Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

1.zadaća
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Nori
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2006. (18:41:07)
Postovi: (E5)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
22 = 34 - 12

PostPostano: 12:56 čet, 18. 10. 2007    Naslov: 1.zadaća Citirajte i odgovorite

Jel bi mi mogao netko pojasniti kako se rješavaju zadaci 1.16 i 1.29?! :oops:
Jel bi mi mogao netko pojasniti kako se rješavaju zadaci 1.16 i 1.29?! Embarassed



_________________
Meni mama neda da.... Pričam sa dječacima... meni mama neda to-A što?-Jer kaže da je opasno!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
strelica
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 09. 2007. (11:37:07)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 13:36 čet, 18. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja sam 1.16 rjesavala isto kao 1.3, samo je uvjet za sigma-algebru isto ispunjen jer se ne radi o konacnosti nego o prebrojivosti. 8) U zadnjem sam sve osim (b) gledala kao padajuci ili rastuci niz dogadjaja, pa im je onda lim inf = lim sup, sto je jednako presjeku ili uniji tih skupova, mislim da to pise u knjizi od prof Sarape, nemam je sad kod sebe. :oops: Nadam se da je tak dobro, bilo bi odlicno kad bi netko mogao jos objasnit sto se dogadja u (b) kad su ti skupovi disjunktni.
ja sam 1.16 rjesavala isto kao 1.3, samo je uvjet za sigma-algebru isto ispunjen jer se ne radi o konacnosti nego o prebrojivosti. Cool U zadnjem sam sve osim (b) gledala kao padajuci ili rastuci niz dogadjaja, pa im je onda lim inf = lim sup, sto je jednako presjeku ili uniji tih skupova, mislim da to pise u knjizi od prof Sarape, nemam je sad kod sebe. Embarassed Nadam se da je tak dobro, bilo bi odlicno kad bi netko mogao jos objasnit sto se dogadja u (b) kad su ti skupovi disjunktni.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 14:51 čet, 18. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Meni izgleda kao da je u b) greška, tj. da bi trebalo stajati [latex]\leq[/latex] umjesto =. Ovako je lim inf trivijalan, tj. [latex]\emptyset[/latex], a lim sup bi bio valjda kružnica radijusa 1 jer ona jedina opstaje u presjeku svih unija.
Meni izgleda kao da je u b) greška, tj. da bi trebalo stajati umjesto =. Ovako je lim inf trivijalan, tj. , a lim sup bi bio valjda kružnica radijusa 1 jer ona jedina opstaje u presjeku svih unija.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
goc
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 06. 2007. (12:13:18)
Postovi: (64)16
Sarma = la pohva - posuda
44 = 52 - 8

PostPostano: 19:10 čet, 18. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

inace, sto se tice zadatka 1.16. nas nekoliko ima istu dilemu...
je li konacan skup isto prebrojiv ili ne?
pitao par ljudi pa dobio razlicite odgovore...
mislim, ako nije onda mislim da se zadatak ne moze dokazati...
inace, sto se tice zadatka 1.16. nas nekoliko ima istu dilemu...
je li konacan skup isto prebrojiv ili ne?
pitao par ljudi pa dobio razlicite odgovore...
mislim, ako nije onda mislim da se zadatak ne moze dokazati...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
nana
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 11. 2005. (12:24:35)
Postovi: (2AD)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
95 = 158 - 63

PostPostano: 19:13 čet, 18. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Konacan skup je prebrojiv.

P.S. Pogledaj malo raspravu u Shoutboxu.
Konacan skup je prebrojiv.

P.S. Pogledaj malo raspravu u Shoutboxu.



_________________
Kad sam bila mala htjela sam biti statističarka Very Happy
[tex]\omega \in \Omega[/tex] Srce
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 19:15 čet, 18. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

A set S is called countable if there exists an injective function [latex]f:S \to \mathbb{N}[/latex].
A set S is called countable if there exists an injective function .



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
stuey
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 11. 2006. (15:52:11)
Postovi: (A2)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
39 = 41 - 2
Lokacija: Rijeka, Zg

PostPostano: 0:24 pet, 19. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="goranm"]Meni izgleda kao da je u b) greška, tj. da bi trebalo stajati [latex]\leq[/latex] umjesto =. Ovako je lim inf trivijalan, tj. [latex]\emptyset[/latex], a lim sup bi bio valjda kružnica radijusa 1 jer ona jedina opstaje u presjeku svih unija.[/quote]

ja mislim da je i lim sup isto prazan skup jer nikad nećeš postići kružnicu radijusa 1.
goranm (napisa):
Meni izgleda kao da je u b) greška, tj. da bi trebalo stajati umjesto =. Ovako je lim inf trivijalan, tj. , a lim sup bi bio valjda kružnica radijusa 1 jer ona jedina opstaje u presjeku svih unija.


ja mislim da je i lim sup isto prazan skup jer nikad nećeš postići kružnicu radijusa 1.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
RonnieColeman
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 04. 2006. (10:35:00)
Postovi: (20B)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 45 - 39
Lokacija: |R^3

PostPostano: 7:20 pet, 19. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Moja razmisljanja:

U a) su lim sup i lim inf = <10,15> jer An-ovi "krecu" od segmenta [11,14] i sire se ka [10,15] s time da se ne postizu rubne tocke segmenta.

Koju god tocku iz <10,15> uzmem ona je uronjena u beskonacno segmenata An. lim inf prati isto razmisljanje.

U b) skupovi An su koncentricne kruznice(A1 je degenerirana).

Limes superior je skup svih elemenata iz IR takvih da se nalaze u beskonacno mnogo An.
Kako su svi An medjusobno disjkuntni ne postoji element iz IR u beskonacno mnogo An skupova => limes superior je prazan skup.

Kako je limes inferior podskup limesa superiora, jasno je da on takodjer prazan skup (podskup praznog skupa prazan skup).

U c) lim sup = lim inf = 1 (padajuci niz dogadjaja)

U d) lim sup = lim inf = {svi An}

Meni 1.14 od b) nadalje zadaju probleme.
Moja razmisljanja:

U a) su lim sup i lim inf = <10,15> jer An-ovi "krecu" od segmenta [11,14] i sire se ka [10,15] s time da se ne postizu rubne tocke segmenta.

Koju god tocku iz <10,15> uzmem ona je uronjena u beskonacno segmenata An. lim inf prati isto razmisljanje.

U b) skupovi An su koncentricne kruznice(A1 je degenerirana).

Limes superior je skup svih elemenata iz IR takvih da se nalaze u beskonacno mnogo An.
Kako su svi An medjusobno disjkuntni ne postoji element iz IR u beskonacno mnogo An skupova ⇒ limes superior je prazan skup.

Kako je limes inferior podskup limesa superiora, jasno je da on takodjer prazan skup (podskup praznog skupa prazan skup).

U c) lim sup = lim inf = 1 (padajuci niz dogadjaja)

U d) lim sup = lim inf = {svi An}

Meni 1.14 od b) nadalje zadaju probleme.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ft
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 13. 02. 2007. (21:38:47)
Postovi: (25)16
Sarma = la pohva - posuda
= 14 - 14

PostPostano: 19:59 ned, 21. 10. 2007    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sorry sta nisan prije vidija vasu dilemu, nadan se da jos nisu svi predali zadacu.
Ako koga muci 1.16. onda je rijesenje kad dokazujes zadnje svojstvo uzmes dva slucaja:
1) svi Ai su prebrojivi -- njihova unija je prebrojiva jer postoji INJEKCIJA SA Q ( A NE SA N KAKO SE MOZDA MISLI, odnosno tribala bi postojati i sa N kako je N prebrojiv ali caka je u tome da ju jako tesko mozes konstruirati ) a Q je prebrojiv isto kao i N pa i to isto vridi ako uspijes konstruirati injekciju.
jer naime u cemu je ideja:
kako su svi Ai prebrojivi => neka su Fi odgovarajuce injektivne funkcije sa Ai u N. E sad konstruiras injekciju tako da je primjerice za w je element od Ai , P(w) = i / Fi(w) gdje je P ta injekcija

2) taj je lagan, uzmes samo njihove komplemente
Sorry sta nisan prije vidija vasu dilemu, nadan se da jos nisu svi predali zadacu.
Ako koga muci 1.16. onda je rijesenje kad dokazujes zadnje svojstvo uzmes dva slucaja:
1) svi Ai su prebrojivi -- njihova unija je prebrojiva jer postoji INJEKCIJA SA Q ( A NE SA N KAKO SE MOZDA MISLI, odnosno tribala bi postojati i sa N kako je N prebrojiv ali caka je u tome da ju jako tesko mozes konstruirati ) a Q je prebrojiv isto kao i N pa i to isto vridi ako uspijes konstruirati injekciju.
jer naime u cemu je ideja:
kako su svi Ai prebrojivi => neka su Fi odgovarajuce injektivne funkcije sa Ai u N. E sad konstruiras injekciju tako da je primjerice za w je element od Ai , P(w) = i / Fi(w) gdje je P ta injekcija

2) taj je lagan, uzmes samo njihove komplemente


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Radolfi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 09. 2007. (23:32:21)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:01 uto, 19. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

vidi primjedbu (22) na strani 317str.
vidi primjedbu (22) na strani 317str.



_________________
Vino me je opilo...
Orfanele su đabe!
šuma!
vratite mu oko!
biba!
čiča & korpa!
rAZBIĆU!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Vjerojatnost Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan