visina naknade za [i]izradu[/i] programa, onda ce svaki pojedinac uplatiti dio te naknade i programerima ce biti isplaceno za njihov rad.

Ovdje treba uociti dvije stvari. Prvo - ono sto se naplacuje je izrada programa, a ne pojedina kopija, sto je i logicno, jer da bi se program napravio trud je dovoljno uloziti samo jednom, tj. ne programira se svaka kopija posebno. Drugo - veliki naglasak je na organiziranosti zajednice i da bi stvar profunkcionirala mora se promijeniti trenutacna konstelacija snaga u drustvu (mozda nije najbolji izraz, ali ja sam matematicar, a ne sociolog), sto se nece dogoditi preko noci, nego je rijec o polaganoj evoluciji. Radi toga ne smijemo dici ruke od promjena i prihvatiti stvari kakve jesu, nego raditi na tome da budemo "lightbareri" i da vodimo razvoj drustva u pravom smjeru, a ne u dekadenciju.
Na to kako slobodan softver potice trzisnu utakmicu, a vlasnicki softver je gasi necu se vracati. To sam vec obrazlozio u jednom od svojih postova u ovom threadu.

MKova (napisa):

Kod free softvera me smeta što programeri ulože godine da bi napisali neki super softver, a na kraju on je besplatan i svima dostupan da gledaju i mijenjaju kod. Programer nije biti lako, treba dosta intelekta i jako puno učenja da bi se postao dobar programer, te onda još treba uložiti puno vremena za pisanje programa... a kakvu korist na kraju ima osim malo slave?

Nitko te ne tjera da softver izradjujes bez naknade. Ako nekome neka funkcionalnost treba, onda je logicno da onaj tko je u stanju tu funkcionalnost pruziti zasluzuje naknadu. Sadasnji model ostvarivanja naknade kroz vlasnicki softver nije dobar.

Dobar nacin je da se unutar zajednice organiziraju ljudi kojima neka funkcionalnost treba i da pronadju ljude koji im tu funkcionalnost mogu pruziti. Kada se s programerima dogovori visina naknade za izradu programa, onda ce svaki pojedinac uplatiti dio te naknade i programerima ce biti isplaceno za njihov rad.

Ovdje treba uociti dvije stvari. Prvo - ono sto se naplacuje je izrada programa, a ne pojedina kopija, sto je i logicno, jer da bi se program napravio trud je dovoljno uloziti samo jednom, tj. ne programira se svaka kopija posebno. Drugo - veliki naglasak je na organiziranosti zajednice i da bi stvar profunkcionirala mora se promijeniti trenutacna konstelacija snaga u drustvu (mozda nije najbolji izraz, ali ja sam matematicar, a ne sociolog), sto se nece dogoditi preko noci, nego je rijec o polaganoj evoluciji. Radi toga ne smijemo dici ruke od promjena i prihvatiti stvari kakve jesu, nego raditi na tome da budemo "lightbareri" i da vodimo razvoj drustva u pravom smjeru, a ne u dekadenciju.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 14:21 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pecina"]Granted, ako bi svi pisali open-source programe, morao bi i ja jer nirko ne bi htio koristiti program za koji ne zna što radi iznutra. Ali još nismo tamo.
[/quote]
Jasno je da jos nismo tamo. Pitanje je - [b]kamo idemo?[/b]

[quote]
I nekako sumnjam da FXComposer šalje podatke NVIDI-i da li koristim njihovu ili ATI-evu graf. karticu.
[/quote]
Ali ne mozes se uvjeriti.

[quote]Ali esencijalno, ne mora svaki program biti open source, jednostavno ne mora.[/quote]
Kao sto rekoh, tu se ne slazemo. Ja tvrdim da programi moraju biti ne samo open source, nego [i]slobodni[/i]. Ljudi su nekoc tvrdili da [i]esencijalno, zene ne moraju imati pravo glasa, jednostavno ne moraju[/i] (negdje jos uvijek nemaju), ali na srecu to vise (barem u zapadnom svijetu) nije tako. Moj stav je da je pitanje da li ja sa programima na svom stroju mogu ili ne mogu raditi sto ja hocu pitanje osnovne slobode koja mora biti priznata svakome.

[quote]
Mene je sram da netko vidi moj kod :oops: i ja ga valjda imam pravo sakriti.[/quote]
Imas. Nitko te ne tjera da distribuiras program kojeg te je sram.
pecina (napisa):
Granted, ako bi svi pisali open-source programe, morao bi i ja jer nirko ne bi htio koristiti program za koji ne zna što radi iznutra. Ali još nismo tamo.

Jasno je da jos nismo tamo. Pitanje je - kamo idemo?

Citat:

I nekako sumnjam da FXComposer šalje podatke NVIDI-i da li koristim njihovu ili ATI-evu graf. karticu.

Ali ne mozes se uvjeriti.

Citat:
Ali esencijalno, ne mora svaki program biti open source, jednostavno ne mora.

Kao sto rekoh, tu se ne slazemo. Ja tvrdim da programi moraju biti ne samo open source, nego slobodni. Ljudi su nekoc tvrdili da esencijalno, zene ne moraju imati pravo glasa, jednostavno ne moraju (negdje jos uvijek nemaju), ali na srecu to vise (barem u zapadnom svijetu) nije tako. Moj stav je da je pitanje da li ja sa programima na svom stroju mogu ili ne mogu raditi sto ja hocu pitanje osnovne slobode koja mora biti priznata svakome.

Citat:

Mene je sram da netko vidi moj kod Embarassed i ja ga valjda imam pravo sakriti.

Imas. Nitko te ne tjera da distribuiras program kojeg te je sram.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
MKova
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2005. (18:24:38)
Postovi: (187)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 45

PostPostano: 15:08 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="mdoko"][quote="pecina"]Granted, ako bi svi pisali open-source programe, morao bi i ja jer nirko ne bi htio koristiti program za koji ne zna što radi iznutra. Ali još nismo tamo.
[/quote]
Jasno je da jos nismo tamo. Pitanje je - [b]kamo idemo?[/b]
[/quote]


ne daleko odavde gdje jesmo, ljudi su takvi kakvi jesu, ponajviše sebični i pohlepni
bilo je super ideja, npr. komunizam gdje bi svatko imao onolko kolko mu treba i kolko je zaslužio, ali neizvediva ideja jer se bazira na ljudima kao i sve ostale ideje. Zato je demokracija najbolje što imamo, a pogle kakva je. Situaciji koju je pecina naveo ne dajem nikakvu šansu da će se dogoditi.

[quote="mdoko"][quote]
I nekako sumnjam da FXComposer šalje podatke NVIDI-i da li koristim njihovu ili ATI-evu graf. karticu.
[/quote]
Ali ne mozes se uvjeriti.
[/quote]

ma možeš, programom koji prati promet ;) ... a kako njega pratiti? Još jednim programom koji prati promet :) Jedan pazi na drugog hehe... pliz ne odgovarajte ozbiljno na ovo

[quote="mdoko"]
Ljudi su nekoc tvrdili da [i]esencijalno, zene ne moraju imati pravo glasa, jednostavno ne moraju[/i] (negdje jos uvijek nemaju), ali na srecu to vise (barem u zapadnom svijetu) nije tako. Moj stav je da je pitanje da li ja sa programima na svom stroju mogu ili ne mogu raditi sto ja hocu pitanje osnovne slobode koja mora biti priznata svakome.[/quote]

"Ljudi su tvrdili da žene ..." :lol: ...dakle žene nisu ljudi :rofl: točnije muškarci su tvrdili ... ali nema veze, smatram da je loša usporedba. Žene kao dio ljudskog roda već postoje i imaju ulogu kao i muškarci, a ovdje govorimo o komfortnim potrebama i [b]izradi[/b] softvera. Rađe da se ostavimo takvih kompliciranih usporedba.
mdoko (napisa):
pecina (napisa):
Granted, ako bi svi pisali open-source programe, morao bi i ja jer nirko ne bi htio koristiti program za koji ne zna što radi iznutra. Ali još nismo tamo.

Jasno je da jos nismo tamo. Pitanje je - kamo idemo?



ne daleko odavde gdje jesmo, ljudi su takvi kakvi jesu, ponajviše sebični i pohlepni
bilo je super ideja, npr. komunizam gdje bi svatko imao onolko kolko mu treba i kolko je zaslužio, ali neizvediva ideja jer se bazira na ljudima kao i sve ostale ideje. Zato je demokracija najbolje što imamo, a pogle kakva je. Situaciji koju je pecina naveo ne dajem nikakvu šansu da će se dogoditi.

mdoko (napisa):
Citat:

I nekako sumnjam da FXComposer šalje podatke NVIDI-i da li koristim njihovu ili ATI-evu graf. karticu.

Ali ne mozes se uvjeriti.


ma možeš, programom koji prati promet Wink ... a kako njega pratiti? Još jednim programom koji prati promet Smile Jedan pazi na drugog hehe... pliz ne odgovarajte ozbiljno na ovo

mdoko (napisa):

Ljudi su nekoc tvrdili da esencijalno, zene ne moraju imati pravo glasa, jednostavno ne moraju (negdje jos uvijek nemaju), ali na srecu to vise (barem u zapadnom svijetu) nije tako. Moj stav je da je pitanje da li ja sa programima na svom stroju mogu ili ne mogu raditi sto ja hocu pitanje osnovne slobode koja mora biti priznata svakome.


"Ljudi su tvrdili da žene ..." Laughing ...dakle žene nisu ljudi Rolling On the Floor Laughing točnije muškarci su tvrdili ... ali nema veze, smatram da je loša usporedba. Žene kao dio ljudskog roda već postoje i imaju ulogu kao i muškarci, a ovdje govorimo o komfortnim potrebama i izradi softvera. Rađe da se ostavimo takvih kompliciranih usporedba.



_________________
suradnici za razvoj igre traženi!! vidi ovo
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 16:08 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MKova"]
"Ljudi su tvrdili da žene ..." :lol: ...dakle žene nisu ljudi :rofl: točnije muškarci su tvrdili
[/quote]
Ljudi = homo sapiensi (zenke i muzjaci) Molim da mi se ne stavlja u usta nesto sto nisam rekao.
Zalosno, ali istinito je i da su neke zene tvrdile da zene ne trebaju imati pravo glasa :?

[quote]
Žene kao dio ljudskog roda već postoje i imaju ulogu kao i muškarci, a ovdje govorimo o komfortnim potrebama i [b]izradi[/b] softvera. Rađe da se ostavimo takvih kompliciranih usporedba.[/quote]
I korisnici programa vec postoje. Ne radi se o kompliciranim usporedbama, jer se bazicno radi o istoj stvari. Radi se o tome da je situacija takva da se razmatra da li je nesto neotudjivo pravo svake individue, ili nije. Druga je stvar to sto vecina pravo na koristenje svog kompjutera na nacin kako oni to hoce nisu osvijestili kao temeljno pravo ili nisu svijesni da im se to pravo uskracuje.
MKova (napisa):

"Ljudi su tvrdili da žene ..." Laughing ...dakle žene nisu ljudi Rolling On the Floor Laughing točnije muškarci su tvrdili

Ljudi = homo sapiensi (zenke i muzjaci) Molim da mi se ne stavlja u usta nesto sto nisam rekao.
Zalosno, ali istinito je i da su neke zene tvrdile da zene ne trebaju imati pravo glasa Confused

Citat:

Žene kao dio ljudskog roda već postoje i imaju ulogu kao i muškarci, a ovdje govorimo o komfortnim potrebama i izradi softvera. Rađe da se ostavimo takvih kompliciranih usporedba.

I korisnici programa vec postoje. Ne radi se o kompliciranim usporedbama, jer se bazicno radi o istoj stvari. Radi se o tome da je situacija takva da se razmatra da li je nesto neotudjivo pravo svake individue, ili nije. Druga je stvar to sto vecina pravo na koristenje svog kompjutera na nacin kako oni to hoce nisu osvijestili kao temeljno pravo ili nisu svijesni da im se to pravo uskracuje.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Grof
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2002. (17:15:33)
Postovi: (44)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 1 - 4

PostPostano: 16:21 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"][quote="mdoko"][url=http://www.gnu.org/philosophy/shouldbefree.html]Why Software Should Be Free[/url][/quote]

Na Grofovu opasku o komunizmu posebno se odnosi odlomak "Why don't you move to Russia?" :)[/quote]

Nekako me sve ovo podsjeca na Red Alert ("For mother Russia") :) LOL
Melkor (napisa):
mdoko (napisa):
Why Software Should Be Free


Na Grofovu opasku o komunizmu posebno se odnosi odlomak "Why don't you move to Russia?" Smile


Nekako me sve ovo podsjeca na Red Alert ("For mother Russia") Smile LOL


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Grof
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2002. (17:15:33)
Postovi: (44)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 1 - 4

PostPostano: 16:24 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="GauSs"]
zato sto ne moze provjeriti sto oni tocno rade.
[/quote]

[quote="GauSs"]
ne mogu svi pisati programe. A OS/... treba svima.
[/quote]

Tko ne zna napisat program ne razumije ni kod. Slazes se? :)

[quote="GauSs"]
Ne kazem da sve treba biti GPLano ali , kao sto venovako rece,
OS i pripadni programi, razvojni alati, security stvari, osnovne aplikacije za Web moraju biti free.[/quote]

Naravno, GPL je cool, al ne razumijem zasto se moraju neki ljudi odmah zgrazat od closed-source paywarea. Nitko ih ne tjera da to koriste.
GauSs (napisa):

zato sto ne moze provjeriti sto oni tocno rade.


GauSs (napisa):

ne mogu svi pisati programe. A OS/... treba svima.


Tko ne zna napisat program ne razumije ni kod. Slazes se? Smile

GauSs (napisa):

Ne kazem da sve treba biti GPLano ali , kao sto venovako rece,
OS i pripadni programi, razvojni alati, security stvari, osnovne aplikacije za Web moraju biti free.


Naravno, GPL je cool, al ne razumijem zasto se moraju neki ljudi odmah zgrazat od closed-source paywarea. Nitko ih ne tjera da to koriste.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Grof
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 11. 2002. (17:15:33)
Postovi: (44)16
Sarma = la pohva - posuda
-3 = 1 - 4

PostPostano: 16:26 ned, 4. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]
Erm... sto si ti onda platio kad si platio program? :-k

Zamisli da kupis auto i onda ti u autokuci dadu popis cesta po kojima smijes voziti. :silly:
[/quote]

Ne, ali ti kazu gdje ga smijes iducih x godina popravljat, a da ne izgubis garanciju :)
vsego (napisa):

Erm... sto si ti onda platio kad si platio program? Think

Zamisli da kupis auto i onda ti u autokuci dadu popis cesta po kojima smijes voziti. #Silly


Ne, ali ti kazu gdje ga smijes iducih x godina popravljat, a da ne izgubis garanciju Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - opušteno -> Bućkuriš Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 2 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan