Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

Funkcije (zadatak)
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
niveus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2009. (16:12:58)
Postovi: (5E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2

PostPostano: 15:02 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

ne shvaćam odakle ti interval <1,2]
ne shvaćam odakle ti interval <1,2]


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 15:16 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[latex][1,2\rangle[/latex], ne [latex]\langle 1,2][/latex]. Razlika je minimalna, ali postoji, pogotovo za funkciju "najveće cijelo" :).

Misliš, odakle mi u smislu "kako si ga se sjetio" ili "zašto [latex][\sqrt{\frac{\pi}{2}},\sqrt{\pi}]\subseteq[1,2\rangle[/latex]"?

Odgovor na oba pitanja je dosta smislen. U prvom, pogledao sam što je najmanja moguća vrijednost od [latex]\sqrt{x}[/latex], a što je najveća. Utvrdio sam da su obje između [latex]1[/latex] i [latex]2[/latex], pa su i sve ostale vrijednosti od [latex]\sqrt{x}[/latex] između [latex]1[/latex] i [latex]2[/latex]. To mi jako odgovara jer onda znam da je najveće cijelo od svih njih upravo [latex]1[/latex]. Zapravo, cijeli moj odgovor bio je samo formalizacija rezultata ove motivacije.

U drugom pitanju, vrijedi [latex]\sqrt{\frac{\pi}{2}}\geq 1[/latex] (jer je to ekvivalentno s [latex]\pi\geq 2[/latex], a to stoji) i [latex]\sqrt{\pi}<2[/latex] (jer je to ekvivalentno s [latex]\pi<4[/latex], što također stoji). Rezultat je nakon toga očit.
, ne . Razlika je minimalna, ali postoji, pogotovo za funkciju "najveće cijelo" Smile.

Misliš, odakle mi u smislu "kako si ga se sjetio" ili "zašto "?

Odgovor na oba pitanja je dosta smislen. U prvom, pogledao sam što je najmanja moguća vrijednost od , a što je najveća. Utvrdio sam da su obje između i , pa su i sve ostale vrijednosti od između i . To mi jako odgovara jer onda znam da je najveće cijelo od svih njih upravo . Zapravo, cijeli moj odgovor bio je samo formalizacija rezultata ove motivacije.

U drugom pitanju, vrijedi (jer je to ekvivalentno s , a to stoji) i (jer je to ekvivalentno s , što također stoji). Rezultat je nakon toga očit.




Zadnja promjena: mornik; 15:19 ned, 1. 11. 2009; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
niveus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2009. (16:12:58)
Postovi: (5E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2

PostPostano: 15:19 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Sad mi je jasno, hvala
Sad mi je jasno, hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jkrstic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2009. (19:28:31)
Postovi: (AC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 8
Lokacija: Somewhere in time

PostPostano: 16:15 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neka je [i]f : R se preslikava u R[/i] funkcija defnirana formulom
f(x) := th^2(x) ¡ 2th(x) + 3

odredite f^-1 [3,6]

jel moze neko odvojit 5min za ovo pls...
Neka je f : R se preslikava u R funkcija defnirana formulom
f(x) := th^2(x) ¡ 2th(x) + 3

odredite f^-1 [3,6]

jel moze neko odvojit 5min za ovo pls...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
A_je_to
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 02. 2009. (16:51:22)
Postovi: (6D)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 6 - 0

PostPostano: 16:25 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imaš sve već riješeno:
[url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?p=124718#124718]pogledaj[/url]
Imaš sve već riješeno:
pogledaj


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jkrstic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2009. (19:28:31)
Postovi: (AC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 8
Lokacija: Somewhere in time

PostPostano: 16:27 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala puno,nisam fidio... :?
hvala puno,nisam fidio... Confused


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
plonker
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2009. (19:19:01)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 16:56 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

moze pomoc...hint...rješenje?
2008. godina 1. kolokvij 4.b)
f:R->R;
g:R->R;
(gof)(x)=sh x, za svaki x iz R
Je li f injekcija?
moze pomoc...hint...rješenje?
2008. godina 1. kolokvij 4.b)
f:R->R;
g:R->R;
(gof)(x)=sh x, za svaki x iz R
Je li f injekcija?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
niveus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2009. (16:12:58)
Postovi: (5E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2

PostPostano: 17:00 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neka je f: [-3pi/2,-pi/2]->R funkcija definirana formulom f(x) =sin^2 x+2sinx-2. Je li funkcija injekcija i treba joj odrediti inverznu funkciju na f^-1 sa slike funkcije f u [-3pi/2,-pi/2].

Funkcija je injekcija, ali kako da odredim inverznu funkciju
Neka je f: [-3pi/2,-pi/2]→R funkcija definirana formulom f(x) =sin^2 x+2sinx-2. Je li funkcija injekcija i treba joj odrediti inverznu funkciju na f^-1 sa slike funkcije f u [-3pi/2,-pi/2].

Funkcija je injekcija, ali kako da odredim inverznu funkciju


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 17:28 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

@plonker (Mućke? :)): Napisao sam hint na prvoj stranici ovog very same topica :). Uglavnom, ideja je da pretpostaviš da [latex]f[/latex] nije injekcija i djeluješ s [latex]g[/latex] na ono što dobivaš. Onda dobivaš kontradikciju jer je [latex]\sinh[/latex] injektivna funkcija. Znam da ovo što sam sad rekao i nije baš najjasnije, pa javi ako treba još hintovlja.

@niveus: pretpostavljam da si uvidjela o kojoj se kompoziciji radi: [latex]f_1(x)=x^2+2x-2[/latex] i [latex]f_2(x)=\sin x[/latex] (mogu i neke druge funkcije, ali ovo mi se čini najprirodnije). Sad, ti znaš da je [latex]f^{-1}(x)=f_2^{-1}(f_1^{-1}(x))[/latex]. Prvo nas zanima funkcija inverzna [latex]f_1[/latex]. Pogledajmo prvo koliko je [latex]\mathcal{R}_f_2[/latex]. Zašto to gledamo, pitaš se :)? Jer želimo znati koji skup želimo da bude prirodna domena od [latex]f_1[/latex] (tj. u što da se preslika [latex]f_1^{-1}[/latex]). Lako vidimo da je [latex]\mathcal{R}_f_2=[-1,1][/latex]. Dakle, trebamo "namjestiti" [latex]f_1^{-1}[/latex] tako da daje vrijednosti u [latex][-1,1][/latex]. Sad znamo koji ćemo znak odabrati pri traženju inverza kvadratne funkcije i nemamo problema (javi ako imamo :)) s određivanjem: [latex]f_1^{-1}(x)=-1+\sqrt{3+x}[/latex], ako se ne varam.

Sad nas još zanima [latex]f_2^{-1}[/latex]. [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=13859&start=20]Tu[/url] sam napisao nešto na tu temu :). Dakle, "obični" arkus sinus nam ne odgovara jer on vraća vrijednosti u [latex][-\pi,\pi][/latex]. No, ako primijetimo da vrijedi [latex]\sin(x)=\sin(-\pi-x)[/latex] (a to lako dokažemo), tada smo na konju - naime, iz intervala [latex][-\frac{3\pi}{2},-\frac{\pi}{2}][/latex] "prelazimo" u [latex][-\frac{\pi}{2},\frac{\pi}{2}][/latex]. Stoga, formalnije, funkciju [latex]f_2[/latex] možemo prikazati kao kompoziciju funkcija [latex]\sin x[/latex] (na intervalu [latex][-\frac{\pi}{2},\frac{\pi}{2}][/latex]) i [latex]-\pi-x[/latex]. Nakon toga nam nije teško: inverz od takvog "normalnog" sinusa je [latex]\arcsin x[/latex] a inverz od [latex]-\pi-x[/latex] je opet [latex]-\pi-x[/latex]. Komponiranjem ovoga dolazimo do [latex]f^{-1}(x)=-\pi-\arcsin(-1+\sqrt{3+x})[/latex], ako se ne varam.
@plonker (Mućke? Smile): Napisao sam hint na prvoj stranici ovog very same topica Smile. Uglavnom, ideja je da pretpostaviš da nije injekcija i djeluješ s na ono što dobivaš. Onda dobivaš kontradikciju jer je injektivna funkcija. Znam da ovo što sam sad rekao i nije baš najjasnije, pa javi ako treba još hintovlja.

@niveus: pretpostavljam da si uvidjela o kojoj se kompoziciji radi: i (mogu i neke druge funkcije, ali ovo mi se čini najprirodnije). Sad, ti znaš da je . Prvo nas zanima funkcija inverzna . Pogledajmo prvo koliko je . Zašto to gledamo, pitaš se Smile? Jer želimo znati koji skup želimo da bude prirodna domena od (tj. u što da se preslika ). Lako vidimo da je . Dakle, trebamo "namjestiti" tako da daje vrijednosti u . Sad znamo koji ćemo znak odabrati pri traženju inverza kvadratne funkcije i nemamo problema (javi ako imamo Smile) s određivanjem: , ako se ne varam.

Sad nas još zanima . Tu sam napisao nešto na tu temu Smile. Dakle, "obični" arkus sinus nam ne odgovara jer on vraća vrijednosti u . No, ako primijetimo da vrijedi (a to lako dokažemo), tada smo na konju - naime, iz intervala "prelazimo" u . Stoga, formalnije, funkciju možemo prikazati kao kompoziciju funkcija (na intervalu ) i . Nakon toga nam nije teško: inverz od takvog "normalnog" sinusa je a inverz od je opet . Komponiranjem ovoga dolazimo do , ako se ne varam.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
plonker
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2009. (19:19:01)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 17:41 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

@mornik: jesu mućke :)
fala na hintu skužih što se hoće...
@mornik: jesu mućke Smile
fala na hintu skužih što se hoće...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
astrmastr
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 30. 10. 2009. (23:45:28)
Postovi: (4)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 18:29 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

@mornik
puno hvala :karma:
@mornik
puno hvala karma++


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
jkrstic
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 10. 2009. (19:28:31)
Postovi: (AC)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
= 15 - 8
Lokacija: Somewhere in time

PostPostano: 18:37 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0708-kol1.pdf

jel moze neko rjesit zadatak 4A?? ili me eventualno uputit ako je vec negdi objasnjen...
http://web.math.hr/nastava/analiza/kol/ma1-0708-kol1.pdf

jel moze neko rjesit zadatak 4A?? ili me eventualno uputit ako je vec negdi objasnjen...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice MSNM
niveus
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2009. (16:12:58)
Postovi: (5E)16
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 2

PostPostano: 18:57 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pitanje kada se određuje slika neke funkcije i ta se funkcija rastavi na kompozicije onda se slika određuje na način da ono što djeluje prvo se gleda na zadanom intervalu, a kod praslike i inverza se prvo gleda ono što djeluje zadnje?

Znam da je zbunjujuće. :D

@jkrstic taj zadatak je objašnjen na stranici prije
Pitanje kada se određuje slika neke funkcije i ta se funkcija rastavi na kompozicije onda se slika određuje na način da ono što djeluje prvo se gleda na zadanom intervalu, a kod praslike i inverza se prvo gleda ono što djeluje zadnje?

Znam da je zbunjujuće. Very Happy

@jkrstic taj zadatak je objašnjen na stranici prije


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 19:42 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Točno, ako sam te dobro shvatio (imaš pravo, zbunjujuće je :lol:).

Na primjer, imaš [latex]f=f_1\circ f_2\circ f_3[/latex] i želiš odrediti [latex]f(A)[/latex] i [latex]f^{-1}(B)[/latex]. Tada imaš [latex]f(A)=f_1(f_2(f_3(A)))[/latex], što znači da prvo izračunaš [latex]f_3(A)[/latex], onda [latex]f_2(f_3(A))[/latex] i onda [latex]f_1(f_2(f_3(A)))[/latex].

Također, imaš [latex]f^{-1}(B)=f_3^{-1}(f_2^{-1}(f_1^{-1}(B)))[/latex]. Tada prvo računaš [latex]f_1^{-1}(B)[/latex], onda [latex]f_2^{-1}(f_1^{-1}(B))[/latex] i onda [latex]f_3^{-1}(f_2^{-1}(f_1^{-1}(B)))[/latex].
Točno, ako sam te dobro shvatio (imaš pravo, zbunjujuće je Laughing).

Na primjer, imaš i želiš odrediti i . Tada imaš , što znači da prvo izračunaš , onda i onda .

Također, imaš . Tada prvo računaš , onda i onda .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
plonker
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 10. 2009. (19:19:01)
Postovi: (8)16
Sarma = la pohva - posuda
= 0 - 0

PostPostano: 20:22 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

trebo bi samo rj od ovog zadatka :D
2008 1 kolokvij zadatak 3
neka je f(x)=sqrt(2^cosx) odredi f^-1 ([1,3>)
fala
trebo bi samo rj od ovog zadatka Very Happy
2008 1 kolokvij zadatak 3
neka je f(x)=sqrt(2^cosx) odredi f^-1 ([1,3>)
fala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 20:35 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako baš hoćeš samo rješenje :P: [latex]\displaystyle\bigcup_{k\in\mathbb{Z}} [2k\pi-\frac{\pi}{2}, 2k\pi+\frac{\pi}{2}][/latex].
Ako baš hoćeš samo rješenje Razz: .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
mare
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2009. (20:20:21)
Postovi: (11)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 20:39 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hello-u svima :) imam jedno pitanje: jel mi neko može napisat kako da pojednostavnim (x^2+1)/(2x^2+3)? to mi je dio kompozicije pa mi triba da odredim sliku...
Hello-u svima Smile imam jedno pitanje: jel mi neko može napisat kako da pojednostavnim (x^2+1)/(2x^2+3)? to mi je dio kompozicije pa mi triba da odredim sliku...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
mornik
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 26. 09. 2009. (06:25:44)
Postovi: (128)16
Sarma = la pohva - posuda
118 = 124 - 6

PostPostano: 20:43 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije problem. Trebat ćeš i to opet u nekoliko kompozicija pretvoriti, ali nije nešto teško... :) Dakle, [latex]\displaystyle \frac{x^2+1}{2x^2+3}=\frac{\frac{2x^2+3}{2}-\frac{1}{2}}{2x^2+3}=\frac{1}{2}-\frac{1}{4x^2+6}[/latex].
Nije problem. Trebat ćeš i to opet u nekoliko kompozicija pretvoriti, ali nije nešto teško... Smile Dakle, .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
mare
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 01. 11. 2009. (20:20:21)
Postovi: (11)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
= 2 - 0

PostPostano: 20:46 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

opa miki :D hvala puno
opa miki Very Happy hvala puno


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cobs
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 21. 01. 2008. (13:32:15)
Postovi: (206)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
26 = 40 - 14
Lokacija: Geto

PostPostano: 20:48 ned, 1. 11. 2009    Naslov: Citirajte i odgovorite

[latex]\frac{x^2 + 1}{2x^2 + 3 } = \frac{ x^2 + \frac{3}{2} - \frac{1}{2}}{2x^2 + 3 } = \frac{\frac{1}{2}(2x^2 + 3 ) - \frac{1}{2}}{2x^2 + 3 } = \frac{1}{2} - \frac{1}{4x^2 + 6 }[/latex]

edit... prekasno


edit... prekasno


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 1. godine, preddiplomski studij Matematika -> Matematička analiza 1 i 2 Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Stranica 2 / 8.

 
Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan