Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

1.zadaca
WWW:
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Raz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 02. 2005. (22:40:23)
Postovi: (6F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 2
Lokacija: Tamo gdje ribe jedu avanturiste...

PostPostano: 13:28 ned, 25. 3. 2007    Naslov: 1.zadaca Citirajte i odgovorite

Molio bih da ovdje komentirate rjesenja i zadatke prve zadace...hvala
Ja rijesio tek prvih 5 zadataka pa kad rijesim ostalo postati cu ovdje...al iskreno neki mi bas nisu najjasniji...
Molio bih da ovdje komentirate rjesenja i zadatke prve zadace...hvala
Ja rijesio tek prvih 5 zadataka pa kad rijesim ostalo postati cu ovdje...al iskreno neki mi bas nisu najjasniji...



_________________
One good thing about music,when it hits: you feel no pain
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 13:48 ned, 25. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam bila na prošlim vježbama tak da ne znam da li trebamo predati tu zadaću i ako da kad?
Nisam bila na prošlim vježbama tak da ne znam da li trebamo predati tu zadaću i ako da kad?


[Vrh]
Raz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 02. 2005. (22:40:23)
Postovi: (6F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 2
Lokacija: Tamo gdje ribe jedu avanturiste...

PostPostano: 14:58 ned, 25. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zadace se ne predaju...sluze kao vjezba za testove i kolokvije...
Zadace se ne predaju...sluze kao vjezba za testove i kolokvije...



_________________
One good thing about music,when it hits: you feel no pain
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 13:36 pon, 26. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne trebate predavat zadacu al bilo bi super da ju rijesite i da vam je ful jasna jer ce slicni zadaci bit na testovima.

Inace, mislim da je super da pricate o zadaci ovdje. Ja cu sudjelovati u tim raspravama kolko cu stici, i rado cu vam odgovoriti na konkretna pitanja (i tu i na konzultacijama i preko maila, s tim da mislim da je tu zapravo najbolje jer sve ostaje zapisano da i drugi vide). Ali to ima smisla samo ako prvo probate pa onda raspravite medusobno pa vam kazem koja razmisljanja su ok a koja su u krivom smjeru... Akop vam samo netko servira rjesenja onda nismo nis napravili...

Osim toga voljela bi vidjet kako razmisljate i sta vam je tesko.

Btw, sad imate i demonstrature, ponedjeljkom u 12 u jos nepoznatoj prostoriji, pa ako se mene bojite pitat :twisted: , kolegica Azra Tafro nije ni priblizno toliko opasna kao ja (ma zapravo je, al ona se jos pravi dobra...)
Ne trebate predavat zadacu al bilo bi super da ju rijesite i da vam je ful jasna jer ce slicni zadaci bit na testovima.

Inace, mislim da je super da pricate o zadaci ovdje. Ja cu sudjelovati u tim raspravama kolko cu stici, i rado cu vam odgovoriti na konkretna pitanja (i tu i na konzultacijama i preko maila, s tim da mislim da je tu zapravo najbolje jer sve ostaje zapisano da i drugi vide). Ali to ima smisla samo ako prvo probate pa onda raspravite medusobno pa vam kazem koja razmisljanja su ok a koja su u krivom smjeru... Akop vam samo netko servira rjesenja onda nismo nis napravili...

Osim toga voljela bi vidjet kako razmisljate i sta vam je tesko.

Btw, sad imate i demonstrature, ponedjeljkom u 12 u jos nepoznatoj prostoriji, pa ako se mene bojite pitat Twisted Evil , kolegica Azra Tafro nije ni priblizno toliko opasna kao ja (ma zapravo je, al ona se jos pravi dobra...)



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 13:24 sub, 31. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Šta je [latex]K_n[/latex]?
Šta je ?



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
alf
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 04. 2003. (20:53:54)
Postovi: (30)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0
Lokacija: ZG

PostPostano: 13:38 sub, 31. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="alen"]Šta je [latex]K_n[/latex]?[/quote]

- grupa n-tih korijena iz jedinice tj.
[latex]K_n=\{z \in \mathbb{C} : z^n = 1\} [/latex]
alen (napisa):
Šta je ?


- grupa n-tih korijena iz jedinice tj.




Zadnja promjena: alf; 22:10 sub, 31. 3. 2007; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 14:14 sub, 31. 3. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Evo, ak ste zapeli na 5,6,7,8,9 zadatku, nema straha, treba se sjetit nečeg što treba imat sreće da ti padne na pamet. Ostalo su više-manje rutinski. 11. i 17. još nisam rješio, to se nadam da ću popodne.

Samo upozorenje, probajte prvo sami rješit pa ak baš ne ide, gledat rješenja, inače stvarno nema koristi.

Nadam se da me Martinab neće ubit zbog ovog

Još uvijek mi je sumnjivo a(Hb)=(aH)b i a(bH)=(ab)H. Ak neko vidi kakvu grešku, nek napiše

Meni je 5. bio dost težak, al kad sam se sjetio kak, 6. je bio na istu foru. 7. mi je slučajno palo na pamet, inače ne znam kak bi da nisam imo sreće. 9. mi je isto bio problem pokazat da ak postoji rješenje da je a onog oblika. Mislim da je u 3. greška, jer nije abelova grupa.
Evo, ak ste zapeli na 5,6,7,8,9 zadatku, nema straha, treba se sjetit nečeg što treba imat sreće da ti padne na pamet. Ostalo su više-manje rutinski. 11. i 17. još nisam rješio, to se nadam da ću popodne.

Samo upozorenje, probajte prvo sami rješit pa ak baš ne ide, gledat rješenja, inače stvarno nema koristi.

Nadam se da me Martinab neće ubit zbog ovog

Još uvijek mi je sumnjivo a(Hb)=(aH)b i a(bH)=(ab)H. Ak neko vidi kakvu grešku, nek napiše

Meni je 5. bio dost težak, al kad sam se sjetio kak, 6. je bio na istu foru. 7. mi je slučajno palo na pamet, inače ne znam kak bi da nisam imo sreće. 9. mi je isto bio problem pokazat da ak postoji rješenje da je a onog oblika. Mislim da je u 3. greška, jer nije abelova grupa.



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine



algebarske strukture.doc
 Description:

Download
 Filename:  algebarske strukture.doc
 Filesize:  345 KB
 Downloaded:  413 Time(s)

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Raz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 02. 2005. (22:40:23)
Postovi: (6F)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 2
Lokacija: Tamo gdje ribe jedu avanturiste...

PostPostano: 18:13 ned, 1. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

slazem se za treci...ja isto nisam znao kako da dobijem da je (a1,a2,a3)o(b1,b2,b3)=(b1,b2,b3)o(a1,a2,a3)...
ako izjednacim po koordinatama vrtim se u krug i nista ne dobivam..help
slazem se za treci...ja isto nisam znao kako da dobijem da je (a1,a2,a3)o(b1,b2,b3)=(b1,b2,b3)o(a1,a2,a3)...
ako izjednacim po koordinatama vrtim se u krug i nista ne dobivam..help



_________________
One good thing about music,when it hits: you feel no pain
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marijap
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 06. 2006. (19:04:40)
Postovi: (209)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
33 = 49 - 16
Lokacija: zg

PostPostano: 20:53 ned, 1. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

nije abelova :) ne možeš koordinate izjednačiti nikako...
nije abelova Smile ne možeš koordinate izjednačiti nikako...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 22:52 ned, 1. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="alen"]Mislim da je u 3. greška, jer nije abelova grupa.[/quote]
Da, greska je.

[quote="alen"]
Samo upozorenje, probajte prvo sami rješit pa ak baš ne ide, gledat rješenja, inače stvarno nema koristi.[/quote]
:iagree:

[quote="alen"]
Nadam se da me Martinab neće ubit zbog ovog. [/quote]
Neee... [i]Ja[/i] :angel: da bi nekog ubila??? :twisted:

[quote="alen"]
Još uvijek mi je sumnjivo a(Hb)=(aH)b i a(bH)=(ab)H. Ak neko vidi kakvu grešku, nek napiše [/quote]
Ne, to je ok. To je JEDNAKOST [b]SKUPOVA[/b] i treba ju dokazivat kao takvu. Tvoj dokaz je ok, samo razmisli tocno zato je ok. Ak ti pomaze, uzmi si neke matricne grupe i neke njihove podgrupe pa gledaj na njima (dala bi ti jednostavniju grupu tipa Z ili R, ali one su nazalost komutativne pa sve ovo vrijedi trivijalno).

Al jedna napomena. Za centralitzator i normalizator skupova treba dokazat da su grupe, a oni su definirani kao podskupovi grupe G (i na njima gledamo istu operaciju kao na G). Onda nema potrebe da detaljno dokazujes sva svojstva; samo dokazi da su podgrupa grupe G. Imas bitno manje svojstava za dokazivati (samo da je zatvoreno u odnosu na mnozenje i uzimanje inverza).

Moram ovdje rec da nisam citala cijelu zadacu i ne garantiram da je tocna. Ak za neki zadatak nisi siguran, pitaj me posebno (il jos bolje pitaj Azru pa napisi tu kaj ti je rekla :) ).

I jos jedna stvar. WORD?!?! Pises matematiku u WORDUI?!?!? Pobogu, to je mazohizam. Odvoji sat vremena da prolistas Ungarovu skriptu o LaTeXu, downloadaj si programe za to i uzmi od nekoga gotovo zaglavlje (ja imam "prazni" file kostur.tex). Onda dalje svaki put kad pises nesto i treba ti simbol samo potrazis u skripti (ne moras naucit skriptu napamet prije nego pocnes pisat). Trust me... Ostatak zivota ces si bit zahvalan za tih pola sata.
alen (napisa):
Mislim da je u 3. greška, jer nije abelova grupa.

Da, greska je.

alen (napisa):

Samo upozorenje, probajte prvo sami rješit pa ak baš ne ide, gledat rješenja, inače stvarno nema koristi.

I agree

alen (napisa):

Nadam se da me Martinab neće ubit zbog ovog.

Neee... Ja Angel da bi nekog ubila??? Twisted Evil

alen (napisa):

Još uvijek mi je sumnjivo a(Hb)=(aH)b i a(bH)=(ab)H. Ak neko vidi kakvu grešku, nek napiše

Ne, to je ok. To je JEDNAKOST SKUPOVA i treba ju dokazivat kao takvu. Tvoj dokaz je ok, samo razmisli tocno zato je ok. Ak ti pomaze, uzmi si neke matricne grupe i neke njihove podgrupe pa gledaj na njima (dala bi ti jednostavniju grupu tipa Z ili R, ali one su nazalost komutativne pa sve ovo vrijedi trivijalno).

Al jedna napomena. Za centralitzator i normalizator skupova treba dokazat da su grupe, a oni su definirani kao podskupovi grupe G (i na njima gledamo istu operaciju kao na G). Onda nema potrebe da detaljno dokazujes sva svojstva; samo dokazi da su podgrupa grupe G. Imas bitno manje svojstava za dokazivati (samo da je zatvoreno u odnosu na mnozenje i uzimanje inverza).

Moram ovdje rec da nisam citala cijelu zadacu i ne garantiram da je tocna. Ak za neki zadatak nisi siguran, pitaj me posebno (il jos bolje pitaj Azru pa napisi tu kaj ti je rekla Smile ).

I jos jedna stvar. WORD?!?! Pises matematiku u WORDUI?!?!? Pobogu, to je mazohizam. Odvoji sat vremena da prolistas Ungarovu skriptu o LaTeXu, downloadaj si programe za to i uzmi od nekoga gotovo zaglavlje (ja imam "prazni" file kostur.tex). Onda dalje svaki put kad pises nesto i treba ti simbol samo potrazis u skripti (ne moras naucit skriptu napamet prije nego pocnes pisat). Trust me... Ostatak zivota ces si bit zahvalan za tih pola sata.



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 23:55 ned, 1. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

:OT:

[quote="Martinab"]Odvoji [color=red]sat vremena[/color] da prolistas Ungarovu skriptu o LaTeXu, downloadaj si programe za to i uzmi od nekoga gotovo zaglavlje (ja imam "prazni" file kostur.tex). Onda dalje svaki put kad pises nesto i treba ti simbol samo potrazis u skripti (ne moras naucit skriptu napamet prije nego pocnes pisat). Trust me... Ostatak zivota ces si bit zahvalan za tih [color=red]pola sata[/color].[/quote]

Inflacija? :silly:

P.S. Slazem se s hipotezom o TeXu... :)
Off-topic

Martinab (napisa):
Odvoji sat vremena da prolistas Ungarovu skriptu o LaTeXu, downloadaj si programe za to i uzmi od nekoga gotovo zaglavlje (ja imam "prazni" file kostur.tex). Onda dalje svaki put kad pises nesto i treba ti simbol samo potrazis u skripti (ne moras naucit skriptu napamet prije nego pocnes pisat). Trust me... Ostatak zivota ces si bit zahvalan za tih pola sata.


Inflacija? #Silly

P.S. Slazem se s hipotezom o TeXu... Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 1:07 pon, 2. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja bih ipak citirala Ungarov savjet - nemoj uzimati necije zaglavlje ili raditi svoje...
prouci knjigu, tamo imas opisano - potrpaj si u zaglavlje sto ti treba u danom dokumentu (visak moze samo stvarati probleme kasnije)
nije problem da imas na nekom mjestu popisane sve definicije koje si radio or smth, ali nemoj ih sve potrpavati bez smisla i reda u svaki fajl kojeg ces raditi.... jer u pravilu - tako nesto ti nikad ne treba, a cisto sumnjam da si lijen napisati/skopirati par linija umjesto da stvaras mastodonta od fajla ;-)

ak nemas pametnijeg posla, navrati u srijedu 14-16 u pr4, pokazem ti na brzinu ono sto je bitno, dokumente ionako gradimo sami ;-) (cisto ako mislis da ti je too much sjesti i citati knjigu - ja ti pokazem osnove, a onda po potrebi kopas za detalje ;-) )
a sto se simbola tice i jos nekih hintova, nabasala sam na dva odlicna salabahtera ;-) ali ne znam im linkove :-( imam ih na disku :angel:

PS ne samo sto je pisanje matematike u wordu mazohizam, vec nije portabilno i/ili citljivo svugdje, pdf npr je ;-) (latex moze "pljunuti" pdf, ako ga lijepo zamolis ;-) ok, ne njega, vec programcice pored, al necemo cjepidlaciti ;-) )
ja bih ipak citirala Ungarov savjet - nemoj uzimati necije zaglavlje ili raditi svoje...
prouci knjigu, tamo imas opisano - potrpaj si u zaglavlje sto ti treba u danom dokumentu (visak moze samo stvarati probleme kasnije)
nije problem da imas na nekom mjestu popisane sve definicije koje si radio or smth, ali nemoj ih sve potrpavati bez smisla i reda u svaki fajl kojeg ces raditi.... jer u pravilu - tako nesto ti nikad ne treba, a cisto sumnjam da si lijen napisati/skopirati par linija umjesto da stvaras mastodonta od fajla Wink

ak nemas pametnijeg posla, navrati u srijedu 14-16 u pr4, pokazem ti na brzinu ono sto je bitno, dokumente ionako gradimo sami Wink (cisto ako mislis da ti je too much sjesti i citati knjigu - ja ti pokazem osnove, a onda po potrebi kopas za detalje Wink )
a sto se simbola tice i jos nekih hintova, nabasala sam na dva odlicna salabahtera Wink ali ne znam im linkove Sad imam ih na disku Angel

PS ne samo sto je pisanje matematike u wordu mazohizam, vec nije portabilno i/ili citljivo svugdje, pdf npr je Wink (latex moze "pljunuti" pdf, ako ga lijepo zamolis Wink ok, ne njega, vec programcice pored, al necemo cjepidlaciti Wink )



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 10:23 pon, 2. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nesi, zakon si, vjerojatno dođem
Nesi, zakon si, vjerojatno dođem



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 10:47 pon, 2. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

:veselje:

Preobratili smo jos jednoga!!
Veseljeeeee!

Preobratili smo jos jednoga!!



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 11:30 pon, 2. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

@martinab: jedan po jedan ;-)
uostalom, zelimo ih preobratiti tako da i ostanu s nama, a ne da pobjegnu glavom bez obzira = necemo po bolonjski :g:

@alen: inace sam srijedom u pr4 i ranije (od 13, pa cak i od 12), ali ovu srijedu necu moci... tj bit cu samo 14-16 ;-) cisto da te ne zbuni natpis na vratima ;-)
so, navrati, bit cu tamo - ako me nema, pricekaj, doci cu (moram ;-) )
@martinab: jedan po jedan Wink
uostalom, zelimo ih preobratiti tako da i ostanu s nama, a ne da pobjegnu glavom bez obzira = necemo po bolonjski Mr. Green

@alen: inace sam srijedom u pr4 i ranije (od 13, pa cak i od 12), ali ovu srijedu necu moci... tj bit cu samo 14-16 Wink cisto da te ne zbuni natpis na vratima Wink
so, navrati, bit cu tamo - ako me nema, pricekaj, doci cu (moram Wink )



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 17:52 čet, 5. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[url=http://web.math.hr/nastava/alg/zadace/rjesenje1.pdf] Sluzbena rjesenja!! [/url]

:veselje:
Sluzbena rjesenja!!

Veseljeeeee!



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
marijap
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 06. 2006. (19:04:40)
Postovi: (209)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
33 = 49 - 16
Lokacija: zg

PostPostano: 8:09 pet, 6. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

ajme, baš ugodno iznenađenje, hvala vam :D
ajme, baš ugodno iznenađenje, hvala vam Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 7:50 sub, 7. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala asistentu Najmanu sto ih je utipkao!
Hvala asistentu Najmanu sto ih je utipkao!



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Mad Wilson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 05. 2006. (22:51:14)
Postovi: (121)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 34 - 11

PostPostano: 20:13 čet, 19. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da nije mozda u 10.) b) krivo rjesenje (prva zadaca)?
Naime, ako je card(S) neparan, onda je za B (B iz A) card(B^(-1)) neparan...?
Da nije mozda u 10.) b) krivo rjesenje (prva zadaca)?
Naime, ako je card(S) neparan, onda je za B (B iz A) card(B^(-1)) neparan...?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Martinab
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 02. 04. 2003. (19:07:56)
Postovi: (2A03E)16
Sarma = la pohva - posuda
143 = 167 - 24

PostPostano: 10:17 pet, 20. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uopce ti ne treba parnost od S.

Samo gledas da li, ako A i B imaju paran broj elemenata, onda i A trokutic B ima. Moj prijedlog: nacrtaj si Vennove dijagrame uz ovo sto ja pricam.

broje elemenata od (A trokutic B)= |AUB| - |A presjek B|.

Buduci da vrijedi |A|+|B|=|AUB| + |A presjek B|, a |A| i |B| su parni, onda je i |AUB| + |A presjek B| paran, pa je i |AUB| - |A presjek B| paran (raspisi si ovo po slucajevima ako ti nije jasno- poanata je da su ta dva broja iste parnosti).

Dakle, za bilo koja dva elementa iz skupa, njihov trokutic je iz tog skupa, i za bilo koji element A iz skupa, njegov inverz (opet A) je iz skupa, pa je skup podgrupa od (P(S), trokutic).
Uopce ti ne treba parnost od S.

Samo gledas da li, ako A i B imaju paran broj elemenata, onda i A trokutic B ima. Moj prijedlog: nacrtaj si Vennove dijagrame uz ovo sto ja pricam.

broje elemenata od (A trokutic B)= |AUB| - |A presjek B|.

Buduci da vrijedi |A|+|B|=|AUB| + |A presjek B|, a |A| i |B| su parni, onda je i |AUB| + |A presjek B| paran, pa je i |AUB| - |A presjek B| paran (raspisi si ovo po slucajevima ako ti nije jasno- poanata je da su ta dva broja iste parnosti).

Dakle, za bilo koja dva elementa iz skupa, njihov trokutic je iz tog skupa, i za bilo koji element A iz skupa, njegov inverz (opet A) je iz skupa, pa je skup podgrupa od (P(S), trokutic).



_________________
A comathematician is a device for turning cotheorems into ffee. A cotheorem is, naturally, an easy nsequence of a rollary.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeće
Stranica 1 / 3.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan