Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Usmeni-prof Marusic
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Goran
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 07. 2003. (16:03:48)
Postovi: (2C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 14:53 pon, 9. 2. 2004    Naslov: Usmeni-prof Marusic Citirajte i odgovorite

Dajte molim vas oni koji su odgovorali danas u pon 9.2 neka malo podijele iskustva i kazu kako prof Marusic pita , i kakva pitanja postavlja.
Dajte molim vas oni koji su odgovorali danas u pon 9.2 neka malo podijele iskustva i kazu kako prof Marusic pita , i kakva pitanja postavlja.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
zoki
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 18. 11. 2003. (22:57:58)
Postovi: (14)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0
Lokacija: my place

PostPostano: 17:59 pon, 9. 2. 2004    Naslov: Re: Usmeni-prof Marusic Citirajte i odgovorite

[quote="Goran"]Dajte molim vas oni koji su odgovorali danas u pon 9.2 neka malo podijele iskustva i kazu kako prof Marusic pita , i kakva pitanja postavlja.[/quote]


evo ja danas odgovarao u 2, dobio sam 5 :)

Pitao algoritme za sortiranje, da ih nabrojiš, objasniš na primjeru (ja odabirom ekstrema), i napišeš algoritam (ja sam morao merge sort, nisam ga znao baš cijelog... ali ideja je bila tu).

Još je pitao prikaz brojeva, kada sam ja bio, cijelih brojeva, binarni komplement, 8,16,32..-bitne aritmetike. Najviše je ljudi rušio na binarnom komplementu :roll:

npr: pita kako se broj -400 prikazuje u računalu.

Možda je druge pitao nešto drugo, ali dok sam bio tamo, samo je to pitao :D
Goran (napisa):
Dajte molim vas oni koji su odgovorali danas u pon 9.2 neka malo podijele iskustva i kazu kako prof Marusic pita , i kakva pitanja postavlja.



evo ja danas odgovarao u 2, dobio sam 5 Smile

Pitao algoritme za sortiranje, da ih nabrojiš, objasniš na primjeru (ja odabirom ekstrema), i napišeš algoritam (ja sam morao merge sort, nisam ga znao baš cijelog... ali ideja je bila tu).

Još je pitao prikaz brojeva, kada sam ja bio, cijelih brojeva, binarni komplement, 8,16,32..-bitne aritmetike. Najviše je ljudi rušio na binarnom komplementu Rolling Eyes

npr: pita kako se broj -400 prikazuje u računalu.

Možda je druge pitao nešto drugo, ali dok sam bio tamo, samo je to pitao Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
koryanshea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2003. (23:50:23)
Postovi: (442)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 27 - 10
Lokacija: Bebop (converted interplanetary trawler)

PostPostano: 18:15 pon, 9. 2. 2004    Naslov: Re: Usmeni-prof Marusic Citirajte i odgovorite

[quote="zoki"]evo ja danas odgovarao u 2, dobio sam 5 :)[/quote]

cestitam :) jesi popio stagod u cumezu?

[quote]Još je pitao prikaz brojeva, kada sam ja bio, cijelih brojeva, binarni komplement, 8,16,32..-bitne aritmetike. Najviše je ljudi rušio na binarnom komplementu :roll: [/quote]

bas zanimljivo, drmac mislim da nikoga nije pitao prikaz cijelih brojeva jer o tome uopce nismo pricali na predavanjima nego samo na vjezbama. upravo sam se zapitala bih li ja znala napisat -400, pa sam skuzila da bih, ali zamisli sramote ono vas rusi radi toga a ja dobila pet a mogla sam slobodno nemat pojma! mislim, nije da me nije temeljito ispilao oko nekih drugih stvari (prikaz realnih brojeva i sve detaljno o tome, huffmana, vezane liste i tako to, sto mi se ipak cini mali teze od dvojnog komplementa)... baj d vej, sort odabirom ekstrema mi je nesto tako neprirodno da bih se bacila kroz prozor da me to pitao :!: srecom, nije :wink:
zoki (napisa):
evo ja danas odgovarao u 2, dobio sam 5 Smile


cestitam Smile jesi popio stagod u cumezu?

Citat:
Još je pitao prikaz brojeva, kada sam ja bio, cijelih brojeva, binarni komplement, 8,16,32..-bitne aritmetike. Najviše je ljudi rušio na binarnom komplementu Rolling Eyes


bas zanimljivo, drmac mislim da nikoga nije pitao prikaz cijelih brojeva jer o tome uopce nismo pricali na predavanjima nego samo na vjezbama. upravo sam se zapitala bih li ja znala napisat -400, pa sam skuzila da bih, ali zamisli sramote ono vas rusi radi toga a ja dobila pet a mogla sam slobodno nemat pojma! mislim, nije da me nije temeljito ispilao oko nekih drugih stvari (prikaz realnih brojeva i sve detaljno o tome, huffmana, vezane liste i tako to, sto mi se ipak cini mali teze od dvojnog komplementa)... baj d vej, sort odabirom ekstrema mi je nesto tako neprirodno da bih se bacila kroz prozor da me to pitao Exclamation srecom, nije Wink



_________________
"Download the files to a non-networked, firewalled computer."
- Dr. Elizabeth Weir
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
ketz
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2003. (01:12:03)
Postovi: (26)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: a thousand kisses deep

PostPostano: 18:33 pon, 9. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

odgovarao sam isto u 14h. pitao me binarno pretrazivanje, binarno stablo i citavu pricu oko toga, sort algoritme, ubacivanje u listu. e zoki, si ti bio sa mnom? bili smo samo dvojica kad je dosao M.
odgovarao sam isto u 14h. pitao me binarno pretrazivanje, binarno stablo i citavu pricu oko toga, sort algoritme, ubacivanje u listu. e zoki, si ti bio sa mnom? bili smo samo dvojica kad je dosao M.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Perosito
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 01. 2004. (22:21:16)
Postovi: (7E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 22:51 pon, 9. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eh, da! Mene je pital isto prikaz broja -400, negdi sam fulal, bar mislim, jer moram opet na usmeni! Uglavnom, nakon toga mislim da budem mogel biti demos, kolko već znam!
Eh, da! Mene je pital isto prikaz broja -400, negdi sam fulal, bar mislim, jer moram opet na usmeni! Uglavnom, nakon toga mislim da budem mogel biti demos, kolko već znam!



_________________
Nije sve tako sivo... Kad imaš s nekim otić na pivo Zivili!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tinica
Gost





PostPostano: 0:22 uto, 10. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[color=darkred][/color][color=darkred][/color][color=darkred][/color][color=darkred][/color][color=darkred][/color]
[quote]Još je pitao prikaz brojeva, kada sam ja bio, cijelih brojeva, binarni komplement, 8,16,32..-bitne aritmetike. [/quote]
sta, sta, kakve aritmetike, sta je to :shock: ?? ajd nek neko objasni, pliz :wink:

Citat:
Još je pitao prikaz brojeva, kada sam ja bio, cijelih brojeva, binarni komplement, 8,16,32..-bitne aritmetike.

sta, sta, kakve aritmetike, sta je to Shocked ?? ajd nek neko objasni, pliz Wink


[Vrh]
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 0:28 uto, 10. 2. 2004    Naslov: Re: Usmeni-prof Marusic Citirajte i odgovorite

[quote="koryanshea"]bas zanimljivo, drmac mislim da nikoga nije pitao prikaz cijelih brojeva jer o tome uopce nismo pricali na predavanjima nego samo na vjezbama. upravo sam se zapitala bih li ja znala napisat -400, pa sam skuzila da bih, ali zamisli sramote ono vas rusi radi toga a ja dobila pet a mogla sam slobodno nemat pojma! mislim, nije da me nije temeljito ispilao oko nekih drugih stvari (prikaz realnih brojeva i sve detaljno o tome,[/quote]

tragicno :roll: :g: :g: :rotfl:

daklem, ako kazes da znas prikazati realni broj u racunalu, a ne znas cijeli, kako onda ti prikazes negativni exponent? npr broja 1.00011001 * 2^(-7) gdje je 1.00011001 binarni zapis, a 2^(-7) treba lijepo zapisati - vid vraga to je cijeli broj i upravo pomocu dvojnog komplementa ga pretvaras :g: i to potrpas u 8 bitova, sa 16, 32, 64, princip je isti, samo je krajnji rezultat malo drugaciji :g:

treba znati sto se uci :PP

ono, ne se ljutiti, provociram :g:

za one kojima fali nesto ideje ili teorije, onaj [url=http://student.math.hr/~nesi/javno/zapis-brojeva.pdf]moj fajl[/url] o prikazu realnih brojeva sadrzi ukratko kako se rade dvojni komplementi (tamo se broj trpa u 8 bitova, jer je tako odredjeno u 32bitnom zapisu realnog broja, no mozete vi trpati svoj cijeli broj u koliko god bitova hocete - dok je to koliko god djeljivo s 8 :) i naravno sad ne pricam o prikazu relanog broja vec samo o prikazu cijelih brojeva), ako ima dodatnih pitanja, pitajte ovdje, na Forumu
koryanshea (napisa):
bas zanimljivo, drmac mislim da nikoga nije pitao prikaz cijelih brojeva jer o tome uopce nismo pricali na predavanjima nego samo na vjezbama. upravo sam se zapitala bih li ja znala napisat -400, pa sam skuzila da bih, ali zamisli sramote ono vas rusi radi toga a ja dobila pet a mogla sam slobodno nemat pojma! mislim, nije da me nije temeljito ispilao oko nekih drugih stvari (prikaz realnih brojeva i sve detaljno o tome,


tragicno Rolling Eyes Mr. Green Mr. Green Valjam se po podu od smijeha

daklem, ako kazes da znas prikazati realni broj u racunalu, a ne znas cijeli, kako onda ti prikazes negativni exponent? npr broja 1.00011001 * 2^(-7) gdje je 1.00011001 binarni zapis, a 2^(-7) treba lijepo zapisati - vid vraga to je cijeli broj i upravo pomocu dvojnog komplementa ga pretvaras Mr. Green i to potrpas u 8 bitova, sa 16, 32, 64, princip je isti, samo je krajnji rezultat malo drugaciji Mr. Green

treba znati sto se uci Weeee-heeee!!!

ono, ne se ljutiti, provociram Mr. Green

za one kojima fali nesto ideje ili teorije, onaj moj fajl o prikazu realnih brojeva sadrzi ukratko kako se rade dvojni komplementi (tamo se broj trpa u 8 bitova, jer je tako odredjeno u 32bitnom zapisu realnog broja, no mozete vi trpati svoj cijeli broj u koliko god bitova hocete - dok je to koliko god djeljivo s 8 Smile i naravno sad ne pricam o prikazu relanog broja vec samo o prikazu cijelih brojeva), ako ima dodatnih pitanja, pitajte ovdje, na Forumu



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 0:37 uto, 10. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="tinica"][color=darkred][/color][color=darkred][/color][color=darkred][/color][color=darkred][/color][color=darkred][/color]
[quote]Još je pitao prikaz brojeva, kada sam ja bio, cijelih brojeva, binarni komplement, 8,16,32..-bitne aritmetike. [/quote]
sta, sta, kakve aritmetike, sta je to :shock: ?? ajd nek neko objasni, pliz :wink:[/quote]

ah, napokon pravi posao za demose :g:
[color=orange]btw, ak nekome jos ponesto nije jasno, moje demonstrature se odrzavaju i tijekom ovog ispitnog roka ([b]srijedom od 14 do 16 negdje na drugom katu[/b] - ona uciona bliza wcima :) )[/color]

dakle, x bitna aritmetika (gdje je x djeljivo sa 8 u nasem slucaju) je komplicirani nacin za reci:
'brojeve (bilo cijele bilo realne) trpamo u x bitova" po odredjenim praviliom, ofkors :g:


dakle, npr, 8 bitnu aritmetiku cijelih brojeva susreces prlikom 32 bitne aritmetike realnih
ili po hrvatski - primjer kada cijeli broj trpas u 8 bitova je kada prilikom prikaza realnog broja u 32 bita zapisujes exponent

kada spremas realni broj u 64 bita, onda, koliko me sjecanje sluzi, exponenet-cijeli broj se sprema u 16 bita (ostalo pravilo je isto - prvi bit je predznak realnog broja, ostalih 64-17 je za prikaz mantise) i tada se takav nacin zapisa zove double precision, olitiga dvostruka tocnost

(u 32 bita je jednostruka tocnost olitiga single precision)

:g: eto, nadam se da je sad jasniji taj rjecnik pojmova :g:


btw, Perosito, nadam se da cu moci biti demos i iduce godine (jer mi je to zabavno) i da ces i ti biti, pa cemo skupa biti demosi :g:
tinica (napisa):

Citat:
Još je pitao prikaz brojeva, kada sam ja bio, cijelih brojeva, binarni komplement, 8,16,32..-bitne aritmetike.

sta, sta, kakve aritmetike, sta je to Shocked ?? ajd nek neko objasni, pliz Wink


ah, napokon pravi posao za demose Mr. Green
btw, ak nekome jos ponesto nije jasno, moje demonstrature se odrzavaju i tijekom ovog ispitnog roka (srijedom od 14 do 16 negdje na drugom katu - ona uciona bliza wcima Smile )

dakle, x bitna aritmetika (gdje je x djeljivo sa 8 u nasem slucaju) je komplicirani nacin za reci:
'brojeve (bilo cijele bilo realne) trpamo u x bitova" po odredjenim praviliom, ofkors Mr. Green


dakle, npr, 8 bitnu aritmetiku cijelih brojeva susreces prlikom 32 bitne aritmetike realnih
ili po hrvatski - primjer kada cijeli broj trpas u 8 bitova je kada prilikom prikaza realnog broja u 32 bita zapisujes exponent

kada spremas realni broj u 64 bita, onda, koliko me sjecanje sluzi, exponenet-cijeli broj se sprema u 16 bita (ostalo pravilo je isto - prvi bit je predznak realnog broja, ostalih 64-17 je za prikaz mantise) i tada se takav nacin zapisa zove double precision, olitiga dvostruka tocnost

(u 32 bita je jednostruka tocnost olitiga single precision)

Mr. Green eto, nadam se da je sad jasniji taj rjecnik pojmova Mr. Green


btw, Perosito, nadam se da cu moci biti demos i iduce godine (jer mi je to zabavno) i da ces i ti biti, pa cemo skupa biti demosi Mr. Green



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 12:19 uto, 10. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad smo već kod usmenog... dali je nekog pitao nešto u vezi s datotekama, diskom, odnosno gradivo sa zadnja dva predavanja :?:
Kad smo već kod usmenog... dali je nekog pitao nešto u vezi s datotekama, diskom, odnosno gradivo sa zadnja dva predavanja Question


[Vrh]
kristina
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 12. 2003. (12:44:13)
Postovi: (DE)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
-6 = 11 - 17

PostPostano: 15:48 uto, 10. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prof. Drmač nikog nije pitao ništa o datotekama a za prof. Marušića ne znam. Mislim da to ne pitaju, bilo bi prelagano. :wink:
Prof. Drmač nikog nije pitao ništa o datotekama a za prof. Marušića ne znam. Mislim da to ne pitaju, bilo bi prelagano. Wink


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Perosito
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 01. 2004. (22:21:16)
Postovi: (7E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 16:13 uto, 10. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

E, zanima me jedna stvar! Tam s predavanja malo čitkaram, pa mi nije najjasnije! Kad zapisujemo broj npr. -400, jel ga zapisujemo kao realni ili kao cijeli! I brojeve veće od kojeg broja zapisujemo kao realne? :roll: I da, predznak zapisujemo (0 ili 1) bez obzira kakav broj dobijemo? :? Daj mi Nesi, molim te, pojasni još to malo, ne mogu bez toga biti demos! :lol:
E, zanima me jedna stvar! Tam s predavanja malo čitkaram, pa mi nije najjasnije! Kad zapisujemo broj npr. -400, jel ga zapisujemo kao realni ili kao cijeli! I brojeve veće od kojeg broja zapisujemo kao realne? Rolling Eyes I da, predznak zapisujemo (0 ili 1) bez obzira kakav broj dobijemo? Confused Daj mi Nesi, molim te, pojasni još to malo, ne mogu bez toga biti demos! Laughing



_________________
Nije sve tako sivo... Kad imaš s nekim otić na pivo Zivili!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 17:08 uto, 10. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Perosito"]E, zanima me jedna stvar! Tam s predavanja malo čitkaram, pa mi nije najjasnije! Kad zapisujemo broj npr. -400, jel ga zapisujemo kao realni ili kao cijeli! I brojeve veće od kojeg broja zapisujemo kao realne? :roll: I da, predznak zapisujemo (0 ili 1) bez obzira kakav broj dobijemo? :? Daj mi Nesi, molim te, pojasni još to malo, ne mogu bez toga biti demos! :lol:[/quote]

tebi je zadatak ili
a) prikazi ovaj broj kao cijeli u racunalu u 8/16/32 bita
ili
b) prikazi ovaj broj kao realni u racunalu u 32/64 bita

NECE ti reci 'prikazi ovaj broj u racunalu u 32 bita'
MORAJU ti reci kao kakav broj ga zapisujes

AKO NE kazu, onda pitajte KAKO trebate prikazati
ili recite ovaj broj prikazujem kao cijeli/realni (ono sto vam se vise svidja)
ali pokusajte saznati na sto je profesor mislio (naravno, kulturno :g:)

ok, sad smo to rijesili
cijeli brojevi idu
u 8 bitova od -128 do 127
u 16 bitova od -32768 do 32767 (od -2^(n-1) do 2^(n-1) - 1, gdje je n broj bitova)

realni.... uf.... recimo da ih ima puno :lol:


predznak
ako prikazujes CIJELE brojeve
1) pozitivni - pretvoris broj u binarni i nadopunis do onoliko bitova u koliko ga moras prikazati
2) negativni - metodom dvojnog komplementa u zadano bitova

REALNI
prvi bit je predznak
exponent i mantisu trpate po pravilima :g:
naravno, ako ih ne znate, imate fajl negdje linkani :g:
Perosito (napisa):
E, zanima me jedna stvar! Tam s predavanja malo čitkaram, pa mi nije najjasnije! Kad zapisujemo broj npr. -400, jel ga zapisujemo kao realni ili kao cijeli! I brojeve veće od kojeg broja zapisujemo kao realne? Rolling Eyes I da, predznak zapisujemo (0 ili 1) bez obzira kakav broj dobijemo? Confused Daj mi Nesi, molim te, pojasni još to malo, ne mogu bez toga biti demos! Laughing


tebi je zadatak ili
a) prikazi ovaj broj kao cijeli u racunalu u 8/16/32 bita
ili
b) prikazi ovaj broj kao realni u racunalu u 32/64 bita

NECE ti reci 'prikazi ovaj broj u racunalu u 32 bita'
MORAJU ti reci kao kakav broj ga zapisujes

AKO NE kazu, onda pitajte KAKO trebate prikazati
ili recite ovaj broj prikazujem kao cijeli/realni (ono sto vam se vise svidja)
ali pokusajte saznati na sto je profesor mislio (naravno, kulturno Mr. Green)

ok, sad smo to rijesili
cijeli brojevi idu
u 8 bitova od -128 do 127
u 16 bitova od -32768 do 32767 (od -2^(n-1) do 2^(n-1) - 1, gdje je n broj bitova)

realni.... uf.... recimo da ih ima puno Laughing


predznak
ako prikazujes CIJELE brojeve
1) pozitivni - pretvoris broj u binarni i nadopunis do onoliko bitova u koliko ga moras prikazati
2) negativni - metodom dvojnog komplementa u zadano bitova

REALNI
prvi bit je predznak
exponent i mantisu trpate po pravilima Mr. Green
naravno, ako ih ne znate, imate fajl negdje linkani Mr. Green



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Gost






PostPostano: 12:30 sri, 11. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

A kako prikazat broj-400?? :?: :?: :?: :?: :oops:
A kako prikazat broj-400?? Question Question Question Question Embarassed


[Vrh]
Gost






PostPostano: 14:57 sri, 11. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Skini si file o zapisu brojeva u računalu od Nesi (link ti se nalazi na ovom forumu pod temom normalizirani i denorm. brojevi).

I to ti je to, ona je imala za primjer broj -7, a ti imaš -400. Jedino je razlika što kada pretvoriš broj 400 u binarni, imat ćeš više od 8 bitova. No zato prebaciš zapis u 16 bitova (ona je u 8 ).
Skini si file o zapisu brojeva u računalu od Nesi (link ti se nalazi na ovom forumu pod temom normalizirani i denorm. brojevi).

I to ti je to, ona je imala za primjer broj -7, a ti imaš -400. Jedino je razlika što kada pretvoriš broj 400 u binarni, imat ćeš više od 8 bitova. No zato prebaciš zapis u 16 bitova (ona je u 8 ).


[Vrh]
koryanshea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2003. (23:50:23)
Postovi: (442)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 27 - 10
Lokacija: Bebop (converted interplanetary trawler)

PostPostano: 15:08 sri, 11. 2. 2004    Naslov: Re: Usmeni-prof Marusic Citirajte i odgovorite

[quote="Nesi"][quote="koryanshea"]upravo sam se zapitala bih li ja znala napisat -400, pa sam skuzila da bih[/quote]

tragicno :roll: :g: :g: :rotfl:[/quote]

pa stvarno ne vidim sta je tragicno u tome da znam nesto :)
nisam znala da inace ostavljam dojam da nista ne kuzim i da ucim stvari na pamet. pitaj barba drmaca sta bi on imao reci o tome :P
Nesi (napisa):
koryanshea (napisa):
upravo sam se zapitala bih li ja znala napisat -400, pa sam skuzila da bih


tragicno Rolling Eyes Mr. Green Mr. Green Valjam se po podu od smijeha


pa stvarno ne vidim sta je tragicno u tome da znam nesto Smile
nisam znala da inace ostavljam dojam da nista ne kuzim i da ucim stvari na pamet. pitaj barba drmaca sta bi on imao reci o tome Razz



_________________
"Download the files to a non-networked, firewalled computer."
- Dr. Elizabeth Weir
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Perosito
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 01. 2004. (22:21:16)
Postovi: (7E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 15:43 sri, 11. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala Nesi! Ovim postom si uklonila sve moje dvojbe, mislil sam da se može oboje, al sad sam siguran!
Ak će me još nešto zanimati onda se javim ovdje, možda bude nekih nejasnoća kod računanja složenosti algoritama... :mrgreen:
Hvala Nesi! Ovim postom si uklonila sve moje dvojbe, mislil sam da se može oboje, al sad sam siguran!
Ak će me još nešto zanimati onda se javim ovdje, možda bude nekih nejasnoća kod računanja složenosti algoritama... Mr. Green



_________________
Nije sve tako sivo... Kad imaš s nekim otić na pivo Zivili!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 16:00 sri, 11. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]A kako prikazat broj-400?? :?: :?: :?: :?: :oops:[/quote]

[color=red]dodatak by ja: ispravljene su greske, crveno je KRIVA verzija[/color]
[color=indigo]indigo je TOCNA verzija[/color]

dakle, na to ja imam podpitanje?
kao realni ili kao cijeli broj?
i u koliko bitova?

mislim da niste shvatili ono sto sam htjela naglasiti...
dakle, ako prije tog pitanja NIJE ni na koji nacin receno o kakvim brojevima raspravljate, onda vi NE mozete pretpostaviti sto profesor hoce da vi napisete... (ok, mozete, ali to takodjer povlaci da ste krivo shvatili i padnete na ispitu, pa ako to zelite :roll:)

da sad ne prodje opet jedan dan, koji nekima mozda moze biti bitan, napisat cu u oba slucaja kako bi to prikazali
[b]ali, vi kada ste na usmenom, jednostavno MORATE znati sto vas se pita, ako ne znate tj ne razumijete pitanje VI SMIJETE pitati da vam profesor razjasni pitanje[/b]

dakle, broj -400 prikazati u sistemu 'prikaz realnog broja u racunalu, 32 bita'

ovak
prvo 400 pretvoris u binarni broj -> 110010000
onda taj binarni broj (110010000) napises tako da bude normalizirana mantisa -> 1.10010000 * 2^8 (pomices binarnu decimalnu tocku i nastimavas da bude oblika 1.nesto puta 2 na nesto) (ljepsi zapis je 1.1001 * 2^8 - samo nisam napisala sve nule na kraju)

dakle, do sada imas
400 > 110010000 > 1.1001 * 2^[b]8[/b]

e sad, ovaj 8 iz exponenta (boldani broj) treba jos prikazati [color=red][i]kao cijeli broj[/i][/color] u 8 bitova [size=18][color=indigo][b](ne kao cijeli broj, vec po IEEE standardu)[/b][/color][/size]
[color=red][i]8 u binarno je 1000[/i] <- ovo NIJE dobro
[i]pa to u 8 bitova je 00001000[/i]
[/color]
[size=18][color=indigo][b]dakle, osmici dodamo 127 -> 8 + 127 = 135
135 u binarno je 1000 0111
to je vec u 8 bitova, da nije, trebalo bi dopuniti[/b][/color][/size]
u na kraju predznak broja -400 je 1 jer je -400 negativan

i na kraju to izgleda ovako:
[color=red][i]10000100 01001000 00000000 00000000[/i] i OVO JE KRIVO[/color]
[size=18][color=indigo][b]ne, nego ovako:
11000011 11001000 00000000 00000000[/b][/color][/size]

sad prikaz -400 kao cijeli broj
aha, imam negativni broj, znaci od 400 trazim dvojni komplement (to ima da vam bude prva stvar koje cete se sjetiti kada vidite negativni cijeli broj :g:)
ok
400 u binarno je 110010000
dopunim do 8 bitova... no.. ups... on ih ima 9
ako je zadatak bio prikazi ga u 8 bitova, ovo je mjesto gdje vi profesoru kazete da prikaz broja 400 vec ima 9 bitova i to nikako ne stane u 8 bitova (na koje smo do sada navikli)
ok, reci ce profesor, onda vi to meni zapisite tako da to nekako stane u memoriju
onda se vama upali lampica i kazete 'pa da, onda ga idem prikazati u 16 bitova' :g:

ok, dosta scenarija, zakljucili smo da cemo 400 potrpati u 16 bitova :g:
dakle, 110010000 u 16 bitova je 00000001 10010000
(razdvajam radi bolje preglednosti)

ok, to je 400
sad mu trazimo dvojni komplement jer nas zanima zapravo broj -400
ok
00000001 10010000 radimo zamjenu 0 i 1 (0 ide u 1, a 1 ide u 0)
11111110 01101111
dodamo tome 1 i imamo 11111110 01110000

i to je prikaz broja -400 u 16 bitova kao cijeli broj


eto, mislim da je sada jos jasnije

nego, sta ste se toliko uhvatili broja -400?
mislite, ako je sada pitao to, da ce i dalje ostati na istom primjeru i pitanju?
bitno je da shvatite algoritam, a ne posebne slucajeve da naucite napamet
Anonymous (napisa):
A kako prikazat broj-400?? Question Question Question Question Embarassed


dodatak by ja: ispravljene su greske, crveno je KRIVA verzija
indigo je TOCNA verzija

dakle, na to ja imam podpitanje?
kao realni ili kao cijeli broj?
i u koliko bitova?

mislim da niste shvatili ono sto sam htjela naglasiti...
dakle, ako prije tog pitanja NIJE ni na koji nacin receno o kakvim brojevima raspravljate, onda vi NE mozete pretpostaviti sto profesor hoce da vi napisete... (ok, mozete, ali to takodjer povlaci da ste krivo shvatili i padnete na ispitu, pa ako to zelite Rolling Eyes)

da sad ne prodje opet jedan dan, koji nekima mozda moze biti bitan, napisat cu u oba slucaja kako bi to prikazali
ali, vi kada ste na usmenom, jednostavno MORATE znati sto vas se pita, ako ne znate tj ne razumijete pitanje VI SMIJETE pitati da vam profesor razjasni pitanje

dakle, broj -400 prikazati u sistemu 'prikaz realnog broja u racunalu, 32 bita'

ovak
prvo 400 pretvoris u binarni broj → 110010000
onda taj binarni broj (110010000) napises tako da bude normalizirana mantisa → 1.10010000 * 2^8 (pomices binarnu decimalnu tocku i nastimavas da bude oblika 1.nesto puta 2 na nesto) (ljepsi zapis je 1.1001 * 2^8 - samo nisam napisala sve nule na kraju)

dakle, do sada imas
400 > 110010000 > 1.1001 * 2^8

e sad, ovaj 8 iz exponenta (boldani broj) treba jos prikazati kao cijeli broj u 8 bitova (ne kao cijeli broj, vec po IEEE standardu)
8 u binarno je 1000 ← ovo NIJE dobro
pa to u 8 bitova je 00001000

dakle, osmici dodamo 127 → 8 + 127 = 135
135 u binarno je 1000 0111
to je vec u 8 bitova, da nije, trebalo bi dopuniti

u na kraju predznak broja -400 je 1 jer je -400 negativan

i na kraju to izgleda ovako:
10000100 01001000 00000000 00000000 i OVO JE KRIVO
ne, nego ovako:
11000011 11001000 00000000 00000000


sad prikaz -400 kao cijeli broj
aha, imam negativni broj, znaci od 400 trazim dvojni komplement (to ima da vam bude prva stvar koje cete se sjetiti kada vidite negativni cijeli broj Mr. Green)
ok
400 u binarno je 110010000
dopunim do 8 bitova... no.. ups... on ih ima 9
ako je zadatak bio prikazi ga u 8 bitova, ovo je mjesto gdje vi profesoru kazete da prikaz broja 400 vec ima 9 bitova i to nikako ne stane u 8 bitova (na koje smo do sada navikli)
ok, reci ce profesor, onda vi to meni zapisite tako da to nekako stane u memoriju
onda se vama upali lampica i kazete 'pa da, onda ga idem prikazati u 16 bitova' Mr. Green

ok, dosta scenarija, zakljucili smo da cemo 400 potrpati u 16 bitova Mr. Green
dakle, 110010000 u 16 bitova je 00000001 10010000
(razdvajam radi bolje preglednosti)

ok, to je 400
sad mu trazimo dvojni komplement jer nas zanima zapravo broj -400
ok
00000001 10010000 radimo zamjenu 0 i 1 (0 ide u 1, a 1 ide u 0)
11111110 01101111
dodamo tome 1 i imamo 11111110 01110000

i to je prikaz broja -400 u 16 bitova kao cijeli broj


eto, mislim da je sada jos jasnije

nego, sta ste se toliko uhvatili broja -400?
mislite, ako je sada pitao to, da ce i dalje ostati na istom primjeru i pitanju?
bitno je da shvatite algoritam, a ne posebne slucajeve da naucite napamet



_________________
It's not who you love. It's how.


Zadnja promjena: Nesi; 23:41 pet, 13. 2. 2004; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Nesi
Inventar Foruma
(Moderator)
Inventar Foruma<br>(Moderator)


Pridružen/a: 14. 10. 2002. (14:27:35)
Postovi: (E68)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 16:16 sri, 11. 2. 2004    Naslov: Re: Usmeni-prof Marusic Citirajte i odgovorite

[quote="koryanshea"][quote="Nesi"][quote="koryanshea"]upravo sam se zapitala bih li ja znala napisat -400, pa sam skuzila da bih[/quote]

tragicno :roll: :g: :g: :rotfl:[/quote]

pa stvarno ne vidim sta je tragicno u tome da znam nesto :)
nisam znala da inace ostavljam dojam da nista ne kuzim i da ucim stvari na pamet. pitaj barba drmaca sta bi on imao reci o tome :P[/quote]

tragicno je u tome da baratas sa prikazom cijelh brojeva (dakle, kad prikazujes exponent u prikazu realnih brojeva) a da toga nisi ful svjesna :rotfl:

i ofkors, ne ostavljas dojam da nis ne kuzis (dapace, upravo suprotno :g. ), samo sam se odvalila od smijeha na ovo tvoje 'bih li znala' i 'skuzila da bih' :o)

ne se ljutiti :g:

btw, bi bila [img]http://www.jobbyyou.com/images/heart_ani.gif[/img] i probala objasniti huffmanov, hofmanov ili kako god da se algoritam zove? ja to prvi put vidjela danas i nije da sam uspjela iz cudnih biljeski shvatiti cemu sve to
ono o nekakvom kodiranju ili sto li god bi to trebalo biti (ja sam uvjerena da mi to nismo radili.. pa zadrzavam pravo ne znati :) )
koryanshea (napisa):
Nesi (napisa):
koryanshea (napisa):
upravo sam se zapitala bih li ja znala napisat -400, pa sam skuzila da bih


tragicno Rolling Eyes Mr. Green Mr. Green Valjam se po podu od smijeha


pa stvarno ne vidim sta je tragicno u tome da znam nesto Smile
nisam znala da inace ostavljam dojam da nista ne kuzim i da ucim stvari na pamet. pitaj barba drmaca sta bi on imao reci o tome Razz


tragicno je u tome da baratas sa prikazom cijelh brojeva (dakle, kad prikazujes exponent u prikazu realnih brojeva) a da toga nisi ful svjesna Valjam se po podu od smijeha

i ofkors, ne ostavljas dojam da nis ne kuzis (dapace, upravo suprotno :g. ), samo sam se odvalila od smijeha na ovo tvoje 'bih li znala' i 'skuzila da bih' Big nose

ne se ljutiti Mr. Green

btw, bi bila i probala objasniti huffmanov, hofmanov ili kako god da se algoritam zove? ja to prvi put vidjela danas i nije da sam uspjela iz cudnih biljeski shvatiti cemu sve to
ono o nekakvom kodiranju ili sto li god bi to trebalo biti (ja sam uvjerena da mi to nismo radili.. pa zadrzavam pravo ne znati Smile )



_________________
It's not who you love. It's how.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Crni
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 15. 12. 2003. (01:20:43)
Postovi: (23C)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 29 - 25
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 20:09 sri, 11. 2. 2004    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li prof. Marušić pita prikaz racionalnih brojeva ili samo cijelih?
Dakle, ako je nekog pitao, neka se javi ili ako je neko vidio
prof. Marušića kako to pita, nek se javi.

Naime, imam još posla oko nekih drugih predmeta, pa da si
ušparam vrijeme. :)
Da li prof. Marušić pita prikaz racionalnih brojeva ili samo cijelih?
Dakle, ako je nekog pitao, neka se javi ili ako je neko vidio
prof. Marušića kako to pita, nek se javi.

Naime, imam još posla oko nekih drugih predmeta, pa da si
ušparam vrijeme. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
koryanshea
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 12. 10. 2003. (23:50:23)
Postovi: (442)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
17 = 27 - 10
Lokacija: Bebop (converted interplanetary trawler)

PostPostano: 23:43 sri, 11. 2. 2004    Naslov: Re: Usmeni-prof Marusic Citirajte i odgovorite

[quote="Nesi"]tragicno je u tome da baratas sa prikazom cijelh brojeva (dakle, kad prikazujes exponent u prikazu realnih brojeva) a da toga nisi ful svjesna :rotfl:[/quote]

ne da mi se raspisivat ono sto sam htjela rec na ovo... uopce nije bitno

[quote]btw, bi bila [img]http://www.jobbyyou.com/images/heart_ani.gif[/img] i probala objasniti huffmanov, hofmanov ili kako god da se algoritam zove? ja to prvi put vidjela danas i nije da sam uspjela iz cudnih biljeski shvatiti cemu sve to
ono o nekakvom kodiranju ili sto li god bi to trebalo biti (ja sam uvjerena da mi to nismo radili.. pa zadrzavam pravo ne znati :) )[/quote]

ne, niste radili, barem tog u tvojim biljeskama nema (sto je valjda ekvivalentno tome da niste radili :P ). ja bih vrlo rado sad nesto pokusala objasnit, ali bez mahanja rukama i saranja po nekom papiru (barem vezano za ovo cudo) nisam bas efikasno objasnjavalo. pokusala sam pronac neke zgodne linkove vezane za to, pa sam najbolje sto sam nasla postala u topicu 'huffman za sve', ja mislim da sam ga tako nazvala :)
Nesi (napisa):
tragicno je u tome da baratas sa prikazom cijelh brojeva (dakle, kad prikazujes exponent u prikazu realnih brojeva) a da toga nisi ful svjesna Valjam se po podu od smijeha


ne da mi se raspisivat ono sto sam htjela rec na ovo... uopce nije bitno

Citat:
btw, bi bila i probala objasniti huffmanov, hofmanov ili kako god da se algoritam zove? ja to prvi put vidjela danas i nije da sam uspjela iz cudnih biljeski shvatiti cemu sve to
ono o nekakvom kodiranju ili sto li god bi to trebalo biti (ja sam uvjerena da mi to nismo radili.. pa zadrzavam pravo ne znati Smile )


ne, niste radili, barem tog u tvojim biljeskama nema (sto je valjda ekvivalentno tome da niste radili Razz ). ja bih vrlo rado sad nesto pokusala objasnit, ali bez mahanja rukama i saranja po nekom papiru (barem vezano za ovo cudo) nisam bas efikasno objasnjavalo. pokusala sam pronac neke zgodne linkove vezane za to, pa sam najbolje sto sam nasla postala u topicu 'huffman za sve', ja mislim da sam ga tako nazvala Smile



_________________
"Download the files to a non-networked, firewalled computer."
- Dr. Elizabeth Weir
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Programiranje 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan