Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Propozicija o limesu funkcije u c
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 16:55 pon, 9. 2. 2004    Naslov: Propozicija o limesu funkcije u c Citirajte i odgovorite

Propozicija:
Neka je f:D_f->IR,D_f sadržana u IR i c@IR.Funkcija ima limes L u c akko vrijedi svojstvo:
(Aepsilon>0)(postoji delta >0)takav da(0<|x-c|<delta)->|f(x)-L|<epsilon)
D:muči me jedan dio dokaza:
Nužnost(->):
Tvrdimo da postoji delta sa svojstvom iz propozicije:
Pretpostavimo suprotno,kada nebi postojao delta sa gornjim svojstvom onda bi za svaki n@IN mogao naći točku x_n takvu da je [color=darkred]0<|x_n-c|<1/n i[/color] [color=darkred]|f(x_n)-L|>=epsilon.[/color]
Ovaj dio dokaza mi je nejasan,otkuda mu 1/n i kako zaključuje da je |f(x_n)-L|>=epsilon???
Zar je negirao svojstvo iz propozicije pa dobio: (postoji epsilon>0)(za svaki delta>0)takav da(0<|x-c|<delta)->|f(x)-L|>=epsilon)
Propozicija:
Neka je f:D_f→IR,D_f sadržana u IR i c@IR.Funkcija ima limes L u c akko vrijedi svojstvo:
(Aepsilon>0)(postoji delta >0)takav da(0<|x-c|<delta)→|f(x)-L|<epsilon)
D:muči me jedan dio dokaza:
Nužnost(→):
Tvrdimo da postoji delta sa svojstvom iz propozicije:
Pretpostavimo suprotno,kada nebi postojao delta sa gornjim svojstvom onda bi za svaki n@IN mogao naći točku x_n takvu da je 0<|x_n-c|<1/n i |f(x_n)-L|>=epsilon.
Ovaj dio dokaza mi je nejasan,otkuda mu 1/n i kako zaključuje da je |f(x_n)-L|>=epsilon???
Zar je negirao svojstvo iz propozicije pa dobio: (postoji epsilon>0)(za svaki delta>0)takav da(0<|x-c|<delta)→|f(x)-L|>=epsilon)


[Vrh]
kristina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 12. 2003. (12:44:13)
Postovi: (DE)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-6 = 11 - 17

PostPostano: 17:56 pon, 9. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kod negiranja implikacija (->) prelazi u konjukciju (&, tj. i). [b]Znači kad negiraš A->B imaš A i neB[/b]. Znači, kad negiraš:
(Aepsilon>0)(postoji delta>0) td. (0<|x-c|<delta)->(|f(x)-L|<epsilon)
dobiješ:
(postoji epsilon >0)(A delta >0) td. (0<|x-c|<delta) [b]i (|f(x)-L|>=epsilon)[/b]
Kod negiranja implikacija (→) prelazi u konjukciju (&, tj. i). Znači kad negiraš A→B imaš A i neB. Znači, kad negiraš:
(Aepsilon>0)(postoji delta>0) td. (0<|x-c|<delta)→(|f(x)-L|<epsilon)
dobiješ:
(postoji epsilon >0)(A delta >0) td. (0<|x-c|<delta) i (|f(x)-L|>=epsilon)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kristina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 12. 2003. (12:44:13)
Postovi: (DE)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-6 = 11 - 17

PostPostano: 18:00 pon, 9. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne znam gdje mi je ta lema u bilježnici pa ne znam točno o čemu se radi, pa čekaj potpuniji odgovor. :wink:
Ne znam gdje mi je ta lema u bilježnici pa ne znam točno o čemu se radi, pa čekaj potpuniji odgovor. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
veky
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 12. 2002. (19:59:43)
Postovi: (5B0)16
Sarma = la pohva - posuda
22 = 24 - 2
Lokacija: negdje daleko...

PostPostano: 19:10 pon, 9. 2. 2004    Naslov: Re: Propozicija o limesu funkcije u c Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]Propozicija:
Neka je f:D_f->IR,D_f sadržana u IR i c@IR.Funkcija ima limes L u c akko vrijedi svojstvo:
(Aepsilon>0)(postoji delta >0)takav da(0<|x-c|<delta)->|f(x)-L|<epsilon)
D:muči me jedan dio dokaza:
Nužnost(->):
Tvrdimo da postoji delta sa svojstvom iz propozicije:
Pretpostavimo suprotno,kada nebi postojao delta sa gornjim svojstvom onda bi za svaki n@IN mogao naći točku x_n takvu da je [color=darkred]0<|x_n-c|<1/n i[/color] [color=darkred]|f(x_n)-L|>=epsilon.[/color]
Ovaj dio dokaza mi je nejasan,otkuda mu 1/n i kako zaključuje da je |f(x_n)-L|>=epsilon???
Zar je negirao svojstvo iz propozicije pa dobio: (postoji epsilon>0)(za svaki delta>0)takav da(0<|x-c|<delta)->|f(x)-L|>=epsilon)[/quote]

Right. Gle gore magične riječi "pretpostavimo suprotno". To upravo znači da je "negirao svojstvo iz propozicije". :-)
Samo, naravno, kao što ti i kristina reče, nije ga negirao kako ti napisa, nego kao konjunkciju.

I još osim toga, jednom kad ima da nešto vrijedi za svaki delta>0, može uvrštavati proizvoljne pozitivne delte u to. Pa je uvrstio delta:=1/n za proizvoljan n , iz razlogâ koji bi u sljedećem retku dokaza trebali postati jasni. :-)
Anonymous (napisa):
Propozicija:
Neka je f:D_f→IR,D_f sadržana u IR i c@IR.Funkcija ima limes L u c akko vrijedi svojstvo:
(Aepsilon>0)(postoji delta >0)takav da(0<|x-c|<delta)→|f(x)-L|<epsilon)
D:muči me jedan dio dokaza:
Nužnost(→):
Tvrdimo da postoji delta sa svojstvom iz propozicije:
Pretpostavimo suprotno,kada nebi postojao delta sa gornjim svojstvom onda bi za svaki n@IN mogao naći točku x_n takvu da je 0<|x_n-c|<1/n i |f(x_n)-L|>=epsilon.
Ovaj dio dokaza mi je nejasan,otkuda mu 1/n i kako zaključuje da je |f(x_n)-L|>=epsilon???
Zar je negirao svojstvo iz propozicije pa dobio: (postoji epsilon>0)(za svaki delta>0)takav da(0<|x-c|<delta)→|f(x)-L|>=epsilon)


Right. Gle gore magične riječi "pretpostavimo suprotno". To upravo znači da je "negirao svojstvo iz propozicije". Smile
Samo, naravno, kao što ti i kristina reče, nije ga negirao kako ti napisa, nego kao konjunkciju.

I još osim toga, jednom kad ima da nešto vrijedi za svaki delta>0, može uvrštavati proizvoljne pozitivne delte u to. Pa je uvrstio delta:=1/n za proizvoljan n , iz razlogâ koji bi u sljedećem retku dokaza trebali postati jasni. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan