Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Pitanje iz gradje racunala (objasnjenje gradiva)

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Računarski kolegiji
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Paging
Gost





PostPostano: 19:29 uto, 19. 2. 2008    Naslov: Pitanje iz gradje racunala Citirajte i odgovorite

6. zadatak na kolokviju.
Imam primarnu memoriju od 1 M bajta,sekundarnu od 1 G bajta,veličina stranice je 1 K bajt.Korisiti se direktni način preslikavanja.Adresa referanciranog podatka je 4098(dekadsko).Indeks stranicnog prikljucka?

Jel neko zna ovo izracunat.Ja vec 3 dana razbijam glavu i nis

[color=blue]edit: Zbog poradi nedostataka vjestina izrazavanja i komunikacije ovog gosta, i u ovom podforumu od sada nadalje necemo imati gostiju.[/color]
6. zadatak na kolokviju.
Imam primarnu memoriju od 1 M bajta,sekundarnu od 1 G bajta,veličina stranice je 1 K bajt.Korisiti se direktni način preslikavanja.Adresa referanciranog podatka je 4098(dekadsko).Indeks stranicnog prikljucka?

Jel neko zna ovo izracunat.Ja vec 3 dana razbijam glavu i nis

edit: Zbog poradi nedostataka vjestina izrazavanja i komunikacije ovog gosta, i u ovom podforumu od sada nadalje necemo imati gostiju.


[Vrh]
arya
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2006. (20:10:37)
Postovi: (233)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
49 = 109 - 60
Lokacija: forum

PostPostano: 19:39 uto, 19. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

ja dobila 5, jer je 4098:1024=4 (to je potrošeno) i ostane ti još 2, pa je odgovarajući stranični priključak 5 :)
a kak imam sve bodove na zadacima, valjda je i točno, makar ne bih jamčila za to :lol:
ja dobila 5, jer je 4098:1024=4 (to je potrošeno) i ostane ti još 2, pa je odgovarajući stranični priključak 5 Smile
a kak imam sve bodove na zadacima, valjda je i točno, makar ne bih jamčila za to Laughing



_________________
kalendar Bow to the left
Pa, ptica... Zar nije ocito? Hrcak
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Paging
Gost





PostPostano: 19:45 uto, 19. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

E puna hvala,mogo sam mislit da je tak nes jednostavno,ja racunam tamo neke module i velicine selektora...
E a da te pitam,imas 1 M bajt i trebaš širnu adresne sabirnice,to ispada 2^20 ,odnosno širna 20,jel to točno?
E puna hvala,mogo sam mislit da je tak nes jednostavno,ja racunam tamo neke module i velicine selektora...
E a da te pitam,imas 1 M bajt i trebaš širnu adresne sabirnice,to ispada 2^20 ,odnosno širna 20,jel to točno?


[Vrh]
arya
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2006. (20:10:37)
Postovi: (233)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
49 = 109 - 60
Lokacija: forum

PostPostano: 19:48 uto, 19. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa ja tako pisah, i priznali mi... onda je valjda točno, rekla bih... makar, u ovom kolegiju se to nikad ne zna :)
pa ja tako pisah, i priznali mi... onda je valjda točno, rekla bih... makar, u ovom kolegiju se to nikad ne zna Smile



_________________
kalendar Bow to the left
Pa, ptica... Zar nije ocito? Hrcak
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Paging
Gost





PostPostano: 20:01 uto, 19. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vec vidim kakav ce popravni bit...
Vec vidim kakav ce popravni bit...


[Vrh]
Paging
Gost





PostPostano: 20:05 uto, 19. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

E he he,posto imas 5,ne mozes ne pomoc manje sretnom kolegi.
U 7 zadatku,ono s zastavicama na SR(IPL-ovi),kako se to odreduje?
E he he,posto imas 5,ne mozes ne pomoc manje sretnom kolegi.
U 7 zadatku,ono s zastavicama na SR(IPL-ovi),kako se to odreduje?


[Vrh]
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 21:25 uto, 19. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Btw, indeksiranje stranica i straničnih priključaka kreće od 0, tako da je točan indeks 4. (Ali bitan je princip kako se dolazi do tog broja.)

Što se tiče SR-a kod procesora M68000, u njemu postoje zastavice I0, I1 i I2 koje određuju trenutnu razinu prekida, a postoje i zastavice S (označava nadgledni način rada) i T (trace). U korisničkom načinu rada je I0=I1=I2=S=0, a T može biti 0 ili 1 (ovisno je li uključena funkcija praćenja).

Kad dođe zahtjev za prekid više razine od one postavljene u SR-u, npr. IPL0#=0, IPL1#=1, IPL2#=1 (što je prekid najniže razine), događa se redom sljedeće:[list=1][*]Interno se pohrani SR.
[*]Zastavica S se postavi na 1. (Prelazak u nadgledni način rada.)
[*]Zastavica T se postavi na 0. (Isključuje se trace funkcija.)
[*]Postavljaju se prekidne zastavice: I0 na IPL0, I1 na IPL1, I2 na IPL2 (dakle, bez negacije #).
[*]Potvrđuje se prekid (saznaje se koji uređaj ga je generirao, koji je njegov vektorski broj itd.)
[*]Pohranjuje se PC na trenutno aktivni stog (a taj je nadgledni jer je S=1).
[*]Pohranjuje se interno sačuvani SR (korak 1) na trenutno aktivni stog.
[*]PC se postavlja na adresu prekidnog programa (koja ovisi o vektorskom broju uređaja koji je generirao zahtjev za prekid).
[/list:o]Normalno, pri povratku iz prekidnog programa, regenerira se SR sadržajem spremljenim na stogu pa zastavice poprime vrijednosti koje su imale prije prekida.
Btw, indeksiranje stranica i straničnih priključaka kreće od 0, tako da je točan indeks 4. (Ali bitan je princip kako se dolazi do tog broja.)

Što se tiče SR-a kod procesora M68000, u njemu postoje zastavice I0, I1 i I2 koje određuju trenutnu razinu prekida, a postoje i zastavice S (označava nadgledni način rada) i T (trace). U korisničkom načinu rada je I0=I1=I2=S=0, a T može biti 0 ili 1 (ovisno je li uključena funkcija praćenja).

Kad dođe zahtjev za prekid više razine od one postavljene u SR-u, npr. IPL0#=0, IPL1#=1, IPL2#=1 (što je prekid najniže razine), događa se redom sljedeće:
  1. Interno se pohrani SR.
  2. Zastavica S se postavi na 1. (Prelazak u nadgledni način rada.)
  3. Zastavica T se postavi na 0. (Isključuje se trace funkcija.)
  4. Postavljaju se prekidne zastavice: I0 na IPL0, I1 na IPL1, I2 na IPL2 (dakle, bez negacije #).
  5. Potvrđuje se prekid (saznaje se koji uređaj ga je generirao, koji je njegov vektorski broj itd.)
  6. Pohranjuje se PC na trenutno aktivni stog (a taj je nadgledni jer je S=1).
  7. Pohranjuje se interno sačuvani SR (korak 1) na trenutno aktivni stog.
  8. PC se postavlja na adresu prekidnog programa (koja ovisi o vektorskom broju uređaja koji je generirao zahtjev za prekid).
Normalno, pri povratku iz prekidnog programa, regenerira se SR sadržajem spremljenim na stogu pa zastavice poprime vrijednosti koje su imale prije prekida.



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
arya
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2006. (20:10:37)
Postovi: (233)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
49 = 109 - 60
Lokacija: forum

PostPostano: 21:41 uto, 19. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

:lol:
super, onda je meni i još barem jednoj osobi onaj 5 priznat iako baš i nije točno...
a i u ovom zadnjem mi fali ovaj T... i mislim da vjerojatno nitko osim tebe nije to sve tako lijepo napisao, melkor, a ipak su se dobivali svi bodovi... kak je ova građa zanimljiv predmet :lol:
Laughing
super, onda je meni i još barem jednoj osobi onaj 5 priznat iako baš i nije točno...
a i u ovom zadnjem mi fali ovaj T... i mislim da vjerojatno nitko osim tebe nije to sve tako lijepo napisao, melkor, a ipak su se dobivali svi bodovi... kak je ova građa zanimljiv predmet Laughing



_________________
kalendar Bow to the left
Pa, ptica... Zar nije ocito? Hrcak
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 0:42 sri, 20. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

U kolokviju baš nisam tako napisao. Tamo mi fali i S i T. :) Drukčije je kad čovjek ima vremena na pretek i knjigu pri ruci. :)
U kolokviju baš nisam tako napisao. Tamo mi fali i S i T. Smile Drukčije je kad čovjek ima vremena na pretek i knjigu pri ruci. Smile



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
arya
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 11. 2006. (20:10:37)
Postovi: (233)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
49 = 109 - 60
Lokacija: forum

PostPostano: 1:05 sri, 20. 2. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

ah, mora da su se ti kolokviji jako pažljivo ispravljali onda... neka, ne smeta naravno, nije da je to ikome štetu donijelo ;)
ah, mora da su se ti kolokviji jako pažljivo ispravljali onda... neka, ne smeta naravno, nije da je to ikome štetu donijelo Wink



_________________
kalendar Bow to the left
Pa, ptica... Zar nije ocito? Hrcak
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail MSNM
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji siročići (oni koji nemaju svoj podforum) -> Računarski kolegiji Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan