Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

21.9.05 - 3 (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Mad Wilson
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 05. 2006. (22:51:14)
Postovi: (121)16
Sarma = la pohva - posuda
23 = 34 - 11

PostPostano: 18:24 sub, 8. 9. 2007    Naslov: 21.9.05 - 3 Citirajte i odgovorite

Zanima me 3. zadatak s navedenog roka. [url]http://web.math.hr/nastava/unm/pismeni/unm210905.pdf[/url]
Konkretno zanima me toleriraju li se odredeni precaci u racunu, ako su argumentirani i nemaju utjecaja na tocnost rjesenja?

Konkretno: u odredivanju M2 (sto je potrebno za ocjenu greske kod Newtnove metode). E sad, s obzirom da je to TEK OCJENA, a jednadzbe su fakat gadne, ja sam zakljucio da cu mirno spavati ako stavim da maximum druga derivacija postize u 2Pi (sto se da od oka pretpostaviti bez preciznog racunanja), te tako iznosi 137.4638085, sto i nije tako daleko od istine: 141.678782489. I u konacnici druga iteracija Newtna je bila debelo u granicama (tako dobivenog) [i]uvjeta zaustavljanja[/i]...

Drugo, ako bas idem odredivati (precizno) nultocku 3ce derivacije (koja mi onda daje stacionarnu tocku 2ge derivacije i konacno toliko zeljeni maximum) za sto ponovno koristim Newtnovu metodu, je li dopustivo ispustiti 3ci clan? Njime smatram onaj koji se vuce deriviranjem arctan-a. Naime, taj clan je VEOMA mali, a njegovo deriviranje je nocna mora (trebam 5tu derivaciju).

Mozda netko ima neku pametniju ideju kako se dokopati rjesenja uz manje muke...?
Zanima me 3. zadatak s navedenog roka. http://web.math.hr/nastava/unm/pismeni/unm210905.pdf
Konkretno zanima me toleriraju li se odredeni precaci u racunu, ako su argumentirani i nemaju utjecaja na tocnost rjesenja?

Konkretno: u odredivanju M2 (sto je potrebno za ocjenu greske kod Newtnove metode). E sad, s obzirom da je to TEK OCJENA, a jednadzbe su fakat gadne, ja sam zakljucio da cu mirno spavati ako stavim da maximum druga derivacija postize u 2Pi (sto se da od oka pretpostaviti bez preciznog racunanja), te tako iznosi 137.4638085, sto i nije tako daleko od istine: 141.678782489. I u konacnici druga iteracija Newtna je bila debelo u granicama (tako dobivenog) uvjeta zaustavljanja...

Drugo, ako bas idem odredivati (precizno) nultocku 3ce derivacije (koja mi onda daje stacionarnu tocku 2ge derivacije i konacno toliko zeljeni maximum) za sto ponovno koristim Newtnovu metodu, je li dopustivo ispustiti 3ci clan? Njime smatram onaj koji se vuce deriviranjem arctan-a. Naime, taj clan je VEOMA mali, a njegovo deriviranje je nocna mora (trebam 5tu derivaciju).

Mozda netko ima neku pametniju ideju kako se dokopati rjesenja uz manje muke...?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Numerička matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan