Search
 
 
  Engleski
 
 
 
Open in this window (click to change)
Forum@DeGiorgi: Početna
Forum za podršku nastavi na PMF-MO
Login Registracija FAQ Smajlići Članstvo Pretražnik Forum@DeGiorgi: Početna

zadatak iz kolokvija !
WWW:
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Moja sarma
 
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Vektorski prostori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 20:54 sub, 5. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="suza"]U 6.zad. nikako ne mogu dobiti da je operator nilpotentan. Računala sam do A^7 i dobila da je matrica različita od 0! :?[/quote]
To nije nilpotentni operator. :)
Radili smo na vježbama kako se određuje Jordanova forma operatora.

[quote="suza"]U 7.zad. ne znam šta da radima sa brojevima iznad dijagonale kad pomnožim J(A)*J(A). Zna li netko kako se rješava takav tip zadatka?[/quote]
Pogledaj 2. post ove teme. :)
suza (napisa):
U 6.zad. nikako ne mogu dobiti da je operator nilpotentan. Računala sam do A^7 i dobila da je matrica različita od 0! Confused

To nije nilpotentni operator. Smile
Radili smo na vježbama kako se određuje Jordanova forma operatora.

suza (napisa):
U 7.zad. ne znam šta da radima sa brojevima iznad dijagonale kad pomnožim J(A)*J(A). Zna li netko kako se rješava takav tip zadatka?

Pogledaj 2. post ove teme. Smile


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
suza
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 10. 2009. (14:37:50)
Postovi: (65)16
Spol: kućni ljubimac
Sarma = la pohva - posuda
= 8 - 1

PostPostano: 21:40 sub, 5. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala :D
Hvala Very Happy


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kkarlo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2010. (08:43:59)
Postovi: (1B2)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
64 = 72 - 8

PostPostano: 21:51 sub, 5. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pmli"][quote="suza"]U 6.zad. nikako ne mogu dobiti da je operator nilpotentan. Računala sam do A^7 i dobila da je matrica različita od 0! :?[/quote]
To nije nilpotentni operator. :)
Radili smo na vježbama kako se određuje Jordanova forma operatora.

[quote="suza"]U 7.zad. ne znam šta da radima sa brojevima iznad dijagonale kad pomnožim J(A)*J(A). Zna li netko kako se rješava takav tip zadatka?[/quote]
Pogledaj 2. post ove teme. :)[/quote]
Dobro radili smo kak se određuje, ali pa sigurno ima neki trik...
Sta je moguće da prvo računamo karakteristični polinom, i onda n1,n2,...itd za nultočke? Jel ima neki brži način?

[size=9][color=#999999]Added after 6 minutes:[/color][/size]

E i ak je netko riješavao 7 zadatak sa
http://web.math.hr/nastava/vekt/vp_1kolB.pdf
bilo bi lijepo znati kako ga je riješi-o/la...
Vidim da nosi samo 2 boda pa je sigurno nešt lagano, al neznam kak kad se ovaj minimalni polinom neda faktorizirat, bacio sam ga u wolfram alphu i ispadaju dvije kompleksne nultocke i jedna realna koja je jako ruzni broj.
ruzni broj -> nije cijeli broj.

Vidite sami:

http://www.wolframalpha.com/input/?i=x^3%2Bx^2%2B1
pmli (napisa):
suza (napisa):
U 6.zad. nikako ne mogu dobiti da je operator nilpotentan. Računala sam do A^7 i dobila da je matrica različita od 0! Confused

To nije nilpotentni operator. Smile
Radili smo na vježbama kako se određuje Jordanova forma operatora.

suza (napisa):
U 7.zad. ne znam šta da radima sa brojevima iznad dijagonale kad pomnožim J(A)*J(A). Zna li netko kako se rješava takav tip zadatka?

Pogledaj 2. post ove teme. Smile

Dobro radili smo kak se određuje, ali pa sigurno ima neki trik...
Sta je moguće da prvo računamo karakteristični polinom, i onda n1,n2,...itd za nultočke? Jel ima neki brži način?

Added after 6 minutes:

E i ak je netko riješavao 7 zadatak sa
http://web.math.hr/nastava/vekt/vp_1kolB.pdf
bilo bi lijepo znati kako ga je riješi-o/la...
Vidim da nosi samo 2 boda pa je sigurno nešt lagano, al neznam kak kad se ovaj minimalni polinom neda faktorizirat, bacio sam ga u wolfram alphu i ispadaju dvije kompleksne nultocke i jedna realna koja je jako ruzni broj.
ruzni broj → nije cijeli broj.

Vidite sami:

http://www.wolframalpha.com/input/?i=x^3%2Bx^2%2B1


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pravipurger
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 07. 2009. (10:29:44)
Postovi: (128)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
29 = 37 - 8

PostPostano: 22:11 sub, 5. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kkarlo"] E i ak je netko riješavao 7 zadatak sa
http://web.math.hr/nastava/vekt/vp_1kolB.pdf
bilo bi lijepo znati kako ga je riješi-o/la...
Vidim da nosi samo 2 boda pa je sigurno nešt lagano, al neznam kak kad se ovaj minimalni polinom neda faktorizirat, bacio sam ga u wolfram alphu i ispadaju dvije kompleksne nultocke i jedna realna koja je jako ruzni broj.
ruzni broj -> nije cijeli broj.

Vidite sami:

http://www.wolframalpha.com/input/?i=x^3%2Bx^2%2B1[/quote]

sličan je riješen ovdje http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=15784
kkarlo (napisa):
E i ak je netko riješavao 7 zadatak sa
http://web.math.hr/nastava/vekt/vp_1kolB.pdf
bilo bi lijepo znati kako ga je riješi-o/la...
Vidim da nosi samo 2 boda pa je sigurno nešt lagano, al neznam kak kad se ovaj minimalni polinom neda faktorizirat, bacio sam ga u wolfram alphu i ispadaju dvije kompleksne nultocke i jedna realna koja je jako ruzni broj.
ruzni broj → nije cijeli broj.

Vidite sami:

http://www.wolframalpha.com/input/?i=x^3%2Bx^2%2B1


sličan je riješen ovdje http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=15784



_________________
No, you clearly don’t know who you’re talking to, so let me clue you in: I am not in danger, Skylar. I am the danger. A guy opens his door and gets shot and you think that of me? No. I am the one who knocks.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 22:12 sub, 5. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kkarlo"]Dobro radili smo kak se određuje, ali pa sigurno ima neki trik...
Sta je moguće da prvo računamo karakteristični polinom, i onda n1,n2,...itd za nultočke? Jel ima neki brži način?[/quote]
Nekako moraš saznati svojstvene vrijednosti. Imaš na izbor računati karakteristični ili minimalni polinom. No, kako si već sigurno uvjerio, muka je za izračunati minimalni polinom, pa je bolje računati karakteristični. U ovom zadatku je još olakšanje to što je matrica blok-gornjetrokutasta (ili koje je već ime).
Kad nađeš karakteristični polinom, ona točno znaš što se nalazi na dijagonali u Jordanovoj formi.
U ovom zadatku je dovoljno izračunati koliko kojih klijetki ima, tj. suvišno je računati n1, n2...

Ako si slušao numeričku, znaš da uvijek postoji brži (i stabilniji) način. :D (No, to ti ništa ne znači kad rješavaš na papiru.)

[quote="kkarlo"]E i ak je netko riješavao 7 zadatak sa
http://web.math.hr/nastava/vekt/vp_1kolB.pdf[/quote]
Vrijedi [latex]\mu_{A - \lambda I}(x) = \mu_A(x + \lambda)[/latex].
kkarlo (napisa):
Dobro radili smo kak se određuje, ali pa sigurno ima neki trik...
Sta je moguće da prvo računamo karakteristični polinom, i onda n1,n2,...itd za nultočke? Jel ima neki brži način?

Nekako moraš saznati svojstvene vrijednosti. Imaš na izbor računati karakteristični ili minimalni polinom. No, kako si već sigurno uvjerio, muka je za izračunati minimalni polinom, pa je bolje računati karakteristični. U ovom zadatku je još olakšanje to što je matrica blok-gornjetrokutasta (ili koje je već ime).
Kad nađeš karakteristični polinom, ona točno znaš što se nalazi na dijagonali u Jordanovoj formi.
U ovom zadatku je dovoljno izračunati koliko kojih klijetki ima, tj. suvišno je računati n1, n2...

Ako si slušao numeričku, znaš da uvijek postoji brži (i stabilniji) način. Very Happy (No, to ti ništa ne znači kad rješavaš na papiru.)

kkarlo (napisa):
E i ak je netko riješavao 7 zadatak sa
http://web.math.hr/nastava/vekt/vp_1kolB.pdf

Vrijedi .


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kkarlo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2010. (08:43:59)
Postovi: (1B2)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
64 = 72 - 8

PostPostano: 22:27 sub, 5. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pmli"]
Nekako moraš saznati svojstvene vrijednosti. Imaš na izbor računati karakteristični ili minimalni polinom. No, kako si već sigurno uvjerio, muka je za izračunati minimalni polinom, pa je bolje računati karakteristični. U ovom zadatku je još olakšanje to što je matrica blok-gornjetrokutasta (ili koje je već ime).
Kad nađeš karakteristični polinom, ona točno znaš što se nalazi na dijagonali u Jordanovoj formi.
U ovom zadatku je dovoljno izračunati koliko kojih klijetki ima, tj. suvišno je računati n1, n2...

Ako si slušao numeričku, znaš da uvijek postoji brži (i stabilniji) način. :D (No, to ti ništa ne znači kad rješavaš na papiru.)
[/quote]
Ne kužim ovo gore... I nisam slušao numeričku...
Pa eto pitanja:
Dobijem karakteristični polinom (x-1)^2(x+1)^2, i kako sad znam šta je u Jordanovoj formi? Ova dvojka nam govori samo da je zbroj dimenzija svih klijetki jednaka 2, ali pa moze bit dva puta po dim 1, a moze bit samo jedna dim 2.
Ili nešto nisam uzeo u obzir...?
pmli (napisa):

Nekako moraš saznati svojstvene vrijednosti. Imaš na izbor računati karakteristični ili minimalni polinom. No, kako si već sigurno uvjerio, muka je za izračunati minimalni polinom, pa je bolje računati karakteristični. U ovom zadatku je još olakšanje to što je matrica blok-gornjetrokutasta (ili koje je već ime).
Kad nađeš karakteristični polinom, ona točno znaš što se nalazi na dijagonali u Jordanovoj formi.
U ovom zadatku je dovoljno izračunati koliko kojih klijetki ima, tj. suvišno je računati n1, n2...

Ako si slušao numeričku, znaš da uvijek postoji brži (i stabilniji) način. Very Happy (No, to ti ništa ne znači kad rješavaš na papiru.)

Ne kužim ovo gore... I nisam slušao numeričku...
Pa eto pitanja:
Dobijem karakteristični polinom (x-1)^2(x+1)^2, i kako sad znam šta je u Jordanovoj formi? Ova dvojka nam govori samo da je zbroj dimenzija svih klijetki jednaka 2, ali pa moze bit dva puta po dim 1, a moze bit samo jedna dim 2.
Ili nešto nisam uzeo u obzir...?


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 22:54 sub, 5. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="kkarlo"]Pa eto pitanja:
Dobijem karakteristični polinom (x-1)^2(x+1)^2, i kako sad znam šta je u Jordanovoj formi? Ova dvojka nam govori samo da je zbroj dimenzija svih klijetki jednaka 2, ali pa moze bit dva puta po dim 1, a moze bit samo jedna dim 2.
Ili nešto nisam uzeo u obzir...?[/quote]
Pa da, kažem da je dovoljno izračunati koliko ima klijetki koja svojstvena vrijednost, tj. [latex]d(A + I)[/latex] i [latex]d(A - I)[/latex], jer (kao što si i sam rekao) postoje samo dvije opcije za svaku od svojstvenih vrijednosti.
Kad bi algebarske kratnosti bile veće, možda bi trebao računati n-ove.
kkarlo (napisa):
Pa eto pitanja:
Dobijem karakteristični polinom (x-1)^2(x+1)^2, i kako sad znam šta je u Jordanovoj formi? Ova dvojka nam govori samo da je zbroj dimenzija svih klijetki jednaka 2, ali pa moze bit dva puta po dim 1, a moze bit samo jedna dim 2.
Ili nešto nisam uzeo u obzir...?

Pa da, kažem da je dovoljno izračunati koliko ima klijetki koja svojstvena vrijednost, tj. i , jer (kao što si i sam rekao) postoje samo dvije opcije za svaku od svojstvenih vrijednosti.
Kad bi algebarske kratnosti bile veće, možda bi trebao računati n-ove.


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 23:36 sub, 5. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/vekt/files/vp-0708-zad1.pdf

jel bi mi netko mogao reci kako odredim spektar ,trag i determinantu u 13. zadatku ?? hvala.
http://web.math.hr/nastava/vekt/files/vp-0708-zad1.pdf

jel bi mi netko mogao reci kako odredim spektar ,trag i determinantu u 13. zadatku ?? hvala.


[Vrh]
michelangelo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 06. 2009. (22:59:23)
Postovi: (69)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 11 - 1

PostPostano: 2:06 ned, 6. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

spektar : nađeš iz det((A+3I)-lambdaI)=det(A-(lambda+3)I) neka ti je alfa=lambda+3 i imaš det(A-alfaI) to je karakteristični polinom i kad izraziš sve alfa samo ih prebaci u zapis po lambdi ili prvo zbroji A+3I pa od te matrice traži karakteristični polinom. 3I znaš kako izgleda, matrica ovdje 7x7 sa trojkama na dijagonali.
trag je suma elemenata na dijagonali znači zbrojiš te matrice, I je jedinična dakle jedinice na dijagonali a sve ostalo nule. otrag iznosi ((-3)*3+1*4)+7=2, prvo je trag matrice A a ova sedmica je trag matrice I tr(A+I)=tr(A)+tr(I)
det(A^-1(A+2I))=hamilton-cailey ako se ne varam=det(A^-1)*det(A+2I)=(1/detA)*det(A+2I) determinanta od A je umnožak elemenata na dijagonali jer je ova gornjetrokutasta matrica, također je i A+2I gornjetrokutasta pa na isti način ide njena determinanta... nadam se da je pomoglo
spektar : nađeš iz det((A+3I)-lambdaI)=det(A-(lambda+3)I) neka ti je alfa=lambda+3 i imaš det(A-alfaI) to je karakteristični polinom i kad izraziš sve alfa samo ih prebaci u zapis po lambdi ili prvo zbroji A+3I pa od te matrice traži karakteristični polinom. 3I znaš kako izgleda, matrica ovdje 7x7 sa trojkama na dijagonali.
trag je suma elemenata na dijagonali znači zbrojiš te matrice, I je jedinična dakle jedinice na dijagonali a sve ostalo nule. otrag iznosi ((-3)*3+1*4)+7=2, prvo je trag matrice A a ova sedmica je trag matrice I tr(A+I)=tr(A)+tr(I)
det(A^-1(A+2I))=hamilton-cailey ako se ne varam=det(A^-1)*det(A+2I)=(1/detA)*det(A+2I) determinanta od A je umnožak elemenata na dijagonali jer je ova gornjetrokutasta matrica, također je i A+2I gornjetrokutasta pa na isti način ide njena determinanta... nadam se da je pomoglo


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
rafaelm
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 24. 12. 2006. (13:30:11)
Postovi: (21F)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
76 = 86 - 10
Lokacija: Zagreb

PostPostano: 2:09 ned, 6. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="michelangelo"]
det(A^-1(A+2I))=hamilton-cailey ako se ne varam=det(A^-1)*det(A+2I)[/quote]

Binet-Cauchy :!: :!: :!:
michelangelo (napisa):

det(A^-1(A+2I))=hamilton-cailey ako se ne varam=det(A^-1)*det(A+2I)


Binet-Cauchy Exclamation Exclamation Exclamation



_________________
Rafael Mrđen
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
michelangelo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 25. 06. 2009. (22:59:23)
Postovi: (69)16
Spol: žensko
Sarma = la pohva - posuda
10 = 11 - 1

PostPostano: 2:15 ned, 6. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

oh ispričavam se :D nikad mi linearna nije bila jača strana...
oh ispričavam se Very Happy nikad mi linearna nije bila jača strana...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 12:50 ned, 6. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

super. hvala !
super. hvala !


[Vrh]
Gost






PostPostano: 18:44 ned, 6. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pmli"]Taj zadatak se može riješiti na više načina.

Jedan je da kreneš od [tex]A^2 - 4 A + 4 I = 0[/tex], prebaciš [tex]4 A[/tex] na drugu stranu i kvadriraš. Tako dobiš polinom koji poništava [tex]A^2[/tex], pa dobiš kandidate za minimalni polinom.

Drugi je da odrediš kako može izgledati Jordanova forma operatora [tex]A[/tex], te ju kvadriraš da dobiš prikaz od [tex]A^2[/tex] u nekoj bazi (to neće biti Jordanova forma od [tex]A^2[/tex]). Iz tog prikaza lako isčitaš karakteristični polinom od [tex]A^2[/tex], pa opet dobiš kandidate za minimalni polinom. Koristeći dobiveni prikaz od [tex]A^2[/tex] ga nađeš.

Možda je netko otkrio i treći način...
Reci ako nešto treba razjasniti.[/quote]


pmli jel bi mogao ovo malo objasniti.
kad idem rijesavat na prvi nacin onda dobijem 15A^2-8A-16I , i šta bi to sada trebalo biti, minimalan ??

a na drugi nacin, opcenito, kada imamo neku Jordanovu formu i kada nju kvadriramo , onda samo zapravo mnozimo elemente na dijagonali sa samim sobom , a klijetke ostaju jednake ili ? ili je to samo kad su klijetke dimenzije jedan ?
pmli (napisa):
Taj zadatak se može riješiti na više načina.

Jedan je da kreneš od [tex]A^2 - 4 A + 4 I = 0[/tex], prebaciš [tex]4 A[/tex] na drugu stranu i kvadriraš. Tako dobiš polinom koji poništava [tex]A^2[/tex], pa dobiš kandidate za minimalni polinom.

Drugi je da odrediš kako može izgledati Jordanova forma operatora [tex]A[/tex], te ju kvadriraš da dobiš prikaz od [tex]A^2[/tex] u nekoj bazi (to neće biti Jordanova forma od [tex]A^2[/tex]). Iz tog prikaza lako isčitaš karakteristični polinom od [tex]A^2[/tex], pa opet dobiš kandidate za minimalni polinom. Koristeći dobiveni prikaz od [tex]A^2[/tex] ga nađeš.

Možda je netko otkrio i treći način...
Reci ako nešto treba razjasniti.



pmli jel bi mogao ovo malo objasniti.
kad idem rijesavat na prvi nacin onda dobijem 15A^2-8A-16I , i šta bi to sada trebalo biti, minimalan ??

a na drugi nacin, opcenito, kada imamo neku Jordanovu formu i kada nju kvadriramo , onda samo zapravo mnozimo elemente na dijagonali sa samim sobom , a klijetke ostaju jednake ili ? ili je to samo kad su klijetke dimenzije jedan ?


[Vrh]
AR
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 14. 03. 2011. (23:25:56)
Postovi: (D)16
Sarma = la pohva - posuda
= 1 - 0

PostPostano: 19:04 ned, 6. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Bok, bi li netko mogao rijesiti zadatak 3 iz kolokvija 08-09
http://web.math.hr/nastava/vekt/vp_1kolA.pdf
hvala
Bok, bi li netko mogao rijesiti zadatak 3 iz kolokvija 08-09
http://web.math.hr/nastava/vekt/vp_1kolA.pdf
hvala


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pmli
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 09. 11. 2009. (12:03:05)
Postovi: (2C8)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
197 = 203 - 6

PostPostano: 19:08 ned, 6. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="Anonymous"]kad idem rijesavat na prvi nacin onda dobijem 15A^2-8A-16I , i šta bi to sada trebalo biti, minimalan ??[/quote]
:zbunjen: Nakon kvadriranja i prebacivanja na lijevu stranu se dobi [latex]A^4 - 8 A^2 + 16 I = 0[/latex], tj. [latex](A^2 - 4 I)^2 = 0[/latex]. Slijedi da polinom [latex](x - 4)^2[/latex] poništava [latex]A^2[/latex], pa su nam kandidati za minimalni polinom od [latex]A^2[/latex] njegovi djelitelji, znači [latex]x - 4[/latex] i [latex](x - 4)^2[/latex]. No, kad bi ovaj prvog stupnja bio minimalni, slijedilo bi da [latex]x^2 - 4[/latex] poništava [latex]A[/latex], što je nemoguće ([latex]\mu_A[/latex] ga ne dijeli).

[quote="Anonymous"]a na drugi nacin, opcenito, kada imamo neku Jordanovu formu i kada nju kvadriramo , onda samo zapravo mnozimo elemente na dijagonali sa samim sobom , a klijetke ostaju jednake ili ? ili je to samo kad su klijetke dimenzije jedan ?[/quote]
Vrijedi da je kvadrat blok-dijagonalne matrice ponovo blok-dijagonalna matrica čiji su blokovi kvadrati blokova početne matrice, npr. [latex]\left[\begin{array}{ccc}
A & 0 & 0 \\
0 & B & 0 \\
0 & 0 & C
\end{array}\right]^2 = \left[\begin{array}{ccc}
A^2 & 0 & 0 \\
0 & B^2 & 0 \\
0 & 0 & C^2
\end{array}\right][/latex].

@AR: Odgovoreno je [url=http://degiorgi.math.hr/forum/viewtopic.php?t=17336]ovdje[/url] (zadatak 4.10. iz teorije).
Anonymous (napisa):
kad idem rijesavat na prvi nacin onda dobijem 15A^2-8A-16I , i šta bi to sada trebalo biti, minimalan ??

Zbunjen Nakon kvadriranja i prebacivanja na lijevu stranu se dobi , tj. . Slijedi da polinom poništava , pa su nam kandidati za minimalni polinom od njegovi djelitelji, znači i . No, kad bi ovaj prvog stupnja bio minimalni, slijedilo bi da poništava , što je nemoguće ( ga ne dijeli).

Anonymous (napisa):
a na drugi nacin, opcenito, kada imamo neku Jordanovu formu i kada nju kvadriramo , onda samo zapravo mnozimo elemente na dijagonali sa samim sobom , a klijetke ostaju jednake ili ? ili je to samo kad su klijetke dimenzije jedan ?

Vrijedi da je kvadrat blok-dijagonalne matrice ponovo blok-dijagonalna matrica čiji su blokovi kvadrati blokova početne matrice, npr. .

@AR: Odgovoreno je ovdje (zadatak 4.10. iz teorije).


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 19:36 ned, 6. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

hvala puno.
hvala puno.


[Vrh]
pravipurger
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 11. 07. 2009. (10:29:44)
Postovi: (128)16
Spol: muško
Sarma = la pohva - posuda
29 = 37 - 8

PostPostano: 20:24 ned, 6. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel kuži neko ovaj: (prošlogodišnji kolokvij 4. zad)

Neka je A nilpotentan operator na prostoru C^10 indeksa 7.
Postoji li operator B na C^10 t.d. je A = B^3? Obrazlozite odgovor.
Jel kuži neko ovaj: (prošlogodišnji kolokvij 4. zad)

Neka je A nilpotentan operator na prostoru C^10 indeksa 7.
Postoji li operator B na C^10 t.d. je A = B^3? Obrazlozite odgovor.



_________________
No, you clearly don’t know who you’re talking to, so let me clue you in: I am not in danger, Skylar. I am the danger. A guy opens his door and gets shot and you think that of me? No. I am the one who knocks.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
kkarlo
Forumaš(ica)
Forumaš(ica)


Pridružen/a: 19. 05. 2010. (08:43:59)
Postovi: (1B2)16
Spol: zombi
Sarma = la pohva - posuda
64 = 72 - 8

PostPostano: 20:41 ned, 6. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

[quote="pravipurger"]Jel kuži neko ovaj: (prošlogodišnji kolokvij 4. zad)

Neka je A nilpotentan operator na prostoru C^10 indeksa 7.
Postoji li operator B na C^10 t.d. je A = B^3? Obrazlozite odgovor.[/quote]
Nisam 100%, ali mislim da gledaš da je A^6 različito od 0, a A^7=0, pa ako je A=B^3, onda je A^7=B^21 a A^6=B^18, pa po tome je B^18 različito od 0, a B^21=0, pa je B nilpotentan a indeks mu je između 19 i 21, što je kontradikcija pošto je dimenzija cijelog prostora jednaka 10...
pravipurger (napisa):
Jel kuži neko ovaj: (prošlogodišnji kolokvij 4. zad)

Neka je A nilpotentan operator na prostoru C^10 indeksa 7.
Postoji li operator B na C^10 t.d. je A = B^3? Obrazlozite odgovor.

Nisam 100%, ali mislim da gledaš da je A^6 različito od 0, a A^7=0, pa ako je A=B^3, onda je A^7=B^21 a A^6=B^18, pa po tome je B^18 različito od 0, a B^21=0, pa je B nilpotentan a indeks mu je između 19 i 21, što je kontradikcija pošto je dimenzija cijelog prostora jednaka 10...


[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Gost






PostPostano: 20:44 ned, 6. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/vekt/files/2009-10/vp_popravni_2009_10.pdf

kako bi zadnji riješili, mislim znam da je nilpotentan, ali šta bi trebala prodiskutirat .
http://web.math.hr/nastava/vekt/files/2009-10/vp_popravni_2009_10.pdf

kako bi zadnji riješili, mislim znam da je nilpotentan, ali šta bi trebala prodiskutirat .


[Vrh]
Gost






PostPostano: 20:52 ned, 6. 11. 2011    Naslov: Citirajte i odgovorite

http://web.math.hr/nastava/vekt/vp_1kolA.pdf


Jel netko rijesavao peti, da mi kaze rjesenje samo ??
hvala
http://web.math.hr/nastava/vekt/vp_1kolA.pdf


Jel netko rijesavao peti, da mi kaze rjesenje samo ??
hvala


[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu   printer-friendly view    Forum@DeGiorgi: Početna -> Kolegiji 3. godine -> Vektorski prostori Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodno  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Stranica 2 / 7.

 
Forum(o)Bir:  
Možete otvarati nove teme.
Možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.
Ne možete glasovati u anketama.
You can attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
HR (Cro) by Ančica Sečan