Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Logika (zadatak)
WWW:

Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Aleksandra
Gost





PostPostano: 16:19 sri, 23. 4. 2008    Naslov: Logika Citirajte i odgovorite

SVA TIJELA SU PROTEŽNA.
NEKA TIJELA NISU PROTEŽNA.
To je kontradiktoran sud, kako će glasiti ekvivalencija, znači sud ekvivalentan ovom gore univerzalnom?
Molim svu ekipu koja se kuži imalo u logiku da mi olakša muke. Hvala najljepša svima......
SVA TIJELA SU PROTEŽNA.
NEKA TIJELA NISU PROTEŽNA.
To je kontradiktoran sud, kako će glasiti ekvivalencija, znači sud ekvivalentan ovom gore univerzalnom?
Molim svu ekipu koja se kuži imalo u logiku da mi olakša muke. Hvala najljepša svima......


[Vrh]
ß
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 07. 2006. (15:29:06)
Postovi: (115)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
41 = 46 - 5
Lokacija: Graveyard Mountain Home

PostPostano: 17:00 sri, 23. 4. 2008    Naslov: Re: Logika Citirajte i odgovorite

[quote="Aleksandra"]SVA TIJELA SU PROTEŽNA.
NEKA TIJELA NISU PROTEŽNA.
To je kontradiktoran sud, kako će glasiti ekvivalencija, znači sud ekvivalentan ovom gore univerzalnom?
Molim svu ekipu koja se kuži imalo u logiku da mi olakša muke. Hvala najljepša svima......[/quote]


Ekvivalentno prvom sudu bilo bi recimo reći: "Ne postoje tijela koja nisu protežna."
Aleksandra (napisa):
SVA TIJELA SU PROTEŽNA.
NEKA TIJELA NISU PROTEŽNA.
To je kontradiktoran sud, kako će glasiti ekvivalencija, znači sud ekvivalentan ovom gore univerzalnom?
Molim svu ekipu koja se kuži imalo u logiku da mi olakša muke. Hvala najljepša svima......



Ekvivalentno prvom sudu bilo bi recimo reći: "Ne postoje tijela koja nisu protežna."



_________________
Devious movements in your eyes moved me from relief
Breath comes out white clouds with your lies
and filters through me
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
aleksa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 04. 2008. (18:51:39)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2

PostPostano: 20:19 ned, 27. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala ti najljepša, javim ti ne bude li točno, ha! Bog te blagoslovio!
Hvala ti najljepša, javim ti ne bude li točno, ha! Bog te blagoslovio!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
aleksa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 04. 2008. (18:51:39)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2

PostPostano: 20:16 uto, 29. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ej druže, odgovor je NIJE ISTINA DA NEKA TIJELA NISU PROTEŽNA.
Samo se u ovom partikularnom doda negacija i imamo ekvivalenciju sa ovim prvim SVA TIJELA SU PROTEŽNA.
Eto, možda te zanimalo!
Ej druže, odgovor je NIJE ISTINA DA NEKA TIJELA NISU PROTEŽNA.
Samo se u ovom partikularnom doda negacija i imamo ekvivalenciju sa ovim prvim SVA TIJELA SU PROTEŽNA.
Eto, možda te zanimalo!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ß
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 29. 07. 2006. (15:29:06)
Postovi: (115)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
41 = 46 - 5
Lokacija: Graveyard Mountain Home

PostPostano: 20:27 uto, 29. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="aleksa"]Ej druže, odgovor je NIJE ISTINA DA NEKA TIJELA NISU PROTEŽNA.
Samo se u ovom partikularnom doda negacija i imamo ekvivalenciju sa ovim prvim SVA TIJELA SU PROTEŽNA.
Eto, možda te zanimalo![/quote]

Ok, a sto sam ja napisao ? :D

Nije bitna gramatika, bitan je smisao.
Opci sud se negira pojedinacnim, pojedinacni opcim.
(ili: univerzalnost se negira egzistencijom i obrnuto)

Ako zelis izraziti univerzalni sud ekvivalentnim egzistencijalnim, onda ga treba dvaput negirati (zapravo, negirati njegovu negaciju izrazenu egzistencijalno)

dakle: kontradiktoran sud sudu "sva su tijela protezna" je "postoji (barem jedno) tijelo koje nije protezno". Onda to negiramo da bi dobili opet isto, dakle: Ne postoji tijelo koje nije protezno.
Tako da je to uglavnom ista stvar (do na jezicne komplikacije) kao sto ti velis :)

U svakom slucaju, uvijek mozes reci: "Nije tako da nije tako da su sva tijela protezna.", :D :D



Zasto se osjecam glupo kad ovo objasnjavam? :?
aleksa (napisa):
Ej druže, odgovor je NIJE ISTINA DA NEKA TIJELA NISU PROTEŽNA.
Samo se u ovom partikularnom doda negacija i imamo ekvivalenciju sa ovim prvim SVA TIJELA SU PROTEŽNA.
Eto, možda te zanimalo!


Ok, a sto sam ja napisao ? Very Happy

Nije bitna gramatika, bitan je smisao.
Opci sud se negira pojedinacnim, pojedinacni opcim.
(ili: univerzalnost se negira egzistencijom i obrnuto)

Ako zelis izraziti univerzalni sud ekvivalentnim egzistencijalnim, onda ga treba dvaput negirati (zapravo, negirati njegovu negaciju izrazenu egzistencijalno)

dakle: kontradiktoran sud sudu "sva su tijela protezna" je "postoji (barem jedno) tijelo koje nije protezno". Onda to negiramo da bi dobili opet isto, dakle: Ne postoji tijelo koje nije protezno.
Tako da je to uglavnom ista stvar (do na jezicne komplikacije) kao sto ti velis Smile

U svakom slucaju, uvijek mozes reci: "Nije tako da nije tako da su sva tijela protezna.", Very Happy Very Happy



Zasto se osjecam glupo kad ovo objasnjavam? Confused



_________________
Devious movements in your eyes moved me from relief
Breath comes out white clouds with your lies
and filters through me
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
aleksa
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 04. 2008. (18:51:39)
Postovi: (A)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2

PostPostano: 22:00 uto, 29. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne trebaš se osjećati glupo, ja sam ta koja se treba osjećati malo priglupo, svaka ti čast. U biti ja ti pojma nemam zašto je točno ono NIJE ISTINA DA NEKA TIJELA NISU POTEŽNA, a ne ono tvoje NEPOSTOJE TIJELA KOJA NISU PROTEŽNA, uglavnom rekoše mi da se ne smije mijenjati sadržaj. Znaš logika mi vadi mast u dobra doba, al me i tangira....
I još, kad kažem NIJE ISTINA DA NEKA TIJELA NISU PROTEŽNA, automatski imam potvrdu, ekvivalenciju onom gornjem sudu, SVA SU TIJELA PROTEŽNA, ukoliko je kontradiktarnost bila NEKA TIJELA NISU PROTEŽNA. Znači ispred zagrade samo se stavi negacija i to je to. Kad kažem sva jesu i neka nisu=kontradikcija, a kad kažem niije istina da neka nisu i sva jesu= ekvivalencija, a onim ne postoje tijela koja nisu protežna iz partikularnog time nisam dobila ekvivalenciju onom univerzalnom....Valjda sam se izrazila kako sam mislila i kako sam ja to skopčala, nemoj da se smiješ............
Ne trebaš se osjećati glupo, ja sam ta koja se treba osjećati malo priglupo, svaka ti čast. U biti ja ti pojma nemam zašto je točno ono NIJE ISTINA DA NEKA TIJELA NISU POTEŽNA, a ne ono tvoje NEPOSTOJE TIJELA KOJA NISU PROTEŽNA, uglavnom rekoše mi da se ne smije mijenjati sadržaj. Znaš logika mi vadi mast u dobra doba, al me i tangira....
I još, kad kažem NIJE ISTINA DA NEKA TIJELA NISU PROTEŽNA, automatski imam potvrdu, ekvivalenciju onom gornjem sudu, SVA SU TIJELA PROTEŽNA, ukoliko je kontradiktarnost bila NEKA TIJELA NISU PROTEŽNA. Znači ispred zagrade samo se stavi negacija i to je to. Kad kažem sva jesu i neka nisu=kontradikcija, a kad kažem niije istina da neka nisu i sva jesu= ekvivalencija, a onim ne postoje tijela koja nisu protežna iz partikularnog time nisam dobila ekvivalenciju onom univerzalnom....Valjda sam se izrazila kako sam mislila i kako sam ja to skopčala, nemoj da se smiješ............


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
alen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 10. 2005. (23:25:58)
Postovi: (221)16
Sarma = la pohva - posuda
132 = 230 - 98

PostPostano: 2:39 sri, 30. 4. 2008    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa točno je njegovo, istu stvar je reko, nije bitno koje točno riječi upotrebljava
Pa točno je njegovo, istu stvar je reko, nije bitno koje točno riječi upotrebljava



_________________
Između ostalog, mislim da bi kolegij mjera i integral trebao imati svoj podforum među kolegijima treće godine
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Teorija skupova Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan