Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Drugi kolokvij
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
matmih
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 12. 2006. (22:57:42)
Postovi: (1A4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
36 = 51 - 15
Lokacija: {Zg, De , Ri}

PostPostano: 14:45 čet, 28. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dali je moguće napraviti funkciju strcasecmp bez upotrebe <string.h> i <ctype.h> :?:
Kako napraviti da zanemari razliku između malih i velikih slova bez tolower i toupper?
Dali je moguće napraviti funkciju strcasecmp bez upotrebe <string.h> i <ctype.h> Question
Kako napraviti da zanemari razliku između malih i velikih slova bez tolower i toupper?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 14:46 čet, 28. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="MKova"]
[tt]char* s2;
s2 = (char*) malloc ( (m + 1) * sizeof (char) );[/tt]

nikako mi nije jasno što radi ovaj cast u char* poslije malloca. Čemu to? Nije za aritmetiku (tipa s2+1), jer smo za s2 već u deklaraciji rekli da je pointer na char. s2 sadrži adresu i malloc vraća adresu kao brojeve, što cast u char* točno radi tim brojevima?[/quote]

Funkcija [tt]malloc[/tt] ima ovakav prototip: [tt]void* malloc(size_t size);[/tt]

Dakle, malloc vraca [tt]void*[/tt] koji se u C-u implicitno konvertitra u bilo koji pointerski tip. [size=4](u C++u ne, ali to sad nije bitno)[/size] Dakle, nije nuzno castati povratnu vrijednost [tt]malloc[/tt]a, ali je to dobra navika zato sto osim lakse citljivosti koda pridonosi i laksem otkrivanju mogucih gresaka.

Na primjer, ako imas jako velik program u kojem imas pointer [tt]long double* podaci;[/tt], te u jednom trenutku trebas napraviti realokaciju pointera [tt]podaci[/tt], ali zaboravis da si ga deklarirao kao [tt]long double[/tt] i napravis nesto ovakvo:
[code:1]podaci = realloc(podaci, new_size * sizeof(double));[/code:1]
Ovo je jako lose iz razloga sto smo alocirali onoliko memorije koliko nam treba za [tt]new_size[/tt] varijabli tipa [tt]double[/tt], a nasi podaci su tipa [tt]long double[/tt]. Ovakva greska se jako tesko pronalazi, jer te kompajler nece upozoriti da si nesto cudno napisao.

S druge strane, ako imas naviku castanja povratnih vrijednosti funkcija za alokaciju memorije, onda ces u slucaju da se prevaris (pomislis da su podaci koje cuvas u polju [tt]podaci[/tt] tipa [tt]double[/tt]) i napises
[code:1]podaci = (double*) realloc(podaci, new_size * sizeof(double));[/code:1]
prilikom kompajliranja dobiti poruku od strane kompajlera koja ce izgledati nekeko ovako:
[code:1]warning: assignment from incompatible pointer type[/code:1]
I u ovom slucaju kompajliranje prolazi, ali ces barem biti upozoren od strane kompajlera da je izvrsena konverzija nekompatibilnih pointerskih tipova (u ovom slucaju iz [tt]double*[/tt] u [tt]long double*[/tt]), pa ces pogledati na kojoj se liniji takvo nesto nalazi i lagano ces otkloniti potencijalni problem.

Nadam se da je sad jasnije cemu sluzi onaj cast-operator ispred poziva funkcije [tt]malloc[/tt].
MKova (napisa):

char* s2;
s2 = (char*) malloc ( (m + 1) * sizeof (char) );


nikako mi nije jasno što radi ovaj cast u char* poslije malloca. Čemu to? Nije za aritmetiku (tipa s2+1), jer smo za s2 već u deklaraciji rekli da je pointer na char. s2 sadrži adresu i malloc vraća adresu kao brojeve, što cast u char* točno radi tim brojevima?


Funkcija malloc ima ovakav prototip: void* malloc(size_t size);

Dakle, malloc vraca void* koji se u C-u implicitno konvertitra u bilo koji pointerski tip. (u C++u ne, ali to sad nije bitno) Dakle, nije nuzno castati povratnu vrijednost malloca, ali je to dobra navika zato sto osim lakse citljivosti koda pridonosi i laksem otkrivanju mogucih gresaka.

Na primjer, ako imas jako velik program u kojem imas pointer long double* podaci;, te u jednom trenutku trebas napraviti realokaciju pointera podaci, ali zaboravis da si ga deklarirao kao long double i napravis nesto ovakvo:
Kod:
podaci = realloc(podaci, new_size * sizeof(double));

Ovo je jako lose iz razloga sto smo alocirali onoliko memorije koliko nam treba za new_size varijabli tipa double, a nasi podaci su tipa long double. Ovakva greska se jako tesko pronalazi, jer te kompajler nece upozoriti da si nesto cudno napisao.

S druge strane, ako imas naviku castanja povratnih vrijednosti funkcija za alokaciju memorije, onda ces u slucaju da se prevaris (pomislis da su podaci koje cuvas u polju podaci tipa double) i napises
Kod:
podaci = (double*) realloc(podaci, new_size * sizeof(double));

prilikom kompajliranja dobiti poruku od strane kompajlera koja ce izgledati nekeko ovako:
Kod:
warning: assignment from incompatible pointer type

I u ovom slucaju kompajliranje prolazi, ali ces barem biti upozoren od strane kompajlera da je izvrsena konverzija nekompatibilnih pointerskih tipova (u ovom slucaju iz double* u long double*), pa ces pogledati na kojoj se liniji takvo nesto nalazi i lagano ces otkloniti potencijalni problem.

Nadam se da je sad jasnije cemu sluzi onaj cast-operator ispred poziva funkcije malloc.



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
mdoko
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2002. (22:17:12)
Postovi: (71A)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
199 = 237 - 38
Lokacija: Heriot-Watt University, Edinburgh

PostPostano: 15:01 čet, 28. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="matmih"]Dali je moguće napraviti funkciju strcasecmp bez upotrebe <string.h> i <ctype.h> :?:
[/quote]
Naravno da je moguce.

[quote]
Kako napraviti da zanemari razliku između malih i velikih slova bez tolower i toupper?[/quote]
Jednostavno. Napisi svoje [tt]tolower[/tt] i [tt]toupper[/tt] funkcije. Evo kako izgleda npr. [tt]tolower[/tt] i to kad ga pises, a pri ruci nekim cudom nemas [url=http://www.neurophys.wisc.edu/comp/docs/ascii.html]ascii tablicu[/url].
[code:1]
int tolower(int c){
return ('A' <= c && c <= 'Z') ? c - 'A' + 'a' : c;
}
[/code:1]
matmih (napisa):
Dali je moguće napraviti funkciju strcasecmp bez upotrebe <string.h> i <ctype.h> Question

Naravno da je moguce.

Citat:

Kako napraviti da zanemari razliku između malih i velikih slova bez tolower i toupper?

Jednostavno. Napisi svoje tolower i toupper funkcije. Evo kako izgleda npr. tolower i to kad ga pises, a pri ruci nekim cudom nemas ascii tablicu.
Kod:

int tolower(int c){
  return ('A' <= c && c <= 'Z') ? c - 'A' + 'a' : c;
  }



_________________
Extraordinary claims require extraordinary evidence. – Carl Sagan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
anekalo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 05. 03. 2007. (16:48:54)
Postovi: (55)16
Sarma = la pohva - posuda
= 5 - 5

PostPostano: 15:53 čet, 28. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hocemo li mi nastavnickog smjera imati iste kolokvije kao i inzenjeri, mislim mi nismo imali matrice u prvom kolokviju..
Hocemo li mi nastavnickog smjera imati iste kolokvije kao i inzenjeri, mislim mi nismo imali matrice u prvom kolokviju..


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 15:57 čet, 28. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="anekalo"]Hocemo li mi nastavnickog smjera imati iste kolokvije kao i inzenjeri, mislim mi nismo imali matrice u prvom kolokviju..[/quote]

Vi cete imati matrice. :)
anekalo (napisa):
Hocemo li mi nastavnickog smjera imati iste kolokvije kao i inzenjeri, mislim mi nismo imali matrice u prvom kolokviju..


Vi cete imati matrice. Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 18:13 čet, 28. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hej ljudi molio bih pomoć...ne znam zašto, al program mi ne radi...čini mi se da uopće ne upisuje klubove u strukturu...napravio sam datoteku rezultati.txt i unutra upisao što treba...program napravi datoteku tablica koja je prazna...ovo je program 9.10 sa modifikacijama (dodana gol razlika i bubble sort...) evo koda:

[code:1]#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <string.h>

typedef struct
{
char ime[51];
int bod,gr,ut;
} tim;


int indexkluba(char ime[],tim klub[],int *n)
{
int i;
for (i=0;i<*n;i++)
if ( !(strcmp(ime,klub[i].ime) )) {klub[i].ut++;return i;}
strcpy(klub[i].ime,ime);
klub[i].gr=0;
klub[i].bod=0;
klub[i].ut=1;
(*n)++;
return i;
}

int main ()
{
FILE *rez,*tab;
tim klub[20];
int n=0,g1,g2,i1,i2,nered=1,zadnji,i;
char ime1[51],ime2[51];

if ( ( rez=fopen("rezultati.txt","rt"))==NULL)
{ printf("Greska!!");
exit(1);
}

if ( ( tab=fopen("tablica.txt","wt"))==NULL)
{ fclose(rez);
printf("greska");
exit(1);
}

while (fscanf(rez,"%[^:]:%[^=]=%d:%d ",ime1,ime2,&g1,&g2)==4)
{
i1=indexkluba(ime1,klub,&n);
i2=indexkluba(ime2,klub,&n);
klub[i1].gr=klub[i1].gr+g1-g2;
klub[i2].gr=klub[i2].gr+g2-g1;

if (g2>g1) klub[i2].bod+=3;
if (g2<g1) klub[i1].bod+=3;
if (g2==g1) {klub[i2].bod++;klub[i1].bod++;}
}
fclose(rez);
zadnji=n;
while (nered)
{ nered=0;
for (i=0;i<zadnji;i++)
if ( klub[i].bod<klub[i+1].bod) {
tim pom=klub[i];
klub[i]=klub[i+1];
klub[i+1]=pom;
nered=1;
}
zadnji--;
}
fprintf(tab," [ime kluba] broj utakmica gol razlika broj bodova \n\n");
for (i=0;i<n;i++)
fprintf(tab,"%d. [ %10s ]%10d%10d%15d \n",i+1,klub[i].ime,klub[i].ut,klub[i].gr,klub[i].bod);

fclose(tab);
system ("PAUSE");
return 0;
}[/code:1]

EDIT greška na?ena, u fji indexkluba treba ic'i (*n)++ a ja stavio bez zagrada...uf mrzim takve greške...
EDIT2 sad je popravljeno skroz (bila je još mala greškica kod rac(unanja gol razlike) Sad skroz radi
EDIT3 Sad je još ljepše...ima i broj utakmica i malo ljepši ispis...
Hej ljudi molio bih pomoć...ne znam zašto, al program mi ne radi...čini mi se da uopće ne upisuje klubove u strukturu...napravio sam datoteku rezultati.txt i unutra upisao što treba...program napravi datoteku tablica koja je prazna...ovo je program 9.10 sa modifikacijama (dodana gol razlika i bubble sort...) evo koda:

Kod:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <string.h>

typedef struct
{
    char ime[51];
    int bod,gr,ut;
} tim;


int indexkluba(char ime[],tim klub[],int *n)
{
    int i;
    for (i=0;i<*n;i++)
        if ( !(strcmp(ime,klub[i].ime) )) {klub[i].ut++;return i;}
    strcpy(klub[i].ime,ime);
    klub[i].gr=0;
    klub[i].bod=0;
    klub[i].ut=1;
    (*n)++;
    return i;
}
   
int main ()
{
    FILE *rez,*tab;
    tim klub[20];
    int n=0,g1,g2,i1,i2,nered=1,zadnji,i;
    char ime1[51],ime2[51];
   
    if ( ( rez=fopen("rezultati.txt","rt"))==NULL)
        { printf("Greska!!");
          exit(1);
        }
       
    if ( ( tab=fopen("tablica.txt","wt"))==NULL)
        { fclose(rez);
          printf("greska");
          exit(1);
        }
   
    while (fscanf(rez,"%[^:]:%[^=]=%d:%d ",ime1,ime2,&g1,&g2)==4)
        {
           i1=indexkluba(ime1,klub,&n);
           i2=indexkluba(ime2,klub,&n);
           klub[i1].gr=klub[i1].gr+g1-g2;
           klub[i2].gr=klub[i2].gr+g2-g1;
           
           if (g2>g1) klub[i2].bod+=3;
           if (g2<g1) klub[i1].bod+=3;
           if (g2==g1) {klub[i2].bod++;klub[i1].bod++;}
           }
    fclose(rez);
    zadnji=n;
    while (nered)
    { nered=0;
      for (i=0;i<zadnji;i++)
        if ( klub[i].bod<klub[i+1].bod) {
                                          tim pom=klub[i];
                                          klub[i]=klub[i+1];
                                          klub[i+1]=pom;
                                          nered=1;
                                          }
      zadnji--;
    }
    fprintf(tab,"     [ime kluba]   broj utakmica  gol razlika  broj bodova \n\n");
    for (i=0;i<n;i++)
        fprintf(tab,"%d. [ %10s ]%10d%10d%15d \n",i+1,klub[i].ime,klub[i].ut,klub[i].gr,klub[i].bod);
       
    fclose(tab);
    system ("PAUSE");
    return 0;
}


EDIT greška na?ena, u fji indexkluba treba ic'i (*n)++ a ja stavio bez zagrada...uf mrzim takve greške...
EDIT2 sad je popravljeno skroz (bila je još mala greškica kod rac(unanja gol razlike) Sad skroz radi
EDIT3 Sad je još ljepše...ima i broj utakmica i malo ljepši ispis...



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy


Zadnja promjena: Luuka; 19:29 čet, 28. 6. 2007; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 19:19 čet, 28. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Još jedan question...kako da napravim da mi ispis u stvorenoj datoteci bude lijepo poravnat? Da budu lijepe kolone? Probao sam sa
[code:1]fprintf(tab,"%d. [ %15s ]%10d%10d \n",i+1,klub[i].ime,klub[i].gr,klub[i].bod);[/code:1]

ali s tim mi nije centrirano ime kluba...jel se to može cetrirat uopće? ili se moram igrat sa svakim imenom da ispred stringa stavljam razmake,pa iza razmake,ovisno koliko treba da se centrira pa ispis sa %s? imaa li nek lakši i brži način?
Još jedan question...kako da napravim da mi ispis u stvorenoj datoteci bude lijepo poravnat? Da budu lijepe kolone? Probao sam sa
Kod:
fprintf(tab,"%d. [ %15s ]%10d%10d \n",i+1,klub[i].ime,klub[i].gr,klub[i].bod);


ali s tim mi nije centrirano ime kluba...jel se to može cetrirat uopće? ili se moram igrat sa svakim imenom da ispred stringa stavljam razmake,pa iza razmake,ovisno koliko treba da se centrira pa ispis sa %s? imaa li nek lakši i brži način?



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
arya
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2006. (20:10:37)
Postovi: (233)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
49 = 109 - 60
Lokacija: forum

PostPostano: 20:52 čet, 28. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

sorry na offtopicu, al luuka, daj uči za kolokvij, imat ćeš vremena za ovo nakon toga ;) mislim, znam da ti je ovo daleko zanimljivije, ali što ćeš :D
sorry na offtopicu, al luuka, daj uči za kolokvij, imat ćeš vremena za ovo nakon toga Wink mislim, znam da ti je ovo daleko zanimljivije, ali što ćeš Very Happy



_________________
kalendar Bow to the left
Pa, ptica... Zar nije ocito? Hrcak
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 20:53 čet, 28. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imas i gresku u sortu:
[tt]for (i=0; i<[color=red]zadnji[/color]; i++)[/tt]
(pristupas elementu [tt]klub[i+1][/tt])

[quote="Luuka"]Još jedan question...kako da napravim da mi ispis u stvorenoj datoteci bude lijepo poravnat? Da budu lijepe kolone? Probao sam sa
[code:1]fprintf(tab,"%d. [ %15s ]%10d%10d \n",i+1,klub[i].ime,klub[i].gr,klub[i].bod);[/code:1]
ali s tim mi nije centrirano ime kluba...jel se to može cetrirat uopće? ili se moram igrat sa svakim imenom da ispred stringa stavljam razmake,pa iza razmake,ovisno koliko treba da se centrira pa ispis sa %s? imaa li nek lakši i brži način?[/quote]

Moze se i to; evo ti jedan mali demo (sve koristeno bi vam trebalo biti poznato):

[code:1]#include<stdio.h>

int main(){
int i, j, n;
char s[20];
srand(time());
for (i = 0; i < 10; i++) {
n = rand() % 20;
for (j = 0; j < n; j++) s[j] = '*';
s[n] = '\0';
printf("|%*s%*s|\n", 10 + n/2, s, 10 - n/2, "");
}
return 0;
}[/code:1]

8)
Imas i gresku u sortu:
for (i=0; i<zadnji; i++)
(pristupas elementu klub[i+1])

Luuka (napisa):
Još jedan question...kako da napravim da mi ispis u stvorenoj datoteci bude lijepo poravnat? Da budu lijepe kolone? Probao sam sa
Kod:
fprintf(tab,"%d. [ %15s ]%10d%10d \n",i+1,klub[i].ime,klub[i].gr,klub[i].bod);

ali s tim mi nije centrirano ime kluba...jel se to može cetrirat uopće? ili se moram igrat sa svakim imenom da ispred stringa stavljam razmake,pa iza razmake,ovisno koliko treba da se centrira pa ispis sa %s? imaa li nek lakši i brži način?


Moze se i to; evo ti jedan mali demo (sve koristeno bi vam trebalo biti poznato):

Kod:
#include<stdio.h>

int main(){
  int i, j, n;
  char s[20];
  srand(time());
  for (i = 0; i < 10; i++) {
    n = rand() % 20;
    for (j = 0; j < n; j++) s[j] = '*';
    s[n] = '\0';
    printf("|%*s%*s|\n", 10 + n/2, s, 10 - n/2, "");
  }
  return 0;
}


Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Luuka
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (20:34:54)
Postovi: (925)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
188 = 301 - 113
Lokacija: Hakuna Matata

PostPostano: 21:33 čet, 28. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ispravljeno. Ide do while pa se prije fora smanjuje zadnji...lapsus...

A što se tiče ostalog, hvala, kopirat ću si to negdje pa se bavit detaljima neki drugi dan...još me vezane liste muče... :oops:
Ispravljeno. Ide do while pa se prije fora smanjuje zadnji...lapsus...

A što se tiče ostalog, hvala, kopirat ću si to negdje pa se bavit detaljima neki drugi dan...još me vezane liste muče... Embarassed



_________________
"Bolje bi prolazio na faxu da sam na drogama nego na netu" - by a friend of mine
"Poslije spavanja doma spavanje bilo di mi je najdraža stvar" - by the same guy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
matmih
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 12. 2006. (22:57:42)
Postovi: (1A4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
36 = 51 - 15
Lokacija: {Zg, De , Ri}

PostPostano: 22:43 čet, 28. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako mogu isprobati program s datotekama?

Napravim u my documents ulaz.txt i izlaz.txt i upišem u program i niš se ne dogodi.
I čemu služi [code:1] scanf("%*c");[/code:1]
Probao sam u program upisat ulaz i ulaz.txt svejedno ništa.
Kako mogu isprobati program s datotekama?

Napravim u my documents ulaz.txt i izlaz.txt i upišem u program i niš se ne dogodi.
I čemu služi
Kod:
 scanf("%*c");

Probao sam u program upisat ulaz i ulaz.txt svejedno ništa.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
dvičak
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 11. 2006. (17:55:13)
Postovi: (60)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
18 = 19 - 1
Lokacija: dj-zg

PostPostano: 23:07 čet, 28. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

napravi ih u istom folderu gdje si spremio program, meni radi
a ovo drugo ti je da ne učita onaj '\n' do kojeg se prethodni string učitavao, akoji je ipak tu u obliku prelaska u novi redm kao _%s
nisam 100% siguran, ali mislim da je tako
napravi ih u istom folderu gdje si spremio program, meni radi
a ovo drugo ti je da ne učita onaj '\n' do kojeg se prethodni string učitavao, akoji je ipak tu u obliku prelaska u novi redm kao _%s
nisam 100% siguran, ali mislim da je tako



_________________
potpis
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 0:21 pet, 29. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="dvičak"]a ovo drugo ti je da ne učita onaj '\n' do kojeg se prethodni string učitavao, akoji je ipak tu u obliku prelaska u novi redm kao _%s
nisam 100% siguran, ali mislim da je tako[/quote]

Nije bas tako, mada mu je to cesta namjena. :)

Format [tt]%c[/tt] ucitava jedan znak i sprema ga u odgovarajucu varijablu. :)
Format [tt]%*c[/tt] ucitava jedan znak, ali ga odbacujemo (i.e. ne zadajemo varijablu u koju se to sprema). :D

Npr.
[tt]scanf("%d%[color=red]*[/color]c%d", &x, &y);[/tt]
ce ucitati dva cijela broja odvojena jednim znakom. :) Brojevi ce biti pospremljeni u varijablama [tt]x[/tt] i [tt]y[/tt], a znak nece biti pospremljen nigdje. 8) Slicno,
[tt]scanf("%[color=red]*[/color]d%c%d", &c, &y);[/tt]
ce odbaciti prvi broj, znak ce spremiti u varijablu [tt]c[/tt], a drugi broj u varijablu [tt]y[/tt]. 8)
dvičak (napisa):
a ovo drugo ti je da ne učita onaj '\n' do kojeg se prethodni string učitavao, akoji je ipak tu u obliku prelaska u novi redm kao _%s
nisam 100% siguran, ali mislim da je tako


Nije bas tako, mada mu je to cesta namjena. Smile

Format %c ucitava jedan znak i sprema ga u odgovarajucu varijablu. Smile
Format %*c ucitava jedan znak, ali ga odbacujemo (i.e. ne zadajemo varijablu u koju se to sprema). Very Happy

Npr.
scanf("%d%*c%d", &x, &y);
ce ucitati dva cijela broja odvojena jednim znakom. Smile Brojevi ce biti pospremljeni u varijablama x i y, a znak nece biti pospremljen nigdje. Cool Slicno,
scanf("%*d%c%d", &c, &y);
ce odbaciti prvi broj, znak ce spremiti u varijablu c, a drugi broj u varijablu y. Cool



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 1:48 pet, 29. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

želim invertirati vezanu listu. bi li ova funkcija prošla?

[code:1]element *invertiraj(element *first){
element *pom;
pom = first -> next;
while(pom){
first -> next -> next = first;
first = pom;
pom = pom -> next;
}
return first;
[/code:1]

:roll: nekak mi se čini predivlji kod. :multi: :multi:
želim invertirati vezanu listu. bi li ova funkcija prošla?

Kod:
element *invertiraj(element *first){
   element *pom;
   pom = first -> next;
   while(pom){
           first -> next -> next = first;
           first = pom;
           pom = pom -> next;
           }
   return first;


Rolling Eyes nekak mi se čini predivlji kod. #Milti #Milti



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 1:55 pet, 29. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nece ici... uopce. :(

[tt]pom = first -> next;[/tt]
Ako je lista prazna, ovo ce srusiti program. :(

[tt]first -> next -> next = first;[/tt]
Upravo si rekao da je sljedbenig drugog elementa liste sadasnji prvi, a da adesu treceg nisi nigdje pospremio :arrow: ode lista! :shock: Dapace, dobio si cirkularnu listu od prva dva elementa stare liste i nepovratno izgubio ostatak. :(

[b]Preporuke:[/b]
1. Uvijek crtati listu i sto kod radi po njoj; ja to nisam crtao po ploci jer mi je zabavno, nego zato jer je korisno. :prodike:
2. Za ovaj konketni zadatak, prosvrljaj malo po ovom topicu. :)
Nece ici... uopce. Sad

pom = first → next;
Ako je lista prazna, ovo ce srusiti program. Sad

first → next → next = first;
Upravo si rekao da je sljedbenig drugog elementa liste sadasnji prvi, a da adesu treceg nisi nigdje pospremio Arrow ode lista! Shocked Dapace, dobio si cirkularnu listu od prva dva elementa stare liste i nepovratno izgubio ostatak. Sad

Preporuke:
1. Uvijek crtati listu i sto kod radi po njoj; ja to nisam crtao po ploci jer mi je zabavno, nego zato jer je korisno. Drzim prodike
2. Za ovaj konketni zadatak, prosvrljaj malo po ovom topicu. Smile



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ma
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 01. 2007. (12:06:50)
Postovi: (347)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
58 = 89 - 31

PostPostano: 2:06 pet, 29. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

:bricks:



e sad me stvarno sram. kad je ono kolokvij? danas, moglo bi se reći.
stvarno mi je katastrofa kod. crtat, crtat... :farbfarb:
Uh-oh-jao...



e sad me stvarno sram. kad je ono kolokvij? danas, moglo bi se reći.
stvarno mi je katastrofa kod. crtat, crtat... Sizifovo farbanje



_________________
ima let u finish
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 2:34 pet, 29. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="ma"]kad je ono kolokvij?[/quote]

Vjerojatno 10.9. :silly:

Ajde, samo hrabro... malo razumijevanja, ponesto crtanja i liste su skroz ok gradivo. ;)
ma (napisa):
kad je ono kolokvij?


Vjerojatno 10.9. #Silly

Ajde, samo hrabro... malo razumijevanja, ponesto crtanja i liste su skroz ok gradivo. Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
me_me
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2006. (11:56:01)
Postovi: (CC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3

PostPostano: 7:35 pet, 29. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mene vise muci sortiranje liste...

Jel ima negdje neki kod da si malo to pogledam? Malo sam nadobudna pa sam 9.11 isla rjesavati preko lista. :lol:
Mene vise muci sortiranje liste...

Jel ima negdje neki kod da si malo to pogledam? Malo sam nadobudna pa sam 9.11 isla rjesavati preko lista. Laughing



_________________
Reci 'NE!' drogama Umirem od smijeha! Zivili! Ne vjerujem!!! Manira pravog kavalira Wave
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fluff
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 03. 2007. (11:45:29)
Postovi: (5A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 0
Lokacija: zgb

PostPostano: 8:12 pet, 29. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dajs i pogledaj na singerovoj stranici imas njegova predavanja, pa u 10. je sortiranje lista... :wink:
Dajs i pogledaj na singerovoj stranici imas njegova predavanja, pa u 10. je sortiranje lista... Wink



_________________
Freedom's just another word for nothing left to lose...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
me_me
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2006. (11:56:01)
Postovi: (CC)16
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 3

PostPostano: 8:24 pet, 29. 6. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ok, hvala.
Ok, hvala.



_________________
Reci 'NE!' drogama Umirem od smijeha! Zivili! Ne vjerujem!!! Manira pravog kavalira Wave
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Sljedeće
Stranica 11 / 13.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan