Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Linearni operatori? hitno pomoć trebam :)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
linearni operator
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 06. 2007. (14:13:54)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 14:27 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Linearni operatori? hitno pomoć trebam :) Citirajte i odgovorite

pozdrav. može li mi netko suvislo objasniti što bi lin. operator bio?
to je kao neka f-ja za koju vrijedi f(ax+bx)= af(x) + bf(x).
e, i ako sam dobro skužila svakom lin. operatoru je pridružena matrica(jel samo kvadratna?), ovisno o tome iz kakvog prostora preslikava u koji? ako preslikava iz R u R, onda je lin. operatoru pridružena konstanta, a?
uf... struja svijesti. uglavnom, jako me ovo muči, čak sam si i prigodno ime nadjenula :lol:
p.s. ja sam s biološkog odsjeka :wink:
pozdrav. može li mi netko suvislo objasniti što bi lin. operator bio?
to je kao neka f-ja za koju vrijedi f(ax+bx)= af(x) + bf(x).
e, i ako sam dobro skužila svakom lin. operatoru je pridružena matrica(jel samo kvadratna?), ovisno o tome iz kakvog prostora preslikava u koji? ako preslikava iz R u R, onda je lin. operatoru pridružena konstanta, a?
uf... struja svijesti. uglavnom, jako me ovo muči, čak sam si i prigodno ime nadjenula Laughing
p.s. ja sam s biološkog odsjeka Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
teja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 07. 2006. (15:34:28)
Postovi: (14A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
29 = 35 - 6
Lokacija: zg-ma and back

PostPostano: 16:08 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Re: Linearni operatori? hitno pomoć trebam :) Citirajte i odgovorite

[quote="linearni operator"]pozdrav. može li mi netko suvislo objasniti što bi lin. operator bio?
to je kao neka f-ja za koju vrijedi f(ax+bx)= af(x) + bf(x).[/quote]
da,[b] preslikavanje [/b]f je linearan operator ako vrijedi f(ax+b[b]y[/b])= af(x) + bf([b]y[/b]). gdje su x i y vektori (iz vektorskog prostora, ovisno o kojem se prostoru nad kojim poljem radi), a i b skalari (realni ili kompleksni brojevi). slikovitije, možeš zamislit da ti linearni operator kad djeluje na (ax+by)l"ulazi" u linearnu kombinaciju (ax+by) tj prvo djeluje na vektore pa ih onda množi skalarima i zbraja.
npr. A(x1,x2)=(2x1+x2,x1-x2). A je linearni operator jer je
A(a*(x1,x2)+b*(y1,y2))=a*A(x1,x2)+b*A(y1,y2)
gdje su (x1,x2) i (y1,y2) vektori iz R^2, a i b realni brojevi (probaj raspisati dvije strane jednakosti i vidjet ćeš da je tako

[quote="linearni operator"]e, i ako sam dobro skužila svakom lin. operatoru je pridružena matrica(jel samo kvadratna?), ovisno o tome iz kakvog prostora preslikava u koji? ako preslikava iz R u R, onda je lin. operatoru pridružena konstanta, a?
uf... struja svijesti. uglavnom, jako me ovo muči, čak sam si i prigodno ime nadjenula :lol:
p.s. ja sam s biološkog odsjeka :wink:[/quote]
da, djelovanje operatora se može zapisati matrično u zadanoj bazi
tako je djelovanje ovog gore operatora A matrično zapisano u bazi (1,0),(0,1)
A(x1,x2)=A(x1,x2) gdje je A matrica 2x2 kojoj su u prvom redu 2,1 a u drugom 1,-1, a (x1,x2) je stupac matrice.

išta jasno? :?
linearni operator (napisa):
pozdrav. može li mi netko suvislo objasniti što bi lin. operator bio?
to je kao neka f-ja za koju vrijedi f(ax+bx)= af(x) + bf(x).

da, preslikavanje f je linearan operator ako vrijedi f(ax+by)= af(x) + bf(y). gdje su x i y vektori (iz vektorskog prostora, ovisno o kojem se prostoru nad kojim poljem radi), a i b skalari (realni ili kompleksni brojevi). slikovitije, možeš zamislit da ti linearni operator kad djeluje na (ax+by)l"ulazi" u linearnu kombinaciju (ax+by) tj prvo djeluje na vektore pa ih onda množi skalarima i zbraja.
npr. A(x1,x2)=(2x1+x2,x1-x2). A je linearni operator jer je
A(a*(x1,x2)+b*(y1,y2))=a*A(x1,x2)+b*A(y1,y2)
gdje su (x1,x2) i (y1,y2) vektori iz R^2, a i b realni brojevi (probaj raspisati dvije strane jednakosti i vidjet ćeš da je tako

linearni operator (napisa):
e, i ako sam dobro skužila svakom lin. operatoru je pridružena matrica(jel samo kvadratna?), ovisno o tome iz kakvog prostora preslikava u koji? ako preslikava iz R u R, onda je lin. operatoru pridružena konstanta, a?
uf... struja svijesti. uglavnom, jako me ovo muči, čak sam si i prigodno ime nadjenula Laughing
p.s. ja sam s biološkog odsjeka Wink

da, djelovanje operatora se može zapisati matrično u zadanoj bazi
tako je djelovanje ovog gore operatora A matrično zapisano u bazi (1,0),(0,1)
A(x1,x2)=A(x1,x2) gdje je A matrica 2x2 kojoj su u prvom redu 2,1 a u drugom 1,-1, a (x1,x2) je stupac matrice.

išta jasno? Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
linearni operator
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 06. 2007. (14:13:54)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 16:57 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

tenks teja, baš si to lijepo pojasnila :D
da te još malo zagnjavim, kad vidim da si in da mood...
svojstveni vektori? to su oni kojima lin. operator ne mijenja smjer, samo iznos?
tenks teja, baš si to lijepo pojasnila Very Happy
da te još malo zagnjavim, kad vidim da si in da mood...
svojstveni vektori? to su oni kojima lin. operator ne mijenja smjer, samo iznos?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 17:28 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

kazemo da je realni broj lambda svojstvena vrijednost linearnog operatora A, ako postoji vektor x razlicit od nulvektora tako da vrijedi A(x)=lambda*x

edit: e zaboravia sam reci, taj x onda zovemo svojstveni vektor.
kazemo da je realni broj lambda svojstvena vrijednost linearnog operatora A, ako postoji vektor x razlicit od nulvektora tako da vrijedi A(x)=lambda*x

edit: e zaboravia sam reci, taj x onda zovemo svojstveni vektor.



_________________
Rafael Mrđen


Zadnja promjena: rafaelm; 17:47 sri, 27. 6. 2007; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
teja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 07. 2006. (15:34:28)
Postovi: (14A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
29 = 35 - 6
Lokacija: zg-ma and back

PostPostano: 17:45 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="linearni operator"]tenks teja, baš si to lijepo pojasnila :D
da te još malo zagnjavim, kad vidim da si in da mood...
svojstveni vektori? to su oni kojima lin. operator ne mijenja smjer, samo iznos?[/quote]
svojstveni vektor(i) operatora računa(ju) se za određenu svojstvenu vrijednost operatora, a onda su i svi vektori koji su linearna kombinacija tih vektora opet svojstveni vektori, pa onda imaš cijeli potprostor svojstvenih vektora...
e sad, jeste se vi bavili linearnim operatorima na V^3, R^3 ili na općenitijim prostorima?

btw, naravno da sam "in the mood" kad bi i sama trebala učit, a ne da mi se... ovako barem ne osjećam grižnju savjest... :wink:

edit:da, točna definicija je to što rafael kaže

(edit:nebulozne pretpostavke izbrisane :wacky: )
linearni operator (napisa):
tenks teja, baš si to lijepo pojasnila Very Happy
da te još malo zagnjavim, kad vidim da si in da mood...
svojstveni vektori? to su oni kojima lin. operator ne mijenja smjer, samo iznos?

svojstveni vektor(i) operatora računa(ju) se za određenu svojstvenu vrijednost operatora, a onda su i svi vektori koji su linearna kombinacija tih vektora opet svojstveni vektori, pa onda imaš cijeli potprostor svojstvenih vektora...
e sad, jeste se vi bavili linearnim operatorima na V^3, R^3 ili na općenitijim prostorima?

btw, naravno da sam "in the mood" kad bi i sama trebala učit, a ne da mi se... ovako barem ne osjećam grižnju savjest... Wink

edit:da, točna definicija je to što rafael kaže

(edit:nebulozne pretpostavke izbrisane Tup, tup, tup,... )




Zadnja promjena: teja; 10:24 čet, 28. 6. 2007; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 18:09 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="teja"] npr vektor (1,0) je svojstveni za operator A(x1,x2)=(x1,x1+x2) a A(1,0)=(1,1) - očito je i smjer i modul vektora promjenjen...[/quote]

:?
teja (napisa):
npr vektor (1,0) je svojstveni za operator A(x1,x2)=(x1,x1+x2) a A(1,0)=(1,1) - očito je i smjer i modul vektora promjenjen...


Confused



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
linearni operator
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 06. 2007. (14:13:54)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 18:10 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa matematika općenito služi za razvijanje moždanih vijuga što se onda može itekako primijeniti u životu :) meni je čist okej...
za svojstvene vektore smo rekli rafaelovu definiciju, a što se tiče onih prostora u zadatku je zadan lin. op. koji preslikava iz R^3 u R^3, npr. i treba izraziti njegove svojstv. vrijednosti i vektore. znamo mi riješiti zadatak, ali logika iza toga nije uvijek najjasnija :oops:

a ovo za mijenjanje iznosa, a ne smjera mi piše na čak 2 mjesta u bilježnici. kao, razvlačenje po nekom pravcu je lin. operator, a rotacija nije, jer se mijenja smjer vektora u ravnini... radili smo (tj. radio je krcko) s nekim programom i razvlačili i rotirali fotku jedne sanje iz prvih redova :lol:
pa matematika općenito služi za razvijanje moždanih vijuga što se onda može itekako primijeniti u životu Smile meni je čist okej...
za svojstvene vektore smo rekli rafaelovu definiciju, a što se tiče onih prostora u zadatku je zadan lin. op. koji preslikava iz R^3 u R^3, npr. i treba izraziti njegove svojstv. vrijednosti i vektore. znamo mi riješiti zadatak, ali logika iza toga nije uvijek najjasnija Embarassed

a ovo za mijenjanje iznosa, a ne smjera mi piše na čak 2 mjesta u bilježnici. kao, razvlačenje po nekom pravcu je lin. operator, a rotacija nije, jer se mijenja smjer vektora u ravnini... radili smo (tj. radio je krcko) s nekim programom i razvlačili i rotirali fotku jedne sanje iz prvih redova Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 18:13 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

fora :D

vi očito radite na V2(O). da, tada možeš reći da operator svojstvenom vektoru neće promijeniti smjer nego samo modul.
poznam ženu koja studira biologiju :patkica: i koliko mi je poznato, biolozi ne rade vektorske prostore. :fuj:
fora Very Happy

vi očito radite na V2(O). da, tada možeš reći da operator svojstvenom vektoru neće promijeniti smjer nego samo modul.
poznam ženu koja studira biologiju Patkica i koliko mi je poznato, biolozi ne rade vektorske prostore. Danas sam si sam kuhao rucak...



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
linearni operator
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 06. 2007. (14:13:54)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 18:22 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

ts, još najbolje da radimo i vektorske prostore :)
to je više bio neki intermission, a eto nešto se i zapamti.
stvar je u tome da nas par sutra ima usmeni kod čaklovića profesora, pa smo se malo ustrtarili i ušli malo dublje u teoriju :lol: moš mislit...
uglavnom, meni su uvijek ti operatori bili nepoznanica, al eto sad su malo manje nepoznati. zahvaljujem na pomoći :)

e, da, kakav je čaklović na ispitu, zna li itko od vas? da nije samo pitanje nevezano uz matku - kako bi krenuli dokazivati da je (arcsin) derivirano to što je? neki korjen iz bla, bla...
ts, još najbolje da radimo i vektorske prostore Smile
to je više bio neki intermission, a eto nešto se i zapamti.
stvar je u tome da nas par sutra ima usmeni kod čaklovića profesora, pa smo se malo ustrtarili i ušli malo dublje u teoriju Laughing moš mislit...
uglavnom, meni su uvijek ti operatori bili nepoznanica, al eto sad su malo manje nepoznati. zahvaljujem na pomoći Smile

e, da, kakav je čaklović na ispitu, zna li itko od vas? da nije samo pitanje nevezano uz matku - kako bi krenuli dokazivati da je (arcsin) derivirano to što je? neki korjen iz bla, bla...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 18:31 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

recimo da znaš derivaciju sinusa i derivaciju inverza.
[latex](f^{-1})'(x)=\frac{1}{f'(f^{-1}(x))}[/latex]
recimo da znaš derivaciju sinusa i derivaciju inverza.



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
teja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 07. 2006. (15:34:28)
Postovi: (14A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
29 = 35 - 6
Lokacija: zg-ma and back

PostPostano: 18:34 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ma"][quote="teja"] npr vektor (1,0) je svojstveni za operator A(x1,x2)=(x1,x1+x2) a A(1,0)=(1,1) - očito je i smjer i modul vektora promjenjen...[/quote]

:?[/quote]
što, falih... joj, neznan više di mi je glava
edit: a da, (0,1) pardon... :oops:
ma (napisa):
teja (napisa):
npr vektor (1,0) je svojstveni za operator A(x1,x2)=(x1,x1+x2) a A(1,0)=(1,1) - očito je i smjer i modul vektora promjenjen...


Confused

što, falih... joj, neznan više di mi je glava
edit: a da, (0,1) pardon... Embarassed


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 18:58 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="teja"][quote="linearni operator"]to je kao neka f-ja..[/quote]
da,[b] preslikavanje [/b]f je linearan operator...[/quote]

U cemu je razlika izmedju preslikavanja i funkcije? :?

[quote="teja"]edit:hm, da, nema to veze sa smjerom i modulom. npr vektor (1,0) je svojstveni za operator A(x1,x2)=(x1,x1+x2) a A(1,0)=(1,1) - očito je i smjer i modul vektora promjenjen...[/quote]

Ima veze sa smjerom. Vektori imaju isti smjer ako su proporcionalni. Pogledaj sto pise u definiciji: linearni operator mnozi svojstveni vektor skalarom, dakle ne promijeni mu smjer. Osim ako ga pomnozi s 0, ali nulvektor nema smjer. Mogli bi reci da lin. operator mijenja smjer jedino tako da ga unisti... Vektor (1,0) nije svojstveni za lin. op. koji si napisala.

[quote="linearni operator"]a ovo za mijenjanje iznosa, a ne smjera mi piše na čak 2 mjesta u bilježnici. kao, razvlačenje po nekom pravcu je lin. operator, a rotacija nije, jer se mijenja smjer vektora u ravnini... radili smo (tj. radio je krcko) s nekim programom i razvlačili i rotirali fotku jedne sanje iz prvih redova :lol:[/quote]

Rotacija oko ishodista ravnine je lin. operator, ali nema svojstvenih vektora (za realne svojst. vrijednosti). Ajde procitaj tocno sto ti pise u biljeznici.

[quote="ma"]vi očito radite na V2(O). da, tada možeš reći da operator svojstvenom vektoru neće promijeniti smjer nego samo modul.
poznam ženu koja studira biologiju :patkica: i koliko mi je poznato, biolozi ne rade vektorske prostore. :fuj:[/quote]

Rade rade. Mozes reci za svaki lin. op. nad realnim vekt. prostorom. S mol. biolozima smo radili vekt. prostore R^n.

@linearni operator: javi kako je prosao usmeni!
teja (napisa):
linearni operator (napisa):
to je kao neka f-ja..

da, preslikavanje f je linearan operator...


U cemu je razlika izmedju preslikavanja i funkcije? Confused

teja (napisa):
edit:hm, da, nema to veze sa smjerom i modulom. npr vektor (1,0) je svojstveni za operator A(x1,x2)=(x1,x1+x2) a A(1,0)=(1,1) - očito je i smjer i modul vektora promjenjen...


Ima veze sa smjerom. Vektori imaju isti smjer ako su proporcionalni. Pogledaj sto pise u definiciji: linearni operator mnozi svojstveni vektor skalarom, dakle ne promijeni mu smjer. Osim ako ga pomnozi s 0, ali nulvektor nema smjer. Mogli bi reci da lin. operator mijenja smjer jedino tako da ga unisti... Vektor (1,0) nije svojstveni za lin. op. koji si napisala.

linearni operator (napisa):
a ovo za mijenjanje iznosa, a ne smjera mi piše na čak 2 mjesta u bilježnici. kao, razvlačenje po nekom pravcu je lin. operator, a rotacija nije, jer se mijenja smjer vektora u ravnini... radili smo (tj. radio je krcko) s nekim programom i razvlačili i rotirali fotku jedne sanje iz prvih redova Laughing


Rotacija oko ishodista ravnine je lin. operator, ali nema svojstvenih vektora (za realne svojst. vrijednosti). Ajde procitaj tocno sto ti pise u biljeznici.

ma (napisa):
vi očito radite na V2(O). da, tada možeš reći da operator svojstvenom vektoru neće promijeniti smjer nego samo modul.
poznam ženu koja studira biologiju Patkica i koliko mi je poznato, biolozi ne rade vektorske prostore. Danas sam si sam kuhao rucak...


Rade rade. Mozes reci za svaki lin. op. nad realnim vekt. prostorom. S mol. biolozima smo radili vekt. prostore R^n.

@linearni operator: javi kako je prosao usmeni!



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
linearni operator
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 06. 2007. (14:13:54)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 18:59 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ma"]recimo da znaš derivaciju sinusa i derivaciju inverza.
[latex](f^{-1})'(x)=\frac{1}{f'(f^{-1}(x))}[/latex][/quote]

eto, našla. hvala :)
ma (napisa):
recimo da znaš derivaciju sinusa i derivaciju inverza.


eto, našla. hvala Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 19:06 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]...Mozes reci za svaki lin. op. nad realnim vekt. prostorom...[/quote]

ma da? kul 8)
dakle, za 2 linearno zavisna vektora u bilo kojem realnom vektorskom prostoru, možemo reći da su istog smjera?

:soldiercool:
krcko (napisa):
...Mozes reci za svaki lin. op. nad realnim vekt. prostorom...


ma da? kul Cool
dakle, za 2 linearno zavisna vektora u bilo kojem realnom vektorskom prostoru, možemo reći da su istog smjera?

Cool



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
linearni operator
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 06. 2007. (14:13:54)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 19:12 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]
Rotacija oko ishodista ravnine je lin. operator, ali nema svojstvenih vektora (za realne svojst. vrijednosti). Ajde procitaj tocno sto ti pise u biljeznici.[/quote]

moja isprika. mikroskopom sam uspjela uočiti da piše da su i rotacije lin. operatori. :oops:

[quote="krcko"]
@linearni operator: javi kako je prosao usmeni![/quote]

hoću, uz pretpostavku da ću preživjeti sutrašnji dan. :lol:
krcko (napisa):

Rotacija oko ishodista ravnine je lin. operator, ali nema svojstvenih vektora (za realne svojst. vrijednosti). Ajde procitaj tocno sto ti pise u biljeznici.


moja isprika. mikroskopom sam uspjela uočiti da piše da su i rotacije lin. operatori. Embarassed

krcko (napisa):

@linearni operator: javi kako je prosao usmeni!


hoću, uz pretpostavku da ću preživjeti sutrašnji dan. Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (355F)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:34 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ma"]dakle, za 2 linearno zavisna vektora u bilo kojem realnom vektorskom prostoru, možemo reći da su istog smjera?[/quote]

Naravno, ako su tocno dva (tj. nema ih vise). :) Sto znaci isti smjer (oznacimo vektore s x i y)? :-k To znaci da postoji a!=0 iz F (polje nad kojim je definiran vektorski prostor) takav da je x = ay. 8) Sto znaci da su linearno zavisni? :) Pa to isto, ne? ;)

Sve skupa vrijedi u bilo kojem vektorskom prostoru nad poljem F, dakle ne samo nad realnim prostorom (tj. za F = |R). 8)

@linop: za "prizemna" objasnjenja osnovnih matematickih pojmova poput linopa i sv.vr. preporucam Wikipediju, jer je zaista lijepo objasnjeno:
http://en.wikipedia.org/wiki/Linear_operator
http://en.wikipedia.org/wiki/Eigenvalue,%20eigenvector%20and%20eigenspace
Naravno, preskoci dijelove koji su "prenapredni" (beskonacno dimenzionalni prostori i sl). ;)
ma (napisa):
dakle, za 2 linearno zavisna vektora u bilo kojem realnom vektorskom prostoru, možemo reći da su istog smjera?


Naravno, ako su tocno dva (tj. nema ih vise). Smile Sto znaci isti smjer (oznacimo vektore s x i y)? Think To znaci da postoji a!=0 iz F (polje nad kojim je definiran vektorski prostor) takav da je x = ay. Cool Sto znaci da su linearno zavisni? Smile Pa to isto, ne? Wink

Sve skupa vrijedi u bilo kojem vektorskom prostoru nad poljem F, dakle ne samo nad realnim prostorom (tj. za F = |R). Cool

@linop: za "prizemna" objasnjenja osnovnih matematickih pojmova poput linopa i sv.vr. preporucam Wikipediju, jer je zaista lijepo objasnjeno:
http://en.wikipedia.org/wiki/Linear_operator
http://en.wikipedia.org/wiki/Eigenvalue,%20eigenvector%20and%20eigenspace
Naravno, preskoci dijelove koji su "prenapredni" (beskonacno dimenzionalni prostori i sl). Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
teja
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 07. 2006. (15:34:28)
Postovi: (14A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
29 = 35 - 6
Lokacija: zg-ma and back

PostPostano: 20:43 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"][quote="teja"][quote="linearni operator"]to je kao neka f-ja..[/quote]
da,[b] preslikavanje [/b]f je linearan operator...[/quote]

U cemu je razlika izmedju preslikavanja i funkcije? :?[/quote]
traume iz analize...

[quote="krcko"][quote="teja"]edit:hm, da, nema to veze sa smjerom i modulom. npr vektor (1,0) je svojstveni za operator A(x1,x2)=(x1,x1+x2) a A(1,0)=(1,1) - očito je i smjer i modul vektora promjenjen...[/quote]

Ima veze sa smjerom. Vektori imaju isti smjer ako su proporcionalni. Pogledaj sto pise u definiciji: linearni operator mnozi svojstveni vektor skalarom, dakle ne promijeni mu smjer. Osim ako ga pomnozi s 0, ali nulvektor nema smjer. Mogli bi reci da lin. operator mijenja smjer jedino tako da ga unisti... Vektor (1,0) nije svojstveni za lin. op. koji si napisala.
[/quote]
da, znan da san falila, skontah poslje...ok :wink:
krcko (napisa):
teja (napisa):
linearni operator (napisa):
to je kao neka f-ja..

da, preslikavanje f je linearan operator...


U cemu je razlika izmedju preslikavanja i funkcije? Confused

traume iz analize...

krcko (napisa):
teja (napisa):
edit:hm, da, nema to veze sa smjerom i modulom. npr vektor (1,0) je svojstveni za operator A(x1,x2)=(x1,x1+x2) a A(1,0)=(1,1) - očito je i smjer i modul vektora promjenjen...


Ima veze sa smjerom. Vektori imaju isti smjer ako su proporcionalni. Pogledaj sto pise u definiciji: linearni operator mnozi svojstveni vektor skalarom, dakle ne promijeni mu smjer. Osim ako ga pomnozi s 0, ali nulvektor nema smjer. Mogli bi reci da lin. operator mijenja smjer jedino tako da ga unisti... Vektor (1,0) nije svojstveni za lin. op. koji si napisala.

da, znan da san falila, skontah poslje...ok Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 21:53 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ma"]dakle, za 2 linearno zavisna vektora u bilo kojem realnom vektorskom prostoru, možemo reći da su istog smjera?[/quote]

Osim ako je jedan od njih nulvektor. Znam da cjepidlacim, al sta mogu, matematicar sam...
ma (napisa):
dakle, za 2 linearno zavisna vektora u bilo kojem realnom vektorskom prostoru, možemo reći da su istog smjera?


Osim ako je jedan od njih nulvektor. Znam da cjepidlacim, al sta mogu, matematicar sam...



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 21:59 sri, 27. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="krcko"]Znam da cjepidlacim, al sta mogu, matematicar sam...[/quote]

nema lijeka. :luckast:
krcko (napisa):
Znam da cjepidlacim, al sta mogu, matematicar sam...


nema lijeka. Luckast



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
linearni operator
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 06. 2007. (14:13:54)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 0

PostPostano: 12:54 čet, 28. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

izvješće s današnjeg usmenog...

nije bilo prestrašno, al nisam uspjela dobiti peticu :D
pitao me da napišem linearnu diferencijalnu jednadžbu, što ne znam jesmo li uopće radili... mene inače uvijek lijepa pitanja potrefe. i nešto o matricama i gaussovim transformacijama, al nije bilo linop-a koje sam toliko priželjkivala... :(
jednu curu je pitao kosu asimptotu i kakva f-ja bi imala takvu, kakva bi imala vertikalnu i tak to...
i onda je još neko pitanje bilo općenito o prvoj derivaciji i geom. interpretaciji iste.

eto... toliko :D hvala još jednom na pomoći!

[b] y' + P(x)y = Q(x)[/b] :lol:
izvješće s današnjeg usmenog...

nije bilo prestrašno, al nisam uspjela dobiti peticu Very Happy
pitao me da napišem linearnu diferencijalnu jednadžbu, što ne znam jesmo li uopće radili... mene inače uvijek lijepa pitanja potrefe. i nešto o matricama i gaussovim transformacijama, al nije bilo linop-a koje sam toliko priželjkivala... Sad
jednu curu je pitao kosu asimptotu i kakva f-ja bi imala takvu, kakva bi imala vertikalnu i tak to...
i onda je još neko pitanje bilo općenito o prvoj derivaciji i geom. interpretaciji iste.

eto... toliko Very Happy hvala još jednom na pomoći!

y' + P(x)y = Q(x) Laughing


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Čistilište Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan