Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zad. s roka 02.09.2005
WWW:
Idite na 1, 2  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Gost






PostPostano: 12:44 pon, 5. 9. 2005    Naslov: zad. s roka 02.09.2005 Citirajte i odgovorite

nkn je moguce podijeliti 40 jabuka na petoro djece tako da svako dijete dobije paran broj jabuka, i to barem dvije, ali najvise 12?
ja sam to rijesila pomocu fi, ali kao 40 kuglica u pet istih kutija. I sad je to meni krivo, jer nisam gledala da su djeca razlicita(a jabuke su iste)? gdje je tu logika ako ne pise niti da su djeca razlicita niti da su jabuke iste; mogla sam isto tako uzeti da su djeca ista,a jabuke razlicite? ne kuzim :(
nkn je moguce podijeliti 40 jabuka na petoro djece tako da svako dijete dobije paran broj jabuka, i to barem dvije, ali najvise 12?
ja sam to rijesila pomocu fi, ali kao 40 kuglica u pet istih kutija. I sad je to meni krivo, jer nisam gledala da su djeca razlicita(a jabuke su iste)? gdje je tu logika ako ne pise niti da su djeca razlicita niti da su jabuke iste; mogla sam isto tako uzeti da su djeca ista,a jabuke razlicite? ne kuzim Sad


[Vrh]
annna
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 02. 2005. (14:53:52)
Postovi: (CF)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 9 - 4

PostPostano: 12:48 pon, 5. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

kad se radi o ljudima uvijek ih gledas kao razlicite.. pa i logicno je, zar ne? :)
kad se radi o ljudima uvijek ih gledas kao razlicite.. pa i logicno je, zar ne? Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
phx
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 09. 2003. (21:44:33)
Postovi: (F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 15:11 pon, 5. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="annna"]kad se radi o ljudima uvijek ih gledas kao razlicite.. pa i logicno je, zar ne? :)[/quote]

To je već stvar političke procjene :P :P
Obično se napiše što je isto a što različito (npr onaj zadatak sa podjelom kikija i bronhija među djecom), a ukoliko nije napisano dobro je pitati sastavljača tijekom ispita.
annna (napisa):
kad se radi o ljudima uvijek ih gledas kao razlicite.. pa i logicno je, zar ne? Smile


To je već stvar političke procjene Razz Razz
Obično se napiše što je isto a što različito (npr onaj zadatak sa podjelom kikija i bronhija među djecom), a ukoliko nije napisano dobro je pitati sastavljača tijekom ispita.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice YIM
Casper
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 02. 04. 2005. (14:45:29)
Postovi: (7E)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0
Lokacija: Krk

PostPostano: 17:19 pon, 5. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

joooj, pa na Krckovim vjezbama je jasno i glasno receno:

Ljudi su [b]UVIJEK[/b] razliciti!!! :!: :!: :!: :!: :!:
joooj, pa na Krckovim vjezbama je jasno i glasno receno:

Ljudi su UVIJEK razliciti!!! Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation



_________________
Marijan
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 20:28 pon, 5. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tak je. Ne bi bilo politicki korektno trpati ih u multiskupove :silly:
Tak je. Ne bi bilo politicki korektno trpati ih u multiskupove #Silly



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
jelena
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 06. 08. 2005. (17:08:55)
Postovi: (18)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 11:36 sri, 14. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

:)
Smile



_________________
jelena
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kreso
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 10. 2004. (21:44:46)
Postovi: (7B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 11:57 sri, 14. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]nkn je moguce podijeliti 40 jabuka na petoro djece tako da svako dijete dobije paran broj jabuka, i to barem dvije, ali najvise 12?
ja sam to rijesila pomocu fi, ali kao 40 kuglica u pet istih kutija.
[/quote]

a) a i ja napisao sam kao (x^2+x^4+...+x^12)^5 no to je pretpostavljam krivo jer djecu smatram istima jel je?

b) a da sam napravio kao ( x^2/2! +x^4/3!+......+x^12/12!)^5 da li bi to onda uzelo u obzir da su djeca različita?

malo me to buni jer zar se kao pod a) tj sa FI ne rjesavaju i NKN mozemo rjesiti jednadzbu...., a ondje se onda uzima da su x1,x2... razliciti, sto ne?

ili je meni sve to malo zbrkano u glavi?

ajd please, razjasnite mi to malo.
Citat:
nkn je moguce podijeliti 40 jabuka na petoro djece tako da svako dijete dobije paran broj jabuka, i to barem dvije, ali najvise 12?
ja sam to rijesila pomocu fi, ali kao 40 kuglica u pet istih kutija.


a) a i ja napisao sam kao (x^2+x^4+...+x^12)^5 no to je pretpostavljam krivo jer djecu smatram istima jel je?

b) a da sam napravio kao ( x^2/2! +x^4/3!+......+x^12/12!)^5 da li bi to onda uzelo u obzir da su djeca različita?

malo me to buni jer zar se kao pod a) tj sa FI ne rjesavaju i NKN mozemo rjesiti jednadzbu...., a ondje se onda uzima da su x1,x2... razliciti, sto ne?

ili je meni sve to malo zbrkano u glavi?

ajd please, razjasnite mi to malo.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 13:42 sri, 14. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prvo, djeca su razlicita a jabuke iste. To je implicitno i mozda bi trebalo naglasiti, no kad rijesite odredjen broj takvih zadataka nece vas vise zbunjivati.

Drugo, kad su vec jabuke iste mozemo ih zamijeniti kuglicama. A djecu [b]razlicitim[/b] kutijama. Znaci, bitno je koliko ima kuglica u pojedinoj kutiji, ali ne koje su to kuglice. Rasporede mozemo identificirati s uredjenom petorkom (x_1,...,x_5) koja nam kaze koliko je pojedino dijete dobilo jabuka. Drugim rijecima, rjesavamo jednadzbu x_1+...+x_5=40 uz uvjete koji pisu u zadatku. Sad, poznato je da se rjesenja takvih jednadzbi prebrojavaju pomocu obicnih funkcija izvodnica. U ovom slucaju radi se o FI pod a).
Prvo, djeca su razlicita a jabuke iste. To je implicitno i mozda bi trebalo naglasiti, no kad rijesite odredjen broj takvih zadataka nece vas vise zbunjivati.

Drugo, kad su vec jabuke iste mozemo ih zamijeniti kuglicama. A djecu razlicitim kutijama. Znaci, bitno je koliko ima kuglica u pojedinoj kutiji, ali ne koje su to kuglice. Rasporede mozemo identificirati s uredjenom petorkom (x_1,...,x_5) koja nam kaze koliko je pojedino dijete dobilo jabuka. Drugim rijecima, rjesavamo jednadzbu x_1+...+x_5=40 uz uvjete koji pisu u zadatku. Sad, poznato je da se rjesenja takvih jednadzbi prebrojavaju pomocu obicnih funkcija izvodnica. U ovom slucaju radi se o FI pod a).



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
menschen
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 10. 02. 2004. (00:14:25)
Postovi: (38)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
-1 = 0 - 1

PostPostano: 22:58 sri, 14. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

A kako se propozna kad ide obična FI a kad eksponencijalna?
A kako se propozna kad ide obična FI a kad eksponencijalna?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
krcko
Forumaš nagrađen za životno djelo
Forumaš nagrađen za životno djelo


Pridružen/a: 07. 10. 2002. (15:57:59)
Postovi: (18B3)16
Sarma = la pohva - posuda
655 = 759 - 104

PostPostano: 0:38 čet, 15. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

U idealnom slucaju razmisljanjem :-k

Ili tako da pogledas [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=4988]hintove[/url].
U idealnom slucaju razmisljanjem Think

Ili tako da pogledas hintove.



_________________
Vedran Krcadinac

Ljudi su razliciti, a nula je paran broj.


Zadnja promjena: krcko; 18:43 sub, 17. 9. 2005; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
kreso
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 10. 2004. (21:44:46)
Postovi: (7B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 16:19 sub, 17. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

3 zadatak s istog roka,
Zadan je konveksan mnogokut s n vrhova. koliko ima trokuta čiji su vrhovi u vrhovima toh mnogokuta tako da niti jedna stranica trokuta nije ujedino i stranica mnogokuta.

jel mi moze netko dati barem hint preko cega i kako, mislim da je rekurzija zapravo siguran sam ali ne vidim s cime da povezem broj trokuta s brojem vrhova? probo sam i preko diagonala ali ne vidim povezanost :?:
3 zadatak s istog roka,
Zadan je konveksan mnogokut s n vrhova. koliko ima trokuta čiji su vrhovi u vrhovima toh mnogokuta tako da niti jedna stranica trokuta nije ujedino i stranica mnogokuta.

jel mi moze netko dati barem hint preko cega i kako, mislim da je rekurzija zapravo siguran sam ali ne vidim s cime da povezem broj trokuta s brojem vrhova? probo sam i preko diagonala ali ne vidim povezanost Question


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 16:25 sub, 17. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

POgledaj zadatak sa vjezbi.Samo smo tada trazili k-terokut.Sada k zamjenis sa trojkom jer se radi o trokutu.
POgledaj zadatak sa vjezbi.Samo smo tada trazili k-terokut.Sada k zamjenis sa trojkom jer se radi o trokutu.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
kreso
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 10. 2004. (21:44:46)
Postovi: (7B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 17:04 sub, 17. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

ajd molim te napisi datum tih vjezbi i rj zadatka jer meni se cini da taj zadatak nemam u svojim vjezbama, izgleda da bas taj put nisam bio. :oops:

hm, po datumima mi fali samo 8.12 i 5.01 ali mislim da te dane nije ni bilo vjezbi... :?:
ajd molim te napisi datum tih vjezbi i rj zadatka jer meni se cini da taj zadatak nemam u svojim vjezbama, izgleda da bas taj put nisam bio. Embarassed

hm, po datumima mi fali samo 8.12 i 5.01 ali mislim da te dane nije ni bilo vjezbi... Question


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 19:34 sub, 17. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Reci cu ti zadatak jer ja imah vjezbe kod Krnica.Zad 15,kombinacija skupova.
Reci cu ti zadatak jer ja imah vjezbe kod Krnica.Zad 15,kombinacija skupova.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
kreso
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 10. 2004. (21:44:46)
Postovi: (7B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 10:48 ned, 18. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

nazalost ja imam krckove vjezbe, a u njim nema tog zadatka.
nazalost ja imam krckove vjezbe, a u njim nema tog zadatka.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
DAVOR
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 10. 2003. (22:01:24)
Postovi: (25)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 1

PostPostano: 20:47 čet, 22. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ajde,pliz Hermiona,il netko tko vec ima vjezbe od krnica sa tim zadatkom, da napise rjesenje tog zadatka na forum ako nije problem. Bio bih jako zahvalan jer sam i ja jedan od onih koji je bio kod krcka na vjezba, pa nema taj zadatak, a zanima me rjesenje,tj. bolje receno postupak rjesavanja.
Ajde,pliz Hermiona,il netko tko vec ima vjezbe od krnica sa tim zadatkom, da napise rjesenje tog zadatka na forum ako nije problem. Bio bih jako zahvalan jer sam i ja jedan od onih koji je bio kod krcka na vjezba, pa nema taj zadatak, a zanima me rjesenje,tj. bolje receno postupak rjesavanja.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 7:11 pet, 23. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neka je P konveksni n-terokut.Dokazite da je broj k-terokuta ciji su vrhovi ujedno i vrhovi od P,a sve su ima stranice dijagonale iz P jednak (n povrh k)*(n-k-1 povrh k-1)

Rj.:Krenimo konstruirati k-terokut iz jednog vrha(npr vrha 1).Od preostalih n-1 vrhova trebamo odabrati k-1 vrh tako da ti vrhovi nisu susjedni,no kako ne smiju biti ni vrhovi 2,n od n-3 vrhova trebamo odabrati njih k-1,pa je prema pretpostavci zadatka to jednako (n-3-(k-1)+1 povrh k-1)=(n-k-1 povrh -1)

Broj konstruiranih k-terokuta je n(n-k-1 povrh k-1),ali taj rezultat moramo podijeliti sa k jer smo svaki n-terokut brojali k puta pa je konacno rjesenje
(n povrh k)*(n-k-1 povrh k-1).

U zadatku smo koristili cinjenicu da je broj k-clanih podskupova koji ne sadrze susjedne brojeve jednak (n-k-1 povrh k)


U zadatku sa roka asistenta Krnica umjesto k-terokuta gledali smo trokut.Tako da je rjesenje za k=3:(n povrh3)*(n-4 povrh 2)
Neka je P konveksni n-terokut.Dokazite da je broj k-terokuta ciji su vrhovi ujedno i vrhovi od P,a sve su ima stranice dijagonale iz P jednak (n povrh k)*(n-k-1 povrh k-1)

Rj.:Krenimo konstruirati k-terokut iz jednog vrha(npr vrha 1).Od preostalih n-1 vrhova trebamo odabrati k-1 vrh tako da ti vrhovi nisu susjedni,no kako ne smiju biti ni vrhovi 2,n od n-3 vrhova trebamo odabrati njih k-1,pa je prema pretpostavci zadatka to jednako (n-3-(k-1)+1 povrh k-1)=(n-k-1 povrh -1)

Broj konstruiranih k-terokuta je n(n-k-1 povrh k-1),ali taj rezultat moramo podijeliti sa k jer smo svaki n-terokut brojali k puta pa je konacno rjesenje
(n povrh k)*(n-k-1 povrh k-1).

U zadatku smo koristili cinjenicu da je broj k-clanih podskupova koji ne sadrze susjedne brojeve jednak (n-k-1 povrh k)


U zadatku sa roka asistenta Krnica umjesto k-terokuta gledali smo trokut.Tako da je rjesenje za k=3:(n povrh3)*(n-4 povrh 2)


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
kreso
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 10. 2004. (21:44:46)
Postovi: (7B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 8:50 pet, 23. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

pa mislim da to rijesenje bas i nije tocno evo primejer za n=6 dobijemo 20 trokuta ? a pouzdano znam da ih ima 2 :roll:
pa mislim da to rijesenje bas i nije tocno evo primejer za n=6 dobijemo 20 trokuta ? a pouzdano znam da ih ima 2 Rolling Eyes


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
hermione
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 23. 09. 2003. (10:50:57)
Postovi: (152)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma: -

PostPostano: 8:53 pet, 23. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam bila na tom roku,ali moji su tak rjesili i bilo im je tocno.
Nisam bila na tom roku,ali moji su tak rjesili i bilo im je tocno.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
kreso
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 10. 2004. (21:44:46)
Postovi: (7B)16
Sarma = la pohva - posuda
= 3 - 1

PostPostano: 9:01 pet, 23. 9. 2005    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala svejedno. :D
ma do toga rjesenja sam i ja dosao ali mi se kada nacrtam bas i ne poklapaju teorija i praksa :?
hvala svejedno. Very Happy
ma do toga rjesenja sam i ja dosao ali mi se kada nacrtam bas i ne poklapaju teorija i praksa Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 2. godine -> Diskretna matematika Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeće
Stranica 1 / 2.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan