Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Rasprava o diplomiravanju...
Idite na Prethodno  1, 2
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
camellia
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 07. 2007. (18:50:12)
Postovi: (1A)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 21:05 pon, 17. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni stvarno nije jasno zasto jos jedna pobuna... Zar ce ispasti da se matematicari jedno znaju zaliti? Istina, na bolonji ne funkcionira sve kako spada, imamo prosvjed.
Ali zaliti se sad i za diplomski. Pa koji je problem? Ako polozis sve ispite zar je tako problematicno za zadnji put zagrijati stolicu i odraditi to kako spada?
Hvatate se za druge fakultete. Pa drugi fakulteti su, rekla bih, opceniti laksi, zasto ste onda uopce odabrali ovaj fakultet. Zaliti se na citav sustav, kako tako, ali samo na taj diplomski, besmisleno...
Meni stvarno nije jasno zasto jos jedna pobuna... Zar ce ispasti da se matematicari jedno znaju zaliti? Istina, na bolonji ne funkcionira sve kako spada, imamo prosvjed.
Ali zaliti se sad i za diplomski. Pa koji je problem? Ako polozis sve ispite zar je tako problematicno za zadnji put zagrijati stolicu i odraditi to kako spada?
Hvatate se za druge fakultete. Pa drugi fakulteti su, rekla bih, opceniti laksi, zasto ste onda uopce odabrali ovaj fakultet. Zaliti se na citav sustav, kako tako, ali samo na taj diplomski, besmisleno...



_________________
Trcim u krug od srece!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 21:58 pon, 17. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

e znate sto je lose u vezi diplomskog. To sto sami moramo naci komisiju a vecina profesora nas
otkanta sa izgovorima tipa: "Joj, bas taj dan mislim ici na Mars". Nije bas najugodnije kad vas odbije 10-15 profesora.

slazem se da bi bilo losije (za vecinu studenata) da im fakultet odredi komisijju. Al da neki profesori nemaju obraza ...
e znate sto je lose u vezi diplomskog. To sto sami moramo naci komisiju a vecina profesora nas
otkanta sa izgovorima tipa: "Joj, bas taj dan mislim ici na Mars". Nije bas najugodnije kad vas odbije 10-15 profesora.

slazem se da bi bilo losije (za vecinu studenata) da im fakultet odredi komisijju. Al da neki profesori nemaju obraza ...



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 22:25 pon, 17. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Je, stvarno se zove "Diplomski ispit" i moras ga prijaviti kao i svaki drugi ispit. Zapravo jos i zesce jer je prijavnica malo svecanija. To je prava papirnata prijavnica, a ne neki elektronicki ISVU-nadomjestak koji se naknadno isprinta iz baze :)

Razgovaralo se o tome je li takav ispit zapravo potreban i cemu on sluzi. Na nekim sveucilistima studij zavrsava samo s radom, na drugima se polazu jos zesci zavrsni ispiti od naseg. Evo kako ce stvar izgledati na novim studijima (bolonjskim). Preddiplomski zavrsava kad polozis sve kolegije, bez ikakvog rada i ispita. Diplomski studij zavrsava s radom i diplomskim ispitom, koji ce izgledati ovako:

[quote]Diplomski ispit sastoji se od usmene prezentacije i obrane diplomskog rada, te odgovora na pitanja iz opće matematičke kulture i područja teme diplomskog rada.[/quote]

Ovo sam iscupao iz programa diplomskog studija teorijske matematike, mislim da ce na svim ostalima biti isto. Ipak ne mozes postati magistar matematike tek tako :)

S Gaussom se potpuno slazem. Ne samo da je vrlo neugodno za studente sto sami moraju traziti komisiju, nego se posao sjedenja u diplomskim komisijama dosta neravnomjerno rasporedjuje medju nastavnicima. Predlozio sam da diplomski ispiti budu po defaultu srijedom od 12-14 kad nema sjednice (tada su svi nastavnici slobodni) i da fakultet odredjuje komisiju, no cini se da od toga za sada nece biti nista.
Je, stvarno se zove "Diplomski ispit" i moras ga prijaviti kao i svaki drugi ispit. Zapravo jos i zesce jer je prijavnica malo svecanija. To je prava papirnata prijavnica, a ne neki elektronicki ISVU-nadomjestak koji se naknadno isprinta iz baze Smile

Razgovaralo se o tome je li takav ispit zapravo potreban i cemu on sluzi. Na nekim sveucilistima studij zavrsava samo s radom, na drugima se polazu jos zesci zavrsni ispiti od naseg. Evo kako ce stvar izgledati na novim studijima (bolonjskim). Preddiplomski zavrsava kad polozis sve kolegije, bez ikakvog rada i ispita. Diplomski studij zavrsava s radom i diplomskim ispitom, koji ce izgledati ovako:

Citat:
Diplomski ispit sastoji se od usmene prezentacije i obrane diplomskog rada, te odgovora na pitanja iz opće matematičke kulture i područja teme diplomskog rada.


Ovo sam iscupao iz programa diplomskog studija teorijske matematike, mislim da ce na svim ostalima biti isto. Ipak ne mozes postati magistar matematike tek tako Smile

S Gaussom se potpuno slazem. Ne samo da je vrlo neugodno za studente sto sami moraju traziti komisiju, nego se posao sjedenja u diplomskim komisijama dosta neravnomjerno rasporedjuje medju nastavnicima. Predlozio sam da diplomski ispiti budu po defaultu srijedom od 12-14 kad nema sjednice (tada su svi nastavnici slobodni) i da fakultet odredjuje komisiju, no cini se da od toga za sada nece biti nista.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 3:05 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

iskreno, ne bih htjela da fakultet odredjuje komisiju u potpunosti :)
za pocetak, mogu dobiti profesora kod kojeg nisam nikad odgovarala, a kako je svaki takav (prvi) usmeni svojevrsan sok cak i ako smo slusali kolegij kod te osobe - takvi 'sokovi' nam ne trebaju za diplomski :)

nadalje, obzirom da se neki kolegiji (a njih biramo) ne mogu dobiti bez nekih ispitivaca - samim time fax vec kontrolira komisiju (kolegije i prijedlog komisije treba prijaviti nekome, valjda voditelju godine, jer mislim da ne postoji osoba zaduzena samo za diplomske, al tko zna :) )

ako se zeli postici balans - neka se uvede kvota po godini (ovisno o planiranju diplomiranja) i kad profesori ispuni kvotu, da vise ne moze uzeti studente da im bude u komisiji
znaci npr sada 'rezerviras' profesora i kolegij za diplomski koji je za godinu dana or so :)
ali onda bi takva kvota i zauzetost trebali biti javno provjerljivi podatak da ne bude 'ja sam popunjen' a ono samo 2-3 studenta cekaju obranu....
i neke sankcije studentima koji cesto mijenjaju sastav komisije (osim u slucaju opravdanih razloga, npr clan komisije vise ne radi ili tada nece raditi (put))

dakle, kad bi fax odredjivao komisiju, opet bi moralo ovisi o izboru kolegija, osim ako bi se pravo na biranje kolegija ukinulo
a samim time sto biramo kolegije, zapravo biramo i ljude

s druge strane, mislim da npr prof Basrak i prof Sarapa nemaju jednake fanove medju studentima, iako obojica vjerujem da mogu biti u komisiji koja za izborne treba ispitivati stvari vezane uz vjerojatnost ;)

nadalje, kolegije na visim godinama vrlo cesto dulje vrijeme drzi jedan predavac :arrow: opet je samim izborom kolegija zapravo izabran profesor

tako da, osim ukidanjem prava na biranje kolegija, ne vidim nacin kako uvesti balans ili kako pojedinom studentu neke profesore uciniti boljim izborom od nekog drugog :)
osim da se osnuje neki odbor za marketing i opako porade na prezentaciji ljudstva :g:

ja se zasada zadrzavam na procjeni kolegija kao kandidata za izborni i uvjeravanju buducih clanova komisije da obecaju da ce mi biti u komisiji, a onda cu ih drzati za rijec :g:

dodatak: i prijavnicu za diplomski ti u skriptarnici poklone :g:
iskreno, ne bih htjela da fakultet odredjuje komisiju u potpunosti Smile
za pocetak, mogu dobiti profesora kod kojeg nisam nikad odgovarala, a kako je svaki takav (prvi) usmeni svojevrsan sok cak i ako smo slusali kolegij kod te osobe - takvi 'sokovi' nam ne trebaju za diplomski Smile

nadalje, obzirom da se neki kolegiji (a njih biramo) ne mogu dobiti bez nekih ispitivaca - samim time fax vec kontrolira komisiju (kolegije i prijedlog komisije treba prijaviti nekome, valjda voditelju godine, jer mislim da ne postoji osoba zaduzena samo za diplomske, al tko zna Smile )

ako se zeli postici balans - neka se uvede kvota po godini (ovisno o planiranju diplomiranja) i kad profesori ispuni kvotu, da vise ne moze uzeti studente da im bude u komisiji
znaci npr sada 'rezerviras' profesora i kolegij za diplomski koji je za godinu dana or so Smile
ali onda bi takva kvota i zauzetost trebali biti javno provjerljivi podatak da ne bude 'ja sam popunjen' a ono samo 2-3 studenta cekaju obranu....
i neke sankcije studentima koji cesto mijenjaju sastav komisije (osim u slucaju opravdanih razloga, npr clan komisije vise ne radi ili tada nece raditi (put))

dakle, kad bi fax odredjivao komisiju, opet bi moralo ovisi o izboru kolegija, osim ako bi se pravo na biranje kolegija ukinulo
a samim time sto biramo kolegije, zapravo biramo i ljude

s druge strane, mislim da npr prof Basrak i prof Sarapa nemaju jednake fanove medju studentima, iako obojica vjerujem da mogu biti u komisiji koja za izborne treba ispitivati stvari vezane uz vjerojatnost Wink

nadalje, kolegije na visim godinama vrlo cesto dulje vrijeme drzi jedan predavac Arrow opet je samim izborom kolegija zapravo izabran profesor

tako da, osim ukidanjem prava na biranje kolegija, ne vidim nacin kako uvesti balans ili kako pojedinom studentu neke profesore uciniti boljim izborom od nekog drugog Smile
osim da se osnuje neki odbor za marketing i opako porade na prezentaciji ljudstva Mr. Green

ja se zasada zadrzavam na procjeni kolegija kao kandidata za izborni i uvjeravanju buducih clanova komisije da obecaju da ce mi biti u komisiji, a onda cu ih drzati za rijec Mr. Green

dodatak: i prijavnicu za diplomski ti u skriptarnici poklone Mr. Green


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
anakom
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 08. 2007. (14:02:43)
Postovi: (7)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 9:19 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

evo, mene bas za koji mjesec ceka diplomski pa odlucih reci i ja koju rijec na tu temu :)

odmah na prvoj godini sam cula kako izgledaju diplomski ispiti na nasem faksu i do sad, nakon toliko godina, mi je to postalo normalno i prihvaceno. ustvari bilo mi je fora kad bi pred drugima mogla reci da se na mom faksu moras malo i pomuciti da dobijes diplomu :)

znam da na kemiji diplomski ispit izgleda slicno kao i nas samo sto je otvoren za javnost. bila sam frendu na diplomskom i osim prezentacije diplomskog rada resetali su ga pitanjima. naravno meni je sve to bio japanski jezik, ali poslije mi je receno da pitanja nisu bila vezana samo uz diplomski rad.

slazem se sa vsegom da bi to trebalo biti iskustvo koje se ne smije zaobici. jedva cekam da pocnem ponavljati analize i linearne i cuditi se sto mi je tu prije bilo tesko :)

ne svidja mi se ideja da ne mogu sama birati komisiju jer sam diplomski ispit nosi dovoljnu kolicinu stresa tako da mi ne treba jos sokova vezanih uz ispitivace. nesi je dobro rekla da je samim izborom kolegija suzen izbor profesora za komisiju.

dakle, kod nas diplomski izgleda kako izgleda i takvim to treba prihvatiti i odraditi. ako su se godinama drugi 'mucili' na ovakvom diplomskom, zasto da mi budemo zakinuti za isto :lol:
no, svatko ima pravo na svoje misljenje :)
evo, mene bas za koji mjesec ceka diplomski pa odlucih reci i ja koju rijec na tu temu Smile

odmah na prvoj godini sam cula kako izgledaju diplomski ispiti na nasem faksu i do sad, nakon toliko godina, mi je to postalo normalno i prihvaceno. ustvari bilo mi je fora kad bi pred drugima mogla reci da se na mom faksu moras malo i pomuciti da dobijes diplomu Smile

znam da na kemiji diplomski ispit izgleda slicno kao i nas samo sto je otvoren za javnost. bila sam frendu na diplomskom i osim prezentacije diplomskog rada resetali su ga pitanjima. naravno meni je sve to bio japanski jezik, ali poslije mi je receno da pitanja nisu bila vezana samo uz diplomski rad.

slazem se sa vsegom da bi to trebalo biti iskustvo koje se ne smije zaobici. jedva cekam da pocnem ponavljati analize i linearne i cuditi se sto mi je tu prije bilo tesko Smile

ne svidja mi se ideja da ne mogu sama birati komisiju jer sam diplomski ispit nosi dovoljnu kolicinu stresa tako da mi ne treba jos sokova vezanih uz ispitivace. nesi je dobro rekla da je samim izborom kolegija suzen izbor profesora za komisiju.

dakle, kod nas diplomski izgleda kako izgleda i takvim to treba prihvatiti i odraditi. ako su se godinama drugi 'mucili' na ovakvom diplomskom, zasto da mi budemo zakinuti za isto Laughing
no, svatko ima pravo na svoje misljenje Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vsego
Site Admin
Site Admin


Pridružen/a: 06. 10. 2002. (22:07:09)
Postovi: (3560)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
854 = 1068 - 214
Lokacija: /sbin/init

PostPostano: 9:51 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Diplomski (i ispit i seminar) je i kod nas otvoren za javnost, samo sto javnost u pravilu nije zainteresirana. ;)
Diplomski (i ispit i seminar) je i kod nas otvoren za javnost, samo sto javnost u pravilu nije zainteresirana. Wink



_________________
U pravilu ignoriram pitanja u krivim topicima i kodove koji nisu u [code]...[/code] blokovima.
Takodjer, OBJASNITE sto vas muci! "Sto mi je krivo?", bez opisa u cemu je problem, rijetko ce zadobiti moju paznju.
Drzim prodike
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 11:18 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="vsego"]Diplomski (i ispit i seminar) je i kod nas otvoren za javnost, samo sto javnost u pravilu nije zainteresirana. ;)[/quote]

Ili je se cini nezainteresiranom. Na zalost nisam prisutvovao niti jednom diplomskom osim svog na matematici. Na fizici i geofizici, pa na kemiji i biologiji je obicaj pohadjati diplomske ispite i cesto imade dosta publike. Moram priznati da je lijepo imati publiku -- kod mene na diplomskom je bilo ~20 ljudi osim komisije. Prema mojim podacima to je iznimno rijedak dogadjaj, sto je tuzno :)



Sinisa
vsego (napisa):
Diplomski (i ispit i seminar) je i kod nas otvoren za javnost, samo sto javnost u pravilu nije zainteresirana. Wink


Ili je se cini nezainteresiranom. Na zalost nisam prisutvovao niti jednom diplomskom osim svog na matematici. Na fizici i geofizici, pa na kemiji i biologiji je obicaj pohadjati diplomske ispite i cesto imade dosta publike. Moram priznati da je lijepo imati publiku – kod mene na diplomskom je bilo ~20 ljudi osim komisije. Prema mojim podacima to je iznimno rijedak dogadjaj, sto je tuzno Smile



Sinisa



_________________
Oslobodjen Senata.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 11:42 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

nitko ti ne brani da pozoves ljude da te slusaju ako si toliko siguran u sebe
ali zasto bi to vecina morala raditi?
nitko ti ne brani da pozoves ljude da te slusaju ako si toliko siguran u sebe
ali zasto bi to vecina morala raditi?



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
cinik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 27. 04. 2003. (23:34:09)
Postovi: (1FB)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
28 = 43 - 15
Lokacija: /proc/sys/cpu/

PostPostano: 12:12 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zasto bi to vecina morala raditi? Ne mora. Nije obaveza, ali vjerujem da je moralna i akademska duznost.

Ono sto je diplomski ispit imao predstavljati nekoc je bilo [b]javno[/b] prikazivanje sposobnosti i znanja pristupnika da zavredjuje casnu titulu diplomiranog inzinjera(/filozofa/ekonomista/pravnika/...). To je jedna sveucilisna tradicija bazirana na cinjenici da kada je covjek visokoobrazovan on to svoje znanje ima obavezu i duznost javno prikazivati. Cisto da prikazem elemente diplomiranja sa idejama iza njih.

Idealno:
Po zavrsenim ispitima (ili barem dobrim dijelom ispita) na diplomskom seminaru student pokazuje pred kolegama i profesorima tok i uspjehe istrazivanja onoga sto istrazuje za diplomski rad.

Nakon zavrsetka svih ispita i napravljenog diplomskog rada, komisija dobije diplomski rad na kritiku. Ako ocijeni sam rad da bi "mozda mogao proci", komisija pozove studenta da javno obrani teze iz svog rada, te da javno predstavi svoju sposobnost rada u struci.

Ta komisija (i samo komsija, ne niti jedan clan ponaosob) moze, ako pristupnik zadovoljava znanjem i sposobnoscu, pristupnika proglasiti sposobnim za bivanje diplomiranim inzinjerom(/filozofom/....), te nositeljem svih prava koja proizlaze iz te titule.

Nakon toga, na promociji u diplomiranog inzinjera, pristupnik mora dati javno i svecano obecanje o cuvanju ugleda struke i akademskih vrijednosti (i jos nekoliko takvih stvari), te onda prima diplomu -- tek time postaje diplomirani inzinjer(/filozof/...).


Inzistiranje na javnosti je jednostavno -- nisi dipl.ing. samo zato sto zadovoljavas birokratske kriterije, nego samo zato sto mozes strucnjacima iz svog i drugih podrucja pokazati da si vrijedan/na te titule.

Na zalost, birokratizacija daje apersonalni ton diplomiravanju -- covjek diplomira ako zadovolji neke numericke kriterije i to je to. Ono sto nije birokracija su "formalnosti".

Jedan fenomen birokratskog razmisljanja mi je pao na pamet dok sam ovo pisao -- kada su u (mislim) Nizozemskoj napravili, u ovom stoljecu, velika celicna vrata kao pomicnu branu za zastitu neke luke (Rotterdam?), stavili su kompjuter da kontrolira zatvaranje pri velikim valovima. Program je bio da ako procijeni (iz prognoze) da ce kroz neko vrijeme velicina valova preci visinu od 3.00m, da se vrata sama zatvore. Logika: covjek moze zaspati na duznosti, kompjuteru se to ne desava (cista birokratska logika opceg nepovjerenja).

Jednom prilikom, vrlo brzo po ukljucenju sistema je bila velika i trajna oluja koja je lupala ogromnim valovima u luci koju je trebalo ono cudo braniti. Zasto? Prognoza je bila tocna i mjerenja isto -- visina valova je bila do 2.98m! Naravno, kompjuter nije zatajio -- zatajila su birokratska pravila.
Da je covjek operirao nad time, vjerojatno bi bio budan i vrlo vjerojatno bi zatvorio vrata. Materijalne stete je bilo.



Sinisa
Zasto bi to vecina morala raditi? Ne mora. Nije obaveza, ali vjerujem da je moralna i akademska duznost.

Ono sto je diplomski ispit imao predstavljati nekoc je bilo javno prikazivanje sposobnosti i znanja pristupnika da zavredjuje casnu titulu diplomiranog inzinjera(/filozofa/ekonomista/pravnika/...). To je jedna sveucilisna tradicija bazirana na cinjenici da kada je covjek visokoobrazovan on to svoje znanje ima obavezu i duznost javno prikazivati. Cisto da prikazem elemente diplomiranja sa idejama iza njih.

Idealno:
Po zavrsenim ispitima (ili barem dobrim dijelom ispita) na diplomskom seminaru student pokazuje pred kolegama i profesorima tok i uspjehe istrazivanja onoga sto istrazuje za diplomski rad.

Nakon zavrsetka svih ispita i napravljenog diplomskog rada, komisija dobije diplomski rad na kritiku. Ako ocijeni sam rad da bi "mozda mogao proci", komisija pozove studenta da javno obrani teze iz svog rada, te da javno predstavi svoju sposobnost rada u struci.

Ta komisija (i samo komsija, ne niti jedan clan ponaosob) moze, ako pristupnik zadovoljava znanjem i sposobnoscu, pristupnika proglasiti sposobnim za bivanje diplomiranim inzinjerom(/filozofom/....), te nositeljem svih prava koja proizlaze iz te titule.

Nakon toga, na promociji u diplomiranog inzinjera, pristupnik mora dati javno i svecano obecanje o cuvanju ugleda struke i akademskih vrijednosti (i jos nekoliko takvih stvari), te onda prima diplomu – tek time postaje diplomirani inzinjer(/filozof/...).


Inzistiranje na javnosti je jednostavno – nisi dipl.ing. samo zato sto zadovoljavas birokratske kriterije, nego samo zato sto mozes strucnjacima iz svog i drugih podrucja pokazati da si vrijedan/na te titule.

Na zalost, birokratizacija daje apersonalni ton diplomiravanju – covjek diplomira ako zadovolji neke numericke kriterije i to je to. Ono sto nije birokracija su "formalnosti".

Jedan fenomen birokratskog razmisljanja mi je pao na pamet dok sam ovo pisao – kada su u (mislim) Nizozemskoj napravili, u ovom stoljecu, velika celicna vrata kao pomicnu branu za zastitu neke luke (Rotterdam?), stavili su kompjuter da kontrolira zatvaranje pri velikim valovima. Program je bio da ako procijeni (iz prognoze) da ce kroz neko vrijeme velicina valova preci visinu od 3.00m, da se vrata sama zatvore. Logika: covjek moze zaspati na duznosti, kompjuteru se to ne desava (cista birokratska logika opceg nepovjerenja).

Jednom prilikom, vrlo brzo po ukljucenju sistema je bila velika i trajna oluja koja je lupala ogromnim valovima u luci koju je trebalo ono cudo braniti. Zasto? Prognoza je bila tocna i mjerenja isto – visina valova je bila do 2.98m! Naravno, kompjuter nije zatajio – zatajila su birokratska pravila.
Da je covjek operirao nad time, vjerojatno bi bio budan i vrlo vjerojatno bi zatvorio vrata. Materijalne stete je bilo.



Sinisa



_________________
Oslobodjen Senata.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
GauSs_
Moderator
Moderator


Pridružen/a: 28. 01. 2004. (21:01:17)
Postovi: (53C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
72 = 110 - 38
Lokacija: 231

PostPostano: 12:22 uto, 18. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislim da trebas izaci iz tog svog "idealnog" svijeta u stvarnost
ovo pricica na kraju stvarno je imala veze s raspravom :roll:

nemam se namjeru prepirati s tobom o ovom gore

za mene EOD
mislim da trebas izaci iz tog svog "idealnog" svijeta u stvarnost
ovo pricica na kraju stvarno je imala veze s raspravom Rolling Eyes

nemam se namjeru prepirati s tobom o ovom gore

za mene EOD



_________________
The purpose of life is to end
Malo sam lose volje...

Prosle su godine kolokviji bili laksi, zar ne?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 14:55 sri, 19. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko su studenti dosada bili uspjesni u dokazivanju neceg novog u diplomskim radnjama? Tj. da li se netko ozbiljno primio neke teme, i onda u okviru diplomskog iznio rezultate istrazivanja.
Koliko mi je poznato, prof. Kraljevic je jos kao student bio jako uspjesan u dokazivanju "novih" teorem ( mislim da se radilo o nekim rezultatima glede kvadratnih forma), no nije mi poznato da se netko drugi odvazio na slican podvig (... kako poetski ovo zvuci :lol: ). Je li to uopce realno ocekivati od studenta?
Koliko su studenti dosada bili uspjesni u dokazivanju neceg novog u diplomskim radnjama? Tj. da li se netko ozbiljno primio neke teme, i onda u okviru diplomskog iznio rezultate istrazivanja.
Koliko mi je poznato, prof. Kraljevic je jos kao student bio jako uspjesan u dokazivanju "novih" teorem ( mislim da se radilo o nekim rezultatima glede kvadratnih forma), no nije mi poznato da se netko drugi odvazio na slican podvig (... kako poetski ovo zvuci Laughing ). Je li to uopce realno ocekivati od studenta?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 18:00 sri, 19. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Mr.Doe"]Je li to uopce realno ocekivati od studenta?[/quote]
Mislim da je realno očekivati takvo što, osim ako se cilja na nešto tipa Riemannova hipoteza ili slično.

Ima puno tema, primjerice iz geometrije, gdje čak i "laici" (tj. oni koji nemaju kakav formalni papir o matematičkom obrazovanju) pridonose, ne samo studenti.

Dosta takvih tema možeš pronaći na [url=http://forumgeom.fau.edu/]forum geometriorumu[/url] i uz malo posla nije teško nastaviti se na neki članak.
Mr.Doe (napisa):
Je li to uopce realno ocekivati od studenta?

Mislim da je realno očekivati takvo što, osim ako se cilja na nešto tipa Riemannova hipoteza ili slično.

Ima puno tema, primjerice iz geometrije, gdje čak i "laici" (tj. oni koji nemaju kakav formalni papir o matematičkom obrazovanju) pridonose, ne samo studenti.

Dosta takvih tema možeš pronaći na forum geometriorumu i uz malo posla nije teško nastaviti se na neki članak.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Mr.Doe
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 01. 2005. (21:20:57)
Postovi: (21A)16
Sarma = la pohva - posuda
20 = 50 - 30

PostPostano: 13:04 sub, 22. 9. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nazalost mene geometrija bas i ne zanima. Imas li kakav link na neke teme iz analize?
Nazalost mene geometrija bas i ne zanima. Imas li kakav link na neke teme iz analize?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Ostalo - ozbiljno -> Opća pitanja i rasprave o studiju Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2
Stranica 2 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan