zad. s roka 02.09.2005
Select messages from
# through # FAQ
[/[Print]\]
Idite na 1, 2  Sljedeće  :| |:
Forum@DeGiorgi -> Diskretna matematika

#1: zad. s roka 02.09.2005 Autor/ica: Gost PostPostano: 12:44 pon, 5. 9. 2005
    —
nkn je moguce podijeliti 40 jabuka na petoro djece tako da svako dijete dobije paran broj jabuka, i to barem dvije, ali najvise 12?
ja sam to rijesila pomocu fi, ali kao 40 kuglica u pet istih kutija. I sad je to meni krivo, jer nisam gledala da su djeca razlicita(a jabuke su iste)? gdje je tu logika ako ne pise niti da su djeca razlicita niti da su jabuke iste; mogla sam isto tako uzeti da su djeca ista,a jabuke razlicite? ne kuzim Sad

#2:  Autor/ica: annna PostPostano: 12:48 pon, 5. 9. 2005
    —
kad se radi o ljudima uvijek ih gledas kao razlicite.. pa i logicno je, zar ne? Smile

#3:  Autor/ica: phxLokacija: Zagreb PostPostano: 15:11 pon, 5. 9. 2005
    —
annna (napisa):
kad se radi o ljudima uvijek ih gledas kao razlicite.. pa i logicno je, zar ne? Smile


To je već stvar političke procjene Razz Razz
Obično se napiše što je isto a što različito (npr onaj zadatak sa podjelom kikija i bronhija među djecom), a ukoliko nije napisano dobro je pitati sastavljača tijekom ispita.

#4:  Autor/ica: CasperLokacija: Krk PostPostano: 17:19 pon, 5. 9. 2005
    —
joooj, pa na Krckovim vjezbama je jasno i glasno receno:

Ljudi su UVIJEK razliciti!!! Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation

#5:  Autor/ica: krcko PostPostano: 20:28 pon, 5. 9. 2005
    —
Tak je. Ne bi bilo politicki korektno trpati ih u multiskupove #Silly

#6:  Autor/ica: jelena PostPostano: 11:36 sri, 14. 9. 2005
    —
Smile

#7:  Autor/ica: kreso PostPostano: 11:57 sri, 14. 9. 2005
    —
Citat:
nkn je moguce podijeliti 40 jabuka na petoro djece tako da svako dijete dobije paran broj jabuka, i to barem dvije, ali najvise 12?
ja sam to rijesila pomocu fi, ali kao 40 kuglica u pet istih kutija.


a) a i ja napisao sam kao (x^2+x^4+...+x^12)^5 no to je pretpostavljam krivo jer djecu smatram istima jel je?

b) a da sam napravio kao ( x^2/2! +x^4/3!+......+x^12/12!)^5 da li bi to onda uzelo u obzir da su djeca različita?

malo me to buni jer zar se kao pod a) tj sa FI ne rjesavaju i NKN mozemo rjesiti jednadzbu...., a ondje se onda uzima da su x1,x2... razliciti, sto ne?

ili je meni sve to malo zbrkano u glavi?

ajd please, razjasnite mi to malo.

#8:  Autor/ica: krcko PostPostano: 13:42 sri, 14. 9. 2005
    —
Prvo, djeca su razlicita a jabuke iste. To je implicitno i mozda bi trebalo naglasiti, no kad rijesite odredjen broj takvih zadataka nece vas vise zbunjivati.

Drugo, kad su vec jabuke iste mozemo ih zamijeniti kuglicama. A djecu razlicitim kutijama. Znaci, bitno je koliko ima kuglica u pojedinoj kutiji, ali ne koje su to kuglice. Rasporede mozemo identificirati s uredjenom petorkom (x_1,...,x_5) koja nam kaze koliko je pojedino dijete dobilo jabuka. Drugim rijecima, rjesavamo jednadzbu x_1+...+x_5=40 uz uvjete koji pisu u zadatku. Sad, poznato je da se rjesenja takvih jednadzbi prebrojavaju pomocu obicnih funkcija izvodnica. U ovom slucaju radi se o FI pod a).

#9:  Autor/ica: menschen PostPostano: 22:58 sri, 14. 9. 2005
    —
A kako se propozna kad ide obična FI a kad eksponencijalna?

#10:  Autor/ica: krcko PostPostano: 0:38 čet, 15. 9. 2005
    —
U idealnom slucaju razmisljanjem Think

Ili tako da pogledas hintove.


Zadnja promjena: krcko; 18:43 sub, 17. 9. 2005; ukupno mijenjano 1 put.

#11:  Autor/ica: kreso PostPostano: 16:19 sub, 17. 9. 2005
    —
3 zadatak s istog roka,
Zadan je konveksan mnogokut s n vrhova. koliko ima trokuta čiji su vrhovi u vrhovima toh mnogokuta tako da niti jedna stranica trokuta nije ujedino i stranica mnogokuta.

jel mi moze netko dati barem hint preko cega i kako, mislim da je rekurzija zapravo siguran sam ali ne vidim s cime da povezem broj trokuta s brojem vrhova? probo sam i preko diagonala ali ne vidim povezanost Question

#12:  Autor/ica: hermione PostPostano: 16:25 sub, 17. 9. 2005
    —
POgledaj zadatak sa vjezbi.Samo smo tada trazili k-terokut.Sada k zamjenis sa trojkom jer se radi o trokutu.

#13:  Autor/ica: kreso PostPostano: 17:04 sub, 17. 9. 2005
    —
ajd molim te napisi datum tih vjezbi i rj zadatka jer meni se cini da taj zadatak nemam u svojim vjezbama, izgleda da bas taj put nisam bio. Embarassed

hm, po datumima mi fali samo 8.12 i 5.01 ali mislim da te dane nije ni bilo vjezbi... Question

#14:  Autor/ica: hermione PostPostano: 19:34 sub, 17. 9. 2005
    —
Reci cu ti zadatak jer ja imah vjezbe kod Krnica.Zad 15,kombinacija skupova.

#15:  Autor/ica: kreso PostPostano: 10:48 ned, 18. 9. 2005
    —
nazalost ja imam krckove vjezbe, a u njim nema tog zadatka.

#16:  Autor/ica: DAVOR PostPostano: 20:47 čet, 22. 9. 2005
    —
Ajde,pliz Hermiona,il netko tko vec ima vjezbe od krnica sa tim zadatkom, da napise rjesenje tog zadatka na forum ako nije problem. Bio bih jako zahvalan jer sam i ja jedan od onih koji je bio kod krcka na vjezba, pa nema taj zadatak, a zanima me rjesenje,tj. bolje receno postupak rjesavanja.

#17:  Autor/ica: hermione PostPostano: 7:11 pet, 23. 9. 2005
    —
Neka je P konveksni n-terokut.Dokazite da je broj k-terokuta ciji su vrhovi ujedno i vrhovi od P,a sve su ima stranice dijagonale iz P jednak (n povrh k)*(n-k-1 povrh k-1)

Rj.:Krenimo konstruirati k-terokut iz jednog vrha(npr vrha 1).Od preostalih n-1 vrhova trebamo odabrati k-1 vrh tako da ti vrhovi nisu susjedni,no kako ne smiju biti ni vrhovi 2,n od n-3 vrhova trebamo odabrati njih k-1,pa je prema pretpostavci zadatka to jednako (n-3-(k-1)+1 povrh k-1)=(n-k-1 povrh -1)

Broj konstruiranih k-terokuta je n(n-k-1 povrh k-1),ali taj rezultat moramo podijeliti sa k jer smo svaki n-terokut brojali k puta pa je konacno rjesenje
(n povrh k)*(n-k-1 povrh k-1).

U zadatku smo koristili cinjenicu da je broj k-clanih podskupova koji ne sadrze susjedne brojeve jednak (n-k-1 povrh k)


U zadatku sa roka asistenta Krnica umjesto k-terokuta gledali smo trokut.Tako da je rjesenje za k=3:(n povrh3)*(n-4 povrh 2)

#18:  Autor/ica: kreso PostPostano: 8:50 pet, 23. 9. 2005
    —
pa mislim da to rijesenje bas i nije tocno evo primejer za n=6 dobijemo 20 trokuta ? a pouzdano znam da ih ima 2 Rolling Eyes

#19:  Autor/ica: hermione PostPostano: 8:53 pet, 23. 9. 2005
    —
Nisam bila na tom roku,ali moji su tak rjesili i bilo im je tocno.

#20:  Autor/ica: kreso PostPostano: 9:01 pet, 23. 9. 2005
    —
hvala svejedno. Very Happy
ma do toga rjesenja sam i ja dosao ali mi se kada nacrtam bas i ne poklapaju teorija i praksa Confused



Forum@DeGiorgi -> Diskretna matematika


output generated using printer-friendly topic mod. Vremenska zona: GMT + 01:00.

Idite na 1, 2  Sljedeće  :| |:
Stranica 1 / 2.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin