Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

1. dz, EM2 (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
13_mac
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 10. 2006. (22:56:13)
Postovi: (D4)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 12

PostPostano: 20:30 ned, 30. 3. 2008    Naslov: 1. dz, EM2 Citirajte i odgovorite

1.Dokazati da kompozicija 2 osnih simetrija nije osna simetrija.
-nije mi bas jasno kako to dokazati, razmisljao sam da pretpostavim da je (ta kompozicija) osna simetrija i onda dokazem suprotno preko slike, ali mi se nekako cini da to ne prolazi, da bi ipak trebalo racunom...
-->moze neki hint, savjet kako da to rijesim? zad. je lagan al ja nemam ideje... :(

2.p, q su dva razlicita pravca ravnine M. Dokazati da su pravci p i q okomiti akko je Sp(komponirano)Sq=Sq(komponirano)Sp.
(Sp, odnosno Sq je osna simetrija s obzirom na pravac p, odnosno q)

Isto (ne)tezak zadatak, ali opet postavljam pitanje da li to mogu dokazati(obratom ili kako god vec) preko slike, znaci manje racuna vise iscitavanja sa slike...? ?!?
-->isto mi fali ideja...
thnx
1.Dokazati da kompozicija 2 osnih simetrija nije osna simetrija.
-nije mi bas jasno kako to dokazati, razmisljao sam da pretpostavim da je (ta kompozicija) osna simetrija i onda dokazem suprotno preko slike, ali mi se nekako cini da to ne prolazi, da bi ipak trebalo racunom...
-->moze neki hint, savjet kako da to rijesim? zad. je lagan al ja nemam ideje... Sad

2.p, q su dva razlicita pravca ravnine M. Dokazati da su pravci p i q okomiti akko je Sp(komponirano)Sq=Sq(komponirano)Sp.
(Sp, odnosno Sq je osna simetrija s obzirom na pravac p, odnosno q)

Isto (ne)tezak zadatak, ali opet postavljam pitanje da li to mogu dokazati(obratom ili kako god vec) preko slike, znaci manje racuna vise iscitavanja sa slike...? ?!?
-->isto mi fali ideja...
thnx



_________________
Đante tanda fandiga?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
goranm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 11. 2002. (20:09:12)
Postovi: (906)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
218 = 249 - 31

PostPostano: 1:16 pon, 31. 3. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Edit: pogrešno sam nešto pročitao, uglavnom

Za 1. definiraš osnu simetriju sr = sp o sq, p, q i r različiti pravci. Vrijedi sr(R)=R za svaku točku R pravca r. Vrijedi i sp(sq(R))=R, a kako je osna simetrija involucija, slijedi da je sq(R)=sp(R). Ta jednakost je moguća u dva slučaja i oba dovode do kontradikcije s pretpostavkom.

Za 2. ti je smjer -> više manje trivijalan, a smjer <- bi možda mogao lakše pokazati preko obrata po kontrapoziciji, tj. ako p nije okomito s q, onda SpSq nije jednako SqSp.
Edit: pogrešno sam nešto pročitao, uglavnom

Za 1. definiraš osnu simetriju sr = sp o sq, p, q i r različiti pravci. Vrijedi sr(R)=R za svaku točku R pravca r. Vrijedi i sp(sq(R))=R, a kako je osna simetrija involucija, slijedi da je sq(R)=sp(R). Ta jednakost je moguća u dva slučaja i oba dovode do kontradikcije s pretpostavkom.

Za 2. ti je smjer -> više manje trivijalan, a smjer <- bi možda mogao lakše pokazati preko obrata po kontrapoziciji, tj. ako p nije okomito s q, onda SpSq nije jednako SqSp.



_________________
The Dude Abides
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Elementarna matematika 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan