Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Kolokvij za bolonjce (informacija)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Mad Wilson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 05. 2006. (22:51:14)
Postovi: (121)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 34 - 11

PostPostano: 19:48 ned, 15. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

A kako i bi kad to nije simetricna matrica, a Choleski radi samo za simetricne pozitivnodefinitne...
A kako i bi kad to nije simetricna matrica, a Choleski radi samo za simetricne pozitivnodefinitne...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
marijap
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 06. 2006. (19:04:40)
Postovi: (209)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
33 = 49 - 16
Lokacija: zg

PostPostano: 19:49 ned, 15. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

joj, kak sam šašava, to sam neki zadatak našla negdje, i još mi nikak nije bilo jasno kak je moguće choleskog primijenit na to... :roll:
maknula sam matricu, bolje da je nema :oops:



[color=blue][b]Moderator:[/b] Nije bolje, jer onda prethodni odgovor nema smisla, a uciti se moze i na greskama. Post vracen iz vjecnih lovista...[/color]
joj, kak sam šašava, to sam neki zadatak našla negdje, i još mi nikak nije bilo jasno kak je moguće choleskog primijenit na to... Rolling Eyes
maknula sam matricu, bolje da je nema Embarassed



Moderator: Nije bolje, jer onda prethodni odgovor nema smisla, a uciti se moze i na greskama. Post vracen iz vjecnih lovista...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
lena
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2005. (21:21:59)
Postovi: (4C)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
11 = 11 - 0

PostPostano: 19:57 ned, 15. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

jel ima neka dobra duša da riješi ovo:

dana su 4 skupa točaka, svaki skup priblizno leži na jednoj stranici pravokutnika. opišite algoritam za nalaženje tog pravokutnika.
jel ima neka dobra duša da riješi ovo:

dana su 4 skupa točaka, svaki skup priblizno leži na jednoj stranici pravokutnika. opišite algoritam za nalaženje tog pravokutnika.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Zvone
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 07. 2003. (13:09:44)
Postovi: (9D)16
Sarma = la pohva - posuda
67 = 74 - 7

PostPostano: 22:17 ned, 15. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="alen"]Onda dalje, kad napiše da želimo minimizirati [latex]\|Ax-b\|_2[/latex] koristeći faktorizaciju, šta je tu A, a šta b (mislim na ovaj konkretan problem sa pravcem koji sam gore napisao)? [/quote]

Pravac regresije iz vjezbi: ako trazim [latex]\min_{\alpha, \beta}\sum_{i=0}^m(\alpha x_i + \beta - y_i)^2[/latex], onda je
[latex]A=\left[\begin{array}{cc}
x_1 & 1 \\
\vdots & \vdots \\
x_m & 1
\end{array}\right], \quad
b=\left[\begin{array}{c}
y_1 \\
\vdots \\
y_m
\end{array}\right], \quad
x =\left[\begin{array}{c}
\alpha \\
\beta
\end{array}\right]
[/latex]
pa treba napraviti QR-faktorizaciju od A, itd.

[quote="tihana"]također je rekao da će biti jedan teorija (ali ne tipa dokaz)[/quote]
Preciznije, nece biti dokaza "velikih teorema", ali mozda ce se traziti od vas da ipak dokazete neku manju tvrdnju.

@vsego: Zasto se ne vide \vdots ?

Edit: nakon sto sam vidio donji nanin post, obrisao sam jedan dio ovog odgovora. Mislio sam da se Alenovo pitanje odnosti na nesto sa vjezbi, a ne sa predavanja; nisam tocno upoznat sa svime sto ste radili na predavanjima. Ispricavam ako sam nekog zbunio svojim prvom verzijom ovog odgovora.

@Alen: ne znam da li ste na predavanjima radili izvod rjesavanja najmanjih kvadrata pomocu normalnih jednadzbi? Ovaj sustav [latex]A^\tau Ax = A^\tau b[/latex] do kojeg si dosao je zapravo upravo to. Ako zelis izvod u opcenitom slucaju, vidi [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Normal_equations]ovo[/url].
alen (napisa):
Onda dalje, kad napiše da želimo minimizirati koristeći faktorizaciju, šta je tu A, a šta b (mislim na ovaj konkretan problem sa pravcem koji sam gore napisao)?


Pravac regresije iz vjezbi: ako trazim , onda je

pa treba napraviti QR-faktorizaciju od A, itd.

tihana (napisa):
također je rekao da će biti jedan teorija (ali ne tipa dokaz)

Preciznije, nece biti dokaza "velikih teorema", ali mozda ce se traziti od vas da ipak dokazete neku manju tvrdnju.

@vsego: Zasto se ne vide \vdots ?

Edit: nakon sto sam vidio donji nanin post, obrisao sam jedan dio ovog odgovora. Mislio sam da se Alenovo pitanje odnosti na nesto sa vjezbi, a ne sa predavanja; nisam tocno upoznat sa svime sto ste radili na predavanjima. Ispricavam ako sam nekog zbunio svojim prvom verzijom ovog odgovora.

@Alen: ne znam da li ste na predavanjima radili izvod rjesavanja najmanjih kvadrata pomocu normalnih jednadzbi? Ovaj sustav do kojeg si dosao je zapravo upravo to. Ako zelis izvod u opcenitom slucaju, vidi ovo.




Zadnja promjena: Zvone; 23:07 ned, 15. 4. 2007; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
nana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 11. 2005. (12:24:35)
Postovi: (2AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
95 = 158 - 63

PostPostano: 22:34 ned, 15. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, ali na predavanjima smo radili minimizaciju tako da smo minimizirali funkciju... deriviranjem i tak
Da, ali na predavanjima smo radili minimizaciju tako da smo minimizirali funkciju... deriviranjem i tak



_________________
Kad sam bila mala htjela sam biti statističarka Very Happy
[tex]\omega \in \Omega[/tex] Srce
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 22:55 ned, 15. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hehe, odavde sam i došo do tog pitanja. Nakon kolokvija ću dolazit kod tebe na vježbe. Mislim, nije mi bed učit numeričku sa wikipedie, al...

Jel ovo misli da se u [latex]A^T Ax = A^T y[/latex] napravi [latex]QR[/latex] dekompozicija od [latex]A[/latex] pa se dobije [latex]R^T Q^T QRx = R^T Q^T y[/latex]?
Hehe, odavde sam i došo do tog pitanja. Nakon kolokvija ću dolazit kod tebe na vježbe. Mislim, nije mi bed učit numeričku sa wikipedie, al...

Jel ovo misli da se u napravi dekompozicija od pa se dobije ?



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 11. 2005. (12:24:35)
Postovi: (2AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
95 = 158 - 63

PostPostano: 23:32 ned, 15. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="alen"]Hehe, odavde sam i došo do tog pitanja. Nakon kolokvija ću dolazit kod tebe na vježbe. Mislim, nije mi bed učit numeričku sa wikipedie, al...

Jel ovo misli da se u [latex]A^T Ax = A^T y[/latex] napravi [latex]QR[/latex] dekompozicija od [latex]A[/latex] pa se dobije [latex]R^T Q^T QRx = R^T Q^T y[/latex]?[/quote]

Aha ali Q je ortogonalna pa Q^T Q=I i sad sigurno jos nesto :) malo sam se zaletila 1.put

hmmm postoji li R^-T.

Inace Mad W. Alen zeli kao s predavanja rijesit (tak bar ja mislim). I ne, nisi pogodio pitanje :)
alen (napisa):
Hehe, odavde sam i došo do tog pitanja. Nakon kolokvija ću dolazit kod tebe na vježbe. Mislim, nije mi bed učit numeričku sa wikipedie, al...

Jel ovo misli da se u napravi dekompozicija od pa se dobije ?


Aha ali Q je ortogonalna pa Q^T Q=I i sad sigurno jos nesto Smile malo sam se zaletila 1.put

hmmm postoji li R^-T.

Inace Mad W. Alen zeli kao s predavanja rijesit (tak bar ja mislim). I ne, nisi pogodio pitanje Smile



_________________
Kad sam bila mala htjela sam biti statističarka Very Happy
[tex]\omega \in \Omega[/tex] Srce


Zadnja promjena: nana; 0:09 pon, 16. 4. 2007; ukupno mijenjano 3 put/a.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 23:41 ned, 15. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa ne, [latex]R^T Rx = R^T Q^T y[/latex] je sasvim pristojan sustav, lako se riješi.

nana još kaže da možemo gledat poopćeni inverz od [latex]R^T R[/latex]
Pa ne, je sasvim pristojan sustav, lako se riješi.

nana još kaže da možemo gledat poopćeni inverz od



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mad Wilson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 05. 2006. (22:51:14)
Postovi: (121)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 34 - 11

PostPostano: 23:51 ned, 15. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako sam dobro shvatio (sto je pitanje i sto objasnjavam :) ):

Ax=b

rjesis A preko RQ dekompozicije

ili

stvoris S=A^T A i f=A^T b pa imas

Sx=f i to rjesis preko Choleskog

Prouci [url]http://en.wikipedia.org/wiki/Linear_least_squares[/url]
Ako sam dobro shvatio (sto je pitanje i sto objasnjavam Smile ):

Ax=b

rjesis A preko RQ dekompozicije

ili

stvoris S=A^T A i f=A^T b pa imas

Sx=f i to rjesis preko Choleskog

Prouci http://en.wikipedia.org/wiki/Linear_least_squares


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 23:55 ned, 15. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="alen"]Možda sam ja glup pa nemogu nać u bilježnici, ak ima još neko poput mene, ima dobrih primjera

[url]http://en.wikipedia.org/wiki/Linear_least_squares[/url] pod Computation, [url]http://en.wikipedia.org/wiki/Cholesky_decomposition[/url], [url]http://en.wikipedia.org/wiki/QR_decomposition#Connection_to_a_determinant_or_a_product_of_eigenvalues[/url],
[url]http://en.wikipedia.org/wiki/Singular_value_decomposition[/url]

Ko bi reko da SVD stoji za to...[/quote]

I ko bi reko da to sve ima na wiki
alen (napisa):
Možda sam ja glup pa nemogu nać u bilježnici, ak ima još neko poput mene, ima dobrih primjera

http://en.wikipedia.org/wiki/Linear_least_squares pod Computation, http://en.wikipedia.org/wiki/Cholesky_decomposition, http://en.wikipedia.org/wiki/QR_decomposition#Connection_to_a_determinant_or_a_product_of_eigenvalues,
http://en.wikipedia.org/wiki/Singular_value_decomposition

Ko bi reko da SVD stoji za to...


I ko bi reko da to sve ima na wiki



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Incognito
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 04. 09. 2005. (20:25:09)
Postovi: (B3)16
Sarma = la pohva - posuda
10 = 11 - 1

PostPostano: 14:32 pet, 27. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sto god tko rekao ja mislim da 4. i 5. zadatak nisu bili u redu! A i iz rezultata se moze lako vidjeti da velika vecina ljudi nije savladala metodu najmanjih kvadrata i QR faktorizaciju! Ne bi li to onda trebalo negdje malo bolje objasniti?? :x

P.S. Ali koga briga!! Ko zna zna, ko ne zna (mozda) dva! :evil:
Sto god tko rekao ja mislim da 4. i 5. zadatak nisu bili u redu! A i iz rezultata se moze lako vidjeti da velika vecina ljudi nije savladala metodu najmanjih kvadrata i QR faktorizaciju! Ne bi li to onda trebalo negdje malo bolje objasniti?? Mad

P.S. Ali koga briga!! Ko zna zna, ko ne zna (mozda) dva! Evil or Very Mad


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
sorrow
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 08. 11. 2005. (23:01:29)
Postovi: (24D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 75 - 69
Lokacija: ...na otoku srece...

PostPostano: 9:42 sub, 28. 4. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Incognito"]Sto god tko rekao ja mislim da 4. i 5. zadatak nisu bili u redu! A i iz rezultata se moze lako vidjeti da velika vecina ljudi nije savladala metodu najmanjih kvadrata i QR faktorizaciju! Ne bi li to onda trebalo negdje malo bolje objasniti?? :x [/quote]

hihi, mislin da sama QR nije bila problem, to je cisto fizicki rad na matricama... :lol:
ali metoda najmanjih kvadrata je bila, hmm, u najmanju ruku nerazjasnjena...
prije kolokvija su ljudi s kojima san prica svi znali QR a niko najmanje kvadrate ... :rrotfl:
Incognito (napisa):
Sto god tko rekao ja mislim da 4. i 5. zadatak nisu bili u redu! A i iz rezultata se moze lako vidjeti da velika vecina ljudi nije savladala metodu najmanjih kvadrata i QR faktorizaciju! Ne bi li to onda trebalo negdje malo bolje objasniti?? Mad


hihi, mislin da sama QR nije bila problem, to je cisto fizicki rad na matricama... Laughing
ali metoda najmanjih kvadrata je bila, hmm, u najmanju ruku nerazjasnjena...
prije kolokvija su ljudi s kojima san prica svi znali QR a niko najmanje kvadrate ... Real ROTFL



_________________


Hangman is comin' down from the gallows and I don't have very long
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan