Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

problem
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
troubled
Gost





PostPostano: 22:58 čet, 5. 2. 2004    Naslov: problem Citirajte i odgovorite

Molim Vas da mi netko pomogne jer ja eto vec 2 dana pokusavam naci gresku u zakljucivanju i nikako.
:!: :?: :!:
Naime, htjela bih dokazati da je n-1 Catalanov broj jednak broju najkracih putova u cjelobrojnoj mrezi od (0,0) do (n,n) bez dodirivanja y=x.

Broj putova od (0,0) do (n,n) bez dodirivanja=broju putova od (1,0) do (n,n-1) bez dodirivanja(jer su prvi i zadnji dio puta potpuno odredjeni).
To je dalje jednako broju putova od (0,0) do (n-1,n-1) bez sijecenja dijagonale(pomak ulijevo), sto je isto sto i broj putova od (1,0) do (n-1,n-2) bez sijecenja.
Sada je broj putova od (1,0) do (n-1,n-2) bez sijecenja jednak razlici ukupnog broja putova izmedju te 2 tocke i onih koji sijeku, a njihov broj je po principu zrcaljenja jednak broju putova od (0,1)-(n-1,n-2) bez ogranicenja.

Kad se to konacno oduzme, dobije se (2n-4 povrh n-2)-(2n-4 povrh n-1) sto kad se izracuna nikako (ili barem meni :cry: ) nije jednako 1/n*(2n-2 povrh n-1), sto je n-1 Catalanov broj. :evil:
Molim Vas da mi netko pomogne jer ja eto vec 2 dana pokusavam naci gresku u zakljucivanju i nikako.
Exclamation Question Exclamation
Naime, htjela bih dokazati da je n-1 Catalanov broj jednak broju najkracih putova u cjelobrojnoj mrezi od (0,0) do (n,n) bez dodirivanja y=x.

Broj putova od (0,0) do (n,n) bez dodirivanja=broju putova od (1,0) do (n,n-1) bez dodirivanja(jer su prvi i zadnji dio puta potpuno odredjeni).
To je dalje jednako broju putova od (0,0) do (n-1,n-1) bez sijecenja dijagonale(pomak ulijevo), sto je isto sto i broj putova od (1,0) do (n-1,n-2) bez sijecenja.
Sada je broj putova od (1,0) do (n-1,n-2) bez sijecenja jednak razlici ukupnog broja putova izmedju te 2 tocke i onih koji sijeku, a njihov broj je po principu zrcaljenja jednak broju putova od (0,1)-(n-1,n-2) bez ogranicenja.

Kad se to konacno oduzme, dobije se (2n-4 povrh n-2)-(2n-4 povrh n-1) sto kad se izracuna nikako (ili barem meni Crying or Very sad ) nije jednako 1/n*(2n-2 povrh n-1), sto je n-1 Catalanov broj. Evil or Very Mad


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 0:40 pet, 6. 2. 2004    Naslov: Re: problem Citirajte i odgovorite

[quote="troubled"]To je dalje jednako broju putova od (0,0) do (n-1,n-1) bez sijecenja dijagonale(pomak ulijevo), sto je isto sto i broj putova od (1,0) do (n-1,n-2) bez sijecenja.[/quote]

Kad translatiras ulijevo morala bi maknuti i dijagonalu ako hoces ostaviti uvjet. Jednostavno direktno prebrojis putove od (1,0) do (n,n-1) (2n-2 povrh n-1) i oduzmes one koji sijeku dijagonalu. Takvih po principu zrcaljenja ima isto kao puteva od (0,1) do (n,n-1), tj. (2n-2 povrh n-2).
Ispadne 1/n*(2n-2 povrh n-1), kako i treba.
troubled (napisa):
To je dalje jednako broju putova od (0,0) do (n-1,n-1) bez sijecenja dijagonale(pomak ulijevo), sto je isto sto i broj putova od (1,0) do (n-1,n-2) bez sijecenja.


Kad translatiras ulijevo morala bi maknuti i dijagonalu ako hoces ostaviti uvjet. Jednostavno direktno prebrojis putove od (1,0) do (n,n-1) (2n-2 povrh n-1) i oduzmes one koji sijeku dijagonalu. Takvih po principu zrcaljenja ima isto kao puteva od (0,1) do (n,n-1), tj. (2n-2 povrh n-2).
Ispadne 1/n*(2n-2 povrh n-1), kako i treba.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
troubled
Gost





PostPostano: 8:28 pet, 6. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne razumijem zasto treba pomicati dijagonalu, kad prelazim s puteva koji ne [u]dodiruju [/u]na one koji [u]ne sijeku[/u]. :(
Ako oduzmem od ukupnog broja puteva od (1,0) do (n,n-1) one koji sijeku dijagonalu, ostat ce mi oni koji ne sijeku, ali tko kaze da niti ne dodiruju, a to mi treba za Catalanov broj?
Sto taj princip zrcaljenja vrijedi i za one koji dodiruju, a ne bas sijeku?
:?
Ne razumijem zasto treba pomicati dijagonalu, kad prelazim s puteva koji ne dodiruju na one koji ne sijeku. Sad
Ako oduzmem od ukupnog broja puteva od (1,0) do (n,n-1) one koji sijeku dijagonalu, ostat ce mi oni koji ne sijeku, ali tko kaze da niti ne dodiruju, a to mi treba za Catalanov broj?
Sto taj princip zrcaljenja vrijedi i za one koji dodiruju, a ne bas sijeku?
Confused


[Vrh]
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 10:55 pet, 6. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="troubled"]Ne razumijem zasto treba pomicati dijagonalu, kad prelazim s puteva koji ne [u]dodiruju [/u]na one koji [u]ne sijeku[/u]. :([/quote]

"Dodirivanje" je podskup "sijecenja". Ako dobro razumijem sto mislis pod dodirivanjem.

[quote="troubled"]Sto taj princip zrcaljenja vrijedi i za one koji dodiruju, a ne bas sijeku?
:?[/quote]

Da. Stovise, ako zanemaris takve princip zrcaljenja ne vrijedi. Na primjer, imas samo jedan put od (1,0) do (2,1) koji sijece dijagonalu (u tvojoj terminologiji [i]dodiruje[/i]). A put od (0,1) do (2,1) je takodjer jedinstven.
troubled (napisa):
Ne razumijem zasto treba pomicati dijagonalu, kad prelazim s puteva koji ne dodiruju na one koji ne sijeku. Sad


"Dodirivanje" je podskup "sijecenja". Ako dobro razumijem sto mislis pod dodirivanjem.

troubled (napisa):
Sto taj princip zrcaljenja vrijedi i za one koji dodiruju, a ne bas sijeku?
Confused


Da. Stovise, ako zanemaris takve princip zrcaljenja ne vrijedi. Na primjer, imas samo jedan put od (1,0) do (2,1) koji sijece dijagonalu (u tvojoj terminologiji dodiruje). A put od (0,1) do (2,1) je takodjer jedinstven.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
troubled
Gost





PostPostano: 18:52 pet, 6. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Aha, sad mi je jasno. Ja sam mislila da sijeci znaci bas u 2 (ili vise) tocaka. Hvala. :P
Aha, sad mi je jasno. Ja sam mislila da sijeci znaci bas u 2 (ili vise) tocaka. Hvala. Razz


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan