Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Grupe
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 12:41 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za ove aute... vidim da je martinab pisala objašnjenje nekog zadatka... i iskombinirala sam nešto s vježbi i općenito nešto o automorfizmima... Sve to meni ima smisla, al` mi nekako visi u zraku.

Pa ako je netko bio u sličnoj situaciji, a onda si je uspio totalno razjasnit nek napiše koji korak/zaključak/činjenica mu je falila ;)
Za ove aute... vidim da je martinab pisala objašnjenje nekog zadatka... i iskombinirala sam nešto s vježbi i općenito nešto o automorfizmima... Sve to meni ima smisla, al` mi nekako visi u zraku.

Pa ako je netko bio u sličnoj situaciji, a onda si je uspio totalno razjasnit nek napiše koji korak/zaključak/činjenica mu je falila Wink



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Charmed
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 22. 02. 2009. (11:51:49)
Postovi: (20B)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
20 = 54 - 34

PostPostano: 15:18 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako se traži IntZ10? Aut mi je jasno,ali ovo...?
Kako se traži IntZ10? Aut mi je jasno,ali ovo...?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
.bubamara.
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 03. 10. 2007. (17:32:18)
Postovi: (4E)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
13 = 14 - 1

PostPostano: 15:48 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

hmm ja sam rješavala za Int(Z_9) i čini mi se da je to jednako {id} tj samo identiteta...

a ja bi sad rado da netko to potvrdi ili opovrgne ili već nekaj...
hmm ja sam rješavala za Int(Z_9) i čini mi se da je to jednako {id} tj samo identiteta...

a ja bi sad rado da netko to potvrdi ili opovrgne ili već nekaj...



_________________
Uživam na snijegu
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 15:52 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kako je vec netko negdje napisao, za sve Abelove grupe vrijedi [latex]Int(G)=\{id_G\}[/latex]. Jer se oni [latex]g[/latex] i [latex]g^{-1}[/latex] u konjugatu pokrate.
Kako je vec netko negdje napisao, za sve Abelove grupe vrijedi . Jer se oni i u konjugatu pokrate.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mary
Gost





PostPostano: 16:03 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neka je (G; *) Abelova grupa i S neprazan skup. Pokazite da je skup
svih funkcija sa S u G grupa u odnosu na operaciju +; gdje je
(f + g)(s) := f(s)*g(s):

dajte neko molim vas ko ovo zna da rjesi
Neka je (G; *) Abelova grupa i S neprazan skup. Pokazite da je skup
svih funkcija sa S u G grupa u odnosu na operaciju +; gdje je
(f + g)(s) := f(s)*g(s):

dajte neko molim vas ko ovo zna da rjesi


[Vrh]
glava
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 03. 2007. (18:48:16)
Postovi: (89)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 3

PostPostano: 16:05 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kod ove s Aut(Z_n) gdje je n = 4p+2, 2p+1 prost i p prost:

Znaci samo trebamo naci sve elemente koji generiraju Z_n i onda sve funkcije s tim indeksom ce biti Aut(Z_n). A svi elementi koji generiraju Z_n moraju imati red koji je relativno prost s n. n=2(2p+1), dakle n je djeljiv samo s 2 i 2p+1, pa brojevi 4p+1, 4p-1, 4p-3,...2p+3, 2p-1, 2p-3, ... 3, 1 ce biti relativno prosti s n, pa je Aut(Z_n) = {f_i : i element {1, 3, ... 2p+3, 2p-1, ... , 4p-1, 4p+1}}.

Mislim nisam siguran dali je to sad tocno, pa ako neko zna di sam pogrijesio neka pliz javi!!!
Kod ove s Aut(Z_n) gdje je n = 4p+2, 2p+1 prost i p prost:

Znaci samo trebamo naci sve elemente koji generiraju Z_n i onda sve funkcije s tim indeksom ce biti Aut(Z_n). A svi elementi koji generiraju Z_n moraju imati red koji je relativno prost s n. n=2(2p+1), dakle n je djeljiv samo s 2 i 2p+1, pa brojevi 4p+1, 4p-1, 4p-3,...2p+3, 2p-1, 2p-3, ... 3, 1 ce biti relativno prosti s n, pa je Aut(Z_n) = {f_i : i element {1, 3, ... 2p+3, 2p-1, ... , 4p-1, 4p+1}}.

Mislim nisam siguran dali je to sad tocno, pa ako neko zna di sam pogrijesio neka pliz javi!!!


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Novi
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 17. 07. 2007. (12:08:32)
Postovi: (11F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
60 = 69 - 9

PostPostano: 18:14 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

@glava: Po meni je napisano tocno :D. Jedino sto mi nije jasno zasto nam je potrebno da je p prost. Mislim da bi proslo i bez toga.

PITANJE: Je li neka grupa pokazivala da je [latex]U_n= \{ k \in\{ 1, \ldots ,n-1 \} :M(k,n)=1 \}[/latex] uz množenje (mod n) grupa???
@glava: Po meni je napisano tocno Very Happy. Jedino sto mi nije jasno zasto nam je potrebno da je p prost. Mislim da bi proslo i bez toga.

PITANJE: Je li neka grupa pokazivala da je uz množenje (mod n) grupa???




Zadnja promjena: Novi; 18:19 ned, 19. 4. 2009; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GCOX
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2006. (12:43:03)
Postovi: (A8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-9 = 18 - 27
Lokacija: SPLIT_ZAGREB

PostPostano: 18:18 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Novi"]Kako je vec netko negdje napisao, za sve Abelove grupe vrijedi [latex]Int(G)=\{id_G\}[/latex]. Jer se oni [latex]g[/latex] i [latex]g^{-1}[/latex] u konjugatu pokrate.[/quote]

A za ne-Abelove???
Novi (napisa):
Kako je vec netko negdje napisao, za sve Abelove grupe vrijedi . Jer se oni i u konjugatu pokrate.


A za ne-Abelove???


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 18:59 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

To nam neće doć :D
To nam neće doć Very Happy



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
GCOX
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2006. (12:43:03)
Postovi: (A8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-9 = 18 - 27
Lokacija: SPLIT_ZAGREB

PostPostano: 19:42 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Masiela"]To nam neće doć :D[/quote]

Divota :P A jel bi neko moga fino napisat i objasnit sta je Z/6Z ili jos bolje ako je A=Z a B={3,6,9,12,15,18,21} sta je onda A/B i zasto...fala unaprid...
p.s.jel se smi imat onaj podsjetnik na teoriju brojeva na kolokviju?
Masiela (napisa):
To nam neće doć Very Happy


Divota Razz A jel bi neko moga fino napisat i objasnit sta je Z/6Z ili jos bolje ako je A=Z a B={3,6,9,12,15,18,21} sta je onda A/B i zasto...fala unaprid...
p.s.jel se smi imat onaj podsjetnik na teoriju brojeva na kolokviju?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 21:13 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="GCOX"][quote="Masiela"]To nam neće doć :D[/quote]

Divota :P A jel bi neko moga fino napisat i objasnit sta je Z/6Z ili jos bolje ako je A=Z a B={3,6,9,12,15,18,21} sta je onda A/B i zasto...fala unaprid...
p.s.jel se smi imat onaj podsjetnik na teoriju brojeva na kolokviju?[/quote]
Ma priletila san po ovome http://en.wikipedia.org/wiki/Inner_automorphism jer je i mene zanimalo.
Pa san po ovome
[quote]Therefore the existence and number of inner automorphisms that are not the identity mapping is a kind of measure of the failure of the commutative law in the group. This is one good reason to study this concept in group theory.[/quote]
zaključila da je to nešto kompleksnije.


Inače kvocijentne podgrupe neće bit u kolokviju (piše na službenom webu).
Ovo šta ti pitaš san vidila negdi... takve zadatke, al` mislin da nam to dolazi kasnije. Baš mi baca na neku šablonu.


Isuse, kako san optimistična danas :rofl:
GCOX (napisa):
Masiela (napisa):
To nam neće doć Very Happy


Divota Razz A jel bi neko moga fino napisat i objasnit sta je Z/6Z ili jos bolje ako je A=Z a B={3,6,9,12,15,18,21} sta je onda A/B i zasto...fala unaprid...
p.s.jel se smi imat onaj podsjetnik na teoriju brojeva na kolokviju?

Ma priletila san po ovome http://en.wikipedia.org/wiki/Inner_automorphism jer je i mene zanimalo.
Pa san po ovome
Citat:
Therefore the existence and number of inner automorphisms that are not the identity mapping is a kind of measure of the failure of the commutative law in the group. This is one good reason to study this concept in group theory.

zaključila da je to nešto kompleksnije.


Inače kvocijentne podgrupe neće bit u kolokviju (piše na službenom webu).
Ovo šta ti pitaš san vidila negdi... takve zadatke, al` mislin da nam to dolazi kasnije. Baš mi baca na neku šablonu.


Isuse, kako san optimistična danas Rolling On the Floor Laughing



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
flag
Gost





PostPostano: 21:40 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

ako neko zna, mogao bi rjesit ovaj zadatak sa proslogodisnjeg kolokvija sto je mary napisala.
ako neko zna, mogao bi rjesit ovaj zadatak sa proslogodisnjeg kolokvija sto je mary napisala.


[Vrh]
skywave
Gost





PostPostano: 21:41 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Netko je pitao je li U_n={k € {1,..,n-1}|(k,n)=1} uz mod n grupa, je a to smo napisali ispod Eulerovog tm
Netko je pitao je li U_n={k € {1,..,n-1}|(k,n)=1} uz mod n grupa, je a to smo napisali ispod Eulerovog tm


[Vrh]
Melkor
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 07. 10. 2004. (18:48:00)
Postovi: (291)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
140 = 152 - 12
Lokacija: Void

PostPostano: 22:24 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Idem ja malo pisati, dosadno mi je. :)

Glede [latex]\textrm{Aut}(\mathbb{Z}_n)[/latex] gdje je [latex]n=4p+2[/latex], a [latex]p[/latex] i [latex]2p+1[/latex] su prosti... Glava je dobro identificirao koji su točno elementi u [latex]\textrm{Aut}(\mathbb{Z}_n)[/latex]. Međutim, još nitko nije odredio koja je to točno grupa. Npr. je li ona ciklička ili nije? Konačan odgovor je da je ta grupa ciklička i izomorfna je [latex]\mathbb{Z}_{2p}[/latex]. Nisam siguran kako bih to argumentirao bez korištenja nekih rezultata iz teorije brojeva. Ako netko vidi kako jednostavno pokazati da je jedan od automorfizama [latex]f_i[/latex] reda [latex]2p[/latex] (dovoljno je pokazati da nije reda [latex]2[/latex] i reda [latex]p[/latex]), to će biti to...

Inače, ako je [latex]p[/latex] neparan prosti, onda je svaka grupa reda [latex]2p[/latex] izomorfna ili cikličkoj grupi [latex]\mathbb{Z}_{2p}[/latex] ili dihedralnoj grupi [latex]D_p[/latex]. Jasno, prva je Abelova, a druga nije.

A glede grupe [latex]\textrm{Aut}(\mathbb{Z}_n)[/latex] za općenit [latex]n[/latex], ona je izomorfna grupi koju je Novi označio s [latex]U_n[/latex]. Red te grupe je [latex]\varphi(n)[/latex], pri čemu je [latex]\varphi\colon\mathbb{N}\to\mathbb{N}[/latex] Eulerova funkcija (broj prirodnih brojeva manjih od [latex]n[/latex] relativno prostih s [latex]n[/latex]).

@Masiela: Nisam baš dobro skužio što je tebi bilo nejasno. Generator grupe [latex]\textrm{Aut}(\mathbb{Z}_n)[/latex]? Ta grupa općenito ne mora biti ciklička. Npr. [latex]\textrm{Aut}(\mathbb{Z}_8)\cong \mathbb{Z}_2\oplus\mathbb{Z}_2[/latex].

Huh, dalje... Što se tiče unutrašnjih automorfizama, nekad vrijedi baciti oko i na ostale teme na podforumu, konkretno jednu od prekjučer: [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=12959]klik[/url].

[latex]\mathbb{Z}/6\mathbb{Z}[/latex] kao skup sadrži klase ekvivalencije s obzirom na relaciju ekvivalencije definiranu s [latex]a\sim b[/latex] ako i samo ako je [latex]a-b\in 6\mathbb{Z}[/latex]. Dakle,

[latex]\mathbb{Z}/6\mathbb{Z}=\{6\mathbb{Z}, 1+6\mathbb{Z}, 2+6\mathbb{Z}, 3+6\mathbb{Z}, 4+6\mathbb{Z}, 5+6\mathbb{Z}\}[/latex].

Operacija na tom skupu je definirana s [latex](a+6\mathbb{Z})+(b+6\mathbb{Z})=(a+b)+6\mathbb{Z}[/latex]. Vrlo je očito da je dobivena grupa izomorfna [latex]\mathbb{Z}_6[/latex].

S druge strane, [latex]\mathbb{Z}/B[/latex] pri čemu je [latex]B=\{3,6,9,12,15,18,21\}[/latex] nema smisla. Naime, [latex]B[/latex] nije podgrupa od [latex]\mathbb{Z}[/latex] pa analogon gornje relacije nije relacija ekvivalencije.

I konačno, [latex]G^S[/latex], skup svih funkcija [latex]S\to G[/latex], pri čemu je [latex]G[/latex] multiplikativna grupa, je grupa s obzirom na operaciju [latex]+[/latex] definiranu s [latex](f+g)(s)=f(s)g(s)[/latex]:

Asocijativnost:
[latex]\begin{aligned}
\bigl((f+g)+h\bigr)(s) &= (f+g)(s)h(s) \\
&= \bigl(f(s)g(s)\bigr)h(s) \\
&= f(s)\bigl(g(s)h(s)\bigr)\qquad \text{(asocijativnost }G\text{)} \\
&= f(s)(g+h)(s) \\
&= \bigl(f+(g+h)\bigr)(s)
\end{aligned}[/latex]

Neutral: Funkcija definirana s [latex]E(s)=e[/latex], pri čemu je [latex]e[/latex] neutral u [latex]G[/latex].
[latex](E+g)(s)=E(s)g(s)=eg(s)=g(s)[/latex]

Inverz: Za funkciju [latex]f\colon S\to G[/latex], inverz je dan s [latex](-f)(s)=f(s)^{-1}[/latex].
[latex](-f+f)(s)=(-f)(s)f(s)=f(s)^{-1}f(s)=e=E(s)[/latex]
Idem ja malo pisati, dosadno mi je. Smile

Glede gdje je , a i su prosti... Glava je dobro identificirao koji su točno elementi u . Međutim, još nitko nije odredio koja je to točno grupa. Npr. je li ona ciklička ili nije? Konačan odgovor je da je ta grupa ciklička i izomorfna je . Nisam siguran kako bih to argumentirao bez korištenja nekih rezultata iz teorije brojeva. Ako netko vidi kako jednostavno pokazati da je jedan od automorfizama reda (dovoljno je pokazati da nije reda i reda ), to će biti to...

Inače, ako je neparan prosti, onda je svaka grupa reda izomorfna ili cikličkoj grupi ili dihedralnoj grupi . Jasno, prva je Abelova, a druga nije.

A glede grupe za općenit , ona je izomorfna grupi koju je Novi označio s . Red te grupe je , pri čemu je Eulerova funkcija (broj prirodnih brojeva manjih od relativno prostih s ).

@Masiela: Nisam baš dobro skužio što je tebi bilo nejasno. Generator grupe ? Ta grupa općenito ne mora biti ciklička. Npr. .

Huh, dalje... Što se tiče unutrašnjih automorfizama, nekad vrijedi baciti oko i na ostale teme na podforumu, konkretno jednu od prekjučer: klik.

kao skup sadrži klase ekvivalencije s obzirom na relaciju ekvivalencije definiranu s ako i samo ako je . Dakle,

.

Operacija na tom skupu je definirana s . Vrlo je očito da je dobivena grupa izomorfna .

S druge strane, pri čemu je nema smisla. Naime, nije podgrupa od pa analogon gornje relacije nije relacija ekvivalencije.

I konačno, , skup svih funkcija , pri čemu je multiplikativna grupa, je grupa s obzirom na operaciju definiranu s :

Asocijativnost:


Neutral: Funkcija definirana s , pri čemu je neutral u .


Inverz: Za funkciju , inverz je dan s .



_________________
I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
flag
Gost





PostPostano: 22:32 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

melkor, hvala na iscrpnom objasnjenju :D
melkor, hvala na iscrpnom objasnjenju Very Happy


[Vrh]
GCOX
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2006. (12:43:03)
Postovi: (A8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
-9 = 18 - 27
Lokacija: SPLIT_ZAGREB

PostPostano: 22:56 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"]
S druge strane, [latex]\mathbb{Z}/B[/latex] pri čemu je [latex]B=\{3,6,9,12,15,18,21\}[/latex] nema smisla. Naime, [latex]B[/latex] nije podgrupa od [latex]\mathbb{Z}[/latex] pa analogon gornje relacije nije relacija ekvivalencije.
[/quote]
Sry A=Z u indeksu 23
Melkor (napisa):

S druge strane, pri čemu je nema smisla. Naime, nije podgrupa od pa analogon gornje relacije nije relacija ekvivalencije.

Sry A=Z u indeksu 23


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku MSNM
glava
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 28. 03. 2007. (18:48:16)
Postovi: (89)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 3

PostPostano: 23:38 ned, 19. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote]Melkor (napisa):

S druge strane, pri čemu je nema smisla. Naime, nije podgrupa od pa analogon gornje relacije nije relacija ekvivalencije.

Sry A=Z u indeksu 23[/quote]

pa tu isto B nije podgurpa od A... npr 3+21 (zbrajanje modulo 23) = 1 , a 1 nije element B..., a i da je 0 u skupu B opet nebi bilo jer npr 6 + 21 = 4...

kad bi bilo A = Z_21 i B = {0, 3, 6, ..., 18} onda bi bila B normalna podgrupa od A i A/B = {B, 1+B, 2+B} gdje je 1+B = {1, 4, 7, ... 19}, 2+B = {2, 5, 8, ... 20}. 3+B = B, pa to ne moze biti u A/B jer sve klase moraju biti disjunktne po definiciji klasa ekvivalencije. Lako se vidi da je A/B grupa jer (1+B) + (2+B) = B, B + (1+B) = 1+B i B + (2+B) = 2+B... naravno ovaj + je modulo 21

[size=9][color=#999999]Added after 2 minutes:[/color][/size]

naravno ako sam pogrjesio negdje molim da netko javi jer ja u ovim algebarskim nisam nikad siguran dali sam rijesio tocno zadatak
Citat:
Melkor (napisa):

S druge strane, pri čemu je nema smisla. Naime, nije podgrupa od pa analogon gornje relacije nije relacija ekvivalencije.

Sry A=Z u indeksu 23


pa tu isto B nije podgurpa od A... npr 3+21 (zbrajanje modulo 23) = 1 , a 1 nije element B..., a i da je 0 u skupu B opet nebi bilo jer npr 6 + 21 = 4...

kad bi bilo A = Z_21 i B = {0, 3, 6, ..., 18} onda bi bila B normalna podgrupa od A i A/B = {B, 1+B, 2+B} gdje je 1+B = {1, 4, 7, ... 19}, 2+B = {2, 5, 8, ... 20}. 3+B = B, pa to ne moze biti u A/B jer sve klase moraju biti disjunktne po definiciji klasa ekvivalencije. Lako se vidi da je A/B grupa jer (1+B) + (2+B) = B, B + (1+B) = 1+B i B + (2+B) = 2+B... naravno ovaj + je modulo 21

Added after 2 minutes:

naravno ako sam pogrjesio negdje molim da netko javi jer ja u ovim algebarskim nisam nikad siguran dali sam rijesio tocno zadatak


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Masiela
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 09. 2007. (22:28:01)
Postovi: (338)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
74 = 97 - 23
Lokacija: Među bananama

PostPostano: 3:13 pon, 20. 4. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Melkor"]Idem ja malo pisati, dosadno mi je. :)[/quote]
[size=5]Vratit ću se ja brzo na Fb :rofl:[/size]
[quote="Melkor"]Glede [latex]\textrm{Aut}(\mathbb{Z}_n)[/latex] gdje je [latex]n=4p+2[/latex], a [latex]p[/latex] i [latex]2p+1[/latex] su prosti... Glava je dobro identificirao koji su točno elementi u [latex]\textrm{Aut}(\mathbb{Z}_n)[/latex]. Međutim, još nitko nije odredio koja je to točno grupa. Npr. je li ona ciklička ili nije? [/quote]
Vidi, nismo ti mi to baš do kraja radili :D Zapravo, moja grupa je napisala u primjeru s vježbi čemu će bit izmorfna neka grupa automorfizama (oni Z+Z-ovi), ali nismo išli u neke argumentacije.
Ima veze s nečin šta još nismo radili ili smo radili na zadnjem predavanju. I spomenuto je na vježbama ili na predavanjima da ćemo se na to vratit.
Recimo da možemo reć je l` ciklička ili nije.
I ono da je izomorfna onom U, mada moja grupa to nije tako označila :D


Šta se tiče onih Z/Znešto... Vidili smo jedan primjer na vježbama... Al` to je bilo baš onako usput... Nanizano više brojeve u više redaka pa kao svi iz tog stupca će bit u jednoj klasi, ovi u drugoj, itd.
Nikakav formalni zapis ili rješenje.
Tako da ćemo to tek radit.


Mislin da je zapravo najveći problem u tome šta je to nama sve toliko apstraktno i ne možemo razlučit je l` bi to tribali bit sposobni rješit ili ne. I onda nastaje panika na spomen bilo kakve grupe ili podebljanog Z.



A šta meni nije bilo jasno?
Ne znan... Tribala mi je još jedna kava da mi sidne :D
Melkor (napisa):
Idem ja malo pisati, dosadno mi je. Smile

Vratit ću se ja brzo na Fb Rolling On the Floor Laughing
Melkor (napisa):
Glede gdje je , a i su prosti... Glava je dobro identificirao koji su točno elementi u . Međutim, još nitko nije odredio koja je to točno grupa. Npr. je li ona ciklička ili nije?

Vidi, nismo ti mi to baš do kraja radili Very Happy Zapravo, moja grupa je napisala u primjeru s vježbi čemu će bit izmorfna neka grupa automorfizama (oni Z+Z-ovi), ali nismo išli u neke argumentacije.
Ima veze s nečin šta još nismo radili ili smo radili na zadnjem predavanju. I spomenuto je na vježbama ili na predavanjima da ćemo se na to vratit.
Recimo da možemo reć je l` ciklička ili nije.
I ono da je izomorfna onom U, mada moja grupa to nije tako označila Very Happy


Šta se tiče onih Z/Znešto... Vidili smo jedan primjer na vježbama... Al` to je bilo baš onako usput... Nanizano više brojeve u više redaka pa kao svi iz tog stupca će bit u jednoj klasi, ovi u drugoj, itd.
Nikakav formalni zapis ili rješenje.
Tako da ćemo to tek radit.


Mislin da je zapravo najveći problem u tome šta je to nama sve toliko apstraktno i ne možemo razlučit je l` bi to tribali bit sposobni rješit ili ne. I onda nastaje panika na spomen bilo kakve grupe ili podebljanog Z.



A šta meni nije bilo jasno?
Ne znan... Tribala mi je još jedna kava da mi sidne Very Happy



_________________
mladac: e.k.s. je možda 8%, moje znanje ni toliko Sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Algebarske strukture Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6
Stranica 6 / 6.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan